Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeApr 7th 2012
     permalink
    a-TG a a-TPO to calkiem inna bajka :) i świadczą o czymś zupełnie innym więc tego bym nie porównywała. a denerwuje mnie po prostu tekst typu "po co chodzę do lekarza skoro znam sie lepiej" , gdybym uważała , że znam sie lepiej to bym nie trwoniła kasy na prywatne wizyty, wolałabym sie za to zabawić.. eh.

    Te wyniki sa z czwartku, na a-TG musze czekać 10 dni... cóż mam nadzieję, że w końcu trafię na odpowiedniego lekarza...
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeApr 7th 2012
     permalink
    Ja wyznaję zasadę, ze lepiej pójść do lekarza 10 razy za dużo niż jeden raz za mało :wink:

    A swoją drogą, dziwne że aż 10 dni musisz czekać na a-tg, ja miałam tego samego dnia..
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeApr 7th 2012
     permalink
    Może masz lepszy lab :) u mnie niektóre badania wysyłają do innego miasta w tym akurat a-TG i robiłam jeszcze przeciwciała anyfosfolipidowe... no dla mnie nic dziwnego, po prostu widocznie nie mają sprzetu by wszystko zrobić na miejscu.
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeApr 7th 2012
     permalink
    No tak :)
    Ja robię badania w miejscu do którego właśnie przywożone są próbki z innych punktów. Mam takie szczęście, że centralę mam najbliżej :)
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeApr 7th 2012
     permalink
    Hej, ja na przeciwciała też czekałam, ale nie tak długo. Zwykłe hormony mam tego samego dnia. Zgadzam się z opinią, że lepiej do lekarza pójść częściej niż rzadziej, ale do dobrego. A Twój medyk eveke nadaje się do wymiany.
    •  
      CommentAuthorAnnesja
    • CommentTimeApr 7th 2012
     permalink
    Eveke - Po 1 - nie unoszę się, a po 2 - histeria i nerwy więcej szkodzą niż pomagają. Wesołych i SPOKOJNYCH Świąt:)
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeApr 7th 2012
     permalink
    U tamtego endo byłam pierwszy i ostatni raz, a zapisywanie pacjentek co 5 minut chyba też mówi za siebie...
    Teraz czekam na wizyte u , mam nadzieje, lepszego specjalisty.
    --
  1.  permalink
    hej hej dziewczyny :) widze, ze dyskusja sie rozpetala na dobre. Wiem ze nie jest latwo jezeli ma sie jakis problem ale postarajcie sie nie panikowac i nie klocic. Eveke - jezeli jestes niezadowolona ze swojego endo to moze warto go zmienic, po co masz sie wkurzac i wychodzic z wizyty z niczym - od razu widac ze 5 minutowe wizyty to porazka, przeciez nawet usiasc nie zdarzysz a juz musisz wyjsc.
    Jezeli chodzi o TSH - to jest wazne zeby dla staraczek bylo ponizej 2, nalezy zbic je do tego poziomu juz przed ciaza i tak trzymac przez caly okres ciazy.
    Ktoras z dziewczyn wspomniala ze w ciazy wazniejszY jest monitoring fT4 - tak to prawda, przy podwyzszonych przeciwcialach a-tpo.
    Pamietajcie ze kazdy z lekarzy ma inna wiedze, wiec trafic na porzadnego to juz sukces dla nas - ja mialam to szczescie.
    A tutaj cos do poczytania:
    "(... )Jednak najbardziej przekonywująca wydaje się być hipoteza, że obecność przeciwciał przeciwtarczycowych jest raczej wyrazem bardziej uogólnionego defektu w regulacji immunologicznej i współwystępowania innych przeciwciał, na przykład antyfosolipidowych, których obecność można wiązać z wystę-powaniem poronień. W chorobie Hashimoto oznaczanie przeciwciał TPO i ATG jest najbardziej wskazane w pierwszym trymestrze ciąży. Miana tych przeciwciał ulegają obniżeniu w drugim i trzecim trymestrze, jako wyraz zmniejszonej aktywności układu immunologicznego. W części przypadków choroba Hashimoto ma charakter asymptomatyczny. Bardzo rzadko u ciężarnej z klasyczną postacią choroby Hashimoto, częściej w jej postaci zanikowej, stwierdza się podwyższone stężenia w surowicy przeciwciał przeciwko receptorowi TSH o charakterze blokującym receptor . Przeciwciała te również przechodzą przez łożysko i mogą prowadzić do trwałej niedoczyn-ności tarczycy u płodu i noworodka poprzez zablokowanie receptora TSH Podwyższone miana przeciwciał TPO i/lub ATG stwierdza się u około 10% kobiet ciężarnych.Wykrycie dodatnich mian przeciwciał przeciwtarczycowych nawet przy prawidłowych stężeniach TSH i FT4w surowicy powinno zwiększać czujność lekarza i nakazuje kontrolę wszystkich powyższych parametrów po około 6 miesiącach, a następnie po porodzie. Co więcej, jeśli podwyższonym mianom przeciwciał przeciwtarczycowych towarzyszy wartość TSH w górnej połowie zakresu normy, to nawet przy prawidłowej tyroksynemii należy włączyć małą dawkę tyroksyny . Zdaniem niektórych autorów u pacjentek w eutyreozie, ale z podwyższonymi mianami przeciwciał przeciw-tarczycowych, szczególnie u tych z poronieniami w wywiadzie, korzystny wpływ obniżający poziom TPO wywiera leczenie selenem.
    Poród nie jest ostatecznym rozwiązaniem problemów endokrynologicznych zarówno matki jak i jej dziecka. W okresie poporodowym wskutek tzw. zjawiska „odbicia” w układzie immunologicznym po okresie supresji w ciąży, dochodzi do pojawienia się lub zaostrzenia wielu chorób autoimmunologicznych. W pierwszym roku po porodzie u około 2 −16% kobiet może rozwinąć się poporodowe zapalenie tarczycy (PZT), które jest wariantem choroby Hashimoto. "

