Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 15th 2016
     permalink
    nie
    no-spa to lek rozkurczowy działający specyficznie na mięśnie gładkie w tym na mięśniówkę macicy, natomiast magnez w sporych dawkach ma między innymi działanie rozluźniające mięsnie w ogóle, zmniejsza poziom hormonów stresu czyli też rozluźnia stąd się go podaje w ciąży - a że my generalnie wszyscy mamy niedobór tego pierwiastka to warto go brać
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeJun 15th 2016
     permalink
    Dzięki za wyjaśnienie.
    --
    •  
      CommentAuthortejsha
    • CommentTimeJun 15th 2016 zmieniony
     permalink
    ja od 3 tyg biorę aspag forte przez tydzień 3x2 , jak twardnienie ustąpią maiałam przerwać ,, no i było lepiej, ale jak brać przestałam od nowa wszystko wróciło więc ciągnę dalej do wizyty czyli do wtorku ... ponadto w tym tyg zdarzyło mi sie że brzuch bolał jak na okres właśnie z 3 razy ... twardnienia tez sie pojawiają ... takze trochę sie martwię ...
    Sewila , jesteś w szpitalu masz pomoc na miejscu ,,,, jeszcze chwilka i ciąża donoszona ... będzie dobrze . musi :)
    --
    •  
      CommentAuthorSewila
    • CommentTimeJun 15th 2016
     permalink
    To trochę mnie uspokaja, że jeszcze pare dni i ciąża będzie donoszona. Jednak pomimo tego, że jestem w szpitalu łapie mnie stres, że coś przegapię.
    --
    •  
      CommentAuthorYvoonne
    • CommentTimeJun 15th 2016
     permalink
    Kurcze dziewczyny chyba coś wisi w powietrzu, bo i u mnie kilka ostatnich dni brzuch napina się bardzo często. Ja biorę magnez 3x2 i 3x1 buscopan żeby wszystko uspokoic. Dziś byłam na wizycie, szyjka nieco krótsza bo 3.5 cm (do tej pory było 4.5) ale gin twierdzi, że na tym etapie to zupełnie normalne. Staram się nie przemęczac, ale te które mają dzieci w domu wiedzą jak to jest.
    --
  1.  permalink
    Jest serduszko! :) termin na 7.02.17, wg USG 6t2d :)
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 16th 2016 zmieniony
     permalink
    1. Mysiamm - 18.07.2016 (chłopiec)
    2. artystka80 - 20.07.2016 (chłopiec)
    3. mooniia - 21.07.2016 (dziewczynka)
    4. Sewila - 25.07.2016 (dziewczynka)
    5. Yvoonne - 23.08.2016 (chłopiec)



    6. skapula - 01.09.2016
    6. olza21 - 01.09.2016 (chłopiec)
    7. moya212 - 05.09.2016 (chłopiec)
    8. tejsha - 11.09.2016 (chłopiec)
    9. monii9797 - 12.09.2016 (dziewczynka)
    10. Daisy1991 - 14.09.2016 (dziewczynka)
    11. jaisog - 15.09.2016 (dziewczynka)
    12. Yoasik08 - 08.10.2016 (chłopiec)
    13. agat233 - 12.10.2016 (chłopiec)
    13. desirablle - 12.10.2016 (3 dziewczynki )
    14. pani_dratewkowa - 21.10.2016 (dziewczynka)
    15. KaiinA - 22.10.2016
    16. anetaka - 7.11.2016(dziewczynka)
    17. acia20 - 18.11.2016 (dziewczynka)
    17. szogunka - 18.11.2016(chłopczyk)
    18. Justyna+ - 25.11.2016
    19. żabkaa25 - 04.12.2016
    20. elfika - 15.01.2017
    21. imagnolia - 25.01.2017
    22. kuleczka_69 - 07.02.2017
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthoragat233
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    Sewila na pewno w szpitalu masz wiecej czasu na wsluchiwanie sie w siebie niz w domu z mlodym czlowiekiem ktory absorbuje wiekszosc czasu w ciagu dnia. I na pewno wiecej odpoczniesz. Juz niedlugo.

    A mnie zaczyna kregoslup dokuczac:((
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    agat233 jest szansa, ze to minie. Ja miałam epizod rwy kulszowej , bólu kręgosłupa na odcinku lezdwiowo - krzyżowym właśnie na przełomie 5/6 mca. Ale taki, ze się ruszać nie mogłam. Zaaplikowałam sobie B12 w zastrzykach przez 5 dni pluc B complex i przeszło . Kregosłup się poustawiał i dopasował do nowej pozycji i odpukać do teraz jest ok.

