Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJan 12th 2016
     permalink
    Else: A ja uważam, że zapisanie dziecka tylko po to by ewentualnie "przyblokować" sobie miejsce jest zbyt słabym powodem...

    serio widzicie problem w tym, by zrobić wolne od przedszkola dziecku 2 razy w tygodniu? Często zdarzają się takie sytuacje nawet wówczas, kiedy mama siedzi w domu i ma czas a dziecko zwyczajnie chce zostać w domu z mamą.
    Else: Nie sądzę, że dziecko niewidzące mamy praktycznie wcale w tygodniu nie miało problemów z adaptacją. Podejrzewam, że nie będzie się mu ono dobrze kojarzyło... Rano mama zaprowadzi i zniknie... Po południu odbierze tata, babcia? Dziecko zaśnie... i zaś rano mama odprowadzi, zniknie....

    nie ma co generalizować, ile dzieci, tyle reakcji na sytuację.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 12th 2016
     permalink
    nie ma co generalizować, ile dzieci, tyle reakcji na sytuację.


    Dlatego napisałam, że mogę się pomylić, ale szczerze? Nie sądzę. Prędzej czy później brak mamy odbije się na dziecku.... No jakąkolwiek literaturę psychologiczna bym nie przeczytała, na ilu szkoleniach bym nie była, studiach to zawsze psycholodzy to podkreślają... Każda chwila jest na wagę złota, więc te kilka godzin byłoby dla dziecka z korzyścią...

    Nie mówię jakby nie było wyjścia. Matka nie ma co zrobić z dzieckiem na czas nauki... Tutaj jednak jest wyjście...
    --
  1.  permalink
    Ja nie wiem co zrobie jeszcze w tej sytuacji, porozmawiam jeszcze z Paniami w przedszkolu, u nas jest 6 panstwowych placowek plus prywatne i nie sadze aby zajmowal komus miejsce. Zreszta Synek nie musi jeszcze isc do przedszkola a ja juz nie moge czekac kolejnych lat. Dziekuje Wam za wasze opinie.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 12th 2016
     permalink
    u nas jest 6 panstwowych placowek plus prywatne


    Możesz się mylić. W moim małym mieście jest obecnie 10 przedszkoli plus 3 prywatne. To jest b. duzo jak na taka pipidówkę...
    I fakt jak poszły 6-latki do szkoły, to problemu z miejscem nie było... W ręcz byłu luki...

    Ale zaś się zmienia i znowu będą problemy z miejscem...
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJan 12th 2016
     permalink
    W naszym miescie nie ma.klubikow z prawdziwego zdarzenia. Jak juz to baaardzo slabe (siedzi paniusia i przy tv piluje sobie pazurki, a dzieci same) - sprawdzone.
    Jako matka nauczylam sie, ze trzeba patrzec tylko i wylacznie na dobro swojego dziecka. A te matki, ktore przyprowadzaja do przedszkola dzieci chore to niby licza sie w najmniejszym chociaz stopniu z innymi dziecmi? Smiem twierdzic, ze nawet ze swoim sie nie licza.
    --
    •  
      CommentAuthorAnula85
    • CommentTimeJan 13th 2016
     permalink
    Witam się oficjalnie na tym wątku . Mój Piotruś 23.12 skończył 3 latka , kurde jak to szybko zleciało.
    --
  2.  permalink
    Czy zdarzalo sie Wam, ze maluchy pokazywaly ze je brzuch boli jak sa chore? Moj jak goraczka skoczy to zaraz na brzuch pokazuje.. Bylam u lekarza dzisiaj i go obejrzala i nic tam nie znalazla i mowila ze w chorobie maluchy tak maja.. Badanie moczu oki.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 14th 2016
     permalink
    mojego przy chorobie tez czasami brzuszek boli.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 14th 2016
     permalink
    Madzik... Dawidek zwykle przed rozwojem infekcji skarży się na brzuszek... Także chyba coś z tymi brzuszkami jest na rzeczy...
    Przed i przy anginie też brzuszek może boleć... Mój teraz ma szkarlatyne i tez brzuszek zgłaszał...
    --
    •  
      CommentAuthorŚroda
    • CommentTimeJan 14th 2016
     permalink
    serio widzicie problem w tym, by zrobić wolne od przedszkola dziecku 2 razy w tygodniu?



