Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorDominam
    • CommentTimeMay 17th 2014
     permalink
    hej dziewczyny! Mam wyniki mojej tarczycy. Jestem w 9 tygodniu ciąży na dawce euthyroxu 50 na zmianę z 75. Moje wyniki: TSH: 0.377 mIU/L ft4: 19.1 pmol/L (zakres labolat.) 12.0 - 22.0. Wydaje mi się, że dosyć jest nisko. Co o tym myślicie, czy to dobre wyniki?
    --
  1.  permalink
    Dziewczyny, a czy możecie mnie uświadomić gdzie ja mam iść po kolei do jakiego lekarza jeśli jeszcze nigdy nie badałam się na nadczynność czy niedoczynność tarczycy, a podejrzenia są dopiero teraz, choć objawy trwają długo i skoro wreszcie się wybiorę to chce wiedzieć jak mam to zrobić żeby mnie spławił lekarz i odesłał bez skierownia.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    Dominam, w ciąży to się chyba zwraca uwagę na FT4, a to masz w normie :)
    McValeria1470, powinnaś pójść do endokrynologa. Możesz sobie wcześniej zrobić badanie z krwi: TSH, FT3 i FT4. Jeśli pójdziesz prywatnie to nie potrzebujesz skierowań. Natomiast w ramach NFZ musisz mieć skierowanie od lekarza rodzinnego do endokrynologa. Osobiście nie próbowałam, bo nie lubię czekać ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthor~adrianna
    • CommentTimeMay 18th 2014
     permalink
    nie no, najpierw do lekarza rodzinnego, by zrobił badanie TSH,a po jego zrobieniu dopiero sami dają skierowanie, przynajmniej tak to się działo w moim przypadku, gdy nie byłam uświadomiona o tym,że to idzie od tarczycy.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 19th 2014
     permalink
    -adrianna, dokładnie to samo napisałam.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  2.  permalink
    Dziewczyny
    mam pytanie ponieważ jestem "nowa" w tym temacie
    dwa miesiące temu miałam następujące wyniki:
    12/02/2014
    TSH -3,36 (0,30-4,00)
    14/03/2014
    FT4 1,14 (norma: 0,70-1,48)
    anty-TPO 0,72 (norma: 0,00-5,61)
    anty-TG 26,47 (norma: 0,00-4,11)
    Dzisiaj odebrałam wyniki i są następujące
    TSH - 2,14 (0,35-4,94)!!!!

    Czy mogę się cieszyć tym spadkiem? Co on oznacza? I czy w związku z tym endokrynolog nie przepisze leków (po ostatniej wizycie i stwierdzeniu hashimoto, lekarka powiedziała, że ustalimy dawkę leków po kolejnych badaniach z krwi). Jak to się ma do choroby hashimoto?
    Będę wdzięczna za odp.

    :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 20th 2014
     permalink
    No ja ekspertem nie jestem, mogę mówić tylko jak to wygląda u mnie.
    TSH 1,147 IU/ml (0,55-4,00),
    FT3 4,32 IU/ml (3,5-6,50),
    FT4 12,99 IU/ml (11,5-22,70)
    p/ciała anty-TG 76,31 IU/ml (0-4,11)
    p/ciała atny-TPO 148,05 IU/ml (0-5,61)
    Dostałam Euthyrox w dawce 0,5 mg i mam kontrolować, żeby TSH nie spadło poniżej 0,5 IU/ml. Po miesiącu kuracji TSH spadło do poziomu: 0,714 ulU/ml (0,55-4,00).
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthor~adrianna
    • CommentTimeMay 20th 2014
     permalink
    obe, nie, napisałam od nowa, żeby podkreślić, że to lekarz rodzinny robi badanie TSH i jak (przekroczy próg 4,9 ,bo oni nie orientują sie w tych normach 1-1,5) wyjdzie niedobrze, to dopiero dają skierowanie do Endo. Ty pominęłaś badanie:D Chociaż można i bez badania, jeśli ma się w porządku rodzinnego.
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeMay 20th 2014
     permalink
    Kierownica31, z tego co wiem, na początku choroby Hashimoto hormony właśnie często tak skaczą w obie strony, mogą się więc tymczasowo poprawiać wyniki. Moja koleżanka np. z tego powodu nie dostała leków, bo lekarz czeka aż choroba się rozwinie/ustabilizuje. Nie do końca jestem przekonana do takiej praktyki, no ale...
    W każdym razie, z tego mogą wynikać poziomy u Ciebie.
