Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    Mnie lekarz kazał badać tylko tsh teraz, żeby dobrać dawkę, skoro FT3 i 4 są ok, a wynik przeciwciał też jest mu znany. Mam nadzieję, że nie jest to złe podejście :)
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    ja bym badała ft3 i ft4 bo one są bardzo ważne i np TSH może być już w normie ale ft3 i ft4 mogą odbiegać od normy i one zasugerują zmianę dawki leku
    •  
      CommentAuthormomigj
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    Puzzle,na forum u 30ek napisałaś że my z Hasi nie możemy suplementować wit.D3,a czy wiesz coś na temat kw.foliowego,czy możemy go przyjmować?
    --
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    kwas foliowy należy przyjmować, ale wit. D3 chyba że jest wykazany niedobór w organizmie nie suplementować dodatkowo tylko z diety i ze słonka
    •  
      CommentAuthormomigj
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    Ok.dziękuję za info. :smile:
    jeżeli masz jakieś inne dodatkowe wiadomości,czy spostrzeżenia,to pisz,lepiej wiedzieć więcej :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorkermitka82
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    Witam czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na pytanie jaki poziom TSH jest najlepszy do zajścia w ciąże.
    Staram się od roku i ostatnio mój gin dał mi skierowanie na badanie TSH.
    TSH - 4,11(0,25-5,0)
    FT3 - 4,10(4,0-8,3)
    FT4 - 10,80(9,0-20,0).Po obejżeniu wyników powiedział że będzie mi bardzo trudno zajść w ciążę. Byłam na wizycie u endo ale on nie widzi zasadności leczenia. Nie wiem co mam robić///Pomóżcie:::(((
    -- •••
    •  
      CommentAuthorjenny1983
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    kermitka poziom tsh dla staraczek musi oscylować w okolicach 1,5. Ja zaszłam jak miało 1,9, ale są przypadki zdrowych ciąż przy tsh powyżej 4, więc nie ma reguły.
    U Ciebie wyniki sugerują niedoczynność, może zmień endo, zrób przeciwciała przeciwtarczycowe i usg tarczycy, wtedy będzie pełny obraz.
    --
    •  
      CommentAuthorkermitka82
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    przeciwciała przeciwtarczycowe robiłam i są w normie, usg też bez powiększenia, bez guzków....
    -- •••
    •  
      CommentAuthormomigj
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    Kermitka,dla bezpieczeństwa ciąży lepiej jest gdy tsh wynosi <2 Moim zdanie powinnaś skonsultować opinie gin.jeszcze z jakimś innym,bo jego diagnoza że będziesz mieć trudności z zajściem w ciąże jest chyba mało uzasadnione,jeżeli stwierdzona na podstawie wyników tsh,ft3,ft4. wyłącznie,a dwie,czy nawet trzy opinie są lepsze niż jedna mało przekonywująca.Z drugiej strony powinnaś porozmawiać z endo. o tym, że planujesz ciąże,może wówczas uzna leczenie za zasadne i zleci również inne badania.Nie wiem,może się mylę,ale taka jest moja opinia.
    --
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    kermitka tak jak mówią dziewczyny Twoje wyniki wskazują na niedoczynność, a co do usg jaką miałaś objętość tarczycy na nim ? Co do endokrynologa radziłabym poszukać dobrego endokrynologa który zainteresuje się wynikami
    •  
      CommentAuthorkermitka82
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    objętość tarczycy wynosi 12ml.
    Zaczynam już szukać nowego endo.
    A może są na forum dziewczyny z Rzeszowa i okolic, może mogłybyście mi kogoś polecić.Będę wdzięczna>>>>
    -- •••
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    najbliżej to z Krakowa mogę Ci polecić endokrynologa objętość w miarę dobra ale powinnaś raz na 6-12 miesięcy kontrolować by sprawdzać czy się nie zmniejsza
    •  
      CommentAuthorkermitka82
    • CommentTimeFeb 20th 2012
     permalink
    dzięki za info Mam nadzieję, że nowy endo nie zbędzie mnie jak poprzedni. Najwyżej będę szukać do skutku....
    -- •••
    • CommentAuthorgusiadm
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    Dziewczyny powiedzcie czy po eltroxin temperatura może być nieco podwyższona? Ja w poprzednich cyklach miałam temp przed owulacyjną tak na poziomie 36,1-36,2 a po owulacyjną 36,35 i w górę- w tym cyklu od początku moja temp wystartowała na poziomie 36,25 i dzisiaj 36,35 (eltroxin zaczęłam brać w połowie ostatniego cyklu)- i tak się zastanawiam czy lek ma wpływ na podstawową temperaturę? Jest na stronie zamieszczony artykuł jak leki wpływają na temperaturę i te tarczycowe -dają wyraźniejszy wygląd wykresu -tylko tyle ale może wy wiecie więcej z własnych doświadczeń
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    U mnie eltroxin nie wpłynął w ogóle na temperaturę.
    --
    • CommentAuthorgusiadm
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    sushi- dzięki-może to moje przeziębienie?-mam zaczątek anginy ropnej i okropny kaszel więc może to to-dziewczyny w pracy dały mi antybiotyk bo tak mnie gardło boli zobaczymy jutro
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    Gusiadm i wzielas ten antybiotyk od kolezanek???:shocked:
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    u mnie levothyroxyna nie wpływa sama w sobie na tempkę, aczkolwiek jak unormowały mi się hormony to i tempka zaczęła oscylować w wyższych granicach, natomiast jak mam za niską dawkę temperatury znów oscylują na niższych poziomach.