    I moje notatki z artykułów i wiedzy uzyskanej od gin i endo naq temat hashiMoto i ANT:
    - nie stanowia problemu w zajsciu w ciaze ale jej donoszenia, stad należy przed wyregulowac poziom tsh do poniżej 2 ( najlepiej ok 1, tsh jego wysoki poziom może być problemem przy zajsciu w ciaze – to niedoczynność tarczycy) i brac leki tarczycowe np. euthyrox (wlasnie na obniżenie poziomu tsh). Z duzo podwyższonym TSH wiąże się często podwyzszony poziom prolaktyny, która utrudnia zajscie w ciążę (może nie być owulacji lub być problem z zagnieżdzeniem zapłodnionej komórki jajowej)
    - konieczne badania nasienia mężczyzny przy niepowodzeniach w zajsciu- bo hashimoto nie jest problemem w zajsciu
    -KONIECZNA KONTROLA FT3, FT4, TSH, A-TPO, TG I CHOLESTEROL – MIN CO MIESIAC, ZACZYNAJAC JUŻ PRZED SAMA CIAZA, kontrola tez przez usg bo mogą pojwaiac się guzy
    -PRZED CIAZA LECZENIE EUTHYROX 25-NA POCZATKU, POTEM MOŻE BYĆ KONIECZNA ZMIANA NA WIEKSZA DAWKE JUŻ W CIAZY (i tak na ogol jest, III trymestr to najwieksze zapotrzebowanie na hormony) bo bez leczenia dziecko może mieć wrodzony kretynizm tarczycowy
    - KONIECZNIE CALY CZAS POD KONTROLA ENDOKRYNOLOGA I GINEKOLOGA I ICH WSPOLPRACA
    - TSH DLA CIAZY PONIZEJ 2 (KONIECZNOSC) DLATEGO JUZ PRZED CIAZA NALEŻY JE ZBIC DO TEGO POZIOMU
    - Jednocześnie brac duphaston i aspirynę 75 (acard), która mimo, że zakazana w ciąży, w przypadku hashimoto I ANT może zapobiec problemom związanym ze skrzepami. (MI aspiryna nie pomogla musialam brac heparyne niskoczasteczkowa - clexane 40/0.4)
    - niektorzy lekarze zalecaja branie niskiej dawki sterydów - tak bylo w moim przypadku o czym pisalam wczesniej
    - zlecone badania krzepliwości INR i APTT (Hashimoto moze powodowac skrzepy ktore moga zablokowac pepowine i obumarcie plodu)
    -w ciąży przy hashimoto trzeba poczytać o trombofilach - to jest cos co nam grozi.
    - dobrze jest sprawdzac morfologię i żelazo- ono jest bardzo potrzebne, a hashimoto i ANT b.często powodujA anemię.
    - monitorowac w ciazy fT4 bo zbyt niski spadek moze prowadzic do przedwczesnych skorczów macicy
    - nie myśleć w ciąży o CHOROBIE, ale pilnować tarczycy i THS I fT4 i regularnie chodzić do dobrego endokrynologa i ginekologa
    • CommentAuthorbas28
    • CommentTimeApr 8th 2012 zmieniony
     permalink
    Objawy choroby Hashimoto i ANT:
    - tylko w początkowej fazie choroby występuje symetryczne powiększenie gruczołu wraz z upływem czasu trwania choroby tarczyca stopniowo zmniejsza się
    - ograniczenie aktywności hormonalnej tarczycy
    - postępujące niszczenie tkanki tarczycy
    - zwłóknienie narządu, z zanikiem pęcherzyków
    - zapalenie limfocytarne (obfite nacieki z limfocytów, z rozsianymi ogniskami rozmnażania)
    - obecność szkodliwych przeciwciał (głównie przeciwko tyreoglobulinie i peroksydazie tarczycowej)
    Główne objawy choroby Hashimoto, czyli zapalenia tarczycy:
    -drżenie rąk
    -drżenie mięśni
    -nadmierna potliwość
    -uderzenia gorąca do głowy
    -bóle i kołatania serca
    -ucisk, *klucha* w gardle
    -napady duszności
    -nudności, brak apetytu
    -bóle karku
    -bóle stawów
    -płaczliwość, rozbicie psychiczne
    -depersonalizacja (uczucie bycia poza ciałem)
    -ataki paniki i lęku o życie
    -zaburzenia widzenia
    -bóle i zawroty głowy
    -pieczenie skóry
    -wypadanie włosów
    -senność
    -ciągłe zmęczenie

