Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

 1.  permalink
  Ja też mam niejadka w domu i mimo, że Alicja jest neurotypowa to ciężko ją namówić na coś nowego. Czytałam kiedyś książkę chyba francuskiego pediatry i on pisał, że my rodzice często przesadzajmy, że dzieciom nie trzeba dużych porcji, że one są przecież często 4x mniejsi niż my dorośli. Co do glodzenia to kiedyś Teorka chciała tym sposobem wziąc Nine i nie jadła faktycznie
  -- <a href="https://www.suwaczki.com/"><img src="https://www.suwaczki.com/tickers/f2w33e3kdwlz516v.png" alt="Suwaczek z babyboom.pl" border="0"/></a>
  •  
   CommentAuthordagus84
  • CommentTimeOct 4th 2019
   permalink
  Marion, metoda son rise się kłania. Poczytaj, poogladaj yt.
  --
  • CommentAuthortylkonadzis
  • CommentTimeOct 7th 2019 zmieniony
   permalink
  Jestem po wizycie w PPP w srode mam miec komisje o WWR. Prawdopodobnie wpisza mu niepelnosprawnosc intelektualna w stopniu lekkim, pytali sie mnie czy moze byc tak.
  Autyzmu oni nie moga zdiagnozowac, tylko neurolog lub psychiatra.
  Jesli ma ta niepelnosprawnosc intelektualna, to dostanie w orzeczeniu punkty 7 i 8?

  Jeszcze zauwazyli ze Wiktor zawieszki łapie
  --
  •  
   CommentAuthor_Isia_
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Tylkonadzis, A Tobie nie zależy na porządnej diagnozie dziecka tak, żeby móc dostosować terapię do problemu jaki dziecko ma rzeczywiście?
 2.  permalink
  Zalezy mi. Zobacze co mi powie neurolog. Co jeszcze powinnam zrobic?
  Mam sie godzic na ta niepelnosprawnosc intelektualna czy jak?
  Ja nie mam pojecia co mam zrobic
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeOct 7th 2019 zmieniony
   permalink
  Ja bym na razie odpuściła PPP i nie godziła się na ich diagnozę niepełnosprawności intelektualnej. Na Twoim miejscu poszukałabym placówki diagnozującej pod kątem autyzmu. W zespole diagnozującym jest zawsze psychiatra, więc papier od ręki dostaniesz. Szukaj diagnoza płatnych - będzie szybciej.
  Tutaj masz listę placówek z Twojego województwa - podzwoń i popytaj.
  --
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Dziewczyny, ja wiem że płatne szybciej itd.
  Ale z tego co pamiętam z wcześniejszych wpisów tylkonadzis, to może być poza jej zasięgiem niestety.
  Ja się nie znam na takich problemach kompletnie.
  Ale może uda wam się jej doradzić postępowanie w oparciu o ścieżkę "państwową"?
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeOct 7th 2019 zmieniony
   permalink
  karolciat: Dziewczyny, ja wiem że płatne szybciej itd.

  Ostatnio w radio słyszałam, że na fundusz na diagnozę czeka się kilka lat....
  karolciat: z wcześniejszych wpisów tylkonadzis, to może być poza jej zasięgiem niestety.

  Ja w Poznaniu płaciłam 350 zł. Ale może być drożej - u mnie w mieście 600 zł. Dlatego pojechałam do Poznania 150 km w jedną stronę, bo nawet z paliwem wyszło mnie to taniej...
  Jeśli 300-400 zł to dużo, to może w rodzinie akcję zrobić - dziadkowie niech po 100 zł rzucą i już jest 200 zł.

  Poza tym podałam tylkonadzis listę placówek - niech dzwoni i pyta o koszty i terminy.
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeOct 7th 2019 zmieniony
   permalink
  A ja mam pytanie z cyklu "co zrobić". Chodzi o Frycka i zmianę pieluch.

