Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeMar 29th 2013
     permalink
    Po urodzeniu dziecko nie ma nigdy od razu alergii, nabywa jej dopiero po jakimś czasie ;) a jak już je wysypie to i tak nie wiadomo po czym :p
    Ja wyprasowałam ciuszki tylko przed urodzeniem, po porodzie ledwo co starczało mi czasu żeby się umyć a co dopiero prasowanie :p
    --
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeMar 29th 2013 zmieniony
     permalink
    No właśnie z tą skórą takich maluchów to często jest tak, że jest po prostu tak wrażliwa, że tu wysypie, tam wysypie. I może to być wysypka spowodowana czymś z zewnątrz jak i z powodu jedzenia. Nadia miała do 6 miesiąca życia jakies placki suche na skórze. Raz były raz nie, czasem większe, czasem mniejsze. Nigdy niczego jej nie wyprasowałam, u nas nie ma sterylnych warunków, bo mamy psa wolnowychodzącego z domu. Także zawsze przynosi prezenty w postaci tony ziemi, piasku, igiełek, liści i innych różności. Zamiatam podłogę 3 razy dziennie. Mamy panele na których Nadia obecnie i od zawsze czołga się i turla razem z tymże psem :) Placki były i śladu po nich nie ma. Mnie się wydaje, że skóra dziecka po prostu musi się również "przyzwyczaić do świata" :) i takie nadmierne chronienie jej w moim odczuciu może przynieść więcej złego niż dobrego. Mogłabym to przyrównać do kolek może, mijają zazwyczaj po 3 miesiącu, może i ze skórą jest podobnie ? Na pewno jest to kwestia indywidualna, każde dziecko jest inne i ma różną tolerancję na kurz itd. U nas teraz jest skóra gładka, posmarowana bambino od święta.
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthorVsti
    • CommentTimeMar 29th 2013
     permalink
    A ja prasuje, bo lubie, nie zeby cos tam pozabijac ;)
    Moje dziecko to w ogole antystelyrne- chyba nigdy nic nie wyparzałam, jedynie przelałam wrzatkiem kilka rzeczy... Dzis np. N. dotykała psa, a pozniej pakowała rece do buzi ;) Alergie mamy pokarmowa, na szczescie te kontaktowe omijaja nas szerokim łukiem:p
    Ps oprocz prasowania, lubie myc okba :D
    --
    •  
      CommentAuthorPeppermill
    • CommentTimeMar 29th 2013
     permalink
    Vsti, może masz ochotę mnie odwiedzić??:tongue::wink:
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeMar 29th 2013 zmieniony
     permalink
    Sardynko toć oczywiste, że dziecię nie rodzi się z alergią, ale przecież może wystąpić już w pierwszych tygodniach życia. Alergia pokarmowa może pojawić się przeciągu kilku dni od ekspozycji na alergen, kontaktowa zresztą też. :wink:
    Wydaje mi się, że należy odróżnić sytuację podrażnionej przez czynniki zewnętrzne skóry, a sytuacje gdzie dziecko ma alergię. Zwykle te zmiany są spokojnie do rozróżnienia, do myślenia daje też fakt gdy np alergia występuje rodzinnie. A w przypadku alergii czy też po prostu azs jako efektu tejże trzeba wyeliminować to, co uczula - to na początku jedyne skuteczne leczenie i im szybciej się je podejmie tym większa szansa na to, że organizm szybciej o tym "zapomni" i będzie można doprowadzać do kontaktu ponownie.

    To, że ciężko na początku wykminić co jest alergenem to jest fakt, ale nie oznacza to, że nie ma sytuacji gdzie trzeba podejmować te starania by wyeliminować potencjalne zagrożenie metodą prób i błędów. Czasami jest to walka z wiatrakami ale bardzo często nie ma specjalnie wyboru - trzeba dziecko odizolować od wielu rzeczy i doprowadzać stopniowo do kontaktu ponownie. I podkreślam mówię tu o sytuacji alergii, a nie podrażnień czy jakiś sporadycznych placków, które mogą się pojawić zawsze bo skóra niemowlęca jest delikatna.
    U mnie azs jest rodzinne, ja mam to od lat, mają dzieci moich braci - ostatnio 5-miesięczniak, u którego objawiło się to bodajże w 5 tygodniu życia i jeśli u mojego dziecka coś podobnego się pojawi to na 100% będę starała się jak najszybciej wychwycić co może uczulać, bo na tym właśnie polega leczenie w najmłodszych latach, po prostu Niuńka jest w grupie ryzyka.