    Ciąża ma istotny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu kobiety. Oś podwzgórze-przysadka-tarczyca odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym przebiegu ciąży oraz rozwoju płodu. Badania przeprowadzone w ostatnich latach rzuciły nowe światło na zagadnienie wpływu chorób tarczycy na immunologię ciąży, doprowadziły do ustalenia konsensusu dotyczącego leczenia chorób tarczycy w ciąży a także podkreśliły znaczenie chorób tarczycy rozwijających się w okresie poporodowym.
    Wpływ ciąży na funkcjonowanie tarczycy.
    Ciąża ma pobudzający wpływ na metabolizm tarczycy.Uważa się, że za stymulację tarczycy u kobiet ciężarnych odpowiada hCG. TSH i hCG mają bowiem wspólną podjednostkę alfa.
    Ponadto najniższy poziom TSH we krwi ciężarnych odpowiada najwyższemu poziomowi hCG w przebiegu ciąży.
    Wpływ przeciwciał przeciwtarczycowych na płodność i utratę ciąży. Częstość występowania przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy krwi kobiet z nawracającymi poronieniami, poronieniami sporadycznymi czy cierpiących na niepłodność wydaje się być wyższa w porównaniu z grupą kontrolną kobiet w wieku rozrodczym bez poronień w wywiadzie . Znaczenie tego powiązania jest jednak niejasne. Istnieje szereg hipotez dotyczących związku pomiędzy obecnością przeciwciał przeciwtarczycowych a zwiększonym ryzykiem poronień. Pierwsza z nich zakłada, że wysokie miano przeciwciał przeciwtarczycowych jest wykładnikiem utajonej, łagodnej niedoczynności tarczycy. Potwierdzeniem tej teorii może być fakt, że kobiety, u których stwierdza się w surowicy krwi przeciwciała przeciwtarczycowe mają wyższy poziom TSH niż kobiety, u których nie stwierdza się przeciwciał. Druga z teorii zakłada , że przeciwciała przeciwtarczycowe są markerami uogólnionej reakcji autoimmunizacyjnej organizmu matki przeciwko jednostce płodowo-łożyskowej, w przebiegu której może dojść do poronienia. Przeciwciała przeciwtar-czycowe należą do klasy IgG i łatwo przechodzą przez łożysko, a ich stężenia w surowicy płodu stopniowo narastają, przewyższając w okresie przedporodowym stężenia w surowicy matki.