    Ja po wizycie, młoda waży 2047g wiec jest raczej mniejsza niż wieksza, przepływy prawidłowe, wody jak to u mnie na granicy , ale jeszcze ok AFI 7, tylko już pojawiły się zwapnienia na łożysku ( choć to tez norma na tym etapie ) szyjka ok czyli oby tak dalej
    -- mama piątki :)
  2.  permalink
    Widzę, że temat twardnienia brzucha jest poruszany to zapytam :) Tak gdzieś od 16 tyg zaczęłam odczuwać takie miejscowe twardnienie na brzuchu..jakby mi ktoś włożył kamyk pod skórę...miało to średnicę tak 3cm. Zgłaszałam to ginowi to powiedział, że to są takie skurcze tych aktywnych obszarów na macicy i jest to już przygotowanie pod kątem porodu. Im dalej jestem w ciąży tym te obszary są większe...to twardnienie odczuwam zazwyczaj wieczorem jak się położę i nieraz obejmują obszar wielkości dłoni. Wizytę mam w następną sobotę to zgłoszę to lekarzowi ale zastanawiam się czy jest się czym martwić czy to normalne ?
    --
    •  
      CommentAuthorimagnolia
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    kurcze nie pamietam jak to było, ale ja dość późno je miałam w ciąży z córką, kładłam się wtedy, moze zadzwoń i zapytaj czy nospę mozesz brać.
    P.S. Nieśmiało mogłabym do Was dołączyć, ale to dopiero 8 tydzień i wiadomo, że jeszcze wiele się może wydarzyć..... czuję, że będzie córka i mam termin na 25 styczeń
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    imagnolia dopisałam Cie i GRATULUJĘ oczywiście :)

    pani dratewkowa - myslę ze akie punktowe twardnienia macicy to nic złego, takie skurcze stawianie się to jest taka jakby fala rozchodząca się stopniowo po całej macicy, brzuch jest przez chwile twardy jak skała po czym odpuszcza
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthoragat233
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    Imagnolia Witaj i Gratulacje!!! Ja w ciazy z corka bylam pewna ze to bedzie chlopak, wyszla corka. Teraz bylam pewna ze bedzie druga cora i wyszedl chlopak;)
    --
    •  
      CommentAuthorimagnolia
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    Wiadomo, że obojętnie czy będzie synek czy córka. Córkę już mam, ma 4,5 roku. Miałam z nią nieprzyjemne mdłości od 7 do 16 tygodnia i w tym wymioty, a teraz juz od 6 tygodnia cierpię, 24h nudnosći i odruchy wymiotne, nie mogłam pracować i w końcu biorę leki przeciw mdlościom. To chyba tak znów na dziewcyznkę ;) tylko dlatego podejrzewam własnie tą płeć :)
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    Agat233, mi też pomogły zastrzyki z B12 na kręgosłup (rwa kulszowa), a bolało bardzo, były dni, że miałam problem podnieść się z pozycji leżącej.
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 16th 2016 zmieniony
     permalink
    imagnolia: To chyba tak znów na dziewcyznkę ;)

    eee, przy chłopakach też się rzyga :tongue:


    Dziewczyny, a podpowiedzcie mi jedną rzecz. bo biję się z myślami już chyba ze 2 tygodnie.
    mam zaplanowany kurs, który wypada w środku 14tc oraz 19 tc. szkolenie i na siedząco i w terenie, raczej intensywne, plus lato.
    i nie wiem czy sobie odpuścić czy też nie.
    na tak przeważa fakt, że jeśli go teraz nie zrobię to przez najbliższe dwa lata raczej też nie [szkolenie wyjazdowe a gdzie kp... gdybym przełożyła na następny rok].
    na nie są mdłości i wymioty oraz fakt, że mam na prawym jajniku torbiel do obserwacji. no i ten jajnik mnie pobolewa od czasu do czasu. gin nic nie mówił, że mam jakoś szczególnie uważać na tą torbiel bo póki co do obserwacji, a czy rośnie będę wiedzieć na kolejnych wizytach...
    i nie wiem czy sobie nie odpuścić ze względu na tą torbiel???
    jak myślicie?
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    elfika jeśli torbiel nie stwarza zagrozenia ciąży, nie masz skurczy, krwiaka itd. to chyba można zaryzykować. Najwyżej powiesz, ze jesteś w ciąży i będziesz niektóre rzeczy robic mniej inensywnie po prostu.
    Ja do tej pory jeżdże na fermy, normalnie pracuje plus obsługuje rodzinę a tą mam dość sporą ;) i tak zamierzam do 15 lipca jeśli wszystko będzie ok. No , ale właśnie nie było mnie na szczęście bezpośredniego zagrożenia ciąży więc dlatego tak. Nie robię już pewnych czynności, np. nie operuje po prostu dostosowuje o co robie na co dzień do danej chwili
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthoragat233
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    Imagnolia ja w obu ciazach czuje sie identycznie a plec dziecieci rozna;) Ani z cora ani teraz nie mialam ani pol mdlosci, w obu mnie odrzuca od miesa. Takze nigdy nie wiadomo.

