Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeNov 14th 2019
   permalink
  A ja mialam dzis spotkanie z wychowawca Marty w przedszkolu. Pani jest rowniez pedagogiem specjalnym. Poprosilam, zeby spojrzala na Marte pod katem autyzmu. Bardzo sesnowna ta wychowawczyni, niezmiernie ciepla, bardzo fachowa. No i sie potwierdza to, co przypuszczalam i sama widze - wyglada na to, ze Marta tez jest autystka.
  Nie ma wprawdzie w przedszkolu zachowan trudnych, ale:
  1. nie umie wiejsc do grupy. Preferuje zabawy indywidualne. nawiazywanie kontaktu z dziecmi polega npo. na rozwaleniu im budowli - typowe. Chce nawiazac kontakt, ale nie wie jak to zrobic.
  2. jak pani mowi - ustawiamyt sie w pray to do mojej trezba powiedziec personalnie, bo nie ogarnia. To tez takie dosc "typowe" - przy ZA czesto czytalam, ze np. wszyscy wiedza, gdzie maja isc a dziecko z ZA nie wie, bo jakos nie zatrybilo.
  3. jak pokazuje na swoje zdjeciie to nie mowi: JA tylko MARTA
  4. probuje sie bardzo wtopic w tlum, stac jakby niewidzialna,
  5. nie poprosi o pomoc, nie placze, nawet jak jej sie cos stanie
  6. nie przytuyla sie, gdzie pani mowila, ze wszystkie dzieci sie tula, ona sama marte przytula
  7. marta ma slaby kontakt wzrokowy
  8. zawiesza sie
  9. jest niezgrabna ruchowo
  10. nie pokazuje emocji
  Generalnie jak to dziwczynka radzi sobie powiedzmy niezle, ale pani mowila, ze odstaje od grupy i bardzo chce sie wpasowac tak, zeby sie nie rzucac w oczy.
  Patrzylam na diagnozy prywatnie, najtansza 850 zl, inne po ok 1400. Zapisalam ja na poczatek grudnia do psychiatry do neuromedu. Moze uda sie jakos w miare terminy dostac na diagnoze. Zobaczymy. Chcialabym jak najszybciej zaczac dzialac, bo moglaby dostac wiecej wsparcia w przedszkolu.
  -- ;
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 14th 2019
   permalink
  No to mnie zaskoczyłaś... Ale wygląda na to, że ona wysoko funkcjonuje, więc nie będzie tak źle... No, ake zawsze to jakieś wyzwanie. Mój syn ma kolegę autyste i on też na siostrę autystyczna i brata z adhd. Cała trójka coś... Ma kobita co robić.
  --
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeNov 14th 2019
   permalink
  ja widzialam u niej kilka cech autystycznych, ale cechy to jeszcze nie spektrum.
  Tyle, ze nie widzialam jej w grupie dzieci.
  My wszyscy autystyczni, choc na razie tylko Piotrek ma oficjalna diagnoze.

  Treść doklejona: 14.11.19 21:13
  Ja tam plakac nie zamierzam. Nawet lepiej, wszyscy myslimy i odczuwamy podobnie.
  jedyne co to mialam troche nadzieje, ze Marta moglaby byc takim "przewodnikiem" Piotrka po emocjach, ale niestety wszyscy jestesmy slepi.
  -- ;
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 14th 2019
   permalink
  Ona dobrze funkcjonuje, więc dramatu nie ma... Poogarniacie proplemy.
  --
  • CommentAuthorjagodalg84
  • CommentTimeNov 14th 2019
   permalink
  Ja też śledzę ten wątek i kibicuje, bo wiem, że bycie mama nie jest łatwe, a co dopiero bycie mama autysty.
  Ja mam kolezanke co ma córkę autystyczna, ona mówi, ale ma takie zachowania agresywne i ona z nią nie wychodzi jakoś dużo. Mała do przedszkola chodzi i tam ma zajęcia - właściwe słowo mi wypadło.
  Poznałam też dziewczynę co ma syna autystycznego, ma 4 lata, jest nadpobudliwy, ale nie agresywny, ma zaburzenia is, mówi, ale na razie pojedynczymi słowami, wybiorczosc pokarmowa też ma. Chodzi do przedszkola, tam ma terapię - tego słowa mi brakło wcześniej. Mówiła, że prawdopodobnie ojciec dziecka ma ZA, czyli jak w waszym przypadku niekiedy. W tym przedszkolu mieli też bliźniaki z autyzmem plus upośledzenie, a brat ich ZA i w pewnym momencie matka sama.
  Ja mam też uposledzonego 18letniego sąsiada i naszla mnie refleksja, że może autysci maja lepiej, bo maja większą szansę kiedyś funkcjonować w społeczeństwie lub obok niego - partner tej mojej koleżanki, ten co ma za całe życie pracuje sam, ma swoje pasje, ale nie jest zalezny od drugiej osoby.
  -- <a href="https://www.suwaczki.com/"><img src="https://www.suwaczki.com/tickers/f2w33e3kdwlz516v.png" alt="Suwaczek z babyboom.pl" border="0"/></a>
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 15th 2019 zmieniony
   permalink
  _Isia_: A może chodź z Fryckiem do sklepu tylko po parę rzeczy. Zróbcie listę i szukajcie. Jak coś się wydarzy to wychodzisz z nim a zakupy zostają. A takie duże zakupy może on-line (nie wiem czy są u Was).