    TAK, jeśli jest to notoryczne nie dawanie dziecka do przedszkola dwa razy w tygodniu tydzień w tydzień.
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJan 14th 2016
     permalink
    Gosia przy każdej inf. górnych dróg oddechowych skarży się na ból brzucha. W USG wyszły powiększone węzły chłonne i śledziona.
    Nasz pediatra nic na t nie powiedział, a inny skłania się ku robaczycy.
    --
    •  
      CommentAuthor_azja_
    • CommentTimeJan 14th 2016
     permalink
    Dziewczyny, jak myślicie - czy mogę przypuszczac, ze dziecko może mieć zaczopowane ucho tylko na podstawie tego, ze ciągle niedosłyszy co do niego mówię? Dzisiaj kupiłam juz krople do ucha (Cerumex), bo mi się wydaje, że ze słuchem Leona jest jakoś kiepsko, co chwilę pyta "coooo?", nieraz po kilka razy powtarzam zdanie. A tak "na oko" to uszko ma jakoś takie czyste. A może to przerosnięty migdał juz tak pogorszył mu słuch...?
    --
    •  
      CommentAuthormadzinka83
    • CommentTimeJan 14th 2016
     permalink
    Azja przybiegłam, bo dostałam cynk, że pytasz o "co". U nas jest to samo, Gosia co chwilkę pyta "co". Jesteśmy umówieni do laryngologa i na badanie słuchu za tydzień, kilka razy jej zakropliłam kropelkami rozpuszczającymi woskowinę, bo też podejrzewam zaczopowanie. Póki co trochę woskowiny wypłynęło, ale nie dużo.
    Niektóre dziewczyny mi pisały, że u nich też był okres z "co", ale minęło (Penny chyba). nie wiem, może to rozwojowe, ale ja będę sprawdzać, bo Gosia miała zapalenie ucha kilka razy.
    -- [url=http://lilypie.com][/url
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeJan 14th 2016
     permalink
    _azja_: A może to przerosnięty migdał juz tak pogorszył mu słuch...?

    No właśnie, jak u Leosia z migdałami? Bo Miki też w pewnym momencie ogłuchł - trzeba było naprawdę głośno do niego mówić (albo prosto do ucha), żeby cokolwiek usłyszał.
    Pognaliśmy wtedy do laryngologa o okazało się, że ma przerośnięty trzeci migdał (i boczne też), a co za tym idzie - płyn w uszach, który nie ma gdzie odpłynąć i to on powoduje ubytek słuchu. Ani go te uszy nie bolały, ani nic z nich nie ciekło....
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 14th 2016
     permalink
    _azja_: Dziewczyny, jak myślicie - czy mogę przypuszczac, ze dziecko może mieć zaczopowane ucho tylko na podstawie tego, ze ciągle niedosłyszy co do niego mówię? Dzisiaj kupiłam juz krople do ucha (Cerumex), bo mi się wydaje, że ze słuchem Leona jest jakoś kiepsko, co chwilę pyta "coooo?", nieraz po kilka razy powtarzam zdanie. A tak "na oko" to uszko ma jakoś takie czyste. A może to przerosnięty migdał juz tak pogorszył mu słuch...?

