Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorJosaris
    • CommentTimeFeb 9th 2010
     permalink
    1 szklanka posiekanych orzechow (wygladaja jak mozg) :bigsmile: To orzechy włoskie olgaaglo24, zabawne skojarzenie :smile:.
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeMar 1st 2010
     permalink
    AniuM - ja robię krówki z tego przepisu
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeMar 1st 2010
     permalink
    Nie wiem czy ktoś już linkował, ale jeżeli chodzi o słodkie przepisy, uwielbiam tego bloga: Moje wypieki. Dostaję ślinotoku za każdym razem, gdy tam zaglądam :wink:
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeMar 1st 2010
     permalink
    Często piekę na podstawie przepisów stamtąd. Wszystko wychodzi jak należy:) Polecam również:)
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeMar 1st 2010
     permalink
    Tu jest sprawdzony przepis na tartę Tatin :) Ja dałam o połowę mniej masła do jabłek i trochę mniej cukru. I jako że odwracanie mi nie wychodzi następnym razem piekę ją na odwrót - jabłkami na górze.
    • CommentAuthorhaadia
    • CommentTimeMar 5th 2010
     permalink
    Hydrazine ten blog jest swietny !! Dzieki za stronke. Wczoraj zrobilam torta z jednego przepisu i wyszedl super!
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeMar 21st 2010
     permalink
    ZUPA SEROWA

    3l wody
    3 marchewki zetrzec na duzych oczkach i dusic na odrobinie oleju, pozniej podlac woda
    1 por duzy TYLKO biala czesc, pokroic na poltalarki/piorka i dusic na odrobinie oleju, pozniej podlac woda
    1/2kg pieczarek pokroic i dusic na odrobinie oleju, pozniej podlac woda
    wazne - wszystko trzeba podsmazac oddzielnie!!! uduszone wrzucic do gotujacej wody, dodac 2 kostki rosolowe knorr (ja daje ros. z kury) a nastepnie dodac ZUPE PIECZARKOWA z proszku (tez daje knorr, wczesniej troche woda rozrabiam zeby sie nei zwazylo ani nie skawalilo)

    w miedzy czasie przygotowac kulki miesne - zemleć 1/2kg piersi z indyka lub kurczaka (wychodzi taniej a rownie smaczne), dodac jajko, sól do smaku i GARŚĆ bulki tartej. zrobic kulki wrzucic do gotujacej sie zupy
    na koniec dodac serki topione - kielbaski (uzywam z mlekovity, moim zdaniem najlepsza konsystencja)
    2 serki kremowe smietankowe i 2 serki pieczarkowe - wycisnac do zupy (mozna wczesniej rozmieszac z odrobina wody, nie bedzie trzeba czekac zeby sie ladnie rozprowadzily.

    przy wiekszej ilosci osob radze robic podwojna porcje bo zupa mimo ze podawana w bulionowkach to znika migiem i prosza o dokladke :D
    •  
      CommentAuthoralia01
    • CommentTimeMar 29th 2010
     permalink
    A jakieś wielkanocne pyszności ???? Sprawdzone przepisy ...... chętnie bym coś nowego w tym roku zrobiła:)
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeMar 29th 2010
     permalink
    Co prawda to nic ściśle wielkanocnego, ale są pyszne - skusiłam się wczoraj na babeczki cytrynowe, wrzuciłabym zdjęcie, ale niestety zostały pożarte co do sztuki :wink:

    0,5 kg mąki
    250 g masła
    250 g cukru
    5 jajek
    2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    skórka otarta z 1 cytryny
    rodzynki

    sok z 1 cytryny
    cukier puder

    Masło utrzeć z cukrem, dodać jajka i skórkę z cytryny. Mąkę z proszkiem do pieczenia dodawać po trochu do ciasta - powinno być gęste. Na koniec dodać sparzone rodzynki (obtaczam w mące, żeby nie opadały na dno). Ta porcja wystarczyła mi na 18 babeczek. Po upieczeniu trzeba wymieszać sok z cytryny z cukrem pudrem i nasączyć tym babeczki (najlepiej trochę je ponakłuwać wykałaczką). Ciasto samo w sobie jest dosyć słodkie, więc ten sok jest moim zdaniem konieczny.
    •  
      CommentAuthorMilena
    • CommentTimeMar 29th 2010
     permalink
    No to ja wrzucę przepis na ciasto marchewkowe...