    --
  3.  permalink
    azniee - bardzo dziękuję za odp. :bigsmile:
    zwłaszcza, że do lekarza nie jestem zbytnio przekonana (kobieta nie dała mi nawet wyników usg), więc zobaczę co powie - wtedy zacznę szukać innego

    Treść doklejona: 03.06.14 07:57
    Dziewczyny
    mam pytanie i bardzo liczę na pomoc
    od paru dni strasznie "kołacze" mi serce i mam wrażenie że ktoś coś ciężkiego położył mi na klatę
    czy miałyście kiedyś podobne objawy przy hashi?
    nie biorę żadnych leków.
    obecnie czekam na wizytę (13czerwiec) - wczoraj dzwoniłam dowiedzieć się czy nie da
    przełożyć terminu wcześniej - niestety lekarz jest na urlopie
    znalazłam lekarza który mnie przyjmie dziś, ale czytając o nim opinie
    niestety nie wiem czy zrezygnuje (kiedy hormony są w normie - jak u mnie teraz - facet nie robi z tym nic)
    prosze o pomoc bo nie wiem co robić dalej :sad:
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeJun 6th 2014 zmieniony
     permalink
    Dawno tu nie pisałam, więc przypomnę że przy lekkiej niedoczynność zrezygnowałam z hormonów i leczyłam się dietą, lekami izopatycznymi i innymi naturalnymi substancjami.
    Badałam się co jakiś czas i ostatnio wynik TSH 2 z kawałkiem bardzo mnie ucieszył bo zazwyczaj oscylowałam w okolicy 3-4. FT 4 w normie. Najgorsze wyniki miałam w ciąży i tylko wtedy brałam hormony.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 6th 2014
     permalink
    Lily, chyba masz niedoczynność :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeJun 6th 2014
     permalink
    racja , już poprawiłam:)
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 6th 2014
     permalink
    A jaką dietę stosowałaś?
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  4.  permalink
    Lily pewnie paleo albo bezglutenowa?
    sama stosuję od ponad tygodnia i oprócz serducha widzę poprawę (nie chodzę zmęczona ani zziębnięta, mam więcej energii itp)
    :smile:
    •  
      CommentAuthorRenata_
    • CommentTimeJun 9th 2014 zmieniony
     permalink
    Staramy się o ciążę od 6 miesięcy, wykonałam cały pakiet badań tarczycowych wraz z USG. Mam podwyższone przeciwciała Anty-TG i Anty-TPO . TSH też nie wiem czy jest odpowiednie dla starających się o ciążę.
    .
    Z wynikami byłam u ginekologa-endokrynologa, uznał że TSH 2,3 jest jak najbardziej w normie i leczy się jeśli jest powyżej 2,5 a przeciwciałami mam się nie martwić !
    Czy powinnam mieć wdrożone leczenie ????? Czy wynik USG tarczycy jest na pewno prawidłowy ????
    .
    - TSH 3-cia generacja 2,3212 uIU/ml* (norma 0,35 – 4,94 uIU/ml*)
    - FT3 2,43 pg/ml* (norma 1,71 – 3,71 pg/ml*)
    - FT4 1,03 ng/dl* (norma 0,7 – 1,48 ng/dl*)
    - Anty-TG 51,23 IU/ml (norma 0 – 4,11 IU/ml) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    - Anty-TPO 89,67 IU/ml (norma 0 – 5,61 IU/ml) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    .
    Tarczyca o prawidłowej, jednorodnej echogeniczności i wymiarach:
    - płat lewy 15 × 13 × 42 mm,
    - płat prawy 14 × 12 × 45 mm,
    - cieśń grubości 3 mm.
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJun 9th 2014 zmieniony
     permalink
    Po wynikach można przypuszczać, że masz początki Hashimoto. Tzn.- przypuszczać, że początki, bo wyniki hormonów są "nienajgorsze", a tarczyca jeszcze niezniszczona. Natomiast- przeciwciała- można się nimi nie przejmować ;) ale są.
    Czy TSH= 2,3 są ok dla staraczki? Hm...dyskusyjne, zwłaszcza w połączeniu z przeciwciałami. Myślę, że niejeden lekarz by się z tym nie zgodził, poza tym, nawet tu na forum są dziewczyny, które zaszły w ciążę dopiero po zbiciu o te "pół".
    Ja bym się skonsultowała z innym lekarzem.
