Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMilaka1984
    • CommentTimeDec 1st 2009
     permalink
    witajcie

    czy któraś z Was ma prowadzony monitoring cyklu przez swojego ginekologa?jakie przynosi u Was efekty?
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeDec 1st 2009
     permalink
    Monitoring nie przynosi efektów. To tylko diagnostyka.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeDec 1st 2009
     permalink
    zależy o jakie efekty chodzi, ja przez niego dowiedziałam się, że mam mięśniaka :(
    --
  1.  permalink
    A w jakich dniach cyklu powinno się go wykonywać?
    --
    • CommentAuthorewa74
    • CommentTimeDec 1st 2009
     permalink
    a ja za pomoca monitoringu zafasolkowalam...
    • CommentAuthorewa74
    • CommentTimeDec 1st 2009
     permalink
    ja robilam w òsmym dniu...
  2.  permalink
    Ewa, a jak długie masz cykle - co bym mogła porównać.
    --
    • CommentAuthorewa74
    • CommentTimeDec 1st 2009
     permalink
    oj MADZIARYNKA , to bylo prawie 3 lata temu, ale ja mialam 30 dniowe cykle ,ale owulacje mialam jakos wczesniej ...nie zachodzilam,wiec sie obserwowalam z lekarzem...
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 1st 2009
     permalink
    Madziarynka, w okresie płodności. Dni cyklu nie mają znaczenia.
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeDec 2nd 2009
     permalink
    Pełen monitoring oznacza kilka USG. Jak mówi Amazonka - w okresie płodności, czyli kilka dni przed owulacją, tuż przed i tuż po np.
    Najczęściej celuje się tuż przed i tuż po. Na podstawie własnych cyklów zwykle można te dni przewidzieć z grubsza, a dzień czy dwa w obie strony nie robi aż takiej różnicy.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 2nd 2009 zmieniony
     permalink
    Monitoring stosuje się też w nieregularnych cyklach. W takich sytuacjach samoobserwacja jest na wagę złota, a kalendarzyk wymaga o wiele za dużo badań.
    Każda diagnostyka bez odpowiedniej interpretacji jest bezużyteczna. Samoobserwacja tak samo.

    Ewa, sam monitoring na pewno nie wystarczył do poczęcia Veve.
    --
    •  
      CommentAuthorMilaka1984
    • CommentTimeDec 2nd 2009
     permalink
    wiadomo, tak jak mówi Amazonka, monitoring to tylko część działań w kierunku zajścia w ciążę, ale przy długich cyklach takich jakie ja mam to dużo pomaga, bo wykres jak narazie nic mi nie mówi....
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 2nd 2009
     permalink
    Jak długie są Twoje cykle?
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeDec 2nd 2009 zmieniony
     permalink
    Właśnie przy długich cyklach warto się obserwować, żeby pokazać lekarzowi, że mimo 20. dc jeszcze nie było zwiastunów owulacji. Moja gin chciała już podawać hormony, bo jej wyszło z obliczeń, że powinnam być w trzeciej fazie, a hormony miałąm jak w okresie owu. Wykres wyjaśnił wszystko, a USG potwierdziło odbycie się owulacji mniej więcej w dniach określonych przez metodę NPR.
    --
  3.  permalink
    Na poniedziałek umówiłam się na monitoring :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorMilaka1984
    • CommentTimeDec 3rd 2009
     permalink
    ja byłam owulacja wystapiła, a w wykresie skoku temp. nie było, dziwne
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 3rd 2009
     permalink
    Milaka, masz ten wykres na 28dni? Kiedy była owulacja?
    --
  4.  permalink
    Owulacja może wystąpić 48h przed skokiem temperatury, jeśli dobrze pamiętam.
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeDec 3rd 2009
     permalink
    Do 72h raczej.
    --
  5.  permalink
    ooo..
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 3rd 2009 zmieniony
     permalink
    I 2 dni po skoku.
    W końcu po skoku też jesteś płodna. Mówi o tym każdy instruktor i każdy podręcznik. To żadna nowina.
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeDec 3rd 2009
     permalink
    Czy lekarz stwierdził, że jesteś tuż po owulacji, czy też że nie widzi pęcherzyków, ale raczej już pękły?
    Krótko po owulacji zostaje płyn w zatoce Douglasa, po tym gin widzi, że owulacja była. Jeśli tylko stwierdził, że nie ma pęcherzyków, a endometrium wygląda jak w FL, to sugeruje, że owulacja była. Ale bez wcześniejszego podglądu pęcherzyka nie można powiedzieć, czy była na pewno. Pęcherzyk poniżej 20 mm jest bezwartościowy, może nawet nie pęknąć - LUF. Ale to chyba odróżniłby, chociaż nie mam pewności co do tego.