    A co do antybiotyku w życiu samowolnie nie można brać antybiotyku w końcu nie jesteś lekarzem i nie wiesz co wywołało infekcję czy wirus czy bakteria.
    • CommentAuthorandzia833
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    Mam pytanie do Was dziewczynki, bo juz sama nie wiem co sie dzieje, otóż czy którejś z Was skrócił się czas okresu z 5 dni (plus 3 dni plamień) do 2 (plus 2 dni plamień) po braniu leku Euthyrox? Bo zauważyłam ze mam już tak od około 3 miesięcy i się zastanawiam czy to może nie od tego leku, albo moze coś jest ze mną nie tak, może jakieś chorubsko się przypałętało, poza tym okres mi od tego czasu sie wyregulował do 29 dni, jeśli któraś miała podobnie, to proszę napiszcie
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    andzia idź do ginekologa nie sądzę by Euthyrox miał taki wpływ ja u siebie tego nie zauważyłam :)
    • CommentAuthorandzia833
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    No wlasnie bede musiala, w zasadzie nawet mnie to cieszy ze sie skrocily dni, bo nie bylo dla mnie to zbyt komfortowe, ale obawiam sie ze to moze byc objaw jakiejs choroby, chociaz pewnie zbytnio wyolbrzymiam, Dziekuje Ci Puzzle za szybka odpowiedz :)
  1.  permalink
    Może dla Ciebie "krótkie " cykle są jakąś normą, a hormon pozwolił je wyregulować?
    Mi cykle sie pieknie unormowały przy tym leku. Niby wpływa na tarczyce, ale ma również duzy wpływ na pozostałe hormony. Nie wydaje mi się, żeby to było powodem do zmartwień, ale oczywiście dla własnego spokoju możesz to skonsultowac z ginem:).
    • CommentAuthorandzia833
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    Dziękuje Agnieszka, troszke mnie pocieszylas pewnie masz racje, a ja niepotrzebnie sie zamartwiam, dobrze by bylo jesli jest tak jak mowisz, bo nawet bole brzucha i kregoslupa zlagodnialy :)
  2.  permalink
    :). Ja miałam cykle 8dniowe , bardzo intensywne i męczące( i jak to przy chorej nieleczonej tarczycy często- nieregularne). Teraz mam cykle 4dniowe+plamienie dzień lub dwa.). Więc dla mnie to niesamowite dobrodziejstwo:))))
    • CommentAuthorandzia833
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    Swoja droga i tak musze wybrac sie do ginekologa bo ostatni raz bylam rok temu, tyle ze wtedy trafilam na dupka z prawdopodobnie zepsutym usg, narobil mi takiego stracha ze chyba nigdy tego nie zapomne, powiedzial ze prawdopodobnie mam torbiel na jajniku, ale byc moze to jest ciaza i mam zrobic badanie na raka jajnika i test ciazowy, zrobilam oczywiscie wyszlo negatywnie i pojechalam do radiologa bardzo dobrego w naszej okolicy i wysmial tego ginekologa , ze zdjecie usg ktore mi zrobil to w ogole nie jest zaden wynik i ze nic na nim nie widac i ze pewnie mial zepsute urzadzenie, dlatego teraz musze poszukac jakiegos naprawde dobrego specjaliste, zeby zno nie doznac szoku
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    Agnieszka cykl trwa od pierwszego dnia krwawienia do pierwszego dnia kolejnego krwawienia 8 dni zapewne trwała u ciebie menstruacja a nie cykl ?
  3.  permalink
    Tak, pomyłka słowna. Wiem ile czasu u mnie trwa cykl i ile miesiączka:). O dziecko walczyłam trzy lata a i na 28dni jestem kilka lat, więc takie rzeczy nie są mi obce;).
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    Mi tylko chodzi o to że mówiąc cykl na menstruację można poczatkujących wprowadzić w błąd stąd zwrócenie uwagi
    • CommentAuthorandzia833
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    Agnieszka a starasz sie o kolejne dziecko?
  4.  permalink
    Rozumiem i dziękuję za sprostowanie. Dla mnie to jakos takie logiczne, że nie zwróciłam na to uwagi. Tak po prostu:).
  5.  permalink
    Agnieszka a starasz sie o kolejne dziecko?