    --
    •  
      CommentAuthorRenata_
    • CommentTimeJun 9th 2014 zmieniony
     permalink
    Tak, też zrobię. Planuje pod koniec miesiąca wybrać się do dobrego endokrynologa aby skonsultować wyniki.
    Chciałaby coś brać na obniżenie TSH poniżej 2 nawet przez miesiąc i potem sprawdzić jakie będą wyniki, jak mój organizm na nie reaguje.
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJun 9th 2014
     permalink
    A masz jakieś objawy niedoczynności?
    --
    •  
      CommentAuthorRenata_
    • CommentTimeJun 9th 2014 zmieniony
     permalink
    Często nic mi się nie chce, ale nie wiem czy to objaw niedoczynności czy lenistwa :))))
    Poza tym chyba nie mam objawów, a jeszcze jestem zmarzluch mam wiecznie zimne stopy, dłonie i nos tzn. w takie dni upalne jak dziś to nie :)
    --
  5.  permalink
    z tego co wiadomo
    przeciwciała mogą występować razem lub pojedyńczo ,
    możliwa jest również przejściowa lub utrzymująca się dłużej nieobecność przeciwciał,
    bez ustąpienia objawów i aby rozpoznać chorobę Hashi trzeba również uwzględnić objawy,
    wynik USG, wartości hormonów we krwi i ew. wynik badania histopatologicznego
    jeszcze na innym forum usłyszałam, że wysokie wyniki przeciwciał świadczą o początku
    choroby a niskie o o już zaawansowanej postaci
    • CommentAuthorbas28
    • CommentTimeJun 9th 2014
     permalink
    Ja mialam a-tpo powyzej 1300, , miesiac pozniej nie podano konkretnego wyniku tylko ze powyzej granicy oznaczalnosci (robione w anglii) czyli powyzej 1600. Przeciwciala nie przeszkadzaly mi zajsc w ciaze -problem byl w donoszeniu.gdy bylam w ciazy z corcia, Po 12 tc moja gin zrobila mi tak z ciekawosci(pisala prace na ten temat) badanie kontrolne o okazalo sie ze atpo spadlo do 0. Po urodzeniu malej sytuacja wrocila do stanu sprzed ciazy I tak jest do tej pory.
    Radze poradzic sie innego lekarza.
    •  
      CommentAuthoragigi
    • CommentTimeJun 11th 2014
     permalink
    Z przeciwciałami jest tak, że nie wiadomo, jaki poziom jest szkodliwy dla danego organizmu. Moja endokrynolog stoi na stanowisku, że jednym kobietom przeciwciała na poziomie mniejszym niż 100 przeszkadzają w zajściu w ciążę lub donoszeniu, u innych przy poziomie kilku tysięcy nie ma z tym problemów. Wszystko zależy od wrażliwości organizmu.
    Jeżeli chodzi o TSH, to tu też wszystko zależy od samopoczucia, chociaż najlepsze dla staraczki jest podobno tsh w okolicach 1. Mi wprost lekarka powiedziała, że gdyby nie starania, to inaczej by wyglądało leczenie (mniejsza dawka euthyroxu)
    --
    •  
      CommentAuthorRenata_
    • CommentTimeJun 11th 2014
     permalink
    Czytając ten wątek wnioskuje że powinnam zażywać Euthyrox w najmniejszej dawce choćby na próbę aby zobaczyć jak organizm zareaguje i jakie będą po nim wyniki.
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeJun 11th 2014
     permalink
    renata znajdź endo , który Ci zrobi usg od razu
    wg mnie to ważne...
    ja też mam przeciwciała ... jeszcze rok temu wychodziły mi niższe i na usg było ok... teraz mam wynik gdzieś taki jak Twój i już na obrazie usg są widoczne zmiany świadczące o zapaleniu...
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeJun 12th 2014
     permalink
    Ja miałam przeciwciała lekko przekroczone i o wdrożeniu leczenia decydowało głównie usg. (tarczyca o małej objętości, niejednorodne struktury, które swiadczyły o początkach Hashimoto). Moja endo zresztą nie zleciła badania przeciwciał, zrobiłam sama sobie przed wizytą. Dla niej ważniejszy był obraz z usg.
