Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    azniee: Ojezu, nie rób tak!!! Nie wolno z takiej dawki odstawić na 0, ja tak zrobiłam za radą lekarza, zeszłam na 0 z 75 (lekarki-debilki, konkretniej) po tygodniu wylądowałam na SOR z ostrymi objawami tężyczki, z którą męczę się do tej pory! Bierz chociaż po pół tabletki, koniecznie! Takie wahania hormonów mogą być bardzo niebezpieczne, a Ty nie byłaś w jakiejś skrajnej niedoczynności.


    Ok. Na szczescie nie bralam przez jeden dzien to tak zle nie bedzie.
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeApr 10th 2014 zmieniony
     permalink
    Tak, TSH będzie się stabilizowało kilka tygodni, ale tf3 i ft4 polecą natychmiast, ja przy odstawieniu miałam TSH 10razy za mało, wg dolnej normy, a po 5 dniach w szpitalu ft3 i ft4 w skrajnej niedoczynności.

    Jeden dzień to spoko, nie ma problemu. Spróbuj podzielić tabletkę na 4 i np. kilka dni brać po 3/4, a później po połówce, albo naprzemiennie.
    --
  2.  permalink
    Zle, ze musze tyle czekac na tego lekarza....ja zawsze mam takie szczescie, ze jak cos sie pierniczy, to albo lekarz ma urlop, albo trzeba czekac cholera wie ile.
    --
    •  
      CommentAuthorramatha
    • CommentTimeApr 10th 2014
     permalink
    kuleczka_69: azniee: Ojezu, nie rób tak!!! Nie wolno z takiej dawki odstawić na 0

    hehe moja pierwsza mysl czy wolno odstawic na 0 i che odeslania wlasnie do Azniee jako znawczyni w temacie... :PP
    Ja tez mialam odstawiane na 0, ale u mnie dawka byla znacznie mniejsza :P
    --
    •  
      CommentAuthorannie128
    • CommentTimeApr 10th 2014
     permalink
    Azniee ma rację, absolutnie nie wolno odstawić leków. Jeśli nie masz niższej dawki idź do lekarza POZ- on skoryguje dawkę wstępnie i wypisze receptę. Jeśli nie możesz iść, idź do apteki i skorzystaj z prawa do recepty farmaceutycznej. Oba sposoby przetestowane przeze mnie.
    Z nadczynnością z przedawkowania męczę się w zasadzie od porodu i zawsze mnie endo uczulała, żeby nigdy nie odstawiać leków do zera.
    --
  3.  permalink
    W przychodni nie chciala mi wypisac recepty, bo nie mam zaswiadczenia od lekarza w kartotece, ze sie lecze na niedoczynnosc. No ja narazie 1 dzien tylko nie wzielam wiec raczej nic sie od tego mi nie stanie.
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeApr 10th 2014
     permalink
    Nie spoko, tak na jeden dzień też miałam odstawiane przez endo, do której mam zaufanie i której dawkowanie służyło mi w 100% :wink: To nawet dobrze wyszło. Dzielenie tabletek trochę upierdliwe, ale znam osoby, które chcąc być na stałej dawce (a nie np. raz 50, raz 75) dzielą tabletki na cały tydzień i dawkę konstruują z jakiś okruchów :bigsmile: Kilka dni się pomęczysz, ale na pewno będzie to lepsze niż odstawienie, albo dalsze brnięcie w nadczynność.
    --
  4.  permalink
    Ja tam problemu z dzieleniem tabletek nie mam :P Ale niemilosiernie mnie ta lekarka wnerwila... sama mi ta niedoczynnosc wykryla, ma wpisane w kartoteke to jeszcze zaswiadczenia potrzebuje.
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeApr 10th 2014
     permalink
    no to faktycznie, beznadziejna...
    --
    •  
      CommentAuthorannie128
    • CommentTimeApr 10th 2014 zmieniony
     permalink
    kuleczka_69: to jeszcze zaswiadczenia potrzebuje.


    Kuleczko, beznadziejne są przepisy, lekarka tylko musi się ich trzymać. A te mówią jasno, że trzeba 1 w roku dostarczyć zaświadczenie od lekarza specjalisty o przewlekłej chorobie.
    Ratunkiem może być recepta farmaceutyczna, tym bardziej, że termin wizyty tak odległy nie pozwala na zachowanie niezbędnej ciągłości w suplementacji hormonów.
    A zaświadczenie od endokrynologa w ogóle posiadasz?
    --
  5.  permalink
    annie128: A zaświadczenie od endokrynologa w ogóle posiadasz?


