Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorInez
    • CommentTimeFeb 23rd 2009
     permalink
    AniaM: w sumie nie wiem czy tak zaocznie dadza ci L4 bez badania i wpisu w karte pacjenta. ja jako lekarz bym nie dala bojac sie o wlasny tylek :P

    Ale dlaczego bez badania? Przecież ma wizytę 26.02 czyli w Cz, a zatem jeśli na tej wizycie lekarz zdecyduje, że powinna nadal dostać L4 to tylko kwestia dogadania kiedy je wypisze. Tak czy siak to on podejmuje tu decyzję, więc nie ma co gdybać tylko trzeba iść na umówioną wizytę, a wtedy wszystko się wyjaśni. My mieliśmy podobną sytuację z opieką na dziecko. Ja wzięłam opiekę od Cz na 2 dni, czyli Cz i Pt, a mąż miał brać dalej od Pn. Niestety lekarka powiedziała, że wypisać może na Pn dopiero w Pt, więc jakby co to mieliśmy podejść w Pt lub w Pn bez kolejki tylko z kartą synka... no i mąż tak zrobił :) Wszystko się da załatwić, trzeba tylko się dogadać z lekarzem :)
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 23rd 2009
     permalink
    a sorki zapomnialam o tej umowionej wizycie... myslalam ze ona tylko po l4 ma podejsc :P
    •  
      CommentAuthorsmieszka48
    • CommentTimeFeb 25th 2009
     permalink
    Ciekawy artykuł o becikowym - moga byc zmiany wiec lepiej sledzic prase: http://www.papilot.pl/diety-zdrowie/news/2009/02/3159-wasze-listy-jak-to-jest-z-tym-becikowym.html
    -- smieszka
    •  
      CommentAuthorsmieszka48
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    Witam wszystkie panie ekspet z dziedziny przepisow. Ja chcialabym zapytac: Czy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i wypoczynkowego oraz dwoch lat wychowawczego platnego mozna pojsc na jeszcze rok wychowawczego bezplatnego i jakie wtedy procedury obowiazuja, co trzeba zalatwic z pracodawca czy Zusem. Dziekuje jak zwykle za odpowiedz :)
    -- smieszka
    •  
      CommentAuthorMilena
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    2 lata wychowawczego płatnego????Czy ja o czymś nie wiem?
    -- FRANEK, ZOSIA i ...
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    Śmieszko a Ty już masz z góry powiedziane, że wychowawczy będziesz miała płatny? :P
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 26th 2009
     permalink
    zeby dostac wychowawczy platny to w sierpniu musisz zlozyc do mopsu papiery ze skarbowki i wykazac ze maz zarabia mniej badz rowno 504zl na osobe (czyli przy jednym dziecku na reke nie moze miec malzonek wiecej niz 1512zl) w sytuacji gdy bedzie mial 1513 niestety wychwoawczego ani rodzinnego juz nie otrzymasz
    •  
      CommentAuthorsmieszka48
    • CommentTimeFeb 27th 2009
     permalink
    Hej dziewczyny nie chodzi o mnie tylko o przyjaciolke - ja nie mam zadnych szans na platny wychowawczy. Pewnie powinnam to napisac od razu.:neutral:
    Sytuacja wyglada tak, ze ona jest juz na wychowawczym i konczy sie on 17 kwietnia, ale nie wie czy ma prawo do roku bezplatnego jak ten sie skonczy i z kim ma to zalatwic (z pracodawca??) i jak szybko???
    -- smieszka
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeFeb 27th 2009
     permalink
    śmieszka przed zakończeniem płatnego wychowawczego wystarczy że zloży wniosek o przedłużenie urlopu wychowawczego do pracodawcy i tyle. musi tylko spełniać wszystkie warunki.
    --
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeFeb 28th 2009
     permalink
    Śmieszko spoko, teraz rozumiem :P
  1.  permalink
    Witajcie!
    Moje pyt. może już było, ale niestety w obecnej chwili nie mam zbytnio czasu by przejrzeć forum.
    Obecnie jestem na ur.wychowawczym, który początkowo kończy mi się 31 maja 2009. Zastanawiam się jak to prawnie jest. Gdybym teraz zaszła w ciążę jak będę miała liczony macierzyński i L4, czy będzie to ta sama kwota którą otrzymywałam na macierzyńskim czy już inna?
    A może trzeba przepracować jakiś czas by było to liczone inaczej?
    Póki co nie mam z kim Tymusia zostawić dlatego wstępnie będę musiała przedłużyć urlop wych. gdzieś do grudnia, ale chciałabym się dowiedzieć co i jak.
    •  
      CommentAuthorsmieszka48
    • CommentTimeFeb 28th 2009
     permalink
    Ja dziekuje serdecznie w imieniu swoim i znajomej za odpowiedz :)
    -- smieszka
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 1st 2009 zmieniony
     permalink
    mnie również interesuje sytuacja opisana przez PTYSIACZKA. Ktoś wyjaśni?

