Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorCzarnaKG
    • CommentTimeJul 5th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJul 8th 2008
     permalink
    garść cennych informacji
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJul 8th 2008
     permalink
    To jest chyba jedyne miejsce w inecie z opisem metody Kramarek.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJul 8th 2008
     permalink
    Tak.
    To jedyna oficjalna organizacja promująca tą metodę.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJul 20th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJul 20th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJul 20th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorPajacynka
    • CommentTimeJul 22nd 2008
     permalink
    http://wiadomosci.onet.pl/1498581,2679,1,kioskart.html
    --
    •  
      CommentAuthorIrjanka
    • CommentTimeJul 22nd 2008
     permalink
    uważam, ze ten art jest tendencyjny (a nieczęsto krytykuję katolicką prasę), nie mówiąc o zdjęciu, które jest OBRZYDLIWE.
    -- Irja
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJul 22nd 2008
     permalink
    Zdjęcie w Gościu jest inne.
    A w jakim sensie tendencyjny?
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorIrjanka
    • CommentTimeJul 23rd 2008 zmieniony
     permalink
    Co do zdjęcia, to tak podejrzewałam. Nie znoszę onetu.

    Co mi się nie podoba:

    1. Idiotyczne argumenty "wolnej" trzydziestolatki z Warszawy - dla mnie to ona jest dziecinna i zbuntowana, a nie wolna. Jeżeli wybieram wolny związek, to niech moim motywem będzie świadomość czynów, a nie bunt przeciw kościołowi.

    2. Większość konkubinatów trwa 5-8 lat, bo to jest czas, który chce dziewczyna czkać, zanim będzie ślub. Który jest w stanie czekać, a potem się wścieka. Osoby, które nie są zbuntowane bądź nie szukają "zapychacza" nie mają tych problemów.

    3. Argumenty odnośnie "mieszkania na próbę" podnoszą osoby, które nie chcą mieszkać razem. Poza tym znowu wracamy do sytuacji, w której jest zapchajdziura, a nie konkubinat. Nie mieszka się na próbę... tylko po prostu mieszka ze sobą, uważam, że różnica jest makabryczna.

    4. Małżeństwa, które przed ślubem mieszkały ze sobą, rozwodzą się, bo mają bardziej luźny stosunek do instytucji małżeństwa, nie dlatego, że mieszkały ze sobą przed ślubem. Nie wiem, czy wyrażam się jasno. Uważam, ze to konsekwencja poglądów, a nie czynów (które są konsekwencją poglądów)

    5. Co do mieszkania dla seksu - naprawdę, jestem w stanie sobie wyobrazić milion prostszych dróg do seksu niż mieszkanie z kimś w jednym mieszkaniu. i znacznie bardziej instant.

    Wiem, że pewnie znowu się nie zrozumiemy, ale chcialabym, żeby nie wrzucac wszystkich do jednego worka, który nazywa się bunt przeciw religii odprawiany na jej łonie.
    -- Irja
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJul 23rd 2008 zmieniony
     permalink
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJul 23rd 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeJul 23rd 2008
     permalink
    a czytalam o tych kobieto-mezczyznach arabskich:) ciekawe podejscie jednoczesnie dobrze ze juz sie nie praktykuje:wink:
    •  
      CommentAuthorIrjanka
    • CommentTimeJul 23rd 2008
     permalink
    Albańczycy są wyznania muzułmańskiego, ale nie są Arabami, tak gwoli ścisłości... Dlaczego myślisz, że dobrze, że się tego nie praktykuje?
    -- Irja
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJul 29th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJul 31st 2008
     permalink
    Prostytucja nastolatków

