Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeSep 10th 2014
     permalink
    Frag, nam zawsze zalecaja te oklady z sody profilaktycznie widac, by sie ładnie wszystko rozeszło.
    ja kiedys tez tak utykałam jak mi zastrzyk domiesniowy w posladek pielegniarka dała, napiełam miesien jakos niefortunnie
    ale szybko przeszlo
    zycze zeby jutro juz nie bylo klopotu
    a bonim cos nie pisze?
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeSep 10th 2014
     permalink
    Dorit: ja kiedys tez tak utykałam jak mi zastrzyk domiesniowy w posladek pielegniarka dała, napiełam miesien jakos niefortunnie


    No właśnie to samo tu się stało, bo jak odtwarzałam w myślach to utykał na nóżkę, która poszła jako druga do szczepienia, a był wtedy już tak spięty, ze hej. Ale jak po południu pytałam, czy nóżka go boli to mówił, że nie, bo już się "ogoiła" po okładach. Ta soda też mi jakos do głowy nie przyszła...
    --
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeSep 10th 2014
     permalink
    http://www.sosrodzice.pl/sen-i-czuwanie-niemowlaka/#article
    Taki artykuł znalazlam o spaniu. Pocieszam się ze to to.
    Pediatra mowi ze musze nagrac małą bo tak ciężko jej ocenic
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeSep 10th 2014 zmieniony
     permalink
    Frag ja takie utykanie miałam u Milki po DTPa ale trwało dobę. Zdarza się jak piguła za szybko poda/źle się wkłuje/ lub po prostu napnie się mięsień podczas kłucia/poruszy.
    Miałam też taki ból promieniujący pośladka jak mi Mężu Pregnyl wbijał bo wiadomo, wprawy nie miał. :wink:
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    mangaa: Zdarza się jak piguła za szybko poda/źle się wkłuje/ lub po prostu napnie się mięsień podczas kłucia/poruszy.


    Ona mi sama powiedziała, że źle mu się wkłuła w tę drugą nóżkę, bo nie mogłyśmy go utrzymać :(

    Ale na szczęście już jest ok.

    *Dziecko wierci się i wzdryga, jakby szukając wygodnej pozycji do snu. Ruchy są jakby nieharmonijne, przypadkowe, czy nerwowe, twarz często nachmurzona i napięta. Dziecko może zakwilić, zazwyczaj bez konkretnego powodu.*

    Bonimku, u nas też tak było podczas snu. Fajny artykuł, faktycznie pasuje do dziecka...
    --
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Dziewczyny moja mala po 6w1 ma gulke w miejscu ukucia ,najpierw rumien teraz od tygodnia to.Lekarz juz wpisal NOP ,mowil ze to moze sie utrzymywac nawet do 8tygodni.Mozna to czyms smarowac?
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Frag mam nadzieje że to jest to
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeSep 11th 2014 zmieniony
     permalink
    Quelle, a soda?

    EDIT, teraz to mądra jestem, a wczoraj nie wiedziałam ;)))
    --
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    U nas soda już przy synu byla polecana
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    roztwór sody, ale też altacet.
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    No właśnie u nas altacet nie działał dopiero jak za radą dziewczyn zadziałałam z sodą to na drugi dzień było bez problemów, a nóżka go bolała, bo jak dotykałam to kwęczył
    --
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    U nas też lekarka zaleca Altacet w miejsce wkłucia.

    Dziewczyny pytam po raz trzeci na tym wątku, bo wcześniej nikt mi nigdy nie odpowiedział, moze teraz się uda :tongue: Zatem :