    W tej chwili nie:)
    • CommentAuthorandzia833
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    Ja bardzo bym chciała ale jak narazie tylko moj maz pracuje wiec narazie sobie pare miesiecy odpuscimy, jesli nie znajde pracy to wtedy zaczniemy starania, choc w moim przypadku to i tak dosc pozno bo w lipcu koncze 29 lat i to byloby moje pierwsze dziecko, ale teraz jak mi sie cykle wyregulowaly to mam nadzieje ze nie bede miala z tym jakis wiekszych problemow, choc z tego co czytalam na roznych forach to wiele kobiet wlasnie nie moze zajsc w ciaze
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    Rozumiem i dziękuję za sprostowanie. Dla mnie to jakos takie logiczne, że nie zwróciłam na to uwagi. Tak po prostu:).


    ufff ulżyło mi, że się nie obraziłaś :)
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    andzia najlepiej jakbyś zajrzała tutaj http://forum.28dni.pl/discussion/398/40/tarczycowe-dziewczyny-laczmy-sie/#Item_18 i pisała tu :)
    • CommentAuthorandzia833
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    Puzzle, dziekuje bardzo, nie zauwazylam tego watku :)
  6.  permalink
    Hejka Dziewczyny :) przedstawie Wam moje wczorajsze wyniki:
    TSH - 1,49
    FT3 - 4,7 pmol/l - [3,1 - 6,8]
    FT4 - 15,9 pmol/l - [12 - 22]

    posialam gdzies adres tej stronki co mozna % obliczyc ft3 i ft4;/
    tsh od ostatniego badania wzroslo ;/
    --
    • CommentAuthorgusiadm
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    Ja pracuję w aptece i dostałam od farmaceutki najsłabszy antybiotyk na penicylinie (nie będę płacić 50euro za wizytę żeby dostać to samo (na anginę ropną właśnie dostaje się antybiotyk-przerabiałam to już nie jednokrotnie)-ale dziękuję za troskę -nie jestem choleryczką ostatni raz antybiotyk miałam na to samo kilka ładnych lat temu
    --
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    kuleczko TSH i tak nadal masz ładne w ciąży ważne by nie przekroczyło 3 więc nie martw się ft3 i ft4 procentowo wyglądają tak:
    FT4 39% [wynik 15.9, norma (12 - 22)]