    Uczniowie, częściej dziewczyny, „dorabiają” świadczeniem usług seksualnych. Nawet 30 tysięcy nastolatek trudni się prostytucją za ubrania, jedzenie i alkohol. Często można spotkać młode dziewczyny przechadzające się po galeriach handlowych – tzw. galerianki. Wyzywająco ubrane szukają „sponsorów”. Policja ma problemy z wyłapywaniem nieletnich i ich klientów – uwikłane w prostytucję dzieci nie są zainteresowane ingerencją policji. Według dr Tomasz Sobierajskiego, socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego, to prawdziwa plaga społeczna, a mało się mówi o tym problemie, bo sieci handlowe próbują tuszować sprawę. [Za: „Polska", Onet - 23.05.2008 r.]
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJul 31st 2008
     permalink
    Po cesarskim cięciu – osłupieli ze zdziwienia

    Jak podał agencja Associated Press, w Australii urodziło się zdrowe dziecko, mimo że przyszło na świat w następstwie ciąży pozamacicznej. Matka nie miała żadnych niepokojących objawów czy komplikacji podczas ciąży. Lekarze osłupieli, gdy dokonując cesarskiego cięcia odkryli, że dziecko rozwijało się nie w macicy, lecz w jajniku. Dyrektor szpitala w mieście Darwin Robyn Cahill powiedziała: "Nazwaliśmy to cudem". Nie podano bliższych informacji o zdarzeniu pisząc jedynie, że ta ciąża ektopowa (rozwijająca się poza jamą macicy) była ciążą pełnoterminową. Po urodzeniu dziewczynka ważyła 2,8 kg. [PAP, Onet -30.05.2008 r.]
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeAug 1st 2008
     permalink
    no to sa jaja z ta ciaza pozamaciczna! koniecznie aktualizuj nam te wiadomosc Doroto , bo nbardzo jestem ciekawa , jak to jest w ogole mozliwe :)
    --
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeAug 4th 2008 zmieniony
     permalink
    Mężczyźni i kobiety zachowują się inaczej, ponieważ ich mózgi są organami odmiennymi fizycznie. Wyglądają na zbudowane według różnych projektów genetycznych.
    Mózgi z Marsa i z Wenus
    --
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeAug 5th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeAug 5th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 5th 2008 zmieniony
     permalink
    Wg Pontnu odpowiedzialność mężczyzn polega głównie na współdzieleniu kosztów anty :-)
    Pozytywistyczni bohaterowie niosący kaganek oświaty - seksedukarzy o sobie
    W rozmowie seksedukatorka - kościelna specjalistka - naucza, jak katecheta powinien nauczać edukacji seksualnej

    Rodzice powinni dawać dzieciom prezerwatywy, ale edukacja seksualna nie do końca zlikwiduje problem ciąż i ryzykownych zachowań seksualnych wśród młodzieży.
    Wypowiedź seksuologa nie do końca zgadza się ze światopoglądem Pontonu
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeAug 6th 2008
     permalink
    Wiadomości, które wkleiłam pochodzą z biuletynu HumaneLife, więc nie wiem czy będzie jakiś ciąg dalszy.
    Natomiast jest mi wiadomo, że parę lat temu udało się we Wrocławiu uratować dziecko z ciąży z pozamacicznej w ten sposób, że matka przez długotrwałe ułożenie ciała na boku sprowokowała przemieszczenie ciała dziecka i rozwinięcie łożyska ż powrotem w macicy. To może się udać jedynie pod warunkiem że zagnieżdżenie nastąpiło bardzo blisko ujścia jajowodu.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 8th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeAug 8th 2008
     permalink
    hahaha Ama walsnie mialam to wkleic tutaj :)
    --
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeAug 8th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeAug 11th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 12th 2008
     permalink
    W rybach odkładają się nie tylko szkodliwe dioksyny, ale też inne sztuczne związki wywołujące raka prostaty. Ale o tym sza..
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 12th 2008
     permalink
    Dziś akcja w Wawie:

    Grupa Edukatorów Seksualnych „Ponton”

    wraz z Grupą ASTRA YOUTH

    zaprasza na

    Akcję uliczną pod hasłem „Wybieramy zdrowie!”

