Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

•  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeFeb 25th 2020
     permalink
    Marysia no ale jaki jest w związku z tym sens żeby iść do tylu lekarzy skoro każdy mówi co innego ?
    Wydaje mi się, że to tylko bez sensu strata czasu.
    Zobacz dwóch pierwszych kazało u Was aparat, trzeci nie, Wy czekacie, a co jeśli się okaże że tamci mieli rację i stan zębów się przez to nic nie robienie jeszcze pogorszył?

Ja już mam dość duży mętlik w głowie i nie chcę chyba kolejnych opinii, bo pewnie każda kolejna będzie inna i w niczym nam to nie pomoże.

Zwłaszcza, że na serio nie ma lekarza [nawet innej specjalizacji], który by od razu nie zwrócił nam uwagi na to, że jest coś nie tak.
    Więc ewidentnie jest problem.
    I coś trzeba robić zdaniem każdego lekarza.
    Bo on cały czas rośnie, żuchwa rośnie, wszystko rośnie i jak nic nie zrobimy to będzie tylko gorzej.

Nie wiem, wydaje mi się że pojawiła się nazwa "płytkowy" jesli dobrze zapamiętałam.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
     permalink
    teo, a masz jakas fote? ja tam ogladajac filmiki nic nie zauwazylam, no ale to moje amatorskie oko.
    w ogole na co ten aparat? tylko na zeby? zakiego typu to aparat? bo jak szczeke ma dziwna/mala to byc moze trzeba bedzie ja zoperowac i moze faktycznie lepiej szybciej jak pozniej.
    a maz jaka ma szczeke? bo czasem po porstu ma sie jakas tam szczeke genetycznie i tyle. ot taki typ urody.
    czy huga to szpeci? nie zauwazylam
    jakie moga byc konsekwencje "nic nie robienia" z tym? zdrowotne. pomijam kwestie jakies tam kosmetyczne. w sensie - zeby sie beda psuly, szybciej scieraly, moze dojsc do no nie wiem, wypadania szczeki z zawiasu/boli - tak dywaguje. czy problem jest jedynie kosmetyczny - bedzie niemeski czy cos w ten desen

Treść doklejona: 25.02.20 18:14
    Teo, ja bym sie przeszla do chirurga szczekowego.
    jestem troche w temacie, bo akurat bliska osoba rozwaza tego typu operacje (tylko ze wzgledow kosmetycznych).
    -- ;
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 25th 2020 zmieniony
     permalink
    TEORKA: Zobacz dwóch pierwszych kazało u Was aparat, trzeci nie,

Pierwszy zalecił aparat na.zęby, a drugi aparat na podniebienie. Trzeci kazał czekać, aż wszystkie mleczaki wypadną.
    Także 3 osoby i 3 różne zalecenia. I dlatego idę do kolejnego.

U nas chyba genetyczne sprawy, bo mąż ma wąską szczękę i specyficzny zgryz. Ale wad wymowy przez to nie ma (wg mnie, bo nie słyszę, by coś było nie tak, gdy mówi). I chłopcy mają po nim wąskie szczęki, a Fryderyk to już wybitnie. Plus Oboje z mężem mamy duże zęby - Heniowi też wyszły górne i dolne stałe jedynki i dwójki łopaty duże, a przy tej wąskiej żuchwie i szczęce nie mieszczą się i każdy ząb w inną stronę.

I to o czym Ewa wspomniala - mówiąc o konsultacji szpitalnej miałam na myśli właśnie spotkanie z chirurgiem szczękowym, bo może jakąś operacja byłaby wskazana.
    --
    • CommentAuthorskapula
     permalink
    Teo, zobacz https://mamaortodonta.pl/z-cyklu-wadyzgryzu-przodozgryz/
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
     permalink
    Że zacytuję: Na szczęście wada zgryzu, jaką jest przodozgryz, nie występuje często. Stanowi 8-10 proc. wszystkich wad zgryzu, w tym jedynie ok. 3 proc. wśród populacji Europejczyków.

No. Te nasze dzieci zawsze muszą być w mniejszości :confused: :beard:

Dzięki za link, bardzo ciekawy. Poczytałam.
    Znowu schiza bo tu też o operacji jednak a ja jak słysze operacja żuchwy to mi słabo.
    Bo sobie wyobrażam jaki to ból musi być i jaka trudna potem rekonwalescencja.....

