Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJun 17th 2016
     permalink
    u mnie to jakas kpina z tymi mopsami jest. decyzje wydane i ida, no chyba poczta lotnicza przez stany. zeby dostarczenie wydanych decyzji z konca maja szlo tyle czasu to jakas paranoja
    -- ;
  1.  permalink
    Ja skladalam 5 kwietnia, odpowiedz dostalam 30 maja a decyzja byla 23. Kasa bedzie 20 czerwca za 3 miechy
    --
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeJun 18th 2016 zmieniony
     permalink
    Ja mam pytanie na razie czysto teoretyczne:)

    Dostałam pierwszą umowę na czas określony (rok) kończy się ona 1 września, następną podpiszę znów na rok ale gdybym np. zaszła w ciążę w sierpniu to zgodnie z drugą umową (a może to raczej przedłżenie?) będę pracować jakiś miesiąc lub dwa. Mimo to należy mi się macierzyński prawda? bo jestem zielona w temacie:)))
    To oczywiście pytanie na wyrost ale ciekawa jestem jak to jest.
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 18th 2016
     permalink
    Karolyn: Mimo to należy mi się macierzyński prawda?

    tak. nawet gdyby to była pierwsza umowa i pracowałabyś tylko miesiąc również należy Ci się macierzyński.
    pamiętaj jednak, że prawo nie chroni od zwolnienia z pracy do 3 miesiąca ciąży. więc jeśli uda Ci się zaciążyć przed podpisaniem kolejnej umowy to lepiej nic nie mów, no chyba, że nie stanowi to problemu.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarryb
    • CommentTimeJun 18th 2016
     permalink
    Dziewczyny, proszę o poradę, bo juz zgłupiałam, a moje szefowe twierdzą coś zupełnie sprzecznego i nie wiem już sama kto ma rację...
    .
    22 czerwca kończę 140 dniowy urlop macierzyński i chcę wracać do pracy. Czy 6=tygodniowy dodatkowy urlop, który istniał dawniej został zniesiony??????
    Myślałam, ze tak, ze został jakby dodany do rodzicielskiego, ale jedna z szefowych mówi, ze nie...
    Jak to jest?
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeJun 19th 2016 zmieniony
     permalink
    elfika dzięki za odpowiedź :)
    Moją przełożoną jest siostra zakonna (b. fajna;)):) powiedziałabym jej pewnie zaraz na początku, bo niestety po poronieniach i przebojach z ciążą z D. wolałabym od razu iść na zwolnienie.
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthorashtar855
    • CommentTimeJun 19th 2016
     permalink
    Dziewczyny pytanie mam. 25 pażdziernika kończy mi się urlop -czyli cały rok byłam z dzieckiem. Przez pierwsze poł roku miałam 100% teraz 60% jeśli zajde w ciąze w sierpniu/wrzesniu przed zakończeniem urlopu jak naliczane bedzie chorobowe?
    • CommentAuthorHelga_HH
    • CommentTimeJun 19th 2016
     permalink
    ashtar855, wydaje mi się, że jeżeli po urlopie macierzyńskim przepracujesz 3 pełne miesiące (np. będąc po urlopie macierzyńskim na zaległym urlopie wypoczynkowym), to wtedy podstawą naliczania chorobowego będzie średnie wynagrodzenie otrzymywane przez te 3 miesiące. Jeżeli nie będzie natomiast 3 miesięcy przerwy to podstawą naliczania będzie wynagrodzenie otrzymywane przed urlopem macierzyńskim....Tak mi się wydaje;)
    •  
      CommentAuthorashtar855
    • CommentTimeJun 20th 2016
     permalink
    Tez tak wlasnie myslalam ale wolalam sie poradzic☺
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJun 20th 2016
     permalink
    ashtar, tez miałam taki plan, kolejna ciąża jeszcze na macierzyńskim, nie udało się. Ale wtedy byłam przekonana, że idąc na L4 będę dostawała 100% wynagrodzenia i wydaje mi się, że tak jest. Warunek, to powrót do pracy na co najmniej jeden dzień, w którym powinno się przynieść już L4. W takiej sytuacji lepiej się dogadać z pracodawcą...
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeJun 20th 2016
     permalink
    Ja miałam taką samą wypłatę jak przy pierwszym dziecku. Skończyłam roczny macierzyński, dałam L4, pierwszy miesiąc płaci pracodawca a potem już ZUS, taka sama kwota była wynagrodzenia.
    --
  2.  permalink
    A wlasnie.. przypomnialo mi sie ze kolezanka byla na wychowawczym i zaszla w ciaze, wiec zeby je placili znow L4 i macierzynski to musiala na 1 dzien wrocic wlasnie do pracy.
    --
  3.  permalink
    Podpowiedzcie, bo nie wiem jak mam o tym myslec, maja 3 miesiace na rozpatrzenie od dnia zlozenia poprawnie wypelnionego wniosku, tak? Ja skladalam 2 maja, dzisiaj dzwonilam, sie dowiedziec (nie moglam sie dodzwonic od kilku dni :/) i mowila, ze jest zarejestrowany, ale jeszcze nie ma decyzji, jak bede miala w razie jakies braki, to jak bym doniosla w lipcu, to wtedy licza od lipca, czy od maja, bo zastanawiam sie czy dostane splate od kwietnia wtedy.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJun 21st 2016 zmieniony
     permalink
    wg mnie licza od kwietnia, bo wtedy zlozylas wniosek. a ze braki uzupelnilas pozniej to juz inna inszosc.

