Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

•  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeMay 18th 2017
     permalink
    ma ochrone od pierwszego dnia ciazy.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeMay 19th 2017
     permalink
    Ewa, to zależy jaką ma umowę o pracę i kiedy ta umowa się kończy.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą monetę
    •  
      CommentAuthor_Isia_
     permalink
    Obe, ale przy umowach o pracę, czy to na okres próbny, czas określony, nieokreślony to ochrona jest teraz od początku? Kiedyś to pamiętam jak mówili, ze po 3 miesiącu. Moja koleżanka z pracy, żona prawnika, ukrywała ciaze trzy miesiące a potem dopiero się przyznała i poszła na l4. Miała umowę na czas określony. Ku jej zaskoczeniu pracodawca w czsie trwania macierzyńskiego przedłużył jej umowę ;) u nas ciężarne zawsze dobrze się traktowalo.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
     permalink
    obe, wg tego co czytalam, ochrona jest od 1 dnia ciazy przy umowie na czas okreslony i nieokreslony.
    chyba inaczej jest na zstepstwo.
    inna sprawa jesli chodzi o przedlluzenie umowy do dnia porodu.
    aale to bez zwiazku wg mnie ze zwolnieniem.
    bo nie przedluzenie umowy a wypowiedzenie to co innego.
    i jesli chodzi o wypowiedzenie to wyczytalam, ze est nieskuteczne nawet jak prcownica NIE WIE ze jest w ciazy. w ssensie, ze nie byla w ciazy, dostala wypowiedzenie, i w momencie ostataniego dnia pracy jest w ciazy to pracodwca musi cofnac wypowiedzenie.

Treść doklejona: 19.05.17 09:16
    jja tez powiedzialam dopiero po potwierzonym genetycznym.
    wg mnie nie m co sie spieszyc z prostego powodu - jak sie okaze ze zadnej ciazy nie bedzie to pracodawca ma info, ze pracownica chce zaciazyc a ochrony brak
    -- ;
    •  
      CommentAuthor_Isia_
     permalink
    W moim przypadku, przy pierwszej ciąży czułam się tak źle, ze nie byłam byłam stanie pracować już koło 7 tygodnia. W drugiej ciąży od 8 tygodnia plamilam i choć chciałam pracować, bo wiedziałam już ile siedzenia w domu mnie czeka, i ze w domu z dzieckiem będzie mi fizycznie ciężej niż w pracy, to zwyczajnie na l4 musiałam pójść. Ta moja kolezanka nie wie co to mdłości nawet więc w takiej sytuacji to ukrywac można ;) ja w drugiej ciąży to już w 7 tygodniu miałam widoczny brzuch.
    A moja szefowa wiedziała ze się leczymy i walczymy o ciążę, wiedziała ze potrzebuje czasem się zwolnić nagle bo wizyta w klinice. Z pół roku przed pierwszą ciążą jej o tym powiedziałam. Nikt mnie nie wyrzucal, do pracy po macierzyńskim tez wróciłam bez kłopotu. Ale ta moja szefowa to po prostu super babka. Najpierw widzi w każdym człowieka a potem pracownika.
    --
    •  
      CommentAuthorobe
     permalink
    Kobiety, ale brzmienie przepisu 177 KP się nie zmieniło. Są sytuacje w których umowa się nie przedłuży jeśli ciąża jest krótsza niż 3 m-ce. Nie ma się co spieszyć z informowaniem pracodawcy na tak wczesnym etapie. Rozumiem, że skoro koleżanka nie dostała zwolnienia z lit. B to choroba dotyczy czegoś innego niż powikłania ciążowe. Natomiast jeśli ciąża się potwierdzi, to spokojnie to zwolnienie można zmienić i wnioskować o dopłatę do 100%.
    •  
      CommentAuthorelfika
     permalink
    obe: Kobiety, ale brzmienie przepisu 177 KP się nie zmieniło.