  Wczoraj byliśmy cała czwórką w Decathlonie - lizak z xylitolu na chwilę uratował sytuację. Ale nie dało się zbyt długo na spokojnie porozglądać. W drodze powrotnej gadaliśmy z mężem, że niestety 'poważne' zakupy musimy robić bez niego - w pojedynkę albo ja albo mąż. Z nim jednak też musimy chodzić do marketów, ale w formie nauki zachowania się w sklepie i wtedy jedynie market "zwiedzać" lub udawać zakupy.

  Zakupy on-line - mamy możliwość. Myślałam o nich, ale prawdę mówiąc wolę normalne (oczywiście bez Frycka). Co nie oznacza, że raz na jakiś czas skorzystamy z dowozu.
  montenia: Marion,a próbowałaś uczyć siebie i Frycka jezyka migowego?

  Szukałam kursów u siebie, ale nic nie znalazłam. Ewentualnie filmiki na You Tube.

  W przedszkolu powiedzieli, że na razie nie ma potrzeby, bo oni twierdzą, że ich system obrazkowej komunikacji alternatywnej PECS działa i z czasem Fryderyk będzie mówił. Zobaczymy...
  Wczoraj dostałam w przedszkolu duży zestaw obrazków - zrobię Wam fotkę i pokażę. Kupiliśmy laminarkę oraz rzepy i też sami robimy PECSy.
  Ewasmerf: Patrzylam na diagnozy prywatnie, najtansza 850 zl, inne po ok 1400.

  Raaany, ale ceny... Ja płaciłam w lutym w Poznaniu 350 zł.
  --
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeNov 15th 2019
   permalink
  Marion - a co masz na mysli piszac markety? Biedra czy raczej tesco?
  -- ;
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 15th 2019 zmieniony
   permalink
  Ewasmerf: Marion - a co masz na mysli piszac markety? Biedra czy raczej tesco?

