Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorŻabka221
    • CommentTimeJun 11th 2013
     permalink
    Nie wiem czy pisałyście o tym wcześniej jeśli tak to przepraszam że powtórzę pytanie - komu zgłosić o tym że wybieram roczny macierzyński ? Do zusu czy pracodawcy? I czy są do tego oświadczenia jakieś druki czy po prostu muszę pisemnie to oświadczyć? Z góry dziękuję i pozdrawiam :D(*_*)
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJun 12th 2013
     permalink
    Gilese - fantastyczną stronę znalazłaś. No wszystko tam jest. Kurcze, czemu nie móią o tym w TV, żeby wleźć na tą stronę. I ZUS też mógłby tam wejść i poczytać trochę odpowiedzi.
    No jest to strona gov.pl, więc jak dla mnie to wyrocznia.
    Ja też zrozumiałam jak - , że jak się umowa kończy w trakcie trwania ciąży i zostaje przedłużona do dnia porodu, to matka będzie miała prawo do 52 tygodni zasiłku macierzyńskiego. Super po prostu!!!!
    I tam jest wszystko. Kiedy brać 100% najpierw, a potem 60%, a kiedy 80%. Super strona.
    -- ,
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJun 12th 2013 zmieniony
     permalink
    dżasti: Ja też zrozumiałam jak Uś - , że jak się umowa kończy w trakcie trwania ciąży i zostaje przedłużona do dnia porodu, to matka będzie miała prawo do 52 tygodni zasiłku macierzyńskiego. Super po prostu!!!!

    :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy:
    niech tak się stanie :whorship:
    --
    •  
      CommentAuthorpszyszła
    • CommentTimeJun 12th 2013
     permalink
    Tylko weźcie pod uwagę, że strona jest chyba przygotowana przed ostatecznym glosowaniem. Wydaje mi się tak, gdyż jest tam info, że pracodawca musi przyjąć pracownicę w czasie urlopu rodzicielskiego, gdy chce ona wrócić na część etatu. A o ile dobrze pamiętam to chyba ostatecznie zmieniono to, że pracodawca może ale nie musi. Mam jednak nadzieję, że nic więcej się nie zmieniło.

    I jak - niech się tak stanie! :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeJun 15th 2013
     permalink
    Dorit, ja nie znam się na przepisach, ale jak ja wypełniałam wniosek o becikowe, to dochody za 2011 rok nam kazali podać. Także u Ciebie pewnie też nie będzie brany pod uwagę rok 2012, tylko 2011.
    --
    •  
      CommentAuthorOneKiss
    • CommentTimeJun 15th 2013 zmieniony
     permalink
    A ten dochód dzieli się na dwoje czy na troje już? Przepraszam za poziom pytania, ale serio, nie mam pojęcia :shamed: Na logikę, to myślę, że na dwoje, bo w roku 2011 było nas dwoje, no ale pewnie się mylę, a ostatnio bardzo daje mi się we znaki tzw. "zaćmienie ciążowe" :)
    I zdziwiłam się, że dziecko rodzone w 2013 roku, a dochód rodziców bierze się z 2011. Myślalam, że dochód się bierze z roku poprzedzającego rok urodzenia dziecka. Ale te przepisy są dla mnie czarną magią :)
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeJun 16th 2013
     permalink
    OneKiss: A ten dochód dzieli się na dwoje czy na troje już?

    Na ilość członków rodziny aktualną na dzień składania wniosku, czyli na szczęście na troje :wink:

    OneKiss: I zdziwiłam się, że dziecko rodzone w 2013 roku, a dochód rodziców bierze się z 2011.

    Od listopada dochody za 2012 rok.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeJun 16th 2013
     permalink
    Dla mnie te przepisy są nielogiczne ale najważniejsze, że dzięki nim dostaniemy to becikowe;)
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJun 17th 2013
     permalink
    Na czacie w DDTVN są kobiety które odpowiadają na każde pytanie odnoścnie rodzicielskiego.

