Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoragulina5
    • CommentTimeSep 11th 2011
     permalink
    Z tego co się orientuję to bywają w szkołach pożyczki z socjala tak zwane remontówki i w nich nie trzeba być w związkach
    --
  1.  permalink
    U nas na mieszkanie dają ale tylko na "nowe budownictwo", remontówka 5 tys na 3 lata i z kasy max 3tys - a składka co miesiąc tylko 15 zł i nie trzeba być w zadnym związku no chyba, ze to z niego chcesz wziąć pożyczkę:)
    --
    • CommentAuthoriwona113
    • CommentTimeSep 12th 2011
     permalink
    ja juz raz pytałam o przedłużenie umowy,ale dla przypomnienia umowe mam do 31.12.2011 date porodu na koniec grudnia wiem juz jak wyglada sytuacja z macierzynskim teraz chcialam zapytac o rzecz nastepujacą: jesli urodze w grudniu albo teznie roznie to bywa to mam pisac jakies podanie o przedłużenie umowy po macierzyńskim skladac jakis wniosek czy cos? tzn chodzi mi o to w jaki sposob mam zakomunikowac pracodawcy ze po zakonczeniu urlopu macierzynskiego chcialamym wrocic do pracy? wstepnie słownie juz go informowałam ale skwitowall to tym ze do grudnia to jeszcze duzo czasu mamy i na ta chwile ciezko cokolowiek powiedziec....wiem ze duzo czasu ale powoli zaczyna mnie dołowac i stresowac wizja poszukiwania pracy przy tak duzym bezrobociu:(
  2.  permalink
    Iwonka, więc to czy pracodawca przedłuży ci umowę to już wynika tylko i wyłącznie z jego dobrej woli..
    I żadne podania tu nie pomogą.. Rzecz jasna możesz mu powiedzieć że jesteś dalej chętna do pracy ale to tyle co możesz zrobić.
    Skoro umowa wygasa, to tylko od pracodawcy zależy czy ja przedłuży czy nie.
    Najlepiej by było gdyby ci od razu przedłużył umowę czyli od 1.01, i tak macierzyński dostajesz z ZUSu więc teoretycznie różnicy mu to nie robi.
    -- // //
    •  
      CommentAuthorMilena
    • CommentTimeSep 12th 2011
     permalink
    Katy, w Polsce nie za bardzo ma sie kto nią opiekować...mąż za granicą...ona chce sie do niego przeprowadzić, żeby właśnie mieć opiekę...
    -- FRANEK, ZOSIA i ...
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeSep 13th 2011
     permalink
    ja to rozumiem, ale nie wiem czy urzędnicy zrozumieją.
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorvenika
    • CommentTimeSep 20th 2011
     permalink
    dziewczyny nie wiem czy pamiętacie, ale jakiś czas temu pisałam że ZUS odmówił mi wypłaty zasiłku i w związku z tym miałam teraz rozprawę w sądzie i ją wygrałam :bigsmile: teraz tylko muszę doczekać do 05 października na uprawomocnienie wyroku :bigsmile: jednak coś pozytywnego w naszym państwie za strony urzędów mnie spotkało :cool:
    --
  3.  permalink
    Venika - gratulacje, niech się uprawomocni :bigsmile:! A za okres ciążowy, czy niezwiązany z ciążą?
    •  
      CommentAuthorvenika
    • CommentTimeSep 20th 2011
     permalink
    za okres ciąży... tylko śmieszne bo znam dziewczyny, które miały taki problem po krótkim czasie pracy... a ja byłam zatrudniona w czerwcu a na zwolnienie poszłam w styczniu... wszyscy mówili że to sprawa pewna do wygrania, ale ja tak czy siak się bałam... ale na szczęście się okazało że większość miała rację :bigsmile:
    --
  4.  permalink
    No to tym bardziej Ci gratuluję wygranej sądowej!
    •  
      CommentAuthorvenika
    • CommentTimeSep 20th 2011
     permalink
    dzięki i też się cieszę że to już za mną.. tylko teraz żeby paskudny ZUS nie odwołał się
    --
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeSep 22nd 2011
     permalink
    Pewnie zanim zdążą się ogarnąć z wystosowaniem jakiejkolwiek apelacji wyrok się uprawomocni.
    --
    • CommentAuthoriwona113
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    na jak dlugi okres ginekolog moze wystawic l4? moze byc tak ze wystawi od daty pierwszej wizyty az do daty porodu ? bo moja szwagierka twierdzi ze wlasnie takie dostala? troche mnie to dziwi bo ja dostaje co miesiac i nie spotkalam sie z tak dlugim zwolnieniem;)
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    na 30 dni chyba maksymalnie może wystawić...
    --
    •  
      CommentAuthorvenika
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    może tylko na 28 dni wystawić zwolnienie, czyli na 4 tygodnie. Z tak długim zwolnieniem też się nie spotkałam i wątpię żeby było możliwe.
    --
    •  
      CommentAuthorMinia85
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    słyszałam, że na 30dni, ale sama raz miałam na 35dni i ZUS się nie czepiał
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    venika: może tylko na 28 dni wystawić zwolnienie, czyli na 4 tygodnie.


