Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    spoko, Glolsh1 wyluzuj :))))

    to podstawa. bo cukier rośnie od stresu. póki nie masz spotkania z diabetologiem, to po prostu unikaj prostych cukrów i oczywistych węglowodanów: banana zamień na jabłko, kilo mandarynek na jedną pomarańczę, białe pieczywo na żytniorazowe bez karmelu, czytaj opisy na etykietkach. 10węglowodanów to 1 WW czyli wymiennik węglowodanowy. Dbaj, żeby nie było ich za dużo w tym co jesz.Czyli jogurt owocowy zamień na naturalny. Serek waniliowy zamień na naturalny i tak dalej. Porcje ryby i chudego mięsa do bodajże 150g możesz jeść bez liczenia, chociaż co dieta to inna teoria. no i wzbogać dietę o warzywa w typie: sałata, rzodkiew, pomidor, papryka, brokuł, kalafior, kapusta, ogórek. Im więcej będzie błonnika w Twojej diecie tym łatwiej organizm poradzi sobie z rozkładaniem węglowodanów, których nie można wyeliminować, bo potem po pierwsze dziecko ma braki w diecie a po drugie pojawia się aceton w moczu. A po drugie jak się zapchasz warzywami, to na pewno nie będziesz głodna :D
    Polecam do picia wodę z dużo cytryny wyczytałam na forum cukrzycowym :)
    Miałaś niewiele podwyższony wynik, więc na razie nie musisz się bardzo stresować. Ważniejsze jest żeby pilnować regularności posiłków, żeby nie było za dużych spadków cukrów. I koniecznie zjedz 1 kanapkę przed snem, żeby przerwa nocna nie była za długa, a chlebek trawi się powoli, więc na długo wystarcza.

    Ja się pospieszyłam i przed wizytą w poradni pobiegłam kupić pełnopłatne paski zupełnie niepotrzebnie, bo leżą teraz nieużywane a 50 zł wywalone.
    Po zniżce 30% już po reformie zapłaciłam 16 zł za paski do glukometru, który dostałam w poradni.
    Teraz jak jestem na insulinie 3xna dobę, to mam ryczałt po 3 zeta za opakowanie.
    Bałam się tej insuliny, ale w moim przypadku okazało się że ilość 2-3jednostki i po problemie. Lekarka dziwi się, że tak mało i wystarcza, ale póki co jest ok. Cukry się ustabilizowały, dietę trzymam. Insulina do śniadania i kolacji. W dzień jest spoko. No i jeszcze na noc, to te cukry niezależne od diety. Daje się żyć bez większych utrudnień. Pewnie teraz jak będę dużo mniej mobilna, to będę musiała zwiększyć dawki, ale to się okaże. Do tej pory robiłam tak, że po śniadaniu i obiedzie małe pół godziny lekkiego spaceru albo innej aktywności, bo to też pomaga. No ale się skończyło i bedę kanapować. Przynajmniej do poniedziałku, bo wtedy mam wizytę u gina i się okaże jak tam sytuacja.
    --
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    ja wczoraj robiłam obciążenie 75g....aż mi się nie chce pisać o wynikach.....już się żaliłam na "przyszłych mamusiach".....
    --
    •  
      CommentAuthorcentipede
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    Puk puk, można się dołączyć?:) Jestem w 26 tc i niestety we wtorek wyszła mi cukrzyca ciążowa (po 2 godzinach od glukozy 75g wynik to: 173). Na razie wykluczyłam z diety słodycze, białe pieczywo i staram się jeść co 2,5h i wybierać to co ma jak najmniej cukru.
    Mariamateria dziękuję, że napisałaś te podstawowe rzeczy, wiadomo od czego zacząć:)