    Jeszcze mam pytanie do tych ogarniętych: jeśli umowe mam przedłużoną do dnia porodu,wykorzystuje 52tyg urlopu macierzyńskiego+rodzicielski.To czy po tym urlopie będzie mi przysługiwać zasiłek dla bezrobotnych?

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 17.06.13 10:02</span>
    A tu link do czatu w sprawie urlopu rodzicielskiego
    http://dziendobry.tvn.pl/czaty/czat-z-matkami-i-kwartalu,399,c.html

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 17.06.13 10:21</span>
    Urywek:

    Dzień dobry, jeżeli mam umowę o pracę do dnia porodu, a z tego co przeczytałam na rodzicielski.gov.pl to będzie mi przysługiwał zasiłek do 52 tygodnia, to gdzie i kiedy powinnam złożyć wniosek o zasiłek? Do zakładu pracy czy do ZUS-u zgodnego z moim miejscem zameldowania? Gratuluję wszystkim, którzy tworzą inicjatywę Matek Pierwszego Kwartału
    <em>Czat z matkami I kwartału</em>
    Do ZUS
    --
    •  
      CommentAuthorOneKiss
    • CommentTimeJun 17th 2013
     permalink
    Bąbelasku dziękuję!:flowers:
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeJun 17th 2013
     permalink
    Akirko, bąbelasku dziękuję!\
    To jak na 3 osoby to kto wie czy sie nie załapiemy.;)
    od listopada dochody za rok 2012
    czy to oznacza ze jak urodzę we wrzesniu 2013 to dochody za rok 2012? dobrze rozumiem?
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeJun 18th 2013
     permalink
    Dorit wg mnie jak urodzisz we wrześniu to za 2011.
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJun 18th 2013
     permalink
    Z tym becikowym to jakiś kosmos. Chciałam trochę poczytać i ni huhu nie kumam. Jakiś dochód utracony, uzyskany...
    Myślałam, że my to się na pewno nie załapiemy, ale skoro miałby być brany dochód z 2011 r., to może jest szansa. Ale czasem mam wrażenie, że u nas w kraju to specjalnie tak kręcą i mącą, żeby tylko jak największa ilość urzędników zatrudnić, aby człowiekowi to rozszyfrowali...
    -- ,
    •  
      CommentAuthorpszyszła
    • CommentTimeJun 18th 2013
     permalink
    O, jak już dżasti nie rozumie, to znaczy, że jest naprawdę źle z tym prawem ;)
    uś: Jeszcze mam pytanie do tych ogarniętych: jeśli umowe mam przedłużoną do dnia porodu,wykorzystuje 52tyg urlopu macierzyńskiego+rodzicielski.To czy po tym urlopie będzie mi przysługiwać zasiłek dla bezrobotnych?

    Pytałaś może na tym czacie o zasiłek? I o to do kogo składa się wniosek?
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeJun 18th 2013
     permalink
    Dorit tak jak mówi akirka we wrześniu za 2011, ale jeśli wniosek złożysz w listopadzie to dochody za 2012. Jesli się mylę to Dżasti mnie poprawi:wink:
    -- ;
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJun 18th 2013
     permalink
    Bąbelasku - nie znam się niestety na becikowym. Ja strikte kadrowa jestem ( i księgowa). To co potrzebne przy zatrudnianiu pracowników to wiem (nie powiem, że wszystko, bo jeszcze nie ma takiego co by wszystko wiedział). Ale już co do zasiłków z np z MOPSu, Urzędu Pracy itp. to już sobie głowy tym nie zaprzątałam. Także w kwestii becikowego pozostaję "pytającą" :bigsmile:
    -- ,
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeJun 18th 2013
     permalink
    No właśnie ja znalazłam taką informację, że liczy się data wniosku, a nie data urodzenia, ale w tym przypadku nie dam sobie głowy uciąć :wink:
    -- ;
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJun 18th 2013
     permalink
    Dziewczyny pilne pytanie. Dżasti między innymi liczę na Twoją poradę!
    Właśnie się dowiedziałam, ze rozwiązują mój dział i do 30 września wszyscy muszą być zwolnieni.
    Jestem na zwolnieniu lekarskim do końca miesiąca, potem pewnie będę miała jeszcze kontynuację tylko nie wiem na ile. Wiem, ze 2 tyg. wcześniej muszę zgłosić o wychowawczy.
    Czy oni w między czasie mogą wysłać mi pismo o rozwiązaniu za mną umowy?
    I co w ogóle może się ze mną stać, tzn. powinni przenieść mnie na inny dział czy jak?
    I co w przypadku jakbym zaszła w ciążę znowu i poszłabym na l4 ciążowe a potem macierzyński roczny? Dostaję cały czas kasę?
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJun 18th 2013
     permalink
    pszyszła: Pytałaś może na tym czacie o zasiłek? I o to do kogo składa się wniosek?