    Co ja mam zrobić z tą szczepionką na MMR, miałam Nadię szczepić jak skończy dwa lata, no i skończyła, a teraz jest Liwcia.. To jest jednak żywa szczepionka :< boję się jak szlag, że nie dość że Nadia będzie mieć te poronne sprawy, to że się jeszcze młodsza zarazi . jak to jest, szczepiła któraś z Was tak późno przy młodszym rodzeństwie ? Boję sie nie zaszczepić, bo Nadia w styczniu ma iść do przedszkola..
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    PENNY ja szczepilam.i Frag chyba tez. Ja szczepilam w lipcu tego roku. Po ok dwoch tygodniach mial 9.kropeczek na brzuchu i przez jeden dzien 37,7. Mlodszemu nic nie bylo.
    Zostala nam jeszcze ostatnia dawka Hexy u obu:devil:
    I tak sie wstepnie zastanawiam jakie Wasi pediatrzy szczepienia zalecaja przed przedszkolem? Moj starszak pojdzie co prawda dopiero od przyszlego roku, ale jakos w czasie musze je rozlozyc i nie wiem:confused: ospa? Meningokoki? Na pewno mlodszemu pneumokoki (starszy szczepiony na to).
    --
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeSep 11th 2014 zmieniony
     permalink
    Hanny dzięki za odpowiedź :) Kurde no taka jestem za przeproszeniem osrana ze strachu :neutral: ale boję sie nie szczepić.
    Ja chyba na nic dodatkowe już nie będę szczepiła, muszę doczytać z resztą o tych pneumo i menigokokach po pojęcie mam o tym póki co mgliste.
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Sody nie mam ale sprobuje z alcacetem.
    PENNY moja mala juz drugi rok do zlobka chodzi i jeszcze na MMR nie szczepiona,zamierzam w przyszlym roku we wrzesniu.
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    PENNY wiem, co czujesz...jak dzis pamietam jak z katka od Misi ze strachu palce zjadalsmy (oni byli sczepieni w ten sam dzien ta sama szczepionka), a pozniej ta cala odra u Misi:sad: juz sie boje na mysl o szczepieniu malucha:sad:
    Ja o meningokokch tez jakos wczesniej nie myslalam, ale znajomej corka zlapala to w szkole od "daj gryza" i dwa tyg w spiaczce byla, a teraz ten 4 latek zmarl w Warszawie...no sama nie wiem:confused:
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Hanny, my meningo, pneumo i ospe szczepimy dodatkowo. Nasza lekarka z tych bardzo ostroznych, ale ze wzgledu na zlobek polecila.

    Penny, Hanny dobrze pisze, ja Krasnala tak zaszczepilam jak Olaf mial z 5-6 miechow i mielismy odre poronna, na Olafa nie przeszlo...
    --
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeSep 11th 2014 zmieniony
     permalink
    Mój mały chodzi już do żłobka a ja nadal waham się co do prevenaru. No nie wiem coś mnie blokuje i koniec. Do tego jeszcze rozmawiałam przez chwilę (D. nie dał dłużej:devil:) na weselu z kuzyna żoną, która jest po chemii, pracuje w analityce i ona nie szczepi na dodatkowe, bo rozmawiała z biochemikiem (bardzo dobrym ponoć) i zrezygnowała. Muszę do niej zadzwonić i dowiedzieć się co jej powiedział. Meningo i ospę sobie darujemy.
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Frag a ospa to tylko jedna dawka nie? A jak z meningo? Nasza tez bardzo ostrozna i w sumie o tym z nia jeszcze nie rozmawialam ( np rota mowila, zebysmy odpuscili) zobaczymy co powie, ale musze to jakos rozplanowac, bo jeszcze ten mmr mlodszego tez bym chciala przed przedszkolem starszaka.
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    ospa dwie Hanny, jak masz zaświadczenie, że dziecie w żłobku/przedszkolu to nie płacisz.

    Hope, nas Prevenar uratował z Gugim. Od urodzenia miał trzy poważne zapalenia oskrzeli + uszu, w końcu lekarka kazała wszystkie obowiązkowe poprzesuwać i zaszczepić na pneumo. Minęły już 4 miesiące i - odpukać - nie ma na razie już żadnej infekcji...
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Hanny, meningo po ukończeniu roku bodajże, tylko jedna dawka.
    --
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    The_Fragile:
    Hope, nas Prevenar uratował z Gugim. Od urodzenia miał trzy poważne zapalenia oskrzeli + uszu, w końcu lekarka kazała wszystkie obowiązkowe poprzesuwać i zaszczepić na pneumo. Minęły już 4 miesiące i - odpukać - nie ma na razie już żadnej infekcji..