    FT3 43.24% [wynik 4.7, norma (3.1 - 6.8)]

    są na podobnym poziomie i mimo, że nie osiągnęły 50 % są zbliżone do siebie więc nie martwiłabym się nimi, ale pamiętaj by co 4-6 tyg badać je ponownie :)
  7.  permalink
    Paulina, badam, badam, co 4 tygodnie przed wizytami u ginka :)
    --
    •  
      CommentAuthorkermitka82
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    Przed następną wizytą u endo zrobiłam jeszcze raz TSH FT3 FT4
    Oto wyniki:
    TSH 3,44(0,25-5,0)
    FT3 4,69(4,0-8,3)
    FT4 12,70(9,0-20,0)
    Może ktoś pomóc mi zinterpretować wyniki, o co chodzi z tym stosunkiem % FT3 do FT4.
    Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek sugestie.
    -- •••
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    nie stosunek ft3 do ft4 tylko jak wynik każdego z tych hormonów prezentuje się procentowo względem podanej do niego normy
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 23rd 2012
     permalink
    procenty możesz wyliczyć tu: samodobro.host56.com
  8.  permalink
    Witajcie, od kilku miesięcy staramy sie z mężem o dziecko. Ponieważ jestem po operacji tarczycy i cały czas biorę hormony (Euthyrox), byłam u gin, która zleciła mi badania krwi, aby sprawdzić, czy wszystko pod tym kątem OK. Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc w interpretacji wyników (badanie - wg nakazu gin - robiłam w 22 dc, moje cykle sa na ogół 30-31-dniowe):
    estradiol - 958,2 pmoI/I (normy: faza owulacyjna 315.0-1828.0; faza lutealna 161.0-774.0)
    progesteron 58,5 nmoI/I (normy: faza owulacyjna 2.4-9.4; faza lutealna 5.3-86)
    Prolaktyna 500,8 mU/I (norma: 127-637)

    Nie znam sie na tym kompletnie, ale biorąc pod uwagę fakt, że był to 22 dc, miałam fazę lutealną (dodatkowo w tym miesiącu owulację, sądząc po objawach, miałam wcześnie, bo w 14 lub 15 dc (zazwyczaj jest to 16-18 dc). Kiedy szłam na badanie krwi od kilku dni miałam juz podwyższoną temp. i zero śluzu).
    W związku z powyższym martwię się tym, że estradiol jest za wysoki, jak na fazę lutealną, bo pozostałe wyniki są chyba w normie? Do gin idę za tydzień z wynikami, ale do tego czasu nie da mi to spokoju...:sad:
    • CommentAuthorOlleczkaa
    • CommentTimeFeb 26th 2012
     permalink
    Witam,

    Proszę doświadczone dziewczyny o odpowiedź :)

    Mam poniższe wyniki :

    TPO >1300 ... ( norma 0-60); (
    TSH 2,10 ( norma 0,27-4,20)
    FT3 5,35 ( norma 4,00-6,80)
    FT4 17,83 ( norma 12,80-20,40)

    Staramy się z mężem o dziecko i endo przepisał mi połowę dawki Euthyrox 25.
    Po dwóch miesiącach zrobiłam kolejne badania na poziom TSH i niestety się zwiększyło.
    Teraz biorę Euthyrox 25 całą dawkę.
    Napiszcie proszę po jakim czasie udało wam się zajść w ciąże ??

    Mimo wszystko dręczy mnie fakt że już czwarty miesiąc i nic ...
    Dajcie znać jak wam poszło ?

