Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 7th 2019 zmieniony
   permalink
  tylkonadzis:

  A weź podzwoń po tych placówkach dla autystów Toruniu, których namiary Ci podawałyśmy, czy mają w zespole, albo polecą Ci, jakiegoś dietetyka.

  My przerobiliśmy dwóch w ciągu 1,5 roku, ale efektu nie było. Ten przedszkolny teraz bardzo dużo nam pomógł - ale doskonale zna się na żywieniu dzieci z zaburzeniami i wybiórczością pokarmową.
  I u nas też Frycek jeść nie chciał - zadziałała terapia szokowa, trochę brutalna. Ostawienie cukru oraz nie podawanie niczego między piłkami. Nie chciał jeść obiadu, to czekał do kolacji. Czasami nie jadł nic 6-8 h. Ale głód w końcu okazywał się silniejszy.
  --
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeNov 7th 2019
   permalink
  Smarowanie musztardą nie pomoże.
  Pozostaje tłumaczenie. Wiem że nie wszystkie dzieci rozumieją słowo nie, ale trzeba próbować. W dzień odwracałam uwagę. W nocy było gorzej, ale u mnie podziałało tłumaczenie że mleko się kończy. Przy okazji odstawienia w końcu zaczęliśmy wszyscy lepiej sypiać.

  Jak obiad zjada choć w części, to już sukces.

  A z piciem. Cóż. U nas chwilowo pomogła nowa butelka. Wojtka kręcą też wody z bohaterami z bajek więc czasem kupujemy...
  Krysia miała etap że piła tylko jedno- sok z czarnego bzu. I nic innego. Trzeba próbować...
  --
  • CommentAuthortylkonadzis
  • CommentTimeNov 7th 2019 zmieniony
   permalink
  On wypije z butelki z tym korkiem niekapkiem i to jakies 20 - 30 ml

  U nas jest, jak uslyszy slowo nie, to atak szalu ma i mnie bije
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 7th 2019 zmieniony
   permalink
  A ja wykrakałam! Przyszedł dziś wynik badania mikroflory jelit.
  Tak to wygląda, jakby któraś była ciekawa. Plus na całą stronę A4 opis wyniku i ocena. Oraz na całą kolejną stronę A4 propozycja terapii - rozpisane rodzaje probiotyków i ich dawkowanie oraz opis pozostałych zaleceń.

  https://28dni.pl/pictures/2761458.jpg
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 7th 2019 zmieniony
   permalink
  tylkonadzis: U nas jest, jak uslyszy slowo nie, to atak szalu ma i mnie bije

  U nas podobna reakcja na NIE, z tą różnicą, że bije sam siebie...
  --
  •  
   CommentAuthoralfaromeo
  • CommentTimeNov 7th 2019
   permalink
  marion gdzie robiłaś te badania? A te polecane probiotyki to jakieś ogólniedostępne?
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 7th 2019 zmieniony
   permalink
  alfaromeo: marion gdzie robiłaś te badania?

  Wysyłałam próbkę kału do Instytutu Mikroekologii w Poznaniu. Koszt (badanie+ wysyłka +zestaw do pobrania próbki) jedyne 450 zł...
  alfaromeo: A te polecane probiotyki to jakieś ogólniedostępne?

  Frycek ma zalecone Symbioflor 1 i 2 oraz ProSymbioflor, a także SymbioLact Comp i SymbioLact Pur. Ten ostatni np. rozpisany na 2 fazy: pierwsza 12 tyg., druga 48 tyg. ,czyli łącznie ponad rok!
  --
 1.  permalink
  Wczoraj dzwonilam by zarejestrowac Wiktora do naszego neurologa, to termin na marzec.
  Juz sama nie wiem co mam zdobic, czy czekac do tego marca, czy isc prywatnie do psychiatry
  --
  •  
   CommentAuthorobe
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
  tylkonadzis: Wczoraj dzwonilam by zarejestrowac Wiktora do naszego neurologa, to termin na marzec.
  Juz sama nie wiem co mam zdobic, czy czekac do tego marca, czy isc prywatnie do psychiatry