    Treść doklejona: 21.06.16 10:38
    Art. 49.
    1. W przypadku złożenia wniosku o ustalenie prawa d
    o świadczenia wychowawczego, dodatku wychowaw-
    czego lub dodatku do zryczałtowanej kwoty, o którym
    mowa w art. 115 ust. 2a ustawy z dnia 9 czerwca 20
    11 r.
    o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
    w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ninie
    jszej ustawy, prawo
    do świadczenia wychowawczego, dodatku wychowawczego
    lub dodatku do zryczałtowanej kwoty, o którym mowa
    w art. 115 ust. 2a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r.
    o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
    na podstawie tego
    wniosku ustala się począwszy od dnia wejścia w życi
    e niniejszej ustawy.
    2. Ustalenie i wypłata świadczenia wychowawczego, d
    odatku wychowawczego lub dodatku do zryczałtowanej
    kwo-
    ty, o którym mowa w art. 115 ust. 2a ustawy z dnia
    9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie p
    ieczy zastępczej,
    w przypadku złożenia wniosku w terminie, o którym m
    owa w ust. 1, następuje w terminie 3 miesięcy liczą
    c od dnia złoże-
    nia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.


    Treść doklejona: 21.06.16 10:41
    zrodlo ustawa o pomocy panstwa w wychowaniu bla bla
    http://www.program500plus.pl/files/ustawa-o-pomocy-panstwa-w-wychowywaniu-dzieci-z-dnia-11-lutego-2016.pdf
    -- ;
    •  
      CommentAuthorashtar855
    • CommentTimeJun 21st 2016
     permalink
    Czyli jesli udałoby mi się zajść w ciąże np. w sierpniu a do 25 października mam urlop to moge iść do pracy 26 i już 27 dać l4?
  4.  permalink
    ashtar855: Czyli jesli udałoby mi się zajść w ciąże np. w sierpniu a do 25 października mam urlop to moge iść do pracy 26 i już 27 dać l4?
    - wg mnie tak.
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJun 21st 2016
     permalink
    a to nie jest tak, ze urlop już się normalnie wlicza do pracy? bo ja pamiętam, ze jak skończyłam macierzyński z Marysia to od następnego dnia przeszłam na niewykorzystany urlop z zeszłego roku a potem płynnie na 2 tyg opieki nad dzieckiem i znów płynnie na urlop ( pracuje tez w szkole i chodziło o to aby nie zaburzać roku szkolnego przed jego koncem)
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthordagus84
    • CommentTimeJun 21st 2016
     permalink
    Mój pierwszy dzień w pracy to poniedziałek i wtedy rano dalam L4. I poszłam do domu.
    --
    •  
      CommentAuthorczerwinka
    • CommentTimeJun 21st 2016
     permalink
    500 + wypłacają od pierwszego wniosku czyli jeśli nawet sa braki to i tak liczy sie termin. U mnie wniosek złożony był 18 kwietnia uzupełniony o braki 28 maja decyzja 2 kwietnia wypłata 16 kwietnia.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJun 21st 2016
     permalink
    czerwinka: 500 + wypłacają od pierwszego wniosku czyli jeśli nawet sa braki to i tak liczy sie termin.