    No widzisz frag, bo w poprzednim mieszkaniu mieliśmy sąsiadkę, która miała synka takiego jak D. i niedługo po pierwszej dawce mały trafił do szpitala z zapaleniem płuc i no nieciekawie było, potem często chorował (jak jest teraz to nie wiem, bo kontat się urwał).Dlatego po prostu mam wątpliwości.....:sad:
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Hope, ale zapalenia płuc od Prevenaru to raczej nie dostał?
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    The_Fragile: ospa dwie Hanny, jak masz zaświadczenie, że dziecie w żłobku/przedszkolu to nie płacisz.

    oj, Frag, nie wszedzie tak jest. u mnie placisz czy dziecko chodzi do przedszkola czy nie.

    hopelight: No nie wiem coś mnie blokuje i koniec

    i ja bym sie tego trzymala. mnie kilka razy taka moja intuicja uratowala przed glupotami w leczeniu Mlodej.



    co do meningo, to pamietajcie, ze szczepionka nie chroni. a przy tej w ogole nie wiadomo skoro dotyczy szczepu u nas niewystepujacego.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Podobno na meningo sa dwie?

    Ech, to nie wiedziałam, że to też co przychodnia / miejsce to inaczej :(
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeSep 11th 2014 zmieniony
     permalink
    no niestety. ale dotyczy to miast, nie przychodni, bo chyba miasta wykupuja te szczepionki, ktore potem sa podawane nieodplatnie.
    u mnie rzadza pisiory, wiec kasa idzie na budowe np domu dla ksiezy przy kosciele a nie na dzieci przedszkolne :confused:
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Szczepionka na meningokoki typu B chroni w 50% ,jest tez nowa szczepionka przeciw typowi C i nia szczepi sie dwa razy.Tutaj w AT koszt jednej to 100 euro .
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    No własnie nie wiem, czy typu C jest już w Polsce...
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    The_Fragile: No własnie nie wiem, czy typu C jest już w Polsce...

    jest. Jakaś nowość, ostatnio pojawiły się ulotki w przychodni.
    --
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Quelle- a skąd te informacje na ile procent chroni?
    •  
      CommentAuthorKarolyn
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    The_Fragile: Hope, ale zapalenia płuc od Prevenaru to raczej nie dostał?



    No nie ale mój D. i jego kuzynostwo nieszczepione do tej pory na pneumo i mniej od niego choruje. Dziwne jest to też dla mnie, że niedługo po szczepieniu zlapał chorobę i przeszedł ją dość ostro a przecież pneumokoki wywołują zapalenie płuc, pewnie nie tylko one ale to w sumie oznacza, że szczepionka jest mało skuteczna. No tak sobie gdybam oczywiście...
    -- Syn 1 ~ 2012 & Syn 2 ~ 2017
    •  
      CommentAuthorannie128
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    A jak to jest z tym dawkowaniem? Czemu przed ukończeniem roku niemowlęciu podaje się 3 dawki a po skończonym pierwszym roku życia jedną?
    I to chyba nie tylko przy pneumo i meningo.
    --
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Annie nie tylko pneumo i menigo, ja też na niektóre choroby szczepiłam dopiero po skończonym roku i dawek własnie jest mniej o jedną lub dwie. Tylko w tej chwili nie pamiętam na co :wink:
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthormangaa
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Przy HIB na 100% tak jest. Tylko jedna dawka po roku.
    Wydaje mi się, że to z tego względu, że ryzyko zachorowania i niebezpiecznych powikłań jest najwyższe u niemowląt, później spada, w związku z tym do ochrony wystarczy mniejsza odpowiedź immunologiczna. Ale to tylko takie moje dywagacje. :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Ja z dodatkowych to zaszczepię Dominika tylko na ospę, Ninkę zaszczepiłam i nie żałuję, niby taka niegroźna choroba, ale jak widziałam ją ją przechodziły dzieci moich koleżanek to horror, tylko jeden synek koleżanki miał chyba z 7 krostek i gdyby nie to to nikt by nie wiedział że to ospa
    --
    •  
      CommentAuthor_mag_
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    annie128: A jak to jest z tym dawkowaniem? Czemu przed ukończeniem roku niemowlęciu podaje się 3 dawki a po skończonym pierwszym roku życia jedną?