  A Wy macie zaświadczenie z Ustawy za życiem? A jak nie macie to jest szansa, że pediatra z POZ Wam wystawi?
  -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
 2.  permalink
  Nie mamy zadnego zaswiadczenia takiego, nawet nie wiedzialam ze jest, a nam sie takie zaswiadczenie nalezy?
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
 3.  permalink
  Czytalam to, ale my chyba nie jestesmy uprawnieni do tego
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
  Bo najpierw chyba orzeczenie o niepełnosprawności musicie mieć. Ja bym szła prywatnie. Do psychiatry i neurologa. Żeby ruszyć to w końcu.
  --
 4.  permalink
  Wlasnie caly czas mysle, czy nie isc prywatnie do tego psychiatry i neurologa. Z tym ze wtedy raczej juz nie dam rady isc na te konsultacje psychologiczne i pedagogiczne i moze uda mi sie zrobic jeszcze te ABR, zalezy jak cenowo wypada.
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
  Powiem szczerze że ja najpierw bym zawalczyla o diagnozę. Potem konsultacje... Bez diagnozy wg mnie wszystko stoi. Ani orzeczenia nie wyrobisz, ani terapii nie masz, ani właśnie "za życiem". I w sumie bez diagnozy to Ty nadal nic nie wiesz, a to wg mnie najgorsze. Do diagnozy żyłam w takiej niepewności, że poziom stresu mnie dobijał. Jak jest diagnoza, choćby ta zła, to jednak kamień z serca spada, bo wiesz że musisz działać, żenię na na co czekać.
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 8th 2019 zmieniony
   permalink
  tylkonadzis: Czytalam to, ale my chyba nie jestesmy uprawnieni do tego

  Else: Bo najpierw chyba orzeczenie o niepełnosprawności musicie mieć.

  A nam się udało uzyskać Za Życiem bez załatwiania :shocked:
  W placówce, gdzie mieliśmy mieć WWR (ostatecznie mieliśmy gdzie indziej) powiedziano mi, że należy się nam tez i Za Życiem i mamy się zgłosić do Szkoły Specjalnej, która prowadzi te zajęcia. Poszłam tam i złożyłam TYLKO opinię z PPP (nie miałam wtedy orzeczenia o niepełnosprawności, bo nie miałam diagnozy). Ale w opinii był wpisany "autyzm" (za moją zgodą - żeby ruszyć z zajęciami, a nie czekać bezczynnie do diagnozy za 4 mies.). I chodziliśmy na zajęcia Za Życiem 8 miesięcy (już nie chodzimy, bo super-babeczka, która to prowadziła, dała sobie spokój - nie płacili jej..., a z resztą Frycek i tak ma dużo terapii w przedszkolu, więc odpuściłam).
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
  To chyba zależy od mieściny. U nas odporne to wszystko i zupełnie nie obeznane... Fakt że ja też kilka lat wcześniej diagnozowalam i oni w ogóle nie wiedzieli co ja mam zrobić, bo wtedy dopiero zaczął się ten "wysyp" autyzmu. Swoją drogą ja się zastanawiam o co tu chodzi. Bo jak pracowałam 16 lat w przedszkolu, tak do narodzin Dawida miałam tylko 1 dziecko z autyzmem. A jak przyszedł rocznik 2011 i następne do przedszkoli, to jakaś plaga różnych zaburzeń. Co się kufa nagle stało w tym 2011, że te dzieci tak hurtowo z różnymi problemami. A dodam że w ciąży byłam ja 3 moje bliższe koleżanki i wszystkie mamy dzieci z "czymś". Jednej syn epilepsja, a drugi urodzony po roku wada serca. Mój autyzm, epi i wada serca, i przyjaciółki syn autyzm...
  --
 5.  permalink
  O tym ze jest WWR i za zyciem, to wiem, bo mi dali wykaz gdzie w Toruniu to realizuja.

  Wiecie co, najbardziej sie obawiam, ze zostaniemy bez diagnozy, ze w sensie powiedza, ze to nie Autyzm i nir bedziemy wiedziec co mu jest.
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
  tylkonadzis: najbardziej sie obawiam, ze zostaniemy bez diagnozy, ze w sensie powiedza, ze to nie Autyzm i nir bedziemy wiedziec co mu jest.