    wybierz sie do dobrego laryngologa ktory obejrzy uszy pod mikroskopem a gardlo i nos endoskopowo; niestety bywa ze t jest wlasnie pierwsza oznaka problemu ze sluchem (pomijajac okres typowy dla rozwoju dziecka); jak dotarlismy do DOBREGO lekarza to moja mloda miala tylko 3% sluchu na lewe ucho wlasnie przez przerosniete migdaly i uszy pelne plynu
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeJan 14th 2016
     permalink
    Ja i MrsHyde polecamy dr Lipca z Krajmedu :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 14th 2016
     permalink
    a tak w ogole to mozna zrobic taki maly domowy test - niech ktos stanie z malym na kooncu pokoju,on tylem do ciebie a ty powoli podchodzisz, umow sie ze to gra i cos do niego mow (moga to byc np obietnice ulbionej zabawy, wyjscia na lody do kina itp tak zeby dziecko "cjhcialo" uslyszec jesli to kwestia rozwojowa) i co raz blizej podcjodz
    wtedy zobaczysz na jaka odleglosc slyszy
    dodatkowo u nas to bylo tez pocieranie przy uchu watka jak ta druga osoba mowila; moja mloda w wieku niespelna 6lat nauczyla sie czytac z ruchu warg i zawsze ise nastawiala prawym uchem (m.in stad ma problem z postawa bo sie odkrecala na strone z ktorej lepiej slyszala)
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJan 14th 2016
     permalink
    Bladykot, a ona mononukleozy nie przechodzila ostatnio? Znajomej synek mial w pazdzierniku i do dzis ma powiekszona sledzione i wezly. Ze wzgledu na ta sledzione to im pediatra kazala go nawet do przedszkola nie puszczac, bo moze sie np przewrocic i moze peknac:shocked:
    --
    •  
      CommentAuthor_azja_
    • CommentTimeJan 14th 2016
     permalink
    Juz raz bylismy w Krajmedzienrok temu, mielismy sie pojawic jesienią, ale nie umawialam się. To w takim razie jutro szybko umawiam go na wizytę :(
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 14th 2016
     permalink
    Azja moja mloda w krajmedzie jest od 7lat prowadzona; gdyby nie oni to nie wiem jakby to bylo - najpierw w Kajetanach prawie 2lata na operacje bylo trzeba czekac (przy jej 3% sluchu!!!) a pozniej bardzo inwazyjna operacje zalecilli a W.L. to pieknie obszedl i w sumie nie jest juz tak badziewnie jak bylo (znaczy sie dopoki mloda ma dreny i odbarczone ucho to jest ok, jak wypadaja to polka galopka od nowa ale zawsze to mniejsza ingerencja niz przeszczep blony bebenkowej)
    koniecznie sprawdz jak ma sie sytuacja, mozesz od razu sie umowic na tympanometrie (sprawdza cisnienie w uchu srodkowym) bo moge sie zalozyc ze przy takim opisie to i tak bedzie mial to zalecone
  3.  permalink
    Dziekuje za odpowiedzi. Poczekam co dalej. Mam nadzieje ze jutro juz goraczka przejdzie. Dzisiaj spal 3 h po poludniu.. W zadnej chorobie mi jeszcze nie spal.
    --
    •  
      CommentAuthor_azja_
    • CommentTimeJan 14th 2016 zmieniony
     permalink
    Dzięki, juz sobie notuję tę tymoanometrię, mam nadzieję, ze nie będzie trzeba dlugo czekac na wizytę. Nawet nie pamiętam jak nazywal się lekarz u ktorego bylismy w maju zeszlego roku.
    Ale się przestraszyłam...
    --
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeJan 15th 2016
     permalink
    Dziewczyny, czy szóstka w wieku 5 lat to nie za wcześnie? Wszystkie mleczaki w komplecie, nic jeszcze nie wypadło...
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJan 15th 2016
     permalink
    Frances: Bladykot, a ona mononukleozy nie przechodzila ostatnio? Znajomej synek mial w pazdzierniku i do dzis ma powiekszona sledzione i wezly. Ze wzgledu na ta sledzione to im pediatra kazala go nawet do przedszkola nie puszczac, bo moze sie np przewrocic i moze peknac

    nie chorowala.
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJan 15th 2016
     permalink
    Azja, przepraszam ze tak zmienie temat. Kupowalas te lego ningago dla Leonka? Kuba mi caly czas "marudzi", ze to jego marzenie. Jest jakis tanszy zestaw? Chociaz czesc? On sie zadowala czescia...i jestem ciekawa jak to "skomplikowanie",czy dla czterolatka odpowiednie?
    --
    •  
      CommentAuthor_azja_
    • CommentTimeJan 15th 2016 zmieniony
     permalink
    Te ninjago mają rozne ceny, jak to lego...:) nie kupowalam ninjago, kupiłam lego city łódz podwodną (też z reklamy), praktycznie sama ją złożyłam, Leon się nią bawi, ale nie składa lego, nie umiałby tak po instrukcji, to na pewno. Zresztą jak to jest już złożone, to dziecko nie ma już czego składać tylko bawi się tym, więc w tym sensie takie lego dla 3,5 latka jest ok. A układa nadal duplo

