Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    Wiosna, wiosna... :)
    Co Wy na to byśmy dzieliły się tu ogrodowymi pomysłami i inspiracjami nt pielęgnacji naszych ogrodów, ogródków, działek i roslin doniczkowych?
  2.  permalink
    Jestem za :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorPeaberry
    • CommentTimeApr 19th 2012
     permalink
    Mam mały balkon, ale gdzieś pod wykresem czytałam o hodowli pomidorków koktajlowych na balkonie. Pomysł mi się spodobał, tylko już za późno na wysiew...
    -- Wszystko o kawie - najnowsze forum o kawie. Miejsce dla ludzi z pasją!
  3.  permalink
    chyba,ze się kupi wyrośniętą sadzonkę :) Mój bliski kolega hodował pomidorki w doniczkach i później celebrował jedzenie 3 sztuk, które mu wyrosły;)
    •  
      CommentAuthorPeaberry
    • CommentTimeApr 19th 2012
     permalink
    Ha! Mój pracowy kolega ma tunel. Czekamy na rzodkiewki, sałatę i pomidory własnie. Trzy sztuki to juz sukces. A jaka satysfakcja! :tooth:
    -- Wszystko o kawie - najnowsze forum o kawie. Miejsce dla ludzi z pasją!
  4.  permalink
    a ja mam pytanie do dziewczyn, które mają ogrody.
    zakładałyscie moze kwietnik taki na podwyższeniu, opalikowany i wykładany agrowłókniną?
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeApr 19th 2012 zmieniony
     permalink
    My mamy taką górkę usypaną, zabezpieczoną, ale nie wiem czy akurat agrowłókniną wysypaną korą i jest ograniczona z 3 stron takimi kostkami pustymi w środku, które służą jako doniczki na kwiaty. A z 4 strony jest oczko z karasiami.
    Nie wiem czy o to ci chodziło:cool:
    --
  5.  permalink
    o to o to
    pokazesz zdjęcie?
    •  
      CommentAuthorcarottka
    • CommentTimeApr 19th 2012
     permalink
    Szczypta - ja niestety nie pomogę bo nigdy nie używałam kwietników.
    U mnie już żonkile i tulipany przekwitają:sad:
    No ale co się dziwić skoro zimy nie było. Teraz zasadziłam słoneczniki, lawendę i pachnący groszek:wink:
    --
  6.  permalink
    karotko- nie chodzi mi o typowy kwietnik tylko o taką górke na której kwaity rosną
    •  
      CommentAuthorcarottka
    • CommentTimeApr 19th 2012
     permalink
    szczypta - i znowu nie pomogę :sad:
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeApr 19th 2012
     permalink
    szczypta - ale o co konkretnie pytasz. Jakie rośliny sadzić, kiedy czy chcesz pooglądać rabaty innych forumek?
  7.  permalink
    lily- właściwie to o jedno i drugie. Szukam inspiracji, ale nie katalogowych. I oczywiście porad, co warto posadzić i później się nie narobic ;)
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeApr 20th 2012 zmieniony
     permalink
    zależy co byś chciała mieć - jakiej wysokości, jakiego koloru, czy ozdobne tylko w sezonie, czy cały rok no i od jakiej strony świata robisz tę rabatę , z której strony będzie oglądana - to wszystko ma wpływ na to co sadzimy
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    Irlandia: Pomysł mi się spodobał, tylko już za późno na wysiew...