    eeeee :smile:
    mi mój gin co miesiąc wystawia na pełny miesiąc kalendarzowy tj np od 7 września do 6 października
    a to na pewno więcej niż 28 dni
    robi tak od marca i ani raz się ZUS nie czepił :cool:
    --
  5.  permalink
    Ja maksymalnie miałam wystawione na 35dni.
    --
    • CommentAuthormisty222
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    dziewczyny potrzebuje pilnie pomocy w takim oto temacie-miałam zwolnienie chorobowe przez okres 3 miesiecy, po zakonczeniu leczenia poszlam na 2 dni urlopu na zadanie.W tym czasie mialam wizyte u ginekologa i dowiedzialam sie ze jestem w ciazy.Czy moge po tych 2 dniach urlopu isc na drugie zwolnienie ale juz ciazowe???I czy przez caly okres ciazy moge na nim byc???Przy pierwszym dziecku mialam zagrozenie-łożysko przodujące i teraz bardzo się boję.Proszę o info
  6.  permalink
    Oczywiście że możesz, tylko lekarz musi ci to zwolnienie wystawić z literką B :smile:
    -- // //
    •  
      CommentAuthormareza
    • CommentTimeSep 26th 2011 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny pomóżcie
    1. Jeśli ja dzieci urodzę w grudniu a od 01.01.2012 dopiero wchodzi w życie przepis że przysługuje 31 + 6 tygodni macierzyńskiego na bliźniaki to rozumiem że się nie załapię na 38 tygodni tylko 31 ?
    2. Od 01.01.2012 ma być 2 tygodnie tzw urlopu ojcowskiego, czy jeśli mąż po moim porodzie dostanie na mnie 14 dni zwolnienia i potem weźmie urlop z tego roku to czy jak wejdzie w 2012r to czy będzie przysługiwać mu 2 tygodnie urlopu ojcowskiego czy tylko jeden ze względu na to że dzieci urodziły się w roku 2011 ?
    3. Jakie trzeba mieć dochody (netto/brutto) żeby dostać tzw rodzinne ?
    --
  7.  permalink
    Marezka w sumie to nie wiem skąd ty te dane masz :smile:
    No ale mniejsza o to, więc jest tak:
    1. Na pewno przysługuje ci to 31 tygodni urlopu macierzyńskiego plus urlop macierzyński dodatkowy, i teraz jego wielkość zmienia się na przełomie roku, w 2011 to są dodatkowe 3 tygodnie przy ciąży mnogiej, w 2012r 6 tygodni.. Pytałam kiedys na zajeciach jak to jest, czy liczy sie termin porodu czy termin odebrania tego dodtakowego urlopu, wg pani prawnik termin brania urlopu, czyli przysługiwało by ci 6 tygodni, wg np mojego pracodawcy termin proodu, więc tylko 3 tygodnie.. bedziesz musiała ten dodtakowy urlop sprawdzić u siebie.. bo to chyba do końca nie jest dopracowane..
    2. Z tatusiami sprawa jest prosta, bierze w 2012 roku to ma 2 tygodnie :smile: i może je wykorzystać w dowolnym terminie, ale w całości, i tak aby dzieciaczki nie przekroczyły 1 roku :smile:
    3. A na tym to sie nie znam :sad:
    -- // //
    •  
      CommentAuthorkate1
    • CommentTimeSep 26th 2011
     permalink
    mareza, wg mnie:
    1. to, czy przysługuje nowy wymiar czy nie, zależy od tego, kiedy (w którym roku) skończy Ci się urlop macierzyński. Ponieważ Twój skończy się w 2012 to będą Ci przysługiwać dodatkowe tygodnie macierzyńskiego
    (mnie brakło 10 dni!, gdybym urodziła 10 dni później to bym dostała dodatkowe 2 tygodnie w przyszłym roku, a tak to lipa bo macierzyński kończy mi się 21/12/11)
    2. urlop ojcowski to jak macierzyński - nie można go wykorzystać w każdym roku, więc mąż będzie mógł wziąć RAZ te 2 tygodnie, nie ważne czy w tym roku czy w przyszłym, byle przed ukończeniem przez maluchy 1 roku życia
    3. tego niestety nie wiem :(
    --
    •  
      CommentAuthormareza
    • CommentTimeSep 26th 2011
     permalink
    co do tzw rodzinnego znalazłam info :
    O zasiłek rodzinny mogą starać się osoby, których dochód miesięczny na osobę w rodzinie nie jest większy niż 504 zł neto lub 583 zł, gdy w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko.
    więc na to nie ma szans :-)
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 26th 2011
     permalink
    mareza: O zasiłek rodzinny mogą starać się osoby, których dochód miesięczny na osobę w rodzinie nie jest większy niż 504 zł neto lub 583 zł, gdy w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko.
    więc na to nie ma szans :-)