    Skapula rwa kulszowa to to nie jest a kregoslup juz moj pewnie nadwyrezony troche i daje o sobie znac:(.
    --
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    Przez miesiąc brałam tabletki tardyferon-fol.
    Przez ten czas hemoglobina nic się nie podniosła nadal 10.9. Hematokryt 33 norma od 37. I RDW-CV 20.1 norma do 14.8.
    Dietę też trochę zmieniłam więcej mięsa i kiwi i nie poprawiło to wyników.

    elfika wydaje mi się ze jak przejdą Ci wymioty i nie będziesz miała żadnych plamień i będziesz się dobrze czuć to lepiej chyba pojechać. Ale to chyba wiesz najlepiej jak Twój organizm reagował na wcześniejszą ciążę.
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    acia to jeszcze Ci podpowiem pokrzywe i zrób sobie poziom żelaza, bo wbrew pozorom poziom zelaza może być ok a potrzeba więcej kwasu foliowego, wit B12

    Treść doklejona: 16.06.16 15:10
    co do wymiotów i płci to ja pierwsza ciąża do 20 tyg strasznie az w szpitalu lądowałam, druga ciąża, do 12 tyg, trzecia mdłości na początku teraz nic ;) a same baby ;)
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorimagnolia
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    Ok, kobiety, czekamy jeszcze kilka ładnych tygodni na określenie płci :)
    elfika, jest szansa, że do tego tygodnia ciąży już Ci przejdą mdłości. Ty będziesz prowadzić ten kurs czy w nim uczestniczyć? Wiążą się znim opłaty? Możesz się np zapisać, a jeśli by Twoj stan Ci ostatecznie nie pozwalał jechać to odwołasz.
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    mooniia: elfika jeśli torbiel nie stwarza zagrozenia ciąży, nie masz skurczy, krwiaka itd.

    skurczy nie mam, ale czy torbiel się nie rozrosła dowiem się 29.06, a wyjazd 11.07 i do przejechania ponad 200km. no i nie da się robić szkolenia na pół gwizdka bo to z zepsem impreza jest...

    Acia, Imagnolia, z Bianką rzygałam do 18 tc. teraz jest tak samo. nawet tego samego dc zaczęłam... także pierwszy zjazd zaliczę bankowo jeszcze z mdłościami...


    imagnolia: Ty będziesz prowadzić ten kurs czy w nim uczestniczyć? Wiążą się znim opłaty? Możesz się np zapisać, a jeśli by Twoj stan Ci ostatecznie nie pozwalał jechać to odwołasz.

    ja będę uczestniczyć, koszt ok 4000 [1000 zaliczki już poszedł], co też jest słabe biorąc pod uwagę wydatki jakie nas czekają. co do ewentualnej rezygnacji to nie ma problemu. pełen komfort jeśli chodzi o organizację.

