Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 5th 2008
     permalink
    ja mezowi zapowiedzialam ze jesli juz sie pobudujemy to ja musze miec oddzielny pokoj na moje 'uczycielskie' szpargaly, podreczniki slowniki i klasowki... smial sie ze dostane taki 2 x 3 tylko a ja do niego ze teraz z malym w takim jestesmy i zyjemy :P
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeApr 5th 2008
     permalink
    skorpionko jakie ogrzewanie rozważacie ???
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeApr 5th 2008 zmieniony
     permalink
    szwedzką pompę ciepła TU LOOKAJ
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeApr 5th 2008 zmieniony
     permalink
    Kuzyn skończył budowę domu i ma ogrzewanie w ziemi na kilkanaście metrów w dół - bardzo kolosalny koszt ale zasady jego działania nie znam - podobno czerpie ciepło z wnętrza ziemi :) - dodam, że mieszka w Niemczech!
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeApr 5th 2008
     permalink
    tak Lady - ciepło jest z ziemi

    w zimie grzeje w lecie chłodzi - a koszty nie są już takie wielkie bo to żadna nowość na rynku :)

    jak już będę miała kosztorys to wrzucę info co i ja i za ile
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeApr 5th 2008
     permalink
    :) to super... może to, że pokażesz jakieś koszty zmobilizuje do budowy... Osobiście nie samej budowy się boję ale przebrnięcia przez stertę pozwoleń... i komplikacje jakie mogą wyniknąć pod drodze co utrudni rozpoczęcie budowy....

    co do podziemnego ogrzewania nie wiem jaki jest koszt ale z jego słów padło, że bardzo dużo go to wyszło!
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 5th 2008 zmieniony
     permalink
    jak splacimy mieszkanie w bloku to bedziemy mogli zrobic hipoteke pod budowe domu i w sumie na budowe bylaby hipoteka a na wykonczenie i wyposazenie kasa ze sprzedazy mieszkania...

    smialam sie do wujka ze powinni sie tez budowac to bysmy postawili co takiego na granicy (oczywiscie przerobki wg moich pomyslow bylyby konieczne) :P

    fd

    d
    f

    stan surowy 170tys
    wykonczenie 57tys

    czyli pi razy oko trzeba liczyc 250tys a gdzie reszta... :devil:
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeApr 5th 2008
     permalink
    Ania u mnie przenigdy by nie przeszła opcja bliźniaczka - nie przepadam za tego typu rozwiązaniami - wolę być sama dla siebie :)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 5th 2008
     permalink
    Lady dlatego napisalam ze opcja po przerobkach... blizniak tak ale zlaczony garazami a na gorze nad garazem pokoj do pracy :P
    tez bym wolala wolnostojacy ale jak to mowia JAK SIE NIE MA CO SIE LUBI TO SIE LUBI CO SIE MA
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeApr 5th 2008
     permalink
    Jeśli chodzi o ten bliźniak to ścianka dzieląca ten pokój nad garażami jest nośna i nie da sie jej nie postawić bo dach by ci się zawalił
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 5th 2008
     permalink
    Skorpio ale gabinetem mozna graniczyc... gorzej jakby sypialnia :shamed:
    •  
      CommentAuthorZosiaK
    • CommentTimeApr 6th 2008
     permalink
    Eh.. aż żal, że u nas nie ma takich cen:(((
    •  
      CommentAuthorZosiaK
    • CommentTimeApr 6th 2008
     permalink
    Za 250 tyś. taki domek, DAWAJCIE!!!!:)
    •  
      CommentAuthorIrjanka
    • CommentTimeApr 7th 2008
     permalink
    Skorpionko, jaki jest orientacyjny koszt takiej pompy?