  No to może umów się na konsultacje do tego psychiatry dziecięcego Radziejewskiego , ale nic mu nie mów, co podejrzewasz. Zabierz tylko notatki z wypisanymi objawami. No i Wiktora zabierz. Zobaczysz co Ci powie.
  Jak zasugeruje dokładną diagnozę, to powiesz że czekasz już na termin. Poproś żeby wystawił jakieś zaświadczenie "na już", żeby nie tracić czasu i zacząć terapię. Niech poleci Ci też zajęcia z SI i dietetyka.
  Tylko zapisz to wszystko sobie i zapytaj o to wszystko. Bo nie sztuka dać lekarzowi 200 zł za wizytę i wyjść z niczym.
  --
 6.  permalink
  No wlasnie a znajac moj dar, to wcale bym sie nie zdziwila, ze bym wyszla z niczym :shamed:
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
  A czemu ma nie mówić że podejrzewa? Ja ws, edzis mówiłam, że podejrzewam autyzm i mówiłam dlaczego, pokazywałam filmy i w niczym mi to nie przeszkodziło...
  --
  •  
   CommentAuthor_Isia_
  • CommentTimeNov 8th 2019 zmieniony
   permalink
  Else, ja bym stawiała na smog i zanieczyszczenia powietrza. Ponoć najmniej dzieci autystycznych jest w Skandynawii gdzie powietrze najczystsze a najwięcej w Wlk. Brytanii, to chyba pierwszy kraj gdzie pojawiły się potężne problemy ze smogiem.
  Nie mówię że tylko to, pewnie są i inne czynniki ale to wszystko przenika do łożyska i nie wierzę, że nie ma wpływu na rozwój.

  Tylkonadzis, ja bym też poszła po płatną diagnozę a potem na tej podstawie masz wwr darmowe, orzeczenie o niepełnosprawności, zasiłek jeśli Ci się należy i przedszkole terapeutyczne czy inne. W ogóle powinno się zacząć od diagnozy. Bieganie po opinie specjalistów którzy widzą Twoje dziecko przez moment nie wiem czy są miarodajne. My opinie do diagnozy mieliśmy ale od specjalistów z przedszkola do którego młody chodził od pół roku czy od terapeuty si ktory znal młodego 2.5 roku. To te opinie miały wartość i sens.
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
  O jeszcze jedno. Ja właśnie po pierwszej diagnozie wyszłam z niczym. Dziecko "zdrowe". Jedynie SI i asymetria...
  Problem w tym, że jeśli Ty widzisz, że Wiktor ma zaburzenia też nie powinnaś po takiej diagnozie opuszczać. Trzeba szukać dalej. Idziesz do kolejnego specjalisty... My właśnie do tej Masztalerz trafiliśmy. Z polecenia... Ona dokładnie młodego przebadala. I to nie była diagnoza po 2h postawiona lecz po obserwacji w szpital, po badaniach...
  --
 7.  permalink
  Nie mam filmikow. Mam jakis jeden, na ktorym widac jak trzesie sie, jak rysuje. Ogolnie, to Wy mnie natkneliscie, ze to moze byc Autyzm, ja sama u niego niczego nie podejrzewalam. Widzialam, ze jest opozniony jesli chodzi o mowe. A reszte myslalam ze to normalne
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
  To jeszcze masz szansę nagrać. Tu nie raz dziewczyny pisały, abyś nagrywała. To bardzo ułatwia diagnozę. Musisz po po prostu wziąć się do roboty i troszkę nas posłuchać. Nie można stać w miejscu... Trzeba działać i robi wszystko by usprawnić diagnozę. Czyli wypisz obie ba kartce to co Cię niepokoi. Napisz też mocne cechy dziecka. Zapisz sobie tez pytania. Ngraj Wiktor w zabawie, przy jedzeniu, w kąpieli jeśli np. Nie lubi lub lubi a bardzo, nagrywaj różne ego reakcje... Np. Gdy mu odmawiasz
  czegoś, gdy coś mu karzesz zrobić, gdy decydujesz o zakończeniu czegoś, gdy wpada w histerie czy agresję. Zapisuj też co go doprowadza do różnych reakcji.
  --
 8.  permalink
  Ok, postaram sie co nie co nagrac z tego co piszesz.
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 8th 2019 zmieniony
   permalink
  _Isia_: W ogóle powinno się zacząć od diagnozy.