    na ten zasiłek to się chyba nikt nie łapie
    podobnie jak na płatny wychowawczy bo tu trzeba ten sam warunek spełnić :wink::wink:

    co do wymiaru urlopu - wg mnie dostaniesz te 6 tygodni bo w 2012 będziesz jeszcze na macierzyńskim więc obejmą Cię nowe przepisy

    ja się pytałam pod swoim kątem i wiem, że mnie obejmą a sytuację mam podobną do Ciebie z małą różnicą, że wcześniej macierzyński zacznę
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 27th 2011
     permalink
    a ja mam jeszcze takie pytanie - mam zaległy [cały] urlop z tego roku
    i chcę go wybrać po skończeniu macierzyńskiego i iść na wychowawczy do końca grudnia 2012
    więc będę miała również cały niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2012 rok ?
    i będę mogła po macierzyńskim wziąć urlop z tego roku, urlop z następnego [czyli 52 dni] i dopiero wtedy wychowawczy ?

    czy tak nie wolno ?
    --
  8.  permalink
    W zasadzie z urlopem rozplanować możesz sobie jak chcesz.
    Tzn na samym poczatku musisz wziac zaległy urlop z 2011 roku..
    A ten co bedziesz miała z 2012 możesz wykorzystać dopiero po powrocie z urlopu wychowawczego :smile: czyli dopiero w 2013 :smile:
    -- // //
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 27th 2011
     permalink
    nightingale_84: A ten co bedziesz miała z 2012 możesz wykorzystać dopiero po powrocie z urlopu wychowawczego :smile: czyli dopiero w 2013 :smile:


    no ale ja właśnie chcę inaczej
    tzn tak, ze wykorzystuję oba zaległe od razu [tzn jeden zaległy z 2011] i ten z 2012
    potem idę na wychowawczy i wracam do pracy 01.01.2013 i przysługuje mi 26 dni za 2013 rok....

    tak sobie to wymysliłam...
    --
  9.  permalink
    Przejrzałam KP, i nic nie ma ot tym, żebyś tak nie mogła postąpić :smile:
    -- // //
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 27th 2011
     permalink
    o to super :smile:
    bo taki mam właśnie plan hehe
    --
    • CommentAuthorsara32
    • CommentTimeSep 27th 2011
     permalink
    TEORKA: no ale ja właśnie chcę inaczej
    tzn tak, ze wykorzystuję oba zaległe od razu [tzn jeden zaległy z 2011] i ten z 2012
    potem idę na wychowawczy i wracam do pracy 01.01.2013 i przysługuje mi 26 dni za 2013 rok....

    tak sobie to wymysliłam...