    SYTUACJA:

    Umowa na czas nieokreślony. Na 30 dni przed upływem urlopu macierzyńskiego (macierzyński płatny przez ZUS, bo cała ciąża na zwolnieniu lekarskim) składam u pracodawcy podanie o następujący natychmiast po macierzyńskim urlop WYPOCZYNKOWY i w tym samym podaniu proszę o WYCHOWAWCZY na 3 lata natychmiast po wypoczynkowym. Rozumiem, że wówczas jestem nadal chroniona przed otrzymaniem wypowiedzenia….? W czasie wychowawczego zachodzę w ciążę. Czy mogę wówczas przerwać wychowawczy (który będę miała bezpłatny) i tego samego dnia, w którym zakończę wychowawczy przysłać do firmy zwolnienie lekarskie CIĄŻOWE? Czy wówczas BĘDĘ MIAŁA TO ZWOLNIENIE PŁATNE do końca ciąży ( jeśli lekarz wystawi takowe) i czy należy mi się też po porodzie urlop i zasiłek macierzyński?
    Jęli tak, jak te zasiłki – na czas choroby ( ciąży ) i macierzyński będą wyliczone?
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 1st 2009 zmieniony
     permalink
    ptysiaczku , ta sama podstawa do macierzyńskiego. Nie musisz wracać do pracy ani na jeden dzień. Nie musisz nawet przerywać wychowawczego - możesz być na wychowawczym z prawem do zasiłku macierzyńskiego.

    Kako będzie płatne i L4 i macierzyński. Podstawa ta sama co do świadczen przy 1 dziecku. I tak, jesteś chroniona na wychowawczym przed zwolnieniem.
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 1st 2009
     permalink
    JEMMA, proszę - powiedz, czy jesteś ABSOLUTNIE PEWNA? :) dzięki
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 1st 2009
     permalink
    W którym punkcie masz wątpliwości?
  2.  permalink
    Jemma dziękuję ślicznie!!!!
    Pozdrawiam ciepło
  3.  permalink
    I jeszcze jedno, czy gdybym wróciła do pracy, to ile dni trzeba przepracować by mieć inaczej liczony macierzyński lub l4?
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 2nd 2009
     permalink
    mam wątpliwość co do tego, czy mogę BEZ POWROTU DO PRACY praktycznie iść na zwolnienie po przerwaniu wychowawczego. Bo gdzieś czytałam, ze trzeba przepracować 30 dni.. :/ Chodzi o to, czy wtedy obowiazuje mnie PŁATNE ZWOLNENIE LEKARSKIE - wiadomo, ze w tym sęk. Czyli piszę dos zefa podanie ze np dnia 1.06 kończę macierzyński i 1.06 przynoszę zwolnienie lekarskie... CZY BĘDĘ MIAŁA JE PŁATNE..!?
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 2nd 2009
     permalink
    kako będzie płatne
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 2nd 2009
     permalink
    ptysiaczku po przerwie 3 miesięcznej podstawa liczona jest od nowa
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 2nd 2009
     permalink
    SKARBEL, dzięki. mam nadzieję, ze wiesz NA PEWNO. WIerzę, że niepewnych informacji byś nie podała:) prawda?
    pozdrówki
    --
  4.  permalink
    Dziękuję bardzo Skarbel!!!
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 2nd 2009
     permalink
    kako pytałam nawet kolezanki, kora zajmuje sie naliczeniami do płac.
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 2nd 2009
     permalink
    SKARBEL, WIELKIE DZIĘKI:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeMar 2nd 2009 zmieniony
     permalink
    kako
    Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
    Art. 4. 1. Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
    1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;(...)
    2. Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa w ust. 1, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem WYCHOWAWCZYM, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
    •  
      CommentAuthormell
    • CommentTimeMar 2nd 2009
     permalink
    Dziewczynki pytanie
    ile mam czasu na dostarczenie kolejnego zwolnienia od wygaśnięcia ostatniego? Dni roboczych?
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    witam
    mam jeszcze jedno pytanie - ZASIŁKI NA WYCHOWAWCZYM. Proszę o pomoc te dziewcyzny, które wiedza na pewno JAK OBLICZA SIĘ PODELAGENIA POD ZASIŁKI NA WYCHOWAWCZYM. Czy bierze sie PIT tylko MĘŻA? Brzmi logicznie, ale nie jestem pewna. mój nie powinien się chyba liczyć? I teraz jak mój wychowawczy zacząłby się w maju to PIT z 2008 roku? I jak dokładnie to liczą i co mogę uzyskać, jesli zmieścimy siew tych zabójczych widełkach 500zł na osobę?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 3rd 2009 zmieniony
     permalink
    ja jestem na wychowawczym platnym od ponad roku i tak jesli skaldasz papiery w maju 2008 to do MOPSu / GOPSu niesiesz zaswiadczenie z urzedu skarbowego (nie pit ale specjalny druk) za 2007. pozniej od 1 wrzesnia zaczyna sie nowy okres rozliczeniowy i wtedy na przelomie lipca i sierpnia skladasz zaswiadczenie ze skarbowki za 2008 dopiero. w maju wiec przyznaja Ci jedynie wychowawczy na okres maj-sierpien 2008 na podstawie zaswiadczenia za 2007 a pozniej od 1 wrzesnia2009 do 31sierpnia2010 kolejny raz na podstawie zaswiadczen za 2008. moze byc tak ze w 2007 lapaliscie sie na platny a za 2008 juz sie nie zalapiecie takze sprawdz uwaznie i najlepiej jak najszybciej po otrzymaniu rozliczenia z pitu2008 wez zaswiadczenie ze skarbowki.