    --
    • CommentAuthorkasik1982
    • CommentTimeJun 16th 2014
     permalink
    hej dziewczyny witam ponownie ostatnio pisałam o moich wynikach... i tak... fT3 2,96 pg/ml (1,80-4,60), fT4 1,09 ng/dl (0.93-1,70), Anty TPO 31,0 IU/ml (<=35)
    po usg wykryto guzek, lekarka powiedziała, że wygląda na torbielkę wielkość 0,6 cm więc maleńki ale jeśli chcę być spokojna zrobiłam biopsję, na wyniki czekam ehhh co zrobić
    do biopsji miałam zrobić jeszcze raz tsh po miesiącu a może i nawet nie pełnym raptem spadek z 3,51 (norma do 4,2) spadek na 2,7 skąd taka różnica? do tego od tygodnia ból szyi w miejscu gdzie jest tarczyca, nie wiem czy to tarczyca czy może wychodzi klimatyzacja z auta ... ale boli szczególnie jak dotykam i jak kichnę czy kaszlnę. czytałam że moze to być stan zapalny i może warto zrobić znów przeciwciała? może coś się dzieje? podczas biopsji pani dr powiedziała, ze ból na 100% nie jest od guzka bo on jest maleńki i miękki wyglada na torbielkę, nigdzie nie uciska. Dodam, ze miesiaczki totalnie mi się rozregulowały w zesżłym miesiacu okres w 45 dniu cyklu, a dziś jest 46 dzień cyklu a u mnie sucho :(
    •  
      CommentAuthorannie128
    • CommentTimeJun 16th 2014
     permalink
    kasik1982: tsh po miesiącu a może i nawet nie pełnym raptem spadek z 3,51 (norma do 4,2) spadek na 2,7 skąd taka różnica?

    tsh podlega dobowym wahaniom. Może robiłaś wynik o innej godzinie dnia np. po południu?
    kasik1982: ból szyi w miejscu gdzie jest tarczyca, nie wiem czy to tarczyca czy może wychodzi klimatyzacja z auta ... ale boli szczególnie jak dotykam i jak kichnę czy kaszlnę.



    Obstawiałabym jednak klimę. Takich guzków jak twój (tj. o śr. mniejszej niż 1cm) miałam w dniu diagnozy kika i żaden nie był groźny, ani nie powodował dolegliwości bólowych.
    --
    • CommentAuthorkasik1982
    • CommentTimeJun 16th 2014
     permalink
    dzięki :) może faktycznie klima... ale czemu i okres rozregulowany? a wyniki robiłam na czczo o tej samej godzinie i w tym samym laboratorium
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeJun 16th 2014
     permalink
    Kasik ja mam niedoczynnosc,hashi i guzka .Nic nie odczuwam oprocz przelykania (takie dziwne uczucie ).Jesli chodzi o miesiaczki to 30-31 dniowe.
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
    • CommentAuthorkasik1982
    • CommentTimeJun 17th 2014
     permalink
    wczoraj byłam u internisty badając mnie wykluczył przeziębienie, osłuchowo OK, miejsce bólu wskazuje na tarczycę, powiedział, ze możliwe że to podostre zapalenie tarczycy ... zlecił kolejne badania i znów nie rozumiem, tsh 1,5 miesiąca temu - 3,51 (norma 0.27-4.2), po miesiącu 2,70, a teraz po tygodniu 2,09 - nie biorę leków, wiec skąd takie ogromne różnice?
    PRL 13.98 (3.20-24.10)
    FT4 1.12 (0.93-1.70)
    Anty TG 53.0 (<=115)
    Anty TPO 32,4 (<=35) 1,5 miesiąca temu 31.0
    i te nieszczęsne CRP :( nie wiem co myśleć 14,8 (<=5)
    •  
      CommentAuthorKierownica31
    • CommentTimeJun 17th 2014 zmieniony
     permalink
    kasik u mnie tez TSH skacze
    ja mam zdiagnozowane Hashi i lekarz mi powiedział
    że póki nie będę brała leków - tak będzie się działo
    a miałaś robione usg tarczycy??

    Treść doklejona: 17.06.14 15:20
    ja mam tylko pytanie do bardziej doświadczonych koleżanek
    jakie powinny byc wymiary tarczycy
    moje ostatnie wyniki:
    PP 18X22X42 mm echogenność niejednorodna miejscami znacznie obniżona
    PL 17X25X41 mm echogenność niejednorodna nieco obniżona

    lekarz powiedział że hashi zniszczyło juz bardzo tarczycę
    • CommentAuthorkasik1982
    • CommentTimeJun 17th 2014
     permalink
    tak miałąm usg tarczycy i mam malutkiego guzka 0,6 cm i miaałam biopsję czekam na wynik. Podobno wygląda jak malutka torbielka ale zawsze lepiej zbadać.