    0.5 kg startej marchewki
    750 ml mąki
    125ml (a dla spragnionych słodyczy 250 ml) cukru
    125ml oleju rzepakowego
    łyżeczka cynamonu
    łyżeczka przyprawy do piernika lub tarteo imbiru
    łyżeczka sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia
    można dodać garść żurawiny, rodzynek, orzechów czy czego się chce
    piec 40 min na 180 stopni
    -- FRANEK, ZOSIA i ...
    •  
      CommentAuthorrooda
    • CommentTimeApr 1st 2010
     permalink
    Milena jak odmierzasz make i cukier? Czemu w ml?
    --
    •  
      CommentAuthorMilena
    • CommentTimeApr 1st 2010 zmieniony
     permalink
    250ml=szklanka;)
    -- FRANEK, ZOSIA i ...
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeApr 11th 2010
     permalink
    Aniu zupa serowa SUUUPER!! Choć zrobiłam bez pieczarek (Gabi nie zje ich) była fantastyczna!
    Będzie podana na Komunijnym stole :)
    --
    •  
      CommentAuthorAnulka_28
    • CommentTimeApr 11th 2010
     permalink
    Czy w zupie serowej da się zastapić zupę pieczarkową w proszku czymś nieproszkowym?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 11th 2010
     permalink
    mowiac szczerze nie probowalam. ona dodaje i specyficznego smaku i odrobine kleistosci.
    •  
      CommentAuthoragapeel
    • CommentTimeMay 5th 2010 zmieniony
     permalink
    Weszłam na to forum i dostałam ślinotoku ;) Dorzucę coś od siebie.
    Przepis na TORTILLĘ, tą hiszpańską (jak omlet) nie mylić z meksykańską (jak naleśnik) :bigsmile:

    Składniki na dużą patelnię, dla 2 osób, lub 3 jeśli się nie obżerają tak jak my ;)

    wersja podstawowa:
    6 jajek
    5 średnich ziemniaków
    cebula

    można dodać: podsmażony kabanos lub boczek lub łososia itd
    pyszna jest z pomidorem, cukinią i mozzarellą

    sos:
    jogurt
    ząbek czosnku

    przyprawy: sól, pieprz, koperek, natka pietruszki itp.

    Ziemniaki kroimy w grube plastry i krótko gotujemy, muszą być lekko twarde. Na patelni podsmażamy cebulkę, lub co tam chcemy, używamy dość dużej ilości oleju (2 łychy). Wrzucamy ziemniaki, podsmażamy. Roztrzepujemy 6 jajek, dodajemy przypraw (nie należy przesadzać , bo będą miały brzydki szary kolor). Wlewamy na patelnię. Smażymy jak omlet, podważając ścięte jajka, żeby płynne wpłynęły pod spód (jakkolwiek to brzmi). Jak już jest prawie wszystko ścięte, ale nie całkiem suche wykonujemy małą akrobację :shocked: Musimy tortille przerzucić na talerz lub pokrywkę i następnie zsunąć z powrotem na patelnię w celu podsmażenia jej chwilkę z drugiej strony. Hiszpanie mają specjalną patelnię do tego, ale z talerzem też się uda ;)
    Jogurt mieszamy z rozgniecionym czosnkiem i ewentualnie jakimiś ziołami i sosik gotowy. Polewamy sobie nim na bieżąco jak jemy. Pychota.
    Dla leniwych lub zapracowanych polecam wersję z warzywami na patelnię, też bardzo dobre wychodzi.
    •  
      CommentAuthoragapeel
    • CommentTimeMay 5th 2010 zmieniony
     permalink
    Jeszcze jeden przepis z cyklu mało wymagających.

    Naleśniki z serkiem topionym i pomidorem.

    Robimy ciasto naleśnikowe, dodajemy do niego trochę otrąb i sezamu lub słonecznika. Smażymy naleśniki. Smarujemy śmietankowym serkiem topionym, trochę się ślizga :wink: układamy plastry pomidorów (mogą być z puszki lub świeże) i dodajemy odrobinę rozgniecionego czosnku. Zawijamy, jemy, uwaga na wypływający sok z pomidorów :wink: odsmażane też są dobre.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 12th 2010
     permalink
    dzisiaj przepis na moja lasagne - wszystko krok po kroku

