A jak masz zwolnienie lekarskie to pracodawca ma prawo ci premie uciąć czy nie,bo jesli moj mowi ze 100% platne zwolnienie lekarskie w czasie ciązy to jak mam to rozumiec?
Sroda nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ze pojscie do pracy w trakcie trwajacego L4 moze skutkowac nawet zwolnieniem dyscyplinarnym (u nas w miescie byla taka sytuacja, troche na podpuche firma zadzialala i babka miala cos tam tylko przyjsc uzupelnic), ja bym nie ryzykowala zwlaszcza ze zwolnienie juz trwa tyle czasu a przeciez go nie skrocisz (tym bardziej jak potem na niego mialabys wrocic do konca ciazy??)
Andzik na logike premia uznaniowa nie przysluguje w okresie zwolnienia innego niz ciazowe, w wypadku ciazy 100% jest przeciez za ostatni rok wylcizane wiec to chyba nie powinno miec znaczenia
Mam wrażenie, że jakbyś wróciła na te 2 tyg, czyli defacto skończyła swoje L4 wystawione ze względu na ciążę, to ZUS jeszcze mógłby mieć wątpliwości co do zasadności Twojego L4 w ciąży i mogliby robić problemy. Sprawa do wyjaśnienia, ale na pewno nie potrzebne Ci teraz wycieczki do Zus i wyjaśnienia, nie?
Z tą premią to nie jest taka prosta sprawa. Zależy w jaki sposób jest wypłacana i jakie są u pracodawcy przepisy płacowe. Może się okazać, że nie wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku.
Obe ma racje co do premii. Należy przeczytać jak jest ujęte w regulaminie premiowania i pozstałych przepisach płacowych. U mnie np. (duża korporacja) premie absolutnie nie wchodzą w skład wynagrodzenia, z którego mam wyliczaną średnia na ciążowym L4 a potem na macierzyńskim
Środa - absolutnie nie chodź do pracy na L4 - to bardzo "śliskie" dla Ciebie.
Jak nie ma w firmie regulaminu wynagradzania czy premiowania, to to czy premia wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku, zależy od tego czy przysługuje za czas zwolnienia, czy jest pomniejszana o okres zwolnienia. W praktyce (jeżeli chodzi o małe firmy) premia uznaniowa zazwyczaj nie wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku. Andzik - jeżeli chodzi o premie w czasie zwolnienia to wszystko zależy właśnie jak premie są u Ciebie wypłacane. Jeżeli premie (niezależnie od nazewnictwa) wypłacane są niezależnie od tego czy jesteś na zwolnieniu czy nie, to wtedy premia taka nie wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku, a pracodawca nie ma prawa Ci obciąć tej premii za czas zwolnienia. Jeżeli natomiast premia jest pomniejszana proporcjonalnie za czas zwolnienia, to wtedy wchodzi ona do podstawy wymiaru zasiłku, czyli pracodawca Ci "ucina" premie. (starałam się napisać dość prostym językiem...)
Dziewczyny, a ja mam pytanie dotyczące rezygnacji z urlopu wychowawczego. Chciałabym w końcu z niego zrezygnować i przejść na L4, ale nie wiem, jak to rozegrać. Nie chcę palić za sobą mostów i przy składaniu wniosku chciałabym poinformować przełożonych, że jestem w ciąży i w potencjalnym pierwszym dniu pracy dam L4. Czy pracodawca, mając ode mnie info, że nie wracam może mi złośliwie nie wyrazić zgody na przerwanie urlopu wychowawczego?
Już wszystko wiem- nie wracam- rozmawiałam z kadrową i owszem mogłabym wrócić, ale musiałabym pisac oświadczenia, przerywać L4 i dostac od pracodawcy skierowanie do lekarza medycyny pracy itp. Gra nie warta świeczki. Już dzwoniłam i już poinformowałam o swojej decyzji.