    Ja zasiałam pomidorki koktajlowe tydzień temu, będą to będą, nie to trudno, w następnym roku wcześniej wysieję :bigsmile:
    --
  8.  permalink
    szczypta_chilli: Mój bliski kolega hodował pomidorki w doniczkach i później celebrował jedzenie 3 sztuk, które mu wyrosły;)
    --

    To mi wyrosło rok temu ze 20 :tongue: rozmiar ciut mniejszy niż koktajlowe, ale kto by się takimi szczegółami przejmował :wink:
    --
  9.  permalink
    Lily- ze mnie jest dość marny ogrodnik. Roisliny mają być od południowo-zachodniej strony.
    chciałabym,by było więcej iglaków, zeby wyglądało to jakoś ładnie tez zimą. Rośliny raczej niskie.
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    od południa i zachodu to najlepsze miejsce - można dużo ciekawych roślinek posadzić:) A chcesz się bawić w sezonowe cebulowe i w byliny? Czy wolisz wsadzić i mieć spokój , no przycinać tylko (tego się nie uniknie).
  10.  permalink
    oj, bardzo chcę posadzic i tylko podziwiac :)
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    No to na twoją rabatę nadadzą się wszelkie płożące jałowce, iglaki i liściaki które mają w łacińskiej nazwie cząstkę "nana" - co oznacza formę miniaturową, wolnorosnącą, wrzosy, wrzośce, niskie byliny okrywowe, jeśli nie jest tam wietrznie to możesz posadzić azalie czy niskopienne róże.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    a co oprocz tui byscie poradzily zeby odciac sie od sasiadow? nie moga byc zbyt rozlozyste bo dzialka mala ani zbyt wysokie zeby i tak malej dzialki nie pomniejszyc, aha najlepiej cos calorocznego i nie wymagajacego super ziemi (u nas piasek ciut nie plazowy)
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeApr 20th 2012
     permalink
    można posadzić jałowca "sky rocket" , albo cisy - ale one b. wolno rosną
    •  
      CommentAuthorjenny1983
    • CommentTimeApr 21st 2012 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny a propos tego sadzenia i siania, u nas dziś leje więc nici z wypadu na budowę :((, ale nie w tym rzecz.
    Chcę mieć żywopłot liściasty, szybkorosnący, najlepiej zimozielony, ale może też gubić liście. Rozważam wiąz, grab, ligustr, ałyczę.
    Czy któraś z Was ma może taki żywopłot ?? Nie mogę się zdecydować :((( Podoba mi się jeszcze Tavuła van Houtte(?), ale dość wolno rośnie.
    Poradźcie coś.
    Lily, że się wtrącę, co myślisz o żywopłocie z wiązu, grabu lub ewentualnie ligustru bądź ałyczy? Zależy mi aby szybko rósł i dał się ładnie formować.
    Tuje są zbyt popularne jak dla mnie, zresztą dom jest na wsi i to nie te klimaty.
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeApr 21st 2012
     permalink
    Co myślę - myślę , że jeśli nie przeszkadzają ci liście to takie żywopłoty też są piękne. Z buka w purpurowej odmianie też byłby ładny.
    Z kolei z Niemiec pochodzi styl mieszania gatunków w żywopłocie - oczywiście w jakimś porządku - to też wygląda ciekawie.
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeApr 21st 2012 zmieniony
     permalink
    Szczypta fajnie, że założyłaś wątek :) Ja póki co w ogródku mało się udzielam, bo mam brzuch, a sam teren jest pofałdowany i ciężko mi się poruszać. Na razie wysiałam zioła do doniczek, które już urosły i zamierzam je porozsadzać na dniach. Jeśli ktoś ma doświadczenie w uprawie ziół to chętnie z niego skorzystam. Kiedyś sadziłam, ale tylko z gotowych sadzonek, ale to jedna coś innego.