    Która odbędzie się :

    12 sierpnia (wtorek) 2008 o godz. 12:00

    Na placu pod wejściem do Metra Centrum


    Zapraszamy wszystkich chętnych do naszego stoiska, gdzie będzie można porozmawiać z edukatorami seksualnymi, uzyskać fachową poradę, a także otrzymać materiały informacyjne oraz gadżety związane ze zdrowiem reprodukcyjnym, profilaktyką chorób przenoszonych drogą płciową.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeAug 14th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 18th 2008
     permalink
    Na nieszczęściu zarabia się najlepiej: w WW targi rozwodowe
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeAug 22nd 2008
     permalink
    Niektórzy ludzie to mają problemy: Rozwód z 82-oma żonami albo kara śmierci
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 24th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeSep 27th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeSep 28th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeSep 30th 2008
     permalink
    bardzo ciekawy artykul na temat rodzicielskich lekow, samodzielnosci dziecka i swiadomosci otaczajacych nas niebezpiczenstw. "rodzicielska paranoja"
    --
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeOct 6th 2008
     permalink
    Cudenka znalezione na jednym z forów :
    1.czy uzadlenie przez pszczole jest niebezpieczne dla plodu;
    2.wspolzylam w poniedzialek i teraz po kazdym posilku mam biegunke – czy jestem w ciazy? ;
    3. stosujac kalendarzyk nie wyznaczysz dni plodnych ;
    4. zamiast okresu dostalam brunatnego sluzu i jestem podwojnie glodna ,czy to znaczy ,ze jestem w ciazy? ;
    5. po ostaniej cesarce mam 5 cm dziure w macicy a chyba jestem w ciazy – co robic? ;
    6.widzę jakby mi się piersi powiększyły. Proszę o odowiedź czy to może być ciąża? ;
    7.ile czasu moga zyc plemniki , jesli nie sa w zadnym z cial, czyli ani kobiety, ani mezczyzny ;
    8.chcialam zapytac czy jest mozliwe zajscie w ciaze jesli do stosunku nie doszlo? ;
    9.moj chłopak włozył mi go bez gumki ale jego penis był całkiem suchy włozył go moze ze 2 razy gdy to zauwarzyłam natychmiast zareagowałam. ;
    10.Witam!Chciałam się dowiedzieć czy mogłam zajść w ciąże jeżeli mąż mój założył źle prezerwatywę,tzn odwrotnie
    11. lekarz wykryl,ze moje dziecko ma bardzo duzy zoladek, czy to niebezpieczne?
    12. partner wkladal mi palce do pochwy a jakis czas przed tym dotykał rękoma jego spermy..(lecz na jego palcach nie było jej dużo, tak tylko maciupeńko ) czy w taki sposób można zajść w ciążę?
    13.Czy jesli dziecko jest wieksze niz to ksiazki przewiduja, to jest to zjawiasko niepokojace?
    14.dzisiaj jest wtorek a ja uprawialam sex w piatek…bez gumki…przed spuszczeniem przerwalismy …dzisiaj mam goradzkie i katar. Czy to ciaza?
    15.Witam! mam takie pytanie naszlo nas z dziewczyna na zabawe w wannie pelnej wody i zaczne od poczatku kilka razy na mnie wchodzila i ocierala sie o „mnie” pozniej jej reka jakos zjachala na mojego czlonka i zrobil sie wytrysk no i sperma wpadla do wody… po 30sekundach ona wyszla z wody czy jest mozliwe ze cos moglo sie stac?
    16.Mam Pytanie …. jezeli obydwoje partnerow maja ta sama grupe krwi moga miec dzieci ?
    17.czy mozliwe ze moge byc w ciazy jesli zalozylam majtki na ktorych byla sperma wlasnie w miejscu w ktorym mam pochwe? bardzo prosze o odpowiedz, nie mam kogo spytac o tak wstydliwa sprawe. a czy jesli jestem to dziecko powstala w taki sposob nie bylaby chore?? strasznie sie martwie jeszcze raz prosze o odpowiedz
    18.Znajoma opowiadała mi w jaki sposób dowiedziała sie,że jest w cąży… Po prostu poszła na badanie kontrolne do ginekologa ,a ten gdy tylko weszła do gabinetu soglądajac jej w oczy postawił diagnozę odrazu „Pani jest w ciąży!!” powiedział ,że jest pewien w 90% i jezeli chce to moze sprawdzić to badaniem USG… kiedy je wykonano okazało sie,ze znajoma jest w 5 tygodniu ciaży :) Lekarz gineolog zauwazył to bez zadnego badania po jej szklistych oczach…
    19.Dowiedzialam sie o ciazy w 2tyg. kawe pilam sporadycznie, fakt palilam papierosy cala ciaze. No i urodzilam synka, ktory ma spodziectwo. Pani doktor powiedziala ze to nie od papierosow wiec od czego???Nie brałam zadnych tabletek, dzidziuś był planowany, a przez całą ciąże wypiłam może 2! piwa. A może miałam robione za dużo razy usg (było ich w sumie 5).
    20.Nie uprawialiśmy seksu, jednak dotykaliśmy się naszymi narządami płciowymi. Ja nie doznałem wytrysku, lecz ona twierdzi, że dostała orgazmu. Czy jest możliwe, że moje plemniki pomimo braku orgazmu dostały się do jej pochwy i doszło do zapłodnienia?
    21.niby mam aktualnie okres /więc nie jestem w ciąży – tak?/ ale cały wrzesień potykają mnie dziwne rzeczy tj. dolegliwości urologiczne, żołądkowe a dziś ortopedyczne /chodzi o strasznie silny ból stopy. Dodam, że staramy się o malucha i że zawsze byłam bardzo zdrowa, bez żadnych problemów, a teraz jet inaczej. jestem w ciazy?