    Przeciwciała przeciwtarczycowe - to przeciwciała skierowane przeciwko składnikom gruczołu tarczowego, oznaczane w diagnostyce metodami radioimmunologicznymi lub immunochemicznymi.
    Znane są następujące przeciwciała przeciwtarczycowe:
    • anty-TSHR - przeciwciała przeciwko receptorom TSH (występują w chorobie Graves-Basedowa)
    • anty-TPO - przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej
    • anty-TG - przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie
    • anty-NIS - przeciwciała przeciwko białku części wewnętrznej błony komórkowej tyreocytów (zaburzają transport anionów jodkowych i kationów sodowych do wnętrza tyreocytów)
    • anty-megalina - przeciwciała przeciwko megalinie - receptorowi zlokalizowanemu na luminalnej powierzchni niektórych komórek epitelialnych (rola w procesach autoimmunologicznych mniej udokumentowana)
    Przeciwciała anty-TG i anty-TPO występują w przebiegu Autoimmunologicznego Zapalenia Tarczycy.

    Treść doklejona: 08.04.12 12:09
    ---TSH powinno się wahać w granicach od 1 do 2 z niewielkimi odchyleniami. Na wynikach normy są podane bardzo często od 0,5 do 5,00. Te normy dotyczą kobiet dorosłych w średnim wieku nie planujących dzieci. Wyniki mieszczące się w tych normach ale poza przedziałem <1.2> mogą świadczyć o tym ze masz zdrowa tarczycę, ale niekoniecznie.
    W przypadku wyników TSH większych od 2 sprawdź, czy nie masz niektórych objawów niedoczynności: „Niedoczynności tarczycy towarzyszą często subtelnie wyrażone objawy podmiotowe powiązane ze spowolnionym tempem reakcji katabolicznych: O KTORYCH PISALAM WCZESNIEJ

    Treść doklejona: 08.04.12 12:10
    ---- FT4 powinno mieścić się w granicach norm podanych na wynikach i najlepiej aby to były wyniki bliskie górnej granicy normy.

    Treść doklejona: 08.04.12 12:23
    JOD W HASHIMOTO I ANT (przed i po ciazy)
    - w I trymestrze zarodek korzysta z hormonów matki a dopiero w II trymestrze jest jakikolwiek sens "zastanawiać się" nad suplementacją jodem, bo jego tarczyca zaczyna funkcjonować. (MI ODRADZONO I PRZEZ CALA CIAZE I DO TEJ PORY UNIKAM JODU)
    - do 23 tc preparaty witaminowe bez jodu (absolutny zakaz przyjmowania jodu) po 23 mozna ewentualnie wlaczyc z jodem, mała iloscia (dla dziecka kotre go potrzebuje, chociaz moja endo stwierdzila ze dziecko pobiera go od matki i go nie wlaczyla) ale pod ciągłą kontrolą TSH.
    - O zaniechaniu profilaktyki jodowej (czasami z różnych względów tak trzeba zrobić) decyduje prowadzący lekarz - nigdy nie róbcie tego na wlasna reke np bo tak doradzila kolezanka, kazdy organizm, kazda ciaza jest inna.
    -

    Treść doklejona: 08.04.12 12:28
    Rozpoznanie Hashimoto i ANT:
    Istnieją objawy pośrednie umożliwiające rozpoznanie choroby:
    • Hypoechogeniczny miąższ w USG
    • podwyższony poziom przeciwciał aTPO (ale na prawdę podwyższony - czyli co najmniej >500 - niższe miano jest nieswoiste i może występować w innych chorobach)
    • laboratoryjne cechy niedoczynności czy nadczynności tarczycy - najczulsze jest TSH
    • Jeżeli obraz choroby jest typowy (np USG + niedoczynność TSH 40) etap przeciwciał można pominąć - nic nowego nie wniosą

    Treść doklejona: 08.04.12 12:32
    To w skrocie co mam na temat tych chorob - oczywiscie zaznaczam ze czesc materiałow pochodzi z artykułow umieszczonych na internecie i z ksiazek, oraz informacje zaczerpniete od moich lekarzy. Jezeli ktoras z was chciala by cos wiecej na ten temat poczytac to podesle linki lub gotowe zebrane i uporzadkowane materaly (na maila). Mam nadzieje ze troszke wam pomoglam :) Wesolych swiat Wielkiejnocy.