Dżasti, mnie się wydaje, że Andzik się zastanawia co będzie jak pójdzie na zwolnienie lekarskie "ciążowe". Jeśli u niej w pracy jest tak jak myślimy (premia nie jest pomniejszana) to zasiłek chorobowy a później macierzyński i rodzicielski nie będzie uwzględniał tej premii. Co oznacza, że mimo, że jest płatny 100% to i tak będzie na tym "stratna" ;) . Środa, słuszna decyzja :) Nie wiem na jakim stanowisku pracujesz ale nie sądzę, że lekarz medycyny pracy w tak zaawansowanej ciąży (która była przecież zagrożona, bo byłaś na zwolnieniu) wyraziłby zgodę na dopuszczenie do pracy :)
dziewczyny, z tymi premiami to sie torche zmienilo. http://zzprc.bydgoszcz.pl/artykul-175-drukuj-Jak_obliczyc_podstawe_zasilku_chorobowego_po_wyroku_TK.html u mnie jak bylam na opiece na dziecko z zus, to do podstawy weszly wszystkie premie, nagrody, jednorazowe nagrody, jednarazowe premie, premie uznaniowe, prowizje itd. kazda jedna premia, od ktorej 12 miesiecy wstecz zostala policzona skladka chorobowa. ponoc tak jest teraz prawidlowo. wrecz nawet jest tak, ze dostaje miesieczna premie uznaniowa, ktora dostalam mimo chorobowego w pelnej wysokosci (nie pomniejszona za okres chorobwego), a ona i tak do postawy zasilku weszla. kiedys bylo inaczej, a potem Trybunal Konstytucyjny wydal wyrok i ponoc zus musial wszystkim, a zwlaszcza swoim pracownikom powyplacac wyrownania wraz z odsetkami.
Ewa - ta interpelacja mówi dokładnie o tym o czym pisałyśmy:
"Nie należy jednak uwzględniać składników, co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe albo umowy o pracę (u pracodawców niemających obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania) zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku
W razie braku odpowiednich postanowień w przepisach płacowych określających zasady ustalania nagród i ich wypłaty należy uznać, że nieuregulowany w przepisach płacowych składnik wynagrodzenia nie jest wypłacany za okres pobierania zasiłku (wynagrodzenia za czas choroby), a tym samym powinien być uwzględniony przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.
Jeżeli jednak powstaną wątpliwości, a pracodawca udokumentuje, że wypłaca uznaniowy składnik wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku, mimo że nie zawarł tej zasady w przepisach płacowych lub umowie o pracę, składnika tego nie należy uwzględniać podstawie wymiaru"
Jeżeli za czas choroby przysługuje premia uznaniowa, czy nagroda w niepomniejszonej wysokości - nie należy jej uwzględniać przy obliczaniu wymiaru zasiłku.
ja to rozumiem tak, ze jak ktos przykladowo dostaje co miesiac premie uznaniowa wysokosci 100 zl, i podczas chorobowego jej nie dostanie, albo dostanie pomniejszona to ona wchodzi do podstawy. ale jesli i tak i tak dostanie te premie (bo tak jest w przepisach placowych) to juz jej nie wliczamy. ale nie jest tak. moja ksiegowa mowila, ze kazda premia wchodzi do podstawy. i tak uzupelnila dokumenty do zus dla mnie. opieke mialam w styczniu, dostalam premie w pelnej wysokosci za styczen, uznaniowa, a do podstawy weszly WSZYTSKIE premie z zeszlego roku (bo za 12 mieseicy od stycznia 2014 do grudnia 2014). od razu mowie - zus mi zasilek opiekunczy wyplacil, a w marcu 2015 byla u nas kontrola z zus, ktora sprawdzila wszystkie zasilki, rowniez i moj. wiec wsjo ok.
Treść doklejona: 06.05.15 14:40 ewentualnie byc moze dlatego u nas weszlo, ze po porstu nie ma konkretnie nigdzie napisane jakie sa postanowienia odnosinie premii: "Zatem w sytuacji, gdy układy zbiorowe pracy, przepisy o wynagradzaniu lub umowa o pracę nie zawierają jednoznacznych postanowień o zachowaniu przez pracownika prawa do określonego składnika wynagrodzenia w czasie pobierania zasiłku, wówczas składnik ten należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku. Również w przypadku, gdy przepisy płacowe albo umowa o pracę nie zawierają wyraźnych postanowień w kwestii zmniejszania składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku, podlega on uwzględnieniu w podstawie wymiaru, w kwocie faktycznej."
U nas- o chwała- jest osobny regulamin przyznawania premii i wszystko jest napisane. Żeby dostać premię za wyniki, trzeba być obecnym w pracy minimum 50% czasu w roku. Może też masz jakiś regulamin premiowania gdzieś obok umowy?