    Treść doklejona: 15.01.16 12:14
    A w ogole MrsHyde tez bylismy u dra Lipca - sprawdziłam, i juz jestemy umowieni na poniedzialek.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 15th 2016
     permalink
    Bladykot mój bratanek (5,5 roku) też ma powiększone węzły chłonne w brzuchu i trochę sledzione. Wyszło niedawno, przypadkiem jak mu usg brzucha robili bo dostał boleści (minęły po lewatywie w szpitalu).
    Lekarz im mówił że to czasami u dzieci się zdarza, u niego też wyszły jakieś zlogi w jelitach. Mimo że kupę robi dość regularnie. Ale jednak coś tam się odkłada i lekarz mówił że powiększone węzły to od tych złogów być mogą.
    Iwo ofc też na mono nie chorował....
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJan 15th 2016 zmieniony
     permalink
    Gosia skarży się na ból brzucha zawsze przed zrobieniem stolca. Chcę jej zrobić kontrolne USG i udać się do tego drugie pediatry na konsultacje w kierunku robaczycy.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 15th 2016
     permalink
    No albo może mieć te zlogi właśnie. Iwka też dość często brzuch pobolewa ale u niego chyba z alergii, bo ma stwierdzoną badaniami. Natomiast te powiększone węzły nie były wg lekarzy powodem do paniki przy innych parametrach w porządku.
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJan 15th 2016 zmieniony
     permalink
    Gabcia, tak nowy musisz utworzyc:wink:
    Azja dzieki! Myslalam, ze jakas jedna czesc mu kupilas. Ehhh to musze poszukac cos, bo chyba nie odpusci:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJan 15th 2016 zmieniony
     permalink
    Teo myślałam też o złogach. Żeby ona chciała więcej pić :(
    U Gosi nie ma już żadnych oznak alergii.
    --
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeJan 15th 2016
     permalink
    Co do mononukleozy - u Marty w badaniach wyszło, że ma przeciwciała - i tylko stąd wiemy, że miała kontakt z wirusem.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 15th 2016
     permalink
    Bladykocie ale te złogi wyszły by na Usg chyba. Iwkowi właśnie wyszły.

    A u nas ta mononukleoza panuje w przedszkolach. Dzisiaj się dowiedziałam o dwóch kolejnych przypadkach.....
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJan 15th 2016
     permalink
    BladyKocie, moja Bianka też się czasem uskarża na ból brzucha. zawsze przechodzi po stolcu. mi się zawsze wydawało, że ona ruchy jelit i parcie odczuwa jako ból. a ponieważ to nie jest ciągły ból i przechodzi zawsze po to nie ruszam tego. i raczej nie ma o związku z robalami, które Bianka ma w zasadzie na okrągło :confused:
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJan 16th 2016
     permalink
    Azja ja bardzo lubie dr.Lipca. wiele razy konsultowal nas telefonicznie a po naglych zabiegach to nawet sam dzwonil bo soe martwil o G. Sciagal z Niemiec specjalne dreny dla mlodej zeby jak najdluzej posiedzialy a kiedys jak juz nie byl pewien co dalej to kolege o konsyltacje prosil. Co wazne nie ciagnie na kase i czesc badan zlecal nam u siebie (moglismy np dostac na nie skierowanie). Po ponad 7latach moge go smialo polecac.
    zreszta Livka z tego co wiem tez ma z nim dobre doswiadczenid
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJan 16th 2016
     permalink
    elfika: BladyKocie, moja Bianka też się czasem uskarża na ból brzucha. zawsze przechodzi po stolcu. mi się zawsze wydawało, że ona ruchy jelit i parcie odczuwa jako ból. a ponieważ to nie jest ciągły ból i przechodzi zawsze po to nie ruszam tego. i raczej nie ma o związku z robalami, które Bianka ma w zasadzie na okrągło :confused:

    to samo chciałam napisać. Moja też zawsze na minutę przed kupą mówi, ze ją brzuszek boli, więc zawsze wiemy, ze kupa będzie, bo w zasadzie w zadnej innej sytuacji się na ten ból brzucha nie uskarża. Zresztą, ja mam podobnie :))) Dla mnie ma to związek ze wzmożoną perystaltyką przed wypróżnieniem - normalne.
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJan 16th 2016
     permalink
    Teo, ale ta mononukleoze to w zasadzie kazdy przechodzi. Wiekszosc doroslych (wyzej nawet niz 90% bodajze) ma przeciwciala. Tyle tylko, ze jeden lzej, drugi ciezej. Najgorzej to chyba, ze ta sledziona taka duza czesto i dlugo po. No i ze wlwsnie ryzyko pekniecia jest, ale duzo dzieci przechodzi ja jak zwykle przeziebienie, ponoc. Choc mojej kumpeli synek baaaardzo ciezko ja przeszedl.
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeJan 16th 2016
     permalink
    MrsHyde: Livka z tego co wiem tez ma z nim dobre doswiadczenid

    Potwierdzam :smile: Jest on dość specyficzny, nie roztkliwia się nad pacjentem, ale to akurat dobrze. No i jest naprawdę świetnym fachowcem.

    Treść doklejona: 16.01.16 11:20
    Frances: mononukleoze to w zasadzie kazdy przechodzi.

