Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  •  
   CommentAuthorHaniutka
  • CommentTimeJul 12th 2019 zmieniony
   permalink
  Ask, a jak będzie NOP po szczepieniu to powiedzą że to nie od szczepionki tylko z powodu boreliozy.
  --
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeJul 12th 2019
   permalink
  Nie poszłabym i już. I niech piszą pisma. Jak mają na to czas...
  --
  •  
   CommentAuthorMrsHyde
  • CommentTimeJul 12th 2019 zmieniony
   permalink
  Haniutka a Czmeu tak szybko macie ponowne badanie? Nam mówiono o badaniach powtórzonych 5-6tyg pp zakończeniu antybiotyku (młody miał dluzej niz Twoja mała, musiałabym sprawdzić ale zdaje mi sie ze 5tyg)


  Edit: moja koelzanka po leczeniu boreliozy chciała zaszczepić aie na wzw; lekarz kazał jej odczekać 3 miesiące
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeJul 13th 2019
   permalink
  Żabka221: tak czytam to co Marion pisze i on nam podobne rzeczy mówił

  Ale że co ? :shocked:
  Haniutka: Powiedziała, że jak się nie stawie to wyśle pismo do sanepidu !!!

  To nie ich dziecko, więc nic ich nie obchodzi jego stan - oni tylko chcą mieć w przychodni porządek w papierach (czyli zaszczepione dziecko). Nie przejmuj sanepidem - a niech ślą pisma!

  Ja planowałam Frycka zacząć szczepień po ukończeniu 2 lat - i tak się stało. Mimo iż przychodnia donosiła na mnie do sanepidu, a sanepid przysyłał pisma - pierwsze informujące o obowiązku szczepień, drugie zachęcające, trzecie ostrzegające przed grzywną i rozpoczęciem postępowania administracyjnego. A ja im słałam odpowiedzi - porządnie napisane, podparte artykułami z rozporządzeń oraz xerem dokumentacji z przychodni że chorował. Trwało to dwa lata.

  Nie szczep teraz. Jak sanepid do ciebie napisze, to im opiszesz zgodnie z prawdą całą sytuację. Dorzucisz xero wyników badań boreliozy i zaleceń lekarza (może nawet znajdziesz paragon od antybiotyku).
  --
  •  
   CommentAuthorŻabka221
  • CommentTimeJul 13th 2019
   permalink
  Chodzi mi o te artykuły które wrzucałas ze nie musimy szczepić i właśnie tak jak ty robisz żeby zwlekać z tym bo jest na to bardziej odpowiedni czas/wiek.
  --
  •  
   CommentAuthorMrsHyde
  • CommentTimeJul 13th 2019 zmieniony
   permalink
  A ja jestem bojąca dupa, bardziej sie boje nie szczepić niż szczepić
  Nie wiem cyz mały będzie szedł do żłobka ale chociazby przez swoją prace w szkole chce sie czuć chociaż trochę zabezpieczona
  Założenie z czasow ciąży bglo że zacznę szczepić jak będzie miał 3 miesiące, nie składało nam się zupełnie a i upały były wiec poerwsze szczepienie dostał mając 4m1tydz, darł sie przeokrutnie niestety
  Rozmaiwalamnz pediatra o gruźlicy, mówiła ze dobrze byłoby zaszczepić jak nje chce teraz to jak będzie miał z 2-3latka bo u kas jednak gruźlica sie zdarza, krztusiec jednak tez; będzie szczepiony co wizyta 1 wkłucie, ustalaliśmy ze co 3-4tyg będziemy przychodzić i na spokojnie wyszczepinh co trzeba.
  Pneumokoki pierwsza dawka będzie ok 10 miesiąca życia dopeiro a z ta gruźlica powolutku kiedyś tam ale bodajże po ukończeniu 5 roku życia musi być zrobiona próba turkulinowa przed szczepieniem wiec jeśli zdecydujemy sie sCzepic to zrobimy to tak zeby bez tego ogarnąć
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeJul 13th 2019
   permalink
  Hyde, ale wg mojej pielęgniarki z gabinetu miedzy podaniami nie powinno byc mniej niż 6 tygodni przerwy. Ja wiem, ze niby dajesz 2-3 na raz, a tak bedą rozbite. ale ja chyba też bym te 6 tygodni zachowała...
  Ale fajnie, że pediatra nie ma z tym problemu - niektórzy są straszni służbiści...
  --
  •  
   CommentAuthorMrsHyde
  • CommentTimeJul 13th 2019 zmieniony
   permalink
  Karolcia, z tymi tygodniami to chyba mocno umowne bo przy K lat temu 12 też była mowa o 2-4tyg przerwy między szczepieniami
  właściwie jak u nas rozdzielają te szczepienie z 6tyg to dają 2 jednocześnie i na następną umawiają za 2tyg

  ps. może chodziło jej, że między podaniami tej samej szczepionki 6tyg? u nas w grę wchodzą totalnie wszystkie więc teraz było wzw, za te 3-4tyg ma być dtp, potem znowu odczekujemy i wzw (te z 6tyg), po kolejnej przerwie actiHiB (czy jakoś tak); zasadniczo to chciałabym żebyśmy te szczepienia z 6tyg ogarnęłi do okresu jesiennego bo starszaki będą fluki ze szkoły przynosić


  karolciat: Ale fajnie, że pediatra nie ma z tym problemu - niektórzy są straszni służbiści...