A może to tylko u mnie, i to dlatego też mój pracodawca jest ponoć jednym z najlepszych w PL...
dziewczyny mam pytanie, jestem w 10 tygodniu ciąży, w tym tygodniu mam rozmowę kwalifikacyjną wewnątrz firmy na wyższe stanowisko (mój szef mnie bardzo zachęca, ale nie wie że jestem w ciąży), czuję się średnio i wiem, że pewnie dość szybko wyląduję na zwolnieniu, albo wezmę chociaż na tydzień, dwa. Czy jeśli moja pensja podwyższy się np od 1 czerwca , to jeśli potem pójdę na zwolnienie to jak liczona jest wypłata za ten okres? czy jest jakiś czas jaki muszę wytrzymać bez zwolnienia, żeby nowa pensja wliczana była później do macierzyńskiego? I czy jeśli od lipca pójdę już na stałe na zwolnienie ciążowe to jak będzie wyliczana pensja podczas tego zwolnienia?
obe, a czy to zalezy od firmy, czy np premie wyplacane przez ostatni rok wliczaja sie do wyliczania tej sredniej? u nas w firmie sa dwie premie "socjalne" i jedna "za wyniki"...
hmm, oczywiscie to ciazowe zanikanie mozgu, bylam przekonana, ze dyskusja wyzej dotyczy wyplacania premii podczas macierzynskiego, a nie wliczania poprzednich premii do sredniej. przepraszam :) chyba czeka mnie pisanie.maila do pani z dzialu plac :)
No wiesz, to i jednego i drugiego dotyczy :) Pracujesz chyba w korpo, więc pewnie u Was się premia wlicza do średniej "chorobowej". Tylko pamiętaj, że musisz przepracować miesiąc wg nowych zasad. Chociaż, jeśli to jest znacząca podwyżka to i zasiłek będzie wyższy zauważalnie. Ale jak mowa o np 200 zł. to w skali roku to będzie drobiazg :( 200/12 = 16,6 zł - szału nie ma ;)
Można też przerwać ten bieg 12-stu miesięcy Ale to są wtedy takie szacher macher robione i zazwyczaj robi się je w małych firmach. Raczej (a chyba na pewno) w korporacjach nikt tego nie zrobi.
sorry za glupie pytanie.. ale czyli jesli pojde na tygodniowe zwolnienie w czasie po dostaniu podwyzki i dopiero po 3 miesiacach pojde na stale zwolnienie to licza 12 miesiecy przed tym stalym zwolnieniem?
Podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie przelicza się od nowa, jeśli między jednym a drugim zwolnieniem nie ma przerwy albo przerwa jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
czyli jesli bylam na zwolnieniu ostatnie 2 tygodnie kwietnie, to musze byc caly maj, czerwiec i lipiec bez zwolnienia, zeby mi to naliczyli jak bym od sierpnia poszla na zwolnienie? i jesli od czerwca dostane podwyzke, to bedzie mi sie liczylo do wyliczenia zasilku chorobowego i macierzynskiego 10 miesiecy starej pensji i 2 miesiecy nowej (czerwiec, lipiec)? przepraszam ze tak rozpisuje, ale chce byc pewna ze dobrze rozumiem i jak mam teraz postepowac
Tak, możesz pójść na zwolnienie w sierpniu (żeby mieć przeliczoną podstawę i uwzględnione miesiące z podwyżką). Kwiecień zostanie uzupełniony lub "wyrzucony" (zależy czy te dwa tygodnie to więcej niż połowa miesiąca czy mniej). Jeśli kwiecień pójdzie do wywałki, wtedy będzie liczona średnia z 11 miesięcy.
Tak, dokładnie. Ja się już wywiadywałam u siebie- premia za wyniki się wlicza, premie okolicznościowe nie, a ja niestety L4 miałam tak, że chyba mi się wliczy lipiec, sierpień wrzesień 2014 jako ostatnie miesiące do wyliczenia podstawy... :/
Cześć dziewczyny, czy któraś z Was mogłaby mi wytłumaczyć krok po kroku jak wygląda proces uzyskania urlopu macierzyńskiego? W necie to co czytam to jakaś czarna magia :) Chcę pójść na 20 tygodni macierzyńskiego i 6 tygodni dodatkowego macierzyńskiego, czyli łącznie 26 tygodni (czyli 100% świadczenia). Czy mogę złożyć taki wniosek za jednym razem, czy po upływie 20 tygodni muszę złożyć dodatkowy wniosek? I jeśli jestem obecnie zatrudniona w moim zakładzie pracy wniosek wraz z dokumentami wysyłam do pracodawcy czy zanoszę do ZUS-u? I chyba oni z automatu powinni wiedzieć, że mają mi wypłacać 100% świadczenia, a nie 80%? Mam już dość użerania się z ZUSem ;/ Aha, i w momencie kiedy umowa o pracę mi wygasa z dniem 31 lipca 2015 (w trakcie trwania urlopu) to ja muszę coś załatwiać czy zakład pracy powinien przekazać sam dokumenty do zusu i świadczenie bez jakichś opóźnień powinno być wypłacone?