    Bardzo mnie taka interesuje, a nie mam na razie nawet planów więc trudno kontaktować się z firmą :/
    -- Irja
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeApr 7th 2008
     permalink
    Ania widzę, że "bliźniaki" Ci w głowie hihihi :rolling:
    •  
      CommentAuthorIrjanka
    • CommentTimeApr 7th 2008
     permalink
    Szczerze mówiąc to 250 tys to przy jakichś "cudownych" zbiegach okoliczności. 1/3 ceny to wykończenie? Jasssne :/ I drzwi z płyty paździerzowej...
    -- Irja
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 7th 2008
     permalink
    wlodeczek - podalam cene z kosztorysu...
    •  
      CommentAuthorIrjanka
    • CommentTimeApr 7th 2008
     permalink
    Wiem, to raczej "łączenie się w bólu" połączone z krytykanctwem rzeczywistości ;) a nie krytyka Ciebie, Aniu, czy podważanie informacji jakie podajesz...
    -- Irja
    •  
      CommentAuthorNives
    • CommentTimeMay 9th 2008
     permalink
    My własnie jesteśmy na etapie "wybudujmy sobie dom". Na szczęście działkę juz mamy bo znaleźć coś w dobrej lokalizacji w tej chwili to cud nad cudami. 220 m2 wyszło nam 255 tyś - ale fundament już jest, wiekszosć prac wykończeniowych plus elektryka, woda, kanaliza pójdzie własnymi rękami - podobnie jak malowanie etc.
    Tak szczerze papiery to byl pikuś. Gorzej ze znalezieniem ekipy do postawienia murów - niby jest troche lepiej niż rok temu ale i tak mają terminy jak na apartament prezydencji w sheratonie :/

    No i ta kasa - leci przez palce :/
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 9th 2008
     permalink
    Dziewczyny a może opiszecie czy też zrobicie jakąś listę kolejności załatwiania spraw związanych z budową domu...
    Z M mocno rozważamy sprzedaż dwóch mieszkań, dobrania kredytu i rozpoczęcie budowy!
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 9th 2008
     permalink
    NIVES tyle Was przyjdzie postawienie domu ???
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 9th 2008
     permalink
    to jest ostatnio nasz faworyt. Wizualnie tzn zewnętrznie może nie jest suuuper ale pewnie po zmianach taki będzie jednak wnętrze mniej więcej jest takie jakiego szukamy




    pow domu 156m2
    •  
      CommentAuthorNives
    • CommentTimeMay 9th 2008
     permalink
    Postawienie i częściowo wyposażenie (łazienki , kuchnia i salon)
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 9th 2008 zmieniony
     permalink
    drugi faworyt pow 182m2


    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeMay 9th 2008
     permalink
    boziu - ogrzać prawie 200 m to musi byc masakra - jeśli się wybudujemy to tak na 130 m
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 9th 2008
     permalink
    Lily też tak mówiłam ale jak np Ja mam mieszkać z mamą to nie mam innego wyjścia jak zwiększyć metraż domu!
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 9th 2008
     permalink
    Lady a jestes pewna ze jestes gotowa na wspolne mieszkanie?
    ja bym sie nie zdecydowala na takie rozwiazanie, zbyt rozne poglady mamy na zycie...
    a dom nam sie marzy taki jak Lily ok 130-140m
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 10th 2008
     permalink
    Ania nie wiem sama czy jestem gotowa. Ciągle myślę i rozważam wspólne mieszkanie. Ostatecznie zostanie nam mieszkać tu gdzie mieszkamy gdyż na kredyt nas nie stać... :(( Mieszkanie z mamą i połączenie dwóch gospodarstw daje możliwość!
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 10th 2008
     permalink
    my wstepnie jak sie orientowalismy to oprocz sprzedania mieszkania musielibysmy miec drugie tyle lub jeszcze wiecej z kredytu. na szczescie wiekszosc "dzialan" wykonczeniowych robilibysmy sami a na rzeczy typu okna drzwi meble mamy spore rabaty po znjaomosci
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeMay 10th 2008
     permalink
    wlodeczek - taka pompa kosztuje mniej więcej 35 000 zł.
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 10th 2008
     permalink
    skorpi a jak u Ciebie budowa ???