  W poprzednich placówkach było lux - zmiany na bieżąco, czasami może nawet za często (ale lepsze to niż za rzadko). W obu placówkach panie wiedziały, kiedy po niego przychodzę, więc zawsze na wyjście miał suchuteńką pieluchę tyle co zmienioną.

  A teraz jest słabo. Często odbieram go dosłownie z balonem w spodniach, tak ma pełną pieluchę. Albo wręcz jest przesikany, ale nikt nie widzi (albo widzieć nie chce) - w piątek mokre spodnie, bluzka i t-shirt... Ruszałam temat kilka razy, ale tłumaczą się, że popołudniami w świetlicy jest trochę dzieci, a mało opiekunów, więc nie zawsze mogą się nim zająć. Tylko, że ja odbieram go zawsze przedostatniego lub ostatniego - no to chyba mogą sprawdzić, skoro nie ma już dzieci.
  Tłumaczą się też tym, że skoro nie jesteśmy na etapie treningu czystości, to nie będą go wysikiwać, mimo iż ja proszę o to (a prosiłam, żeby mógł chociaż siknąć przed drzemką, albo po niej). Wyjaśniałam im, że pomimo iż on nie zgłasza w żaden sposób, że chce siku (kupa to inna bajka, temat odległy), to ładnie trzyma i siura do pieluchy dopiero wtedy, jak już zawory mu całkowicie puszczają. Można więc elegancko pójść z nim do wc i sika na komendę - tak go nauczyłam, bo potrafi nawet kilka kropel siknąć.

  I co tu robić? :confused:
  --
  •  
   CommentAuthorTomira
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Ja bym przeszła do dobrego psychologa rozwojowego na badanie w szczegółach rozwoju i inteligencji. U tak małego dziecka to może być jeszcze kwestia nierównomiernego rozwoju, jakiegoś cząstkowego opóźnienia. Przecież dzieci nie idą idealnie po linii rozwojowej. Każde rozwija się w swoim tempie. Diagnoza u dobrego psychologa wskaże gdzie są ewentualne braki. Żeby tak od razu niepełnoprawność intelektualną? Nie wiem w czym to może pomóc.
  Ja z kolei mam podejrzenie ADHD. Gniewek buja się w przedszkolu na krześle, jeździ siedząc na nim po klasie, rzuca plasteliną, od czasu do czasu wstaje i zwłaszcza z jednym kolegą z grupy tarza się. (To wiem, że zauważył, że bramkarz tak robi i naśladuje łapanie piłki.) Jest dość hałaśliwy, dużo mówi, w domu dodatkowo śpiewa. W przedszkolu nie śpiewa, jest jakby skoncentrowany na swoich wymysłach.
  W domu zachowuje się w miarę ok. Nie jest spokojnym dzieckiem ale szkole dokazuje dużo bardziej. I chodzi tam niechętnie.
  Natomiast lubi piłkę nożną, tam chce chodzić i uczestniczy w zajęciach. (Nie wszystko robi jak powinien, nie zawsze słucha poleceń, ale to jego trzecie zajęcia dopiero).
  Nauczycielki zgłosiły mi, że nadal kolorując wychodzi poza linię, koloruje chaotycznie.
  Nie słucha poleceń i przeszkadza na zajęciach.
  (Nie jako jedyny ale zawsze to niefajnie.)
  Jest tu może jakaś mama z diagnoza ADHD? Jak się zachowują Wasze dzieci?
  -- Gniewuś 10.08.2015
 3.  permalink
  Myslicie ze on moze miec Autyzm?
  Tak samo nie wiem czy powinnie wiedziec co nie co o integracji sensorycznej. Bo widzieli jak Wiktor sie trzesie, a oni mowia do mnie, czy lekarz mowil ze te trzesienia sie sa od SI
  --
  •  
   CommentAuthorTomira
  • CommentTimeOct 7th 2019 zmieniony
   permalink
  Marion, bym powiedziała, że dziecko w domu sika do ubikacji na komendę i żeby mu się nie pomieszało, powinni też go nauczyć siusiać w przedszkolu do ubikacji. Miałam podobnie z myciem rąk. Panie rozkładały ręce, a mój Gniewek szukał umywalki i skarżył się, że nie ma. Ogólnie jest mi ciężko uwierzyć, że panie nie widzą problemu w sikaniu w pieluchę jeśli może sikać do ubikacji. Co to ma być! Szkoda słów.
  Przecież od takiego sikania jak jest okazja się zaczyna przygoda z odpieluchowaniem. Po co mu utrudniać?
  -- Gniewuś 10.08.2015
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Tylkonadzis. Powiem Ci tak. Z tego co piszesz Twoje dziecko ma cechy autyzmu. Cechy to nie znaczy, że ten autyzm ma. Od tego by ocenić czy te cechy to autyzm są specjaliści. Jeśli te cechy są, to dziecko wymaga diagnozy, aby wykluczyć lub potwierdzić autyzm. Im szybciej to zrobisz tym lepiej bo czas tu ma znaczenie. Szybka terapia to lepsze rokowania. Dopiero po pełnej diagnozę decydowalabym co z tym orzeczeniem o niepełnosprawności zrobić.
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeOct 7th 2019 zmieniony
   permalink
  Tomira: panie nie widzą problemu w sikaniu w pieluchę jeśli może sikać do ubikacji.

