Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorjowita
    • CommentTimeNov 21st 2012
     permalink
    Dzięki Karko :)

    Diamond piękna córcia z dołeczkami!
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 21st 2012
     permalink
    Diamond: ostatnio ma faze "boja" spi przy wlaczonej lampce nocnej,

    nie pociesze, moj mlody jak zaczal bac sie ciemnosci majac jakies 2 lata (nocowal wtedy 2 noce u moich rodzicow) to nadal trwa; nie zasnie jak nie ma wlaczonej lampki, na poczatku wlaczalismy swiatlo w akwarium ale przerzucilismy sie na lampke ledowa no i noc w noc niemrawe swiatelko mu przyswieca zeby ryku nie bylo
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 21st 2012 zmieniony
     permalink
    W przedszkolu Maksia dołączyli do programu diagnostyki przedszkolnej ANT, może któraś z was kojarzy, ja się z tym spotykam pierwszy raz. Bardzo fajna sprawa. Bardzo szczegółowe raporty, z których można się wiele dowiedzieć, chociaż nie powiem, żeby coś mnie zaskoczyło ;) Pokażę wam przykładowe zbiorcze wyniki, chociaż sam raport jest dużo bardziej drobiazgowy.
    http://28dni.pl/pictures/1672231.png
    http://28dni.pl/pictures/1672236.png
    http://28dni.pl/pictures/1672246.png

    Treść doklejona: 21.11.12 21:22
    jak cos dojrzycie ;)
  1.  permalink
    Jem- ja dojrzałam,że z matmy ma max punktów :D
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 21st 2012
     permalink
    gorzej z poszanowaniem przyrody na przykład :wink:
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeNov 21st 2012
     permalink
    Jem, Szczypto, zawstydziłyście mnie:shamed:
    Ale to przez rozdwojenie jaźni - jak być mamą na 100% (i ambitnie np. nie pozwolić, by teściowa robiła strój) i jednocześnie w pracy nie mieć poczucia, że z czymś nie nadążam. I ta praca tak mi przed oczami stoi...
    A w gruncie rzeczy bardziej niż prawnikiem jestem nauczycielem:cool:
    A strój oczywiście pokażę, jeżeli:
    1. nie rozpadnie się w przedszkolu (szyłam ręcznie...)
    2. uda mi się pstryknąć Martę w nim
    3. w końcu opanuję zamieszczanie zdjęć na forum:))
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 21st 2012
     permalink
    u Krzysia w przedszkolu tez jest diagnoza ale nie wiem czy oni to publikuja w wersji elektronicznej; jutro zagadam z pania to sie moze cos dowiem

    Treść doklejona: 21.11.12 22:01
    Bromba TUTAJ masz tutorial zdjeciowy i miejsce do pocwiczenia :))
    •  
      CommentAuthorjem
    • CommentTimeNov 21st 2012
     permalink
    brombap: Jem, Szczypto, zawstydziłyście mnie:shamed:

    ej cos ty, to tak sytuacyjnie mi się skojarzyło, nie bierz proszę tego do siebie :hugging:
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeNov 21st 2012
     permalink
    Jem - no problem, nie jestem "niedotykalska":))
    MrsHyde, dziękuję:)) Może jest dla mnie jeszcze nadzieja:))
    --
    •  
      CommentAuthorlecia_28
    • CommentTimeNov 21st 2012
     permalink
    o losie brombap troche duze:wink: a chetnie bym zdjecie zobaczyla ale jakos nie ogarniam

    Treść doklejona: 21.11.12 22:15
    o zniknelo?
    --
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeNov 21st 2012 zmieniony
     permalink
    To była próba...
    Za radą Hyde popróbuję we właściwym miejscu, a tu wkleję efekt końcowy starań:-)

    edit:
    To Marta - jeszcze nie Idianka:
    usunęłam...
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeNov 22nd 2012 zmieniony
     permalink
    To ja pokazuję Gosię z pełnym zaangażowaniem w recytację ;)
    TUTAJ FILM
    __
    śliczna Martusia! :) Takie słoneczko
    --
  2.  permalink
    Brombap- duży buziak za dystans :thumbup:
    •  
      CommentAuthorAgnieszka25
    • CommentTimeNov 22nd 2012 zmieniony
     permalink
    To i ja wkleję mojego dżentelmena.
    Tymoteusz, 4,5 roku:D

    zdjęcia usuwam:)
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    Aaale już duży chłopak :)
    --
  3.  permalink
    I powiedzcie dziewczyny, że te nasze starszaki to słodziaki nie są? Ja osobiście wszystkie dzieciaki pochłonęłabym , wycałowała, schrupała, wyściskała, wytarmosiła:D
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    Na szczęście jeszcze są w takim wieku, że raczej lubią się przytulać:)
    Moja nadal śpi w naszym łóżku (kiedyś myślałam- zgroza...) i preferuje trzymanie mnie za ucho. Jedno lub drugie. Całą noc:cool:
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    brombap: preferuje trzymanie mnie za ucho. Jedno lub drugie. Całą noc
    aa! ale się usmiałam :)
    --
  4.  permalink
    Na szczęście jeszcze są w takim wieku, że raczej lubią się przytulać:)


