Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoraneta1906
    • CommentTimeFeb 18th 2009
     permalink
    Mam pytanie pewno to już się gdzieś przewinęło. Od dzisiaj tj. od 16 dc powinnam brać luteinę przez 10 dni. Ale do dnia dzisiejszego nie miałam jeszcze owulacji. I zastanawiam się co mam zrobić. Czy mimo brania luteiny owulacja (jeśi wogóle będzie) wystąpi w terminie późniejszym czy ją zablokuje.
    •  
      CommentAuthorkoka
    • CommentTimeFeb 18th 2009
     permalink
    przeczytaj sobie wypowiedź "monawmona" na pierwszej stronie ona tam zacytowała wypowiedź specjalisty odnośnie twoich wątpliwości. Myślę, że to ci pomoże dużo. Pozdrawiam
    •  
      CommentAuthorkoka
    • CommentTimeFeb 18th 2009
     permalink
    żeby szybciej było to cytuję :
    Luteina czy też inny lek zawierający syntetyczny progesteron może blokować owulację jeśli zostanie podany zbyt wcześnie (np na tydzień przed owulacją).
    Przyjęty jednak w okolicy owulacji- na 1,2 dni przed naturalnym pęknięciem pęcherzyka nie powinien zablokować uwalniania komórki jajowej, gdyż nawet w naturalnym cyklu w okresie około-owulacyjnym poziom progesteronu lekko się podnosi.

    Najczęściej jednak zaleca się przyjmowanie tabletek typu Luteina, czy Duphaston w drugiej połowie cyklu (po owulacji), dla wzmocnienia czynności ciałka żółtego.
    •  
      CommentAuthoraneta1906
    • CommentTimeFeb 18th 2009
     permalink
    Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeFeb 24th 2009
     permalink
    Ja też biorę luteinę dopochwowo 2x2 tabletki.

    Luteina generalnie podwyższa PTC, pomimo, że ktoś już tu pisał, że u niego tak się nie dzieje -zakładam, że to przypadek niestandardowy (może być to osoba o dużej masie ciala, może źle mierzy PTC, nie wiem...)

    Luteinę należy brać po skoku temperatury (na drugi lub trzeci dzień). Miesiączka powinna wystąpić po 2 dniach od odstawienia, czyli jeżeli chcę sztucznie skrócić cykl, a moja faza wyższych temperatur trwa 14 dni, to biorę Luteinę przez 12 dni, potem odstawiam (i spada temperatura) i po dwóch dniach mam okres.

    Był tu przypadek dziewczyny, która po 10-ciu dniach od odstawienia dostała @. Przypuszczam, że w czasnie jej przyjmowania doszło do owulki i wytworzenia ciałka żółtego, ale bez pomiaru PTC nie jestem tego stwierdzieć. Jeśli taka sytuacja miała by miejsce, to poziom PTC powiniej się utrzymać do dwóch dni przed okresem...