  Wszystkie. Chodzimy najczęściej do Auchan, Biedronki i Dino. Sporadycznie Carrefour. Tak więc i duże i małe.
  Mnie wkurza niesamowicie to, że np. idę po ręcznik papierowy czy jakiś płyn do szyb, a obok mały regalik, a na nim Kinder-jajka, czekolady Milka XXL itp. I tak jest w każdym sklepie... I od razu mi się Fryc uruchamia, jak takie coś widzi. Na nic moja logistyka, by ominąć niechciane rejony...
  --
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeNov 15th 2019
   permalink
  no jakbys mnie zabrala do Auchana to bym ci taka jazde zrobila, ze klekajcie narody;-P
  te sklepy sa za duze, za glosne, za duzo swiatel, kolejki, ludzie, jeden wielki chaos.
  Ja biedronki tez przestalam lubic, bo jest syf.
  Ostatanio sklepem, ktory mi odpowiada jest Aldi, bo sa pustki;-P szerokie alejki. Maly wybor.
  -- ;
  •  
   CommentAuthordagus84
  • CommentTimeNov 15th 2019
   permalink
  Ja lubię sklep netto, mało ludzi, cicho.
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 15th 2019 zmieniony
   permalink
  Do Aldi czy Netto musze przejechać caaałe miasto. Odpada więc.
  Dino jest małym sklepem, mniejszym niż Biedra. Ale Frycek zawsze ma odpały przez słodycze, które leżą przy kasach... A regały ze słodkościami przy kasach są w każdym sklepie.
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 15th 2019
   permalink
  U nas w Kauflandzie kiedyś była jedna kasa bez słodkości.
  --
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeNov 15th 2019
   permalink
  U nas też... Ale co z tego, skoro kas w markecie 6 czy 8 a działa jedna lub dwie? I zwykle nie ta "specjalna"...
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 15th 2019
   permalink
  U nas w Auchan zrobili "godziny dla autystów" - przygaszone światło, brak muzyki i komunikatów z głośników. Ale co mi z tego, skoro skorzystać nie mogę, bo to tylko raz w tygodniu, przed południem - a ja wtedy w pracy, a Frycek w przedszkolu...
  --
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeNov 15th 2019
   permalink
  Marion, a ty bys sobie tego etatu nie chciala skrocic?
  -- ;
 1.  permalink
  W wypisie ze szpitala mam zapisane dwie konsultacje, a w nich takie coś:
  Konsultacja neurologopedyczna:
  Budowa i funkcjonowanie narządów artykulacyjnych w normie. Mowa bierna prawidłowa. Opózniony rozwój mowy czynnej. Opóznienie psychospołeczne. Zaburzenia sensoryczne.
  Konsultacja Psychologiczna:
  Chłopiec nawiązuje kontakt niewerbalnie: utrzymuje kontakt wzrokowy, posługuje się gestami, inicjuje interakcje. Równowaga między występowaniem interakcji z innymi oraz aktywnościami samodzielnymi (na przemian intensywny ruch oraz znieruchomienia - możliwe eksplorowanie wewnętrznych czynności umysłowych, charakterystyczne dla dzieci o dominującym systemie hamowania, możliwe także wystąpienie deficytów aktywności poznawczej). Chłopca cechuje względnie wysoka pobudliwość przejawiająca się częstymi reakcjami na złości z krzykiem, rzucaniem przedmiotami, występują także zachowania wyuczone z powodu dotychczasowych korzyści np. kładzenie się na podłodze z głośnym krzykiem w oczekiwaniu na ustępstwa ze strony mamy. Ze względu na objawy dezintegracji sensorycznej, gł. w zakresie zmysłów smaku i węchu oraz koordynacji ruchowej, zaplanowano dalszą diagnostykę oraz terapię SI. Planowana (przez matkę chłopca) diagnostyka w kierunku zab. ze spectrum autyzmu. Podjęto opiekę logopedyczną. Chłopiec jak dotąd nie doświadczył separacji-indywiduacji z powodu utrzymywania bardzo częstego karmienia piersią, spania z mamą, korzystania z pampersa - dotąd utrzymywano u chłopca nawyki wieku niemowlęcego...
  --
  •  
   CommentAuthorAnula85
  • CommentTimeNov 15th 2019
   permalink
  Dobry wieczór wchodzę tu po długiej nieobecności . Mam pytanie kto z was ma dziecko autystyczne. Ujawnicie się ? Mój Piotrek , 7 latek z autyzmem , nie mówi , robi bardzo powolne postępy . Piotrek na tle innych dzieci stoi nad przepaścią , nie rysuje , tylko marze kreski od góry do dołu , nie umie nawiązać relacji z dziećmi ,nawet chyba nie chce , ale wiecie co nigdy mnie to nie załamało . Zaczełam pracować z nim od jego 3 miesiąca życia ,teraz jestem jego takim jakby przewodnikiem .dużo , oj dużo udało się wypracować. Kontakt wzrokowy jest super ,dziecko na mnie patrzy na otoczenie również . Duzo by gadać ,wieć może inaczej zrobie zapraszam was tu zobaczcie tego mojego asiora https://www.facebook.com/Piotruslopatniuk/?ref=bookmarks
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 16th 2019
   permalink
  Mój Dawid. Autysta 8 lat. Wysokofunkcjonujący. Nie mówił do około 4 roku życia, potem mowa ruszyła, ale była niefunkcjonalna, potem kiepska gramatyczne. Dziś mówi dobrze, choć z tą gramatyka nadal nie jest okej. Mój syn z kolei od zawsze ma kontakt wzrokowy, lubi ludzi, przytulasy, co spowodowało, że pierwsze diagnozy były że matka dziecku wymyśla choroby. Ostatecznie zdiagnozowano w wieku 2,6 lat. Mój syn oprócz autyzmu ma silna nadpobudliwość psycho ruchową (adhd którego nikt ze specjalistów nie nazywa po imieniu, bo wg ich nauki nie laczy się tych dwóch zaburzeń), epilepsja, zaburzenia odporności. Od dnia diagnozy mamy baaardzo dużo terapii. Dużo też specjalistów. Dawid na silny charakter, co powoduje że jest odporny na terapię, ale konsekwencja robi swoje. Ogólnie to bardzo fajny, uśmiechnięty dzieciak.