    Mój wchodzi w fazę, przytulę się na sekudkę, albo : przecież wczoraj cię przytulałem, przytul sobie wiki( nasz pies).

    i preferuje trzymanie mnie za ucho


    hehehehe, wysypiasz się?

    Tymek około 4 nad ranem uskutecznia wędrówkę do naszego łóżka. Dzisiaj tak się szamotał, że opuściłam w nocy łoże małżeńskie i się przeniosłam do jego łóżka-samochodu, gdzie materac ma 150cm długości. Przy moich 174cm, to dosyć niekomfortowa sprawa. Myślałam, że nie wstanę rano. Za to mąż i synowiec wyspani i szczęśliwi:neutral:
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    czyli miałaś NIEZŁĄ JAZDĘ w tym łóżku - samochodzie ;)
    --
  5.  permalink
    KARKO: czyli miałaś NIEZŁĄ JAZDĘ w tym łóżku - samochodzie ;)


    yhym:bigsmile:

    U Was dziewczyny też taka szarówka? W Kołobrzegu dzisiaj zgnilizna okrutna, szaro, buro i ziewająco!
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    u nas słonko:) Zaraz wychodze z domu:) Plan: sklep 9fashion z ciążowymi ciuszkami, galeria handlowa - kupno prezentu dla najlepszej przyjaciółki na jutrzejsze urodziny, potem spotkanie z nią na obiadek, potem pacjent i do domku po 18ej. ufff...interesujący dzień się zapowiada
    --
    • CommentAuthorewa74
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    Moja Venere w przyszlym roku idzie do szkoly, wiec szukam szafy i biurka do jej pokoju, tylko wszystko drrrogie to co mi sie podoba...
  6.  permalink
    A tak właśnie w związku z wpisem elfiki, jesteście dziewczyny zadowolone z przedszkoli do których chodzą Wasze dzieci?
    • CommentAuthorewa74
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    Ja to w sumie wyboru nie mialam ,bo tu na wsi jest jedno, panstwowe ,normalne, raz w tygodniu gimnastyka i angielski, 2 razy w roku wycieczka,ale panie spoko i busik pod sam dom podjezdza...do podstawòwki i gimnazium ,idzie tutaj ...mam nadzieje ze bedzie zadowolona jak z przedszkola...

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 22.11.12 11:45</span>
    Dodam,ze tutaj nie ma grup na dzieci starsze i mlodze ,sa 2 grupy po 20 dzieci i 2 nauczycielki na grupe...jak robia jakies zajecia ,dla starszych dzieci to ida do osobnej sali a jak sie bawia to wszyscy razem...
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    Agnieszka25: jesteście dziewczyny zadowolone z przedszkoli do których chodzą Wasze dzieci?

    ja tak, starsza corka tez chodzila do tego przedszkola; ba nawet te same przedszkolanki miala
    •  
      CommentAuthorjowita
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    Ja również jestem zadowolona. jedyne co mnie czasem denerwuje to to ze tak ciężko jest dziecku podciągnać spodnie, żeby klęcząc na dywanie nie świeciła pękniętymi plecami, ale Zuza jest zachwycona i przedszkolem i paniami, które kocha. No i przyjaciólkami od serca ponoć ;)
    Na razie chodzi 8-13, jak zacznę pracować myślę że będzie siedziała do 15, chociaz marnie widze obiady, bo to taki wybredny egzemplarz. Tzn ona je tylko to co lubi. gdyby jeszcze chciała spróbować czegoś nowego to pewnie lista by się wydłużyła, ale wiele rzeczy nie chce nawet liznąć. Nie bo nie.
    --
  7.  permalink
    Agnieszka25: A tak właśnie w związku z wpisem elfiki, jesteście dziewczyny zadowolone z przedszkoli do których chodzą Wasze dzieci?