Wniosek o obydwa urlopy składasz (możesz złożyć) jednocześnie do swojego pracodawcy. Po zakończeniu umowy (umowa wygasa jedynie w przypadku śmierci pracownika ;))) pracodawca ma obowiązek przekazać całą dokumentację do ZUS. To czy będą opóźnienia w wypłacie zasiłku zależy od ZUS ;)
Dziewczyny a ja mam takie szybkie pytanie. Czy jeśli - zaraz po narodzinach Huga - wypełniłam i złożyłam w ZUSie wniosek dotyczący urlopu macierzyńskiego [z podziałem na to, jak płatny etc] to już nic teraz nie musze robić, co nie ? CHyba, że bym chciała coś zmienić. Ale tak, to nie ?
Witam. Mam pytanko. Jestem w 14 tygodniu ciąży, mam umowę do końca 2016 r. Czy po porodzie należy mi się na czas trwania umowy urlop macierzyński? Po ustaniu umowy urlop się kończy? Inna kwestia: w mojej pracy jeszcze nie mówiłam o swoim stanie, czy muszę wcześniej o tym poinformować pracodawcę, aby potem korzystać z wszystkich świadczeń, czy mogę od razu iść na L4 i dopiero wtedy poinformować? Pytam z tego względu że mam bardzo nieprzewidywalnego i złośliwego szefa i nie wiem jak zareaguje na taką wiadomość.
Tak, 100% podstawy wyliczonej przez 12 miesięcy poprzedzającej zwolnienie. Jeśli dobrze kojarzę, to jeśli do 3 miesięcy przed tym L4 było jakieś inne zwolnienie lekarskie, to podstawa się nie zmienia, czyli jest liczona z 12 miesięcy poprzedzających pierwsze zwolnienie. Twoja szefowa czegoś tam nie dopilnowała, może dlatego masz mniejszą kasę?
Juhasku, a na pewno masz zwolnienie ciążowe? A może się w pracy nie znają na kodach? ;) Może też być tak, że nie wszystkie składniki wynagrodzenia wchodzą do wyliczenia wynagrodzenia za czas choroby czy zasiłku chorobowego. Dużo mniej dostajesz? Poza tym ZUS płaci za zwolnienie a nie za miesiąc.
nie wiem czy to w zarty wrzucic, ale tu lepiej chyba pasuje. bylam w maju na opiece na dziecko. ksiegowa wypelnila Z-3 (taki druk chyba o ile nie pokrecilam), wypelnila pensje za ostatnie 12 miesiecy, najpierw 2014, potem 2015. dzwoni do niej babka z zusu: nie moge sie odnalezc, pani powinna wypelnic od maja 2015 do kwietnia 2014, a nie od kwietnia 2014 do maja 2015. na drugi dzien dzwoni ponownie: uh, eh, no jakos sobie to poukaldam. kolejny telefon: a czy pani x (chodzi o mnie) miala premie za I kwartal 2015 i IV kwartal 2014. ksiegowa: nie miala. babka z zus: to czemu pani nie wpisala 0. ksiegowa nie wypelnila rubryk bo ich jest tam mnostwo. nie bylo premii zostawila pola puste. babka z zus dzwoni ponownie: prosze mi napisac maila ze w niewypelnionych rubrykach ma byc 0. wiec ksiegowa napisala: we wszystkich niewypelnionych polach ma byc 0. w lutym ten sam zus dzwoni do mnie i pyta: no dobrze, pani pracuje od 8-16. ojciec dziecka jak pracuje? mowie: wpisalam, ze ma dzialanosc gospodarcza. babka uparta: no ale w jakich godzinach pracuje. mowie: no wie pani jak jest przy dzialalnosci, w sumie 24h. a babka -hmm, wie pani co, ja wpisze od 8-16. pomijajac fakt, ze druki sa takie beznadziejne ze pytaja w nich tylko o prace zmianowa. a ty zgaduj co wpisac. to tak w ramach anegdoty
Obe, tak mam ciążowe z literką B jak dobrze pamiętam:-) a wypłata była za okres od 1 maja do 12 maja to wypłacała szefowa i już od 13-25 maja Zus, więc to może dlatego mniej bo to nie cały miesiąc, już nic nie mówię, że zwolnienie, które dałam z datą od 26 maja do 23 czerwca zaniosła do Zusu dziś.... ___ Ewasmerf, dobre co za przeszkody mają w urzędach:-)
Ewa - no u nas w zusie to taki standardzik. ileż ja razy musiałam poprawiać, bo zero nie wpisane, albo z tymi premiami się każdej co innego podobało, żeby wpisać. Później już wiedziałam jak wypełniać, żeby babki w zusie były zadowolone.