    Nie, nic mi takiego nie dal... a ja nawet nie wiedzialam, ze takie potrzeba ;/ Ale nawet jak prywatnie sie leczysz to tez trzeba?
    --
    •  
      CommentAuthorannie128
    • CommentTimeApr 10th 2014
     permalink
    Jeśli chcesz od lekarza POZ dostawać recepty to trzeba. I to się opłaca. Ja do endo prywatnie chodzę 2x w roku, ale recepty może wypisać z zapasem na max. 3 miesiące (ustawa) Musiałabym co 3 miesiące płacić za wizytę tylko dla recept. A z zaświadczeniem po prostu recepty wystawia lekarz POZ.
    --
  6.  permalink
    Aha. No to będę musiała wziąć takie zaświadczenie i zawieźć do przychodni.
    --
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeApr 12th 2014
     permalink
    Któraś z dziewczyn pytała na poprzedniej stronie o Propranolol.
    Ja brałam go prawie przez pół roku leczenia Thyrozolem, na początku bardzo dużo, a później 2x10mg. Propranolol trzeba odstawiać stopniowo, najpierw odstawiłam jedną dawkę jak mi się zaczęły wyniki normować i czułam, że za wolno bije mi serce. A niedawno odstawiłam całkiem, jak już niemal wyszłam z nadczynności.
    .
    Kuleczko, jak dobrze że tu napisałaś i nie brałaś E tylko 1 dzień! Aż mnie zmroziło jak to przeczytałam. Pisałam Ci pod wykresem, że najbezpieczniej schodzić z dawki po 12,5 :P no i dziwną masz tą lekarkę, mi jak zabrakło E to rodzinny wypisał bez problemu tylko miałam donieść to zaświadczenie od endo.
    annie128: Ratunkiem może być recepta farmaceutyczna

    Nie słyszałam o tym. Na czym to polega?
    •  
      CommentAuthorannie128
    • CommentTimeApr 13th 2014
     permalink
    Isiula, za wikipedią:

    "Prawo farmaceutyczne w art. 96 precyzuje, w jakich przypadkach sytuacja taka może mieć miejsce. Farmaceuta, w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, ma prawo wydać bez zlecenia lekarskiego produkt leczniczy zastrzeżony do wydania na receptę w jednym, najmniejszym opakowaniu. Wydaniu na receptę farmaceutyczną nie podlegają środki odurzające, psychotropowe i prekursory grupy I-R.

    Zgodnie z ustawą recepta taka musi zawierać dane osobowe i adresowe pacjenta, nazwę produktu leczniczego i przyczyny jego wydania oraz datę, podpis i pieczątkę farmaceuty."