    w wiki 28 dni mamy opisane działanie Duphastonu, a Luteina działa podobnie, czyli może istnieć dawka blokująca owulację, ale jej nie znam. Moja doktór gin-endo stwierdziła, że przy przyjmowanej przeze mnie dawce taki mechanizm nie zachodzi. Myślę, że Luteinę można przyjmować bez poprzedzającego skoku PTC tylko jeśli cykl się ciągnie i końca nie widać bez jej podania (ja tak ją przyjmuję regularnie).
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthormonitab
    • CommentTimeMar 17th 2009
     permalink
    mam takie pytanie moje cykle byly zazwyczaj 36 -38 dni,od 2 miesiecy po tabletkach na tarczyce pierwszy juz liczyl 49,drugi teraz 58,bylam u ginki i kazala mi wziasc luteine od 16-25 dc,ale naczytalam sie ze skoro niewiem kiedy bedzie owulacja to moze luteina zablokowac ja,chociaz i byly opinie takie ze nie blokuje,,mial ktos taki przypadek,,brac czy nie brac..
    --
    •  
      CommentAuthormartaj
    • CommentTimeMar 19th 2009
     permalink
    czesc dziewczyny,poczytalam troszke waszych wypowiedzi i przeraziłam sie,ze odstawienie luteiny moze spowodowac poronienie:/ moj gin nic mi o tym nie wspomnial,mam brac luteine doustnie od 16-25 dc przez 3 miesiace i wlasnie zaczynam 3; mialam wielka nadzieje,ze jestem w ciazy w tym miesiacu i teraz sie martwie,ze powinnam brac dalej luteine po uplywie 25dc?! poradzcie mi prosze co o tym sadzicie?
    -- http://s2.suwaczek.com/20070824650113.png
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeMar 19th 2009
     permalink
    zawsze możesz po 25 dniu cyklu robić test cążowy i jeśli wyjdze negatywny to odstawć bez problemu, a jak pozytywny to pobrać jeszcze tą samą dawkę do konsultacj z lekarzem i ew. potem stopniowo ją zmniejszać...
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthormartaj
    • CommentTimeMar 20th 2009
     permalink
    dziekuje za odpowiedz
    -- http://s2.suwaczek.com/20070824650113.png
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeMar 20th 2009 zmieniony
     permalink
    martaj powedz m a jakiej długości są zazwyczaj twoje cykle bez luteiny i czy mierzylaś temperaturę i wiesz jakej długości jest u Ciebe faza wyższych temperatur?? napsz jeszcze proszę ile masz przyjmować luteny i jaka jest mniej-więcej Twoja waga i wzrost.
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthormartaj
    • CommentTimeMar 20th 2009
     permalink
    moje cykle bez luteiny wahały sie od 40-50dni (po odstawieniu anty) teraz zaczynam 3 cykle z luteina (mam brac przez 3 cykle) i trwaja 28dni,problem u mnie tkwi w tym,ze mieszkam w Anglii i co 3 miesiace jestem w Polsce gdzie staram sie wlasnie chodzic na badania,progesteron i prolaktyne mam w normie; tak mierze temp i faza temp wyzszych trwa 12-13dni; moj wzrost 167, waga ok 53kg
    -- http://s2.suwaczek.com/20070824650113.png
    •  
      CommentAuthormartaj
    • CommentTimeMar 20th 2009
     permalink
    z tego co widze s_biela tez emigrantka jestes?:wink:
    -- http://s2.suwaczek.com/20070824650113.png
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeMar 20th 2009 zmieniony
     permalink
    ja? dlaczego?? mieszkam w Warszawie...

    a ile bierzesz tej luteiny?? doustnie?
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthormartaj
    • CommentTimeMar 20th 2009
     permalink
    to sorki:) pisałam juz wyzej ze od 16-25dc czyli 10 dni
    a Ty tez bierzesz tak?
    -- http://s2.suwaczek.com/20070824650113.png
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeMar 21st 2009
     permalink
    chodzło mi o liczbę tabletek jak często.

