Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • CommentAuthorMysiorek80
    • CommentTimeJul 11th 2013
     permalink
    Dzasti, czyli tak najprościej, jeżeli złożymy wniosek do końca października to dochód liczymy za 2011 r?
    Skoro dochód na 1 osobe nie moze przekroczyć 1922zł netto to przyjmując,że rodzina jest 3 osobowa nasz łaczny dochód z mężem za 2011 nie moze być większy niż 69192zł?
    Dobrze to rozumiem?
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeJul 11th 2013
     permalink
    Dzieki dziewczyny, macie racje, co mi szkodzi poczekac....tylko musze zapisac gdzies bo potem
    w ferworze zajec zapomnimy :)
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJul 12th 2013
     permalink
    Mysiorek - jeżeli nie było w 2011 roku jakiejś zmiany pracy itp, to chyba tak można liczyć. Dochód dzieli się na tyle osób, ile w tej chwili ma rodzina. Ale fakt faktem najlepiej udać się do swojej gminy i się dokładnie wypytać. Jednak 1000 zł piechotą nie chodzi.
    -- ,
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeJul 14th 2013
     permalink
    a ja mam pytanie odnośnie przerwy na karmienie wiem, ze przysłuuje godzina jak to wygląda u nauczycieli ktoś wie?? Mam pare godzin w szkole cagle karmie czy może być tak, ze ywliczony etat godzinowy będzie większy o ta jedna godzine??
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorgilese
    • CommentTimeJul 17th 2013
     permalink
    ja podlegam pod kartę nauczyciela w pracy i pracuję 4 godziny dziennie, więc mi ta przerwa na karmienie nie przysługiwała (chyba zaczyna przysługiwać jak ktoś pracuje więcej niż 4 godziny dziennie), ale pewna nie jestem do końca, musisz się od kadrowej dowiedzieć jak to u was jest
    --
    • CommentAuthormineczka1986
    • CommentTimeJul 25th 2013 zmieniony
     permalink
    Witam , mam pytanie. Jestem w ciąży a umowa o pracę kończy mi się 7 stycznia 2014 roku. Pracodawca znając życie umowy mi nie przedłuży. Bardzo proszę o informację czy w takiej sytuacji coś mi się będzie należało(zasiłek macierzyński, urlop, płatne l4 itp)? bardzo prosze o informacje.
    •  
      CommentAuthorMuriah
    • CommentTimeJul 25th 2013 zmieniony
     permalink
    Umowę terminową, która kończy się po upływie 12 tygodnia ciąży pracodawca jest zobligowany przedłużyć do dnia porodu. Zasiłek macierzyński w wysokości wynagrodzenia przysługuje normalnie, wypłaca go ZUS. Nie jest to urlop macierzyński i nie wlicza się do lat pracy.
    Podstawą do przedłużenia umowy jest zaświadczenie lekarskie z datą porodu.
    Również przysługuje Ci normalnie L4.
    Niestety nie wiem jak jest w świetle nowych przepisów o wydłużonym urlopie i czy będzie Ci zasiłek przysługiwał cały rok, czy tylko w wymiarze urlopu macierzyńskiego plus dodatkowe tygodnie, bez urlopu rodzicielskiego.
    -- [url=https://www.suwaczki.com/][/u
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJul 25th 2013
     permalink
    Mam pytanko.
    Wcześniej opisywałam moją sytuację, ale w skrócie: Jestem na L4 (mam rehabilitacje na kręgosłup). U mnie w firmie jest likwidacja stanowiska (zwolnienia grupowe ok. 100 osób). Do 30 września stanowisko musi być zlikwidowane. Ja mam umowę na czas nieokreślony (3-mies. okres wypowiedzenia) Co w sytuacji, jeśli do tej pory nie dostałam wypowiedzenia. Jak to się odbywa w momencie, kiedy jestem na tym L4 powiedzmy 182 dni i potem co? Skoro nie ma mojego stanowiska? Jakiś aneks powinnam dostać? Albo czy mogą wtedy mnie zwolnić bez okresu wypowiedzenia?
    --
    •  
      CommentAuthorpszyszła
    • CommentTimeJul 25th 2013
     permalink
    mineczka - a na jakim etapie ciąży jesteś? I na kiedy masz termin porodu?