    dziewczyny które się budujecie mogłybyście napisać od siebie co musiałyście na początek zrobić przed rozpoczęciem budowy, skąd macie projekty domów etc...
    • CommentAuthorewa74
    • CommentTimeMay 11th 2008
     permalink
    a my jak kiedys wybudujemy cos ,to bedzie na pewno willa z dwoma mieszkaniami i oddzielnym wejsciem,bo sami nie damy rady wiec musimy z rodzicami...i na przyszlosc zostanie mieszkanie dla VEVE PO DZIADKACH...
    • CommentAuthorewa74
    • CommentTimeMay 11th 2008
     permalink
    ogrzewac na pewno bede drewnem z kominka, mam teraz i rozgezewa cale mieszkanie...
    •  
      CommentAuthoredma
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    AniaM: jak splacimy mieszkanie w bloku to bedziemy mogli zrobic hipoteke pod budowe domu i w sumie na budowe bylaby hipoteka a na wykonczenie i wyposazenie kasa ze sprzedazy mieszkania...


    Aniu, nie znam Waszej sytuacji ale może jest opcja żeby spłate starego kredytu połączyć z nowym, tym na budowę. Przecież działka na pewno ma jakąś wartość. Wtedy miałabyśi kase na budowe domu i mieszkanie nie obciązone - więc sama decydowałabyś czy ( i kiedy) je sprzedać, czy zostawić jako zabezpieczenie.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    Edma niestety nasza syt. materialna na taka kombinatoryke nie pozwala... licze ze za te 5-6lat awans znowu zrobie i akurat bedzie na roznice w ratach. oby tylko kiedys w ogole cos udalo sie pobudowac
    •  
      CommentAuthoredma
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    Z grubsza przy budowie domu trzeba załatwiać takie formalności:

    1 wybrac projekt (zatwierdzić ewentualne przeróbki u architekta)
    2 zorientować sie w sprawie kredytu (o ile bedzie potrzebny) - wychodzą przy tym różne dokumenty, które trzeba bedzie załatwić.
    3 załatwiać pozwolnie na budowę ( w różnych rejonach kraju różnie to trwa, ale zazwyczaj dłuuuugo, nawet kilka miesięcy. najlepiej zacząć załatwiać to w ziemie, żeby na wiosnę ruszać z budową)
    4 Jeszcze przed załatwionym pozwoleniem, najlepiej 1,5 - 2 miesiące przed rozpoczęciem budowy złożyc komplet dokumentów do banku ( a nawet kilku banków) w sprawie kredytu. Załatwione pozwolenie dorzuca sie w trakcie prcedury kredytowej
    5 dostajemy kredyt
    6 budujemy:)

    Aha dokumenty o jakie poprosi bank przy okazji kredytu:
    - odpis z Księgi Wieczystej (aktualny, najlepiej nie starszy niż miesiąc)
    - akt własności działki
    - wypis z rejestru gruntów
    - projekt
    - wycena wartości obecnej i przyszłej domu (czasem banki robią to we własnym zakresie) - jesli na własny koszt to wydatek od mniej więcej 800 do nawet 2000 zł
    - kosztorys prac
    - no i później dorzucamy pozwolenie na budowę
    - plus oczywiście dokumenty potwierdzające dochody
    --
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    czy można się tego wszystkiego bać ?? groźnie brzmi w słowach pisanych a jak w praktyce? :((
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    Lady wszystko jest dla ludzi - nie musisz się niczego bać tylko działać :P
    •  
      CommentAuthoredma
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    jak z porodem: przygotuj się na najgorsze, a pewnie będzie nie niajgorzej:wink:
    --
    •  
      CommentAuthoredma
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    A tak szczerze: chyba lepiej najpierw się teroetycznie przygotować, nawet na najgorsze i poznać te wszystkie szcegóły, niż działać w ciemno
    --
    •  
      CommentAuthorizza
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    Edma dokładnie :D
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    To ja dodam swoje 3 grosze jako przyszły architekt. Mała poprawka do punktu 1- można nie kupować gotowego projektu, a zamówić u architekta projekt indywidualny, którego już nie trzeba poprawiać, bo jest projektowany dla konkretnego inwestora, z reguły zanim dojdzie się do efektu końcowego, architekt przygotowuje kilka wersji albo jedną, która potem przeradza się w kolejne- coś jak przymiarki u krawca. Jeśli jednak decydujemy się na projekt typowy, z katalogu, to warto wziąć pod uwagę, że do jego ceny trzeba doliczyć koszt przeróbek indywidualnych (nie wszyscy architekci chętnie takie wykonują, bo to mało wdzięczna robota- poprawiać czyjś projekt, a do tego dla architekta mało opłacalna). Należałoby jeszcze doliczyć koszt ekspertyzy geologicznej, czyli określenie warunków gruntowo-wodnych, bo konstrukcja projektów typowych jest liczona dla "uśrednionych" gruntów o "średniej" nośności. Jeśli przypadkiem się na takie na swojej działce trafi, to dobrze, gorzej jeśli nie- może się to skończyć osiadaniem fundamentów, pękaniem ścian, co można potem próbować uratować, ale jest to kosztowne, a czasami niestety może się skończyć katastrofą budowlaną, czego nikomu nie życzę. Koszt takiej ekspertyzy nie jest porażający w stosunku do całościowych kosztów związanych z budową domu, więc nie warto oszczędzać.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    no tak ale jaki jest koszt projektu indywidualnego... te co oferują czasami firmy projektujące są dość przystępne cenowo... koszty przeróbek tez jestem ciekawa jakie są duże ?