  Treść doklejona: 16.11.19 08:35
  A w ogóle chciałam powiedzieć, że mamy sobotę, a za godzinę przychodzi logopeda na 2h hehe. A i z nowości, to młodemu echolalia się włączyła... Bez jaj... Jak mnie to irytuje...

  Treść doklejona: 16.11.19 08:51
  A jeszcze wspomnę że wg MRI mój syn miał nie mówić. Albo mówić ale słabo. Raczej nastawiano nas że mowa się nie rozwinie. Ale neurolog powiedziała że szansa jest o ile znajdę specjalistę, który wystymuluje mu aktywne części mózgu, tak by przejęły funkcje tych uszkodzonych, zahamowanych. No i o dziwo, pierwsza terapeutka Dawida, od terapii behawioralnej spojrzała na wyniki MRI i mówi, chowam obrazki. On będzie mówił. Pomyślałam sobie, że to wariatka hehe. Wyciskala z niego wręcz tę mowę i wycisnela. Myślę że gdyby nie ona to byłoby dużo gorzej. Ona mu np. nie podała nic czego chciał dopóki nie wykrztusił chociaż głoski, sylaby... Początkowo chciałam babe zabić, ale nie miałam wyjścia. Musiałam zaufać. Ona mi go też odpieluchowala.
  --
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeNov 16th 2019
   permalink
  tylkonadzis: zaplanowano dalszą diagnostykę oraz terapię SI

  wszystko fajnie, tylko kto zaplanował i jak to dalej pociągnąć?
  Bo z tego wypisu by wychodziło, ze tylkonadzis powinna dostać skierowanie na kolejne badania i na terapię SI, a z tego co rozumiem nic takiego nie miało miejsca...
  Gdzie dziewczyna powinna dalej z tym opisem iść, żeby jej na drzewo nie spuścili i nie wołali majątku za badania?
  --
 2.  permalink
  Dostalam tylko skierowanie do gastrologa i laryngologa, ale u laryngologa bylam wiec mowila, ze mam wyrzucic. Co do tej "diagnostyki" to powiedzieli ze zalecaja zebym poszla z nim na diagnoze i tyle. Nawet bym powiedziala, ze bardziej namawiali mnie na SI niz badania w kierunku Autyzmu, bo on go nie ma
  --
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeNov 17th 2019
   permalink
  Ale rozumiem że skierowania na diagnozę SI nie dostałaś? Tylko sugestię żeby zrobić?
  To fajnie "zaplanowali diagnostykę"...
  --
 3.  permalink
  Nie, nie dostalam skierowania.
  --
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeNov 17th 2019
   permalink
  Karola, szpital w życiu nie da skierowania na diagnozę si. Nawet pediatra nie da bo to nie jest w koszyku świadczeń medycznych. Albo prywatnie albo poradnia pedagogiczno psychologiczna (publiczna lub niepubliczna). Nie wiem jak z ośrodkiem wczesnej interwencji.
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 17th 2019
   permalink
  A ja na diagnozę si sama wpisałam wniosek. Bo nie jest potrzebne skierowanie. W ośrodku wczesnej interwencji na potrzebne terapię skierowanie dała mi rodzinna.
  --
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeNov 17th 2019
   permalink
  Ja raczej piję do tego stwierdzenia że "zaplanowano dalszą diagnostykę"... Rozumiem że zaplanowano znaczy, że matka ma sobie szukać dalej... jpdl...
  Wk... mnie to. Bo jak nie masz w głowie encyklopedii, tysiąca znajomości i ogromnego szczęścia (lub masy czasu) to g... się załatwi.
  A na coś te cholerne składki płacę...
  A jak jeszcze ktoś mniej przebojowy to już wogóle zginie, a dziecko razem z nim niestety...

