Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 26th 2014
     permalink
    sushka: Choć nie wiem, czy mogę liczyć na jakieś środki "wow"..

    Może warto by było pójść się osłuchać...
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeFeb 26th 2014
     permalink
    teraz mam mono od kilku dni, sama sobie zrobilam, bo malemu kolki wrocily, wiec jem kasze z marchewka i indykiem, ale nic nie pomoglo. Takze obstawiam, ze to nie jedzenie, a ten kminek cholerny...

    Lekarka mi teraz powiedziala, ze za duzo kminku, kopru czy nawet anyzu dziala nasilajaco na kolki :(
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeFeb 26th 2014
     permalink
    Sushka,mozesz tez popijać herbatke z lipy (latwiej się odkrztusza),zalac sobie majeranek wrzątkiem,dodac miodu jak przestygnie i popijać. Zalac sobie siemię lniane i popijać ten kleik. To wszystko wykrztuśnie działa.
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeFeb 26th 2014
     permalink
    sushka: Czy karmiąc piersią, mogę zażywać jakiś syrop wykrztuśny? Jeśli tak, wiecie może, jaki?Jestem tak zaflegmiona, że szok.


    Ja brałam hederasal, pomógł szybko.
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeFeb 26th 2014
     permalink
    dziewczyny czyli w skonczonym 4 a rozpoczetym 5 mozna wprowadzac gluten. po łyżeczce dziennie. i nic wiecej poza tym? ile czasu same kaszki i czy stopniowo zwiekszac ilosc? a pojedyncze warzywka kiedy?
    miałam karmic tylko cycem do 6 miesiaca, ale od 2 miesiecy mam z jednej czy 2 pobudek w nocy az kilka, nawet co godzine. mała bardzo ładnie przybiera wiec chyba sie najada... juz sama nie wiem..
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeFeb 26th 2014
     permalink
    Bananowcu ja tymi kremami nie mam zamiaru smarować ani brodawki ani otoczki tylko pierś, ale dziecko się przytula do piersi i jest ryzyko uczulenia dlatego trzeba zmywać lub ścierać kremy
    Bonim kilka stron temu pisałyśmy o glutenie, jeśli karmisz tylko piersią to po skończonym 4 m-cu można wprowadzić ekspozycje przez 2 miesiące po łyżeczce kaszki glutenowej pod osłoną mleka matki, a może twoja młoda częściej się budzi bo zwiększa sobie zapotrzebowanie ??
    --
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeFeb 26th 2014
     permalink
    kachaw wiem ze pisalyscie, ale po skonvczonym 2 miesiacu jest tak absorbujaca ze nie mam czasu na nic. chodzi mi głównie o to czy ta łyzeczka kaszki i tylko kaszki czy np w miedzy czasie po tygodniu czy 2 moge dołaczyc warzywko? przyznam szczerze ze jak syn byl maly to jakos sie tak nie zwracalo na to uwagi- tzn w moim otoczeniu nikt nie zwracal uwagi,nie bylo neta i forum...
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeFeb 26th 2014
     permalink
    Bonim lepiej jeśli będzie sam gluten, bo jak w międzyczasie wprowadzisz jeszcze dwie, trzy rzeczy a zaczną się np problemy z brzuszkiem to nie będziesz wiedziała kto jest winowajcą czy gluten czy jakieś warzywo
    --
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeFeb 26th 2014
     permalink
    dzieki kachaw
    wlasnie zaliczylam lyzeczke manny z moim mlekiem, tzn mała zaliczyła ;p dzioba otwierała,trzęsła sie do łyzeczki ale duzo wywalała językiem,wiec ile udało sie połknąc to nie wiem
    •  
      CommentAuthorbananowiec
    • CommentTimeFeb 26th 2014
     permalink
    Ponawiam pytanko...jak odciągać pokarm (potrzebuję zostawić Małą z tatą) kiedy dziecko nie omija karmień i jak nie nabawić się nadprodukcji ?

    kachaw: ale dziecko się przytula do piersi i jest ryzyko uczulenia dlatego trzeba zmywać lub ścierać kremy


    No fakt, nie wiem czemu ale pomyślałam tylko o tym, że dziecko może "zjeść" taki krem. O ew. alergii skórnej nie pomyślałam....:shamed::shamed:
    --
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeFeb 26th 2014
     permalink
    bananowiec: Ponawiam pytanko...jak odciągać pokarm (potrzebuję zostawić Małą z tatą) kiedy dziecko nie omija karmień i jak nie nabawić się nadprodukcji ?