    dokładnie. ja składałam wniosek 26 kwietnia, dziś miałam telefon z prośbą o doniesienie świadectw pracy za 2014. zrobiłam to po godzinie od telefonu. przy okazji zapytałam o decyzję. decyzja już była [pozytywna] tylko bez podpisu. także pewnie kilka dni i będzie.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJun 22nd 2016
     permalink
    Dobra i ja muszę w końcu ten wniosek złożyć. Mama jeszcze 8 dni.
    Jeżeli składam tylko na drugie dziecko to chyba nie sa potrzebne żadne dokumenty?
    A jeżeli składaliście przez bank, to trzeba było iść osobiście coś podpisać? Jak to jest?
    -- ,
    •  
      CommentAuthorashtar855
    • CommentTimeJun 22nd 2016
     permalink
    Nie potrzebujesz przy 2 zadnych dukumentów tylko sam wniosek. Jesli przez bank to musisz mieć zatwierdzony podpis elektroniczny.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJun 22nd 2016
     permalink
    dostalam 500 plus, za 3 miechy, no wow po porstu, trzymaja tempo;-P
    -- ;
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJun 22nd 2016
     permalink
    Super Ewa!
    Czy sama decyzja - w sensie dokument, który przysyłają poczta - jest mi do czegoś potrzebny? Bo wszędzie sie mówi ze najpierw musi przyjść decyzja, a pózniej kasa na konto. Czy ja z ta decyzja cos muszę zrobic zeby kasa wplynela? Tak pytam bo jestem gdzie indziej zameldowana niż mieszkam i tam ciagle mam jakieś problemy z przekazywaniem nam korespondencji wiec boje sie ze nie otrzymam "na czas" tego dokumentu
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJun 22nd 2016
     permalink
    Ulcia, ja decyzji do tej pory nie mam. a kasa na konto weszla. ale decyzje mam w d... skoro kasa jest

    Treść doklejona: 22.06.16 21:17
    od razu dzieciakom zrobilam zakupy online w smyku;-P faaajnie
    -- ;
    • CommentAuthorasia04108
    • CommentTimeJun 28th 2016
     permalink
    Dziewczyny, sad oddalil moje odwolanie od decyzji zus, odmawiajacej mi prawa do zasilku macierzynskiego.... Czekam na uzasadnienie wyroku. Ciekawe co tam napisza, skoro i dokumenty potwierdzajace prace byly i swiadkowie... Nie wiem o co chodzi. W kazdym razie ciesze sie, ze to sie juz skonczylo... Wiem, ze moge dalej w to brnac, ale te rozprawy i cala ta sytuacja bardzo duzo mnoe kosztowala zdrowia i nie wiem, czy chce jeszcze walczyc. I tetaz pytanie, czy, jezli juz odpuszcze, zus moze podjac jakies kroki? Jakas kare na mnie nalozyc czy cos? Wiem, ze bede musiala oddac kase, bo co zabawne, za jedno zwolnienie zaplacili.... Ale czy w tej sytuacji sprawa bedzie zakonczona? Czy zus cos jeszcze moze chciec?
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Wpadam z pytaniem: Nieoczekiwanie dostałam podwyżkę, a jestem w ciąży (9tydz) o której planowałam poinformować po 12 tygodniu.
    Na L4 jeszcze długo się nie wybieram, jeśli nie będę musiała, ale rozumiem, że zasiłek na L4 jak i urlop macierzyński będzie liczony nie z pensji po podwyżce, a jako średnia z 12 ost. miesięcy, nawet jak będę pracować jeszcze kilka dobrych miesięcy?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    tak, z 12 ostatanich miesiecy chyba ze zmienisz etat.
    -- ;
  5.  permalink
    Ewasmerf: tak, z 12 ostatanich miesiecy chyba ze zmienisz etat.
    - mi policzyli po podwyzce, wzielam 4 wyplaty "zwykle" i potem juz mialam za L4 placone.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    ale co ci po podwyzce policzyli? jak jest zmiana wynagrodzenia to i tak licza z ostatnich 12 mieseicy chyba ze jest zmiana etatu, wtedy od zmiany etatu