  O tym, że na nfz ciężko z diagnostyką SI zdążyłam przekonać się na własnych dzieciach- albo nie widziano potrzeby żeby diagnozować albo jedyne co mi proponowano, to płatna diagnoza w jednej z fundacji.

  Ostatecznie zrezygnowałam, kiedy poznałam naszą fizjoterapeutkę. Raz, że dzieci mi się naprawiły nieco/wyrosły jak kto woli, dwa, ze Sylwia jest też terapeutką SI, więc są niejako pod kontrolą..
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 17th 2019
   permalink
  Karolcia, ale co Cię tak dziwi. W naszym kraju nie ma refundacji na leki ratując życie, w tym życie wielu dzieci, a Ty liczysz że jakaś terapię na NFZ tak łatwo załatwisz? Ja już dawno przestałam się wkur.... bo mi energii szkoda.
  --
  •  
   CommentAuthormontenia
  • CommentTimeNov 17th 2019
   permalink
  My tez diagnostyke ppp i Si robimy prywatnie. W poradni wyszło,ze Sara ma bardzo dużą różnice miedzy inteligencją werbalną i niewerbalna (16pkt,podobno to bardzo duzo). Skierowali nas do neurologa,miała mri,ale nic z niego takie nie wyszło. Ogólnie to mielismy juz zaplanowny pobyt,ze wzgledu na zawroty głowy (nasiliły sie po wstrząsnieniu mozgu w czerwcu ) i ciągłe potykanie się,przerwacanie,nie zwazanie uwagi na niebezpieczeństwa. Mamy skierowanie na dalszą diagnostykę,poniewaz u młodej podejrzewaja zespół Ehlersa-Danlosa,ma bardzo wiotkie stawy. Teraz w grudniu mamy diagnozę SI. Robie w poradni przy WSG. Takze Tylkonadzis jak chcesz robic prywatnie to bardzo polecam tam. koszt to 450zl za si i 450 za ppp. Dyrektorka sama ma syna z ZA,takze są zaprawieni w boju.
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 17th 2019
   permalink
  U mojego ekastopatie wpisali z powodu wiotkosci. O Danlosie pierwsze słyszę.
  --
  •  
   CommentAuthoralfaromeo
  • CommentTimeNov 18th 2019
   permalink
  U bardzo wielu osób teraz stwierdzają zespół Ehlersa-Danlosa, chyba są już lepsze badania.
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 18th 2019
   permalink
  To chyba nie chodzi o lepsze badania. Raczej o to co się lekarzowi nasunie i pod jakim kątem bada. Mojego wcale nie badano. Wiotki to ekastopatia i już.
  --
 4.  permalink
  Zapisalam Wiktora na 28 listopada do Neurologa do dr. Wesolowskiej.
  Logopeda nalega bym zrobila Wiktorowi diagnoze SI i terapie zaczac, bo wtedy niby ruszy z mowa
  --
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeNov 18th 2019
   permalink
  tylko, że to nie jest działanie 0-1 si vs mowa... ani mowa nie jest w pełni zależna od si. si jedynie wspomaga...
  -- [/url]
  • CommentAuthortylkonadzis
  • CommentTimeNov 18th 2019 zmieniony
   permalink
  No tak mowila, ze razem z terapia SI i logopedyczna, to wtedy prawdopodobnie zacznie mowic, bo cos go blokuje, bo dzwieki wydaje.
  W kazdym razie mowi, ze mam podzwonic w tym tygodniu o SI
  --
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeNov 18th 2019 zmieniony
   permalink
  Klara przez pierwsze 8 miesięcy u logopedy nie odezwała się nawet głoską, także ten...
  -- [/url]
  • CommentAuthortylkonadzis
  • CommentTimeNov 18th 2019 zmieniony
   permalink
  Wiktor tez juz troche chodzi, ostatnio mial zmiane logopedy, zapoznaja sie dopiero. Ale mowi, ze dopoki nie bedzie mial diagnozy, to ona mu nie pomoze.