dokładnie.
    i co mnie zawsze śmieszy to wg kk to już jest człowiek i trzeba go chronić zaciekle, a wg prawa pracy do 3 miesiąca ciąży można nawet zwolnić pracownicę....
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthor_Isia_
     permalink
    Obe, ale to nie chodzi o to, ze ktoś się spieszy lub nie bo tak mu pilno powiedzieć w pracy. Ja zawsze miałam plan zaczekać dłużej a jednak to jak ciąża przebiegała wymagało wcześniejszej informacji. Brałam l4 i informowalam szefa o sytuacji. L4 zawsze było ze 100% odpłatnością. Nawet kiedy się pochorowalam w 7 tygodniu i dostałam je od internisty. Nie prosił o kartę ciąży ani o żadne potwierdzenie ciąży tylko po prostu wypisal mi odpowiednie zwolnienie pytając się czy chce takie z kodem ciąży.
    Poza tym są czasem takie miejsca pracy, takie warunki kiedy ukrywanie ciąży i pracowanie w tychże warunkach jest wybitnie szkodliwe.
    Zresztą, jak ktoś chce może wmawiać szefowi ze ma ciągle zatrucie pokarmowe od dwóch miesięcy. Albo co chwile mu słabo bo tu tak duszno ;) albo ściągać brzuch, którego się nie da wciągnąć. Czasem łatwo te ciąże ukryć a czasem się nie da.
    Poza tym babki które się boją o pracę zwykle idą na zwolnienie jak tylko się da i nie bawią się w zachowanki.
    --
    •  
      CommentAuthorobe
     permalink
    _Isia_, każdy ma swoje powody i swój sposób postępowania. Ja nie wnikam w to jakie kto ma warunki w pracy do pracy i czy idzie na zwolnienie, bo się boi, że straci ciążę, czy mu się nie chce pracować czy boi się, że straci pracę.
    Jest jakiś powód dla którego lekarz nie wystawił zwolnienia z odpowiednim kodem i tego nie przeskoczymy na tym forum. Napisałam jedynie, że nie ma się co spieszyć z informowaniem o ciąży, bo i tak jak ona jest to ochrona obowiązuje (chyba, że nie są spełnione odpowiednie warunki). Zawsze można dostać dopłatę do 100% i tyle.
    •  
      CommentAuthorAguśka90
    • CommentTimeMay 26th 2017
     permalink
    Dziewczyny takie pytanie może Wy mi podpowiecie. Rodzę we wrześniu biorę rok macierzyńskiego czyli będzie to do września 2018 tak? chciałabym pójść też na rok wychowawczego z tym, że mam umowę do lutego 2019 (mam zagwarantowane przedłużenie) z tym, że nie uda mi się wykorzystać tego roku wychowawczego. Rozumiem ,że wychowawczego nie można przerwać wrócić i znowu pójść? Żeby przedłużyć umowę musiałabym na krótką chwilę wrócić do pracy czy mogą mi przedłużyć umowę na wychowawczym? Miałyście taką sytuację?
    -- 8tc puste jajo płodowe :( choć nawet Cię nie widziałam, nie usłyszałam bicia serduszka to i tak tęsknię mój Aniołku [*]
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeMay 26th 2017
     permalink
    Aguska wychowawczy możesz w każdej chwili przerwac i wrócic na niego znowu
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorAguśka90
    • CommentTimeMay 27th 2017
     permalink
    o to super bo właśnie tak kombinuję z kierownikiem, żeby wrócić przed końcem umowy na troszkę, napisać podanie o przedłużenie i jak mi przedłużą to chciałabym wrócić jeszcze na jakiś czas na ten wychowawczy
    -- 8tc puste jajo płodowe :( choć nawet Cię nie widziałam, nie usłyszałam bicia serduszka to i tak tęsknię mój Aniołku [*]
  1.  permalink
    Dzwonilam w sprawie oddawania krwi i powiedziala mi babka ze karmiac piersia nie moge az skoncze.... A jak oddam? Cos grozi mi albo dziecku? Ktos chyba kiedys pisal ze mozna.. To jak to jest...
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJun 21st 2017
     permalink
    https://issuu.com/fundacjapromocjikarmieniapiersia/docs/kwartalnik_laktacyjny__2_2016
    -- ;
  2.  permalink
    Dziękuję ale nic tam nie znalazlam... Ide w poniedziałek oddac ;)
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
     permalink
    a przegladalas? Dar zycia
    -- ;
    •  
      CommentAuthorelfika
     permalink
    sprawdź jeszcze Hafija na fb.
    na wątki laktacyjnym bodajże było, nawet Lexia przy okazji specjalnie pytała. można oddawać krew jak dziecko skończy 6 miesięcy jeśli dobrze pamiętam.
    -- [/url]
  3.  permalink
    Ewasmerf: a przegladalas? Dar zycia
    - teraz znalazlam, przeczytalam i zrobie tak samo.. nie przyznam sie... ;)
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeJun 25th 2017
     permalink
    Dziewczyny, czy na zaświadczeniu o ciąży musi być podany tydzień ciąży.? Mam zaświadczenie, gdzie jest tylko informacja o tym, że jestem pod kontrolą lekarza ze względu na ciążę.