    Ja nie wiem ,czy sie smiac , czy płakać nad ignorancją piszących tam osób.:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 7th 2008
     permalink
    Stosując kalendarzyk rzeczywiście nie zawsze udaje się wstrzelić w prawdę.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 7th 2008 zmieniony
     permalink
    Rozmowa z o. Knotzem, promowana na stronie głównej Onetu, w tym o NPR i anty
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeOct 14th 2008 zmieniony
     permalink
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeOct 14th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeOct 20th 2008
     permalink
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 28th 2008 zmieniony
     permalink
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeNov 2nd 2008 zmieniony
     permalink
    http://www.nursing.com.pl/Artykuly_Co_dawniej_pisano_o_karmieniu_piersia_123.html
    --
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeNov 3rd 2008
     permalink
    bladykotku a moglabys skopiowac tresc tutaj ,bo konieczna jest rejestracja , by miec dostep do calego artykulu...
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeNov 3rd 2008
     permalink
    Co dawniej pisano o karmieniu piersią

    Wskazówki i rady dotyczące karmienia dzieci zaczęły się w Polsce rozpowszechniać w drugiej połowie XVI w. Kierowane były jednak tylko do szlachty i mieszczan. Kobiety wiejskie nie miały do nich dostępu.



    Pierwsze zapiski pojawiały się w traktatach o wychowaniu, traktatach obyczajowych oraz herbariach, czyli zielnikach. Pod koniec XVIII i w XIX w. informacje na temat karmienia dzieci można było znaleźć w pamiętnikach, a także w pracach dotyczących polskich zwyczajów.


    Najstarsza wzmianka pochodzi z roku 1583, w którym Jan Hieronim Chróściejowski wydał swoje słynne dzieło „De morbis puerorum tractatus locupletissimi”, czyli „O chorobach dziecięcych rozprawy najobszerniejsze”. Książka, uważana za pierwszy polski podręcznik pediatrii, zawierała również spostrzeżenia i zalecenia dotyczące karmienia piersią.



    Chróściejowski pisał między innymi, że „mleko kobiece niczem innem jest jak krwią dobrze przetworzoną. Złe rzadkie mleko wywołuje owrzodzenia na pośladkach, za gęste – zaparcia, czeraczność, wymioty, gorszy, długi oddech. Leczenie skieruj w pierwszym rzędzie przeciw karmicielce, bo leki działają na dziecko przez pokarm. Zmiana jej nierzadko już sama wystarczy.