    Ja biorę od drugego dnia skoku tempki lub od 21 dnia cyklu 2x2t przez 12 dni potem dwa dni przerwy i @. Moje cykle przed rozwinięciem PCOS trwały 33-35 dni a faza wyższych temperatur 14 dni.
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthormartaj
    • CommentTimeMar 21st 2009
     permalink
    ja biore 1x1t przez 10 dni(jak juz pisalam od 16-25dc)
    -- http://s2.suwaczek.com/20070824650113.png
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeMar 21st 2009
     permalink
    nie sądzę żeby taka dawka miała zablokować owulację... ja biorę dwa razy więcej i moja ginka powiedziała, że nie działa antykoncepcyjnie, a tym bardziej powodować poronienie...
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthormartaj
    • CommentTimeMar 22nd 2009
     permalink
    dzieki; no to pozostaje Nam teraz byc dobrej mysli i czekac na rozwoj sytuacji:) a Ty w jakim jestes wieku ?
    -- http://s2.suwaczek.com/20070824650113.png
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeMar 22nd 2009
     permalink
    23 lata :)
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthormartaj
    • CommentTimeMar 22nd 2009
     permalink
    ja 26 :)
    -- http://s2.suwaczek.com/20070824650113.png
    •  
      CommentAuthormartaj
    • CommentTimeApr 4th 2009
     permalink
    Lekarz zapisał mi lutenyl od 16-25dnia cyklu,dzis jest 16 dc i nie było jeszcze owulacji,nie wiem co robic? wziasc lutenyl czy nie bo jesli wezme to temp jutro skoczy i nie bede wiedziala,czy owulacja była bo podobno lutenym podwyzsza temp. prosze o pomoc?
    -- http://s2.suwaczek.com/20070824650113.png
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeApr 6th 2009
     permalink
    nie wiem co Ci odpisać. nie wiem jak dawkuje się ten lek. Moja doktór każe mi przyjmowac luteinę mimo braku owu, co ma zmusić jajniczki do wypuszczania w następnych cyklach komórek szybciej. mierz dalej temperaturę, bo podobno widać na wykresie owulację mimo stosowania luteiny. Mam wątpliwości dlaczego lekarz podał Ci syntetyczny progesteron zamiast naturalnego??
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthormartaj
    • CommentTimeApr 6th 2009
     permalink
    dziekuje za komentarz,niestety nie mialam pojecia,ze przyjmuje syntetyczny progesteron,a nie naturalny? moglabys mi napisac cos wiecej na ten temat? czekam do jutra (19dc) i biore lutenyl,moze niepotrzebnie czekam skoro owulacje widac pomimo iz bierze sie lek,myslalam ze jak wezme tego 16 dnia to przekresli to moje szanse na owulke,jeszcze raz dziekuje
    -- http://s2.suwaczek.com/20070824650113.png
    • CommentAuthors_biela
    • CommentTimeApr 6th 2009
     permalink
    Powiem tak: moja doktór stwierdziła że jakoś ten skok tempki może zobaczyć mimo zakłóceń ze strony progesteronu... ja tego nigdy sama nie zaobserwowałam :/ Poprostu weszłam na encyklopedię leków i zobaczyłam że składnik głowny to Nomegestroli acetas a nie Progesteronum jak w przypadku luteiny
    -- "kicham na to, czy mój sąsiad czyta o moich cyklach" ngl
    •  
      CommentAuthortinkerbell
    • CommentTimeMay 24th 2009
     permalink
    Ja dostalam od gina luteine dopochwowa ktora mam brac 2 razy dziennie po 1 tabletce od jutra. Wcale mi sie to nie podoba, gdybym przed wizyta wiedziala ze jest tez doustna poprosilabym o nia, rozumiem ze mam sobie te tabletke wkladac rano i wieczorem, ale jaki jest sens wkladania jej rano skoro o 6,30 wstaje do pracy przeciez to wszystko ze mnie wyplynie? ;( czy ktoras z Was stosowala luteine w tabletkach dopochwowo?
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeMay 24th 2009 zmieniony
     permalink
    ja stosuję - rzeczywiście troszkę wypływa (ja teraz leżę, więc trochę mniej, niż gdy chodziłam), myślę, że to co ma działać - zadziała. Jeżeli masz wątpliwość - może zadzwoń do gin?
    --
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeMay 24th 2009
     permalink
    tinkerbell stosowałam luteinę w obydwu postaciach (podjęzykowo i dopochwowo) i z własnego doświadczenia oraz niedawnej rozmowy z lekarzem mogę powiedzieć, że wersja doustna praktycznie nie działa (a na dodatek paskudnie smakuje)
    --
    •  
      CommentAuthortinkerbell
    • CommentTimeMay 24th 2009
     permalink
    To samo powiedziala moja gin ze doustna strasznie smakuje. Moze po prostu bede nastawiac budzik na 5 rano zeby chociaz z 1,5 godz bylo na wchloniecie...innej rady nie widze...dzieki dziewczyny
    •  
      CommentAuthorbura_gwiazdka
    • CommentTimeJun 28th 2009 zmieniony
     permalink
    powiem tak.
    z luteiną miałam kontakt dwa razy.
    1. okres spóźnił mi się dwa tygodnie. zrobiłam test ciążowy w domu i poszłam do ginki. ta zapytała tylko czy robiłam test i od razu przepisała mi luteinę 50 2x2 tabl przez 5 dni. i od tego momentu moje cykle oszalały... wcześniej miałam równo 30, a od skończenia luteiny są od 21 do 133 [można popatrzeć u mnie na wykresy...].
    2. teraz, po cyklu 133 dniowym znowu poszłam do gina, tym razem faceta. po badaniach prolaktyny [tarczyca w normie] przepisał mi bromocorn od 1 do 16 dc i luteinę 50 [2x1 tabl podjęzykowo] od 17 do 26 dc. widział wykresy, więc wie, że dawno nie miałam owulacji przed 20 dc... co więcej, dwa poprzednie cykle z luteiną były kompletnie bezowulacyjne, więc ta podjęzykowa [jak zresztą mówi tuli_pani] oprócz tego, że paskudnie smakuje, działa tylko na mechaniczne złuszczenie się endometrium...
    i teraz moje pytanie.
    od tego cyklu zaczęliśmy się starać. nie chcę blokować sobie owulacji, chcę, żeby rozwinęła się naturalnie. bromocorn biorę, ale zastanawiam się nad rozpoczęciem luteiny. brać przed owulką? wizytę u gina mam dopiero na 17 lipca, to będzie 23 dc... co mam robić? :(
    --
    •  
      CommentAuthoraczkolwiek
    • CommentTimeJul 3rd 2009
     permalink
    A czy którejś z was w trakcie zażywania luteiny zdarzały się... że tak powiem... stany gorszego samopoczucia? Brałam luteinę kilka dni, jak pojawiły się stany lękowe i depresyjne. Miałam z tym wcześniej problemy, ale od jakiegoś czasu czuję się dobrze, nie biorę żadnych leków i dobrze sobie radzę w sytuacjach stresowych. Zbieg okoliczności? Czy rzeczywiście to działanie niepożądane może pojawić się tak szybko? (bo wiem, że jest wymieniane na ulotce).
    •  
      CommentAuthorewunia84
    • CommentTimeDec 15th 2009
     permalink
    Dziewczyny, powiedzcie mi dlaczego w tym cyklu mimo zażywanej luteiny nie ma u mnie skoku???? W poprzednim cyklu już na drugi dzień od zażycia jej skok był???
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeDec 15th 2009
     permalink
    Hmm, a to nie jest przypadkiem tak, ze luteine powinno sie brac dopiero od dnia skoku?
    --
    •  
      CommentAuthorewunia84
    • CommentTimeDec 15th 2009
     permalink
    Lekarz przepisał mi ją od 16 lub 18dc( sama miałam zdecydować) ma uregulowanie.
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeDec 15th 2009 zmieniony
     permalink
    Wedle moich informacji (ale sama luteiny nie bralam), nalezy ja brac wlasnie od 1. dnia wyzszych. Czy moze powstrzymac naprawde skok - nie wiem. Ten 16. czy 18. dc to przy zalozeniu 28-dniowego cyklu.

