Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeAug 6th 2014
     permalink
    Poinformować musisz. Przy umowie o dzieło nie musisz.
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeAug 7th 2014
     permalink
    Sardynko jeszcze raz dzięki.
    Ja jednak te 2 tyg urlopu muszę wziac by miec wyplacony zasilek socjalny- pamietam w poprzedniej ciązy w koncowce tez tak było, ze jednak z urlopu tak musialam
    "skorzystac"
    --
    •  
      CommentAuthorLibra1610
    • CommentTimeAug 7th 2014
     permalink
    Czyli "łopatologicznie" - można pracować na macierzyńskim na umowę o dzieło?
    --
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeAug 7th 2014
     permalink
    I na zlecenie tylko trzeba poinformować pracodawcę, tak ?
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeAug 10th 2014
     permalink
    Czy któraś z Was wie z czego nalicza się wysokość zasiłku macierzyńskiego po ustaniu umowy na zastepstwo, jeśli jeszcze w czasie trwania tej umowy prowadziło się działalność gospodarczą? Chodzi mi to czy sumuje się, czy tylko z działalności?
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 10th 2014
     permalink
    A tak z ciekawości, urodziłaś przed wygaśnięciem umowy?
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeAug 10th 2014
     permalink
    akirka- bierze sie pod uwage dochody od ktorych byky odprowadzane skladki na ubezpieczenie chorobowe. maja umowe o prace (kwota minimum minimalna krajowa) to sie nie oplacs skladek na chorobowe z dzialalnosci
    -- ,
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeAug 10th 2014
     permalink
    Dzięki Dżasti za odpowiedź. Czyli ogólnie macierzyński się należy? Bo chodzi o to, że przy umowie na zastępstwo, jeśli urodzi się po jej wygaśnięciu, to nie przysługuje zasiłek.
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeAug 10th 2014 zmieniony
     permalink
    No jezeli urodzi sie dziecko po skonczeniu sie umowy na zastepstwo to nie przysluguje zasilek macierzynki. Umowa na zastepstwo nie ulega przedluzeniu do dnia porodu, chyba ze sie da dogadac z pracodawca. Ale jezeli jest w tym samym czasie dzialalnosc, to po zakonczeniu umowy na zastepstwo trzeba i tak zaczac oplacac caly zus, nie tylko skladke zdrowotne. Wiec wtedy dobrze byloby sie zarejestrowac na te normalne skladki (badz wyzsze) z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i wtedy macierzynski bedzie placony od podstwy liczonej z dzialalnosci.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeAug 10th 2014
     permalink
    Rozumiem, dziękuję bardzo, bardzo! Jesteś nieoceniona :)
    --
    •  
      CommentAuthorsheam
    • CommentTimeAug 26th 2014
     permalink
    Cześć Dziewczyny, czy ktoś może się orientuje jak to jest odnośnie kwestii ochrony kobiety przed zwolnieniem przez pracodawcę po jej powrocie z urlopu macierzyńskiego....czy to prawda że taka ochrona dotyczy tylko gdy kobiety która wróci do pracy na niepełny etat, czyli np na 7/8 etatu? oraz czy to prawda że ten przepis obowiązuje tylko w zakładzie pracy gdzie jest do iluś tam pracowników( do 1000?? ???)a nie dotczy dużych korporacji? Bardzo prosiłabym o pomoc jak to jest, jeśli ktoś wie?? Z góry dziękuję!!!;**
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 26th 2014
     permalink
    Reguluje to art. 186 [7] i [8] Kodeksu Pracy:

    Art. 186[7]. § 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
    § 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.


    Art. 186[8]. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
    § 2. Przepis art. 186[1] § 2 stosuje się odpowiednio.