    A że skoku nie było - może dopiero pojawi się. A może nie będzie wyraźny. Zdarzały się wykresy bez wyraźnego skoku, które miały owulację na 100% - zakończone ciążą. Jest to nietypowe, ale jednak widziałam i takie.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 3rd 2009
     permalink
    Jakie to są wykresy bez wyraźnego skoku? Wykresy jednofazowe?
    --
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeDec 4th 2009
     permalink
    Tak wyglądają. Albo skok następuje, ale słaby - mniej niż o 2 kreski i później po owulacji. Czasem przy implantacji, a czasem wyraźniejszy dopiero ok. 14 dni po owulacji. Przeglądałam sporo wykresów, porównując moją nietypową FL w poprzednim cyklu, zwróciły moją uwagę.
    Wysokość temperatury jest dość luźno związana z wysokością poziomu progesteronu. Oczywiste jest, że on podnosi temperaturę, ale nie zawsze i nie u każdego tak samo. Więc zdarza się, że temperatura z różnych przyczyn może nie skoczyć. Albo jakieś temperatury wcześniejsze mogły "podnieść" poziom niższych temperatur.

    Wydaje mi się, że diagnostyka poczęcia nie jest głównym zadaniem NPR. Metody te miały na celu wykrycie czasu płodnego i niepłodnego. Więc problem z diagnozą czasu niepłodności poowulacyjnej nie przeszkadza w prowadzeniu NPR. Ani nie stanowi "błędu" metody.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthorMilaka1984
    • CommentTimeDec 4th 2009
     permalink
    tak zapraszam pod moj wykres. Byłam kilka razy:raz w trakcie okresu(lekarz widział pęcherzyki), potem w 14 dniu cyklu(pęcherzyk rósł, ale była jeszcze nieduży), kolejny raz w 21 dniu cyklu i pęcherzyk pękł, lekarz widział ciałko żółte
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeDec 4th 2009
     permalink
    Skok mniejszy niż 2 kreski też jest skokiem, jeśli są 4 wyższe.
    --
  6.  permalink
    Dzisiaj byłam na pierwszym USG. 10dc i pęcherzyk 14mm. Mam iść w sobotę, czyli w 12dc. Patrząc na poprzedni cykl, w którym 1 dzień wzrostu temperatury był w 15dc, wydaje mi się, że może być jeszcze za wcześnie na owu. Przekonam się w sobotę.
    •  
      CommentAuthorMilaka1984
    • CommentTimeJan 8th 2010
     permalink
    no to super, ja idę w 11 dc, teraz biorę clo 3 dzień
    --
    • CommentAuthorklucha83
    • CommentTimeFeb 1st 2011
     permalink
    Witam!
    Obserwację prowadzę od 13 cykli i tyle samo staramy się o dziecko. Ostatnio lekarz zaproponował mi monitoring. Powiedziałam, iż prowadzę obserwacje i wiem, że skok mam 20 lub 21 dnia cyklu w związku z tym owu prawdopodbnie jest ok18-19 dc i pod te dni chciałam usg. On uznał, iż to niemożliwe i owu musze mieć ok 15 dc skoro mam cykle 31-32 dni i kazał 13-14 dc przyjść na usg. 15 dc pojawił się śluz płodny(który zawsze pojawia się u mnie tego dnia i jest przez4-5 dni) 17 dc poszłam na usg. Lekarz jak usłyszał, który dzień cyklu stwierdził, iż już napewno za późno. W czasie badania najpierw powiedział, żę widzi