    Czytalas od poczatku ten watek?
    --
    •  
      CommentAuthorewunia84
    • CommentTimeDec 15th 2009
     permalink
    Ja mam problemy z baaardzo długimi cyklami ( bardzo często bezowulacyjnymi) i lekarz kazał mi tak brać żeby ,,nauczyć" organizm prawidłowych reakcji, więc słucham zaleceń. Dziwi mnie tylko, że w poprzednim cyklu skok był (chociaż trzy dni wcześniej byłam na USG i lekarz stwierdził brak pęcherzyków które mogą pęknąć) a w tym nie ma:cry:
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeDec 15th 2009
     permalink
    Przeczytaj ten wątek od początku, koniecznie. Wtedy widziałabyś to:

    koka: Luteina czy też inny lek zawierający syntetyczny progesteron może blokować owulację jeśli zostanie podany zbyt wcześnie (np na tydzień przed owulacją).
    Przyjęty jednak w okolicy owulacji- na 1,2 dni przed naturalnym pęknięciem pęcherzyka nie powinien zablokować uwalniania komórki jajowej, gdyż nawet w naturalnym cyklu w okresie około-owulacyjnym poziom progesteronu lekko się podnosi.

    Najczęściej jednak zaleca się przyjmowanie tabletek typu Luteina, czy Duphaston w drugiej połowie cyklu (po owulacji), dla wzmocnienia czynności ciałka żółtego.
    --
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeDec 15th 2009
     permalink
    Często lekarze przepisują luteinę 16-25dc właśnie w celu "nauczenia" organizmu krótkich cykli (w przypadku gdy kobieta boryka sie z dlugimi cyklami)
    luteina to czysty progesteron, który działa termogennie, zwykle już na drugi dzień przyjmowania
    lecę do Ciebie pod wykres
    --
    •  
      CommentAuthorewunia84
    • CommentTimeDec 18th 2009
     permalink
    I co ja mam teraz zrobić???? Dziś 8 dzień brania Luteiny i plamie??? Mam odstawić czy nadal brać jeszcze przez te 2 dni????? Normalnie zgłupiałam. Bardzo proszę o radę!!!!
    :cry::cry::cry:
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeDec 21st 2009
     permalink
    No cóż... zupełnie bezzasadnie podjęłaś pierwszą tabletkę, nic nie wskazywało na przebycie owulacji więc niespecjalnie jest się czego spodziewać. Luteinę bierze się po potwierdzonym przebyciu owu a nie od konkretnego dnia cyklu, ten nie matematyka. Wykończ luteinę a od nastepnego cyklu poczekaj na wzrost temperatury i tym samym potwierdzenie przebycia owu (3 lub 4 wysze).