    ja nie pytałam ale tam jest naprawdę wiele odpowiedzi.
    wniosek jak jesteś zatrudniona to do pracodawcy,a jeśli umowa do dnia porodu to wniosek do zusu
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeJun 18th 2013 zmieniony
     permalink
    pszyszła: O, jak już dżasti nie rozumie, to znaczy, że jest naprawdę źle z tym prawem ;)

    :) tez tak mysle, strasznie zawile napisali...

    bąbelasek: ale jeśli wniosek złożysz w listopadzie to dochody za 2012

    ja tez tak to rozumiem!

    1.zaświadczenie lekarskie o tym, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną przynajmniej od 10. tygodnia ciąży, do dnia porodu. Oznacza to, że przed tym terminem zgłosiła się na pierwszą wizytę u lekarza, a także regularnie kontrolowała swój stan zdrowia i wykonywała niezbędne badania lekarskie.
    2.dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka (np. odpis skrócony aktu urodzenia)
    3.oświadczenie stwierdzające, że na to dziecko nie było jeszcze pobierane becikowe (na przykład przez drugie z rodziców)
    4.kserokopię dowodu osobistego


    ORAZ dokumenty stwierdzające wysokość dochodu rodziny, w tym odpowiednio:
    a) zaświadczenia z urzędu skarbowego albo oświadczenia członków rodziny o dochodzie podlegającym opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy; wzory zaświadczenia i oświadczenia są określone odpowiednio w załącznikach nr 4 i 5 do rozporządzenia,

    http://niejedno.pl/becikowe-2013-zasady-wnioski-wzory/
    tu ciekawy link z druczkami i wyjasnieniem...choc radza by skontaktowac sie z danym urzedem- bo Gminy mają różne przepisy.(?)
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJun 18th 2013
     permalink
    Dii - tak na szybko. Bez dogłębnej analizy:
    Jeżeli jesteś na zwolnieniu lekarskim, to pracodawca nie może wręczyć Ci wypowiedzenia (przez 182 dni). To znaczy wręczyć (wysłać) może, ale zaczyna się liczyć okres wypowiedzenia od dnia po zwolnieniu lekarskim (pierwszy dzień pracy). CHoć powinien Ci je wręczyć już po zakończeniu zwolnienia.
    (zakładam, że jesteś zatrudniona w tej firmie dłużej niż 6 m-cy, więc Ci nie będę pisała o innych możliwościach zwolnienia w ramach zwolnień grupowych)

    Możesz złożyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego będąc na zwolnieniu lekarskim i pracodawca nie może Ci odmówić.
    Ale jeżeli Twoja firma zatrudnia conajmniej 20 pracowników to niestety, nawet jak jesteś na urlopie wychowawczym, mogą Cię zwolnić z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników takich jak upadłość, likwidacja pracodawcy (to zawsze nawet u małego pracodawcy) oraz przy reorganizacji działu w ramach zwolnień grupowych (na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 2 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników). I są wyroki Sądu Najwyższego potwierdzające tą możliwość (np. orzecznictwo Sądu Najwyższego uchwała z 15 lutego 2006 r., II PZP 13/05, OSNAPiUS 2006/21-22/315/889)