    Treść doklejona: 30.06.16 19:41
    jesli ci policzyli L4 tylko od pensji po podwyzce to zrobili zle.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeJun 30th 2016
     permalink
    Moje HRy mocne, na bank się nie pomylą :P
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Dziewczyny, na szybko i w skrócie:

    - kobieta w ciąży może pracować przed komputerem tylko do 4 godzin dziennie. Na pozostały czas pracy pracodawca ma jej znaleźć inne obowiązki. Dopiero kiedy nie jest w stanie tego zrobić to pracownica po 4 godzinach pracy może iść do domu?
    Co mówią przepisy?
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    alfa, żeby móc pójść do domu, pracodawca musi pracownicę zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Jeśli tego nie zrobi to trzeba twardo siedzieć w pracy i nie podchodzić do monitora :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Czyli to dobra wola pracodawcy tak? Czyli przepisy mówią że ciężarna może pracować całe 8 godzin, w tym 4 przed kompem tak? A potem w zasadzie powinna pracować nie przed kompem - chyba że pracodawca jest litościwy? Mówimy o pracy biurowej, nie podnoszeniu ciężarów.
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    dokladnie tak. przepisy mowia ze mozesz pracowac 8 godzin, i do 4 godzin dziennie przed kompem.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJul 1st 2016
     permalink
    Tak, dobra wola pracodawcy :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeJul 4th 2016
     permalink
    Ok. Dzięki dziewczyny!
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJul 25th 2016 zmieniony
     permalink
    OK, teraz mój ogień pytań :)
    Rys sytuacji

    - duza korporacja
    - 18 lat pracy (13 lat na stanowiskach menadzerskich)
    - przed ciażą i L4 informacja, że będą chcieli sie rozstać (sami jeszcze nie wiedzieli jak - szukali haka)

    - macierzyński kończy sie 03.08.2016 r.
    - 77 dni urlopu (planuję wziać do połowy listopada)
    - Ponieważ macierzyński lada moment mi sie kończy, wiec zaproponowałam spotkanie poniedziałek/wtorek żeby omówić urlopy itd. Szef odpisał - ze spotkamy sie w ten piątek a na spotkaniu bedzie równiez przedstawiciel HR (zdziwiło mnei to ogromnie)

    I teraz
    1. Co mi moze grozić w ten piatek? Będe jeszcze na macierzyńskim (bo mam do następnej środy) - czy moga mi wręczyc papier? Jeżeli tak - to jakim tytułem?
    2. Kiedy powinnam wystapić o zmniejszenie etatu np na 7/8 żeby być chroniona? Przed końcem macierzyńskiego a przed urlopem wypoczynkowym? Czy po urlopie wypoczynkowym?
    3. Jeżeli przed końcem urlopu macierzyńskiego - to jeszcze zdążę?
    4. Jezlei bede chroniona mniejszym etatem to z jakiego powodu moga mnie zwolnic?
    5. Jeżeli np powiedza, ze nie ma dla mnie stanowiska dyrektora (tego co przed ciążą) - proponuja mi inne nizsze (z tą samą płacą) - to moge sie nie zgodzić? I co wtedy?
    6. Co mi moga zaproponować aby sie mnie pozbyć? W sensie, ze "nie chcemy z Tobą pracować masz tu x wynagrodzeń i spadaj" - jest gdzieś określone ile tych wynagrodzeń?
    7. Czy w razie likwidacji stanowiska moga mnie teraz zwolnic po macierzyńskim? Jeżeli tak, to jaka jest odprawa?
    8. W ogóle czego moge oczekiwać, jakie mam prawa? Jakie moga znaleźć mozliwosći żeby sie chcieć mnie pozbyć, a jaką ja mam możliwosć obrony? Jak się moge zabezpieczyć?
    9. Jeżeli zmniejszyłabym etat na 7/8, a jednak "dogadalibysmy się" w sprawie odejsćia - to x wynagrodzeń będa miała przeliczaną wg pensji 7/8 - czy w takim razie w momencie przyjecia wypowiedzenia mogę wnioskować o zmiane etatu na pełen etat (żeby miec pełne wynagrodzenie)?