    MrsHyde: a co oprocz tui byscie poradzily zeby odciac sie od sasiadow? nie moga byc zbyt rozlozyste bo dzialka mala ani zbyt wysokie zeby i tak malej dzialki nie pomniejszyc, aha najlepiej cos calorocznego i nie wymagajacego super ziemi (u nas piasek ciut nie plazowy)


    My jesteśmy odgrodzeni świerkami, mało to wymagające drzewko i w zasadzie to nic z nim nie trzeba robić. Trzeba dbać by młode drzewko nie zostało ogryzione przez zwierza i tyle:) ale chyba przy małej działce za duże..
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeApr 22nd 2012
     permalink
    świerka można ciąć - ale wymaga to wprawy
  11.  permalink
    Lily- dziękuję za odpowiedzi :)
    jestes ogrodniczką z wykształcenia czy z zamiłowania?
    •  
      CommentAuthorAga19782
    • CommentTimeApr 22nd 2012
     permalink
    Ja bardzo chętnie posłucham rad...wszak mam zamiar w tym roku zasiać trawę wokół domu i obsadzić dość dużą działkę.Na razie mam "płot" z iglaków ,dwa modrzewie,sosnę i dwa srebrne świerki które nie wiem jeszcze gdzie posadzę.
    Znacie może jakieś ciekawe rośliny do ogrodu???
    --
  12.  permalink
    z ciekawych to miałam rok temu budleję, która przyciągała mnóstwo motyli:) Niestety zmarzła mi zimą :/
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeApr 22nd 2012 zmieniony
     permalink
    Chili - buddleja powinna odbić z korzeni - chyba, że i one przemarzły:/
    Projektowanie ogrodów to mój zawód (skończyłam AR) - sama ogródka jeszcze nie posiadam - wiadomo "szewc bez butów chodzi " :wink:
    edit- znaczy posiadam działkę, na niej domek w budowie czyli działka wygląda jak po wybuchu bomby ...

    Ciekawych roślin znam mnóstwo - może bardziej szczegółowe wytyczne?
  13.  permalink
    Lily- bedziesz moim forumowym guru ;)
    •  
      CommentAuthorAga19782
    • CommentTimeApr 23rd 2012 zmieniony
     permalink
    Lily interesują mnie rośliny głównie takie które nie rosną wysokie.MOgą być rozkrzewiające się na boki.Miałam w planach posadzić z wysokich tylko magnolię.Ale nadal nie wiem czy to dobry pomysł bo raz że rozrasta się bardzo dwa jak te płatki opadają to wygląda to nieciekawie dla mnie.A mam wokłół domu jakieś 60 metrów bierzących które chciałabym obsadzić jakimiś fajnymi roślinami tak by przez cały rok(no oprócz zimy wiadomo) ogórd wyglądał efektownie.Na wczesną wiosnę na pewno prymulki -są słodkie i tworzą piękne dywany.Potrzebuję jakichś krzewów iglaków nisko rosnących a zupełnie się na tym nie znam.Pani w ogrodniczym powiedziała mi że nie wie co mi doradzić bo nie wie co się komu podoba.W sumie kiepsko się znała nawet na nazwach roślin nie wspomionając już o reszcie....
    -------

    Szczypta fajna ta budleja.Długo kwitnie???W lecie??
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeApr 23rd 2012
     permalink
    Chili - mam nadzieję , że coś doradzę :)
    Aga - te 60 m masz na jakiej wystawie? (południowa, zachodnia?)
  14.  permalink
    Lily, to jak juz domek ogrodowy zrobimy to cyknę fotę i poproszę o podpowiedz, dobrze? :)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 23rd 2012
     permalink
    a ja bym chciala posadzic taka rosline ktora kiedys Szczypta miala u siebie, taka co ma wielkie kwiaty i mialas zdjecie z mala Hania w wozku pod nia zrobione, napiszesz co to bylo??
  15.  permalink
    to datura- ale ją to raczej w donicy trzeba trzymac, bo chowa się ją na zimę
    foto z netu
    fsd