    Tak jak napisała Muriah - jeśli koniec umowy jest po 12 tygodniu ciąży z mocy prawa pracodawca musi Ci przedłużyć umowę do porodu (nie będzie to kolejna umowa, ja np. dostałam tylko informację od pracodawcy, że z racji przedłożenia zaświadczenia lekarskiego umowa, która obowiązywałaby do 28 lutego została przedłużona do dnia porodu). Oczywiście dla własnego "bezpieczeństwa" raczej lepiej powiedzieć pracodawcy po tym 12 tygodniu...

    Polecam wizytę na http://www.rodzicielski.gov.pl

    "A co w sytuacji jeśli umowa o pracę na czas określony kończy się już w trakcie trwania ciąży?

    Jeżeli umowa o pracę na czas określony, zgodnie z terminem, na który została zawarta, ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa jest przedłużana do dnia porodu.
    W takim przypadku w dniu porodu podlega się zatem jeszcze obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu, co uprawnia do otrzymania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tego ubezpieczenia. Zgodnie z nowymi przepisami zasiłek ten będzie więc można pobierać przez okres do 52 tygodni. "
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJul 28th 2013
     permalink
    Dokładnie tak jak pisze Pszyszła-do dnia porodu musi Ci przedłużyć a potem roczny macierzyński z Zusu
    Ja umowę mam do 31.08 a na L4 jestem od 6tc.Nie widzę problemu by powiedzieć w pracy przed 12tc,przecież ochrona kobiety ciężarnej jest od poczęcia.Jedynie w przypadku gdy kończy się umowa przed 12tc to może nie przedłużyć.Ale zwolnić absolutnie nie może,jedynie dyscyplinarnie
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeJul 28th 2013
     permalink
    Od niedawna jestem, na L4 ciazowym, jest 100 procent platne a mi na konto przyszla wypłata o 200 pln nizsza od pensji
    jutro zadzwonie do finansow wyjasniec
    ale pisze z ciekawosci moze orientujecie sie czemu tak?
    nie mamy zadnej premii, jedynie dodatek za staz...czyzby on sie nie liczyl na L4?
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeJul 28th 2013
     permalink
    Dorit a jakie zwolnienia przynosisz? Znaczy na jaki okres, bo zdaje się , że wypłaty środków są rozliczane dokładnie za ilość dni na zwolnieniu. Każde L4 osobno.
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeJul 28th 2013
     permalink
    Niekoniecznie, ja noszę zwolnienia na 3 tygodnie, a pensję dostaję w takim terminie jak zawsze i za cały miesiąc.
    Dorit jeśli ten dodatek masz stały, a zakładam, że tak jest, to jeśli się nie mylę powinien być wliczony.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeJul 28th 2013
     permalink
    eveke i bąbelasku dziekuje za odpowiedz :flowers:
    To zwolnienie rzeczywiscie było na 3 tyg, wiec moze dlatego mniej kasy...choc Twoj przyklad bąbelasku pokazuje ze bywa inaczej..ale moze dlatego tak jest ze to L4 jest w ciaglosci i gdy naliczali Ci pensję za miesiac mialas juz cd zwolnienia
    a mi konczylo sie 25 lipca a wyplata juz na koncie była 26 lipca, wiec gdy liczyli powiedzmy 24 lub 25 lipca jeszcze nie bylo kolejnego zwolnienia ..( doszlo 26.07)
    tak sobie "kombinuje" ;)
    a dodatek jest stały- stażowy
    by the way- czy to standart ze zwolnienia ciążowe sa na 3 tyg?( pierwszy raz tak dlugo jestem na zwolnieniu:wink:)
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJul 28th 2013
     permalink
    Dorit - a miałaś może jakąś podwyżkę w ostatnim roku? Bo podstawę zasiłku/ w2ynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12-stu m-cy. A doidatek stażowy powinien wliczać się do podstawy, chyba,że za okres choroby jest normalnie wypłacany przez pracodawcę - często w budżetówkach tak jest i reguluje to zakładowy regulamin wynagradzania
    -- ,
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJul 28th 2013
     permalink
    Ja tez dostaje na 4 tyg.pogadaj Dorit z ginem,niech ci na 4 wystawia.dłuższe niż 4 nie może być
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeJul 28th 2013
     permalink
    ja dostaję na 3 , bo tak na wizyty mnie zapisuje
    -- ;
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeJul 28th 2013
     permalink
    dżasti: Dorit - a miałaś może jakąś podwyżkę w ostatnim roku?
    aa tu moze byc myk...chyba dostalam jakas niewielką..ale musze spojrzec....bo nie jestem pewna, bylo to tak malo ze nie zarejestrowalam ale jakby wziac srednią z 12 msc to moze rzeczywiscie wychodzi teraz mniej....
    uś: Ja tez dostaje na 4 tyg.pogadaj Dorit z ginem,niech ci na 4 wystawia.dłuższe niż 4 nie może być
    --