  Ja do PPP poszłam z zaświadczeniem od psychiatry "Specyficzne mieszane zaburzenia". Usłyszałam, że na takie zaburzenia terapia się nie należy. Psycholog z PPP zaproponowała wpisanie w opinii "autyzm", żeby tylko ruszyć z terapią - zgodziłam się, żeby nie tracić kilku miesięcy czasu, w oczekiwaniu na ponowną diagnozę.

  tylkonadzis
  Dlatego sugerowałam, żeby dogadać się z PPP (a w marcu, po diagnozie, PPP ewentualnie zmieni opinię), albo pójść na konsultacje do psychiatry i może on wystawi zaświadczenie. Powiedzieć mu wprost - że czekasz na marcową diagnozę, ale do tego czasu chciałabyś działać z terapią, dietetykiem itp.
  Else: Trzeba szukać dalej. Idziesz do kolejnego specjalisty...

  Dokładnie - ja tak zawsze robię. Czasami nie od razu dobrze się trafi ze specjalistą/placówką.
  --
 9.  permalink
  A powiedzcie jeszcze w razie co o co pytac? Jakies konkretne pytania zadawac, czy wszystko zalezy od przebiegu konsultacji?
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
  Właściwie dużo zależy od przebiegu. Od neurologa uzyskałam więcej info niż się spodziewałam bez zadawania pytań... Chyba że masz jakieś swoje wątpliwości, to je sobie zapisz.
  --
 10.  permalink
  To tylko do psychiatry czy do neurologa go tez zapisac?

  Treść doklejona: 08.11.19 11:41
  Mam dylemat, do Radziejewskiego zwolnil sie termin na 13 listopada, ale nie wiem czy Wiktor zdazy wyzdrowiec, z kolei do 29 moze mi znow zachorowac:confused:
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
  tylkonadzis: Mam dylemat, do Radziejewskiego zwolnil sie termin na 13 listopada

  Rezerwuj. Zawsze możesz odwołać. Kasy wtedy przecież nie tracisz.
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
  I do psychiatry i do neurologa. Powiem Ci szczerze że mój syn tak często chorował, że jeśli był chory, ale był w dobrej formie to go brałam. Jak było źle wizyty przekłada łam.
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 8th 2019 zmieniony
   permalink
  tylkonadzis: A powiedzcie jeszcze w razie co o co pytac? Jakies konkretne pytania zadawac


  Bezwzględnie zrób notatki.
  Kolejny raz podsyłam Ci listę zaburzeń/objawów Frycka - te na początku są ogólne, później już szczegółowe (od około 19 punktu). Poczytaj dokładnie zastanów się, wykreśl co Wiktora nie dotyczy, a dopisz coś, czego na tym wykazie nie ma, a obserwujesz u Wiktora. Wydrukuj i zabieraj to zawsze do specjalistów.


  1. brak mowy, który nie wiąże się zbytnio z próbą kompensowania za pomocą gestów lub mimiki jako alternatywnego sposobu porozumiewania się

  2. mowa:
  • mówi sam (WPISZ)
  • tylko na komendę mówi (WPISZ)

  3. gesty:
  • wykonuje gesty (jakie? np. papa, brawo itp.)
  • kiwanie głową w geście TAK lub NIE
  • komunikowanie się poprzez wskazywaniem palcem – JEST czy NIE
  • posługuje się/nie posługuje się dłonią rodzica, żeby coś sięgnąć, otworzyć, włączyć

  4. rozumienie poleceń – normalne, ograniczone, brak

  5. brak chęci słuchania oraz brak rozumienia co lub o czym mówią inni ludzie,

  6. reakcja na imię - słaba, normalna, żadna

  7. kontakt wzrokowy - słaba, normalna, żadna

  8. reaguje / nie reaguje na skierowane do niego komunikaty słowne sprawiając wrażenie głuchego, odciętego od świata