    .
    Nic mi nie wiadomo, żeby do stosowania tego przepisu miała znaczenie liczba zatrudnionych.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorTinamar
    • CommentTimeAug 26th 2014
     permalink
    Obyś, jak zwykle mnie zadziwiasz i zaskakujesz :) ty nasza skarbnico wiedzy :-* czyli lepiej wrócić do pracy nie na pełen etat ? Dobrze rozumiem ?
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 26th 2014
     permalink
    Bardzo dobrze rozumiesz :) No chyba, że będą zwolnienia grupowe albo likwidacja pracodawcy to wtedy nawet macierzyński nie chroni :(
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeAug 27th 2014
     permalink
    A nawiązując do tego tematu. Co w przypadku jak np. u mnie, były zwolnienia grupowe (likwidacja stanowiska) w czasie kiedy byłam na L4 ciążowym z pierwszym dzieckiem (to był rok 2012). Od tamtego czasu jestem na ciągłym wolnym. A to L4, a to macierzyński, a w między czasie urlop... i teraz macierzyński. Czy, skoro były te grupowe zwolnienia, to to nie uległo przedawnieniu czy jakoś tak? Ja z koleżanką (tez na macierzyńskim) jako jedyne zostałyśmy z naszej grupy i co w takiej sytuacji jak wrócimy do pracy? Z mety dostajemy wypowiedzenie?
    --
    •  
      CommentAuthorsheam
    • CommentTimeAug 27th 2014
     permalink
    Obe, bardzo dziękuję za pomoc!!!:grouphug:
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 27th 2014
     permalink
    Dii, przepis mówi o upadłości i likwidacji pracodawcy a nie o likwidacji stanowiska. Zwykłe zwolnienia grupowe w celu pozbycia się jakiejś grupy pracowników moim zdaniem się nie liczą. Rzucę potem okiem na ustawę o zwolnieniach grupowych.
    Pracodawca ma obowiązek zatrudnić Cię na tym samym stanowisku a jak nie jest to możliwe to na równorzędnym lub niższym ale z wynagrodzeniem jakie by Ci się należało na pierwotnym stanowisku. Więc likwidacja samego stanowiska nic tu nie ma do rzeczy.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorask28
    • CommentTimeAug 27th 2014
     permalink
    Dziewczyny jeśli mogę jak jest naprawdę bo trochę się zgubiłam.
    By mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego to trzeba PRZEPRACOWAĆ 12 m-cy czy wystarczy, że mam normalną umowę o pracę na CZAS OKREŚLONY w sumie na 14 m-cy?
    W chwili kiedy urodzę przepracowanych będę miała 10,5 m-ca - o ile dziecko się nie pospieszy jak poprzednim razem.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 27th 2014
     permalink
    Dii, sprawdziłam. Mogą Cię pocałować w d... ;)
    .
    ask28, jak urodzisz dziecko i złożysz wniosek o urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielki to do końca trwania umowy będziesz miała świadczenie od pracodawcy a potem przejmie Cię ZUS.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorasia04108
    • CommentTimeAug 27th 2014
     permalink
    Hej!
    Mam pytanie - kiedy mogę się spodziewać przelewu z ZUSu? Na zwolnieniu jestem od 1 lipca, ale za pierwsze 33 dni płaci pracodawca, to wiem ;) Więc ZUS powinien płacić jakoś od 3 sierpnia. Jak dotąd cisza. Czy ich jakieś terminy obowiązują?

    I jeszcze jedno, takie na wszelki wypadek. Jeśli, załóżmy, pracodawca opłaca składki nieterminowo, to czy wypłaty świadczenia z Zusu dla pracownika też się opóźniają? albo może nie są wypłacane? Jest jakaś zależność?
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeAug 27th 2014
     permalink
    Obe jesteś pewna w 100%? To nie jest tak, że przy zwolnieniach grupowych traci się ochronę?

    Treść doklejona: 27.08.14 15:25
    A bo jest jakoś tak, że przy grupowych na wychowawczy można iść tylko na 3 m-ce... (?)
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 27th 2014
     permalink
    Dii, o jaką ochronę Ci chodzi?
    Na macierzyńskim, dodatkowym macierzyńskim i rodzicielskim jesteś chroniona przed zwolnieniem z pracy z wyjątkiem likwidacji i upadłości pracodawcy. Jeżeli złożysz wniosek o którym rozmawiamy, przed powrotem do pracy to nabywasz 12 miesięcznej ochrony.
    .
    Natomiast jeśli jesteś już na urlopie wychowawczym i są zwolnienia grupowe to można wypowiedzieć umowę o pracę kobiecie, która przebywa na urlopie co najmniej 3 miesiące.
    .
    Proponuję lekturę Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Ma tylko 30 artykułów i jest nawet dość logicznie napisana :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeAug 27th 2014
     permalink
    Kiedyś czytałam, bo się tym interesowałam zanim zaszłam w drugą ciążę, ale kojarzyłam wszystko tak, jak gdyby okres ochrony mam tylko do końca macierzyńskiego. Ten dodatkowy okres roku na wychowawczym, ale pracując na połowę etatu już nie obejmuje...
    Ale w razie czego przeczytam jeszcze raz ustawę :) Dzięki za info :)
    --
    • CommentAuthorasia04108
    • CommentTimeAug 27th 2014
     permalink
    ponawiam pytanie o nieterminowe opłacanie składek za pracowników... ;)
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeAug 27th 2014
     permalink
    Obe to co znalazłam:
    "Uprawnieniem pracowniczym powiązanym z urlopem wychowawczym jest prawo pracownika do złożenia wniosku o obniżenie wymiaru jego czasu pracy (do maksymalnie połowy etatu) w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego (art. 186-7 K.p.). Ochrona zatrudnienia w tym czasie polega na tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru. Ochrona trwa przy tym nie dłużej niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające dyscyplinarne zwolnienie pracownika (art. 186-8 § 1 K.p.). Dodatkową podstawą prawną do zwolnienia takiego pracownika jest jednak ustawa o zwolnieniach grupowych, która nie wymienia pracowników korzystających z uprawnienia przewidzianego w art. 186-7 K.p. jako bezwzględnie chronionych przed zwolnieniem na podstawie tej ustawy.
    Dopuszczalność zwolnienia wspomnianego pracownika w ramach ustawy o zwolnieniach grupowych potwierdziło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (stanowisko dostępne na stronie Ministerstwa) uznając, iż „zakres szczególnej ochrony stosunku pracy pracowników korzystających z urlopu wychowawczego i pracowników uprawnionych do takiego urlopu korzystających z prawa wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy – jest taki sam, zarówno w świetle przepisów Kodeksu pracy, jak i ustawy o grupowych zwolnieniach”.
    Jeżeli więc na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych można wypowiedzieć umowę pracownikowi na urlopie wychowawczym, to jest to również możliwe w odniesieniu do pracowników korzystających z uprawnienia określonego w art. 186-7 K.p."