    Zrobił się już mały offtop, więc z mojej strony koniec w tym temacie, a wątek jakby co jest tu
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeMar 30th 2013 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny. Jakiś czas temu pytałam o wanienke flexibath.

    Teraz jako już jej posiadaczka, polecam gorąco! Jest świetna. Pojemna, łatwo sie składa i nie zajmuje dużo miejsca w łazience. Karolek od pierwszej kąpieli ja polubił.
    Można dokupić dodatkowa wkladke dla noworodka. Żałuje, ze od razu takiej wanienki nie kupiliśmy. Bo jest praktyczna i z wkladka nadaje sie dla malenkich dzieci, a bez moze służyć dziecku do 4 roku życia. :)
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeMar 30th 2013 zmieniony
     permalink
    Myślałam o niej, ale coś mnie podkusiło by kupić tradycyjną. :/
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeMar 30th 2013
     permalink
    Mangaa - my mamy Fisher Price Aquarium bath, bylam z niej zadowolona, ale teraz Karolek mial juz za malo miejsca. Wiec taka wanienka tylko w sumie na kilka miesiecy byla, wiecej bym jej nie kupila. Mam nadzieje, ze ta Flexibath przyda sie za kilka lat dla kolejnego dzieciaczka ;) tylko wkladke dokupimy.
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeMar 30th 2013 zmieniony
     permalink
    No właśnie za mała mi się wydaje - wkładka ledwo tam się mieści pod odpowiednim kątem. Nie miałam tego pomierzonego dokładnie, myślałam, że będzie idealnie pasować i jest klops. Zobaczymy czy to zda egzamin, jeśli nie to dokupię tę flexibath.
    --
    •  
      CommentAuthormacek
    • CommentTimeMar 30th 2013
     permalink
    Ja kupiłam przewijak ze stelażem i do tego była wanienka a później dokupiłam zwykłą w ikea jednak moje dziecko wolało się kąpać z tatusiem ;) Jak Jasiek już dobrze siedział to wtedy sprawdziła się super ta ikeowska :)
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeMar 30th 2013
     permalink
    Dziewczyny a stosuje może któraś TEN Żel myjący?
    --
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeMar 30th 2013
     permalink
    Dziewczyny muszę Wam przyznać rację. Nie dowierzałam, że jest potrzebnych aż tyle ubranek w rozmiarze 56 a w większych moja się topi. Uratowała mnie kuzynka, bo nie wiem w co bym ją ubierała, a mam bardzo dużo ubranek.
    Trzeba też przemyśleć sprawę jak będziemy przewijać dzieciaki, czyli czy pampers da się łatwo wymienić. Mam parę ubranek których chyba nie założę ponieważ szkoda mi będzie czasu na tak długą zmianę pieluchy i kwilenie dziecka.
    Podsumowując - miałyście rację, ubranka 56 jak najbardziej na TAK !
    --
  1.  permalink
    zgadzam się dagus:bigsmile:mi każdy mówił nie kupuj tych małych 56 a teraz mało co mam Amelke w co ubrać muszę męża wysłać na zakupy:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorEwelajna87
    • CommentTimeMar 30th 2013
     permalink
    Dziewczyny, a mogłybyście wrzucić taką listę ubranek na rozm. 56? Ile czego potrzeba, tak z własnego doświadczenia.
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeMar 30th 2013
     permalink
    Ewelajna chyba ciężko zrobić taką ogólną listę...
    bo dużo też zależy od miesiąca urodzenia dzidzi no i też nigdy nie wiemy jaki koksik nam się urodzi...
    przecież ogromna jest różnica gdy rodzi się dziecko 2700 a np 4000

    Ja po prostu kupiłam po kilka ciuszków na 56 i czekam na poród, sklepy nie są w kosmosie wiec to kwestia godziny by mieć np wiecej rzeczy :smile:
    Wolę tak niż zaopatrzyć się po sufit a później się okaże , że niepotrzebnie, wolę wersję dokupić niż mieć nadmiar.
    --
    •  
      CommentAuthorjudka25
    • CommentTimeMar 30th 2013
     permalink
    A wiecie dziewczyny, że ja wielu ubranek nie zdążyłam założyć? I trochę mi ich żal, bo leżą w pudle spakowane a są takie piękne :wink:
    Rozmiar 56 mój Filipek nosił tylko przez około 2 tyg.

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 30.03.13 18:35</span>
    eveke: Wolę tak niż zaopatrzyć się po sufit a później się okaże , że niepotrzebnie, wolę wersję dokupić niż mieć nadmiar.