    twoj dochod jest dochodem utraconym czyli nie biora go w mopsie pod uwage ale MUSISZ zlozyc zaswiadczenie i swoje i meza . jesli dochody meza nie przekraczaja miesiecznie 504zl na reke na osobe to dostaniesz co nastepuje:
    400zl zasilku wychowawczego
    48zl zasilku rodzinnego
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    Ania mnie ubiegła i dobrze, bo dużo tego było do pisania :P
    Dodam jeszcze, że jeśli przyznają Ci prawa do zasiłku to możesz otrzymać jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka > jeśli dobrze pamiętam to składa się je przed ukończeniem roku przez dziecko > kwota 1000,-
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    aniaM. ale dobrze podałaś mte lata...bo to mi sie miesza. ja bede składać w kwietniu/mmaju 2009. TO KTÓRE LATA jeśli chodzi o dochody biorą pod uwgę? u nas to ma bardzo duze znaczenie:( i boję się, ze za rok 2007 a nie 2008:((( HELP!
    ja sie w tym gubię.
    :cry:
    --
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    AniaM: jesli skaldasz papiery w maju 2008 to do MOPSu

    Tu powinien być 2009 rok :P
    Kako reszta jest ok.
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    uporządkowałam pytania, bo wysłałam zapytanie do MOPSU ( ale trudno mi uwierzyć, ze odpowiedzą :( )
    wiec dokładnie takie pytania mam:

    1) KIEDY należy złożyć wniosek o uzyskanie zasiłku?

    2) czy można złożyć takowy wniosek W CZASIE TRWANIA URLOPU WYCHOWAWCZEGO, powiedzmy po kilku miesiącach jego trwania?

    3) z jakiego okresu dochody będą brane pod uwagę?

    a. jeśli złożę wniosek przed 31.08.09

    b. jeśli złożę wniosek po 1.09.09

    4) Czy brane będą pod uwagę tylko dochody męża?

    5) Jakie dokładnie warunki muszą spełnić dochody, by otrzymać zasiłek?

    6) Jeśli zasiłek zostanie przyznany, to jak długo będzie wypłacany?

    7) Jakie są warunki przyznania jednorazowego dodatku 1000zł z racji urodzenia dziecka i kiedy należy zgłosić wniosek?
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 3rd 2009 zmieniony
     permalink
    no to własnie dupa, jeśli składając przed 1.08.09 beda brail dochody za 2007 :( stąd ważne dla mnie pytanie:

    2) czy można złożyć takowy wniosek W CZASIE TRWANIA URLOPU WYCHOWAWCZEGO, powiedzmy po kilku miesiącach jego trwania?

    bo jesli tak, to bym przeczekała jakoś do września żeby brali dochody z 2008 - wtedy sie zakwalifikujemy... kurde :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    kako: 1) KIEDY należy złożyć wniosek o uzyskanie zasiłku?

    Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Okres rozliczeniowy trwa od 1 września do 31 sierpnia danego roku (01.09.08-31.08.09 teraźniejszy!) - jeśli wniosek złożysz w w m-cu marcu to po przyznaniu go otrzymasz kasę za m-c III, IV, V, VI, VII, VII - potem musisz kolejny raz składać wniosek.
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    kako: 2) czy można złożyć takowy wniosek W CZASIE TRWANIA URLOPU WYCHOWAWCZEGO, powiedzmy po kilku miesiącach jego trwania?