    Jedyna wada: 100% odpłatna.
    Szczerze mówiąc ja takiej recepty nigdy na oczy nie widziałam. Po prostu szłam do apteki (w której mnie juz znają, wiedzą, że E wykupuję regularnie) i powiedziałam, ze potrzebuje leków, bo juz mi sie skonczyły, a wizyta za 2 tygodnie.
    --
    •  
      CommentAuthorisiula
    • CommentTimeApr 13th 2014
     permalink
    Dobrze wiedzieć na przyszłość, dzięki :)
    •  
      CommentAuthorDominam
    • CommentTimeApr 22nd 2014
     permalink
    hej! W trzecim cyklu przyjmowania ethyroxu udało mi się zajść w końcu w ciąże- czyli przypuszczam, że to tarczyca była problemem. Ethyroxu nikt w Anglii przepisać mi nie chciał mimo, że poszłam do kilku lekarzy (miałam TSH 3,33). Dostałam dopiero od lekarza w Polsce ale teraz nie mam do niego dostępu. W ciąży dostałam dokładne zalecenia co do zwiększenia dawki. Wcześniej brałam 25 czyli najmniejszą dawkę a teraz mam brać na zmianę całą i półtorej. W takim tempie nie starczy mi ethyroxu na długo :/ No i teraz się zastanawiam skąd ja mogę ten ethyrox wziąć....? Czy da się jakoś kupić go bez recepty czy są jakieś inne sposoby ?
    --
    • CommentAuthorbas28
    • CommentTimeApr 22nd 2014
     permalink
    Dominam teraz mozesz isc do gp, powiedziec ze masz zalecone od lekarza w pl branie euthyroksu I musza ci dac. Ja mialam taka sama sytuacje jak ty-angole zrobili mi tylko tsh.wynik 3.3 -stwierdzili ze wszystko w porzadku, poronilam I wtedy pl lekarz stwierxzil ze 3, 3 to za wysoki wynik.dostalam euthyroks.po powrocie do uk poszlam do gp I zazadalam tabletek.nie mial wyjscia.poza tym popros w recepcji o formularz na karte na darmowe leki, poniewaz niedoczynnosc jest choroba przelekla nalezy ci sie ten lek za darmo.
    •  
      CommentAuthorramatha
    • CommentTimeApr 23rd 2014 zmieniony
     permalink
    Dominam przede wszystkim na poczatku ciazy kiedy rosnie BHCG czesto TSH spada i konieczna jest redukcja dawki na mniejsza, przydalo by sie zebys byla pod opika jakiegos lekarza jednak.
    --
    •  
      CommentAuthorDominam
    • CommentTimeApr 23rd 2014
     permalink
    Dziekuje Wam dziewczyny za odpowiedz! Kurcze mój lekarz z Polski powiedział mi, że teraz tarczyca i tak pójdzie w dół i żeby teraz nie badać i od górnie mi właśnie dawkę leku zwiększył... czuje się lekko zmieszana... ale i tak się cieszę, że w tej ciąży już przyjmuje ten euthyrox i mam wielką nadzieję na szczęśliwy finał :)
    --
    •  
      CommentAuthorramatha
    • CommentTimeApr 23rd 2014
     permalink
    Bedzie dobrze, u mni hitoria taka jak u bas28, tyle ze wszsyto dzialo sie w pl. Powodzenia :)
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeApr 23rd 2014
     permalink
    Dziewczyny, pomóżcie mi na szybko!
    Moje TSH w styczniu wynosiło 4,0 (przy normie do 4,2), endokrynolog przepisał mi Euthyrox 25. Teraz zrobiłam kontrolę TSH i wg mnie wynik jest do przyjęcia - 1,8 (norma ta sama). Ale lekarz kazał mi zbadać też anty TPO - wyszło 28. Norma w laboratorium to poniżej 60. Ale czytałam w necie, że już samo stwierdzenie przeciwciał jest sytuacją niedobrą. Podobno normami w ogóle nie można się kierować. Co o tym sądzicie? Z badań wynika, że nie mam najprawdopodobniej Hashimoto, ale obawiam się np. cukrzycy typu I, bo od dawna mam problemy z cukrem, póki co mam tylko spadki (lub skoków nie wychwytuję), ale nawet lekarze mówią, że to często wstęp do cukrzycy typu I.
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeApr 23rd 2014 zmieniony
     permalink
    TSH teraz jest ok, pytanie co z hormonami tarczycy (ft3 i ft4), ale można myśleć, że też ok. Czy lekarz mówił coś o uzupełnianiu jodu? Bo hashi faktycznie raczej nie masz, a drugą opcją niedoczynności jest niedobór jodu.
    Co do cukrzycy to Ci nic nie pomogę. Co prawda mój brat ma, od 30lat (teraz ma 40), mama mówiła, że przed chorobą miał takie jazdy, że wyjadał cukier z cukiernicy- więc pewnie też miał spadki...ale to żadna informacja.
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeApr 23rd 2014
     permalink
    ft3 i ft4 miałam dobre, oba na poziomie 70% normy, nie pamiętam teraz wyników, a jestem jeszcze w pracy. Teraz nie badałam, bo endokrynolog nie kazał. O uzupełnianiu jodu też nic nie mówił, muszę o tym poczytać...
    •  
      CommentAuthorStokotka
    • CommentTimeApr 23rd 2014
     permalink
    No ja właśnie nie mam Hasi ale mam niedoczynność biore euthyrox i jem dość dużo jodu :)
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeApr 23rd 2014
     permalink
    A w jakiej formie?
    •  
      CommentAuthorAlinka
    • CommentTimeApr 23rd 2014
     permalink
    bas28: pcji o formularz na karte na darmowe leki, poniewaz niedoczynnosc jest choroba przelekla nalezy ci sie ten lek za darmo.