  pediatra zgodziła się odroczyć ze względu na to, że mam chorowitą starszyznę plus ja mam silne alergie (włącznie z tym, że miałam NOP i mega jazdę po szczepionce na odczulaniu); W sumie teraz to ona by chciała, żebym szczepiła 2 jednocześnie ale na szczęście dała się przekonać i mi i pielęgniarce, że tak będzie jednak lepiej :wink:
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeJul 13th 2019
   permalink
  Nie, zdecydowanie nie chodziło o tą samą szczepionkę.
  To, że po bgc miała być przerwa 6 tygodnie przed 5 w 1 (takie brała Krysia), to potem, mimo że wg producenta można od razu podać wzw b, to my musieliśmy zachować 6 tygodni. Podobnie było z podaniem pneumokoków, które większość szczepi hurtem z resztą innych.
  --
  •  
   CommentAuthorMrsHyde
  • CommentTimeJul 13th 2019
   permalink
  Aż zapytam znajomej pediatry jak ona to widzi
  Mam ciotkę pielęgniarkę to mówiła że u nich ta 4wklucia jest rozdzielona - jak ma 6tyg to idą dwa i po 2tyg kolejne dwa; w 3 innych przychodniach teź ten schemat a w trzech innych lecą 4 wkłucia jednego dnia
  •  
   CommentAuthorobe
  • CommentTimeJul 14th 2019
   permalink
  Ten odstęp 6 tyg. to chyba po to, żeby się ewentualne NOPy na siebie nie nałożyły.
  -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  •  
   CommentAuthorMrsHyde
  • CommentTimeJul 14th 2019
   permalink
  A to nie jest tak że NOp pojawia sie w ciagu ilus godzin max dni po szczepieniu? Z reguły to słyszałam ze do 4dni znika (obrzęk gorączka wysypka)
  Młoda miewala gorączki tego dnia co szczepienie, ja moje „atrakcje” tez zaliczyłam kilka godz po szczepieniu
  •  
   CommentAuthorask28
  • CommentTimeJul 14th 2019
   permalink
  Nie chce wprowadzac w blad.
  Alé ja czytalam gdzies, ze nop moze wystapic do 30 DNI po.
  Kto ma dokladne dane niech sprostuje.
  -- ,
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeJul 14th 2019
   permalink
  zgodnie z rozporządzeniem mz NOP do 4 tygodni od szczepienia z wyjątkiem bcg, na które przewidziane jest 12 miesięcy. w rzeczywistości nopy potrafią wystąpić później.
  więc te 4 dni to między bajki wsadź bo ktoś Ci ewidentnie papkę propagandową próbuje sprzedać. tym bardziej, że nop to nie tylko obrzęk i gorączka....
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthorMrsHyde
  • CommentTimeJul 14th 2019
   permalink
  Elfiko ale Nikt mi tego nie mówił w kontekście szczepien dzieci, tak było w kwestii mojego odczulania chociazby (a to tez szczepionka jakby nie było);
  Poza tym nie uważam zeby Ktokolwiek w moim otoczeniu szerzył propagandę ale ja kestem pro-szczepieniowa wiec sie nie dogadamy
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeJul 14th 2019
   permalink
  Ale fsktycznie- rozporządzenie mówi że wszelakie odstępstwa od normy do 4 tygodni po podaniu szczeoienia należy traktować jako NOP.

  Nasza pani Bożenka minimum ustaliła na 6 tygodni między podaniami. I nie było zmiłuj nawet o jeden dzień.
  Z tego samego powodu miała w nosie ulotki szczepionek i nie podawała dzieciom na raz np. 5 czy 6 w 1 i pneumo czy meningokoków. Bo stwierdziła że potem w razie komplikacji nie dojdzie po czym są.
  Ale jak widzicie "co kraj to obyczaj" i bez dokonania własnego osądu niewiele zdziałamy.
  Mnie tam pasował taki schemat, nie polemizowałam z odradzaniem. Im starsze dziecko i dłuższe przerwy tym mniejsze ryzyko powikłań.
  Chociaż nie powiem- byłam przerażona jak z deukiesi3cznym Wojtkiem trafiłam do szpitala bez szczepień, a tu wkoło krztuśce, mykoplazmy itp...
  --
  •  
   CommentAuthorMrsHyde
  • CommentTimeJul 19th 2019
   permalink
  Rozmawiałam jeszcE z moja znajoma pediatra (ktora sama ma niespełna 2letnie dziecko) i jeśli podaje sie rożne szczepionki go co 3tyg nest ok, grunt że miedzy dawka tego samego było 6tyg a miedzy różnymi tak jak u nas z 6tyg teraz to 3tyg sa w zupełności ok i pną własnej tak szczepiła swoje dziecko
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeJul 23rd 2019 zmieniony
   permalink
  Pytanie z cyklu "czy to NOP".