    Treść doklejona: 23.04.12 21:42
    aniu - tylko nie wiem czy to roślina dla Ciebie, bo ona ma b intensywny zapach wieczorem, wiec przy alergii to moze byc cienko
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 23rd 2012
     permalink
    no ja wlasnie o donicy mysle, zeby tak kolo tarasu sobie machnac, a to duzo swiatal potrzebuje i dlugo rosnie zeby bylo duze?
    •  
      CommentAuthorAga19782
    • CommentTimeApr 23rd 2012
     permalink
    Lily 20 metrów północna strona reszta zachód.
    --
  16.  permalink
    rosnie bardzo szybko, no a swiatła potrzebuje - jak kazda roslina ;)
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeApr 23rd 2012
     permalink
    Uwaga z daturą - bardzo trująca, narkotyczna :cool:
    Aga - a wiatry tam hulają czy osłonięte?
    Chili - spoko :smile:
  17.  permalink
    Lily: Uwaga z daturą - narkotyczna

    o to, to ;)
    Mnie tak uzależniła,ze mam od lat i nie wyobrazam sobie juz zycia bez niej :tooth:
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 23rd 2012
     permalink
    u nas akurat tam gdzie chcialabym ja postawic jest polcien
    ona mocno pachnie?
    ja to nie dosc ze msuze miec jakies niealergizujace zielsko to jeszcze nie moze byc zbyt zapachowe bo zle reaguje
    •  
      CommentAuthorAga19782
    • CommentTimeApr 23rd 2012
     permalink
    Lili osłonięte.Jest tam ciepło i widno.Po południu słonecznie na zachodzie:)
    --
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeApr 24th 2012
     permalink
    Datura jest cudna... Od razu przypomina mi się podwórze w dniu mojego ślubu - całe ukwiecone donicami z datury... Aż się rozmarzyłam na myśl o tym dniu :)

    P.S. Ja mam małą działeczkę pod blokiem ze szklarnią. Powiedzcie, co można posiać/posadzić na niezbyt dobrej ziemi (takiej od dawna nie nawożonej)?
  18.  permalink
    MrsHyde: ona mocno pachnie?
    ja to nie dosc ze msuze miec jakies niealergizujace zielsko to jeszcze nie moze byc zbyt zapachowe bo zle reaguje

    Hydzia, no przeciez napisałam Ci pod obrazkiem ;)
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeApr 24th 2012
     permalink
    A ja dziś kupiłam sobie przez Was tę daturę. :-) Nie wiem tylko jak przyznać się do tego meżowi, bo miałam już więcej do ogródka na razie nie kupować. :-P
    I mam nadzieję, że będzie pięknie pachniała.
    •  
      CommentAuthormkd
    • CommentTimeApr 24th 2012
     permalink
    ale super wątek ja mimo brzucha ostro działam w naszym ogrodzie bo jak zawsze masa roboty w nim jest.

    co do żywopłotu to my mamy z ligustru bo miałam z nim dobre wspomnienia z mojego blokowiska, jednak jakbym miała sadzić jeszcze raz to teraz już bym wybrała grab.
    lilly pewnie i ja nie raz skorzystam z twojej wiedzy choć moim drugim pochłaniaczem czasu jest forum ogrodnicze:).

    moje pomidorki koktajlowe już są sporymi krzaczkami, zamierzam je na początku maja wsadzić do garden boxa będzie to mój debiut warzywniczy.
    --
    •  
      CommentAuthordanap
    • CommentTimeApr 24th 2012
     permalink
    mkd: jednak jakbym miała sadzić jeszcze raz to teraz już bym wybrała grab.


    o ładny ten grab, ja też szukam inspiracji na żywopłot, ale w wersji mini bo ma to być żywopłot oddzielający części ogrodu, więc niestety grab wydaje mi się za duży.

    tak w ogóle to mam masakrę na ogrodzie bo panowie zakończyli robienie krawężników... może w połowie lipca i to jak dobrze pójdzie będę miała trawnik :(
    •  
      CommentAuthorAga19782
    • CommentTimeApr 24th 2012
     permalink
    Danap bukszpan jest mały i powoli rośnie.Może by się nadał??
    --
    •  
      CommentAuthorjenny1983
    • CommentTimeApr 24th 2012
     permalink
    mkd, jeśli mogę spytać to dlaczego grab a nie ligustr?
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.