    Jak zajdziesz w ciążę to pracodawca nie może Cię zwolnić. Bo nie likwiduje firmy tylko dział, więc firma cały czas istnieje. I pracodawca powinien przenieść Cię na stanowisko odpowiadające Twoim kwalifikacjom, a jeżeli nie jest w stanie Ci takiego stanowiska zapewnić, to zwolnić Cię z obowiązku świadczenia pracy. Potem normalnie (bo będziesz cały czas zatrudniona) korzystasz z 52 tyg. urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

    Najlepiej byłoby zajść w ciążę, albo ciągnąć L4 przez 182 dni. Sytuacji współczuję:sad:
    -- ,
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJun 18th 2013 zmieniony
     permalink
    Dziękuję za szczegółową odpowiedź. Jeszcze tylko dopytam kwestii dla mnie niezrozumiałych - wolno myślę...
    dżasti: Możesz złożyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego będąc na zwolnieniu lekarskim i pracodawca nie może Ci odmówić.
    Ale jeżeli Twoja firma zatrudnia conajmniej 20 pracowników to niestety, nawet jak jesteś na urlopie wychowawczym, mogą Cię zwolnić z pracy

    Moja firma jest ogromna, więc pewnie mogą zwolnić...

    A co z ochroną kobiety po porodzie wracającej do pracy przy umowie na czas nieokreślony? Kiedy to obowiązuje? Po macierzyńskim? Dostaję taką ochronę mimo likwidacji stanowiska? Bo wtedy musieliby mnie przepisać na inne stanowisko...

    Skoro mogą mnie zwolnić podczas UW to też mogą podczas L4 jakbym była na siebie powiedzmy przez 182 dni a potem na dziecko te 60?
    --
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeJun 19th 2013
     permalink
    Dziewczyny,a jak wytlumaczyc psemnie zusowi ,ze nie bylo mnie w dniu kontroli w domu,przy l4 chodzacym?
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJun 19th 2013 zmieniony
     permalink
    Dii - urlop wychowawczy rządzi się trochę innymi prawami niż L4. Na L4 dopiero po 182 dniach mogą Cię zwolnić.Jeżeli jest ciągiem zwolnienie lekarskie razem z opieką, to liczy się łącznie 182 dni. Liczy się okres pobierania zasiłku. Chyba, że jest przerwa pomiędzy zwolnieniem a opieką i ta przerwa nie wypada akurat w weekend. To wtedy liczy się 182 dni oddzielnie dla każdej jednostki chorobowej. (ale pozwól, że co do opieki to jeszcze to sprawdzę).
    Niestety jako takiej ochroni kobiety w ciązy po macierzyńskim nie ma. Tylko jak złożysz wniosek o skrócenie wymiaru czasu pracy (zamiast urlopu wypoczynkowego) to pracodawca nie może Cię zwolnić. Ale skoro na UW może wziąwszy pod uwagę likwidację działo, to sądzę jeżeli skrócenie czasu pracy jest zamawst UW to może też się na ten przepis powołać.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJun 19th 2013
     permalink
    No właśnie. Czyli wychodzi na to, że tylko przez pewien czas jestem chroniona przez l4...
    dżasti: Liczy się okres pobierania zasiłku. Chyba, że jest przerwa pomiędzy zwolnieniem a opieką

    Ciekawe, czy to może być urlop wypoczynkowy, który mam zaplanowany...?
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJun 19th 2013
     permalink
    Tak urlop jest przerwą w pobieraniu świadczenia. Ale pamiętaj, że pracodawca może Cię odwołać z urlopu, pod jakimś pozorem i wręczyć Ci wypowiedzenie... Znam już takie przypadki.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJun 19th 2013
     permalink
    dżasti a ja się teraz dowiedziałam że to są grupowe zwolnienia... Czyli nic mnie nie ratuje...