    Treść doklejona: 10.04.12 09:47
    hej dziewczyny. Mam pytanko, bo nigdzie nie moge znalezc na nie odpowiedzi a do mojej endo i gin obecnie mam tysiace kilometrow: czy penicylina zakloca w jakikolwiek sposob wyniki TSH i fT4?. Obecnie biore a mam skierowanie na badania i sie zastanawiam czy poczekac do konca kuracji i dopiero isc czy moge w trakcie bo nie ma zadnego wplywu. Chociaz tak patrzac, na zdrowy rozsadek mysle ze nie, zawsze warto sie upewnic :)))
    •  
      CommentAuthornorka75
    • CommentTimeApr 11th 2012
     permalink
    widzę ,że popularna jest niedoczynność tarczycy , a ja mam nadczynność (+ guzki). Poszukuję w Warszawie lub okolicach sprawdzonego endokrynologa-ginekologa. Może któraś zna, sprawdziła , będę wdzięczna za info :)
    • CommentAuthorMaroon
    • CommentTimeApr 11th 2012
     permalink
    Witam co sadzicie o moich wynikach? TSH-2,24 mIU/I FT4-13,7pmoI/I FT3-5,25 pmoI/I Dziewczyny co to sa te przeciwciala antyfos... jakies tam .Jakie jeszcze nalezy zrobic badania zeby zdiagnozowac tarczyce?
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeApr 11th 2012
     permalink
    Maroon, warto przebadać na wszelki wypadek przeciwciała a-TG i a-TPO, żeby wykluczyć chorobę autoimmunologiczną. Jak na moje oko, to po TSH widać lekką niedoczynność. Da się to szybko wyrównać. Na innych hormonach mniej się znam. Przeciwciała antyfosfolipidowe powodują poronienia (tak mi się zdaje).
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeApr 11th 2012
     permalink
    Maroon przeciwciała antyfosfolipidowe bada sie w celu zdiagnozowania zespołu ASP , ale tu chodzi o zakrzepice i problemy z poronieniami, nie tyczy sie to tarczycy.
    Badania podstawowe masz w normie, a masz jakieś objawy kliniczne? czemu badałaś tarczyce?
    Mi te podstawowe też wyszły ok a jednak p. a-TPO wyszły mi dużo podwyższone.
    --
    •  
      CommentAuthordona79
    • CommentTimeApr 11th 2012
     permalink
    hej dziewczyny, zrobilam badania hormonow tsh= 1,31 (norma: 0,35-4,94); ft3=2,71( norma: 1,71-3,71) ,ft4= 1,29 (norma: 0,7-1,48) czyli te sa w normie natomiast oba przeciwciala kosmicznie wysokie!!! tzn anty TPO wiecej niz 1000; anty TG= 414,49 (max4,11). Po przeczytaniu mniemam ze to hasimoto czy mam racje?? Powiem wam ze zalamalam sie tymi wynikami bo staramy sie o malenstwo i nie wiem jak to teraz bedzie... czy sa jakies leki aby te przeciwciala zbic i co dla mnie najwazniejsze czy przy ich braniu mozna sie starac dalej??? acha zrobilam tez badania na przeciwciala antyfosfolipidowe - wyszly ujemne. Pomozcie
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeApr 11th 2012
     permalink
    dona nie powinnaś być załamana choćby z tego względu , że odkryłaś to przed ciążą... znajdź dobrego endo , on dobierze leki i będzie dobrze
    --
    •  
      CommentAuthordona79
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    Dzieki eveke:) wiesz ja sama sobie zrobilam te badania bo moj lekarz domowy jak zobaczyl wynik tsh= 2,13 sprzed 1,5 miesiaca stwierdzil ze wszystko jest cacy!!! ale ja kierowana wiedza dzieki forum i dla starajacych sie tsh powinno byc ponizej 2 zrobilam te badania. Naszczescie. ( maja mam wizyte u endokrynologa i zobaczymy co mi powie. Do tego mam prlaktyne po MCP tez 15 razy wieksza niz trzeba a ta naczczo niska wiec u mnie wszystko na pierwszy rzut oka wyglada pieknie a jak zaczniesz sie wglebiac to strach bierze...
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    Moje wyniki
    27.03 TSH 1,13 (0,27-4,20)
    10.04 TSH 0,438
    FT3 2,66 (2,57-4,43)
    FT4 1,50 (0,9-1,7)
    ca++ 1,08 (1-1,30)
    Dziś na 20 wizyta u endo, ciekawe co mi powie, niskie tsh i niskie ft3, i ten mój nieszczęsny ca.:confused:
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    Efiaa, dlaczego stwierdzasz, że tsh 2,24 to lekka niedoczynność? :shocked:
    • CommentAuthorbas28
    • CommentTimeApr 12th 2012 zmieniony
     permalink
    APL - (przeciwciała anty-fosfo-lipidowe) - odpowiedzialne za powstanie zespołu antyfosfolipidowego bedącego przyczyną poronien nawykowych. Ich obecność jest przyczyną zakrzepów w naczyniach krwionośnych, również w naczyniach łożyska, powodując obumarcie płodu i poronienie. Najwieksze znaczenie ma obecnośc przeciw ciała przeciw B2-glikoproteinie, kardiolipinie i fosfatydyloserynie.
    Zespół antyfosfolipidowy - rozumie się jako współwystępowanie objawów zakrzepicy oraz pozytywnych wyników badań na obecność przeciwciał antyfosfolipidowych.
    W kryteriach diagnostycznych zespołu antyfosfolipidowego (APS) uwzględnia się obecność przeciwciał antykardiolipinowych (aCL) i antykoagulanta tocznia (LA). Badania przeprowadzone w ostatniej dekadzie wykazały, że przeciwciałami antyfosfolipidowymi (aPLs) o istotnym znaczeniu patogenetycznym w rozwoju APS są również inne przeciwciała, z czego największe znaczenie mają przeciwciała przeciw protrombinie (aPT) i przeciw b2-glikoproteinie I (ab2GPI).