    Ja jestem zadowolona tylko minus jest taki,ze u nas funkcjonuje tylko do 14.00 a jak pojde do roboty to bede musiala przeniesc mloda a w Zamosciu jest taki system,ze przyjmuja najpierw dzieci ktore maja zameldowanie w Zamosciu a na koncu z poza...chory system,ale tak jest a na prywatne mnie nie stac...:confused:
    --
  8.  permalink
    My niestety musieliśmy dać do prywatnego. Na państwowe się nie załapaliśmy. Ale w Kołobrzegu ceny prywatnych nie są jakieś zabójcze. Można zdzierżyć. Dużo się u nich dzieje. Raz w miesiącu mają koncerty instrumentalne, mają za sobą jedną 6godzinną wycieczkę poza miasto( jechali autobusem-podziwiam odważne panie przedszkolanki), raz na dwa miesiące maja takie fajniejsze zajęcia plastyczne z panią, która specjalizuje się w różnych technikach( zajęcia wtedy są z rodzicami), dzieci uczą się robić sobie kanapki, przyjeżdzają teatrzyki, raz w tygodniu jest psycholog, dwa razy logopeda, mają spotkania ze strażakami, z policjantami, generalnie z dwa razy w miesiącu jakieś większe wydarzenie. My mamy przejścia z przedszkolem, więc mi w sumie te wszystkie atrakcje nie są potrzebne, ale widzę, że Tymek chętnie chodzi. Jeden minus- bardzo duża grupa. Panie nie zawsze ogarniają wszystko. Ale jak dla mnie nie muszą.
    W ogóle Tymek był najszczęśliwszy w przedszkolu w okresie letnim. Nic się wtedy tam nie działo. Tylko zabawa i spacery. O rany, wtedy nawet w weekendy chciał chodzić. Teraz w weekendy chętnie zostaje w domu:)))))))
  9.  permalink
    W zamosciu bylo straszne zamieszanie.Rodzice protestowali bo zaczeli podnosic ceny...

    http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120225/ZAMOSC/985001866
    --
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    Ja też jestem zadowolona z przedszkola. Pomijając inne kwestie (jak dotychczas - na +) podstawowa zaleta to wg mnie, mamy jedynaczki, kontakt z dziećmi. Widzę, jak Marta się teraz rozwija, wchodzi w interakcje, umiejscawia się w grupie - jak miałabym to zapewnić w domu, w sytuacji, gdy w rodzinie i sąsiedztwie praktycznie nie mam jej równolatków? Chodziłam z nią wczesniej na zajęcia dla dzieci, ale to inna bajka:)

    Swoją drogą, Marta uczy się teraz kolęd (wiecie, jasełka za progiem) - i zadała mi boskie pytanie: mamusiu, ja wiem że na tej ziemi, podłodze jest nasz pokój, ale gdzie ta chwała? Na suficie?
    --
  10.  permalink
    brombap: Swoją drogą, Marta uczy się teraz kolęd (wiecie, jasełka za progiem) - i zadała mi boskie pytanie: mamusiu, ja wiem że na tej ziemi, podłodze jest nasz pokój, ale gdzie ta chwała? Na suficie?


    Hehehe dobree :bigsmile:
    Oj dzieciaki czasem dowala pytaniem hehe :tongue:
    Moja teraz na etapie ciaglych pytan o wszystko...''Mamo a co robi slonko jak swieci ksiezyc?..''itd.:bigsmile:
    --
  11.  permalink
    sorry Elfika, ale ja zupełnie nie ogarniam tego co Ty piszesz:shocked:
    Rozumiem,że zal Ci dziecka bo piach w oku to nic miłego, ale takie sytuacje po prostu się ZDARZAJĄ.
    I niby jak miała ta nauczycielka upilnowac? Przeciez takie rzeczy dzieją sie w ułamku sekundy!
    I co mają zajęcia z psychologii do przypominania dzieciom zasad wspólnej zabawy? Nie ogarniam zupełnie...
    jeszcze raz sorry- ale brzmisz jak jakas nawiedzona mamuśka.
    :devil:
  12.  permalink
    Cobraczek: w Zamosciu jest taki system,ze przyjmuja najpierw dzieci ktore maja zameldowanie w Zamosciu a na koncu z poza...chory system

    a dla mnie jest to zrozumiałe. Samorządy same ( bez dotacji ) utrzymują przedszkola. Aby miec dochód ludzie muszą płacić podatki. Wiec mają pierwszeństwo ci, którzy płaca w danym miescie.To najrozsądniejsze wyjscie wg mnie. Zeby z czegoś korzystac trzeba cos dac od siebie, prawda?