  Ale on nie zgłasza, że chce siku.
  Ja w domu sama muszę do niego podejść i powiedzieć "choć siku zrobimy" - wtedy sika (do wc/do nocnika). Ale na komendę jedynie.

  W przedszkolu ustaliliśmy, że przyjdzie czas na odpieluchowanie - teraz ważniejsze jest jego wyciszenie i ogarnięcie trudnych zachowań, bo przez histerie nie korzysta z terapii. Także odpieluchowanie będzie, ale w swoim czasie. Mnie chodzi o to, że skoro temat odpieluchowania zszedł na dalszy plan, to dlaczego nie ma pieluch zmienianych w miarę na bieżąco.
  tylkonadzis: Myslicie ze on moze miec Autyzm?

  Ja tak - po tym, jak wrzuciłam Ci listę objawów Frycka, a ty zaznaczyłaś dobre 2/3 punktów.
  Szukaj specjalistów od diagnozy - szkoda czasu....

  Co do integracji sensorycznej - większość autystów, jak nie wszyscy, mają z tym problem. Zajęcia z SI powinnaś mieć w ramach terapii - ale to po diagnozie, którą musisz mieć miarodajną, wykonaną przez specjalistów i psychiatrę dziecięcego. Orzeczenie o niepełnosprawności dopiero po diagnozie.
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  O, w międzyczasie gdy pisałam, odpowiedziała Ci Else - to samo, co ja naklikałam.
  --
 4.  permalink
  U mnie w miescie dodzwonilam sie do jednego, termin na styczen koszt 500 zl
  W innym miescie, tez jeden telefon oddzwonil, termin na listopad i 300 zl.
  Nie wiem co na to partner, bo jakbym wybrala w ten w innym miescie, to by musial mnie zawisc. A on caly czas uwaza, ze Wiktor ma czas i jest przeciwny.
  To co wtedy z tym terminem komisji zrobic?
  --
  •  
   CommentAuthorTomira
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Tak, rozumiem, że nie zgłasza. Ale raczej lepiej i łatwiej jest aby zrobił siku na „zaproszenie” do ubikacji, niż aby siusiał w pieluchę. Jak tylko jest możliwość sikania do ubikacji, to można pójść w proponowanie, powiedzmy co godzinę. Mojemu też czasem proponuję, np jak wypije dużo przed snem. I chociaż mu się nie chce, to jednak przecież wiadomo, że co wysika teraz, to lepiej i może wytrzyma do rana. W tym sensie. I stopniowo, bez drastycznych scen idąc za rozwojem dziecka bym korzystała, że robi. Zawsze to o jeden raz mniej w pieluchę.
  Mimo, że zawieszenie tematu ubikacji jest jakimś ustaleniem, to jednak oczywistym jest, źe sikać gdzieś musi.
  Noszenie mokrej pieluchy idzie w zaniedbanie. Panie by chciały nosić posikane pieluchy? Nie wydaje mi się.
  Tłumaczylabym do skutku
  -- Gniewuś 10.08.2015
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeOct 7th 2019 zmieniony
   permalink
  A ten za 300 to w jakiej placówce? Daj linka lub nazwę.
  Odłóż jedną transze 500+ (jak możesz) i będziesz mieć na diagnozę.