    Karmicielka niech będzie o różowej cerze, niektórzy wolą śniadą, co najmniej 20-, najwyżej 40-letnia, 2-3 miesiące po porodzie, dobrych obyczajów, niech prowadzi regularne życie, sypia wiele, nie martwi się, rano piersi naciera wodą, przechadza się, niech nie pije wiele wina, najwyżej słodkie, bo dziecko na pewno na padaczkę zapadnie, nie je ostrych, słonych lub gorzkich pokarmów. Skoro liczne lewatywy i środki przeczyszczające karmicielkę zawiodą, przejść należy do leczenia dziecka samego…”.


    Na uwagę zasługuje obserwacja autora dotycząca leczenia w pierwszej kolejności kobiety karmiącej, a dopiero potem dziecka. Do drugiej połowy XVIII w. noworodki i niemowlęta do pierwszego roku życia zalecano karmić wyłącznie piersią. Jeśli matczyna pierś była niedostępna, zalecano korzystanie z usług mamek. W literaturze pojawiało się coraz więcej zaleceń dotyczących doboru mamek, diety i prowadzenia się kobiety karmiącej. Informacje na temat laktacji zawierają również wskazówki, kiedy należy przystawiać dziecko do piersi.


    Wiele rad z dawnych czasów w świetle dzisiejszej nauki i praktyki okazało się błędnych, a nawet szkodliwych. Na przykład zalecenia Rafała Jana Steidela, tłumaczone przez doktora Jakuba Kostrzewskiego, zawarte w „Księdze o sztuce babienia, czyli dzieci odbierania” (1786), zakazywały karmienia siarą:
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeNov 3rd 2008
     permalink
    „Oczyszczone i przynależycie powinięte dziecię nie zaraz do piersi bądź matki, bądź mamki przysadzać, ale przódy kiszki z czarnej, gęstej materyi wyczyścić; bo stąd kolki, zapalenie kiszek albo konwulsje przystępuią, których przyczynę odbieraiące podług swego mniemania w głowie osadzaią i dlatego zachwalone swe od konwulsji proszki radzą.



    Naylepsze w tym razie są enemy z ciepłey wody, oliwy i miodu przaśnego lub herbata z manną albo sokiem rumbarbarowym, często po łyżeczce od kawy dawana. Jak tym dziecię wyczyszczone dobrze będzie, pozwolić mu dopiero ssać, a gdyby zdolnych do ssania piersi nie miało, dać mu rzadkiey dobrze ugotowaney kaszki z mlekiem, i kilka po niey łyżek czystej wody”.


    W XVIII i na początku XIX w. karmienie piersią było uznawane przez wielu lekarzy za najlepszy sposób żywienia dziecka i swoisty obowiązek matki. Kobieta musiała prowadzić odpowiedni tryb życia i sumiennie wywiązywać się ze swej powinności. Jeśli nie chciała zachować „przyzwoitości”, dziecko na czas karmienia oddawała mamce.


    Leopold Lafontaine w „Dzienniku Zdrowia dla Wszystkich Stanów” wydanym w 1801 r. gani kobiety za odrzucanie karmienia piersią dla własnej wygody i rozrywki: „Jeżeli w czasie karmienia nie mają odwagi w przyzwoitym dla zdrowia zachować się sposobie; jeżeli ująć sobie nie chcą swoich ulubionych rozrywek, jeżeli nocne festyny, stoły do gry, sale balowe, pikniki, pełne zbytków uczty, próżną chęć podobania się, nad macierzyńskie bardziey szacuią obowiązki, tedy koniecznie karmienia swoich dzieci zaprzestać muszą.



    Te spokojne i domowe obowiązki, z rozkoszami i zgiełkiem wielkiego świata pogodzić się nie daią. Naprężno naybiegleyszy lekarz usiłować zechce wszystkie złe naprawić skutki, których biedne dziecię przez winę swoiey płochey i lekkomyślney matki na zawsze doznawać będzie”.


