Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeNov 23rd 2014
     permalink
    Dzięki Ewa
    --
    •  
      CommentAuthorKlNGA
    • CommentTimeNov 24th 2014
     permalink
    No to trochę mnie podłamałyście, bo myśmy połyskującą terakotę do łazienki kupili. I do tego czarną :confused:
    --
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeNov 24th 2014
     permalink
    Dziewczyny, a któraś z Was ma może w łazience zestawienie szarości i drewna?
    Podoba mi się to na wizualkach, ale boję się efektu na żywo :P
    Wybraliśmy na ściany płytki betonopodobne 25x60cm a na ziemie chcemy płytki drewnopodobne w ciepłym odcieniu i w takim samym odcieniu szafki.
    Ale jakoś się nie mogę zdecydować bo boję się efektu, czy to wszystko będzie grać...
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 24th 2014 zmieniony
     permalink
    ja mam czesciowo tylko ale widzialam na zywo u znajomych plytki betonopodobne (takie dosc duzego formatu) i do tego obudowe geberitu, wanny i podloge w plytkach drewnopodobnych, bardzo fajnie wygladalo
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 24th 2014
     permalink
    Asiula rozwiązanie super ale dobrze dobierz kolor szafek lub też daj w jednym kolorku.
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeNov 25th 2014 zmieniony
     permalink
    Wiem wiem już mam wybrane płytki Concret color grey na ścianie:
    null
    Na podłogę Korzilius Modern Oak Brown:
    null
    A kolor szafek wybierałam z wzornikiem płyt w salonie i wydaje mi sie praktycznie identyko, także chyba będzie ok :D
    Oby...........:P:devil:
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorAnnie_86
    • CommentTimeNov 25th 2014 zmieniony
     permalink
    Asiula, płytki na ścianę rewelacyjne, ale wg mnie z tym odcieniem drewna prezentują się trochę smutno, ponuro i mdło. Widziałam fajne aranżacje w podobnym stylu, ale odcień płytek podłogowych oraz mebli był bardziej intensywny i cieplejszy. Z drugiej strony - może na żywo wygląda to lepiej :wink:.
    -- http://lb3m.lilypie.com/y2f6p1.png
    •  
      CommentAuthor_Asiula
    • CommentTimeNov 25th 2014
     permalink
    No na żywo odcień jest trochę inny taki ciepły bardziej ;p
    Mam nadzieje ze będzie pasować ;p
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 25th 2014
     permalink
    Asiu na żywo i na podlodze to się pozmienia
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeNov 26th 2014
     permalink
    Zyrnę później do magicznego pliku xls i Ci podam.

    Treść doklejona: 26.11.14 23:07
    CHolera, nie mam tak tego rozdzielonego więc chyba Ci nie pomogę. Mam wpisane ogrzewanie - materiały i ogrzewanie - robocizna. A w ramach tego są kaloryfery w piwnicy i w łazienkach.
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeNov 26th 2014
     permalink
    Elfika to zależy od wielkości domu, ile np podlogowki, ile grzejników w pokojach i łazienkach. ... czy z piecem i zasobnikiem.... etc...
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    elfika: podlogowka we wszystkich pomieszczeniach. bez grzejnikow.

    Przemyśl to jeszcze. mam podłogówkę w całym mieszkaniu i żałuję tego. Faktem jest, że pokój jest przez to bardziej ustawny niż przy grzejniku. Podłogówka sprawdza się tam gdzie są płytki np przedpokój, buty zimą rano zawsze suche.

    Możecie polecić jakiś bezpieczny dla dzieci lakier do drewna? Będę odświeżać łóżeczko i chciałabym aby nie szkodził on memu dziecku.
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    bladykot: i żałuję tego.