    a co do wyniku Maroon to wg mnie jest ok.

    Treść doklejona: 12.04.12 13:14
    DONA79 - teraz warto isc do dobrego endo ktory zapisze ci odpowiednie leki i co najwazniejsze zbada stan tarczycy. Przeciwcial sie nie pozbedziesz - tego sie nie leczy.
    •  
      CommentAuthordona79
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    mam juz wizyte umowiona na 8 maja wiec czekam i jestem ciekawa co powie i jak wyjdzie to usg...basia 87 powodzenia na wizycie i daj znac jak poszlo!
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    dona lekarz domowy Cię olal.. kochana ja byłam u endokrynologa chwilę przed ciążą i zapewniał mnie , że jest ok pomimo iż wymieniałam mu objawy i jak się czuję... w ciążę zaszlam , a w 7tc poroniłam, nigdy sie nie dowiem czy przez te przeciwciała, które mam i teraz sama odkrylam, ale sama myśl, że mogło tak byc jest nieco dołująca.
    --
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeApr 12th 2012 zmieniony
     permalink
    Agatella, wydawało mi się, że dla starających się najlepsze jest do 2, a powyżej 2 kwalifikuje się na najniższą dawkę Euthyroxu. Nie jestem lekarzem, mogę się mylić. Po to tu jesteście, żeby mnie poprawić, jeśli się mylę.
    • CommentAuthorMaroon
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    Dzieki eveke za odp.Badalam tarczyce bo szukam przyczyn naszych niepowodzen....
    •  
      CommentAuthordona79
    • CommentTimeApr 12th 2012 zmieniony
     permalink
    eveke wiem ten moj lekarz domowy to porazka on w ogole nie chcial mi zrobic dalszych badan bo uwazal ze sa ok bo sie mieszcza w widelkach... a przeciez wiedzial ze staram sie o dziecka, paranoja ale na szczescie zrobilam na wlasna reke i mam czarno na bialym, jestem ciekawa co powie na to endokrynolog. Czy jest mozliwa hasimoto bez niedoczynnosci a moze to juz poczatek niedoczynnosci jest u mnie? Eveke a ty robilas badania na przeciwciala antyfofolipidowe?? bo ja mam je ujemne na szczescie czyli APS wykluczam....mam pytanko czy i tak bede brac hormon na te przeciwciala mimo ze chyba nie mam niedoczynnosci skoro tsh sprzed 1,5 miesiaca wynosilo 2,13 a tydzien temu spadlo do 1,31 jak myslicie? jestem ciekawa co na to lekarz....
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    Dona lekarz weźmie pod uwagę wszystko, wyniki, objawy także on oceni sytuację.

    Tak robiłam p. AFL , ale jeszcze czekam na wyniki.
    --
    •  
      CommentAuthorLadies
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    Witam.
    Mój problem polega na tym, że mam pierwsze objawy ciąży. Okres spóźnia mi się 7 dni, a dziś po południu zrobiłam test i jego wynik był negatywny. Zastanawiam się jak ma się to do niedoczynności tarczycy. Leczę się na nią około 2 lat. Obecnie przyjmuję Novothyral 75. TSH z października 0.449 (0.4-4.0), a z grudnia 1.530 (0.27-4.20). W lutym miałam robione P/c anty - TPO - wynik 7.02 (0.0-34.0).
    Nie wiem czy te wyniki mają coś do ewentualnej ciąży. Po prostu się na tym nie znam. A z moją endokrynolog nigdy nie rozmawiałam na temat mojego ewentualnego zajścia w ciążę. Może mogłybyście mi coś podpowiedzieć...
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    Efiaa, zgadza się, ale nie można powiedzieć, że jak ktoś ma tsh powyżej 2 to już jest niedoczynność. Ja kiedyś miałam tsh powyżej normy laboratoryjnej i mimo to niedoczynności nadal nie było.. Napisałaś "lekka niedoczynność", a pewnie chodziło ci o lekkie przekroczenie tsh. Mnie chodzi o to, że lepiej być precyzyjnym, żeby kogoś nie straszyć niepotrzebnie..