    jesli dostaniesz ta karte to masz wszystkie leki na recepte za darmo.
    Powiedz im ze maja ci zbadac TSH bo mialas podwyzszone !! w uk w czasie ciazy nie moze byc powyzej 2,4. i powinnac je badac co 4 tygodnie. ja do tego mialam dodatkowe konsultacje w szpitalu co miesiac.
    --
    • CommentAuthorbas28
    • CommentTimeApr 23rd 2014
     permalink
    Alinka-ale ja nie pislam ze dostalam te karte na leki na tarczyce. Chodzi o to ze musi byc powod zeby distac te karte I w tym przypadku jest to choroba przewlekla. Podobna karte dostaje sie tez w ciazy ale z tego co pamietam po 20tc ivwazna jest do roku po urodzeniu dziecka. Moja np.tez ma termin waznosci ale juz dluzszy bo do 2017 roku a potem trzeba odnowic.
    Co do tsh w uk w ciazy to co lejarz to ihaczej mowi-moj(konsultant-profesor pracujacy w szpitalu) twierdzil ze nie jest wazne,aby tylko nie przekroczyla normy (I go wysmialam).

    Treść doklejona: 24.04.14 00:33
    Dominam-tak jak uzupelnila Alinka, na te karte dostaniesz za darmo wszystkie leki, ale wypisane na recepcie przez gp.
    •  
      CommentAuthorStokotka
    • CommentTimeApr 24th 2014
     permalink
    Tabletki jodid 150 dawka ale w Polsce jest tylko dawka 100 i 200 i ja muszę jeść poł setki i pół dwusetki żeby mieć moje 150 :)
    --
    •  
      CommentAuthorDominam
    • CommentTimeApr 24th 2014
     permalink
    No właśnie mój lekarz GP ani dwóch innych u których byłam nie chcieli mi dać leku na tarczyce, twierdząc, że wszystko jest okey. Jak w końcu moja GP zobaczyła, że TSH mi spadło to się zapytała czy biorę lek i jej odpowiedziałam, że tak, więc zapisała, że biorę go prywatnie.
    A mój lekarz z Polski przepisał mi od razu ethyrox twierdzac, że pewnie przez tarczyce straciłam tamtą ciąże i jak zaszłam kazał z automatu z dawki 25 przejsc na na zmianę - 50, 75... nawet bez badań. Jak się zapytałam czy mam zrobić TSH to powiedziała, że nie bo teraz i tak zjechało mocno w dół i nic nie zobaczymy. Co o tym myślicie, może jedna zrobić to TSH? Czy ja nie dostałam przypadkiem jakiejś końskiej dawki?
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeApr 24th 2014
     permalink
    Ja bym się posłuchała tego lekarza...U mnie też w ciąży dawka była regularnie podnoszona. Może TSH faktycznie spada od BHCG, ale to nie o TSH tu chodzi przecież, a o hormony tarczycy.
    --
    •  
      CommentAuthorStokotka
    • CommentTimeApr 24th 2014
     permalink
    Spokojnie ja biorę 50 teraz i w ciąży na pewno do 100 dojdę więc nie masz końskiej dawki :)
    --
  7.  permalink
    echh.. czytam to czytam i nie potrafię się odnaleźć, a niedługo wizyta u endokrynologa. mama ma niedoczynność, babcia, ciocia, kuzynka. chyba przyszedł czas na mnie, bo mam wrażenie, że coś mnie "przydusza" i boli jak duzo mówię na wysokości tarczycy .. :( życzcie mi powodzenia..
    •  
      CommentAuthorRenata_
    • CommentTimeApr 24th 2014
     permalink
    Witajcie dziewczyny !
    Moje TSH wynosi 2,34 uIU/ml*(norma 0,35-4,94 uIU/ml*) dodam że staram się od stycznia o ciąże, na razie bezskutecznie.
    Byłam z wynikami u ginekologa ale uznał że TSH jest w normie i nie ma potrzeby go obniżać.
    Nie jestem do końca przekonana czy ma rację i czy nie powtórzyć badania i skonsultować je z innym gin.
    Mam niewiele podwyższoną prolaktynę i przyjmuje od 4 tygodni Bromergon on ma mi wszytko ponoć unormować.
    Co sądzicie zostawić temat TSH czy go drążyć u innego lekarza? Jest za wysokie do zajścia w ciążę ?
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeApr 24th 2014
     permalink
    Zapytaj gina czy da sobie rękę uciąć, że z tą tarczycą jest ok :wink: Ja bym nie dała...Tzn.- no to TSH jest naprawdę niewysokie, ale...ALE warte sprawdzenia. Niby od stycznia to niedużo czasu, ale jakbyś chciała się już mocniej zastanawiać nad tą kwestią, to ja bym zaczęła od pełnej diagnostyki tarczycy (ft3 i ft4, w dalszej kolejności USG i przeciwciała). I jak konsultować to nie z innym ginem a endokrynologiem. Niestety wielu ginów ma na ten, jakże podstawowy temat, małą wiedzą i uznają, że to co jest w normie laboratoryjnej, to jest ok. Co jest bzdurą oczywiście, przez którą moja koleżanka straciła 3 ciąże :confused:
    --
    • CommentAuthorbas28
    • CommentTimeApr 24th 2014
     permalink
    Dominam-ja przed ciaza bralam 25, jak tylko sie dowiedzialam ze jestem w ciazy lekarz automatycznie podniosl mi dawke do 50 I taka bralam przez cala ciaze (dla dobra dziecka) I 2 mce po porodzie. Caly czas kontrolowalam tsh I ft4 I ft3. Mysle ze na razie powinjas brac taka dawke jaka ci ustalil lekarz.
    A do gp poszlas po lek zanim zaszlas w ciaze? Nie moga ci odmowic wydania leku skoro go musisz brac w ciazy. Ja tez mialam przepisany lek przez polskiego lekarza a jak bylam w ciazy to bez problemu gp mi go dawal. Idz jeszcze raz. A jak nie beda chcieli ci dac to powiedz ze piszesz skarge ze odmawiaja ci leku ktory musisz brac w ciazy dla twojego I dziecka dobra.