    Bede wdzieczna za wszystkie odpowiedzi, bo powiem szczerze, ze jest to dla mnie trudny i wazny temat - a po 18 latach w firmie, czuje sie raczej jak wyrzucony, zepsuty mebel....
    A! I mysląc nad ewentualnosćiami - weźcie pod uwagę, ze jest to duza korporacja, ze sztabem prawników i nieograniczonymi mozliwośćiami szukania "haków" czy innych elementów potrzebnych do zwolnienia pracownika :/
    --
    •  
      CommentAuthorserratia
    • CommentTimeJul 25th 2016
     permalink
    Ech Ulcia, widzę że nie tylko ja przerabiam ten temat... u mnie na szczęście skończyło się dobrze i wracam od 1 września na swoje stanowisko ale od zimy w stresie bo nagle pół roku przed moim powrotem zatrudnili dziewuszke po studiach na moje stanowisko zapewne za połowę mojej pensji. Z tego co się dowiedziałam to te 7/8 etetu trzeba wnioskować 2 tyg przed powrotem do pracy z macierzyńskiego. Teoretycznie nie mogą dac Ci niższego stanowiska tylko równoważne, ja np odmówiłam pracy w biurze (jestem przedstawicielem). Mi po przeczesaniu netu wyszło ze ta ochrona matek jest do d... i pracodawca niestety może wszystko jeśli się postara, zwłaszcza w korporacji. Ja też po 8 latach wyrabiania budżetów poczułam się jak śmieć, na szczęście murem stanął za mną mój przełożony i zarząd się poddał. Mam nadzieję że i u ciebie okaże się że to tylko straszenie.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 26th 2016
     permalink
    1. Co mi moze grozić w ten piatek? Będe jeszcze na macierzyńskim (bo mam do następnej środy) - czy moga mi wręczyc papier? Jeżeli tak - to jakim tytułem?
    nie moga ci nic wreczyc. kobiety na macierzynskim nie mozna zwolnic
    2. Kiedy powinnam wystapić o zmniejszenie etatu np na 7/8 żeby być chroniona? Przed końcem macierzyńskiego a przed urlopem wypoczynkowym? Czy po urlopie wypoczynkowym?
    mi sie tez wydaje ze conajmniej 2 tyg przed zakonczeniem urlopu wypoczynkowego
    3. Jeżeli przed końcem urlopu wychowawczego - to jeszcze zdążę? - nic nie rozumiem. jestes na macierzynskim czy wychowawczym?
    4. Jezlei bede chroniona mniejszym etatem to z jakiego powodu moga mnie zwolnic? - zawsze moga sie doczepic albo wsadzic cie na mine i zwolnic dyscyplinarnie. ponoc nie jest to latwe, ale uwazam ze da sie. zwlaszcza w korporacjach. albo obrzydza ci tak wszystko ze sama sie zwolnisz. albo przepekasz rok z 7/8 i wtedy zwolnia cie pod byle pretekstem. korporacje rpobia likwidacje stanowiska, a potem zmieniaja nazwe stanowiska i zatrudniaja kogos na twoje miejsce, luzik. no ale to PO okresach chornionych
    5. Jeżeli np powiedza, ze nie ma dla mnie stanowiska dyrektora (tego co przed ciążą) - proponuja mi inne nizsze (z tą samą płacą) - to moge sie nie zgodzić? I co wtedy? - nie wiem, mysle, ze musisz sie zgodzic, jesli praca odpowiada twoim kwalifikacjom. w sensie, nie jest to degradacja do sprzataczki
    6. Co mi moga zaproponować aby sie mnie pozbyć? W sensie, ze "nie chcemy z Tobą pracować masz tu x wynagrodzeń i spadaj" - jest gdzieś określone ile tych wynagrodzeń? - moga ci zaproponowac za porozumieniem stron wszystko, nawet 20 wynagrodzen.
    7. Czy w razie likwidacji stanowiska moga mnie teraz zwolnic po macierzyńskim? Jeżeli tak, to jaka jest odprawa? - wg mnie nie moga, bo masz urlop, a potem 7/8 etatu. to chroni przed zwolniem w razie likwidacji stanowiska. nie chroni jedynie w razie likfidacji FIRMY, ale to raczej ci nie grozi
    8. W ogóle czego moge oczekiwać, jakie mam prawa? Jakie moga znaleźć mozliwosći żeby sie chcieć mnie pozbyć, a jaką ja mam możliwosć obrony? Jak się moge zabezpieczyć?
    9. Jeżeli zmniejszyłabym etat na 7/8, a jednak "dogadalibysmy się" w sprawie odejsćia - to x wynagrodzeń będa miała przeliczaną wg pensji 7/8 - czy w takim razie w momencie przyjecia wypowiedzenia mogę wnioskować o zmiane etatu na pełen etat (żeby miec pełne wynagrodzenie)? - jak zmniejszysz etat na 7/8 to wynagordzenie ci sie zmniejsza do 7/8 twojej pensji. i te x wynagrodzen wg mnie mialabys przeliczone po nowej pensji. wnisokowac mozesz, ale jak chca cie sie pozbyc to nikt ci nie podniesie etatu, no cos ty.
    pamietaj ze ze zmiana etatu wiaze sie to, ze jesli mialas premie itd, ktore wliczaly sie do macierzysnkiego bo liczy sie 12 miesiecy to teraz kazde chorobowe itd bedzie sie liczyc od kasy PO zmianie etatu. wiec jak mialas pensje 1000 zl (przykladowo, bo latwo sie liczy) i z premi 1000 zl. to macierzyski mialas 80% z 2000 zl. a jak zmienisz etat od listopada i premii w listopadzie nie dostaniesz to bedzie ci sie chorobwe ewntualne liczyc od tylko łysego 1000 zl. jakbys chciala zajsc w ciaze kolejna to wez to pod uwage;-P