  17 lipiec - godz. 14:00 szczepienie Frycka na żółtaczkę (I-sza dawka, Engerix). Nic się nie działo do wieczora i w nocy.
  18 lipiec - nic się nie działo.
  19 lipiec - obudził się rano cieplejszy, temp. 37,3 czyli stan podgorączkowy. Nie poszedł do przedszkola, wciągu dnia temp. powoli rosła, wieczorem 38,2 (dreszcze po kąpieli). W ciągu dnia apetyt zerowy, tylko pił.
  Noc 19/20 lipiec - gorączkuje do 38,6.
  20 lipiec - rano jeszcze gorączka (38,3), z biegiem dnia spadała, popołudniu i wieczorem już bez gorączki. W ciągu dnia apetyt zerowy, tylko pił.
  21 lipiec - bez gorączki, ale nadal kiepski. Apetyt zerowy, dużo pił, dopiero koło 17-tej coś zjadł.

  Żadnych odczynów na ramieniu.

  W formularzu zgłoszenia NOP jest możliwość zaznaczenia pojawienia się gorączki i czasu jej trwania - do 24 h, do 48 h, do 72 h lub dłużej. Ale czy to nie dotyczy sytuacji, że gorączka wystąpiła "zaraz" po szczepieniu i trwała jakiś czas? U Frycka wystąpiła po ok. 40 godzinach.


  https://28dni.pl/pictures/2755113.jpg


  Tak więc - czy to NOP, czy jakaś chwilowa wirusówka?
  Wcześniej miał tylko raz gorączkę po szczepieniu - ale faktycznie była zaraz po, bo tego samego dnia (szczepienie w południe, a gorączka pojawiła się wieczorem).
  --
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeJul 23rd 2019
   permalink
  no masz wyraźnie napisane, że czas utrzymywania się czyli trwania gorączki. i nie, to nie wirusówka. to reakcja na szczepienie.
  mi Bianka zawsze reagowała z opóźnieniem.
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeJul 23rd 2019
   permalink
  Skoro gorączka wystąpiła dopiero po 40 h od szczepienia i trwała przez ok. 30-32 h, to rozumiem, że zaznaczyć opcję nr 3, czyli "do 72 h".
  --
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeJul 23rd 2019
   permalink
  myślę, że tak.
  -- [/url]
  • CommentAuthorSmuga
  • CommentTimeJul 24th 2019
   permalink
  U nas powtórzenie szczepionki na krztusiec tężec polio itp (u nas po skończonym szóstym roku życia). Dzień po: masakra. Łapa spuchnięta bolała. Wyglądał jakby ją przypakował na siłce. W nocy się budził z tego bólu. Następny dzień lżej już, ale jeszcze narzekał. Potem już na szczęście git.
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeJul 24th 2019
   permalink
  Zgłosiłaś nop? Lekarz zgłosił to dalej?
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthorkarolajnas
  • CommentTimeJul 25th 2019
   permalink
  Dzień dobry :) Mam do Was pytanie, w punkcie szczepień nie mogłam się dogadać, w ramach szczepienia błonica, tężec i krztusiec Syn był do tej pory szczepiony Infanrix 5w1. Teraz czeka nas I dawka przypominająca po ukończeniu 5. roku życia. Czym zostanie zaszczepiony tym razem ? Znów Infanrixem czy dawki przypominające to już jakaś inna szczepionka ?
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeJul 25th 2019 zmieniony
   permalink
  Smuga: Dzień po: masakra. Łapa spuchnięta bolała.

  Kto i gdzie może w Polsce zgłaszać niepożądane odczyny poszczepienne?

  Ja zgłaszałam, jak w linku powyżej:
  - prywatnie tutaj mailowo (Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych)
  oraz
  - pediatrze na formularzu zgłoszenia NOP (załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania). Dzwonię później do lokalnego sanepidu by się upewnić, czy zgłoszenie z przychodni dotarło.