    A jeszcze jedno. Jak to by było, jakbym np. miała teraz L4 powiedzmy przez 2 miesiące. Potem wykorzystałabym bieżący wypoczynkowy (bo oni nie chcą za niego płacić, wolą, żeby wykorzystywać... i za mnie jest dziewczyna na zastępstwo więc nie bardzo by im się uśmiechało, żebym na kilka dni wpadła... no i jeszcze musiałabym badania okresowe zrobić...) i po tym od razu miałabym L4 to czy nawet jak minie okres rozwiązania umowy, nie będzie już stosunku pracy to czy mogę być na tym zwolnieniu te zaużmy 182 dni (inna choroba niż wcześniej)? I wtedy to już ZUS mi płaci? Tam wysyłam zwolnienia?

    No bo skoro to mają być grupowe zwolnienia to nawet wychowawczy mnie nie chroni i na L4 mogą mi wypowiedzenie wysłać do domu...
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJun 20th 2013
     permalink
    Ale dopóki nie minie 182 dni L4 to nie mogą Cię zwolnić nawet przy grupowych. Wysłać, mogą sobie wysłać, ale okres wypowiedzenia biegnie od dnia po zwolnieniu lekarskim. Więc w praktyce nie znam firmy która by wysłała wypowiedzenie na L4 ponieważ ciężko ustalić by im było datę rozpoczęcia biegu wypowiedzenia i datę rozwiązania umowy. A likwidacja działu czyli reorganizacja nie jest upadłością lub całkowitą likwidacją firmy. I dopiero po 182 dniach mogą Cię zwolnić z art. 53. Po tym okresie już nie będziesz mogła brać L4 i dostawać zasiłku chorobowego, ewentualnie (jeżeli dalsze leczenie rokuje na całkowite wyzdrowienie) iść na zasiłek rehabilitacyjny płatny przez ZUS.O przyznaniu zasiłku decyduje lekarz orzecznik z ZUS. Wniosek należy złożyć na 6 tyg. przez zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego (6 tyg. przed końcem 182 dni).
    Tylko pamiętaj, że jak pracodawca chce zwolnić i kadrowa ma przykaz aby zrobić wszystko, aby zwolnić, to mogą Cię odwołać z urlopu pod byle pretekstem. Chyba, że Twoja firma nie stosuje takich praktyk.
    A jeżeli plaunjecie kolejne dziecko, to najlepiej ciągnąć L4 i w między czasie starać się o dziecko i jak zajdziesz, to wrócić do pracy choćby na tydzień i iść na zwolnienie już na jakąs inną chorobę, ale będąc w ciąży - wtedy jest możliwość bycia na L4 270 dni. ( Jeżeli nie wrócisz choćby na tydzień, to policzą CI ciągniem i a piać znów bujanie się z zasiłkiem rehabilitacyjnym pod koniec ciąży).
    -- ,
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJun 20th 2013
     permalink
    dzięki dźasti.
    Ja dziś byłam w pracy i zgłupiałam totalnie.
    Przełożona mówi, ze to zwolnienia grupowe i raczej nic mnie nie chroni, już są pisane wypowiedzenia i część wysyłana będzie pocztą - więc chyba i do mnie jednak dotrze, ale powiedziała, że z kierowniczką będą każdą osobą indywidualnie się zajmować.
    Zadzwoniłam na nasze HR i tam kobitka mi powiedziała, ze nasza firma nie może mieć w tym roku zwolnień grupowych. Nie wiem jak mam to rozumieć do końca, ale powiedziała, ze nie ma możliwość zwolnić tylu osób (100), bo moga max 29 a resztę pewnie muszą przekwalifikować czy jakoś tak.

    Jutro jeszcze będę tam dzwonić, bo mam mętlik.

    Ale podsumowując: przy likwidacji stanowiska (nie zwolnieniu grupowym) nie mogą mi wręczyć wypowiedzenia jeśli nie jestem w pracy z powodu L4, urlopu wypoczynkowego czy też wychowawczego (u nas nie kombinują tak jak opisałaś, że pod byle pretekstem ściągają z urlopu:smile:) i jak mam ciągłość nieobecności to to nic mi nie mogą zrobić, niezależnie od tego kiedy złożę wniosek o wychowawczy, bo i tak mam tą ciągłość, tak?