    Moim zdaniem, to bardzo rozsądne podejście :wink:
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeMar 30th 2013
     permalink
    A jestem osobą taką raczej na zasadzie , że wolę mieć, być przygotowana...

    ale też nie oszukujmy się, to wszystko jest po prostu drogie... więc jeśli nie bedzie potrzeby by dokupić na 56 to wtedy pieniążki wyda się na większe ubranka zamiast z żalem patrzeć na mniejsze , które się już nie założy a kaska wydana...
    --
    •  
      CommentAuthorsparkle89
    • CommentTimeMar 30th 2013 zmieniony
     permalink
    To moze ja sie wypowiem w kwesti ubranek. Tez nie wiedzialam ile bedzie potrzebne. USG mowilo ze Naomi bedzie miec kolo 4 kilogramow a urodzila sie cztery dni przed terminem i miala zaledwie 2.7 kg. Uratowal nas wuja ktory zakupil mase ubranek i powiem wam ze po 2 dniach musze robic pranie w pelnej pralce bo mala ulewa strasznie i dziennie zmieniam ja tyle razy ze po 2 dniach nie mam co jej zalozyc.
    Polecam nie kupowac duzo kaftanikow. Ja mam mase i leza i sie kurza niestety.
    Na sam poczatek zakupcie rozpinanych pajacow. Swietna sprawa bo szybko mozna zalozyc i sciagnac a pod to przychodzi body czy z dlugim rekawem jak jest zimnej czy tez z krotkim rekawem. Ja mam cztery i troche mi bylo za malo.
    Fajnie jest tez kupic spiochy ktore rozpinaja sie w kroku bo szybko o zmiane pieluchy wtedy. Do tego na dlugi rekaw body i jak jest zimno to kaftanik.
    W sumie poszlam i policzylam czego mam ile z 56 rozmiaru wiec:
    4 rozpinane z gory do dolu pajace (zdecydowanie dla mnie za malo kupie kolejny rozmiar wiecej)
    2 male sukienki
    5 sztuk spiochow a uzywam tylko trzy pary
    i najwiecej mam body.
    3 body rozpinane w calosci (przydaly sie zaraz po urodzeniu w szpitalu) 1- krotki rekaw i 2 dlugi.
    wkladane przed glowe z krotkim rekawem 11 ktore dostalam w prezencie i ani razu nie zalozylam
    5 ktore zakladam caly czas i to tak akurat jak dla mnie
    6 z dlugim rekawem tez tak akurat.
    3 pary spodni z czego uzywam tylko 2
    7 kaftanikow z czego gora uzywam 2
    Mam nadzieje ze pomoglam. Pamietajcie ze kazda z nas inaczej bedzie ubierac malucha. Moze wam bedzie na reke co innego. Jeszcze w role wchodzi jaka macie temperature w domu i jaka pogoda jest na dworze. Ja teraz zaluje ze sama kupowalam tyle body a potem dostalam w prezencie i teraz nie uzywam nawet.
    Naomi ma 3 tygodnie i pomalu zaczynam jej kupowac kolejny rozmiar bo w niektore rzeczy juz nie wchodzi.
    --
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeMar 30th 2013
     permalink
    No to u nas 56 noszone też tylko przez ok 2 tygodnie (Miki 3930 i 61 cm), połowa nigdy nie założona :) a teras już 62 roboą się na styk :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeMar 31st 2013
     permalink
    Ja już robiłam raz pranie bo mi zabrakło ciuszków, wychodzi na to, że mam ich po prostu za mało. Teraz gromadzi mi się kolejna sterta. No bo to się zmoczy, to gdzieś kupka poleci i tak w kółko.
    Dla mnie rewelacja to kaftaniki i na to pajace. I tak noszę małą w beciku no bo za oknem zima a w domu jakoś tak chłodno. Spodenek nie zakładam, bo na pampersa trzeba wszystko zdjąć.
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeMar 31st 2013
     permalink
    Dagus84 - u nas tez na poczatku hitem byly pajace i kaftaniki rozpinane :))
    --
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeApr 1st 2013
     permalink
    U nas na zimę najbardziej sprawdza się zestaw body z krótkim rękawem a na to pajac :)
    Najmniej przydatne rzeczy to spodnie i bluzy (ew. Na wyjscie)
    --
    •  
      CommentAuthorflavia
    • CommentTimeApr 1st 2013
     permalink
    Ją przy mojej Łucji( 58/3950G) mialam dwa razy tyle ubranek w rozmiarze 56 co sparkle i musiałam prac max co 2 dni, a młoda wcale nie ulewajaca...
    A na 62 przeszliśmy po ponad 2 miesiącach!
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeApr 1st 2013