Treść doklejona: 25.06.17 20:27
    Suwaczek z babyboom.pl
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorAgnieszka79r
    • CommentTimeJun 25th 2017 zmieniony
     permalink
    Mój gin wpisuje miesiące,Twój nie wpisał bo nie może jeszcze potwierdzić ciąży.
    -- Martusia2004 Aniołek2009(12t) Ania2011 Dorotka2013 Synek październik 2017
    • CommentAuthorMysiorek80
    • CommentTimeJun 30th 2017
     permalink
    Dzis dostalam, nietypowe pismo z pracy,(?)?
    Otoz,od lutego jestem na zwolnieniu ciazowym.Pomimo, ze pracuje 7 lat w firmie mam umowe przedluzana co 2 lata,obecna konczy mi sie w sumie wraz urlooem macierzynskim.Do firmy raczej nie zamierzam wracac, ze wzgledu na sposob w jaki potraktowala mnie kierowniczka po poronieniu.
    Ale do rzeczy.Rok temu w maju dostalam dodatek stazowy 150 zl, i teraz w zwiazku ze xmianami ,dostalam znowu dodatek stazowy 150 zl, nigdy wczesniej nikt nie dostal podwyzki bedac na zwolnieniu.
    Nie rozumiem sensu tego aneksu do umowy bo mam i tak srednia z 12 miesiecy teraz placona, no i na zwolnieniu przeciez cos takiego mija sie z celem.Czy ktos mi moze to wytlumaczyc.
    •  
      CommentAuthormontever
    • CommentTimeJun 30th 2017
     permalink
    Jak to jest? Żeby nabyć prawo do zasiłku dla bezrobotnych trzeba wykazać w ciągu 18 kolejnych miesięcy min. 12 przepracowanych miesięcy... Tylko co się wlicza w te przepracowane. Faktycznie przepracowałam trzy. Teraz L4. A macierzyński, rodzicielski, wychowawczy?

Treść doklejona: 30.06.17 16:51
    I mam jeszcze jedną zagadkę. Planujemy z mężem podzielić przysługujący urlop rodzicielski.
    1. Czy podczas składania wniosku trzeba określić w jakim wymiarze czasowym chcę go wykorzystać a w jakim mąż?
    2. I czy mając na uwadze chęć wykorzystania przysługujących miesięcy od razu należy zdeklarować stosunek wypłaty świadczenia (mam tu na myśli te 100%/60% bądź stałe 80%).
    3. Jak w ogóle jest liczona podstawa wypłaty? Brana jest pod uwagę jakaś średnia jeżeli warunki finansowe się zmieniły/ nastąpiła zmiana umowy?
    --
  4.  permalink
    MOntever - ja mialam caly rok 80% i moja wyplata byla praktycznie taka sama jak przed L4 ciazowym (ktore jak wiadomo jest lepiej platne bo wchodza weekendy i wszystko).
    A ja mam pytanie do jakies ksiegowej od plac... Stawka 2600 + premia stazowa 540. Robie godzine krocej (obnizony wymiar czasu pracy). Skladni mam snadardowe i dostawalam zawsze cos kolo 2270 a teraz 1999 - dobrze mi policzyli czy jest nadzieja na blad ze za malo? :sad::cry:
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJul 4th 2017
     permalink
    madziik, popatrze sobie na netto 2270x8 godzin x7 godzin=1986, czyli 1999 lezy blisko tego.
    -- ;
  5.  permalink
    No wlasnie niestety mi sie tak wydaje ze dobrze.. ech..
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
     permalink
    ale musisz zobaczyc czy premia stazowa ulega pomniejszeniu na godziny, bo nie wiem.
    pensja stala na pewno, ale premie czasem zostaja w pelnej wysokosci, nie ulegaja zmniejszeniu wraz z etatem.
    swiadczenie urlopowe tez jest mniejsze.
    Ale plus jest taki, ze niewykorzystany urlop sie zwieksza. Przykladowo jak mialam etat 8 h, zostalo ci urlopu 10 dni. To 10x8h=80/7=12 dni ci sie z tego robi.
    No i po zmianie etatu niestety do chorobowego sie licza miesiace PO zmianie, a wiec z mniejsza pensja.
    -- ;
  6.  permalink
    Ewasmerf: Ale plus jest taki, ze niewykorzystany urlop sie zwieksza. Przykladowo jak mialam etat 8 h, zostalo ci urlopu 10 dni. To 10x8h=80/7=12 dni ci sie z tego robi.
    - nie kumam?? Jaki nie wykorzystany?? Z tamtego roku??? To ja nie mam.. ale obecnego mam 2 dni mniej - 24.
    --
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
     permalink
    ja kiepsko tlumacze.
    ja mialam 10 dni urlopu. I po zmianie etatu ksiegowa mi przeliczyla ten urlop tak - 10x8/7=12 dni dni 7-godzinnych.
    no a w roku to wiadomo, ze juz 26 dni 7-godzinnych.
    -- ;
  7.  permalink
    A ja mam 24 dni zamiast 26 bo u mnie tak nie licza jak ty, mimo ze robie po 7 h i moj dzien urlopowy powinien sie liczyc jako 7 h a nie jako 8 i mi ucinaja...
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJul 16th 2017
     permalink
    Dziewczyny, czy jest tu jakiś ekspert od prawa pracy, który udzieliłby mi porady na priv?
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.