Ewa wrzucę Wam jutro zdjęcia, bo nie mam a Hugo dawno śpi.
    Zęby krzywe do tyłu zgiete ja dawno widziałam. Ale nie wyglądało to aż tak dramatycznie, więc nie panikowałam.
    Brodę/buzię ogólnie wg mnie on ma normalną.
    Natomiast i laryngolog i ortodontka od razu zauwazyli, że widać z profilu wysuniętą do przodu żuchwe.
    No zabijcie mnie ja nic takiego nie widze.

Zęby oboje [Nina i Hugo] mają po moim mężu.
    Czyli dość ciasne szczęki, ząb zaraz przy zębie [Nince dlatego się psują w szczelinach i idą potem na oba zęby] ale oboje widział ortodonta i nic nie mówił, więc wnioskuję że u nich nie ma żadnego problemu.

Wyczytałam w tym aartykule, że taki odcisk pobrany dziecku też może nakierować lekarza, czy wada jest tylko w zębach czy też w kościach, gdzieś głębiej.
    Ona coś mówiła, że będą ten odcisk własnie analizować.
    Czyli tydzień czekania na wyrok a potem myślę, że będziemy dalej szukać jednak bo jak to ma być problem jakiś operacyjny to chyba faktycznie im szybciej tym lepiej :sad:
    --
    • CommentAuthorskapula
     permalink
    Teo,
    poszukaj miejsca gdzie mają skaner wewnątrzustny (w leczeniu nakładkowym Invisalign się zwykle stosuje), wtedy nie trzeba robić dziecku wycisków, a skan będzie super do analizy dla ortodontów. i samo skanowanie jest bardzo proste. Operacja to ostateczność, nie ma co się martwić na zapas.
    -- [/url][/url]
    • CommentAuthorkarolciat
     permalink
    Poczekaj co powiedzą, potem dalej będziesz działać.
    U mnie dzieci odziedziczyły ciasne szczęki po mnie. Na szczęście póki co żuchwy wyglądają "lepiej".
    Ja nosiłam aparat na obie szczęki na raz i miałam też tyłozgryz. Krysia na razie ma tylko na górę, bo dół na chwilę obecną rozwija się zgodnie z wiekiem. Ale jest pod obserwacją.
    Konsultowałam Krysię z kilkoma stomatologami i wszyscy sugerowali, że powinnam zgłosić się po ruchomy aparat, bo na tym etapie nie potrzeba nic więcej. I że dopiero wyrżnięcie kompletu stałych zębów da pełny obraz sytuacji.
    Ale noszenie go od początku ma spowodować, że albo stały nie będzie potrzebny, bo uda się naprostować i rozciągnąć co trzeba, albo noszenie stałego będzie krótsza, a więc i tańsze...
    W każdym razie wszyscy byli zdania, że trzeba reagować szybko, zanim problem się pogłębi.
    Ja wiem że przy problemach Huga to u nas to pewnie drobiazgi, ale masz Asia rację, że nie należy odkładać "na później".
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
     permalink
    No ta ortodontka wyraźnie powiedziała, że gdyby to był tylko tyłozgryz to spoczko.
    Czekalibyśmy do momentu aż wyjdą stałe zęby i wtedy działali [i to w sumie dwóch niezależnych tak powiedziało, że wczesne zakładanie jest bez sensu bo i tak potem się wszystko wraca i trzeba nosić latami....]
    A tu nie dość, że w odwrotną stronę (czyli dolne zachodzą na górne) to jeszcze ta żuchwa nieszczęsna :neutral::neutral:

Skapula to Invi coś tam to czytam że 9-14 tyś :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 26th 2020
     permalink
    U nas jeden z ortodontów bardzo dokładnie "przebadał" Henia - zrobił odciski, ale i zdjęcia RTG: głowy (!) z przodu i boczne oraz zdjęcie pantomograficzne żuchwy i szczęki. I na podstawie zdjęć i jakichś specjalistycznych pomiarów (całej czaszki) tłumaczyła, jak będzie regulować aparat podczas noszenia, żeby rozszerzyć szczękę, by zrobić tym samym miejsce na kolejne żeby stałe.
    No ale koszty było ogromne - za konsultacje z odciskami i zdjęciami RTG dałam prawie 500 zł, a później jeszcze doszedłby aparat za 2000 plus comiesięczne wizyty po 300 zł. Dla mnie to strasznie dużo... :sad:
    --
    • CommentAuthorkarolciat
     permalink
    Rozumiem że nie chcesz próbować tym, co NFZ proponuje?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
     permalink
    9-14 tys, no bosko, haha
    -- ;
    •  
      CommentAuthorElse
     permalink
    Nas czeka wizyta u ortodonty w czerwcu. Też Dawid na ten zgryz dziwny. Koleżanki syn z kolei ma drsnat. Też jakiś zespół wad genetycznych. Żeby się nie mieszczą, ale zamiast te szczękę mu jskos poszerzyć, zeby stałe żeby się zmieściły to mu część prxypikowali i coś tam chcą usunąć. Nawet nie wiedziałam że to można inaczej... No ale to NFZ
    --
    •  
      CommentAuthorBett
     permalink
    Ja jestem w temacie, bo mój najstarszy będzie miał w marcu zakładany aparat - tzn. najpierw klamry, żeby sprowadzić w dół górną trójkę (która rośnie nad dwójką :/), a potem górny i dolny. Koszt niemały, ale mam nadzieję, ze uda się w półtora roku temat ogarnąć.