    moim zdaniem najlepiej po karmieniu z jednej piersi, odciagnac pokarm z tej drugiej. Nie nabawisz sie raczej nadprodukcji jesli bedziesz tak odciagac pokarm tylko raz na jakis czas ;)
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeFeb 26th 2014
     permalink
    My dziś też już po kaszce orkiszowej, miałam poczekać jeszcze kilka dni, ale córka mi wierciła dziurę w brzuchu, kiedy ta kaszka? i dałam dziś, oczywiście nie muszę dodawać że moja córka też sobie zażyczyła kaszkę i zjadła na mleku krowim ale z dodatkiem miodu, bo taka była dla niej ble
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeFeb 27th 2014
     permalink
    Melduję, że wczoraj już "normalnie" jadłam, ale kminku nie tknęłam i nie było ataku kolki ani wieczorem ani dzisiaj rano!!! Także ostrzegam dziewczyny - co za dużo to nie zdrowo ;) Albo po prostu nasz tak reaguje...
    --
    •  
      CommentAuthorsalinos
    • CommentTimeFeb 27th 2014
     permalink
    MK moja Dominika tez ostatnio słabo śpi i jest bardziej marudna, budzi się w nocy co 1h na cycka. Obstawiam, że to zęby, bo ma dziąsła rozpulchnione.
    P.S. jak dziecko sinieje to nigdy nie pozostawiaj je samemu sobie. Ululaj i będzie wszystko dobrze :wink:
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][/u
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeFeb 27th 2014
     permalink
    Fragi, a na co w ogole ten kminek jest?
    A mi dzisiaj Maksiu porobil malinki na szyji i ramieniu. Pierwszy raz widzialam go takiego "ssacego". Byla u mnie sasiadka i przedluzalo sie jej wyjscie, a ja stalam z Maksiem na rekach. Normalnie dossal sie do mnie jak odkurzacz. Co go odessalam to ta ssawka w drugie miejsce. Mam normalnie sinofioletowe placki i wygladam jak po porzadnej awanturze domowej :shocked: I dzis byl caly taki dzien, co go na rece wzielam, albo go przytulilam, to on z buzia sie rzucal na mnie.
    -- ,
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeFeb 27th 2014
     permalink
    dżasti: Fragi, a na co w ogole ten kminek jest?