    A możesz napisać coś więcej?
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeNov 27th 2014 zmieniony
     permalink
    Ja ostatnio czytałam post na temat podłogówki pewnej blogerki, wyraża oczywiście swoją opinię po swoich doświadczeniach. Zaraz poszukam.
    Wali mi się dach
    --
  1.  permalink
    Elfiko, jezeli masz wybrany projekt ( gotowiec) to do projektu będziesz miała załączony kosztorys, wiec najlepiej się na nim wzorowac. NIkt nie odpowie Ci ile moze kosztowac podłogówka w Twoim domu, bo to zależy od wielu czynników. To tak jakbys zapytała - ile kosztuje samochód :)
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    Kurde, a ja mam wrażenie, że ta Pani z bloga nie ma ogrzewania podłogowego, albo robi coś nie tak...
    Odniosę się tylko do dwóch prawideł...
    Po pierwsze - temperatura wody 36 stopniu w ogrzewaniu podłogowym?? WTF? Zwykle nie przekracza się temperatury 28 stopni na wylocie i mieć ok 23 stopie na powrocie, więcej przy dużej powierzchni ogrzewania nie jest po prostu potrzebne.
    Wtedy tempka podłogi wynosi ok 23 stopnie. GDzie tu temperatura ciała?
    Po drugie - najbardziej powietrze wysusza duża różnica temperatury, czyli to co ma miejsce przy rozgarzanych na maksa kaloryferach. A nie w temperaturze która de facto jest bardzo normalna...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    Kosztorysy np u nas w miescie sa rzadkoscia, z tego co sie orientuje to tylko w jednym biurzy je robia ale tez za dodatkowa oplata. A masz juz projekt na oku jakis gotowy czy bedziesz indywidualny robic??
    Elfiko jak cos to po zrobieniu projektu mozesz je wyslac z prosba o wycene do roznyh instalatorow i ceny porownasz.

    A co do wielkosci domu to ja mam maly bo uzytkowej 122 i powiem tak, jak przeprpwadzalam sie z bloku mowolam ze z hukiem starczy, ale w sumie baaaardzo brakuje mi pralni i gabinetu, bardzo bardzo
    Tyle ze u nas wielkosc dzialki warunkowala wielkoac domu. Jedyne co moglam zrobic to zdecyowac sie na mniejsza aypialnie i nie robic duzego (21m2) tarasu na pietrze tylko zrobic gabinet obok sypialni
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    Nie wiem, nie mam podłogówki, ani nawet domu, więc nie mogę się do tego odnieść. Pomyślałam, że może się przyda na tym forum, że warto przeczytać. Wiem tylko, że mieszka na Suwalszczyźnie, więc trochę tam zimniej niz w innych regionach, może stad taka temperatura. Gdybam, bo nie wiem.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    W podlaskim jest troche bardziej biz troche zimno ;) chociazby to ze na pd-zach jest +6 a u nas -6 w tej samej chwili a na suwalszczyzniw bywa w tym samym czasie jeszcze zimniej

    Ja sie ba podlogowke w calym domu nie zdecydowalam i w sumie dobrze vo tam gdzie podlogowka mam wrazeniw ze kurzy sie bardziej. Podobne spostrzezenia maja kolezanki
    No i co ciekawe jwdni lekarze twierdza ze podlogowka to dobre rozwiazanie ale moj alergolog i pulmonolog mi odradzali ze wzgledu na alergie i astme. Wiem ze pulomonolog u siebiw w domu tez nie robila ale u nij doszly jeszcze problemy z krazeniem ktoregos z domownikow
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    Ale wg mnie to, że podłogę podgrzewają do 36 stopni to już jest jakiś błąd wcześniejszych założeń przy projektowaniu instalacji. Widocznie u nich nie powinno być samej podłogówki. I faktycznie przy tak dużej powierzchni i dwukondygnacyjnym salonie taka temperatura może być bardzo szkodliwa. To ja się nie dziwię, że ma złe doświadczenia, latają jej kudły i jest im sucho itd, jak temperatura w rurach pewnie ponad 50 stopni.
    Powinna napisać wprost - powinno być ogrzewanie mieszane, nie dostosowaliśmy ogrzewania do rodzaju pomieszczeń, powierzchni domu, liczby okien i wreszcie warunków pogodowych itd.
    A nie pisać, że radzi w kuchni a w salonie odradza. Przecież salon - salonowi nie równy.

    U nas np są ogrzewane kaloryferami piwnice, więc podłoga w salonie będzie grzana również od dołu, ale jakbym miała dom na gruncie to zapewne przy powierzchni naszego salonu trzeba by było zamontować kaloryfery (btw zrobiliśmy sobie wyjście pod kaloryfer na wykuszu jakby jednak trza było dogrzać).
    --
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    Elfiko, ja nie chcę się wcinać, ale zdziwiłam się mocno - pisałaś na innym wątku że finansowo nie jest spokojnie. Nie boisz się w takiej sytuacji kredytu? Pytam, bo widziałam na własne oczy, jak bezsensownie obliczana może być zdolność kredytowa, a potem ludzie ledwo od pierwszego do pierwszego ciągną...
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeNov 27th 2014 zmieniony
     permalink
    Przemyśl to jeszcze. mam podłogówkę w całym mieszkaniu i żałuję tego. Faktem jest, że pokój jest przez to bardziej ustawny niż przy grzejniku. Podłogówka sprawdza się tam gdzie są płytki np przedpokój, buty zimą rano zawsze suche.