    Kupując gotowca czy macie jakąś godną polecenia firmę? Przeglądając wiele stron intenetowych najciekawsze jak do tej pory, które mnie w miarę zadawalają są z fimy horyzont
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    Koszt projektu indywidualnego- cóż, podobno wynagrodzenie architekta powinno wynosić 5-10% kosztów inwestycji, przy czym zależy to od stopnia skomplikowania projektu, czyli w przypadku projektu domku jednorodzinnego powinno to być ok.5%, jednak różnie to w życiu bywa. Niestety dla architektów- taka jest sytuacja na rynku, że od paru lat ceny projektów stoją przy rosnących kosztach. Sporo zależy też od tego do jakiego architekta się zgłosimy- młody, starający się zaistnieć na rynku będzie tańszy niż ten z doświadczeniem i ustabilizowaną pozycją zawodową. Wiem, że koszt projektu indywidualnego często wydaje się spory, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że taki projekt powstaje parę miesięcy, jest zmieniany i poprawiany tak długo aż inwestor uzna, że taki dom właśnie chce zbudować. Poza tym architekt zajmuje się także projektami branżowymi (czyli konstruktor, elektryk itd.), załatwia pozwolenie na budowę w urzędzie. Także honorarium jakie dostaje architekt to tylko w części jego wynagrodzenie, połowa może mniej, może więcej (nie wiem dokładnie, bo sama jeszcze nie pracuję, tylko studiuję) to wynagrodzenia dla branżystów. Trudno mi także powiedzieć jakie dokładnie mogłyby być koszty przeróbek, ale z tego co się orientuję, to może być drugie tyle co projekt typowy. Wiadomo dużo zależy, jak dużo zmian chcemy wprowadzić w projekcie typowym.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    pelasia najgorsze jest to w tych wszystkich projektach, że ze setek jakie znalazłam chyba tylko ze trzy czy też cztery przejdą ale i tak mam do nich wielkie ale.... chociażby te dwa powyżej co wkleiłam...
    •  
      CommentAuthorKatarzynka
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    A na ile osób to ma być dom? Tak na szybko patrząc, w tym pierwszym projekcie, jaki wkleiłaś przestrzeń wydaje się lepiej wykorzystana. Ta sama ilość pokoi, a jednak mniej metrów, czyli mniejszy koszt budowy.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    pelasia dwa pokoje dla dzieci, pokój dla mamy, pokój - sypialnia dla mnie i dla męża z garderobą i łazienką no i salon!
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    garaż z bezpośrednim przejściem do domu, jadalnia, kuchnia a w kuchni dobrze jakby była spiżarka :)
    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 13th 2008 zmieniony
     permalink
    ten też jest ciekawy ale nie wiem jak tutaj z przestrzenią na piętrze MODRZEW


    •  
      CommentAuthorLadybird76
    • CommentTimeMay 13th 2008
     permalink
    zobacz sobie w linku jak wygląda z realizacji ten dom - jest śliczny :))
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.