     permalink
    Flavia, serio? Krasnal miał 56/3600 i nie nosił 56 w ogóle :shocked: Od razu w 62 wskoczyliśmy i tylko nogawki były ciut za długie i rękawki, ale podwijaliśmy i był git.
    --
    •  
      CommentAuthorflavia
    • CommentTimeApr 1st 2013
     permalink
    serio serio:) na początku rozmiar 50 ( miałam kilka sztuk) był idealny:)
    --
  2.  permalink
    no wlasbie to zalezy chyba.. w jednym sklepie 56 sa tak naprawde jak prawie 62 a w innym sklepie 56 sa na styk dla dzieciaczkow o tym rozmiarze. kupilqm kilka ciuszkow i jak porownalam miedzy soba to sa spore roznice w wymiarach :o
    --
    •  
      CommentAuthorwyder
    • CommentTimeApr 1st 2013
     permalink
    ja właśnie układami je według wielkości po przełożeniu do siebie bo metki wcale nie mają dużo wspólnego z romiarem ...
    --
    •  
      CommentAuthormagda19800
    • CommentTimeApr 1st 2013
     permalink
    pamiętam jak wróciłam ze szpitala z moją młodą, niby 56/3650 i już niektóre rzeczy w rozmiarze 56 musiałam odłożyć :) i jeszcze mogę polecić pajace rozpinane po całej długości, łącznie z obiema nogawkami. Miałam takie rozpinane na jednej nogawce i zmiana pieluchy wiązała się z całkowitym rozebraniem dziecka, bo inaczej się nie dawało. Tym razem dokupiłam też kilka półśpiochów, zobaczymy jak się sprawdzą :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeApr 1st 2013
     permalink
    Jurek urodził się długi na 59cm,a do tej pory nosi bodziaki na 56.
    Nie sugerowałabym się cyferkami na metkach- co firma, to inna "rozmiarówka".
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeApr 1st 2013
     permalink
    Maryska urodziła sie 50cm . skonczyla 4 m-ce i... własnie wyrasta z 56 ;) w 62 niektorych jeszcze sie topi ';) ma w tej chwili 60cm :)
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeApr 1st 2013
     permalink
    No właśnie, nie ma reguły. Ja sama będę musiała dokupić coś nie coś, bo tak się nie da żyć. Zostanie dla kolejnego szkraba :)
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeApr 1st 2013
     permalink
    Dziewczyny, czy aspirator do nosa jest potrzebny od początku?
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeApr 1st 2013
     permalink
    Ja nie miałam :wink: Ale uważam, że to nie było mądre, bo później zamówiłam i czekałam z utęsknieniem, omal nie pojechałam kupić do apteki drugiego :tongue:
    --
    •  
      CommentAuthormagda19800
    • CommentTimeApr 1st 2013
     permalink
    mieliśmy od początku i od początku używaliśmy. Tylko na szczęście koleżanki mnie ostrzegły, żeby zwrócić uwagę na sól morską do noska bo niektóre mają taki silny strumień że się maluch może zachłysnąć...
    --
    •  
      CommentAuthorlecia_28
    • CommentTimeApr 1st 2013 zmieniony
     permalink
    Ja w rozmiarze 56 mialam 15 body z krotkim rekawem i 17 pajacy(rozpinane na calej dlugosci):shocked: nie nie kupowalam wszystko pozyczone (jeden komplet zaraz po urodzeniu byl nowy), pralam 2 razy w tygodniu i Maly ponosil 3 tygodnie. Dopiero ciuszki 62 mialam swoje. Bardzo dlugo Dawidek nosil tylko body i pajace bo to wygodne dla mamy i dziecka przy zmianie pieluchy. Dopuki Dawidek nie zaczal siadac/raczkowac taki zestaw najbardziej sie sprawdzal, dopiero potem zmienilam na bluzeczki i spodenki.
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeApr 2nd 2013
     permalink
    Wydaje mi się, że chłopcy jednak szybciej wyrastają z 56, bo zwyczajnie rodzą się więksi. A 56 z H&M jest rzeczywiście malutkie, ale już np w TAKO są większe rozmiary. Ale myślę, że jak mi czegoś zabraknie, to zawesze można dokupić. Tatuś pojedzie do sklepu i dokupi jak będzie mało.
    -- ,
  3.  permalink
    Ciekawe jak jest w Zarze czy np.body od 0-3 są bardzo malutkie i czy opłaca się je w ogóle kupować?
    --
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeApr 2nd 2013
     permalink
    The_Fragile: Krasnal miał 56/3600 i nie nosił 56 w ogóle