    Treść doklejona: 22.11.12 20:42
    elfika: jestem z tych wyrodnych

    a tak- słyszałam. Podkreślasz to często.
    Ja takze miałam w swoim zyciu epizod pracy jako nauczycielka w przedszkolu i uwazam,że mozna nie zauwazyc sypnięcia piaskiem. A najczęsciej z aferą dotycząca np zadrapania przychodziły matki, których dzieci na codzien naparzały swoich kolegów.

    Treść doklejona: 22.11.12 20:44
    elfika: ak sie chce to mozna upilnowac

    rozumiem,że przy Tobie nigdy sie Twoja córka nie przewróciła, nie uderzyła? Bo moje dzieci będa ze mną sam na sam i bawiąc sie metr ode mnie czasem własnie robiły sobie jakąś krzywdę....
    I ja akurat nie uwazam sie za wyrodną. Pilnuję ich, kocham, doglądam. Tyle,ze to ułamki sekund są
  13.  permalink
    szczypta_chilli: Zeby z czegoś korzystac trzeba cos dac od siebie, prawda?


    Zgadzam sie, tylko czemu akurat Zamosc placi najwiecej niz reszta miast w lubelskim?Z reszta w lubelskim jak w lubleskim,stawka jest wieksza niz w Warszawie...Tego juz nie rozumiem....
    --
  14.  permalink
    Nie no- do opłaty się nie odnoszę- tylko do regulaminu przyjęć.
    U mnei tez jest 3 złote, mieszkam na wsi. To więcej niz w warszawie. Po prostu moja wies ma mniejsze wpływy do budzetu a utrzymanie przedszkola to ogromne koszty.
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeNov 22nd 2012 zmieniony
     permalink
    Cobraczek: a w Zamosciu jest taki system,ze przyjmuja najpierw dzieci ktore maja zameldowanie w Zamosciu a na koncu z poza...chory system,ale tak jest a na prywatne mnie nie stac...:confused:

    Gdyby w przedszkolach przyjmowali jak leci, to gdzie mieliby oddawać swoje dzieci zamościanie?

    Swego czasu w Warszawie był sprzeciw kobiet w związku z tym,że te niezameldowane miały opłacać zajęcia na SR przyszpitalnych.
    I moim zdaniem nie ma w tym nic złego,że miasto w pierwszej kolejności dba o swoich mieszkańców.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    w przedszkolu do ktorego chodzi mlody nie ma regulacji godzin, za pobyt z wyzywieniem jest stala stawka 300zl - jak dziecka nie ma to jest 5zl odpisu za wyzywienie, w cenie sa wszystkie zajecia dodatkowe (co tydzien basen, zajecia z pania z ogniska plastycznego, rytmika, 1h niemieckiego i 2h angielskiego; jesli dziecko potrzebuje to co tydzien grota solna czy zajecia z logopeda); tyle ze przedszkole sroki pozyskuje ze srodkow unijnych i stad maja lepsza oferte


    a co do pilnowania to jestem zdania ze NIE MA OPCJI upilnowania dzieciakow nawet 6letnich a co mowic o 3latkach. baaaa ja mam grupe 15osob na lekcji i tez nie zawsze ogarniam sytuacje a to gimn. i szk.srednia; zreszta, co tu duzo mowic - kiedys we 3 dorosle baby przygladalysmy sie malemu a on wyrznal tak ze prege i krwiak na caly policzek mial :sad:
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeNov 22nd 2012 zmieniony
     permalink
    I niewątpliwie miasta muszą dbać o budżet. Zwłaszcza, gdy teraz tyle osób przeprowadza się "na wieś". Sądzę, że rezygnując z mieszkania w mieście trzeba dokonać rachunku zysków i strat.
    edit:
    a co do upilnowania - ja nieustannie podziwiam przedszkolanki. Gdy myślę o odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa, włos mi się jeży na głowie.
    Ps. chciałam napisać "gdy myślę jako prawnik.." ale łupnęłam się w łeb:cool:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    Elfika piszesz ze pracowalas w przedszkolu, zdradzisz swoj staz pracy pedagogicznej?
  15.  permalink
    brombap: ja nieustannie podziwiam przedszkolanki. Gdy myślę o odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa, włos mi się jeży na głowie

    mam to samo.