    1. na dno blachy leje sos beszamelowy (robie z mlekiem z reguly ale jak ma byc taki full wypas to smietany dodaje pol na pol z mlekiem)
    2. pozniej idzie makaron, platow nie obgotowuje, ponizej foto makaronow ktore uzywam, sa sprawdzone i po godzinnym pieczeniu mieciusienkie, chyba bardziej mi smakuje ten w niebieskim opakowaniu i platy sa bardziej wymiarowe.
    3. na to miecho juz z sosem pomidorowym i duuuza iloscia bazylii (swiezej najlepiej) , podsmazona cebulka i oczywiscie czosnkiem (czosnek razem z cebulka ciut podsmazam) miecho tylko lekko podsmazone tak zeby rozowe nie bylo ale jeszcze nie jest na tyle usmazone zeby je jesc, z reguly robie z lopatki (na duza blache 1,5kg mi idzie) ale zdarza sie ze robie pol na pol z wolowina, smaczniejsze ale i drozsze
    4. ser bialy z bazylia sola i pieprzem (najlepiej ricotta ale on po cholerze drogi wiec daje zwykly twarog poltlusty, runt zeby nie byl kwasny)
    5. ser zolty tarty na drobnych oczach
    6. platy makaronu
    7. sos beszamelowy (tylko zasmarowac)
    8. miecho
    9. bialy ser
    10. zolty ser
    11. platy makaronu
    12. gruba warstwa sosu beszamelowego
    pieke na 180stopni, przez pol godziny podpiekam przykryte folia aluminiowa, pozniej odkrywam i dopiekam kolejne pol godz
    w wersji light takiej dla nas bardziej na szybko to na dno leje sama smietane a po platach sos pomidorowy (nawet taki bolognese z biedronki), aha jesli masz nieduza a wysoka blaszke to wiadomo mozna dawac wiecej warstw makaronu, jak robie w brytfance to wtedy idzie tych warstw 4 ale na gosci to duuuza blacha mi potrzebna wiec juz tylko 2 wychodza


    makaron uzywam taki:
    jh
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 25th 2010
     permalink
    Czy białe słodkie wino nadaje się do duszenia mięsa?
    --
    •  
      CommentAuthorrooda
    • CommentTimeAug 25th 2010
     permalink
    Absolutnie nie.
    A jakie mieso chcesz dusic?
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 25th 2010
     permalink
    Wołowina.
    Białe do drobiu?
    --
    •  
      CommentAuthorMilena
    • CommentTimeAug 26th 2010
     permalink
    Jak dla mnie słodkie wino to tylko do deserów...mięso dusimy tylko w czerwonym...wytrawnym, ew. półwytrawnym...
    -- FRANEK, ZOSIA i ...
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 26th 2010
     permalink
    To białe słodkie tylko do deserów? Nic innego?
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeAug 27th 2010
     permalink
    Nieprawda, że mięso dusimy tylko w czerwonym. W białym też można, ale wytrawnym.
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeAug 27th 2010
     permalink
    Ama, ja lubię kurczaka ze słodkim posmakiem i dusze w słodkim lub półsłodkim filety
    •  
      CommentAuthorrooda
    • CommentTimeAug 27th 2010
     permalink
    Ja osobiscie slodkiego wina do duszenia czegokolwiek bym nie dodala.
    Slodkie jak dla mnie to do deserow wlasnie, ale tez do ostrych serow.

    A do wolowiny najlepsze czerwone wytrawne.
    --
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeAug 27th 2010
     permalink
    wszystko zależy od tego, kto co lubi, ja kiedyś tez bym nie dała, ale spróbowałam i mi posmakowało
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 27th 2010
     permalink
    a ja lubie krewetki smazone na bialym slodkim winie, pyyyyycha :D
    •  
      CommentAuthorrooda
    • CommentTimeAug 27th 2010
     permalink
    Eeee AniuM krewetki to nie mięso;)
    --
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeAug 28th 2010
     permalink
    Skoro do kurczaka nawet miód można dodać, to zaryzykowałabym z tym słodkim winem do drobiu ;)
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 28th 2010
     permalink
    do kurczaka miod + tabasco to idealne zestawienie
    i wodeczka jak sie chinszczyzne robi :)))
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeNov 1st 2010
     permalink
    bardzo łatwe, zawsze wychodzace, extra szybkie ciacho z jabłkami

    Jabłecznik włoski
    6 jabłek
    szklanka cukru (ja daję mniej)
    3 jaja
    2 szklanki mąski
    po łyżeczce proszku do pieczenia i sody
    można dodać też bakalie, ale ja na ogóle nie dodaję.

    Jabłka obrać, pokroić w KOSTKĘ, zasypać cukrem i odstawić na pół godziny w chłodne miejsce. (ja czasem nie odstawiam i nie widzę róźnicy;)) Potem wsypać do jabłek mąkę z proskiem i soda, wbić jajka i wymieszać dokładnie. Przełozyć do formy wysmarowanej masłem i wysmarowanej mąką i piec ok. 40 minut w średnio nagrzanym piekarniku. Sprawdzić patyczkiem, czy upieczone i POŻERAĆ ZE SMAKIEM:)
    Gorące pyszne, zimne też:)