    Mam takie pytanko:) Jutro idę do lekarza prowadzącego na wizytę i na pewno skieruje mnie do diabetologa. Długo się czeka na taką wizytę? Bo ja się o to strasznie obawiam, wczoraj podzwoniłam po poradniach i gabinetach prywatnych, żeby się zorientować co i jak i umówić się i terminy mnie zastrzeliły:O Prywatnie do Pani która zajmuje się właśnie cukrzycą ciążową --> termin na marzec. Tak sobie myślę, że może ciężarne są kierowane do poradni przy szpitalu na przykład i jakoś szybciej się je przyjmuje?
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    Nikt mi nie odpisze?:/
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorJULITA1610
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    jeżynka: Mam pytanie, ponieważ zgłupiałam po tym jak zobaczyłam moje wyniki badań po teście glukozy 75 g:

    na czczo- 87,1 mg/dl
    po 1 godz. 135,5 mg/dl
    po 2 godz. 134,1 mg/dl


    Jeżynko nie wiem co z wynikiem po godzinie, bo ja robiłam 75g glukozy tylko po 2 godzinach i miałam 144. Moja ginka powiedziała mi zlecając badania, że teraz są nowe wytyczne i nie robi się już po godzinie tylko z 75 g glukozy jedno badanie po 2 godzinach. Dodatkowo z tego co ja wiem to normy cukru dla kobiet ciężarnych są do 120 mg/dl (Jakiś czas temu te normy zostały dla ciężarnych obostrzone ale wiele ginów i tak jeszcze jest na normach do 140). Nawet jeżeli przyjmiemy normę 140 to z wynikiem 134 to raczej już trzeba uważać. Dodatkowo nie wiem czy przez te dwie godziny między pierwszym a ostatnim badaniem siedziałaś w labo, czy gdzieś poszłaś i coś robiłaś i dopiero wróciłaś na drugi pomiar po dwóch godzinach bo to ponoć też może mieć wpływ na wynik badania.
    --
    •  
      CommentAuthorJULITA1610
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    centipede: Długo się czeka na taką wizytę?

    Na tej samej stronie parę postów wyżej masz odpowiedz.
    Jednak wychodzi, że co poradnia to inne zwyczaje.
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    [quote=JULITA1610][/quote]

    dziękuje Ci bardzo za odpowiedź:)
    Własnie kontaktuje się z moją gin. bo już totalnie zgłupiałam - zobaczymy co ona powie o normach.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    :) dodzwoniłam się do mojej gin. wg. niej norma po obciążeniu 75g. glukozy jest 140 :))))).
    :tongue::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    Ale tak dla pewności troszkę się " podietuje", aby mieć czyste sumienie.:)
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    jeżynka: :) dodzwoniłam się do mojej gin. wg. niej norma po obciążeniu 75g. glukozy jest 140 :))))).


    tak tak - norma przy obciążeniu 75g po 2godz. to max 140mg/ld
    --
  2.  permalink
    jeżynka ja nie jestem lekarz, ja inżynier. moim zdaniem wynik ok. po godzinie wyższy po dwóch niższy, a że nieznacznie? to ja nie wiem czemu. Generalnie poniżej normy czyli dobrze. Skoro np. 144 jest już cukrzycą to 134 cukrzycą nie jest. ale to na mój chłopski rozum. Takie wątpliwości wyjaśnia się z lekarzem. My możemy ci napisać tylko to co sądzimy. Czyli norma jest 140. Masz wynik poniżej. Reszta interpretacji to kwestia szklanej kuli jak dla mnie.

    centipede tak jak Julita pisała - co kraj to inaczej. w Bydgoszczy nie czeka się wcale, w Wa-wie zależy w jakiej poradni. Musisz zadzwonić i zapytać po prostu. :)
    --
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    a w KRK czeka się około 4 tygodnie !!!!! w każdym razie tak było 2,5 roku temu, a jak jest teraz zobaczymy za tydzień :neutral:
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    Dziękuje dziewczyny za inf.:)
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorcentipede
    • CommentTimeFeb 2nd 2012
     permalink
    ja również dziękuję za informacje:)
    a obecnie mam kolejny problem:( Dzisiaj zjadłam barszcz czerwony z ziemniakami i później po godzinie gotowanego kurczaka z fasolką szparagową, odczekałam godzinę, zmierzyłam cukier i mi wyszło 57! Czy to jest w ogóle możliwe? Na czczo miałam cukier zawsze poniżej normy, natomiast po obciążeniu 2 h 173 i kilka dni wcześniej wyszedł mi cukier w moczu. Nic z tego nie rozumiem:(