    Treść doklejona: 22.11.12 21:09
    elfika: bosz Szczypta, jak to mowisz, zluzuj warkoczyk

    ano zluzowany mam:smoking:
    Tyle,ze posladki spinam mocno jak ktos rzuca takimi tekstami, ze "nauczycielce cos tam tyłek uratowało"
    Z tego co piszesz Twoja córka aniołem nie jest, wiec tym bardziej powinnas wiedziec, ze takie sytuacje były, sa i będą sie zdarzały w grupie dzieciakow.
    Poza tym.... Powiem Ci szczerze... Moze to mało wychowacze, ale gdy mojemu dziecku ktos ciągle dokucza- to mówię ODDAJ. Mówisz,ze Bianka bije innych- moze to po prostu była samoobrona innej dziewczynki?
    czasem warto popatrzec z innej perspektywy.
    •  
      CommentAuthorfigan
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    Młoda jest w przedszkolu od września, póki co jestem raczej zadowolona i ...wdzięczna, że załapaliśmy się do państwowego. Oczywiście, że zawsze można się do czegoś przyczepić, jak np do słodyczy serwowanych w przedszkolu, czy słodzonej herbaty, ale ilu rodziców tyle zwyczajów i pomysłów na wychowywanie...grunt, że Młoda lubi swoje panie i chodzi tam (na ogół) z przyjemnością :-)
  16.  permalink
    aha- jeszcze jedno
    Moje dzieci nie są swięte, naprawdę.
    Widzę ich zalety, ale widzę i wady. ZAWSZE stanę po ich stronie i zawsze będę bronic. Tyle,ze nie atakiem na inne dziecko albo nauczycielkę.
    To tyle chciałam powiedziec w tym temacie. :cool:
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeNov 22nd 2012 zmieniony
     permalink
    My po prostu chyba tak mamy, że gdy coś się dzieje naszym dzieciom to włącza się turbo-obrońca. I zgadzam się, że warto - oczywiście poza sytuacjami, w których należy reagować natychmiast i zdecydowanie ze względu na rodzaj zagrożenia - zrobić mentalny krok w tył i policzyc do 10. Bo takim turbo-obrońcą też dajemy naszemu dziecku określony sygnał. A powinnyśmy chyba uczyć właściwej reakcji:)
    --
    •  
      CommentAuthorPeaberry
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    A ja wiecznie słyszę, że mój syn to niezły gagatek. Wiecznie popycha, atakuje, ale sam też bywa nieźle poobijany. Panie starają się kontrolować sytuację, ale nie zawsze się daje, więc dzieciaki są poobijane. Aktualnie na łokciu jest wielki strup...
    Ja wychodzę z założenia, ze w przedszkolu są różne interakcje i czasem przepychanka też się zdarzy. Nie warto wprowadzać negatywnych relacji z przedszkolankami, bo one potem patrzą na dzieci przez pryzmat rodziców pieniaczy.
    Ja w swoim miasteczku puściłam syna do przedszkola, do którego sama chodziłam. Są tam jeszcze nauczycielki i kucharki, które mnie pamiętają. :cool: Ma tzw. "plecy". Jestem zadowolona, bo o co bym nie zapytała, to zawsze jest odpowiedź konkretna, rzeczowa, zawsze chwila na rozmowę. Po równo jest pochwał i skarg. Syn niczym specjalnym nie wyróżnia się, ot taki przeciętny dzieciak. Moze bardziej wygadany niż inne, ale tę upierdliwość to po mamusi ma.
    A wiecie, że on nigdy nie mówi kim chciałby być w przyszłości? Ani nie mówi o planach, przyszłości...
    -- Wszystko o kawie - najnowsze forum o kawie. Miejsce dla ludzi z pasją!
  17.  permalink
    rozumiem
    Moze po prostu źle odbieram Twój styl pisania
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    Elfiko przegapilas moje pytanie, ponawiam

    piszesz ze pracowalas w przedszkolu, zdradzisz swoj staz pracy pedagogicznej?
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    wg mnie b.duze; szczegolnie w kwestii mozliwosci dziecikow i kwestii ich pomyslow i dopilnowania
    co innego jak sie pracuje z dziecmi na codzien a co innego jak ma sie doswiadczenie nazwijmy to "chwilowe"
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeNov 22nd 2012
     permalink
    Elfiko, pisałaś jednak sama, że dzieci bawiły się w dwóch miejscach. Będąc bliżej piaskownicy, pani oddala się od zjeżdżalni. Na oko wolałabym, by była właśnie bliżej zjeżdżalni i tu się szczególnie koncentrowała.
    --
    •  
      CommentAuthorLivia
    • CommentTimeNov 22nd 2012 zmieniony
     permalink
    Jezu, ale o czym my mówimy?? Żeby upilnować dzieciaki na 100% musiałaby być jedna opiekunka na jedno dziecko! Poza tym nie mówimy tu o urwaniu kończyny, ale o sypnięciu piaseczkiem w oczko, raaaany...
    Żeby nie było - nie teoretyzuję, tylko jestem przedszkolanką na wychowawczym.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.