    I jak ja mam to rozumieć?
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 27th 2014
     permalink
    Trzeba poczytać orzeczenia sądów w tej sprawie :) Rozumiem, że jest luka w przepisach ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeAug 27th 2014
     permalink
    Na to by wychodziło chyba, że ja czegoś nie rozumiem albo nie doczytałam...:confused:

    Treść doklejona: 27.08.14 17:54
    To czyli nie wiadomo czy jestem wtedy chroniona czy też nie...
    --
    •  
      CommentAuthorask28
    • CommentTimeAug 28th 2014
     permalink
    Obe dzięki śliczne za odpowiedź:)
    -- ,
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeAug 28th 2014
     permalink
    Mam szybkie pytanie. Jestem na zaległym urlopie wypoczynkowym. Dostałam opiekę na chore dziecko, wysłałam do kadr, myślałam, że taka opieka przesunie mi urlop i będzie płatna 80%, ale ktoś mi powiedział, że tak nie jest i że musiałabym mieć L4 na siebie żeby było płatne. Jak to jest? Jak to będzie teraz wyglądało z urlopem i czy dostanę pieniądze liczone ze średniej urlopowej?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeAug 28th 2014
     permalink
    bąbelasek urlop Ci się nie cofnie i ten ktoś miał rację. Musiałoby to być L4 na Ciebie... Tak więc zwolnienie na dziecko jest po prostu zbędne w tym przypadku...:confused:
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeAug 28th 2014
     permalink
    A płacą mi normalnie średnią urlopową, tak?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    W prawdzie to nie pytanie dot ciazy itp ale moz ektoras wie i podpowie
    Czy to prawda ze 1 dzien urlopu bezplatnego w przypadku lat pracy jest liczony jak 1tydz dluzej do emerytury?

    I jeszcze - czy to prawda ze w 2003r byl przepis ze jak ktos byl na zwolnieniu lekarskim to pierwszy dzien zwolnienia byl nieplatny??
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    bąbelasek: A płacą mi normalnie średnią urlopową, tak?

    Co do tego to się nie znam, ale chyba tak.

    Treść doklejona: 29.08.14 11:37
    MrsHyde - ja pierwsze słyszę i trochę to się wydaje nienormalne, ale może ktoś jeszcze coś wie na ten temat:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    MrsHyde, tak to prawda, obowiązywał taki przepis (art. 92 par 1'): W pierwszym dniu każdego okresu niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwającej nie dłużej niż 6 dni, pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia o którym mowa w par. 1 pkt. 1).
    To był przepis na tak zwane szewskie poniedziałki. Potem wprowadzono urlop na żądanie ;)
    .
    W liczeniu lat do emerytury Ci nie pomogę.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorasia04108
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    To ja jeszcze raz swoje pytanie wklepię, bo chyba gdzieś zaginęło ;)

    Mam pytanie - kiedy mogę się spodziewać przelewu z ZUSu? Na zwolnieniu jestem od 1 lipca, ale za pierwsze 33 dni płaci pracodawca, to wiem ;) Więc ZUS powinien płacić jakoś od 3 sierpnia. Jak dotąd cisza. Czy ich jakieś terminy obowiązują?

    I jeszcze jedno, takie na wszelki wypadek. Jeśli, załóżmy, pracodawca opłaca składki nieterminowo, to czy wypłaty świadczenia z Zusu dla pracownika też się opóźniają? albo może nie są wypłacane? Jest jakaś zależność?
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    asia04108, nie wiem jak się ma wypłata zasiłku chorobowego do terminowości opłacania składek przez pracodawcę. Pewnie nijak, bo jesteś ubezpieczona a opłacenie składek jest sprawą wtórną.
    Natomiast ZUS chyba ma 30 dni na wypłacenie zasiłku. I liczy się nie od dnia zasiłku tylko od dnia wpłynięcia do ZUS prawidłowych dokumentów.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorasia04108
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    Dokumentów, złożonych przez pracodawcę, tak? Tych, na podstawie których wyliczają kwotę tego zasiłku?