    Jeżynka super, że wszystko w normie:)
    •  
      CommentAuthorJULITA1610
    • CommentTimeFeb 3rd 2012
     permalink
    Ja diabetykiem ani dietetykiem nie jestem ale według mnie wynik jest za niski i oznacza hipoglikemię. niestety tak samo jak trzeba pilnować górnej granicy nie można też pozwolić na niedocukrzenie i spadek poniżej 60. Najczęściej przy spadku cukru poniżej normy czuć osłabienie, senność, zawroty głowy, drżenie rąk itd.
    Analizując to co zjadłaś: Barszcz czerwony z ziemniakami (jeżeli barszcz był z małą ilością ziemniaków) to wiele węglowodanów tam nie było, później po godzinie kurczak z fasolą szparagową, węglowodany jedynie w fasoli i to bardzo mało bo na 1WW (a to kropla w morzu naszych potrzeb) trzeba zjeść prawie 300g fasoli a dodatkowo rośliny strączkowe pozytywnie wpływają na wchłanianie cukru, i jeżeli zafundowałaś sobie jeszcze jakąś dawkę ruchu to wydaje mi się, że poziom cukru po godzinie jak najbardziej mógł wyjść - 57.

    Mi w poradni mówili, że jeżeli chcę obiad rozbić na dwa posiłki tzn. oddzielnie zupa i później drugie to pomiar cukru trzeba zrobić godzinę po zupie i potem ponownie po godzinie jak się zje drugie danie.

    Dodatkowo, każdy posiłek powinien być odpowiednio zbilansowany, musi zawierać białko, węglowodany, tłuszcze i sole mineralne. nie można całkowicie zrezygnować z węglowodanów bo one są bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a z tego co napisałaś to kurczak i sama fasola szparagowa to trochę mało. Ja dorzucam do tego porcję węglowodanów, w zależności na co mam ochotę, lub co mam pod rękę: dziki, brązowy ryż, makaron razowy, kartofle lub kasze najlepiej pełnoziarniste (ja akurat mam sprawdzoną porcję ok 30-40 gram i wtedy po takim posiłku cukier jest idealny) do tego różne warzywa gotowane na parze i obowiązkowo fasola szparagowa.

    Ja sama na początku stoczyłam wielką walkę z dietą, żeby cukier utrzymać w ryzach. Niestety na początku było więcej porażek niż sukcesów. Nawet gotowe diety z poradni musiałam zmodyfikować pod siebie ale jak już doszłam, które produkty powodują u mnie wzrost poziomu i wyrzuciłam je z diety zastępując innymi to teraz mam spokój. Trzeba uważnie czytać skład produktów ja nawet chleby razowe i różne żytnie z ziarnami uważnie oglądam bo łatwo trafić na wypiek, który z razowcem nie ma nic wspólnego a kolor zawdzięcza jedynie karmelowi a wtedy cukier leci mi w kosmos. :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorcentipede
    • CommentTimeFeb 3rd 2012 zmieniony
     permalink
    Cieszę się, że tutaj trafiłam:) jeszcze raz bardzo dziękuję! Jak kiedyś zacznę to wszystko jakoś opanowywać to może i ja będę w stanie się odwdzięczyć i komuś pomóc:)
    Faktycznie powinnam dodać do tego jakiś ryż albo kaszę, następnym razem tak zrobię i zobaczę co się dzieje! Dzisiaj na czczo miałam 60 (zaraz przed snem zjadłam kanapkę), za niedługo będę mierzyć cukier po dwóch kanapkach z masłem, wędliną, żółtym serem, dużą ilością świeżego ogórka i oliwkami i kawą zbożową i z mlekiem. Ciekawe co wyjdzie. A wczoraj po tym obiadku to zero ruchu praktycznie, bo niestety mam jeszcze problem z szyjką i mam leżąco-kanapowy tryb życia http://forum.28dni.pl/extensions/Vanillacons/smilies/standard/confused.gif
    Julita u Ciebie już tak niedużo zostało do końca:) zazdroszczę, że już za ponad miesiąc zobaczysz Maluszka:):heartbounce:
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeFeb 3rd 2012
     permalink
    centipede a Ty w którym jesteś tygodniu ??
    --
  3.  permalink
    Mi jest przy obiadach najłatwiej utrzymać cukier w normie, ale chyba w końcu znaleźliśmy chleb - typowo dla diabetyków, który da mi trochę spokoju do końca ;)

    centipede no spadki też są charakterystyczne dla cukrzycy niestety. Julita ma rację, trzeba węglowodany jeść, bo potem są ciała ketonowe w moczu jak ich brakuje w organizmie. Pewnie ziemniaków w zupie było za mało, warzywa dodatkowo obniżyły poziom cukru.