    Prevenarem po roku są 2 dawki, natomiast jedna jest dopiero po drugim roku życia. Ja bałam się tylu dawek podawać na pneumo, więc młoda została zaszczepiona po skończeniu 2 lat. Fajnie się złożyło, bo żłobkowe dzieci miały ją za darmo- miasto z sanepidem zrobiło taką akcję. Zastanawiam się nad meningo przed przedszkolem gdzieś pod koniec stycznia, lub w lutym przyszłego roku. Na bezpłatne się nie załapałyśmy bo darmowe były tylko dla dzieci do 2 lat, a akcja weszła jak P już skończyła 2 latka.
    --
    •  
      CommentAuthorAddictive
    • CommentTimeSep 11th 2014 zmieniony
     permalink
    Bonim, rzeczywiscie nie mam oplaconego konta i dlatego odpisuję tutaj, u mojej Kai drgawki wystapily po podaniu 1 dawki 5 w 1 pentaxim. Te drgawki pojawialy sie co jakis czas zawsze w sytuacji zasypiania Kai w dzień na drzemke. Gdy ją rozbudzalam albo dotykalam to ustepowalo. Ale wyglądało dość strasznie. Tzn raczki, nóżki, glowka lekko się trzesly oprocz tlowia. W sumie takie epizody trwaly ok 2 miesięcy przy czym ostatnie byly w odstepie kilku tygodni.
    To nie byly takie wzdrygania jakie opisujesz. Takie cos i moja Kaja miała będąc noworodkiem i tak do 3 miesiąca bardzo często przy zasypianiu na noc. Te odruchy są ponoć normalne, to nedojrzały układ nerwowy.
    Mojej kolezanki synek w wieku Kai mial z kolei po 2 dawce pentaxima utrate swiadomosci, po prostu w przychodni jakby zemdlal, wygladalo jakby spał. Wszyscy sie zlecieli, pielegniarki w szoku ale probowaly wmowic tej mojej kolezance, że on po prostu zasnal....
    Ja nie zaszczepię Kai na razie na mmr. Wstrzymam się min do 3 latek.
    Absolutnie nie zaszczepię na meningo i pneumo ani na ospę.
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Kacha a po szczepieniu Twoja Nina nie miała do tej pory ospy? Chodzi do przedszkola?

    Ja właśnie ostatnio dumam nad tym szczepieniem.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeSep 11th 2014
     permalink
    Moja mlodsza corka szczepiona 3 dawki prevenaru w 1 roku zycia i przeszla 5 !!! krotne zapalenie pluc+infekcje oskrzeli i uszu. Także dla mnie porazka.
  1.  permalink
    Addictive ja takze mmr nie szczepie ani meningo ani pneumo.

    I w sumie nie wiem czy kiedykolwiek na mmr zaszczepie. Im wiecej czytam tym najchętniej bym w ogóle nie szczepila juz.
    -- [/url[/url]
    •  
      CommentAuthorQuelle
    • CommentTimeSep 12th 2014
     permalink
    Lily z takich samych zrodel co wiekszosc osob piszacych ze szczepienia nie chronia.Od lat wiadmo ze dzieki szczepieniom zmnieszyly sie liczby zachorowan a tym samym zgonow.
    Jestem za szczepieniami choc moja mala juz dwa razy nopy miala ,ale widzialam gorsze nopy po chorobach i tego boje sie strasznie.
    -- http://wwwsuwaczki.com/tickers/p655ybbha8ok1b4a.png[/img][/url]
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeSep 12th 2014 zmieniony
     permalink
    Quelle: Od lat wiadmo ze dzieki szczepieniom zmnieszyly sie liczby zachorowan a tym samym zgonow.

    Mocno dyskusyjne. Zwłaszcza, że choroby, które "wygasły", jak ospa prawdziwa, przestały w tym samym czasie występować zarówno na terenach gdzie szczepienia wprowadzono, jak i tam gdzie ich nie było.

    Po chorobach to nie nop. Po chorobach owszem, mogą być powikłania, choć po chorobach wieku dziecięcego występują rzadko i są dość przewidywalne. A nop to niejednokrotnie okaleczenie ZDROWEGO dziecka.
    Co innego, że to dyskomfort dla rodzica, bo np. nie może dziecka wysłać do przedszkola.