  Termin komisji odwołaj. Chyba że zdecydujesz się na diagnozę listopadową, a termin komisji przypada po terminie diagnozy. Z resztą na komisje trzeba dostarczyć xero dokumentacji dziecka, więc musisz mieć czas to wszystko skompletować.

  tylkonadzis: Nie wiem co na to partner, bo jakbym wybrala w ten w innym miescie, to by musial mnie zawisc. A on caly czas uwaza, ze Wiktor ma czas i jest przeciwny.

  Klasyczne wyparcie...
  Sorry, ale ten Twój partner, to olewus na maxa. Nie masz z niego żadnego pożytku - w sensie wsparcia....

  Weź mu powiedz, że ma Was zawieźć i koniec kropka! Ustal termin i nie ma zmiłuj się! Niech sam na własne uszy usłyszy, że Wiktor ma problemy - nie wiadomo, czy zespół diagnozujący orzeknie autyzm, ale nie da się ukryć, że zaburzenia spore ma.
  Postaw na swoim, bądź stanowcza wreszcie. Ty jakaś taka uległa mu jesteś - boisz się go, zastrasza Was?
  --
 5.  permalink
  Znaczy mam komisje o WWR, teraz w srode.

  To jest to:
  Centrum Terapii i Rozwoju Integris Anna Mahlik - diagnoza, terapia autyzmu, badania przesiewowe
  ul. Jana Ostroroga 4A, 85-349 Bydgoszcz
  tel. 883-077-969, 530-406-872
  e-mail:  biuro@prointegris.pl
  www.prointegris.pl
  osoby kontaktowe: Anna Mahlik, Natalia Gibowska

   Jesli nie orzekna autyzmu, to wtedy wpisza mu inna chorobe?

  Nie, czemu zaraz ulegla? Po prostu on nie zrobi tego co nie bedzie chcial, a ja sobie moge mowic.
  --
  •  
   CommentAuthor_Isia_
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Dobry specjalista na pewno będzie w stanie Ci powiedzieć jakiego typu zaburzenia rozwoju ma Twoje dziecko. Umów się, zapisz. Pójdziesz na spotkanie i tam już Cię "poprowadzą". Powiedzą jak wygląda proces diagnozy. Zdobądź diagnozę a potem idź z tym do PPP i zdobądź papiery na wwr. A jeśli syn pójdzie do prz3dsskola to na kształcenie specjalne też. A na koniec po orzeczenie o niepełnosprawności. Bo samo orzeczenie nie da dziecku prawa do terapii. Da prawo do zasiłku, ale chyba nie to powinno być najważniejsze. Pamiętaj że na wwr też czasem trzeba czekać.
  Dużo chodzenia Was czeka, dużo papierologii ale jak to załatwisz to dziecko będzie miało terapię, zacznie lepiej funkcjonować i Wam wszystkim będzie łatwiej.
  Partnerowi powiedz, że skoro uważa, że dziecku nic nie jest to przecież specjalista to stwierdzi.
  Do wyparcia też daj mu prawo. Jedni rodzice łatwiej się godzą z diagnozą a inni gorzej i trudno. Ma prawo nie mieć siły uznać problemów dziecka ale skoro Ty masz siłę to ciągnij to za Was oboje- dla dziecka. Z czasem będziesz miała wsparcie w partnerze.
  A z czym ma problem Twój syn, ja bym nie wyrokowala. Zdaj się na specjalistów. Ale skoro w PPP pytają się czy taka a nie inna diagnoza Ci pasuje to chyba nie wiedza co.robia.
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeOct 7th 2019 zmieniony
   permalink
  tylkonadzis: www.prointegris.pl