    I jakby to było jednak zwolnienie grupowe to czy to L4 czy urlop jakikolwiek, to mogą mi wypowiedzieć umowę, ale mogę być na L4 182 dni i potem mnie zwalniają, tak? Tylko gdzie oni mnie przyjmą na ten okres wypowiedzenia jak już stanowiska nie będzie?:confused:

    Chodzi mi o to, żebym w razie czego nie pluła sobie w brodę, ze jakiegoś terminu nie dotrzymałam i zawaliłam sprawę...
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJun 21st 2013
     permalink
    Wiesz co , nawet przy zwolnieniach grupowych L4 chroni. Tyle ja wiem. Chyba, że kadrowe u Ciebie mają dostęp i opierają się o jakiś wyrokach sądowych, o których ja nie słyszałam...
    Ja nie mam doświadczenia praktycznego z kardami w takiej dużej firmie. Więc i nigdy nie było potrzeby drążenia wnikliwie tego tematu.

    Ale co do rozgraniczenia zwolnień grupowych i likwidacji stanowiska pracy (nie w ramach zwolnień grupowych) podczas urlopy wychowawczego - to jeżeli firam zatrudnia conajmniej 20 pracowników (wtedy mają zastosowanie przepisy tej "dodatkowej ustawy") i likwiduje stanowisko pracy (nie w ramach zwolnień grupowych) to jest to tzw. zwolnienie indywidualne, które korzysta z niektórych przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych. Tu masz linka do strony opisującej taką sytuację

    Czyli można zwolnić taką osobę na urlopie wychowawczym, bądź podczas obniżonego wymiary czasu pracy.

    Nie wiem dlaczego ktoś od HR powiedział, że nie można zwolnić 100 pracowników, tylko 29. W firmie zatrudniającej conajmniej 300 pracowników jeżeli zwalnia się przynajmniej 30 pracowników i więcej - są to zwolnienia grupowe. Może HR chodziło o to, że jeżeli zwolnią 29 pracowników nie będzie to w ramach zwolnień grupowych. Ale wtedy będą to zwolnienia indywidualne (jak wyżej).

    Jeżeli jesteś na L4 ponad 182 dni, to pracodawca może Cię zwolnić od 183 dnia i jest to rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zwalnia Cię "z dnia na dzień". Wysyła Ci po prostu pismo. Chyba, że ubiegasz się o świadczenie rehabilitacyjne, wtedy podczas ubiegania się o nie pracodawca nie może Cię zwolnić - okres usprawiedliwionej nieobecności niepłatnej, a jeżeli dostaniesz zasiłek rehabilitacyjny (orzeka i wypłaca ZUS) to przez pierwsze 3 m-ce pobierania tego zasiłku pracodawca nie może Cię zwolnić. Ale po 3 m-cach może z art 53 - rozwiązanie bez wypowiedzenia.

    Podsumowując na mój stan wiedzy:
    W Twojej firmie (duża, pow. 20 pracowników)
    Jeżeli zwalniają z przyczyn niedotyczących pracowników (likwidacja działu, stanowiska pracy itp) w ramach zwolnień grupowych bądź indywidualnych to:
    - nie chroni Urlop wychowawczy
    - urlop wypoczynkowy chroni, ale tylko jeżeli jest się na nim krócej niż 3 m-ce (Art. 5. pkt 3. ustawy z dnia 13 marca 2003 r.o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników )
    - zwolnienie lekarskie chroni (do 182 dni)
    - urlop macierzyński chroni

    Ale się napisałam...:bigsmile:
    -- ,
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJun 21st 2013
     permalink
    dżasti :whorship::whorship::whorship::whorship::whorship::whorship::whorship::whorship::whorship::whorship::whorship::whorship::whorship::whorship:

    Wielkie wielkie dzięki!
    A babce z HR chodziło o to, że na ten rok gdzieś tam jest zapisane u nich, ze moja firma nie ma prawa zorganizować zwolnienia grupowego, czyli jak chcą zwolnić tyle osób to im to się nie uda. Tzn. Nie może być zwolnienia grupowego, które zakłąda, ze min. do zwolnienia idzie 30 pracowników. A więc skoro nie można tak, to mogą tylko 29 zwolnić.