    Dzięki za odpowiedź obe
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    MrsHyde, właśnie mnie oświeciło :) Teraz już nie liczy się do emerytury staż pracy tylko wiek :) To znaczy, staż też ma znaczenie ale nie takie jak kiedyś.

    Treść doklejona: 29.08.14 14:07
    asia, tak :) Pracodawca przesyła do ZUS zwolnienie i dokument (nie pamiętam nazwy a nie chce mi się szukać;)). Chyba, że pracujesz u pracodawcy, który zatrudnia więcej niż 20 osób i to on wypłaca zasiłki w imieniu ZUS. Wtedy powinnaś dostać od razu :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    • CommentAuthorasia04108
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    Nie, mniej niż 20 osób. I właśnie jakiś czas temu dostałam "do wiadomości" pismo z ZUSU, które poszło do pracodawcy, wezwanie, aby w terminie 7 dni złożyć informację, czy jestem nadal zatrudniona oraz podać termin kiedy wpłynęło zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, coś takiego. To było chyba 31 lipca. Zakładając, że pracodawca zdążył w terminie ;) i że złożył dokumenty ostatniego dnia, czyli 7 sierpnia, to do 7 września powinna być kasa? Dobrze rozumiem?
    Mam nadzieję tylko, że wszystko zostało dopilnowane przez szefa... ;/
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    obe: MrsHyde, właśnie mnie oświeciło :) Teraz już nie liczy się do emerytury staż pracy tylko wiek :) To znaczy, staż też ma znaczenie ale nie takie jak kiedyś.

    obe ale ta sytuacja dotyczy mojej mamy, zabraklo jej lat na przejscie na emeryture na starych zasadach wiec teraz dopraocowywala te kilka miesiecy no i od dzisiaj jest emerytka (60,5) ale jeszcze jej zus nie wyliczyl emerytury i jej o tym dniu neodplatnym powiedzieli
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    I co, braknie jej dni? Trzeba jakieś zaświadczenie załatwić. Najlepiej, że się pomagało w gospodarstwie rolnym :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    To ja jeszcze napiszę, bo może komuś się przyda. Dzisiaj dzwoniły do mnie panie z kadr, bo jeszcze jakiś druk muszę wypełnić i zapytałam jak to jest z tą opieką. No i się okazuje, że urlop mi się przesuwa i za czas zwolnienia płaci mi ZUS, czyli wszystko jest tak jak miało być :wink:
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    To że panie z kadr tak zrobiły nie oznacza, że tak powinno być :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    To że panie z kadr tak zrobiły nie oznacza, że tak powinno być :)

    Czyli robią źle? Zaraz się okaże, że zadzwoni druga i powie mi coś innego :confused:
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 29th 2014
     permalink
    Zawsze można iść na rękę pracownikowi :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 30th 2014
     permalink
    Obe na szczescie dni jej nie zabraklo. Miala w sumie tydzien 'nadpracowany' na wszelka ewentualnosc (kadrowa tak podpowiedziala), no ale ponoc biora to do jakis wyliczen tak jak urlop bezplatny
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeAug 30th 2014
     permalink
    Mnie to śmieszy :) Pracujesz 30 lata potem się ukazuje, że jeden dzień jest na wagę złota ;)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeAug 30th 2014
     permalink
    Asia04108- powiem Ci, ze dla mnie od wielu lat wyplacanie zasilku chorobowego przez Zus jest zagadka. Mi wyplacali raz tak a raz siak. Jak mialam zwolnienie na przelomie miesiaca to raz wyplacali mi za cale zwolnienie a innym razem dzielili i wyplacali za dni do konca miesiaca a pozniej za pozostala czesc zwolnienia. Jeszcze innym razem dostalam jeden lrzelew za poltora zwolnienia, a nastepnym razem mialam 3 przelewy w przeciagu miesiaca. Niby maja 30 dni, ale tez wazne kiedy ktos (nazwana szyumnie komisja) podpisze zgode na wyplate przelewu itp. A z doswiadczenia wim, ze pracodawcy bardzo czesto spozniaja sie z doniesieniem zwolnienia do zusu. Bardzo.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeAug 30th 2014
     permalink
    Dzasti u mnie bylo identycznie. Raz tak raz siak.
    • CommentAuthorasia04108
    • CommentTimeSep 2nd 2014
     permalink
    U mnie te 30 dni minie 7 wrzesnia, wiec cierpliwie musze czekac... ;/
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.