    Tak można.
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    kako: 3) z jakiego okresu dochody będą brane pod uwagę?

    a. jeśli złożę wniosek przed 31.08.09

    W okresie zasiłkowym od 01 września 2008 do 31 sierpnia 2009 ustalane są uprawnienia do zasiłku rodzinnego na podstawie dochodu (zaświadczenie z US) za rok 2007.
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    kako: b. jeśli złożę wniosek po 1.09.09

    W okresie zasiłkowym od 01 września 2009 do 31 sierpnia 2010 ustalane są uprawnienia do zasiłku rodzinnego na podstawie dochodu (zaświadczenie z US) za rok 2008. Wszystko zależy rozliczycie się US (złożycie PIT).
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    kako: 4) Czy brane będą pod uwagę tylko dochody męża?

    Jeśli jesteś na urlopie wychowawczym to tak.
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    kako: 5) Jakie dokładnie warunki muszą spełnić dochody, by otrzymać zasiłek?

    Dochód w rodzinie nie może przekroczyć magicznych 504,- na osobę.
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    Izunia79: 6) Jeśli zasiłek zostanie przyznany, to jak długo będzie wypłacany?

    Zależy kiedy złożysz wniosek > patrz odp 1 > max rok.
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    kako: 7) Jakie są warunki przyznania jednorazowego dodatku 1000zł z racji urodzenia dziecka i kiedy należy zgłosić wniosek?

    Ten dodatek z tytułu ur dziecka otrzymasz tylko wtedy jeśli otrzymasz zasiłek rodzinny > czyli nie przekroczy Wam dochód tych 504,- > czas na złożenie wniosku masz 12 mcy od daty urodzenia dziecka.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    Izunia odwalilas kawal dobrej roboty, :thumbup:

    co do pyt 7 - jesli teraz za 2007 sie nie lapiecie na zasilek to przeczekaj i zlozysz np w pazdzierniku kiedy juz pod uwage beda brali okres rozliczeniowy za 2008r. grunt zeby Malgosia roku nie skonczyla.
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 3rd 2009 zmieniony
     permalink
    IZUNIA, jesteś WIELKA! Ogromnie dziekuję za poświęcony czas. Na pewno wielu innym dziewczynom tez pomogą twoje odpowiedzi. :bigsmile: SERDUCHO DLA CIEBIE!
    --
    •  
      CommentAuthorelli
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    dodam tylko że z tytułu urodzenia dziecka są dwa dodatki po 1000,- zł jeden uzależniony od dochodu (czyli przysługuje jako dodatek do rodzinnego) a drugi bez względu na dochód - becikowe
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    ANiaM, tobie też dzięki! Tak w takim razie zrobimy - złożymy po 31.08 to wejdziemy w ten okres, gdzie wezmą pod uwagę dochody z 2008 :) / ale an wychowawczym bede od lipca - to OK, tak? / Malgosia rok skończy w styczniu, wiec zdążymy. Oby to tak działało faktycznie,t o super! Czyli wtedy, rozumiem że i 1000 zł jednorazowo i to 400 co miesiac przez 12 miesięcy, tak?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    Kako to na bank tak dziala bo ja przeciez co miesiac kase dostaje :)
    jesli bedziesz na wychowawczym od lipca to po prostu za lipiec i sierpien nie dostaniesz kasy i pierwsze pieniazki wyplaca ci we wrzesniu (ale zlozyc trzeba juz podanie pod koniec lipca)
    dostaniesz wtedy 1000zl jednorazowo plus co miesiac 400zl wychowawczego i 48zl zasilku rodzinnego.
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    Kako no problem, przerabiam to co okres rozliczeniowy - ale siem nie łapiem w te kryteria, trudno :P
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    Aniu dzięki za sprawdzenie, że się nigdzie nie doopnęłam :P
    •  
      CommentAuthordera
    • CommentTimeMar 3rd 2009
     permalink
    Witam, a ja mam taki problem: w piątek 27 lutego dostałam wypowiedzenie od pracodawcy, podali przyczynę-reorganizacja spółki i zmniejszenie zatrudnienia, wobec czego likwidują moje stanowisko pracy. Umowę miałam na czas nieokreślony,pracowałam w tej firmie ponad dwa lata, z tymże przez 1,5 roku na własnej działalności a 7 miesięcy na umowie o pracę więc mam miesięczny okres wypowiedzenia. Dzisiaj zrobiłam test ciążowy i wyszedł pozytywny i nie wiem co mam teraz zrobić. Ciąża jest jeszcze nie potwierdzona przez lekarza itd ale chciałabym już wiedzieć co zrobić.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.