    Pozdrawiam was wszystkie :)
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeFeb 26th 2012
     permalink
    A byłaś u immunologa ? Bo Twoje anty-TPo wskazuje na Hashimoto a jak usg tarczycy ?
  9.  permalink
    Kobiety, byłam dzis u endo z wysokimi wynikami PRL po obciążeniu no i endo stwierdziła, że to standard, że PRL jest niebotycznie wysoka po obciążeniu, ona nic z tym by nie robiła, Pytała czy gin widział wyniki i czy zalecił bromka. Ja na to, że nie, że dopiero 7 03 idę, ale ona nie przepisała mi na to nic. Mówiła tez, że nie ma znaczenia, że badania robiłam 10dc, a nie 7-8dc. Jej zdaniem PRL jest mniej czuła na dzien cyklu, a bardziej na stres. Stwierdziła, że insulina troche niskawa i tyle. I że mam jeść często, a mniej (bo „delirkę” mam na głodzie). Reszta jak na każdej wizycie: kontrola wagi, cisnienia, USG tarczycy.
    a PRL miałam takie;
    PRL N59 z metoklopramidem:
    przed podaniem 13,47 ng/mL
    1h po 246,60 ng/mL
    2h po 150,30 ng/mL
    -- w roku 2012 urodzę zdrowe dzieciątko
  10.  permalink
    a, no i guzek sie zmniejsza :)
    -- w roku 2012 urodzę zdrowe dzieciątko
    • CommentAuthorMaja1988
    • CommentTimeFeb 28th 2012
     permalink
    hej kobitki ja byłam u swojej pani endo co do moich wynikow powiedziala ze są idealne na zajscie w ciaze...
    tsh3 1.56 min.0.38 max.4.31
    FT4n17.08 min.10.60 max.21.00
    prolaktyna 21.00 min.4.10 max.28.90

    no mi tez sie wydaje że są dobre, już teraz nie mam bladego pojecia w czym jest problem jakie badania powinnam jeszcze zrobić.
    zAczełam robić testy owulacyjny co prawda jeszcze jej nie było może sie pojawi
    •  
      CommentAuthorannie128
    • CommentTimeFeb 28th 2012
     permalink
    Witajcie dziewczyny,
    w 2009 roku, w pierwszej ciąży zostałam zdiagnozowana z niedoczynnością tarczycy (Hashimoto) z wynikiem TSH 24.00 i obrazem USG wskazującym na tą chorobę. Dodam, że nie planowałam tamtej ciąży, więc nie robiłam wcześniejszych badań. W 8 tygodniu poroniłam. Od tamtej pory jestem pod stałą opieką endokrynologa, regularnie przyjmuje leki. Po roku od rozpoczęcia leczenia, przy dawce euthyroxu 125 (5xtyg) i 150 (2xtyg) nad tarczycą udało się zapanować i TSH przestało skakać. Aktualnie jestem w 18 tc. Przed ciążą, w październiku TSH wynosiło 1.01. Na początku ciąży, w grudniu (5tc) powtórzyłam TSH tak bardziej dla siebie i wynik wynosił 0.93. Mimo to skonsultowałam się ze swoją endo, która poleciła pzyjść z TSH nie starszym niż tydzień pod koniec pierwszego trymestru. Pod koniec 11tc zrobiłam TSH i mało nie dostałam zawału- wynik powyżej 13! Poleciałam natychmiast do lekarza. Doktor podniosła dawkę do 175/200 na zmianę i poleciła skonrolowac TSH po 8 tygodniach. Zaufałam jej, do tej pory nigdy mnie nie zawiodła, ale teraz trochę się martwię, ze może jednak za długo zwlekam z oznaczeniem wyniku. Czy jeżeli przyjmuję regularnie leki, bardzo tego pilnuję, ale jednak zaufałam lekarzowi i zdecydowałam się oznaczyć TSH po 2 miesiącach (teraz jak o tym myślę, to wydaje mi się, że to trochę za długo) to czy narażam mojego synka na jakieś niebezpieczeństwo? Wiem, że to może trochę głupie pytanie, ale naczytałam się różnych rzeczy i nie wiem już co o tym wszystkim myśleć. Będę wdzięczna za każdą pomoc.
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeFeb 29th 2012 zmieniony
     permalink
    annie128: Mimo to skonsultowałam się ze swoją endo, która poleciła pzyjść z TSH nie starszym niż tydzień pod koniec pierwszego trymestru.


    Hmm, nie wiem, jak to z tym wynikiem, ale ja Ci tylko powiem ze swojego doświadczenia, że w ciąży mam skierowanie od endo na badania TSH/fT4 co miesiąc... Jak są jakieś wahania, to od razu można zareagować...
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.