    Mial byc na problemy brzuszkowe, ale jak sie okazuje nie w takich ilosciach... Tak samo podobno trzeba uwazac z herbatkami laktacyjnymi, bo na niektore dzieci dzialaja tak, ze wzmagaja ich kolki :(
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeFeb 27th 2014
     permalink
    U mojej malej herbatka laktacyjna nasilala kolki, tak samo jak herbata z kopru. Po dostawieniu było lepiej. Pilam tez meliske i rumianek.
    • CommentAuthorcestmoi89
    • CommentTimeFeb 28th 2014
     permalink
    Dziewczyny, kiedy powinnam zacząć się martwić powiększonymi węzłami chłonnymi w okolicy piersi?
    --
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeMar 2nd 2014
     permalink
    Zanettt i nie podawaj :) Połóż małą obok siebie i tylko zmieniajcie strony, mała rozkręci laktację sama. Jak już coś podasz, to w ogóle przestanie się rozkręcać laktacja.
    Pamiętaj, że laktator to nie dziecko, mi do laktatora ściągnie się max. 100-120 ml a mały to zjada w moment i to jest z 2 piersi a on sam się najada jedną, także sam z piersi wyciąga dużo więcej :)
    Nie stresuj się, na początku lecą kropelki. Ja ściągałam po max.10-15ml a małemu to starczało :)
    Dasz radę !!
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorzanettt86
    • CommentTimeMar 2nd 2014
     permalink
    Witajcie dziewczyny.w piątek miałam cc i do wczoraj wieczora nie miałam problemu z karmieniem od wczoraj jest masakra młoda chce pić a jej zaledwie kilka kroplek wyleci,dostawiam ja co chwilę stymuluje lektatorem ale efektu dużego nie ma.nie chce jej podawać glukozy albo stucznej mieszanki
    --
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeMar 2nd 2014
     permalink
    Żanett, myślę, że do wczoraj nie miałaś problemu, bo Malutka jeszcze tak właściwie nie piła. To raczej nie jest tak, że pokarm był i teraz go nie ma. Po prostu czekasz na rozkręcenie laktacji. Nie wiem, jak było z Twoją cc, ale ja miałam planowaną, pokarm pojawił się dopiero w 5 dobie. Przedtem regularnie stymulowałam laktatorem, dostawiałam Martę. Mocno spadła na wadze, dostała w szpitalu mm. To u nas nie zaszkodziło - karmiłam półtora roku. Więc nie denerwuj się, dostawiaj Małą, a jeżeli będziesz musiała dokarmić - to pogadaj z położnymi, może taka porcja, by jej nie przekarmić, by nadal miała ochotę na ssanie? Może macie doradcę w szpitalu? jeżeli tak - pogadaj:-)
    --
    •  
      CommentAuthorzanettt86
    • CommentTimeMar 2nd 2014
     permalink
    Właśnie się dowiedziałam że malutka straciła na wadze dużo przy wadze urodzeniowaj 3400g dzisiaj miała 3080g pewnie powodem jest właśnie brak pokarmu.Malutka od wczoraj siedzi na cycu cały czas mam nadzieję że będzie dobrze jutro bo mamy szansę wyjść do domu
    --
    •  
      CommentAuthorbiedronka28
    • CommentTimeMar 2nd 2014 zmieniony
     permalink
    Właśnie się dowiedziałam że malutka straciła na wadze dużo przy wadze urodzeniowaj 3400g dzisiaj miała 3080g pewnie powodem jest właśnie brak pokarmu.Malutka od wczoraj siedzi na cycu cały czas mam nadzieję że będzie dobrze jutro bo mamy szansę wyjść do domu[/quote
    .
    Żanett, to że mała spadła na wadze to normalne.
    Mój mały urodził się mając 3750, a wychodząc ze szpitala ważył 3500, dodam że cały czas był na cycu i jadł jak szalony :wink:
    -- ,
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMar 2nd 2014
     permalink
    Zanett,dziecko może utracic 10% masy ciala wagi urodzeniowej. Wszystko jest w normie. Nie jest absolutnie to powod do dokarmiania. Przystawiaj, a niedługo poplynie rzeka mleka. Wszystko co się dzieje jest norma na razie przynajmniej. Nie daj sobie wmowic,ze cos nie tak jest. Spokojnie! :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorzanettt86
    • CommentTimeMar 2nd 2014
     permalink
    Wiem o tym spadku do 10% ale jeśli dzisiaj był już spadek 320g to do jutra będzie jeszcze mniej a ona maksymalnie może 340g zjechać
    --
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeMar 2nd 2014
     permalink
    Dziewczyny, wspominałam wam już że będę musiała poddać się wycięciu woreczka z kamieniami. Nie wiem jeszcze na kiedy będzie termin ale nie chcę już zwlekać, muszę to zrobić zanim mała na dobre zacznie się przemieszczać. No i pytanie - czekam na kaszkę i wprowadzam gluten. Czysto teoretycznie - gdyby w ciągu tych dwóch miesięcy gdy będę go podawać z moim mlekiem coś się wydarzyło, tzn. nagły atak i konieczność operacji na już, to co w takiej sytuacji? Podaje się kaszkę z MM? Czy zaprzestaje ekspozycji na kilka dni? Myślałam o tym by ściągać mleko i zamrażać, ale ilość którą musiałabym ściągnąć mnie przeraża.