    Mój urodzony 56/4342 i nosił rozmiar 56 przez miesiąc, bo w 62 się topił:cool:
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeApr 2nd 2013 zmieniony
     permalink
    dżasti: A 56 z H&M jest rzeczywiście malutkie,

    Na pewno H&M? Według mnie ubranka tej firmy wychodzą baaardzo duże. Gosia na początku H&M-owe 50 miała dobre (3500, 55cm), w 56 dłuugo się mieściła - ze 3 miesiące, do teraz nosząc średnio 74 wchodzi bez problemu w sweterek 62, a w 68 ma za długie rękawki.
    .
    A co do fridy, to warto mieć od razu moim zdaniem, ja nie miałam i żałuję.
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeApr 2nd 2013
     permalink
    Madzinka, kupowałam w różnych sklepach i po przyłożeniu body do body te z H&M są najmniejsze. A ja w ogóle nie mam wyobrażenia jakiej wielkości jest niemowlak. Nigdy nie ubierałam żadnego dziecka, nie mam w ogóle porównania. Na razie ubranka sobie odpuściłam, bo za dużo mnie kosztowało stanie przy wieszakach i godzinę zastanawianie się czy brać ten dresik czy nie brać. Czy w 56 czy w 62. Szczególnie, że jednak nie są to tanie rzeczy i jak mam wydać 70 zł na dresik, który mało razy założy, bo nie trafię z rozmiarem, to będę niepocieszona.
    -- ,
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeApr 2nd 2013
     permalink
    A co lepsze frida czy katarek?
    --
    •  
      CommentAuthorWinni
    • CommentTimeApr 2nd 2013
     permalink
    Frida daje radę przy normalnym oczyszczaniu noska np. wieczorem przed snem, albo przy lekkim katarze. Jeśli jednak malucha dopada prawdziwi przeziębieniowy katar, to wiem, że dziewczyny pisały, że frida nie dawała rady, za to katarek rewelacyjni, bo i szybko i dokładnie działa :smile:
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeApr 2nd 2013
     permalink
    OK, czyli pewnie na początek Frida wystarczy, a ewentualnie później będzie trzeba kombinować z cięższą artylerią. :wink:
    --
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeApr 2nd 2013 zmieniony
     permalink
    Ja polecam aspirator na baterie Dr. Bee u nas sprawdza sie rewelacyjnie :) i nie trzeba odkurzacza ;) można go wszędzie ze sobą zabierać ;)
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeApr 2nd 2013
     permalink
    Ja mam fobię antysmarkową i nic mnie tak nie obrzydza jak nosowe wydzieliny;) Kupujemy Katarek, ale właśnie nie wiem czy będzie się chciało ten odkurzacz wyciągać codziennie. Czy w katarku jest możliwość odciągania samodzielnie?
    --
    •  
      CommentAuthorCaris
    • CommentTimeApr 2nd 2013
     permalink
    Mangaa,
    Na co dzień frida, na katar katarek :) Ale pomogłam, nie?
    Do kataru katarek jest the best. Dzisiaj np. dzięki niemu wbiłam się w głęboki szok pt." ile TEGO tam jest". Poza tym przy fridzie już 2 x załapałam katar od młodej.
    Tyle że na co dzień- do nocnych kóz- za dużo jest, jak dla mnie, zachodu z odpalaniem odkurzacza- stąd frida :)
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeApr 2nd 2013
     permalink
    Jak tylko przeczytam jakąs nazwę tutaj, to od razu szybko ją na swoją listę wyprawkową wpisuję :wink: żeby nie zapomnieć. A potem dopiero czytam co i jak i od czego:bigsmile:
    -- ,
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeApr 2nd 2013
     permalink
    Olenkaka: Na co dzień frida, na katar katarek :)

    Dokładnie, i to i to :bigsmile:. U nas też katarek i dwa razy dziennie podłączam młodą do odkurzacza, ile tego wychodzi...
    Natomiast normalnie używamy przed spaniem fridy i wystrcza.
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeApr 2nd 2013
     permalink
    Ja używam tylko katarka i jestem zadowolona.
    Odkurzacz zamieszkał na stałe pod przewijakiem, żebym nie musiała go co chwila wyciągać:cool:
    •  
      CommentAuthormagda_a
    • CommentTimeApr 2nd 2013
     permalink
    Akirka - powiem tak...jest to wykonalne ;) Ale katarek nie ma gąbeczki zabezpieczającej przedostanie się wydzieliny z noska dziecka do buzi osoby ciągnącej, ale katarek znowu ma tak długą rurkę, że wydaje mi się to niemożliwe, pomimo braku wspomnianej gąbeczki ;)
    Jeśli czujesz fobię do wydzielin nosowych, to polecam mimo wszystko odkurzacz ;)
    -- , [url=https://lilypie.com][/url
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.