    Dzięki za linka:kissing:
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJun 21st 2013 zmieniony
     permalink
    No właśnie, bo w takiej firmie jak Twoja jest cała masa regulaminów, które też trzeba byłoby poznać. Także czasem z pozoru identyczne sytuacje w różnych firmach wcale nie są takie identyczne. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam. :thumbup:

    Ten link jakoś dziwnie się zapisał, że wyskakuje ogólna strona, nie wiem o co kaman...
    Ale jeżeli nie znalazłaś tego artykułu, to wpisz w miejsce gdzie się wpisuje wyszukiwaną frazę : Można zwolnić grupowo i indywidualnie pracowników, którzy mają prawo do urlopu wychowawczego i obniżyli etat – stanowisko MPiPS

    to Ci wyskoczy ten artykuł.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeJun 21st 2013
     permalink
    ok. No właśnie szukam szukam, ale już znalazłam dzięki Twojej podpowiedzi :bigsmile:

    Pomogłaś sporo! Dzięki!:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorMartaa0284
    • CommentTimeJun 24th 2013 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny to ja mam pytanie w podobnej tematyce...
    Mam umowę na czas określony do 31.12.2013 r. termin porodu na 05.09.13. Mój kierownik mi powiedział, że chce ze mną dalej współpracować i będzie wnioskował o przedłużenie umowy podczas trwania urlopu macierzyńskiego. Zgodził sie abym poszła na 20 tyg+6 tyg dodatkowego. Zatem powrót do pracy planowałabym na przełom lutego/marca 2014 r. Jednak u mnie w pracy jest ryzyko podważenia decyzji mojego kierownika przez Kadry co za tym idzie jest minimalne ryzyko, że to Kadry mimo decyzji mojego przełożonego mogą nie chcieć dalej ze mną pracować. I teraz tak. Po porodzie chce złożyć wniosek tylko na 26 tyg (płatne 100%). Jeśli by mnie jednak zwolnili to wiem, że 01.01.2014 do lutego/marca otrzymywałabym zasiłek z ZUS. Czy miałabym wówczas szanse ubiegać się o zasiłek za kolejne 26 tygodni? (płatne 60%)
    -- Mama dwójki :)
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJun 24th 2013
     permalink
    Z tego co wywnioskowałyśmy to chyba tak. Że mimo tego, że umowa zostaje przedłużona do dnia porodu, czy się kończy podczas macierzyńśkiego to i tak ma się prawo do 52 tyg. zasiłku macierzyńskiego. Nic nie było mowy o tym, że trzeba zadeklarować już na samym początku. Zresztą w ustawie jako podstawowa forma jest uznana 26 tyg. płatne 100% i 26 tyg. płatne 60%. Dopiero, jako wyjątek jest to, że można od razu zadeklarować się żeby całe 52 tyg. było płatne 80%.
    -- ,
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeJun 27th 2013
     permalink
    A jak to jest z zajęciem komorniczym?
    to to prawda że przy zasiłku macierzyńskim kwota wolna od potrąceń to 50% najniższej emerytury?czyli jakies 400zł? :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorask28
    • CommentTimeJun 27th 2013
     permalink
    Dziewczyny a ja z "nieco" innym pytaniem.
    Czy możecie mi powiedzieć jak jest przy stwierdzonym wypadku przy pracy (w trakcie pracy) z odszkodowaniem za uszczerbek na zdrowiu?
    Czy wogóle należy się coś takiego z ZUS-u jak osoba jest na umowie o prace (odprowadza wszystkie składki na ZUS) na czas nieokreślony, zaznaczę że ta osoba nie płaci dodatkowego/indywidualnego ubezpeiczenia na życie?
    -- ,
  1.  permalink
    Z tego co się orientuję, to jeśli to był wypadek przy pracy to się należy (oczywiście jeśli lekarz stwierdzi, że wystąpił uszczerbek na zdrowiu), ale może są osoby bardziej zorientowane.
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeJun 29th 2013 zmieniony