  9. rozumienie / nierozumienie zabawy „na niby”

  10. spontaniczna potrzeba lub jej brak dzielenia się z innymi osobami radością, zainteresowaniami lub osiągnięciami (np. brak pokazywania, przynoszenia lub podkreślania wobec innych osób przedmiotów swego indywidualnego zainteresowania)

  11. kontakt wzrokowy / brak kontaktu w celu sprawdzenia reakcji rodzica, w przypadku zetknięcia się z czymś nowym, nieznanym

  12. podejmowanie prób / brak podejmowania prób zwrócenia uwagi innych na wykonywane przez siebie czynności,

  13. panowanie nad emocjami:
  • częste napady ‘histerii’ (np. w konsekwencji jakiegoś zakazu lub braku otrzymania tego, czego chce) - płacze i krzyczy, kładzie się na podłodze i uderza w nią rękami i nogami, czasami rzuca w złości przedmiotami, które akurat ma pod ręką
  • frustracja (płacz, krzyk, agresja na przedmiotach) w wyniku braku możliwości porozumienia się z innymi osobami lub w wyniku „przeszkadzania” mu w zabawie
  • autoagresja - w ataku ‘histerii’ bardzo często bije się po twarzy/głowie, uderza głową/rękoma w ściany i meble
  • płaczem i krzykiem wymusza swoje potrzeby,

  14. niewystarczające zainteresowanie innymi ludźmi - większa fascynacja przedmiotami,

  15. brak szukania kontaktu i budowania relacji z rówieśnikami poprzez wzajemnie podzielane zainteresowania, czynności i emocje (bawi się sam – zarówno w mieszkaniu, jak i w skupiskach dzieci, czyli żłobku/przedszkolu, na osiedlowych placach zabaw, w salach zabaw);

  16. wspólna zabawa - włącza się do zabawy (najczęściej ruchowej) tylko gdy ktoś innym ją zainicjuje i zaprosi go,

  17. niedostateczne wykorzystanie wyrazu twarzy, postaw ciała i gestów do odpowiedniego regulowania reakcji społecznych,

  18. brak reakcji (lub reakcja nieadekwatna) na emocje innych osób,

  19. wąski zakres zainteresowań (TU WPISZ CZYM i JAK WIKTOR SIĘ BAWI – poniższy opis dotyczy Frycka):
  • uwaga skupiona głównie na jednym rodzaju zabawek (samochody i inne pojazdy – zabawa to głównie wprawianie ich w ruch i obserwacja, jak się poruszają); uwielbia bohatera bajki ZygZaka McQueena; interesują go też prawdziwe samochody, lubi jeździć autobusem),
  • lubi naciskać przyciski w urządzeniach elektronicznych,
  • bardzo interesują go narzędzia warsztatowe (prawdziwe ze skrzynki majsterkowej) i narzędzia ogrodnicze,
  • nie szereguje przedmiotów ani zabawek (układa resoraki jeden obok drugiego w formie „parkowania”),
  • sam nie inicjuje zabaw,
  • lubi bawić się zabawkowym zestawem kuchennym (przekłada garnki, patelnie, pokrywki, talerze; otwiera i zamyka mikrofalówkę oraz piekarnik)
  • słaba chęć do zabawy pluszakami i układania klocków średnio rozumie zasady korzystania z sortera klocków,
  • chętnie ogląda książeczki dla dzieci, ale sam; dość szybko się nimi nudzi (zapytany o konkretny obrazek nie pokazuje go); nie jest zainteresowany, gdy chcemy mu czytać,
  • uwielbia książki z samochodem ZygZakiem McQueenem – ogląda je sam bardzo długo,

  20. sporadyczne trzepotanie rękami podczas podniecenia

  21. zaburzenia odżywiania:
  • częsty brak apetytu (odmawianie jedzenia),
  • wypaczony apetyt (zjada tylko wybrane posiłki i produkty, które często ocenia wzrokowo decydując o ich zjedzeniu),
  • problemy z gryzieniem - często połyka duże kawałki jedzenia, zdarzają się zakrztuszenia
  • prawdopodobnie zaburzenia trawienia (bardzo częste luźne stolce),
  • dużo pije,
  • główne posiłki spożywa oglądając bajki lub piosenki dla dzieci – praktycznie prawie niemożliwym jest nakarmienie go bez TV (w przedszkolu, z powodu braku ‘bajek’, bardzo mało zjadał i wracał do domu głodny; z czasem zaczął trochę więcej jeść obserwując inne dzieci),