  Zerknęłam no i wydaje mi się, że OK. Mają nawet przedszkole i dużo terapii prowadzą.
  Zadzwoń, zapytaj o szczegóły - bo często potrzebują dodatkowych wyników badań (np. słuchu), a także filmików w domu (bo podczas diagnozy nie wszystko zobaczą), więc musisz mieć czas, żeby je nagrać.
  tylkonadzis: Po prostu on nie zrobi tego co nie bedzie chcial, a ja sobie moge mowic.

  A to, co Ty chcesz, to się nie liczy?!

  Wytłumacz mu, że to dla dobra Waszego dziecka - im szybciej będzie zdiagnozowany, tym lepiej. Szybciej wystartuje z terapią.
  Jeśli nadal będzie odmawiał wyjazdu, to zorganizuj kogoś z rodziny lub znajomych, ewentualnie zostaje pociąg lub autobus. To nie jest tak, że "nie da się" - musisz tylko pomyśleć, jakim sposobem się tam dostaniesz, bo że musisz pojechać, to jest oczywiste.
  --
 6.  permalink
  Chyba zapisze go tam gdzie krotszy termin i mniej kasy. 300 moze jeszcze uda mi sie wyciulac.

  Treść doklejona: 07.10.19 13:45
  To to o WWR przelozyc?
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeOct 7th 2019 zmieniony
   permalink
  tylkonadzis:

  Zrób TEN test (ocena ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu, pozwala na wstępną ocenę prawidłowości rozwoju dziecka w zakresie rozwoju społecznego oraz umiejętności komunikowania się). Jest dla dzieci do 36-go mies. życia, więc Wiktor się łapie.
  Tylko rzetelnie wypełnij - i daj znać, ile punktów wyszło.
  tylkonadzis: To to o WWR przelozyc?

  Tak, odwołaj.
  --
 7.  permalink
  Musialam zmienic date bo nie chcialo przejsc, wyszlo 8/20
  --
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Tylkonadzis, jak tak patrzę z boku to mam wrażenie, że jakiegoś niefarta masz....
  profesjonalista nie szarpnie się na orzeczenie niepełnosprawności intelektualnej w tym wieku!
  idź do ośrodka wczesnej interwencji. tam są zespoły orzekające co jest nie tak w rozwoju dziecka. we wrześniu co prawda bywają zapisy ale może jeszcze jakiś termin by się udało wyciągnąć?
  neurologa sobie daruj bo nic nie wniesie.
  wwr sobie na razie daruj bo jak Ci wpiszą niepełnosprawność intelektualną, a tak nie będzie , to się będzie ciągnęło jak smród po gaciach.
  i w ogóle sobie dupy nie zawracaj orzeczeniem o niepełnosprawności i punktami.

  .