  Jeszcze takie pytanie, o co pytac u tego neurologa? Czy po prostu powiedziec o tych jego zaburzeniach?
  --
  •  
   CommentAuthorobe
  • CommentTimeNov 18th 2019
   permalink
  Byliśmy w PPP w sprawie WWR. Kobieta się spóźniła prawie godzinę, bo zapomniała mi powiedzieć, że się zmienił grafik. Jak przyszła to od razu wiedziałam, że się nie dogadają. Doprowadziła Młodego do takiego stanu, że chłop się musiał zwolnić z pracy, bo nie dało rady odstawić go do żłobka. Myślałam, że te prowokacje to czemuś służą a po półtorej godziny usłyszałam, że ona nie jest w stanie go w takich warunkach obserwować i żebyśmy przyszli za 3 tygodnie ale po południu ;)
  I hit - powiedziała, że za wcześnie zrobiliśmy diagnozę SI ;)
  -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeNov 18th 2019
   permalink
  tylkonadzis: Ale mowi, ze dopoki nie bedzie mial diagnozy, to ona mu nie pomoze.

  ale co ma piernik do wiatraka? moja Klara ma przecież kilka diagnoz w sumie. i co w takiej sytuacji? logopeda i tak musi przeprowadzić swoją diagnozę. no chyba, że tak jak Klara nie mówi i diagnozować w sumie nie ma co :P
  -- [/url]
 5.  permalink
  No Wiktor w sumie nie mowi nic
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 18th 2019
   permalink
  Tylkonadzis, ja mam wrażenie, że Ty na jakiś niedouczonych ludzi trafiasz. Na jakiej podstawie ktoś twierdzi że terapia si pomoże w rozwoju mowy. Nie mówię że nie pomoże, ale aby dawać matce takie nadzieję trzeba wiedzieć co dokładnie dolega dziecku. Przyczyn braku mowy może być srylion. Twój syn w tym kierunku praktycznie nie miał badań. Nie miał mri... Nie był obserwowany przez specjalistów... Nie miał diagnozy si... To na jakiej podstawie ktoś wie, że terapia si ruszy rozwój mowy. A hak motoryka mała? Bo często to idzie w parze i trzeba pracować nad nią i mowa też powinna ruszyć. Owszem coś go blokuje. Ale co? To nie ma być zgaduj zgadula... Bez ustalenia przyczyny może być ciężko... Trzeba też afazje wykluczyć.
  --
 6.  permalink
  Ona sie uczepila tego Si, bo mowi ze widac u niego, ze neurolog, neurologopeda i psycholog o tym mowili. Widac u mnie w miescie, samo tacy sa
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 18th 2019
   permalink
  SI jest ważne, ale szczerze mówiąc u dzieci niemowuacych problem jest bardziej skomplikowany. Najpierw wszelkie diagnozy, potem wyciągać wnioski. Dużo też z nim w domu pracuj rączkami.

  Co do neurologa to zgłaszasz niepokojące objawy. Brak mowy, całościowe opóźnienia rozwoju, histerie, etc..
  --
 7.  permalink
  Ok, dam jej ta liste niepokojacych mnie rzeczy, zobaczymy co powie.