    Treść doklejona: 25.04.14 00:31
    Acha a jak bedziesz w pl to idz do lejarza niech ci napisze zaswiadczenie ze bierzesz takiva taki lek I taka dawke, oni sobie zrobia ksero I umieszcza w systemie. A jezeli masz mozliwisc to niech ktos w pl pojdzie do twojego lekarza po zaswiadczenie I jiech ci przesle I zaniesuesz do gp-to jest najprostrze rozwiazanie.
    •  
      CommentAuthorramatha
    • CommentTimeApr 25th 2014 zmieniony
     permalink
    renata3cz: Byłam z wynikami u ginekologa ale uznał że TSH jest w normie i nie ma potrzeby go obniżać.

    A ja bym gina niesluchla poszla prywatnie do endo, albo zrobila badania na wlasna reke.
    Ja przed ciaza mialam TSH 2 (norma od 0,7-4,2) wiec obiektywnie dobre. Moj ówczesny gin na tym poprzestal uwazajac ze jest dobre. Tymczasem w ciazy TSH skoczylo mi do 3,5. Pierwsza ciaze poronilam. Moj obecny endo twierdzi ze da sobie reke uciac ze wtedy keidy mialam wynik 2 juz bylam chora, ale jak mowi samo TSH nic nie mowi wiec mozna sobie gdybac. On jednak uwaza ze juz wtedy bylo cos na rzeczy.
    ...
    Tak wiec TSH nie masz wysokoiego - to prawda, ale jednak wiekszosc zdrowego spoleczenstwa ma ok 1. To tez o czym,s swiadczy.
    Na marginesie mowiac nie powiedziane ze to od tarczycy nie mozesz zajsc w ciaze :P \To tez nie jest tak do konca, ale to co mozna nalezy elinminowac, albo przynajmniej miec na uwadze juz po zajsciu w ciaze:P
    Powodzenia :)
    --
    •  
      CommentAuthorDominam
    • CommentTimeApr 25th 2014 zmieniony
     permalink
    Dzięki Bas :) Trochę późno zrobiłam test ciążowy ale mam nadzieję, że to nie zaszkodziło i od razu jak już zrobiłam dawkę podniosłam jak zalecił lekarz(tak gdzieś z trzy dni już byłam po terminie @ zanim podniosłam dawkę-mam wieeeelką nadzieję, że nie zaszkodziłam :/ ). Wiesz co ja się z nimi szarpać nie będę.
    Lek załatwi mi siostra i w poniedziałek już wyślę, żebym miała na długo. A ja niestety też TSH miałam przed ciążą, którą straciłam około 2.70 i prawdopodobnie w ciąży musiało mocno wzrosnąć. Po stracie już tylko pięło się do góry...