    Zaznaczyłaś na wykresie krwawienie, więc jest to krwawienie, czy plamienie? Jeśli krwawisz, to odstaw Luteinę.
    •  
      CommentAuthorewunia84
    • CommentTimeDec 22nd 2009
     permalink
    Najpierw plamienie potem krwawienie. Na marginesie: Jak bym miała czekać na owulacje to bym się chyba nie doczekała... Prześledź moje cykle. Luteinę biorę na unormowanie moich mega długich cykli.
    Mam jeszcze jedno pytanko skąd taki wielki spadek???? (pomijając że odstawiłam luteinę. W poprzednim cyklu nie było aż tak wielkiego spadku po jej odstawieniu)?????
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeDec 23rd 2009
     permalink
    Temperatura nie zawsze jest taka sama, może się wahać
    --
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeDec 23rd 2009 zmieniony
     permalink
    Ewunia, zupelnie nie rozumiem stwierdzenia o nie przebytej owulacji. Pierwszy wykres bez danych wiec nic nie da sie stwierdzic, drugi wykres zabkowany i podejrzewam, ze mocno stresowy, trzeci wykres pieknie owulacyjny, wiec?
    A przepisywanie luteiny "na unormowanie" to niestety lenistwo lekarzy bo najpierw trzeba orzec brak owulacji (monitoring 3 sasiadujacych cykli lub jednofazowe 3 sasiadujace cykle) a nastepnie zlecic zbadanie poziomu hormonow (profil hormonalny) i dopiero brac sie za leki. Nic nie da zadna Luteina jesli problem lezy w czyms innym niz samo cialko zolte, dodatkowo na cialko zolte nierzadko oddzialuja inne hormony (np prolaktyna).
    Podsumowujac: nic nie wskazuje na to, ze wszystkie cykle sa bezowulacyjne. Nie wiesz jak byloby w pierwszym cyklu, gdybys mierzyla do konca. Moze owulacja jednak byla?
    Cykle dlugie i temperatura ma tendencje do skoko, tu nalezy postarac sie o diagnozowanie pacjentki a nie szpikowanie czym sie da, na oslep :(
    Zbadaj estradiol i prolaktyne.
    •  
      CommentAuthorTati4
    • CommentTimeMay 29th 2010
     permalink
    Ja jestem po inseminacji , pęcherzyk byl juz nadpękniety , piekna owulacja i tego samego dnia , miałam juz zażywać luteinę 3xdziennie po jednej (łacznie 150 mg)
    Zdecydowałam się oczywiście dopochwowo, bo doustna ma mega gorzki smak. Ztym ,ze moja gin twierdzi ,ze oba maja taka sama skuteczność.
  1.  permalink
    dziewczyny, lekarz przepisał mi luteine od 16 do 25 dc. Wziełam pierwszą tabletkę pierwszego dnia wyższych temperatur czyli 18dc. Czy wiecie może czy mam ją brać przez 10 dni (tak jak gdybym wzieła od 16 dc) czy przez 8 dni? czy też aż do ewentualnego okresu.......?
    •  
      CommentAuthortuli_pani
    • CommentTimeNov 2nd 2010
     permalink
    prawidłowo należy brać luteinę po owulacji - w przypadku braku monitoringu od tzw. trzeciej wyższej temperatury (w zależności od metody) przez 10 dni
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeNov 2nd 2010
     permalink
    Na pewno przez 10 dni.
    -- serce przestało bić.
  2.  permalink
    dziekuję wam bardzo! :)
    • CommentAuthorMaribagi
    • CommentTimeJan 23rd 2011
     permalink
    Dziewczyny,
    Ja wzięłam luteinę od 21 dc - 2razy dziennie po 1 tabletce (dopiero 5 dnia wyższych temp). Jestem teraz w 26 dc od kilku dni boli mnie brzuch jak na okres i kuje jajnik. Czy to może być od luteiny?? Nie wiem do kiedy mam ja brać. Mam cykle rożnej długości ale ostatnio miałam 28 dni. Strasznie się stresuję.Powinnam zrobić test?
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeJan 24th 2011
     permalink
    Lekarz nie poinstruował Cię?
    Mój kazał mi brać luteinę 10-12 dni. Przed odstawieniem robię betę.
    Brzuch ma prawo pobolewać w II fazie bez ciąży, a przy ciąży często boli.
    Zrób betę minimum 10 dni p skoku.
    -- serce przestało bić.
    • CommentAuthorMaribagi
    • CommentTimeJan 26th 2011
     permalink
    AniaBB niestety dostałam okres:( Także wszystko już jasne.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.