    Treść doklejona: 12.04.12 20:24
    Ladies, wyniki masz w normie, więc ja nie wiem co ci można powiedzieć..
    •  
      CommentAuthorLadies
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    W normie są od czasu kiedy biorę leki. Wcześniej nie wyglądało to tak dobrze. Ale czy jest możliwe żeby np. niedoczynność ukryła prawdziwy wynik testu?
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    Niedoczynność mogła by Ci dać fałszywie pozytywny wynik, ale nie odwrotnie.
    --
    •  
      CommentAuthorLadies
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    A to powiem szczerze, że nie miałam o tym pojęcia... Ale negatywny wynik testu mógł też pojawić się z uwagi na porę dnia, o której był wykonany. Wszystkie moje objawy wskazują na ciążę.
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    A wiesz w którym dniu fazy lutealnej jesteś?
    •  
      CommentAuthorLadies
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    Niestety :( nigdy nie mierzyłam temperatur. Myślałam po prostu, że @ nadejdzie tak, jak zwykle. Ale biorąc pod uwagę, że trochę zaszaleliśmy z narzeczonym w dni płodne mogę spodziewać się równie dobrze ciąży...
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    W takim razie może to być ciąża, a może to być po prostu opóźnienie owulacji i stąd to opóźnienie @.
    •  
      CommentAuthorLadies
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    Tydzień przed świętami miałam okropne bóle brzucha, takie skurcze w ciągu dnia. Aż w końcu ustały jak wylądowałam na pogotowiu i dostałam zastrzyk przeciwbólowy. Lekarz powiedział, że najprawdopodobniej miałam atak kolki jelitowej. Może to opóźnia @. Ale jak ostatnio czytałam skurcze jelit pojawiają się również w początkach ciąży. No i już głupia jestem z tego wszystkiego... :/
  2.  permalink
    dziewczyny, mialam taka syt. w listopadzie robilo mi sie slabo, moja lek. domowa kazala zrobic tsh, wyszlo 4,03 przy normach do 4,20, Stwierdzila,że mieszczę się w normie wiec wszystko okej,kazala tylko brac propranolol na arytmie i tyle,a wiedziala ze będziemy starac sie o dziecko... na forach dowiedzialam sie ze tsh 4 jesdnak nie jest w normie i tu moje pytanie,bo chcę porobić jeszcze raz badania na własną rękę,bo na nfz liczyc nie mozna jak widac, mam od razu szukać sobie prywatnie endokrynologa? czy najpierw isc jeszcze raz do rodzinnego po skierowanie i wtedy do endo. Wkurza mnie podejście takich lekarzy
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    LAdies to nie jest wątek o pierwszych objawach ciąży więc proszę swoje wątpliwości kontynuuj w wątku o nazwie "Pierwsze objawy ciąży". Jak nie prowadziłaś obserwacji to nic niewiadomo. W bardzo wczesnej ciąży ledwo po implantacji tak naprawdę objawów praktycznie nie ma a to co odczuwamy moze być tylko zbiegiem okoliczności z innych powodów.