Jeśli chodzi o wąską żuchwę, to wybitnie wąską mam ja - to zresztą już pisałyśmy o tym. 30 lat temu zasadniczo było mniej możliwości niż teraz, ale moi rodzice bardzo działali w tym temacie i chwała im za to, bo by pewnie teraz wyglądała i mówiła gorzej. Wadę zgryzu nadal mam, ale mówię wyraźnie i nie mam problemów z zębami, a zwłaszcza ich zmieszczeniem się w szczęce, bo mam usunięte stałe 5tki. Prognozując rośnięcie zębów w tamtym czasie ortodonci orzekli, że należy te stałe 5tki pod narkozą usunąć, a wtedy zęby kolejne czyli 6,7 i 8 będą miały przestrzeń do wyjścia i te dziury po 5tkach się zejdą. Faktycznie się zeszły i potem już nic nie trzeba było robić, bo zęby zasadniczo mam proste.

Teraz z racji chodzenia od dwóch niemal lat do ortodonty w kontekście tego najstarszego babeczka cały czas mi mówi, że na mój zgryz na pewno pomogłabym operacja chirurgiczna, dała mi nawet namiar na ortodontę i chirurga szczękowego z Wrocławia, ale sory - to nie te lata,żebym sobie teraz szczękę operowała i drutowała. Także ja temat odpuściłam, ale warto mz u Huga się tym zająć dość poważnie już teraz - potem będzie mniej do roboty i lepszy efekt.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeFeb 26th 2020 zmieniony
     permalink
    Jak coś to się będę Beatka zgłaszać po namiar [zawsze chciałam zobaczyć Wrocław.... :rolling:] ale jednak pokładam ogromną nadzieję, ze jednak się uda bez operacji bo mnie szczerze przeraża już sama wizja.
    Przecież to musi potem okropnie boleć, jeść się nie da, mówić nie da, nic się nie da.
    Brrrrr

Zrobiłam zdjęcia ale oczywiście znowu nie wiem jak się to kużwa tu wrzucało... :confused::confused::confused:
    Zrobiłam nawet zestawienie zdjęć z profilu Niny i Huga i kurde rzeczywiście ogromna różnica jeśli chodzi o wygląd brody.
    Nigdy wcześniej tego nie widziałam....

MARYSIU są u mnie pod wykresem 101
    Jakbyś jutro miała chwilkę to wrzuć proszę :whorship:
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 26th 2020 zmieniony
     permalink
    https://28dni.pl/pictures/2766718.jpg