    teraz dostalam drugi raz na 3 tyg i mysle ze do porodu juz wystarczy.:)chyba ze pare dni jeszcze zabraknie to pojde po samo L4 bez zapisu juz.
    Dziekuję Wam:winkkiss:
    --
    •  
      CommentAuthoraravls
    • CommentTimeJul 31st 2013
     permalink
    Dziewczyny, nie mogę się doszukać takiego tematu, a stał się dla nas niestety nad wyraz aktualny. Pozwolę sobie opisać sytuację, może któraś z Was będzie umiała pomóc.
    Ja - jestem obecnie w trakcie 10. tygodnia urlopu macierzyńskiego, zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
    Mąż (i ojciec dziecka :wink:) - zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, dzisiaj otrzymał wypowiedzenie, stosunek pracy wygaśnie z dniem 31 października.
    Czy w zaistniałej sytuacji mogłabym, po ukończeniu 14. tygodnia urlopu macierzyńskiego, bo - o ile pamiętam - taki jest ustawowy wymóg, przekazać resztę tego urlopu mężowi?
    Czy może on przejść na urlop rodzicielski/ojcowski/tacierzyński (za nic nie wiem, pod który to by podpadało) w okresie wypowiedzenia umowy o pracę?
    Czy wówczas zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego tylko do końca trwania stosunku pracy, czy do upłynięcia 26 lub 52 tygodni urlopu?
    Czy ja, wracając do pracy, mogę wrócić na część etatu, pozostając w okresie ochronnym przed zwolnieniem (czyli: korzystając częściowo z urlopu wychowawczego?).
    Czy byłaby to sytuacja odwracalna? Tzn. czy w razie gdyby mąż znalazł pracę lub dziecko źle znosiło takie rozwiązanie jest możliwość, żebym to jednak ja kontynuowała urlop macierzyński, a mąż z niego zrezygnował?
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeAug 1st 2013
     permalink
    aravls- skomplikowana rzeczywiscie sytuacja....widac nie ma az takich specow na forum
    trzeba by jakas kadrową podpytac
    http://www.bip.pip.gov.pl/pl/bip/porady_wszystkie moze tutaj zadzwonic?
    a propos mojego wynagrodzenia wyjasnilo sie , tak jak eveke pisała- L4 bylo tylko do 25 lipca i naliczyli niepelny msc do wynagrodzenia
    przy nastepnej wyplacie wyrownanie :).
    --
    •  
      CommentAuthorKlNGA
    • CommentTimeAug 7th 2013
     permalink
    uś: dłuższe niż 4 nie może być

    wygląda na to, że może, bo moje ostatnie trwało od 28 czerwca do 2 sierpnia :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeAug 7th 2013
     permalink
    Ja dostaje na 4 tyg, nie wiedzialam ,ze mozna wiecej dni na jednym zwolnieniu
    •  
      CommentAuthorgilese
    • CommentTimeAug 9th 2013
     permalink
    można mieć, ale np. u mnie w pracy po 30 dniowym zwolnieniu chorobowym trzeba zrobić badania okresowe i lekarz musi się wypowiedzieć czy jesteś zdolna do pracy
    --
    •  
      CommentAuthorKlNGA
    • CommentTimeAug 9th 2013
     permalink
    To chyba ogólnie takie są przepisy, dla każdego pracownika. Byłam dwa lata temu na 3,5-miesięcznym zwolnieniu (nie ciążowym) i musiałam przynieść takie właśnie orzeczenie przed powrotem.
    --
    • CommentAuthorInes_ysl
    • CommentTimeAug 13th 2013
     permalink
    Witam Dziewczyny,