    I sorry ale jak czytam "BOJĘ SIĘ nie szczepić na MMR" to mi oczy wychodzą, jak daleko w naszej świadomości jest już zaszczepiony ten strach, który wywołują w nas producenci różnych produktów. Przecież kilkanaście lat temu tego szczepienia w ogóle nie było (wprowadzone w 2003r.)i jakoś nikt się nie bał wypuścić dziecka z domu :shocked: Tak samo jak nieraz czytam, że matki boją się gotować własnym dzieciom, bo nie mają dostępu do takich superekoprzebadanych produktów jakie występują tylko i jedynie w słoiczkach. Matko kochana :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorlampka2
    • CommentTimeSep 12th 2014 zmieniony
     permalink
    Od lat wiadomo, że dostęp do wody i jedzenie wykrzewily wiele chorób,a szczepienia to wymysl aby zbic kasiorke. Nie mniej każdy odpowiada za dwoje dzieci. Ja nie mogłabym pakować tego dodatkowego syfu swoim dzieciom.

    Treść doklejona: 12.09.14 08:53
    Kiedys nie bylo szczepień na wzw b swinke ospr różyczkę i aż dziw bierze ze żyje ja i moje rodzeństwo i wszyscy z podobnych lat hehe. A teraz w tv powiedzą o super nowej szczepionce i matki lecą hehehe nawet nie czytając ulotki... Bo po co a byl nop to co ? Szczepie dalej ehhhhhhhh
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeSep 12th 2014
     permalink
    lampka2: teraz w tv powiedzą o super nowej szczepionce i matki lecą hehehe nawet nie czytając ulotki


    Wiesz co Lampka, trochę to aroganckie uważać, że matki, które szczepią nie czytają o szczepionkach. Ja siebie nie uważam za osobę, która pozjadała wszystkie rozumy, ale mając dostępne informacje - szczepię świadomie. Szkoda tylko, ze osoby nieszczepiące uważają się (nie wszystkie oczywiście) za alfy i omegi, a tych, którzy szczepią za baranów. Trochę pokory Lampko, trochę pokory.
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeSep 12th 2014 zmieniony
     permalink
    Frag, w obecnych czasach nie ma chyba osoby, która nie szczepiłaby nie interesując się tematem. Za to jest mnóstwo osób, które szczepią nawet nie wiedząc na co. W innych tematach nie raz się takie wypowiedzi pojawiają :wink: I myślę, że wypowiedź Lampki się takich osób tyczyła.
    --
  2.  permalink
    Azniee nic dodać nic ująć.
    Czytałam wypowiedź matki która po szczepieniu przez prawie dwa dni nie mogła dziecka dobudzic jednak szczepi dalej i nie widzi w tym problemu. Dla mnie to niezrozumiałe.
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeSep 12th 2014
     permalink
    Ja kiedyś czytałam wpis na blogu matki dziecka z autyzmem. Opis okropnych powikłań po każdym szczepieniu, o tym, że po każdym jechała do matki i na zmianę nosiły krzyczące dziecko przez kilkanaście godzin, że wołały sąsiadkę do pomocy, bo nie dawały rady. I szczepiła dalej. I uważa, że szczepienia powinny być obowiązkowe. Oczywiście została zjechana i wpis usunęła.
    Ja nie rozumiem, jak można szczepić, kiedy dziecko miało nop. No nie rozumiem, bo przecież widać, że organizm wrażliwy, że nie wiadomo jak zareaguje na kolejną szczepionkę, na inny skład, że następnym razem można nie mieć tyle szczęście i nie skończy się na kilku dniach gorączki...eh..
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeSep 12th 2014
     permalink
    Azniee, widzisz, takie sa wlasnie roznice miedzy ludzmi. Ja na przyklad nie rozumiem jak mozna, pomimo ciezkich powiklan po chorobie - nie szczepic. A tez znam takie przypadki.
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeSep 12th 2014
     permalink
    A jakich powikłań i po czym?
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeSep 12th 2014
     permalink
    Eveke Ninka chodzi do przedszkola od 3 r. ż na ospę nie zachorowała, choć był moment że 80 % grupy miało ospę i w innych grupach też. Wiem że szczepionka nie chroni w 100%, ale może akurat u Ninki wytworzyła dobrą odporność.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.