    --
  1.  permalink
    Dziewczyny poprosze o łatwy przepis na kluski śląskie lub inne kluski z ziemniaków
    --
  2.  permalink
    Ciasteczko- gotujesz normalnie ziemniaki w osolonej wodzie. Póżniej dobrze je ugniatasz,żeby nie miały grudek. Zostawiasz, aż wystygną. Wyrównujesz w garnku tak,żeby miały 1 poziom. wyjmujesz 1/4( najlepiej) i to miejsce dosupujesz make ziemniaczaną. Wyjete ziemniaki wkładasz z powrotem i zagniatasz ciasto a potem robisz kluski z dziurką :) Ja nie dodaję jajek itp i zawsze wychodzą pyszne.
  3.  permalink
    oo dzieki ,mega proste-dzisiaj zrobie:)
    --
  4.  permalink
    zawsze do usług ;)
    •  
      CommentAuthoralexi0
    • CommentTimeNov 28th 2010
     permalink
    ja przewaznie dodaje jedno jajko do ciasta , ale to jak kto woli
    a jakbys chciała ciemne kluski to tylko do ciasta trzesz jeden surowy ziemniak jak do placków i wszystko mieszasz:)
    --
    •  
      CommentAuthorBeata_
    • CommentTimeNov 28th 2010
     permalink
    Ja śląskie robię tak samo jak Aga, ale staram się je robić z takich lekko letnich ziemniaków, są bardziej "aksamitne"

    a jak są takie paskudne wodniste ziemniaki to bardzo rzadko ale zdarza się, że też dokładam jajko
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeNov 28th 2010 zmieniony
     permalink
    a jakiś pyszny sosik prosty własnej roboty do tych kluseczek? Bo mi smaka narobiłyście
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeNov 29th 2010
     permalink
    U mojej babci kluski śląskie były tradycyjnie na niedzielny obiad, do tego oczywiście rolady i modro kapusta, mniam :-)

    Sosy różne pasują, ja lubię taki spod pieczonego kurczaka, zabielany śmietaną. Albo ten z rolad :-) Pasuje mi też pieczarkowy.
    •  
      CommentAuthoralexi0
    • CommentTimeNov 29th 2010
     permalink
    najlepsze sosy sa te zabielane smietana z rolady lub kurczaka i z pieczarkowym tez mi smakuja:)
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeNov 29th 2010
     permalink
    moze jutro zrobię..jak mi sie bedzie chciało;)
    --
  5.  permalink
    albo schab taki duszony dosyc długo -z tego sosik tez pyszny bedzie
    --
    •  
      CommentAuthoraaggaattaa
    • CommentTimeDec 5th 2010
     permalink
    Dziewczyny, napiszcie mi proszę jakiś łatwy przepis na ciasto drożdżowe. Przejrzałam internet i właściwie nie ma nic konkretnego.
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeDec 9th 2010
     permalink
    a ja bym poprosiła o sprawdzony, pyszny rpzpis na pierogi z kapustą i grzybami - na WIgilię. Mięciutkie żeby były i pyszne;)
    I moze jakieś atrakcyjne ciacho na święta? Zjadłam własnie MAKARENĘ z cukierni SKÓRKA - ale pyyyszna. Może któras zna przepis?
    --
    •  
      CommentAuthorJosaris
    • CommentTimeDec 10th 2010
     permalink
    Żeby pierogi były miękkie, ciasto należy wyrobić z GORĄCĄ wodą. Przepisu nie mam, zawsze robię na oko.
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeDec 10th 2010
     permalink
    Średnio jest szklanka wody na 0,5 kg mąki, trochę soli, można dodać miękkiego masła, ale świateczne pierogi powinny być postne chyba :-)
    •  
      CommentAuthorrooda
    • CommentTimeDec 10th 2010
     permalink
    Tak tak z bardzo goraca woda wychodzi mieciutkie ciasto.
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeDec 10th 2010
     permalink
    Post w WIgilię jest jedynie zalecany. WIGILIA wg nauki Kościoła katolickiego nie jest już dniem postnym. Ale tradycyjne dania są postne i to bardziej z tradycji post wynika u nas. Spróbuję z gorącą wodą - nie słyszałam o tym;)
    AGGNIESZKA, a jajka nie dodajesz?
    --
    •  
      CommentAuthorBeata_
    • CommentTimeDec 10th 2010
     permalink
    Karko w przedszkolach do ciasta do pierogów dodaje się ociupinę gotowanych ziemniaków, wtedy są mięciutkie-tzn ciasto jest mięciutkie;))

    Słyszałam też, że niektórzy dodają np 1-2 łyżki śmietany do ciasta, wtedy też jest mięciutkie;)

    O gorącej wodzie też słyszałam, każdy ma pewnie jakieś swoje "tajniki":)
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.