    Na chłopski rozum wydawałoby się to logiczne ale się nie znam na KP najlepiej zaptaj pracodawcy, w kadrach będą wiedzieć.
    --
  10.  permalink
    Spokojnie, ulrop wychowawczy możesz wziąc kiedy chcesz.
    Warunek, suma urlopu nie może przekraczać 3 lat, i nie może być wykorzystany jak dziecko skończy juz 4 lata :smile:
    Info prosto z kodeksu :smile:
    -- // //
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 27th 2011
     permalink
    o wychowawczym to wiem :smile:
    z resztą planuje maks 4 msce
    i chciałabym do końca 2012 roku i tak sobie wyliczyłam, że okres między macierzyńskim a wychowawczym "zapcham" tymi 52 dniami urlopów własnie :wink:
    zadzwonię do kadr może i zapytam :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorMinia85
    • CommentTimeSep 27th 2011
     permalink
    TEORKO ja tak zrobiłam, nie tyle chciałam, ile kadrowa powiedziała, że muszę. Macierzyński skończył mi się w maju, wtedy wzięłam zaległy urlop za 2010 i cały aktualny, a dopiero w sierpniu rozpoczęłam wychowawczy :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorvenika
    • CommentTimeSep 28th 2011
     permalink
    dziewczyny mam pytanko, czy któraś z was może się orjętuje w temacie. Wiem, ze mogę po wykorzystanym urlopie macierzyńskim wziąć l4. Będę musiała zrobić dość poważny zabieg, do którego muszę przestać karmić piersią i nie chcę tego robić podczas macierzyńskiego, aby maleństwo trochę się nacieszyło cycusiem :wink: tylko mam dość dobre układy z pracodawcą i nie chciałabym ich popsuć naciągając na kolejne wypłaty dla mnie. I tak miał dość sporo problemów (miniona rozprawa sądowa z ZUS, na szczęście wygrana) i same wiecie jak to jest chciałabym potem spokojnie wrócić do pracy. A pytanie dotyczy czy w przyszłym roku też te pierwsze 33 dni od razu będzie on musiał za mnie zapłacić czy też od razu ZUS będzie płacił. Sytuacja wyglądałaby następująco, od razu po macierzyńskim pójdę na ten zabieg i będę nieprzewalanie z macierzyńskim kontynuować zwolnienie tak mniej więcej 2 mies.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 28th 2011
     permalink
    Minia85: TEORKO ja tak zrobiłam, nie tyle chciałam, ile kadrowa powiedziała, że muszę. Macierzyński skończył mi się w maju, wtedy wzięłam zaległy urlop za 2010 i cały aktualny, a dopiero w sierpniu rozpoczęłam wychowawczy :smile:


    ślicznie Ci dziękuję za ten wpis, który tylko upewnił mnie w tym, że tak się da ! :smile: :wink::wink:
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 28th 2011
     permalink
    jeszcze mam jedno pytanie

    jak to jest z tym urlopem "tacierzyńskim"

    bo moja znajoma twierdzi, że owszem
    ojciec dziecka może wziąć 2 tygodnie [chodzi mi o okres od 01.01.2012] ale TYLKO wtedy, kiedy ja się zrzeknę tych dwóch tygodni z mojego urlopu macierzyńskiego......
    a ja jestem zdania, że mogę wybrać cały a mój mąż i tak ma prawo do tych dwóch tygodni...


    tzn akurat mi tam o nas nie chodzi bo mąż brać nie będzie tak czy siak - ma działalność gosp. ale o takiej specyfice, że jemu się to ZUPEŁNIE nie opłaca bo wtedy nie może prowadzić interesu [ 95 % osób prow. dział. gosp. i tak zarabia będąc na chorobowych czy innych zasiłkach]

    ale ogólnie mi chodzi
    jak to jest...


    czytam na stronie www.zus.pl ale tak tam napisane, że ch... by ich strzelił :devil::devil::devil::devil:
    --
  11.  permalink
    2tyg tacierzyńskiego są niezależne od macierzyńskiego. Mój mąż wziął tacierzyński (w 2010, więc tydzień), ja nie musiałam o tydzień skracać macierzyńskiego
    Pewno pomyliło jej się z zapisem, że po wykorzystaniu iluśtam tygodni macierzyńskiego matka może się zrzec reszty urlopu na rzecz ojca dziecka. Czyli część macierzyńskiego wykorzystuje mama, część tata. Ale to co innego.
    --
    •  
      CommentAuthorJULITA1610
    • CommentTimeSep 28th 2011 zmieniony
     permalink
    Ja ostatnio sprawdzałam w necie i ten urlop dla ojca, który jest niezależny od macierzyńskiego nosi nazwę urlop ojcowski.