śluz płodny i pęcherzyk 17mm na lewym jajniku. Potem jednak uznał, że endo jest za grube 11mm i już musi być po owu a ten pęcherzyk to pewnie został bo były dwa i jest niewystarczająco napięty i prawdopodobnie już nie pęknie. Tymczasem(18dc) ja mam bardzo dużo płodnego śluzu, szyjka wysoko, miękka i otwarta, skoku nie było. Prowadzę obserwacje od dłuższego czasu i wyadawało mi się już dobrze znam swój organizm a tymczasem okazuje się, że to wszystko działa nie tak jak mi się wydawało. Mój mąż pracuje w innym mieście i zawsze przyjeżdżał na ten 17-18 dc a tu się okazuje, że to już było za późno pomimo, iż wszystkie objawy wskazywał, że owu dopiero nadchodzi. Mam pytanie czy możliwe, że lekarz jest w błędzie i ten pęcherzyk 17mm dopiero urośnie, pęknie i będzie skok?
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeFeb 1st 2011
     permalink
    możliwe, że lekarz jest w błędzie, klucha. Zwłaszcza, jeśli od początku zignorował twoje informacje o obserwacji i powiedział, że to niemożliwe, że masz owulację około 18 dc.
    Przykro czytać takie doniesienia:(
    Zmieniłabym lekarza
    --
    • CommentAuthorklucha83
    • CommentTimeFeb 1st 2011
     permalink
    Dzięki za odpowiedź. Właśnie bardzo poważnie rozważam możliwość zmiany lekarza,który poważnie potraktuje obserwacje a nie jak mój dotychczasowy lekarz jako nic nie wnoszące!Czy wszyscy ginekolodzy mają takie podejście do npr? Chcę iść do innego lekarza z moimi wykresami ale obawiam się, że znowu zostanę potraktowana jak wariatka!
  7.  permalink
    też jestem ciekawa w tym miesiącu, jak to wszystko porównam z monitoringiem i obserwacją i mierzeniem temperatury
    jestem w 8 dc, tempka nisko, pęcherzyk 16 mm, endometrium 6,5, postaramy się chyba w 10 dc, 11dc (w 11 dc mam znowu usg i zobaczymy dalej)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 3rd 2012 zmieniony
     permalink
  8.  permalink
    mojej na szczęście pokazuję wykresy ogląda i dlatego zawołała mnie na monitoring bo skoki mam różnie
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeFeb 3rd 2012
     permalink
    Zmień lekarza. przy cyklu 33 dniowym owulacja wręcz powinna wypaść później niż w 14 dc.
    -- serce przestało bić.
  9.  permalink
    to do kluchy? :) pisała rok temu hehe:bigsmile:
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeFeb 3rd 2012
     permalink
    Nie zauważyłam :)
    -- serce przestało bić.
  10.  permalink
    może już ma plusika :)
    • CommentAuthoraiks
    • CommentTimeMar 9th 2012
     permalink
    Hej, czy ktoś jeszcze robi monitoring? :confused:
    •  
      CommentAuthormilkycia
    • CommentTimeMar 14th 2012
     permalink
    Ja mam juz 2 monitorowane cykle za sobą.. Metodę NPR i monitoring zaproponowal mi sam lekarz.. Juz dwa lata jestesmy po slubie, i troche zaniepokoilo mnie ze nie "wpadlismy"... Lekarz powiedzial mi ze taki monitoring jest wstepem do kazdej diagnostyki nieplodnosci...