    Treść doklejona: 26.07.16 11:07
    wg mnie ktorko mowiac nic ci nie moga zrobic. wypisujesz urlop (pracodawca MUSI go uwzglednic), potem zmieniasz etat na 7/8 i niecaly rok jestes chroniona (rok od wreczenia, czyli 11,5 miesiaca). ja to tak rozumuje przynajmniej. a potem masz 3 do 4 miesiecy wypowiedzenia. zalezy jak ci sie konczy ochrona. jak na poczatku miesiaca to i tak wypowiedzenie biegnie od konca miesiaca. Jeszcze sporo czasu bedziesz miala pensje-) a i czasu sporo na poszukanie jakiejs pracy

    Treść doklejona: 26.07.16 11:09
    ja w ogole rozwazam czy etat skrocic. bo pracowac jak cie nie chca to bez sensu jak dla mnie. wiec po co mi ta ochrona. no nie wiem sama. poza tym ja juz mam 7/8 etatu, wiec musialabym skrocic o 1/16 (pol godziny), zeby miec godzine na karmienie.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJul 26th 2016 zmieniony
     permalink
    Dzięki za odpowiedzi.
    Bardzo jestem ciekawa tego piątkowego spotkania i co wymysla..... czym mnie zaskoczą....
    PS
    Oczywiscie chodziło mi o macierzyński nie wychowawczy - pomyłka pisarska :))) zaraz wrócę i tam poprawie ;-)))
    .
    A jeszcze ! jak "zaśpie" i wniosek o 7/8 ( o ile sie zdecyduję) złoże powiedzmy na tydzień przed powrotem (w czasie urlopu wypoczynkowego) - to co sie stanie? Nie bedzie się lcizył ten wniosek, czy zacznie "działać" dopiero po tych 2 tyg - czyli de facto po tygodniu od mojego powrotu i wtedy ten tydzien nie bede chroniona?