    ??? Cytomegalię raczej... Mononukleoza jest dość ciężką i charakterystyczną chorobą, ciężko ją przegapić, chociaż czasem podejrzewa się białaczkę, bo objawy bardzo podobne.
    Nikt w moim otoczeniu nie miał mono.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJan 16th 2016
     permalink
    Livia: chociaż czasem podejrzewa się białaczkę, bo objawy bardzo podobne


    No właśnie i tego jednego chłopca było podejrzenie białaczki, dopiero w Prokocimiu wykluczyli.
    A drugi chłopiec miał tylko wysoką gorączkę i objawy przypominające silną angine.
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJan 16th 2016 zmieniony
     permalink
    mononukleoza
    Pierwsze co wujek google wypluwa o mononukleozie. Owszem, zmienia obraz krwinek (dlatego pewnie podejrzewaja poczatkowo bialaczke), ale jej przeciwciala ma 96-99% doroslych, wiec chyba nie jest tak zle:wink:

    Livia, jak tak czytam to mono jednak "popularniejsza" niz cyto:wink: ja cyto nie mialam:wink: a czy mono ktokolwiek mial..to chyba trzeba by przeciwciala zbadac.
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJan 17th 2016 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny, a ja mam pytanie z innej beczki. Moje dziecko chodzi spać 20-21 z naciskiem na 21. Ostatnio, budzi mi się jak w zegarku o północy i popłakuje. Dziwne to, bo ona nigdy przenigdy mi w nocy nie płakała. Co to może być? Nie mówi nic o złych snach, bo pytam.
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeJan 17th 2016
     permalink
    Frances: mono jednak "popularniejsza" niz cyto

    No kurde, a ja nie miałam ani mono, ani cyto, ani toxo :wink: Mimo nieprzesadnie higienicznego trybu życia, oraz, w swoim czasie, żarcia z chodników suchego chlebka dla gołąbków :tooth:
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJan 17th 2016
     permalink
    Livia, ja identyko:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 17th 2016
     permalink
    Ja toxo złapałam ;). Nawet nie wiem kiedy ;) Ale ja z kociarami to od małego urzędowałam... Do dziś kotecki uwielbiam ;)
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeJan 17th 2016
     permalink
    Dziewczyny, a co może chodzić z lizaniem wszystkiego przez takiego 4latka? Kolejny etap? U takiego roczniaka to rozumiem, zmysły, "poznawanie" wszystkiego, ale 4 latek? Krasnalowi ostatnio coś odbija i polizał:
    - klamkę apteczną
    - notorycznie oblizuje szybę w sklepie zoologicznym
    - ladę w garmażerce
    - oponę od samochodu, chwała Bogu zapasową
    - śnieg (ok, to akurat rozumiem i sama próbowałam kiedyś ;))

    Tak się zastanawiałam, czy za tym nie stoi coś innego, jakiś fizyczny brak czegośtam w organizmie... Ale klamki i opony?
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 17th 2016
     permalink

    Tak się zastanawiałam, czy za tym nie stoi coś innego, jakiś fizyczny brak czegośtam w organizmie... Ale klamki i opony?


    No mój liże, ale własnie te zaburzenia SI zdiagnozowano... Konkretnie zaburzenia czucia głębokiego plus nadwrażliwość na niektóre konsystencje... No i niby się tak stymuluje...
    Mój z kolei liże klamki metalowe, łańcuszki, zamki błyskawiczne...
    --
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeJan 17th 2016
     permalink
    U nas też takie podlizywanie ma ostatnio miejsce,
    Kacper przyssał się do kasy w sklepie, lizał drzwi samochodu i próbował kapcia.


    Jutro rano zgłaszamy się na zabieg usunięcia 3-go migdała, mam stresa :confused:
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeJan 17th 2016
     permalink
    Katka, a siusiu jej sie nie chce? bo moje czesto tez sie tak budzila i prawie przez sen ja sadzalam wtedy na nocnik i robila siusiu.
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJan 17th 2016
     permalink
    Bari! Kciuki!!!!! Dawaj znać.
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeJan 17th 2016
     permalink
    bari_87: U nas też takie podlizywanie ma ostatnio miejsce,
    Kacper przyssał się do kasy w sklepie, lizał drzwi samochodu i próbował kapcia.


    No u nas zaburzenia wykluczone, natomiast coś z tym lizaniem ostatnio ma ;) Bari, kapeć też był lizany. Ja mam wrażenie, że mam takiego liżącego roczniaka znowu, że oblizuje te rzeczy z ciekawości, bo czasem jak poliże to się skrzywi i więcej tego nie zrobi. Musiałam go uczulić, żeby na mrozie nic nie oblizywał, a już szczególnie metalowych sanek :confused:

    Treść doklejona: 17.01.16 22:06
    Bari, powodzenia!
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.