    Mam pytanie, czy wiecie coś na temat, by zmieniły się przepisy dotyczące informacji na l4 o ciąży (dla pracodawcy )? Ginekolog nie wpisał mi na l4 symbolu "B", gdyż stwierdził, że taka informacja jest tylko na l4, który idzie do ZUS a do pracodawcy nie. Dołączyłam do l4 do pracy zaświadczenie o ciąży.

    Dziękuję za info,
    Aga
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeAug 13th 2013
     permalink
    ja za kazdym razem mam symbol B
    --
    •  
      CommentAuthorAsiunia892
    • CommentTimeAug 14th 2013
     permalink
    Dziewczyny a ja ostatnio dostałam zwolnienie od 17 lipca do 6 pażdziernika (planowana data porodu) hmmm ciekawe...
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeAug 14th 2013
     permalink
    A czy posiada któraś z Was wiedzę dotyczącą spraw alimentacyjnych?
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeAug 14th 2013
     permalink
    Uś ja posiadam tyle o ile. Zależy o którą wiedzę Ci chodzi. Czy w kwestii kadr (ile można ściągnąć z wynagrodzenia, czy potrzebny jest komornik itp) czy w kwestiach prawno sądowych - w tych wiedzę mam ograniczoną.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    Dziewczyny, jeśli jestem zatrudniona dajmy na to od 1 czerwca bieżącego roku (wcześniej byłam na zasiłku dla bezrobotnych) to ile miesięcy muszę pracować, by móc iść na zwolnienie chorobowe ze względu na ciążę i by było to dla mnie opłacalne finansowo? No żebym dostała coś z ZUSu, jakieś pieniążki? Czy pierwszy 30 dni płaci pracodawca? Czy od razu ZUS?
    --
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    Jesli siee nie myle to musisz miec placony zus ipracwac 2 mies,po tym czasieidzesz na l4 ktoe przez chyba 33 dni placi pracodawca,kolejne zwolnienie placi zus, musi byc zachowana ciąglosc zwlnien.
    A z tymi becikowymi i dodatkowym 1000 to jak jest jesli bylam bezobotna a zarjestrowano mi w 2013 to jake zaswiad.o zarobkach za 2011 musze dac skoro nie pracowalam?
    •  
      CommentAuthorKlNGA
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    Z tego, co się orientuję, Hanny, to po miesiącu. Pierwsze 33 dni płaci pracodawca. Tylko szykuj się na kontrolę jak się ZUS dopatrzy ciążowego zwolnienia, ja niedawno miałam.
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    No właśnie a nie 3 mce? Coś mi się tak obiło. Może ktoś jeszcze coś podpowie. W poprzedniej ciąży nie miałam żadnej kontroli. A co z ta kontrolą nawet gdyby...to co? Przecież mogę chyba w ciąży chodzić z dzieckiem na spacery czy nie? Co oni u Ciebie sprawdzali?
    W kwestii becikowego nie podpowiem, bo u mnie to wszystko mąż załatwiał no i to był 2012 rok to wtedy chyba nawet nie brał żadnych zaświadczeń o zatrudnieniu? A teraz trzeba?
    --
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    Dwa mies pzepracowane. Idziesz na zwolnienie.
    Ja mialam kontrole zus pomimo ciazweg chodzacego,dostalam wezwanie do tlumaczenia sie gdzie bylam *pomimo ze mog wychodzic* kontrole mial tez moj gin. Tz usial wyslac pismo z historia chroby,a ja sie tlumaczylam ,ze wyszlam do sklepu, bez sensu to jest.
    Przy synu nie mialam becikoweg bo niewiedzalam,ze cos takiego jest. Araz jest ale nie wiem jak sie to zalatwia,musze przetrzepac en wątek. O becikwym i tym drugim 1000
    •  
      CommentAuthorKlNGA
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    Hanny, ja przepracowałam 2 miesiące i 20 dni przed zwolnieniem, więc na pewno nie 3 miesiące, mi księgowa mówiła, że miesiąc. U mnie kontrola polegała na przysłaniu do mnie i do firmy pisma, w którym zawartych było prawie 30 pytań o zatrudnienie, rodzaj wykonywanej pracy, spokrewnienie z pracodawcą, pracownikami, pytali o osoby mogące potwierdzić fakt wykonywania przeze mnie obowiązków służbowych itp.,a od firmy zażądali m.in. kopii wszystkich dokumentów (badań lekarskich, potwierdzeń wypłaty wynagrodzeń, listy obecności itp.). Wiem też, że potrafią przyjśc bez zapowiedzi, Kasia (bonim) tak miała, ale wtedy piszesz wyjaśnienie gdzie byłaś w tym czasie, bo przecież masz prawo wyjść do sklepu czy właśnie z dzieckiem gdzieś.
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    Dzięki dziewczyny:) To trochę chore, jak nie mam zwolnienia "leżącego" to chyba normalne, że nie będę stale w domu. Tym bardziej z małym dzieckiem. Chory ten ZUS cały. Jak im płacić to nawet jak podnosi się chorobowe (własna działalność)do bardzo dużych sumek to jest ok (w sensie nie pytają skąd kobieta, która jeszcze miesiąc temu była na bezrobociu ma na to kasę), jak oni muszą coś zapłacić to cyrki jakieś. Idę w takim razie od września na zwolnienie i niech mnie pocałują :shades:
    --
    •  
      CommentAuthorOneKiss
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    A jeśli nie spacer czy wyjście do sklepu, to zawsze można powiedzieć, że wyszłaś do apteki po leki lub jechałaś do lekarza.
    Mnie kontrola z Zusu nie dotyczy, ale potrafili ode mnie z pracy przyjechać i skontrolować L4, mimo, ze było "chodzące".
    W pierwszej ciąży byli u mnie, a w drugiej nie było żadnej kontroli póki co.
    Nie czuję się więźniem własnego domu z uwagi na możliwą kontrolę.
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    dżasti: w kwestiach prawno sądowych - w tych wiedzę mam ograniczoną.