    mnie najbardziej martwi to, że ten jajnik momentami nawala mnie konkretnie. przez większość czasu czuję go...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    no ale 200 km to nie jest tragedia jeszcze ja co poniedziałek robie ponad 300 po fermach prowadzac auto . Pytanie właśnie tylko jak się będziesz czuła
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorSewila
    • CommentTimeJun 16th 2016 zmieniony
     permalink
    Zostałam zwolniona do domu. Z nakazem oszczędzania się. Gorzej, bo trochę martwię się faktem, że 1,5tyg mała nie przybrała. u lekarza 1,5tyg temuż miała 2150g, dziś miała. 2160g. USG robił mi mój lekarz prowadzący, a sprzęt powiedział, że ma taki sam jak w szpitalu (chodzi o model i firmę). Na razie kazał się nie martwić, za tydzień mam wizytę u niego i powiedział, że zobaczymy czy młoda przybrała i ile. Jeżeli w ogóle bądź za mało to będziemy myśleć. Na dzień dzisiejszy powiedział tylko, że pomiar błędu usg wynosi na tym etapie około 300g
    --
    •  
      CommentAuthorWredi_
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    Czesc dziewczyny. mam pytanie nie związane ze mną ale bliską mi osoba. moja przyjaciółka jest w 6t1d ciąży. Wczoraj była u ginekologa i był tylko pęcherzyk 3.3 mm chyba trochę mało. Dzisiaj zrobiła beta hcg i ma 2025, w poniedziałek ma powtórzyć. Może mi któraś powiedzieć jakiej bety powinna się spodziewać w poniedziałek?
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    Sewila mi tak Marysia nie rosła suma summarum miała się urodzić z waga 2200 (36,6tc) a okazał się, ze ważyła 2700

    Wredi są kalkulatory, teoretycznie licz min 60% na 48 godz czyli coś ok 5 tys powinno być. Mogła mieć później owu stad takie zakłamanie terminu . Pęcherzyk chyba odpowiedni o bety
    -- mama piątki :)
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    Sewila, ale na tym etapie ciąży, to chyba może być duży błąd pomiaru przy usg?

    mooniia, a te zwapnienia łożyska u Ciebie to skąd?
    Ponoć pojawiają się u palaczek, ja nigdy nie paliłam a w pierwszej ciąży usłyszałam właśnie, że łożysko było w bardzo nieładne (zwapnienia), mój gin 9 dni przed porodem nic nie widział na usg, a jak mu powiedziałam o tym, to zdziwił się i powiedziała, że to trudne do oceny. Byłam pewna, że tego nie da się zdiagnozować podczas ciąży...

    Acia, pokrzywa i buraki. Ja zrobiłam sobie zakwas buraczany i popijam codziennie i wyniki od razu lepsze. Wchłanialność tych preparatów z żelazem jest niewielka.
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorSewila
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    Monia dziękuję za słowa pocieszenia

    Skapula fakt, lekarz mi mówił, że na tym etapie faktycznie już są błędy pomiarowe.
    --
    •  
      CommentAuthorimagnolia
    • CommentTimeJun 16th 2016
     permalink
    Nie wiem na ile Cię to pocieszy, ale mi w dniu porodu określono, ze córka waży ok 3900, a urodziła się 4500 :)
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    Skapula nie mam pojecia. Nie pale itd. Nie ma tego duzo. Na usg widac kilka jasnych plamek na lozysku, to maja byc te zwapnienia. Podobno na tym etapie moze juz tak byc. Przeplywy sa ok wiec mam sie nie martwic
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    Z tymi pomiarami USG to na dwoje babka wróżyła. W 36 tc szacowano wagę mojego dziecka na 3600 i lekarz powiedział, że jesli donoszę do 40 tc, to będzie 4kg. 4 tygodnie później - przed porodem zrobiono mi USG i waga nadal 3600. Pozwolono mi zatem rodzić sn, gdyż, ze zwężoną miednicą miałam mieć cc. Jak juz urodziłam waga dziecka pokazała 4040. Tłumaczono mi, że jesli dziecko w brzuchu spowolniło wzrost, a szło tylko w wagę, to szacunkowo nic nie miało prawa się zmienić. Oni te wagę określają na podstawie długości kości udowych bodajże, wielkości brzuszka i główki :P.
    --
    • CommentAuthorAnecia84
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    Zwapnienia często występują u ciężarnych z cukrzycą ciążową. Ja tak miałam z Ludwikiem. Łożysko po urodzeniu nie wyglądało za dobrze, całe zwapniałe. A z Ludwikiem miałam cukrzycę ciążową.
    -- ;;;;
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    te zwapnienia to tez jest objaw starzenia się łożyska. U mnie juz po badaniu Pappa widać było ze o łożysko będzie szwankować i to się niby potwierdza bo i wody na granicy i mała tez nie jakaś dorodna przecież
    -- mama piątki :)
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    ja właśnie miałam cukrzycę ciążową, choć wyniki cukrów były super i wystarczyła tylko dieta, to łożysko było bardzo zwapniałe (a poród w nieskończonym 37tc). Martwi mnie jednak, ze lekarz nie zauważył tego na usg, a nie pojawiają się te zwapnienia przecież nagle i wtedy miałam łożysko na przedniej ścianie, teraz mam na tylnej ścianie, to tym bardziej nie zauważy...