    Mała_mi możesz próbować ze skierowaniami, możesz próbować szukać endo na NFZ- prywatnie nie znaczy , ze super, sama sie o tym przekonałam.
    --
    •  
      CommentAuthorLadies
    • CommentTimeApr 12th 2012
     permalink
    Mała_mi_opo, jeśli wybierasz się prywatnie do endokrynologa nie musisz mieć żadnego skierowania (płacisz - wymagasz). No chyba, że wybierasz się na fundusz. Wtedy bez skierowania się nie obędzie. A jeśli chodzi o wynik TSH to nie ma typowo określonych wartości referencyjnych, ale na każdym wykonanym badaniu obok uzyskanego przez nas wyniku jest również przedział jego normy. W jednym z moich ostatnich postów napisałam, że robiłam TSH w październiku, a następnie w grudniu. Z czego norma z października kończyła się na 4.0, natomiast norma z grudnia na 4.20.
  3.  permalink
    tak,w normie się zmieściłam "na styk",tylko jeśli staram się o dziecko to rozsądniej byłoby mieć je poniżej 2. zamierzam w takim razie zrobic tsh i ft4, no i pójdę prywatnie, orientowałam się że na nfz terminy są za 2,5 mies:/
    •  
      CommentAuthordona79
    • CommentTimeApr 13th 2012
     permalink
    ja uwazam ze jak ma sie mozliwosc zrobic badania to najlepiej na wlasna reke prywatnie bo na Nfz to mozna sie zaczekac na smierc... a tak szybciej wyjasnisz sytuacje jak to u ciebie wyglada i gdy wyjdzie cos nie tak mozna szybko zadzialac, bo jak juz dziewczyny pisza lepiej tarczyce wyleczyc przed ciaza!
    • CommentAuthorbas28
    • CommentTimeApr 13th 2012
     permalink
    jak bylam w ciazy to do endo na nfz od razu mnie przyjeli - taka jest procedura ze musza przyjac od razu, trzeba tylko powiedziec ze jest sie w ciazy, nie czeka sie w kolejce, ale badania robilam sama prywatnie bo mimo ze mialam skierowania od endo to u nas go nie respektowali bo endo byl z innej przychodni i miejscowosci niz laboratorium a nie oplacalo mi sie jezdzic - i to jest porazka
  4.  permalink
    bas28,zaskoczyłaś mnie tereaz. bo u żony kuzyna było tak,że zrobiła sobie najpierw badania na własną rękę bo kiepsko się czuła,a była na początku ciązy, i kazali na nfz powiedzieli że przyjmą ją dopiero za 2,5 miesiąca. wcale nie od reki,więc poszła prywatnie,no i ma Hashimoto
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeApr 13th 2012
     permalink
    U mnie przyjęcie od ręki na NFZ też jest nie do pomyślenia. Nawet ciężarne zapisują się miesiąc wcześniej.
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeApr 13th 2012
     permalink
    Chore.. zwłaszcza że wydaje mi się, że z tarczycą trzeba w ciąży działać szybko..
    • CommentAuthorbas28
    • CommentTimeApr 13th 2012
     permalink
    kurcze, to moze ja jednak trafilam na super przychodnie i endo - moglam nawet do niej dzwonic pod koniec ciazy kiedy nie moglam przyjechac na wizyte i skonsultowac sie co do wynikow. U mnie nie bylo problemow, tym bardziej ze tak jak piszecie z tarczyca nie ma zartow, od poczatku trzeba ja kontrolowac.
  5.  permalink
    dziewczyny a czy jest mozliwosc zeby lekarz rodzinny dal mi skierowanie na bezplatne tsh? pytam bo zmienilam przychodnie i jeśli jest taka możliwość to poproszę o takie skierowanie
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeApr 13th 2012
     permalink
    Może ci dać, ale pytanie czy zechce ;)
    •  
      CommentAuthorannie128
    • CommentTimeApr 14th 2012 zmieniony
     permalink
    Mała_mi_opo: dziewczyny a czy jest mozliwosc zeby lekarz rodzinny dal mi skierowanie na bezplatne tsh? pytam bo zmienilam przychodnie i jeśli jest taka możliwość to poproszę o takie skierowanie


    Nawet musi. Moja siostra dostała skierowanie na tsh od rodzinnego jak opisała objawy i powiedziała, że w rodzinie obie jej siostry mają niedoczynność. Ja już w trakcie leczenia wielokrotnie brałam od rodzinnego zlecenie na TSH i recepty na leki. Nie powinien odmówić, ale różnie można trafić.
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeApr 14th 2012
     permalink
    annie128, włożyłaś słowa malej_mi_opo w moje usta ;)
    •  
      CommentAuthorannie128
    • CommentTimeApr 14th 2012
     permalink
    A to ciekawe, zapewniam cię, że nie celowo. Cytowałam małą.
    --
    •  
      CommentAuthornorka75
    • CommentTimeApr 14th 2012 zmieniony
     permalink
    hej !!! dziewczyny co oznacza mój wynik anty-TPO robiła je rok temu i za 2 tyg będę ponownie robić wszystkie badania
    Anty- TPO <1,0 IU/ml MaX 5,61
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.