Dziewczyny, proszę o poradę. 11 lipca 2015 kończy mi się roczny urlop macierzyński, do pracy planowałam wrócić po wykorzystaniu zaległego urlopu (50dni), czyli na początku września. Będąc na macierzyńskim, zaszłam w drugą ciążę, którą właśnie straciłam (9w) W najbliższą środe czeka mnie zabieg i teraz mam pytanie, czy w tej sytuacji należy mi się zwolnienie? Jeśli tak, to na jaki okres? Obecnie na macierzyńskim dostaje 60% wynagrodzenia, czy zwolnienie jest 100% płatne? Zastanawiam się czy warto w ogóle to roztrząsać, jeśli pójdę na zwolnienie, to pracodawca będzie miał jasny sygnał, że stram sie o drugie dziecko, a chyba nie chciałabym tego, z drugiej strony, mimo tego, że pracowałam całą ciążę i nie byłam w ogóle na zwolnieniu lekarskim w tym okresie, prawdopodobnie zostałam zdegradowana i nie mam możliwości powrotu na swoje stanowisko (nie wiem jeszcze jak pracodawca rozwiąże to formalnie, bo niby prawo teoretycznie mnie chroni). Usłyszałam to, jak chciałam wrócic do pracy po pół roku macierzyńskiego, dlatego, tez zmieniłam zdanie i wykorzystałam urlop do końca.Teraz zależało by mi, żeby wydłużyć ten czas nieobecności. Zwolnienie ekarskie pewnie nie wydłuzy mi macierzyńskiego, co najwyżej zmieni wynagrodzenie…
skapula na zwolnieniu lekarskim masz 80% więc trochę lepszą wypłatę jedynie. A skoro i tak, jak twierdzisz, jesteś zdegradowana, to sygnał dla pracodawcy, że starasz się o drugie nic nie zmieni. Jesteś chroniona na zwolnieniu, na urlopie (każdym), na każdej usprawiedliwionej nieobecności i po powrocie do pracy rok ochrony jeśli weźmiesz wychowawczy na zmniejszonym wymiarze czasu pracy. Ja miałam podobną sytuację, od pierwszej ciąży jeszcze nie wróciłam do pracy, bo w między czasie urodziłam drugie dziecko a moje stanowisko zlikwidowali i były grupowe zwolnienia dlatego ja na bank dostanę wypowiedzenie jak wrócę po wykorzystaniu wszystkich urlopów, tyle, że mnie ochrona roczna nie dotyczy ze względu na ustawę o nadzwyczajnych zwolnieniach...
Treść doklejona: 19.06.15 22:44 I tu mam pytanie. Skoro grupowe zwolnienia były jakieś 3 lata temu, które obejmowały też mnie, ale byłam chroniona, to teraz zwolnią mnie na zasadach grupowego (bądź indywidualnego) zwolnienia czy jak? Chodzi mi o wysokość odprawy... Dodam, że 6 grudnia minie mi 8 lat pracy i jeśli będą rozwiązywać ze mną umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia 3 m-cy to wtedy kończę współpracę 26 grudnia, to czy te 8 lat mi się liczy do odprawy?
dziewczyny, pomozcie. 1. zeby dostac becikowe trzeba isc do gina przed 10 tygodniem. on cos musi wypelnic???? napisac. 2. w maju mialam opieke. czy jak pojde na opieke w sierpniu (2 miesiace przerwy), a potem wrzesien na chorobowe na siebie (30 dni) i listopad na zwolnienie ciazowe (powyzej 30 dni wiec zus) to ZUS wezmie podstawe taka jak do wyliczenia majowej opieki??? i jak ciagle bede dbala o to, zeby nie bylo 3 miesiecy przerwy miedzy zwolnienianmi to do macierzynskiego tez wezmie te sama podstawe? czy do macierzynskiego tak czy smak od nowa przeliczy? moze zamieszalam ale chodzi mi o to, czy zus jak ma wyliczona podstawe do zasilku to rozroznia czy to opieka na dziecko czy to zwolnienie L4 ciazowe. ak czy smak oba zasilki, ale czy " z jednej podstawy" ida?
Co do pierwszego pytania, to wystarczy, że po prostu jest wizyta w karcie. Po porodzie wypełniają taki druk wpisując datę pierwszej wizyty :) Co do drugiego to nie pomogę, ale można gratulować :))?