    Na pierwsze Usg zaprasza mnie miedzy 10 a 12 dniem cyklu - zgrywajac moj cykl i dni pracy lekarza wypada mi to zawsze 10dc (ostatnio cykle mam 28 dniowe)
    Za pierwszym razem byl malutki pecherzyk (16mm) dlatego zaprosil 14dc (wtedy pecherzyk wielkosci 23mm) w 16 dc pecherzyka bylo brak tylko masa wody. Przy tym cyklu temperaturka rozchodzila mi sie książkowo :-)

    Za drugim razem pecherzyk juz 10dc mial 19mm a w 16dc znowu bylo tylko duzo plynu - temperaturka sie lamala a i bardzo grube endometrium (1,32cm) ale 7 dni pozniej test wyszedl negatywny i 7 dni pozniej zaczela sie miesiączka :-(

    Na koniec doktor mnie pocieszyl - ze ten monitoring to tez nie daje 100% pewnosci ze owulacja byla - takim pewnym dowodem wystapienia owulacji jest tylko ciaza...

    Za tydzień czeka mnie 3 podejscie - znowu 10dc - choc zaczynam watpic czy to rzeczywiscie czemus sluzy...
    •  
      CommentAuthorAniaBB
    • CommentTimeMar 14th 2012
     permalink
    Owulacja była na pewno - płyn pochodzi z pękniętego pęcherzyka, lekarz miał pewnie na myśli, że nie zawsze wystrzelone jajeczko jest zdolne do zapłodnienia, czasem pęcherzyk nie zawiera wcale komórki jajowej - gdzieś po drodze pewnie się "traci".

    Organizm to nie zegarek i nawet spełnienie każdego warunku nie gwarantuje ciąży.

    Ale szczerze mówiąc nie rozumiem czemu ma służyć monitoring sam w sobie. Jak piszesz - pomaga w diagnostyce, planowaniu np. IUI. Bez dalszych działań to strata kasy - domyślam się że płacisz za każdą wizytę.
    -- serce przestało bić.
    •  
      CommentAuthormilkycia
    • CommentTimeMar 14th 2012
     permalink
    ja place 60zl za cykl

    w pierwszym cyklu - spotkalam sie 3 razy
    i w drugim cyklu bylam 3 razy (trzeci raz okazanie wyniku testu)

    wiec nie jest zle

    Na monitoring zdecydowalam sie by wykluczyc jakiekolwiek nieprawidlowosci w moim cyklu, mialam nadzieje ze przyczyna lezy po mojej stronie...

    przezyje jeszcze trzeci monitoring - i wysylam meza po lekarzach
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeApr 17th 2012
     permalink
    Cześć:)
    Czy jest możliwe, że ok. 2 dni p owulacji na USG nie widać ciałka żółtego ani płynu w zatoce? Czy takie stwierdzenia oznaczają, że owulacji jeszcze nie było?
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeJul 22nd 2012 zmieniony
     permalink
    9 dc USG i brak dominujących pęcherzyków, lekarz nie chciał zmierzyć mimo, że poprosiłam, stwierdził jedynie że są malutkie i że w tym cyklu owulacja będzie później niż zwykle, chyba, że zdarzy się wyjątek.
    No i mały surprise, bo 11 dc pojawił się bj ale myślałam, że to pn - a dziś 12 dc bj, typowo szczytowa ilość + ból okołoowulacyjny i dodatni test owu. 3 dni po stwierdzeniu dłuższego cyklu, hehe.
    Że w 3 dni pęcherzyk może stać się dominującym, to wiem. Ale żeby w 3, góra 4 dni z braku dominującego doszło do owu? Miał tak ktoś? Monitoring potwierdził?
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeJul 22nd 2012
     permalink
    wiesz śluz nie zawsze potwierdza owu... ja miewałam maleńkie pęcherzyki i zaraz po tym śluz płodny... później zanikał a skok miewałam w 30dc... moniturujesz dalej cykl?
    --
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeJul 22nd 2012 zmieniony
     permalink
    Śluz śluzem, tylko raz miałam wielokrotne podejście - w cyklu, w którym miałam poważną operację. Ani wcześniej ani później nic takiego się nie działo i cykle mam regularne 27 - 31 dni, z f.l. w okolicy 15-16 dni.
    Ale dodatni test wskazuje na pik LH - to też nie jest bez znaczenia.
    Nie, nie monitoruję, poprzednie USG było przy okazji wizyty, celem sprawdzenia stanu blizny na macicy [po cc wykonanym 4 lata temu].