    --
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeMar 2nd 2014
     permalink
    Żanett, dasz radę.
    Ja czekałam naprawdę aż do 5 dnia na pokarm.
    JAsne, lepiej nie dokarmiać. Ale jeżeli będzie trzeba, to ja jestem przykładem tego, że da się zrobić to tak, by nie zaburzyć ssania. Dokarmiałam - ale tak małymi porcjami, by Marta chciała ciągle ssać pierś. Gdy popłynęło mleko - koniec mm na długi czas:-)
    Najważniejsze byś się nie stresowała - bo to akurat laktacji nie pomaga. Luz, dziecko do piersi i napawaj się myślą, że już jest:-) A mleko ruszy:-)
    --
    • CommentAuthormoly123
    • CommentTimeMar 2nd 2014 zmieniony
     permalink
    My dzisiaj urządziliśmy sobie ważenie i mała chyba przybrała za mało.. . 2 lutego ważyła 5625, dzisiaj - 6035. Wychodzi 14,6 na dzień. Jej wykres:http://siatkicentylowe.edziecko.pl/share/36748
    Myślicie, że powinnam zacząć się martwić ? Na pewno jak teraz się nie będzie budziła w nocy (Ostatnio zaczęła się budzić dwa razy) to ja ją obudzę. Ale czy robić coś jeszcze ?
    Nawet się rodzinie nie przyznaje ze to się nie mieści w normie, bo już mi mama cały ten miesiąc wierci dziurę w brzuchu o marchewkę, jabłuszko i kaszke...
    Ostatnie dwa tygodnie małą robi takie bardzo śluzowate kupki.. mówiłam o tym pediatrze powiedziała, że na piersi to ok. Siku robi, kupki też... W ostatniej kupce oprócz śluzu były też takie jaśniejsze grudki jakby. :confused: Mała zachowuje się normalnie bawi się, rozrabia.
    --
    •  
      CommentAuthorbiri
    • CommentTimeMar 3rd 2014
     permalink
    Nie obraz sie ale.dla mnie nie istnieje cos takiego jak rowne przybieranie na wadze, dziecko nigdy tak nie bedzie lrzybierac. Raz bedzie lepiej a raz gorzej co jest zupelnie normalne. A zaczac sie martwic to bedziesz mogla gdy zacznie wypadac ze siatki centylowej...
    Nie maryw siw kochana na zapas ;)
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMar 3rd 2014
     permalink
    Moly ,dzieci przybierają skokowo. Dziecko może w jednym tygodniu nie przybrać niewiele lub w ogole, żeby w kolejnym odrobić.
    Mk, w razie co możesz mieć kilka porcji zamrozonych mleka, ale już mala będzie niedługo inne produkty jadla typu marchewka,jablko i możesz do tego dodawać kaszke. Zreszta na te kilka dni,jak wprowadzisz mm to nic się nie stanie(jeśli nie będziesz miała tyle swojego pomrozonego-mozesz tez podawac na zmiane,aby mala miała ciagla ,,dostawe,, Twojego pokarmu np.jeden pojemniczek twojego mleka,reszta na dzień mm. To tak w razie w :wink:)
    •  
      CommentAuthorzanettt86
    • CommentTimeMar 3rd 2014
     permalink
    Ja wczoraj zdecydowałam się na podanie mm miała była ważona znowu spadła do maksymalnej wagi i robię tak że najpierw podaje jej pierś a potem butelkę po tym jak ja nakarmie ściągam metoda 7-5-3.Mam nadzieję że to przeniesie efekt że ten pokarm będzie a mała od wczoraj wieczora nic nie straciła i wyjdziemy do domu trzymajcie kciuki
    --
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeMar 3rd 2014
     permalink
    Ja tam się wagą już w ogóle nie przejmuję :D
    Co jakiś czas zważę Adasia ale to tak z przymrużeniem oka.. Raz zrobi kupę przed, raz nie i są wahania wagi..
    Mimo, ze jest zawsze między 3-10 centylem, czasami spada to lekarka też zawsze powtarza, ze dzieci przybierają skokowo i mam się w ogóle nie przejmować tylko karmić gdy on chce :D
    -- [/url]
    • CommentAuthormoly123
    • CommentTimeMar 3rd 2014
     permalink
    Niby wiem ze dzieci przybieraja skokowo, dlatego ja waze raz na miesiac. Wydawalo mi sie ze w miesiac to juz powinna przybrac odpowiednio?gugulska podaje chyba 17-18 na dzien. Ja mam zawsze jakiis niepokoj ze ona za malo przybierze. Tak mi zostalo z okresu jak byl problem z jej jedzeniem;-)
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeMar 3rd 2014
     permalink
    moly zmień sobie siatkę na taką dla dzieci karmionych piersią, bo masz dla populacji dzieci warszawskich, a to jest dla dzieci karmionych mm:wink:
    -- ;
    •  
      CommentAuthorzanettt86
    • CommentTimeMar 3rd 2014
     permalink
    Wychodzimy w domu :-D będzie łatwiej walczyć o laktacje niż tutaj.dzisiaj mija 3 doba i jak narazie sama siara leci
    --
    • CommentAuthormoly123
    • CommentTimeMar 3rd 2014
     permalink
    Babelasku a tam da sie wprowadzac dane na innym wykresie? Wiesz moze jak to zmienic ?
    --
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeMar 3rd 2014
     permalink
    zanettt86: Wychodzimy w domu :-D będzie łatwiej walczyć o laktacje niż tutaj.