  Wczoraj wypełniałam wnioski dotyczące sytuacji opisanej przeze mnie powyżej. I zorientowałam się, zerkając na dwa poprzednie, wysłane w zeszłym roku do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, że wypełniłam je z błędami - wszędzie wpisałam zamiast roku 2018 rok 2016... Także doślę im korektę.
  --
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeJul 25th 2019
   permalink
  karolajnas, przypominająca jest trzyskładnikowa. Infanrix o którym piszesz jest pięcioskładnikowy i można go podawać do ukończenia 2 lat, więc teraz i tak by go dostać nie mógł.
  nie pamiętam nazwy szczepionki btk, ale są to już wersje z bezkomórkowym krztuścem, refundowane.

  Treść doklejona: 25.07.19 07:42
  Znalazłam na stronie kalendarz szczepień, gdzie można "wstecz" zobaczyć, czym powinniśmy być dla danego rocznika szczepieni i kiegy... I powiem wam, ze wielu nie pamiętam, zwłaszcza tężca w 18rż. A kartę szczepień szlag trafił w liceum...
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeJul 25th 2019
   permalink
  karolciat: Znalazłam na stronie kalendarz szczepień, gdzie można "wstecz" zobaczyć, czym powinniśmy być dla danego rocznika szczepieni i kiegy... I powiem wam, ze wielu nie pamiętam, zwłaszcza tężca w 18rż. A kartę szczepień szlag trafił w liceum...

  Bankowo nie masz odporności. Bo szczepionki nie działają przez całe życie - a jedynie max 10 lat, czasami 15 lat od podania.
  Szczepi się dzieci, bo najpodatniejsze na choroby. Dorosłych się już nie doszczepia - chyba że rodzaj wykonywaj pracy tego wymaga (np. mój sąsiad pracuje w wodociągach i systematycznie mają szczepienia tężcowe).

  Ja w zeszłym roku jesienią, przy okazji rozdmuchanej w kraju akcji z zachorowaniami na odrę, byłam akurat w laboratorium zrobić inne badania - odra była w promocji, to dorzuciłam. I wyszło, że nie mam odporności. A byłam szczepiona w dzieciństwie.
  W tym roku, przy okazji badań pod kątem boreliozy, lekarz zakaźnik zlecił mi antygen HBS (wirusowe zapalenie wątroby typu B). Odporności brak... A szczepiłam się na żółtaczkę typu A i B 10 lata temu, przed pierwszą ciążą, w razie CC. Rodzinna mówiła mi wtedy, że szczepionka (3 dawki wzięłam) będzie działać ok. 10 lat - i jak widać zgadza się.
  --
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeJul 25th 2019 zmieniony
   permalink
  Ale ja nigdzie nie pisałam, że się zastanawiam nad odpornością :wink:
  Po wypadku brałam zastrzyk przeciwtężcowy.

  Pisałam tylko, że nie pamiętam faktu podania tych szczepień z kalendarza.
  Gruźlicę chyba pamięta każdy, ale reszty za cholerę :bigsmile:

  A co szczepień w pracy - u nas przysługuje przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu...
  Ale.... dopiero po podpisaniu umowy na czas nieokreślony. chociaż na rocznej robiłam dokładnie to samo co teraz, dopiero niedawno dostałam pierwszą dawkę :bigsmile:
  I kolejny zonk - firma refunduje 3 dawki. Ale nikt, kto ze mną pracuje, nie dostał przypominającej po 3 latach (podaje się w systemie 3 w ciągu roku, potem pierwsze przypomnienie po 3 i każde kolejne po 5...).
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeJul 25th 2019 zmieniony
   permalink
  karolciat: Pisałam tylko, że nie pamietam faktu dostania tych szczepień z kalendarza.

  Ja gdzieś (tylko nie wiem gdzie...) mam swoją kartę szczepień. Muszę znaleźć i postudiować - ale tez nie kojarzę tych szczepień w wieku nastu lat.
  --
  •  
   CommentAuthorkarolajnas
  • CommentTimeJul 25th 2019
   permalink
  Dziękuję - nareszcie dodzwoniłam się do przychodni. Szczepią Tetraximem z bezkomórkowym krztuścem. Pozdrawiam !
  --
 1.  permalink
  karolciat: Infanrix o którym piszesz jest pięcioskładnikowy i można go podawać do ukończenia 2 lat


  Na prawdę Infanrix jest do 2 roku życia? Nas chcą szczepić tym, bo Pentaximem nie możemy, bo właśnie jest do 2 roku życia. Wiec jak to w końcu jest?
  --
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeJul 26th 2019 zmieniony
   permalink
  Może pomyliłam i jest do trzech, skro pentaxim do 2? muszę sprawdzić, może faktycznie jestem w błędzie.
  Faktycznie, inffanrix jest do 36 m-ca. Przepraszam za wprowadzenie w błąd. :shamed:
  --
 2.  permalink
  Ok, dziekuje ;)
  --
  •  
   CommentAuthorobe
  • CommentTimeJul 28th 2019
   permalink
  Infanrix jest zarejestrowany w PL od 2 do 36 mż :)
  -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.