    no właśnie chodzi o to że zasądzone alimenty miałam na bliźniaki 2 lata temu,kiedy to były małe przedszkolaki
    i teraz jest problem bo idą do szkoły,wymagania się zmieniają i ciężko mi zaspokoić ich podstawowe potrzeby z alimentów na poziomie przedszkolaka.Mianowicie-w tym miesiącu 1000zł wydałam na wyprawkę szkolną a tatuś nie ma ochoty dołożyć się w połowie.Przecież zasądzone alimenty nie obejmowały wydatków szkolnych bo 2 lata temu takich jeszcze nie było.
    Mam zasądzone 400zł na dziecko.nie wiem co zrobić.czy w obecnej sytuacji iść do sądu o podwyższenie alimentów czy rozmawiać z nim inaczej
    on twierdzi że i tak dużo mam,że możemy iść je zmniejszyć.broni się tym że ma kolejne dziecko (z nowego związku).co z tego?ja tez mam w drodze a zapominać o starszych mi nie wolno.
    troszkę błądzę i nie wiem jak to rozegrać
    --
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    Jezeli powiesz ze bylas w apytece lub u lekarza to mnie kazali to udokumentowac. Najlepiej sklep lub wizyta u mamy
    Co do alimentow to ja na syna mam 450 zl a syn ma 10 lat , to zalezy od sedziny ,jesli zalozysz sprawe,moj sie nie interesuje i nie doklada do niczego,a i tak jego adwokatka stwierdzila ,ze on jest dorosly i jego utrzymanie jest wieksze od utrzymania dziecka a ja moge oszczedzac :devil: sprawiedliwosci nie ma
    •  
      CommentAuthorOneKiss
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    No, o ile wizytę u lekarza, na IP, na pogotowiu można udokumentować, to jak udokumentujesz wizytę w aptece? Pani w aptece ma prawo Cię nie pamiętać, skoro tyle ludzi się przewija u nich. To co, każdą wyprawę do apteki trzeba nagrywać, żeby mieć dowód? Czy zrealizowaną receptą, a może paragonem? Nie wszystkie leki są na receptę, a paragony ja zawsze wyrzucam.
    Nasz kraj to kraj absurdów :confused:
    A jak im napiszesz, że byłaś w sklepie, czy u mamy to wystarczy? Czy trzeba też dokumentować? :wink: Dla mnie to wszystko, działania ZUSu irracjonalne są.
    No, ale co my możemy. Biurokracja jest i będzie jak chcą trzeba im wysyłać, to czego sobie zażyczą.
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    bonim: ja na syna mam 450 zl a syn ma 10 lat