    wszystko zależy jakie masz polozne w szpitalu i jaka jest ogólna atmosfera, ale ja sie zdecydowanie zgadzam, w domu nam szlo znacznie lepiej (rady poloznej srodowiskowej nie byly w tym bez znaczenia :cool: )
    --
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeMar 3rd 2014
     permalink
    Zanet ja mialam cc w piatek i do dnia w ktorym wyszlam a byl to poniedzialek mala byla dokarmiana mm.Jak wrocilismy do domciu zaczelismy cycowanie na 100% i tak zostalo do dzis.W domu mialam spokoj i zero stresu a mala z czasem nauczyla sie pic z cyca.
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeMar 4th 2014
     permalink
    Dziewczyny, mam stracha, że powtórzy mi się to, co z Krasnalem. Mały jak do tej pory pięknie spał z 2-3 pobudkami w nocy (od urodzenia) to od trzech nocy wisi na mnie, po prostu WISI, tak samo jak Krasnal (ten zaczął wisieć totalnie z pobudkami co 30 minut w 6 miesiącu i nie przestał do odstawienia). Boję sie, że to będzie to samo, że będzie cycka jak smoczka traktował, a ja nie będę w stanie funkcjonować bez snu długo, tym bardziej z dwójką.

    Czy przy skoku dziecię może tak wisieć? Bo kryzys laktacyjny odpada, bo w dzień nie ciumka, tylko je co 2-4h, poza tym to też nie ten czas na kryzys (ostatni był pod koniec 3 miesiąca).

    Ręce mi opadają no :(
    --
    • CommentAuthorcestmoi89
    • CommentTimeMar 4th 2014
     permalink
    Fragile, Powiem Ci szczerze, że to normalne tak samo jak przesypianie nocy, czym pewno Cię nie pocieszę. Jak nie możesz/nie chcesz wziąć syna do łóżka, to wg mnie zostaje smoczek lub paluszki. Może Mąż by wstawał w nocy do małego i próbował uspać, a Tobie dawał, jak będzie jasne, że chce jeść, a nie possać?
    Przy skoku może wisieć, czasem też dzieci sobie w en sposób zwiększają ilość pokarmu. W tej sytuacji wszystko od Was zależy.
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeMar 4th 2014
     permalink
    Smoczek na stówę nie da rady, próbowaliśmy go przyzwyczaić i albo my nie umiemy tego zrobić, albo mamy takie dziwne dzieci ;))

    Właśnie chyba spróbuję ten pomysł z mężem. Oby to tylko skokowe było...
    --
  1.  permalink
    Dziewczyny pomocy. Po 20 miesiącach zawitała do mnie @. Ile maksymalnie mogę wziąść tabletek? Mam w domu ibum forte. Póki co właśnie popiłam jedną.
    --
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeMar 4th 2014
     permalink
    The Fragile a u mnie właśnie chyba kryzys. Nigdy wcześniej nie miałam tak miękkich piersi i takie dziwne wrażenie pustych :/ mała je co dwie godziny, czasami co godzinę. Porażka
    --
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeMar 4th 2014
     permalink
    U nas dziś równe 5 m-cy i od wczoraj piersi też mięciutkie, bo mała częściej je, w nocy po raz pierwszy wołała jeść chyba 3 razy! zawsze 1-2 to był max.

    Po 2h zabawy porannej zasnęła przy piersi i śpi już bite 3 godziny :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeMar 4th 2014
     permalink
    Elyanna, czyli coś jest na rzeczy... Może to jakiś przełom, hmmm.... Dzisiaj przyjechały kaszki :) Jutro zrobię małej prezent urodzinowy :)
    --
    •  
      CommentAuthorzanettt86
    • CommentTimeMar 4th 2014
     permalink
    Zanet ja mialam cc w piatek i do dnia w ktorym wyszlam a byl to poniedzialek mala byla dokarmiana mm.Jak wrocilismy do domciu zaczelismy cycowanie na 100% i tak zostalo do dzis.W domu mialam spokoj i zero stresu a mala z czasem nauczyla sie pic z cyca.

    U nas dokładnie tak samo wczoraj wróciliśmy i tylko cyc. :)
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeMar 4th 2014
     permalink
    Cutrynka, zależy jaka dawke ma. Jak 200mg w tabletce to możesz wziasc 2 tabletki co 8h,(forte podejrzewam,ze ma 400mg,wiec jest jak 2 tabletki,wiec możesz wziasc max na dobe 3 takie tabletki czyli tez co 8h). Weź sobie nospe max z 2-3 razy dziennie 1 tabletke lub zwykla.
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeMar 4th 2014
     permalink
    Babelasku a tam da sie wprowadzac dane na innym wykresie? Wiesz moze jak to zmienic ?


    Moly nie wiem, pisałam na szybko, więc bez sensu wyszło, chodziło mi bardziej o to, że siatki centylowe dla dzieci karmionych piersią są inne i wychodzi wyższy centyl, może nie ma to znaczenie przy mniejszym przyroście, ale zawsze lepiej myśleć, że dziecko spada np. na 10-15 centy, a nie na 3:wink:
    -- ;
    •  
      CommentAuthorzanettt86
    • CommentTimeMar 4th 2014
     permalink
    Z owoców i warzyw co mogę spokojnie jeść?
    --
  2.  permalink
    Dzìękuję montenia:-) Nie wiedziałam, że mogę nospę.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.