  Wiktor u logopedy, co chwile sie obrazal, kilka razy krzyczal, nie chcial robic tego co ona chciala i w zabawie robil to co chcial, jak chciala pokierowac zabawa, to sie wsciekal. Zbudowała z klockow garaz dla samochodow, a Wiktor wzial i udawal ze strzela. Stwierdzila, ze to bardzo niepokojace, ze tak maly udaje ze strzela
  --
  • CommentAuthorGabcia_I
  • CommentTimeNov 18th 2019
   permalink
  A skąd wie o strzelaniu? Czy Wiktor ogląda bajki? W rozwoju tak małego dziecka lepiej wyłączyć telewizory i tablety. To opóźnia mowę i rodzi problemy z emocjami. Rzeczywisty świat jest zbyt wolny i mało atrakcyjny. Zawsze motoryka mała rozwija głowę więc tak jak Elsy pisze- pracuj z nim rączkami. Piasek kinetyczny, ciastolina, klejenie, rysowanie, malowanie rączkami, nawet zabawa mąka i woda
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 18th 2019
   permalink
  I filmy nagraj
  --
 8.  permalink
  Wiktor przy niej strzelal, a dokladniej strzelal do niej:confused:
  Ja staram sie mu nie wlaczac bajek, ale jak jest z partnerem, to niestety mu wlacza :angry:
  Ok cos postaram sie z nim robic z tej motoryki malej
  --
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeNov 18th 2019
   permalink
  a jak u Wiktora z jedzeniem? je twarde? gryzie jablka? mieso?
  Kiedy usiadl? Kiedy zaczal chodzic?
  -- ;
 9.  permalink
  Twarde je normalnie, jablka uwielbia, codziennie je jablko i normalnie je gryzie. Mieso zalezy jakie, ale tez normalnie zje. Zup nie je zadnych, nie umie sam z kubeczka sie napic, lecimy na butelkach z niekapkiem.
  Usiadl jak mial z 6 czy 7 miesiecy, a chodzic zaczal okolo 11 miesiaca
  --
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeNov 18th 2019
   permalink
  mowilas ze wiktor nie mowi - a dziewki jakies wydaje? jakies sylaby? cokolwiek?
  jak sie komunikuje?
  Bo wiesz - mowienie u tak malych dzieci, nawet z opoznionym rozowjem mowy to cokolwiek - byle za kazdym razem to samo na to samo. Moj Piotrek np. mowil nana na tata. kaka na skakac. bu na buty. to tez mowa.
  Moje dzieci maja obnizone napiecie miesniowe. Piotrek ma hipotonie, czyli jest poza dolna granica normy. marta natomiast ma napiecie w normie, ale na dolnej granicy. W zwizaku z tym u obojga mowa jest kiepska, Piotrek wprawdzie jame ustna juz niezle wycwiczyl, ale nadal chodzi do logopedy, bo ma problem z ś, sz - mowi, ale nie do konca dziwcznie, musi sie mocno natezac. marta mowi, ale niewyraznie, wiec tez logopeda. U nas logopeda stwierdzila po porstu nie wycwiczony aparat mowy, trzeba bedzie zas latami nad tym pracowac. marta gada wszystko, ale niewyraznie, nie wymawia niektorych glosek, ktore juz dawno powinna.

  Wazna jest tez mowa bierna - czyli rozumienie. Piotrek od zawsze rozumial wszystko. A marta mam wrazenie, ze slabiej czasem - jak powiem jakies bardziej skomplikowane zdanie to mam wrazenie, ze odpowiedz jest z czapki, ze nie do konca rozumie czasami.
  Ale tam, dziewczynka, nie musi byc bystra, OBY LADNA BYLA;-p
  -- ;
  •  
   CommentAuthormontenia
  • CommentTimeNov 18th 2019
   permalink
  Tylkonadzis, z neurologow polecam albo Muller albo dr Mastalerz. Obie prywatnie przyjmują. Jedna na ul. Nakielskiej, druga na Młynarskiej. O Wesołowskiej niezbyt przychylne opinie są.
 10.  permalink
  Ja wlasnie czytalam niezbyt przychylne o Masztalerz, chcialam do Mackowskiej, ale terminow nie ma. Wesolowska wzielam tylko dlatego ze przyjmuje w Toruniu.

  Jakies dzwieki wydaje, czasem powtorzy mama, jakies gziu, tam, dab, takie dzwieki wydaje.
  Na tak, skacze lub kiwa glowa i mowi taaaach, ale glosem jakby byl "stary", nie umiem tego okreslic, to trzeba uslyszec, niektore dzwieki tez wydaje takim dziwnym dzwiekiem.
  U Wiktora mam wrazenie, ze nie wszystko rozumie. Podstawowe rozumie, ale jak cos bardziej skomplikowanego, to juz nie bardzo
  --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.