  Tomira, a znajdź dobrego psychologa rozwojowego. ja byłam z Klarą u pani profesor neuropsychologii. orzekła po 1h, że autyzmu nie ma. a jest. i żeby było śmieszniej Klara lepiej funkcjonuje dziś jak pół roku temu a objawów autyzmu jest więcej jak pół roku temu.
  -- [/url]
 8.  permalink
  Elfika, patrzylam u siebie i nie widze tego osrodka
  --
  • CommentAuthorGabcia_I
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Halo, dziecko się wiesza i ma drgawki więc jak ma sobie neurologa darować?
  --
 9.  permalink
  Dobra teraz widze ze w poblizu mnie nigdzie nie ma, jest daleko ode mnie
  --
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  marion, ty po porstu postaw sprawe jasno - sika na komende i maja wysadzac i tyle. Moj Piotrek tez nie mowil, sikla na komende i kazalam w zlobku wysadzac. Puszczalam bez pieluchy i tyle.
  Tomira, moj syn ma ZA i ADHD. Zachowuje sie jak Twoj, jest ciagle w ruchu, ruch pomaga mu myslec. Wydaje ful dzwiekow, no robi wokol siebie straszny chaos.
  -- ;
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Tzn, neurolog to zależy jaki. Nam akurat neurolog najwięcej w diagnozie pomógł. Zabrał nas na 3 dni obserwacji w szpitalu. Tam badanie eeg, mri oraz obserwacje przez psychologów, psychiatrów. My początkowo w innym ośrodku w Bydgoszczy distalisny diagnozę, że, autyzmu nie ma. Dopiero ta neurolog wzięła nas por, adnie w obroty. Z tym że to nie może być neurolog z przypadku. Ta nasza zajmuje się diagnoza autyzmu.

  Treść doklejona: 07.10.19 15:22
  Elfika u mojego syna objawów autyzmu najwięcej pojawiło się "klasycznie" do 3 roku życia. Pomimo terapii. Ale funkcjonował też super w porównaniu do czasów gdy cech autyzmu miał mniej. No, ale autyzm dziecięcy podobno do 3 roku życia się rozwija, stąd tych cech może przybywać. Nie musi to jednak pogarszac funkcjonowania. Mój syn też że spektrum i z ADHD.

  Ewa, a jak Piotrek teraz w szkole funkcjonuje?
  --
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Tylkonadzis, skąd jesteś?
  ja mojej Klarce stawiano rok temu diagnozę to w moim mieście też OWI nie było. wszystko ogarniałam w wawie.

  Else, no przeca wiem, że Dawid autysta :P jeden z pierwszych na forum ;)
  co do neurologów to pisałam z naszej perspektywy gdzie nawet nieogar był w kwestii zaburzeń si... Bachański też się nie popisał w tej materii ;P
  nam się pofarciło z psycholożką i psychiatrą, do której konkretnie nas skierowała. babka ma takiego nosa, że ja niedługo rozpoczynam swoją diagnozę.
  -- [/url]
 10.  permalink
  Z Torunia.
  --
  •  
   CommentAuthormontenia
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Else,a u nas na neurologii w dziecięcym zbadają pod kątem autyzmu? młoda ma mieć rezonans głowy, coś im sugerować? (bo my idziemy na badania po wstrząsnieniu mózgu ).
  Tylkonadziś, w tym integris ile kosztuje diagnoza ?
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Tak. U nas na Chodku badają pod kątem autyzmu również. Tylko zgłoś to co Cię niepokoi. Nas diagnizowala Masztakerz Anna, ale i Wojciechowska diagnozuje. Co do reszty to nie wiem.
  --
  •  
   CommentAuthormontenia
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Else,my jestesmy pod opieką dr Muller
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Tylkonadziś, dzwonisz jutro do tęczy [bo jako jedyni sensownie wyglądają...], przedstawiasz problemy z jakimi się borykasz, mówisz, że chcą dziecku wlepić niepełnosprawność intelektualną a nie jest nawet porządnie zdiagnozowane i w związku z tym pytasz czy dobrze się dodzwoniłaś a jeśli nie to czy mogą Cię pokierować gdzie masz się zgłosić.
  ewentualnie dzwoń do wawy na Pilicką ale obstawiam, że tam to dopiero przyszły rok.
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Myślę, że jak z nią porozmawiasz to pokieruje lub może też diagnozuje.
  --
 11.  permalink
  Montenia 300 zl

  Elfika odpada, terminy na styczen przyszlego roku i koszt 800 zl
  --
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Piotrek w szkole fukcjonuje slabo. Teraz dostal leki, wiec jest calkiem inne dziecko, ale ma problemy ze zloscia, z agresja. Teraz na lekach radzi sobie calkiem niezle, ale idealnie nie jest.