    nie no zemdlałam....

    kraj absurdów poprostu
    --
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    Kissku dla mnie to bylo szokujace, od lekarza zaswiadczenie ze bylam wlasnie na wizycie a z apteki rachunki :-). Ja jeszcze mialam pare dni zwolnienia u pracodawcy a zus juz szukal powodu zeby mi grosza nie dac. Tlumaczenie z chodzacego zwolnienia to absurd.
    Us smiechu warte ,a jak powiedzialam,ze nie placi juz pol roku to zapytali czy placi pozniej odsetki, 10 zl wiecej daje ,a sedzina,,,no wiec placi'' :-)
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    bonim: nie placi juz pol roku
    drugi miesiąc i komornikja bym sie nie patyczkowała.
    mój jest mi zaległy za listopad 2011,wiec wystarczy ze mi sie noga powinie w jednym miesiacu i ma komornika na głowie.
    --
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    Juz to zaplacil.. ale zawsze zwleka po min 3 mies
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    Dziewczyny proszę o radę:)
    Umowę mam do 31 sierpnia 2013 r, więc od 1 września przechodzę na zasiłek macierzyński. Czy jeśli wzięłabym "urlop" roczny i w trakcie jego trwania zaszłabym w kolejną ciążę, to czy mogę przejść na zwolnienie lekarskie? Czy wówczas ten okres L4 nie wliczałby się do lat pracy? i czy jeśli mogę iść na L4 to po urodzeniu dziecka znów przysługuje mi zasiłek macierzyński?
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeAug 15th 2013 zmieniony
     permalink
    Hej dziewczyny, spróbuje odpowiedzieć to co na pewno wiem :)
    Hanny: jeśli jestem zatrudniona dajmy na to od 1 czerwca bieżącego roku (wcześniej byłam na zasiłku dla bezrobotnych) to ile miesięcy muszę pracować, by móc iść na zwolnienie chorobowe ze względu na ciążę


    Musisz pracować 30 dni, żeby mieć płacone za L4. Nie miesiąc a 30 dni (waże w przypadku lutego). Jeżeli pójdziesz na L4 wcześniej (co może się zdarzyć), np. od 16-go dnia pracy, to przez te dni do upływu 30 dni (czyli przez kolejne 15 dni) jest nieobecność usprawiedliwona, ale niepłatna. Przez pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca, a później jeżeli firma zatrudnia do 20-stu pracowników to płaci ZUS. Jeżeli ponad 20-stu to płaci dalej pracodawca i sam się z ZUSem rozlicza.

    Hanny: No właśnie a nie 3 mce? Coś mi się tak obiło

    3 m-ce a raczej 90 dni to w przypadku jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą.

    _K_i_n_g_a_: U mnie kontrola polegała na przysłaniu do mnie i do firmy pisma, w którym zawartych było prawie 30 pytań o zatrudnienie, rodzaj wykonywanej pracy, spokrewnienie z pracodawcą, pracownikami, pytali o osoby mogące potwierdzić fakt wykonywania przeze mnie obowiązków służbowych itp.,a od firmy zażądali m.in. kopii wszystkich dokumentów (badań lekarskich, potwierdzeń wypłaty wynagrodzeń, listy obecności itp.).