    Dzisiaj byłam u GP i odradziła barnie ethyroxu bo oni nie zalecają w ciąży brania leków, które nie są konieczne. Ja nie wiem skąd się to bierze... czy to są dwie różne medycyny??? Czemu nie ma jednych badań na ten temat???
    --
    •  
      CommentAuthorRenata_
    • CommentTimeApr 26th 2014
     permalink
    Dzieki za info, zrobie pelny pakiet badan na tarczyce i wybiore sie do endokrynologa.
    --
    • CommentAuthorbas28
    • CommentTimeApr 26th 2014
     permalink
    Dominam w anglii lekarze odradzaja wiele rzeczy gdze w innych krajach jest cos zalexane. Skad sie to bierze-tzw naturalna X selekcja zexwzgledu na ich geny ktore sie nie mieszaja-wyspa., zauwaz ze do 20tc robi sie tutaj aborcje I jest to normalne, do 20 tc jej nie ratuja.
    JA BYYM na Twoim miejscu nie sluchala angoli a zalecen polskiego lekarza, tym bardziej ze levothyroksyna dziecku nie zaszkodzisz gdy masz problemy z tarczyca. Wrecz przeciwnie. Aaaa-angole uwazaja ze tarczyca nie ma wplywu na ciaze I nie robia zadnych badan gdy kobieta poroni.
    •  
      CommentAuthorramatha
    • CommentTimeApr 26th 2014
     permalink
    takich dziwnych róznic miedzy krajami wynikajacymi nie z medycyny a z "prywatnych interesów panstw" jest calkiem sporo pewnie.
    Ja znam taka ciekawostke.
    Nadczynnosc tarczycy mozna leczyc na kilka sposobow - lekami, operacja wyciecia czesci lub calej tarczycy albo podaniem jodu radioaktywnego.
    U nas stosuje sie wsyztkie 3 metody w kolejnosci : lek, jak nie ma efektu to jodowanie lub zabieg.
    A w USA wychodzi im taniej wyslac od razu an jodowani, bo placenie za wizyty u endokrynologa zeby ustawic leczenie za pomoca lekow jest nieoplacalne, wiec fuirmy oplacaja jodowanie od razu.
    Natomiast w Japonii poniewaz maja uraz do elektrowni, wbuchow itd. to lecza od razu operacja. Bo na pojecie "radioaktywnosc" zle reaguja.
    Wiec co kraj to obyczaj. Cieszmy sie ze zyjemy w PL gdzie jeszcze mamy na to jakis wplyw jak jestesmy leczeni.
    --
    •  
      CommentAuthorewciak31
    • CommentTimeApr 26th 2014
     permalink
    hej:) proszę Was o pomoc mam takie pytanko:) zrobiłam sobie tsh wyszło 3,962 co prawdopodobnie utródnia mi zajścię w ciąże, ft3 i ft4 w normie, endo przypuszcza że to hashimoto, nie chciała mi podać leków na zbicie twierdząc, że jeszcze w normie. Umówiła mnie na 21 maja, przed mam zrobić jeszcze raz tsh, tpo, tg. Jestem po badaniu drożności jajowodów no i cylke lecą, już 2, dlatego proszę o rade, czy gin może coś przepisać na zbicie tsh, czy tylko endo. Dzięki za jakąkolwiek odpowiedź i pomoc:0
    •  
      CommentAuthormigg
    • CommentTimeApr 26th 2014
     permalink
    Cześć, Dziewczyny, nie myślałam, że tu zawitam, ale jednak przyszłam :) Mam pytanie do Was. Zrobiłam sobie niedawno po raz pierwszy badanie TSH. Wcześniej przytyłam kilka kilo, cieżko było mi to zrzucić, byłam ciągle zmęczona, z nastrojami depresyjnymi i w ogóle, i zaczęłam podejrzewać tarczycę. No i wynik z przed paru dni to 3uIU/ml przy normie do 4,94. Więc niby w normie. Ale jak zaczęłam czytać, to wyszło, że jednak nie do końca to jest norma. No i tak, jakiś miesiąc przed badaniem zmieniłam dietę (ze względu na różne nietolerancje), od miesiąca biorę też jod i wszystko zaczęło wracać do normy (od samopoczucia, przez wagę itp.). I teraz mam pytanie - czy to prawda, że wynik tsh jest jakby opóźniony o miesiąc? Tzn. że pokazuje stan hormonów sprzed miesiąca? Czy jest sens np. poczekać jeszcze miesiąc, dwa i zrobić jeszcze raz badanie? Czy od razu iść do endokrynologa i podziałać dalej z usg, resztą badań. Przez najbliższe miesiące ciąża mi nie grozi, ale za jakiś czas może zaczniemy się starać o dziecko, więc musiałabym zrobić z tym jakiś porządek.
    Przepraszam, jeśli pytania są infantylne (mi się trochę kojarzą z wątku "czy jestem w ciąży":wink:), ale jestem kompletnym laikiem w tych kwestiach i będę wdzięczna, jeśli któraś z Was coś mi podpowie :)
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeApr 26th 2014
     permalink
    od miesiąca biorę też jod i wszystko zaczęło wracać do normy (od samopoczucia, przez wagę itp.). I teraz mam pytanie - czy to prawda, że wynik tsh jest jakby opóźniony o miesiąc? Tzn. że pokazuje stan hormonów sprzed miesiąca?