  Treść doklejona: 07.10.19 20:17
  Else, a u was EEG w spaniu dobre?
  Bo Piotrkowi robilam i nie wyglada dobrze, ale nie znam sie. Jakies zmiany ma we snie. Musze zapisac go neurologa, ale jak boga kocham - nie mam kiedy, i tak ciagle pracuje w kratke.

  Treść doklejona: 07.10.19 20:22
  Tylkonadzis, tu masz wyszczegolnienie na co mozna dostac WWR
  http://pppolkusz.pl/za-zyciem/schorzenia-kwalifikujace-programu/
  ja mysle, ze babki w ppp chca po porstu miec podstawe wypisania takie WWR. Moze zerknij, co by ci bardziej pasowalo, do czego byc moze nie trezba miec zaswiadczenia od lekarza. Niech to wtedy wpisza, dadza WWR, ty zalatwisz dziecku zajecia, a w miedzyczasie bedziesz sobie diagnozowac.
  -- ;
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeOct 7th 2019
   permalink
  Ewa, pierwsze eeg u nas było ładne. Obecnie jest fatalne. Też bierze leki. Idealnie nie jest, ale oceny póki co dobre. Na zachowanie od jakiegoś czasu panie nie narzekają. Natomiast koncentracja słaba.
  --
 12.  permalink
  Ewa dzieki, mi tam mowili, ze moga wpisac 4 rzeczy: Autyzm, niepelnosprawnosc intelektualna, ruchowa i ze jest osoba niewidoma. I do tego najbardziej im pasuje ta niepelnosprawnosc intelektualna, bo oni Autyzmu nie moga stwierdzic, tylko lekarz
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeOct 8th 2019
   permalink
  "oni mogą wpisać"... Tylko widzisz... Tu nie chodzi o to, żeby coś wpisać tylko o to, żeby dziecko było zdiagnozowano i żeby wpisane było dobrze. Każda z tych niepełnosprawności ma symbol. I na orzeczeniu potem, ten symbol ma znaczenie. Poza tym tunie chodzi o zdobycie papierka, tylko o otoczenie dziecka właściwą opieką i terapią. Także trzeba zacząć od początku, a ie od konca. Najpierw diagnoza, potem "papiery.
  --
 13.  permalink
  Dzieki. Kazdy mi mowi ze mam brac to co daja, dzialac, bo pozniej nie bedzie mial tego, a jaka diagnoza na papierze, jest nie wazna.
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeOct 8th 2019
   permalink
  Właśnie nie. U nas np. był rok temu program terapeutyczny dla dzieci z autyzmem. Orzeczenie trzeba było przynieść i te symbole miały znaczenie. Jak mój syn szedł do przedszkola z grupami dla autystow to też symbol miał znaczenie. Tak naprawdę nigdy nie wiesz do czego co Ci się przyda.
  --
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeOct 8th 2019
   permalink
  Diagnoza diagnoza, ale najpewniej na WWR dadza mu SI, logopede, psychologa, pedagoga.W zaleceniach napisza nad czym pracowac. A jaka jednostka chorobowa to juz pomniejsze wg mnie.

  Treść doklejona: 08.10.19 08:48
  Else, a jakie leki bierze dawidek? na padaczke?