    Ja rozważam oczywisćie rózne scenariusze w głowie.
    Wiem, ze nie chcą abym wróciła, i ja oczywiscie nie chce pracowac w takiej atmosferze i w takiej sytuacji - ale nie mam jeszcze innej pracy - wiec rozwazam różne opcje póki czegoś nie znajde
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 26th 2016
     permalink
    Ul_cia: czy zacznie "działać" dopiero po tych 2 tyg - czyli de facto po tygodniu od mojego powrotu i wtedy ten tydzien nie bede chroniona?

    on dziala OD momentu zlozenia go. tyle ze chyba trzeba zlozyc minimum 2 tyg przed. zaraz zerkne w przepis.
    "Wniosek o obniżenie etatu pracownik składa na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykorzystywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. W przypadku, gdy został on złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku."
    i "Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy,. Wprowadzona jest tu jednak granica czasowa, która nie może być dłuższa niż łączny okres 12 miesięcy."
    czyli wg mnie mozna zlozyc dzien przed powrotem, pracodawca wtedy poniejsza wymiar dopiero po uplywie 2 tygodni, ale zwolnic od momentu otrzymania wniosku nie moze. ja bym jednak nie ryzykowala tych 2 tygodni. bo jak cie zwolnia to zostaje ci szarpanie sie przed sadem. moga ci powiedziec, ze oni interpretuja to tak, ze musi byc 2 tyg a jak nie ma to nie dziala czy cos, a potem bedziesz w sadzie udowadniac ze jest inaczej, lepiej dmuchac na zimne.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJul 26th 2016
     permalink
    Tu macie zapis artykułu dot. skrócenia etatu:
    Art. 186[7]. [Obligatoryjne obniżenie wymiaru etatu]
    § 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
    § 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Do wniosku dołącza się dokumenty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 186[8a]. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku.
    .
    Obniżenie etatu nie chroni pracownicy przed zwolnieniem z pracy - likwidacja stanowiska jest podstawą do wypowiedzenia w majestacie prawa (z Ustawy o zwolnieniach grupowych).
    Zgodnie z KP i Ustawą o zwolnieniach grupowych (potoczna nazwa) jeśli wypowiedzenie jest z przyczyn niedotyczących pracownika przysługuje odprawa (max 3 pensje). Ale jak się rozstajesz za porozumieniem stron to mogą dać i 50 pensji ;)
    .
    Powinnaś pójść w piątek, na spokojnie wszystkiego wysłuchać, niczego nie obiecywać, niczego nie negocjować i dopiero potem zrobić burzę mózgów, jak już będziesz wiedzieć jakie pracodawca ma intencje :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJul 26th 2016
     permalink
    Dobra! Dzięki! ;-)
    A jeszcze jedno pytanie:

    Jeżeli np dostałabym propozycję jakiegoś innego stanowiska - w innym biurze/departamencie/budynku - ale w tej samej firmie, i chciałabym z niej skorzystać - to pewnie byłaby jakas umowa zmieniajaca (zapewne z niższym wynagrodzeniem) - ale czy wtedy tez mogę przejść na obniżony czas pracy i jestem chroniona - czy nowa umowa to inne warunki?
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 26th 2016
     permalink
    obe: likwidacja stanowiska

    powaznie?
    wszedzie pisze, ze "Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika."
    zrodlo: infor http://kadry.infor.pl/kadry/indywidualne_prawo_pracy/uprawnienia_rodzicielskie/701667,2,Praca-w-obnizonym-wymiarze-czasu-pracy-zamiast-urlopu-wychowawczego.html

    Treść doklejona: 26.07.16 14:57
    wg mnie jesli by bylo tak jak mowisz, to ochrona nie dotyczyla by nikogo, bo zlikwidowac stanowisko mozna zawsze i wszedzie. i to jest najczestsza przyczyna zwolnien.