    Treść doklejona: 17.06.16 10:45
    Mooniia, a jesli chodzi o ilość wód, dostałaś jakieś zalecenia? Mi kazali pic dużo...
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    Tak. Mam ustawione przypomnienie w telefonie i pije 4 litry wody dziennie.
    -- mama piątki :)
  3.  permalink
    Elfika - a lekarz nic na mdlosci i wymioty nie proponuje? Ja mialam tore cos tam na wymioty i moze troche pomoglo. Pociesze Cie, ze rowno w 20 tygodniu minelo z dnia na dzien, akurat w dniu moich urodzin :)
    Obu mam synkow, przy pierwszym rzygalam "jak kot" a przy drugim moze raz, wiec tym plci nie okreslimy ;)
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    madziik1983: Elfika - a lekarz nic na mdlosci i wymioty nie proponuje?

    aviomarin... gdzie na mnie torecan [silny lek przeciwwymiotny] nie działał... więc skończyłam z nim temat...
    uznałam, że taka moja uroda i tyle. na szczęście mam ten komfort, że jestem w domu, Małżu jest pełen zrozumienia i współczucia i przejął na siebie lwią część obowiązków.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    elfika, ale spróbuj ten aviomarin bo te,ze torecan nie działa to nie znaczy, ze aviomarin nie będzie. To inna grupa leków wiec może akurat :)
    -- mama piątki :)
  4.  permalink
    A to wogole aviomarin mozna?? Ja mam wieeeelka chorobe lokomocyjna i nie biore bo karmie..:/
    Elfika - no nic.. czekac az minie.. ale ja tez to wspomina ze zgroza:/ Bralam torecan i tylko troche pomogl.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    mooniia: elfika, ale spróbuj ten aviomarin

    ale próbowałam :tongue: i tez nic z tego...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorSewila
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    A ja mam pytanko, pod bieżącym cyklem mam dwa zdjęcia. Jedno było robione wcześniej, drugie cimniejsze jest z dzisiaj i czy ktoś jest wstanie mi powiedzieć czy opadł brzuchol??
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    Sewila, na moje oko chyba nie bardzo. Patrze na miejsce pepka i w sumie on nadal "paczy" :P... Mój po opadnięci brzucha był skierowany w dół bardziej.
    --
    •  
      CommentAuthorSewila
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    Powiem szczerze trudno mi ocenić i nie wiem za bardzo, bo w pierwszej ciąży się nie doczekałam. Co do pępka, to wczesniej go widziałam z góry, a teraz już nie.
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    dla mnie tez nie opadł a pepka nie widzisz bo brzuch jest zdecydowanie większy ;)

    elfika no to masz pecha :) pozostaje przeczekać :devil:
    -- mama piątki :)
  5.  permalink
    Podpowiedzcie jak interpretowac wynik na toxo?
    Igg -191.8
    Igm - 0.227
    --
    •  
      CommentAuthoranetaka
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    tylkonadzis powinnaś mieć pod wynikiem legendę i zakres wartości, które odpowiadają wynikowi dodatniemu i ujemnemu i tu podstawiasz swoje wyniki a dalej:

    IgG (–); IgM (–) - nie było infekcji, w ciąży badania kontrolne co 3 miesiące
    IgG (+); IgM (–) - przebyte w przeszłości zakażenie
    IgG (–); IgM (+) - świeża infekcja, konieczna pilna wizyta u lekarza
    IgG (+); IgM (+) - niedawne zakażenie
    --
    •  
      CommentAuthorSewila
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    Jednym słowem tylkonadzis przechodziłaś toxo i masz przeciwciała. Czyli ogólnie dobrze :)
    --
  6.  permalink
    Sewilla - ja w obu miala nisko i nie odczylam ze mi wogole opadl :P
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 20th 2016
     permalink
    a co tu taka cisza?? lipiec się zbliza to się trochę rozkręci ;)
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorSewila
    • CommentTimeJun 20th 2016
     permalink
    Oj zbliża się wielkimi krokami. :bigsmile:
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.