    To jest standardowa procedura w ZUS. Ale pisze się do nich wyjaśnienia i już. Jeszcze nikomu nie odmówili wypłaty zasiłaku. Jeżeli oczywiście w odpowiedni sposób się wyjaśnienie napisze.

    bonim: Jezeli powiesz ze bylas w apytece lub u lekarza to mnie kazali to udokumentowac


    Ja miała zwolnienie leżące (lekarz był wydygany) i na prawdę codziennie siedziałam w domu (mieszkam na wsi bez samochodu swojego ) i traf chciał, że przeszła do mnie kontrola kiedy akurat mnie w domu nie było - byłam w mieście z m. Kazali wyjaśnieć bo wstrzymają wypłatę zasiłku. Napisałam im, że mam w zaleceniach aby badać dwa razy w tyg. ciśnienie krwi, a że nie mam w domu ciśnieniomierza to byłam w aptece je zmierzyć. Nic mi ZUS nie odpisał tylko wypłacili zasiłek. A jak ma się chodzące L4 to można napisać, że się na spacerze - bo lekarz dla zdrowotności zalecił, ale lepiej w aptece. Zusu nie należy się bać, tylko jasno im odpisać.

    uś: Mam zasądzone 400zł na dziecko.nie wiem co zrobić.czy w obecnej sytuacji iść do sądu o podwyższenie alimentów czy rozmawiać z nim inaczej


    Jeżeli jest z nim problem - w sensie chęci płacenia alimentów, to lepiej wszystko mieć na papierze. Sąd może zasądzić alimenty do wysokości 60 % wynagrodzenia, ale z tego co słyszałam, to rzadko takie zasądza.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    Dzięki dziewczyny:) A okres jaki pracuję ma wpływ na zasiłek potem, w sensie ten na urlopie macierzyńskim? (Umowę mam na czas nieokreślony jeśli to ma znaczenie)
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeAug 15th 2013 zmieniony
     permalink
    akirka: Umowę mam do 31 sierpnia 2013 r, więc od 1 września przechodzę na zasiłek macierzyński. Czy jeśli wzięłabym "urlop" roczny i w trakcie jego trwania zaszłabym w kolejną ciążę, to czy mogę przejść na zwolnienie lekarskie? Czy wówczas ten okres L4 nie wliczałby się do lat pracy? i czy jeśli mogę iść na L4 to po urodzeniu dziecka znów przysługuje mi zasiłek macierzyński?


    Jeżeli zaszłabyś w ciąże przed 31 sierpnia to i tak na urlopie macierzyńskim nie można iść na L4, bo się nie wykonuje pracy zawodowej a jest się na macierzyńskim. Jeżeli natomiast zaszłabyś wciąże po 31 sierpnia to nie będziesz mogła iść na zw. lek. bo już nie będziesz zatrudniona. Będziesz nie na urlopie macierzyńskim a na zasiłku macierzyńskim - a to różnica. Więc w takiej sytuacji najlepiej byłoby wykorzystać cały "roczny" zasiłek.

    Treść doklejona: 15.08.13 21:52
    Hanny: A okres jaki pracuję ma wpływ na zasiłek potem, w sensie ten na urlopie macierzyńskim?


    Nie, nie ma znaczenia. Bo jeżeli pracujesz mniej niż 12 m-cy to do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego (oraz zasiłku chorobowego - czyli w trakcie L4) bierze się pod uwagę średnią z tylu miesięcy ile pracujesz. Cyzli jeżeli masz stałą pensję - bez premii, prowizji itp to biorą taką podstawę jak masz na umiwe. Jeżeli pracujesz np. 5 m-cy i po drugim m-cu masz podwyżkę to sumują dochody z tych 5-m cy (i przed podwyżką i po podwyżce) i dzielą na 5 (czyli tyle m-cy ile pracujesz,)
    -- ,
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeAug 15th 2013
     permalink
    Dzięki dzasti:)
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeAug 16th 2013
     permalink
    Jeżeli natomiast zaszłabyś wciąże po 31 sierpnia to nie będziesz mogła iść na zw. lek. bo już nie będziesz zatrudniona. Będziesz nie na urlopie macierzyńskim a na zasiłku macierzyńskim - a to różnica. Więc w takiej sytuacji najlepiej byłoby wykorzystać cały "roczny" zasiłek.


    Dziekuję za odpowiedź. Tak myślałam, że to by było zbyt piękne.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.