    Właściwie urlop "tacierzyński" to całkiem co innego niż urlop ojcowski

    *urlop „tacierzyński” (macierzyński)to tak naprawdę część niewykorzystanego przez matkę urlopu macierzyńskiego.

    *urlop ojcowski jest urlopem niezależnym, tzn. jego udzielenie nie jest warunkowane przez rezygnację matki dziecka z części jej urlopu macierzyńskiego. Pracownikowi ojcu przysługują od 2012 roku dwa tygodnie urlopu ojcowskiego, ale tylko do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Urlop ojcowski jest urlopem płatnym i nie ma wpływu na wymiar „normalnego urlopu”.
    :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthormareza
    • CommentTimeSep 28th 2011
     permalink
    dokladnie tak jak julita pisze
    teraz jest to tydzień , a od 01.01.2012 są to 2 tygodnie i należy je wykorzystać zanim dziecko skończy rok
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 28th 2011
     permalink
    podziękował :smile:
    --
    •  
      CommentAuthormorela1
    • CommentTimeSep 30th 2011 zmieniony
     permalink
    fajnie to z tym jest , nawet o tym nie wiedziałam...:tongue:
    to ja już planuje namówić męża by wykorzystał ten urlop w czasie wakacji :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorask28
    • CommentTimeSep 30th 2011
     permalink
    U nas mąż weźmie te 2 dni opieki które przysługują w roku na dziecko do 14 lat.
    I moje pytanie czy te 2 dni to są płatne 100% czy 80%?
    -- ,
    •  
      CommentAuthorTamara74
    • CommentTimeSep 30th 2011
     permalink
    100%
    •  
      CommentAuthorask28
    • CommentTimeSep 30th 2011
     permalink
    Dziękuje Tamara:bigsmile:
    -- ,
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeSep 30th 2011
     permalink
    No właśnie, w temacie opieki. mama mnie ostatnio przekonywała, ze po porodzie mąż może wciąż 2 tygodnie "opieki" na żonę. Orientujecie się, czy tak jest i czy to jest płatne 100% czy 80%?.
    •  
      CommentAuthorTamara74
    • CommentTimeSep 30th 2011 zmieniony
     permalink
    80%
    Musi dostać o lekarza L4 w którym wpisuje się nad kim jest opieka.

    To jest tzw zasiłek opiekuńczy i przysługuje ubezpieczonemu w razie konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
    1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
    a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
    b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
    c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,
    2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
    3) innym chorym członkiem rodziny
    Ilość dni opieki
    - 60 dni na zdrowe dziecko do lat 8 i chore do lat 14
    - 14 dni nad innym członkiem rodziny i dzieckiem powyżej 14 lat
    Łącznie w roku nie może mieć więcej niż 60 dni.
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeOct 1st 2011 zmieniony
     permalink
    Dzięki, Tami :smile:
    to w takim razie lepiej, zeby mąż zaległy urlop wybrał na te okoliczność. bo jednak 10 dniówek tracić 20% wynagrodzenia to lipa:/
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeOct 18th 2011
     permalink
    Zapytam jeszcze tutaj : jak to jest z urlopem ojcowskim? Czy, jeśli mi nie przysługuje macierzyński, to R. może wykorzystać więcej czasu ojcowskiego czy jak? I ile on teraz w końcu trwa? :devil:

    A i czy dziecko ubezpieczyć zdrowotnie może TYLKO osoba pracująca? :shocked:
    --
  12.  permalink
    Talinka, odnośnie pytania o ubezpieczenie dziecka to w M jak mama wyczytałam, że jedno z rodziców ma obowiązek zgłosić dziecko jako członka rodziny do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Formalności z tym związanych dopełnia zakład pracy a więc wynika z tego, że rodzic pracujący ubezpiecza dziecko. W ogóle ojciec powinien poinformować kadry w swoim miejscu pracy o narodzinach dziecka bo tym samym nabywa prawa do urlopu ojcowskego, który dwa tygodnie bodajże.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.