    Ja mam podłogowe w łazience i kuchni (pod kaflami ). Sprawdza się w tych miejscach. Kumpel ma w całym domu i narzeka .... Także warto przemyslec wydatek ;)
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    Mi sie marzy dom, ale pracuje tylko mąż (wiadomo do czasu), zarabia sporo jak na naszą wiochę, ale zwyczajnie boimy się tak dużego kredytu na całe życie, bo różnie bywa, dziś ma taką pensję, ze z palcem w d...e byłoby nas stać na ten kredyt, ale za rok czy 10 lat może ją stracić. Zwyczajnie się boimy :(
    Czy to prawda, że w bankach chcą teraz 20% wkładu własnego??? Gdybym chciała 300tyś, to w kieszeni muszę mieć 60tysi, no ale skąd powiedzcie mi? Odłożone nic nie mamy, ciągle ładujemy w mieszkanie, ciągle coś trzeba kupić (nawet jak nie trzeba :devil:) i tak lecą pieniążki przez palce.

    Treść doklejona: 27.11.14 18:13
    No i czy mogę wziąć jeden kredyt hipoteczny na działkę i budowę? (nie wiem moze juz pytałam)
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    MyAngel mozesz wziac kredyt na dzialke+budowe. My dzialke w prawdzie mielismy jako wklad wlasny ale kredyt dostalismy bez problemu nie majac jakis mega zarobkow dla 4osobowej rodziny. Ostatnio kolezanka orientowala sie w spraiwe kredytu i doradca powiedzial jej ze jesli ma wlasne mieszkanie to moze je deklarowac jako wklad wlasny z zaznaczeniem ze jest na sprzedaz po wybudowaniu domu. Nie wiem czy to sprawdzila ale moze warto zapytac?

    ostatnio gdzies czytalam ze ma byc co raz trudniej z otrzymaniem kredytu, jak my bralismy to byla opcja ze mozna bylo nawet 100% dostac kredytowania (tylko ze wtedy oprocentowanie bylo wyzsze niz jak sie mialo wklad wlasny)
    •  
      CommentAuthorLibra1610
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    MyAngel, my teraz bierzemy kredyt i teraz wymagane jest 5% wkładu wlasnego a od nowego roku 10% ;)
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    Libra1610: teraz wymagane jest 5%

    Oooo, to trochę mniej, bo patrzyłam na stronie banku ING i tam jest 20% wkładu.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    elfika: u nas gabinet bedzie zamiast garazu. Doslownie ;)


    Elfiko a dzialke macie na tyle duza ze garaz bedzie gdzie wybudowac? u nas nie bylo takiej mozliwosci a garaz nie jest tylko do parkowania auta ale tez mamy tam worki z ekogroszkiem


    zerknelam na ten projekt Z7 i tak mi sie na mysl nasunelo jesli sa tylko 3 sypialnie a jedna stanie sie gabinetem to nie malo gdy sie mysli o powiekszaniu rodziny??
    poza tym - czy znasz kogos kto dom ogrzewa tylko kominkiem? my kominek odpalamy wylacznie rekreacyjnie, nie wyobrazam sobie palenia na codzien, to takie robienie z salonu kotlowni
    kuchnia jest malenka, salon moim zdaniem w tej wielkosci i jeszcze z czescia jadalna skoro w kuchni nie ma miejsca na stol to troche ciasno
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    MrsHyde: poza tym - czy znasz kogos kto dom ogrzewa tylko kominkiem? my kominek odpalamy wylacznie rekreacyjnie, nie wyobrazam sobie palenia na codzien, to takie robienie z salonu kotlowni

    ja niestety znam. sknerusy tak robia. i pala czym popadnie, rozniez paletami i innymi odpadami;-P
    -- ;
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    ja sie w ogole nie znam, ale mozecie mi powiedziec ile budowa takiego domu wyniesie? do stanu deweloperskiego? tak z ciekawosci pytam. w sensie - do stanu ze mozna zaczac sie urzadzac + wykanczac? bez dzialki. tego wlasnie 80 metrowego.
    -- ;
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    Ewasmerf: ja niestety znam. sknerusy tak robia. i pala czym popadnie, rozniez paletami i innymi odpadami;-P


    Moje dziecko uwielbia Twój awatar - który to już raz wymacał Smerfetkę...:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    Ewka no ale w domu w kominku takim syfem???? toc to sie zadusic mozna i jakiejs powaznej choroby nabawic
    ja znam takich ktorzy pala w piecach 'smieciuchach' paletami czy kartonami ale nieopodal mieszkaja tacy ktory potrafia palic oponami!! plastikiem czy jednorazowymi pieluchami :/
  2.  permalink
    Ewasmerf: bez dzialki. tego wlasnie 80 metrowego.