  Treść doklejona: 08.10.19 08:49
  ad orzeczenia WWR - ja bym brala poki co daja, i tak WWR na NFZ troche trwa zanim miejsca sie znajda. W miedzyczasie bym diagnozowala. Potem orzeczenie przeciez moga zmienic na podstawie dokumentow i diagnoz.
  -- ;
 14.  permalink
  To wychodzi ze wziac to co daja, zalatwiac to WWR i w miedzy czasie diagnoze.
  Wlasnie nie wiedzialam czy na orzeczeniu zmienia mi w razie co
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeOct 8th 2019
   permalink
  Tzn tak. Jeśli chodzi o ppp to niech piszą co chcą póki co, tylko u nas np. był dopisek że dziecko ma cechy autyzmu i zaleca się dalszą diagnozę. I teraz chodzi o to, aby przypadkiem z takim kwitkiem nie lecieć od razu do pcpr po orzeczenie o niepełnosprawności (bo Tylkonadzis pytała czy dostanie punkt 7 i 8, więc wnioskowakam, że o to orzeczenie pyta). Mało tego. Nie wiadomo czemu na autyzm "dają" więcej terapii niż na inne zaburzenia, na co mnie uczulano bardzo. I u nas faktycznie tak jest ze autysta ma miejsce na terapia h, a dziecko np. z opóźnieniem intelektualnym, wymagające podobnego prowadzenia nie. Więc to nie jest tak, że "bierz co dają", bo potem jednak może się okazać, że jakaś terapia nie będzie dostępna tylko dlatego, że nie ma właściwego symbolu.

  Dawid na epilepsji ma depakine. Ale że ma też zaburzenia snu i po depakine przestał spać dolozono mu rispileot, a na ADHD straterra, bo miał niestety już taki motor w dupie, że sam ze sobą wytrzymać nie mógł. W szkole był dramat. Niestety mój syn nie reaguje na leki idealnie i dużo cech nadal ma. Natomiast jest znaczna poprawa. Dziecko może się wreszcie uczyć, ców pewnym momencie było nie do wykonania. Zeszła mu też agresja.
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeOct 8th 2019 zmieniony
   permalink
  Tylkonadzis - u nas było tak.

  Pierwszą diagnozę Frycek miał w wieku 2 lat i 2 mies. Dostałam papier "Mieszane specyficzne zaburzania rozwoju" ( kod F.83) i poszłam z nim do PPP. A tam mi powiedziano, że na takie zaburzenia terapia się żadna nie należy. Psycholog w PPP spytała, czy w Opinii może wpisać "autyzm" - bo wtedy terapię otrzyma. Zgodziłam się. Ruszyliśmy z WWR (porażka) i Za życiem (super). Ale że objawów widziałam u niego coraz więcej, to zdecydowałam się na kolejną diagnozę - w wieku 2 lat 10 mies. Była jednoznaczna - autyzm (kod F.84). Na podstawie takiej diagnozy w PPP przyznali nam Orzeczenie o kształceniu specjalnym (mimo iż wydają je dzieciom w wieku 3 lat, a Frycek nie miał skończone, to dostaliśmy, bo miał już wcześniejszą Opinię z PPP). Potem złożyłam wniosek do MOPS o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności oraz do Urzędu Miasta o zasiłek pielęgnacyjny. Od września chodzi do przedszkola dla autystów. Podczas rekrutacji najważniejszymi dokumentami były - zaświadczenie z diagnozy o stwierdzonym autyzmie, orzeczenie z PPP o kształceniu specjalnym oraz orzeczenie o niepełnosprawności (mamy kod 12-c, czyli całościowe zaburzenia rozwojowe, m.in. autyzm).
  --
 15.  permalink
  To brac to WWR, czy najpierw diagnoze zrobic?
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeOct 8th 2019 zmieniony
   permalink
  tylkonadzis: To brac to WWR, czy najpierw diagnoze zrobic?

  Zadzwoń dzisiaj i dopytaj kiedy byłby termin diagnozy. Jeśli w ciągu 2-3 mies., to zaklep termin.

  Moim zdaniem - niech Ci PPP wpisze "autyzm", a nie "niepełnosprawność intelektualną". I nie leć na razie po orzeczenie o niepełnosprawności - poczekaj na diagnozę i dopiero potem to załatwiaj.
  --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.