    Moje wymiary tarczycy to: PP 15x16x38
    PL 12x12x35, miąż nieco niejednorodny, unaczynienie w normie.
    Przy moich wyniakach chyba nie można mówić o hashi co? czy się mylę? bo ja już nic nie wiem :(
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeJun 17th 2014
     permalink
    kasik raczej rozmiar tarczycy nie decyduje o tym czy jest hashi, a te niejednorodne struktury. I przy wynikach powinna być objętość tarczycy.

    Treść doklejona: 17.06.14 20:06
    a lekarz ktory robił usg nie dał Ci opisu? ja miałam od razu na wyniku napisane że obraz wskazuje na poczatki choroby hashimoto.
    --
    •  
      CommentAuthor~adrianna
    • CommentTimeJun 17th 2014
     permalink
    ja też mam napisane ‘’Echogeniczność miąższu obu płatów niejednorodna, miejscowo obniżona'' i od tego od razu Pan dał myślnik i ''ch.hashimoto??' i od razu mi powiedział,że pewnie hashimoto, bo jest bardzo mała. A wg tsh i hormonów to nie było takie oczywiste.
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 17th 2014
     permalink
    U mnie hashi zdiagnozowano właśnie na podstawie usg a potem po przeciwciałach p/tarczycowych.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  6.  permalink
    u mnie podobnie - fakt trafiłam na kiepskiego lekarza który nawet nie dał
    mi wyników usg, ale endo powiedziała już wtedy, że podejrzewa hashi - które
    potwierdziło badanie przeciwciał
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 17th 2014
     permalink
    To co, Euthyrox?
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  7.  permalink
    tak, jutro zaczynam brać :neutral:
    • CommentAuthorbas28
    • CommentTimeJun 17th 2014
     permalink
    Kasik-CRP podwyzszone swiadczy o stanie zapalnym ktory toczy sie w organizmie.Zrob jeszcze OB I krwinki biale. Moze to zapalenie krtani.
    •  
      CommentAuthor~adrianna
    • CommentTimeJun 17th 2014
     permalink
    ostatnio jak badałam CRP to było powyżej 35 :P myślałam, że od hashi. Aczkolwiek witamina D, którą teraz biorę na tężyczkę (Devikap) się zajebiście dobrze wchłania (nieporównywalnie z tabletkami) i wszystkie objawy przeciwciał, tarczycy po prostu minęły. Ale na hormonach jestem nadal, ale ponad pół roku na jednej dawce, a nie jak kiedyś,że co 2-3 miechy podwyższana dawka
  8.  permalink
    A tężyczka co to takiego?
    •  
      CommentAuthor~adrianna
    • CommentTimeJun 18th 2014
     permalink
  9.  permalink
    poczytam - dzięki :wink:
    •  
      CommentAuthorVsti
    • CommentTimeJun 26th 2014
     permalink
    Witam!
    Chyba dołącze do Was dziewczyny :) Coś mnie ostatnio tknęło, aby zrobić TSH. Przeczucie mnie nie myliło! Wynik 5,5 :/
    Rozumiem, ze teraz powinnan zrobić ft3 , ft4 i z tymi.badaniami udać się do endokrynologa? Warto zrobić tez anty Tg i tpo, czy poczekać na usg i decyzje specjalisty?
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJun 26th 2014
     permalink
    To zależy :) Ja tam bym od razu zrobiła wszystkie, znaczy z przeciwciałami.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeJun 27th 2014
     permalink
    Warto zrobić. Mojej koleżance powiedzieli, że hashi po USG, a wczoraj odebrała przeciwciała- brak.
    --
    •  
      CommentAuthoragigi
    • CommentTimeJun 27th 2014
     permalink
    Ja też bym zrobiła przeciwciała na Twoim miejscu, jeżeli chcesz zwiększyć prawdopodobieństwo prawidłowej i szybkiej diagnozy. Raz pójdziesz do lekarza z kompletem badań i szybciej załatwisz sprawę, a tak to endokrynolog pewnie odeśle Cię ponownie albo postawi diagnozę (chyba najgorsza opcja) na podstawie niepełnych badań.
    --
    •  
      CommentAuthorVsti
    • CommentTimeJun 27th 2014
     permalink
    Dzięki za odpowiedź! No to w przyszłym tygodniu zrobie cały pakiet i później wizyta.
    --
    • CommentAuthorbas28
    • CommentTimeJun 27th 2014
     permalink
    I zaplacisz tez za jedna wizyte :) ja te radze caly pakiet.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.