  22. nadal jest pieluchowany (mimo prób odpieluchowania) - nie zgłasza w żaden sposób potrzeb fizjologicznych,

  23. kłopoty ze snem nocnym

  24. potrzebuje snu w dzień – drzemki trwają po 2,5-3 h, czasami prawie 4 godz. (w przypadku braku drzemki lub drzemki zbyt krótkiej, w drugiej połowie dnia jest bardzo marudny i płaczliwy),

  25. nie ma problemów z myciem włosów i zębów (szczoteczka elektryczna) oraz obcinaniem paznokci,

  26. brak przesadnej negatywnej reakcji na hałas (nie boi się suszarki do włosów, wiertarki itp.), ale czasami sprawia wrażenie nadwrażliwego na dźwięki lub obrazy (np. dłońmi zatyka uszy lub zasłania oczy

  27. odpowiada na uśmiech,

  28. uwielbia się przytulać – odwzajemnia uczucia (sam podchodzi do rodzica - tuli się oraz „łasi”),

  29. uwielbia łaskotki,

  30. lubi kontakt z dorosłymi, ale musi ich dobrze poznać, więc ‘polubienie’ wymaga czasu (przytulał się do nauczycielek w przedszkolu, daje im buziaki),

  31. ubóstwia wodę – lubi się kąpać, lubi moczyć dłonie w płynącej wody, lubi przelewać wodę, lubi podlewać na działce (wężem ogrodowym lub konewką), lubi skakać po kałużach, lubi morze,

  32. bardzo lubi przebywać na świeżym powietrzu – pobyt na ogródku działkowym, spacery i zabawy na boisku-orliku i placu zabaw (huśtawki, zjeżdżalnie, tory przeszkód, drabinki/ścianki wspinaczkowe, wiszące mostki linowe lub drewniane),

  33. podczas zabaw na placach zabaw - brak poczucia strachu i ewentualnych konsekwencji z upadku,

  34. sam obsługuje tablet (włącza i wyłącza sobie bajki na tablecie, włącza i wyłącza telewizor),

  35. samoobsługa – coraz lepiej je sztućcami, ubiera sam czapkę, kurtkę, sam ściąga buty i kapcie, współpracuje przy ubieraniu, nieporadnie myje wskazane części ciała oraz zęby; wyciera pobrudzone dłonie i usta, wyciera rozlany sok.

  36. nie interesuje go na razie nauka jazdy na rowerze biegowym,

  37. lubi jazdę w foteliku rowerowym
  --
 11.  permalink
  Dziekuje, wieczorem siade nad tym i pouzupelniam.

  Do Radziejewskiego udalo mi sie zapisac u siebie w Toruniu na 19 grudnia. W Bydgoszczy termin na 5 grudnia
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
  tylkonadzis: Dziekuje, wieczorem siade nad tym i pouzupelniam.

  Ja co chwila coś dopisywałam - jak tylko widziałam objaw, to w telefonie notowałam, albo na kartce i później do listy dopisywałam. Bo w jednej chwili nie jest się w stanie wszystkiego wynotować.
  Masz 1,5 tygodnia do wizyty, to notuj na bieżąco.
  --
 12.  permalink
  Bede notowac, jak cos zauwaze lub mi sie przypomni
  --
  •  
   CommentAuthormontenia
  • CommentTimeNov 8th 2019
   permalink
  Marion, też sobie spisałam.
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 9th 2019
   permalink
  Na szczęście dietetyczka nie kazała mi kupować sugerowanych do wyniku badań drogich probiotyków, a podawać mu przez miesiąc Vivomixx 250 mld bakterii. Potem zmiana probiotyku.