     permalink
    Mam pytanko odnośnie tego z którego roku biorą dochód do becikowego.
    W listopadzie wezmą za 2012 r., no i teraz kwestia jest taka - decyduje data złożenia wniosku, czy urodzenia dziecka?
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeJun 30th 2013
     permalink
    Czytalam ze poszczegolne gmina rzadza sie swoimi prawami ,wiec chyba najlepiej zadzwonic bezposrednio do urzedu.
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeJul 1st 2013 zmieniony
     permalink
    To w takim razie będę dzwonić do swojej z pytaniem jak to u nas jest. ;) Dzięki.
    --
    •  
      CommentAuthorOneKiss
    • CommentTimeJul 4th 2013
     permalink
    a jaki powinien być dochód na jedną osobę, aby becikowe otrzymać?
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeJul 5th 2013
     permalink
    One 1922,0 na osobe...ale nie dogooglalam czy netto czy brutto...
    --
    •  
      CommentAuthorOneKiss
    • CommentTimeJul 5th 2013
     permalink
    Dorit dziękuję :hugging:
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJul 10th 2013
     permalink
    Dochód jest netto. Brutto to jest przychód.
    M. dziś był w naszym urzędzie gminy i się wsyztskiego wypytał. W związku z tym, że Maks urodzony w lipcu i niedługo będziemy składać wniosek to dochód będzie brany z 2011 r., ale dzielony już na 3 osoby. Do tego jeżeli ktoś zmienił pracę (m. miał działaność do połowy 2011 r., ale jej już nie ma) to nie biorą pod uwagę rodzaju dochodu, którego teraz już nie ma. Czyli u m. będą brali pod uwagę pracę od sierpnia 2011 i będą dzielić na tyle m-cy ile pracował (czyli na 5). Nawet jak z działaności miał większą kasę to jej pod uwagę już nie biorą. Także dziewczyny, normalnie ZAŁAPIEMY SIĘ!!!! A byłam pewna, że absolutnie nie. I tylko dzięki Wam, że tu pisałyście o becikowym pomyślałam, że może też mamy szanse.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorpszyszła
    • CommentTimeJul 10th 2013
     permalink
    Czyli jeśli Tomek się urodzi niedługo i złożymy wniosek niedługo, to liczyć się będzie nadal dochód za 2011? A ja wtedy pracowałam pół roku (czyli policzą mi dochód z podziałem na 6 m-cy) za marną stawkę i Mężowi za cały rok (ale wtedy miał niższą stawkę). Czyli też mam szansę? ;)
    A jak sprawdzą ile miesięcy pracowałam? Bo ogólnie informacja miała być chyba z PITa, tak? Popatrzą na ilość odjętych kosztów?
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeJul 10th 2013
     permalink
    Tego jeszcze nie wiem. Zdaje mi się, że deklarujesz po prostu. Mam ten wniosek w domu, ale jeszcze go nie przeglądałam. Mąż mój się śmiał, że idzie po 1000 zł do Ośrodka Pomocy Społecznej, no mogli przez inny organ te pieniądze dawać:confused:
    -- ,
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeJul 10th 2013
     permalink
    Dzasti super! :)
    to my sie nie lapiemy, w 2011 mielismy dobre dochody...
    a w 2012 maz juz nie mial pracy....wiec kiszka.
    --
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeJul 10th 2013 zmieniony
     permalink
    Dorit może poczekacie z wnioskiem do okresu w którym biorą z 2012 roku?
    Jest chyba 6 miesięcy na złożenie wniosku, nie?

    Ja mam podobną sytuację - dochody z 2011 lepsze niż z 2012 no i poczekam jesli tak się da..
    --
    •  
      CommentAuthorZebra82
    • CommentTimeJul 11th 2013
     permalink
    Dorit złóż wniosek w listopadzie, poza tym oni liczą dochód utracony, ale to podobno każda gmina może liczyć inaczej.
    -- ;
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.