    Ewa, jeśli dobrze pamiętam, to nam architekt mówił żeby liczyć 2000pln za 1mkw, przy średnim standardzie wykończenia.
    Ale to właściwie taka czysta teoria, bo różnice będą gigantyczne w zależności choćby od materiału, który użyjesz- patrz np różnica w cenie między dachówką ceramiczną, a blachodachówką.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    u nas orientacyjnie podaja 2600-3000 za 1mkw juz do stanu w jakim mozna sie wprowadzac
    co wazne kaza liczyc nie powierzchnie uzytkowa a calkowita (jak przeliczylam nasze koszty to roznica prawie 600zl na metrze wyszla liczac uzytkowa i calkowita)

    Treść doklejona: 27.11.14 20:08
    elfika: Wiesz, myslalam o tej powierzchni bardzo dlugo, tym bardziej, ze dom, ktory mielismy robic jest wiekszy. Tylko, ze ja nie potrzebuje duzej kuchni. Po 3,5 roku posiadania 1,5 metra kuchni i 9 salonu ze stolem i gratami Bianki, oraz z jedna sypialnia 1,8x4,5 to mysle, ze luz. Tym bardziej, ze my lubimy byc blisko siebie. Imprez nie organizujemy, w swieta i tu dawalismy rade, a jeszcze dzieci wyfruna z domu.

    jakbym siebie slyszala :wink:
    my w prawdzie mielismy mieszkanie 44m2 ale 3pokojowe i bylam przekonana ze kuchnia ok 12m2 to bedzie rarytasik a salon 27m2 to z hukiem starczy heheheh
    znaczy nei jest tak ze nie starcza ale ogolnie widze ze gdyby bylo pare m2 wiecej to tez nie byloby zle; nie pogardzilabym kuchnia taka z 20m2 i jeszcze wiekszym salonem ehehehe

    a garaz-biuro rozumiem przylegajacy do domu? bo jesli tak to zupelnie inna bajka
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    aha, dzieki.
    hyde, to co wkleilas ten projekt to taki nawet nie ze maly metraz (choc jak na dom dosc maly), to troche te metraze pokoi, lazienki itd - troche to klity sa. elfiko, to jest twoj projekt?
    ja sie tam na domach nie xznam, ale nie lepiej zrobic sobie wieksze pomieszczenia kosztem ich ilosci? ja sie cisne w bloku i wolalabym miec osobiscie przykladowo pokoj dziecka nie 12 m2 a 20 m2, salon z jadalnia ze 30 m2 minimum, lazienke ok 10 m2. mi osobiscie sie to tak widzi.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    Elfiko a dowiadywalas sie o koszty robocizny? powiem Ci ze np "dachowcow" mialam od ciebie z miasta :)
    czasami lokalnibudowlancy sa znacznie drozsi niz ci kilkanascie/kilkadziesiat km dalej

    Treść doklejona: 27.11.14 20:17
    Ewasmerf: hyde, to co wkleilas ten projekt

    Ewa to projekt Elfiki, ona nie miala jak wrzucac to ja wyreczylam
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    aha, dzieki. ale teraz doczytalam, ze elfika sie "przesiadzie" z kuchni 1,5 m na 10. czy cos w ten desen, to ok. ja sama mam kuchnie w bloku 12 m2 jakos mniej wiecej i wolalabym miec przynajmniej 16 m2. no ale j akurat lubie kuchnie.
    -- ;
  3.  permalink
    MrsHyde: widze ze gdyby bylo pare m2 wiecej to tez nie byloby zle; nie pogardzilabym kuchnia taka z 20m2 i jeszcze wiekszym salonem ehehehe