    Lafontaine podkreśla zobowiązanie kobiety przez naturę do wykarmienia piersią dziecka: „Każda zdrowa matka ma włożony na siebie obowiązek karmienia swoiego dziecięcia; tego wymaga przyrodzenie, i gdyby matki wiedziały, jak surowo natura częstokroć mścić się zwykła za umyślne tey powinności zaniedbanie, z większą zapewne zastanowiłyby się rozwagą nadtym przedmiotem, od którego własne i ich dziecięcia zawisło życie i szczęśliwość!”.


    W dawniej Polsce decyzję, jak długo należy karmić dziecko piersią, podejmował mąż. Zdarzały się nieliczne przypadki heroicznych kobiet, które były w stanie przeciwstawić się mężczyźnie w tej materii. Niejaka Henrietta z Działyńskich Błędowska w swych wspomnieniach z lat 1794-1832 opisuje, jak w sytuacji choroby córeczki Wici sprzeciwiła się mężowi i przedłużyła karmienie piersią:



    „ [Wicia] Chodzić długi czas nie mogła, tylko na moich lub ojca ręku była. Nosiliśmy ją na przemian. Nadzwyczajnie ją kochał ojciec i wraz ze mną bolał. Przyśpiewywał jej »Den, den, mototyta« i różne dumki, aż do zdrowia przyszła. Wtedy przyznał, jako i drudzy, żem miała rację przedłużyć karmienie. To był jej jedyny posiłek i pociecha i wtedy powiedziałam, że będę karmić, póki zechce Wicia, choćby do piętnastu lat.



    Jednak tylko trzy miała skończone, czwarty zaczęty, kiedy sama porzuciła. Lecz zabawne to było, gdy już krzesła nosiła, siadała obok mnie dla brania pokarmu i wyprawiała mnie, abym szła obiad jeść, bo: »Mało masz mleczka«. A gdy drudzy się z niej śmieli, to cichutko mnie wywoływała kiwając paluszkiem, aby gdzie w sekrecie nakarmić".
    Źródło: Magazyn Pielęgniarki i Położnej
    Autor: dr n. med. Barbara Baranowska, KUKP
    --
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeNov 3rd 2008
     permalink
    dzieki:smile:
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 5th 2008
     permalink
    Obowiązkowe testy HIV dla kobiet w ciąży
    "Dziennik": Polskie Towarzystwo Ginekologiczne apeluje, by każdy ginekolog miał obowiązek zaproponować ciężarnej kobiecie testy na obecność wirusa HIV. Badanie, a później leczenie mogłoby uchronić przed zakażeniem ich dzieci.
    PTG chce, by brak poinformowania pacjentki o możliwości przeprowadzenia testu uznawany był za błąd w sztuce lekarskiej.

    Według gazety, w Polsce żyje około pół tysiąca dzieci z wirusem HIV. Wszystkie mogłyby być zdrowe, gdyby ich matki zrobiły w czasie ciąży badania na obecność wirusa HIV, a potem przyjmowały specjalne leki i nie karmiły dzieci piersią. Ryzyko zakażenia spada wtedy z 30 proc. do niecałych 2 proc. Znając wyniki testu, lekarze mogliby też podjąć decyzję o cesarskim cięciu, co zmniejsza ryzyko zakażenia dziecka o 25 proc.

    - W Polsce ciągle tymczasem pokutuje opinia, że AIDS to choroba narkomanów i homoseksualistów. A to nieprawda. Dziś najwięcej zarażeń następuje podczas kontaktów heteroseksualnych. Wystarczy przygodny seks bez zabezpieczenia, jeszcze przed małżeństwem - mówi prof. Magdalena Marczyńska, szefowa Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Akademii Medycznej w Warszawie, do której trafia najwięcej zakażonych dzieci w Polsce.


    Jasne, tylko bez "zabezpieczenia" można się zarazić.
    -- [/url]
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.