    Treść doklejona: 26.07.16 15:01
    a tu dokladnie
    Art. 186. § 1. kp Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
    wiec nie ma opcji, ze w razie likwidacji stanowiska

    Treść doklejona: 26.07.16 15:07
    obe: Obniżenie etatu nie chroni pracownicy przed zwolnieniem z pracy

    albo inaczej - ogolnie obnizenie etatu nie chroni pracownika, ale obnizenie etatu ZAMIAST URLOPU WYCHOWAWCZEGO chroni pracownice. to jest ten jeden przypadek, kiedy obnizenie etatu traktuje sie na rowni z urlopem wychowawczym, a na urlopie wychowawczym pracownika zwolnic nie mozna.

    Treść doklejona: 26.07.16 15:11
    Ul_cia: ale czy wtedy tez mogę przejść na obniżony czas pracy i jestem chroniona - czy nowa umowa to inne warunki?
    --

    wg mnie Ulcia, no ale to taka moja interpretacja logiczna, prawo niestety nie zawsze takie jest: ty skladasz wniosek do obecnego pracodawcy o obnizenie etatu w celu sprawowania lepszej opieki nad dzieckiem (a la wychowawczy) i to dziala bez wzgledu na to jaka masz umowe i w jakim departamencie. i czy ta umowa sie zmieni czy sie nie zmieni. bo w przeciwnym razie pracodawcy by kiwali biedne kobiety jak sie da oferujac im inne stanowiska, ba newt podwyzki, zeby je skusic a za chwile zwolnic. wg mnie po porstu mozesz sie pisac na rozne rzeczy ale jak zlozylas prosbe o obnizenie etatu a la urlop wychowawczy to przez rok jestes chroniona i zadne obejscie prawa tego nie zmieni.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJul 26th 2016
     permalink
    Ewa, nie możesz czytać tylko jednego przepisu tylko jednej ustawy czyli Kodeksu pracy. Ustawa o tak zwanych "zwolnieniach grupowych" dopuszcza zwolnienie pracownicy na urlopie wychowawczym a tym samym pracującej na obniżonym etacie :( To dotyczy pracodawców u których stosuje się tę ustawę, czyli zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Mowa w tym przypadku o zwolnieniach indywidualnych.
    Poczytaj sobie komentarze do KP, zwłaszcza profesora Barana :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 26th 2016
     permalink
    ups, to nie wiedzialam. ja pracuje niemal od zawsze w firmach ponizej 20 pracownikow. czyli w przypadku korpo przepis o zmniejszeniu etatu wlasciwie nie chroni pracownika?
    czyli wlasciwie Ulcie moga zwolnic niewazne co zrobi? to moze sobie darowac zmniejszanie etatu. przynajmniej ekwiwalent za urlop bedzie miala wyzszy. czy zle mysle?
    -- ;
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJul 26th 2016
     permalink
    też zaczynam tak wnioskować :(
    --
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeJul 26th 2016
     permalink
    Ale żeby zwolnić pracownika trzeba zlikwidować stanowisko na prawdę a nie pozornie i trzeba móc to udowodnić w sądzie. Nie wiem jak bardzo musiałaby się Ulcia narazić, żeby chcieli się bawić w takie szopki. W korpo tak łatwo się nie zmienia struktury organizacyjnej. W takie klocki to się bawią w firemkach, w których prezesem jest mąż, księgową żona a dyrektorem szwagier a innych pracowników jest trzech ;)
    Ula powinna poczekać na ich ruch :) Może mają coś do zaproponowania?
    A gdyby zaproponowali inne stanowisko i mniejszą kasę to przez 6 m-cy muszą płacić wyrównanie :)
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorUl_cia
    • CommentTimeJul 26th 2016
     permalink
    O! I to ostatnie zdanie jest fajne :)

    co do likwidacji stanowiska - myślę, ze mogliby likwidację innego stanowiska podciagnąć pod moje.... nie chcę za dużo się rozpisywać.... ale coś mogą pokombinować... no zobaczymy.
    Dam Wam znać w piatek
    Dzięki. Bo teraz jakos tak spokojniej idę.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.