  Spoko montenia.
  --
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeNov 9th 2019
   permalink
  Tylko ja bym z vivomixem uważała bo ma szczep steptococci...
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 9th 2019 zmieniony
   permalink
  Będzie pił ten Vivomixx. Nie po to wydawałam 450 zł na badanie, żeby się do zaleceń nie stosować.
  Dietetyczka kumata. Z resztą komuś trzeba zaufać, a nie tylko podważać wciąż kolejne zalecenia.
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 12th 2019
   permalink
  Podrzućcie jakiś sprawdzony przepis na chleb bezglutenowy, ewentualnie bułeczki itp.
  --
  •  
   CommentAuthorannaa77
  • CommentTimeNov 12th 2019 zmieniony
   permalink
  Marion zobacz tutaj
  Wprawdzie nie piekłam żadnego z tych chlebów, ale wyglądają ciekawie.
  •  
   CommentAuthoralfaromeo
  • CommentTimeNov 12th 2019
   permalink
  Też chyba ten Vivomixx kupię.
  marion, ja piekę z kaszy gryczanej,jest bardzo prosty, tylko kaszę się długo moczy. Dla mnie jest ok, ale czy dziecko zje... Wątpliwe... Chyba, ze mu posmakuje.
 13.  permalink
  Powiedzcie mi czy to ze Wiktor ma opozniony rozwoj mowy i te rzeczy co pisalam wam, moze miec od tego, ze siedze z nim w domu? Bo tak sugeruje mi kolezanka, ze jak to dziecko ma sie rozwijac, jak siedze z nim w domu. Ze powinnam go dac do przedszkola. A nie szukam mu na sile chorob
  --
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeNov 13th 2019
   permalink
  watpie. zwlaszcza, ze ma starszego brata, ktory mowi.
  -- ;
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeNov 13th 2019
   permalink
  Zmień koleżanki, serio...
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeNov 13th 2019 zmieniony
   permalink
  tylkonadzis: czy to ze Wiktor ma opozniony rozwoj mowy i te rzeczy co pisalam wam, moze miec od tego, ze siedze z nim w domu?

  To nie jest wina tego, że siedzi z Tobą w domu. Przecież Ty mówisz, Twój partner, starszy brat, rodzina, znajomi, tv też oglądacie. Gdyby nie miał w ogóle kontaktu z mową, to mógłby nie mówić z tego powodu. Ale jego brak mowy wynika z zaburzeń - tak jak u mojego Frycka.
  Fryderyk, gdy miał 2 lata i 5 mies. poszedł do żłobka - do "normalnego", z dziećmi zdrowymi. Chodził 4 miesiące. Przeniosłam go następnie do przedszkola specjalnego - tu były dzieci zdrowe i niepełnosprawne. Chodził 7 miesięcy. Od września chodzi do przedszkola dla autystów. 3 placówki w ciągu roku. Ma 3 lata i 7 mies. i wciąż nie mówi NIC...
  --
  •  
   CommentAuthor°Agata°
  • CommentTimeNov 13th 2019
   permalink
  Bez znaczenia. Moje obie są w domu, starsza mówi a młodsza już się za to zabiera.
  Weź ta koleżankę zmień bo serio jej wiedza jest ograniczona i tylko Cie dołuje mówieniem takich głupot. Nie słuchaj jej w ogóle..niech sie zajmie swoim dzieckiem.
  -- [url=https://www.suwaczki.com/][
  •  
   CommentAuthor_Isia_
  • CommentTimeNov 13th 2019
   permalink
  Przestańcie, koleżanka pewnie próbuje pomóc i dać tylkonadzis nadzieję, że dziecku nic nie jest. Już nie wybierajcie komuś przyjaciółek.
  Tylkonadzis, tak jak napisała Marion. Wiktor powinien mówić, skoro nie mówi to jest jakiś problem rozwojowy. Aczkolwiek jakbyś go dala do dobrego przedszkola z terapią i specjalistami to na pewno by mu pomogło (Wiktor urodzony w 2016?).
  •  
   CommentAuthor°Agata°
  • CommentTimeNov 13th 2019
   permalink
  Isia to nie pierwsza ciekawostka która pisze "koleżanka" tylkonadzis. Jak chce pomóc to nie w ten sposób.
  -- [url=https://www.suwaczki.com/][
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.