    Hyde, ale pocieszę Cię- jakbyś miała większy, byłoby to samo :wink:
    My mamy salon o 40mkw, kuchnia ok 20mk+przylegająca spiżarka. No i niezliczoną ilość razy już oznajmiłam mojemu eM, że za maly dom zaprojektowaliśmy :cool: Szczególnie jeśli chodzi o kuchnię i spiżarnię :devil:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    wiem, wiem dlatego napisalam ze nie pogardzilabym ale ze i nie narzekam bo jest sporo miejsca i na gotowanie przed impreza i ugoszczenie gosci
    ooo wiem, w kuchni najbardziej mi brakuje 2 dodatkowych palnikow, plyta na 6szt bylaby idealem
  4.  permalink
    noooo... 6 palników to byłoby coś... i śpiżarnia dwa razy większa... Ech...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    a macie dzialke uzborjona? (woda, kanalizacha, prad)
    jesli idzie o robocizne to tez tynki, wylewki, wstawianie okien czy drzwi, poostawienia komina, zrobienie i rozprowadzenie kominka; na a potem wykonczeniowka jeszcze tez nie mniej wymagajaca czyli chociazby cieplenie dachu a potem domu, obrobka blacharska itp
    no i podziwiam ze masz zamair sama klasc plytki, moj maz robil to w poprzednim mieszkaniu i coz... mimo ze sie chlopak staral i wszyscy g chwalili to tu mu nie pozwolilam :P
    tesc ma wszystkie uprawnienia? u nas np jest problem z odbiorem jesli jest elektryk nie z elektrowni i nie przedstawia wszystkich uprawnien
  5.  permalink
    MrsHyde: tesc ma wszystkie uprawnienia? u nas np jest problem z odbiorem jesli jest elektryk nie z elektrowni i nie przedstawia wszystkich uprawnien

    chyba nie tylko u Was, ale ogólnie, bo u nas identycznie. eM co prawda sam całą elektrykę zrobił, ale później i tak musiał to klepnąć miejscowy elektryk z uprawnieniami.
    --
    •  
      CommentAuthordoti_p
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    Ja mam 5 i jak jadę do rodziców i coś tam na 4 muszę ugotować, to mi trochę miejsca nie starcza :)
  6.  permalink
    Elfiko, a mieszkałaś/ przebywałas kiedys dłuzej w domu z kominkiem?
  7.  permalink
    No to ja Ci powiem jako osoba mieszkająca w domu z kominkiem od lat 5 :) Wybrałas projekt z maleńką kuchnią i równie małym salonem. Kiedy rozpalisz w kominku bo będziesz chciała ogrzac dom i się porządnie nagrzeje to bedac w kuchni lub salonie przeklniesz go po stokroć ;) Kiedy palimy przez cały weekend( a ja mam dom zdecydowanie większy od Twojego, wiec siłą rzeczy kominek jest w większym pomieszczeniu) to w salonie chodzimy prawie nago, tak jest gorąco. Wiec gdy bedziesz chciała ogrzewac dom i smazyc kotlety stojąc 2 metry od kominka poczujesz sie jak w piekle ;)
    W tym domu wg mnie kominek moze słuzyc wylącznie do palenia rekreacyjnego
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    Aga, oj masz racje z tym nagrzzaniem!!! my jak palimy w kominku (a mamy taki tylko 12kw!!!) to sie rozbierac trzeba i okno otwieramy bo wysiedziec sie nie da bo temp dochodzi do 28 albo i wiecej (jak sie zapomni otworzyc szybru bardziej)
    moj brat nam zazdroscil kominka, baaardzo, a teraz jak przychodzi to sie upewnia czy aby kominka rozpalac nie zamierzamy :D
  8.  permalink
    Elfiko, uwazasz,ze ogrzewanie drewnem jest tansze od grzania gazem?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 27th 2014
     permalink
    Elfiko a jak bedziecie grzac wode??
  9.  permalink
    elfika, tu jest kominek na uboczu? w salonie 20 metrowym? Zarty na bok :)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 27th 2014 zmieniony
     permalink
    Elfika ale to ciepla wode bedziecie tez z wodociagow ciagneli? jakos poza blokiem to mi sie mozliwe nie wydaje :P
    my tez mamy wode z wodociagow a nie ze studni ale to przeciez tylko zimna woda!!! my calorocznie podgrzewamy ekogroszkiem
  10.  permalink
    Elfiko, przekonywac Cię nie będę :) Dla mnei ogrzewanie domu kominkiem to nieporozumienie. Co do projektu- czesc dzienna jest totalnie niefunkcjonalna, ale to Ty bedziesz tam mieszkac ;)
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.