    W uproszczeniu- ale tak właśnie jest :wink: TSH jest odpowiedzią przysadki na stan hormonów tarczycy. "Bieżącą informację" będziesz mieć przy badaniach ft3 i ft4. Jeżeli niedoczynność nie ma podłoża autoimmunologicznego, to uzupełnianie jodu jest działaniem najbardziej prawidłowym, bo to jego, brak tę niedoczynność powoduje.
    No i owszem, 3 to nienajlepszy wynik u młodej kobiety.
    --
    •  
      CommentAuthorsardynka85
    • CommentTimeApr 28th 2014
     permalink
    Dziewczyny czy ft3/ft4 można robić po południu czy to niemiarodajne? (leków nie biorę)...w sobotę robiłam badania zlecone przez gina i tsh wyszło mi 2,82 więc chyba trochę za wysokie? (doszukałam się, że w 2 trym nie powinno przekraczać 2,35)
    --
    •  
      CommentAuthorramatha
    • CommentTimeApr 28th 2014
     permalink
    Ja mialam poweidziane od endo ze ma nie przekraczac 2,5 w II i 3 w III trymestrze.
    Napewno nie jest to niebezpieczny poziom , ale faktycznie lepiej zawsze wziac jakos niewielka dawke hormonow.
    ...
    Co do ft3 i ft4 to nie wiem, zwracal mi lekarz uwage tylko zeby nie brac lekow przed badaniem wlasnie. Ale zazwyczaj robilam wyniki do poludnia.
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeApr 28th 2014
     permalink
    Mnie mówili, żeby TSH badać rano, bo jego poziom zmienia się w ciągu doby.
    •  
      CommentAuthoragigi
    • CommentTimeApr 29th 2014
     permalink
    ewciak31: hej:) proszę Was o pomoc mam takie pytanko:) zrobiłam sobie tsh wyszło 3,962 co prawdopodobnie utródnia mi zajścię w ciąże, ft3 i ft4 w normie, endo przypuszcza że to hashimoto, nie chciała mi podać leków na zbicie twierdząc, że jeszcze w normie. Umówiła mnie na 21 maja, przed mam zrobić jeszcze raz tsh, tpo, tg. Jestem po badaniu drożności jajowodów no i cylke lecą, już 2, dlatego proszę o rade, czy gin może coś przepisać na zbicie tsh, czy tylko endo. Dzięki za jakąkolwiek odpowiedź i pomoc:0


    Mi endokrynolog mówiła, że norma laboratoryjna jest do 4, ale TSH nie powinno przekraczać 2,5, a przy staraniach oscylować w okolicach 1 najlepiej....
    --
    • CommentAuthorMargaret09
    • CommentTimeApr 29th 2014
     permalink
    Witam może ktos mi powiedziec do jakiego lakarza trzeba sie zgłosić jeśli chciałabym zrobić badanie na tężyczkę?? I jak wygląda badanie ??
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeApr 30th 2014
     permalink
    Zapraszam do wątku "Problemy psychiczne..." tam pisałyśmy sporo o tężyczce, badaniu itd. :)
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.