    Bardziej mi chodzi o zaspokojenie ciekawości - czy jest to możliwe / czy ktoś tak miał? Bo lubię wiedzieć [tym bardziej, że w jeszcze w tym cyklu nie planowałam się starać - dopiero od września, ale zasugerowałam się słowami gina "dłuższy cykl"] no i może się z tego coś wykluć.
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeJul 23rd 2012 zmieniony
     permalink
    Śluz może być, pik lh wyłapany przez test owu też może być, ale nie koniecznie to musi świadczyć, że owulacja będzie. Jedno usg to za mało, żeby stwierdzić jak szybko rosną pęcherzyki. Jeden cykl z monitoringiem to też za mało.
    Ja miałam obserwowane 3 cykle, w 1 i 2 lekarz stwierdził bezowulacyjny-brak pęcherzyka dominującego w 13-14 dc, a skoki wystąpiły ok 20 dc. W 3 cyklu byłam w 13 dniu największy pęcherzyk miał nie całe 10 mm więc wg lekarza nic z tego nie będzie i nie zrobił powtórnego usg, zapisał clo na kolejny cykl. W tym samym cyklu dodatni test owu wyszedł w 19 dc, a skok 20, 12 dni później dodatnia beta-mina lekarza bezcenna.
    Także ja mam duże wątpliwości co do monitoringu robionego przez lekarza, który chyba nie wie do końca co robi, a wszystkie pacjentki traktuje statystycznie.
    --
    •  
      CommentAuthorOneKiss
    • CommentTimeJul 23rd 2012 zmieniony
     permalink
    Mi pęcherzyki rosły ładne tylko po stymulacji Clo, nawet dość szybko, ale mój przykład nie jest dobry, bo właśnie moje cykle były stymulowane, nie naturalne.
    Zdarzył mi się cykl bez Clo ( miałam wtedy robione HSG) i miałam ładny śluz, dwufazowy wykres, a jak się okazało pęcherzyk przerósł, miał 3,3cm, dostałam luteinę na jego wchłonięcie. Czyli cykl dwufazowy, śluz ładny, a owulacji nie było.

    basia_87: mina lekarza bezcenna.


    Basiu chciałabym ją zobaczyć! Tą jego minę :rolling:
    --
    •  
      CommentAuthorngL
    • CommentTimeJul 23rd 2012 zmieniony
     permalink
    Basiu - dziękuję ;) Niemniej mi chodzi wyłącznie o to czy ktoś miał tak, że w 3 - 4 dni doszło do owulacji mimo, że te 3-4 dni wcześniej nie miał dominującego. I ma na to potwierdzenie monitoringiem. Interesuje mnie czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa.

    Bo że może do owulacji teraz nie dojść mimo, że mam podejście [ba, mogę mieć skok bez owu - LUF], też wiem.
    Przypadków ciąż z "cyklu bezowulacyjnego" jako określonego w ten sposób przez lekarza - też znam kilka , choćby na 28 dni :)) Więc na szczęście na to biorę poprawkę jak najbardziej, a że ostatnio nie mierzę, to mogę sobie gdybać ;)

    Treść doklejona: 23.07.12 12:08
    Ok, właśnie się dowiedziałam, że możliwe :) Tak gwoli informacji: u dziewczyny z innego forum 9 dc nic, 13 dc dominujący aż 19 mm.
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJul 23rd 2012
     permalink
    To wszystko zależy jak komu szybko rosną pęcherzyki. Normą jest 2mm wzrost przez 1 dzień. U mnie np rosną wolniej czyli 1mm (tj rosły tak przed ciążą, ciekawe jak teraz będzie).
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.