https://28dni.pl/pictures/2766723.jpg
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
     permalink
    A zdjecie jsk szczerzy zeby moglabys?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorTEORKA
     permalink
    Dorzuciłam, ale to musi Marysia bo ja nie umiem ciągle hahahaha
    No i też inaczej te zęby wyglądają jak on ma buzię zamkniętą bo wtedy ewidentnie z przodu są dolne a za nimi schowane górne - normalnie wygląda to dokładnie odwrotnie.
    Ale niestety nie ma jak zrobić takiego zdjęcia.
    --
    •  
      CommentAuthorBett
     permalink
    No ale ewidentnie miejsca ząbki nie mają. Tak na pierwszy rzut oka to on ma taką jakby w trójkąt tę dolną szczękę i te jedynki nie mają gdzie się tam pomieścić. Ewidentnie no trzeba działać, żeby potem w przyszłości problemów nie było.
    -- [/url]
    • CommentAuthorkarolciat
     permalink
    Kurcze, faktycznie słabo jak już mleczaki się nie mieszczą...
    U moich dzieci mleczaki miejsce mają, ale są drobne i ściśnięte, więc ze stałymi kłopot, stąd ortodonta wszedł dość wcześnie do naszego "menu" :wink:
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
     permalink
    Wydaje mi się, że u Huga będą mechanicznie poszerzać szczękę. Albo wkładka która pozwoli rozszerzyć podniebienie albo w przyszłości drut w poprzek (też taki miałam ale tylko góra). Dziecko rośnie, zmienia się, a plan leczenia musi być długoterminowy (wyprzedzać wszystkie działania i ewentualne korekty) więc nie dziwię się, że ortodonta potrzebuje czasu i konsultacji żeby Hugo był dobrze poprowadzony. Zawsze potem możesz skonsultować to we Wrocławiu.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 27th 2020 zmieniony
     permalink
    https://28dni.pl/pictures/2766728.jpg
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 28th 2020 zmieniony
     permalink
    A to zęby Frycka (zaciśnięte, szczerzy zęby) - wąska szczęka i żuchwa, do tego wada zgryzu (na moje oko minimum zgryz otwarty, plus może jeszcze coś). Za miesiąc konsultacja i być może podcięcie wędzidełka.

https://28dni.pl/pictures/2766748.jpg
    --
    • CommentAuthoranaa12
    • CommentTimeMar 6th 2020
     permalink
    Hej.
    A więc wyniki synka witamina b12, ferrytyna, transferyna jest w porządku . Wszystkie te wyniki są idealne.
    Jedynie w morfologii płytki krwi lekko podwyższone .

Dostał skierowanie do hematologa, chociaż pediatra mówi, ze taka jego uroda , ze za mało pije.

Synek miał mieć za tydzień testy pokarmowe w szpitalu, ale zostały odwołane. Mam dopiero w maju.

Jest już lepiej, ma siłę , chęci do zabawy , apetyt dalej słaby.

Alergolog przez telefon zaproponowała żeby zrobić mu prywatnie bo nie ma tego NFZ , badania na lamblie z krwi i glistę.
    I chyba zrobię .
    Jedynie co zaobserwowałam:
    -nerwowość, nadpobudliwość
    - czasem apatyczny,
    - częsta chęć na słodycze
    - drapanie się po ciele , swędzenie
    - wysypka na tułowiu taka drobna kaszka/ pojawia po tygodniu, dwóch znika i za jakis czas znowu wraca
    - zgrzytania czy problemów ze snem brak
  1.  permalink
    Jaki macie fotelik dla dzieci w tym wieku?
    Zastanawiam się nad wszędzie chwaloną Takatę Maxi. Ma ktoś i może podzielić się opinią?
    https://www.bociek.eu/7633-takata-maxi.html
  2.  permalink
    My chcieliśmy kupić takate, ale jak pojechaliśmy do sklepu okazało się że nasz młody "utopil" się w niej. Jest drobny. W konsekwencji kupiliśmy zupełnie inny. Taki 9-36 bo w nim dłużej dziecko jeździ w pasach 5-pkt. Nasz jest do tego mocno krnabrny i byliśmy się że będzie sobie wychodził ze zwykłych pasów.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMar 24th 2020
     permalink
    A jaki kupiłaś 9-36 kg?
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMar 24th 2020
     permalink
    Klementyna, przede wszystkim twoje dziecko jest za małe na jazdę przodem, a już na pewno za małe na foteliki z III grupy, bo ta jest przewidziana dla dzieci minimum 4 letnich, co i tak jest mocno zaniżone.
    -- [/url]
  3.  permalink
    Kupiliśmy Nuna Myti. I kupiliśmy ten fotelik bo ten co mamy 0-18 już ledwo się mieści a ponieważ siedzę na macierzyńskim mąż jeździ raz moim autem i raz swoim żeby mi się amortyzatory nie rozlaly jak ostatnio przez to że auto nie używane. No i niewygodne było przekładanie w kółko fotelika. I co do jazdy przodem. Starszak od początku darł się w foteliku jak by go ktoś ze skóry obdzieral. Do dzisiaj mamy problem z dłuższymi trasami, powyżej pół godziny. Jeździmy tylko jak jest konieczność. Więc braliśmy już na wyrost.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     permalink
    Klementynaaa: Kupiliśmy Nuna Myti

Super.
    U nas odpada niestety, bo nie mamy w aucie zapięcia top tether :-(
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.