    Ja ostatnio odkryłam na nowo soczewicę :))) zrobiłam pastę na kanapki z cebulki, tuńczyka, soczewicy właśnie z odrobiną jogurtu i sera fety :) pycha.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeFeb 3rd 2012
     permalink
    Soczewica nadaje się też na sos do ryżu, zupę i inne. Dla mnie przebojem jest pasztet.
    -- [/url]
  4.  permalink
    i nadzień do pierrrrrogów i kotlety i mnóstwo innych :) zawsze traktowałąm ją jak coś obiadowego nie pomyślałam, że można wykorzystać inaczej i tak mnie naszło
    --
    •  
      CommentAuthorcentipede
    • CommentTimeFeb 3rd 2012 zmieniony
     permalink
    skończonych tygodni mamy 25, teraz leci 26:)
    Mariamateria a co to za chlebek?
    Po śniadaniu 131:shocked: ale to chyba wina chleba bo jak mu się teraz przyglądnęłam to pełnoziarnisty to on nie jest, tylko kolor ma piękny i trochę ziaren dodanych:neutral: nie wiedziałam, że to taka skomplikowana sprawa z utrzymaniem cukru w ryzach http://forum.28dni.pl/extensions/Vanillacons/smilies/standard/confused.gif

    A sos z soczewicy jest pyszny, mniam mniam

    P.S.a feta jest dozwolona? bardzo bym się cieszyła bo uwielbiam!
  5.  permalink
    Poszukaj w piekarniach chleba dla diabetyków. Mi się udało znaleźć nawet w moim prowincjonalnym małym mieście :)
    Z czasem będzie Ci coraz łatwiej, bo tak jak Julita mówi, dojdziesz do wprawy co możesz jeść i w jakich ilościach a co lepiej omijać. Także im dalej tym łatwiej.

    Feta ma mało węglowodanów, ale dużo tłuszczu, który jest niewskazany - czemu znajdziesz opis powyżej. Ja sobie pozwalam w ograniczonych ilościach. Raczej jako dodatek niż podstawę.
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeFeb 3rd 2012
     permalink
    Buraki gotowane bardzo podnoszą poziom cukru, więc mnie ten wynik bardzo dziwi.
    --
    •  
      CommentAuthorJULITA1610
    • CommentTimeFeb 3rd 2012
     permalink
    O tym burakach to też czytałam, że podnoszą cukier. Mama w jakiejś gazecie takie info wygrzebała i mi przyniosła i jeszcze chciała zabronić jeść buraki. Tylko, że ja uwielbiam barszcze czerwone, barszcze ukraińskie, buraczki gotowane do obiadu i jem je dosyć często, jednak po barszczu (bez śmietany) mam bardzo podobne poziomy cukru jak po kapuśniaku czy jakiejś innej zupie. Może buraki nie działają na wszystkich ;)
    --
  6.  permalink
    Na mnie buraki też nie robią wrażenia - szczególnie w zupie, bo tak naprawdę ile zjadamy wtedy buraków? 4duże łyżki buraczków gotowanych startych mniej więcej to 1WW, jak mamy w tym barszczu jeszcze wodę, ziemniaki i buraczki w kawałkach ,to wychodzi zupełnie inaczej. Mniej więcej 200ml będzie 1WW więc wynik na moje możliwy. Chociaż ja zawsze te bardzo małe i bardzo wysokie wyniki sprawdzam 2 razy.
    --
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeFeb 4th 2012
     permalink
    a ja za to nie mogę jeść chleba dla diabetyków.....pomijajac fakt, że mi nie smakuje, ale w pierwszej ciąży mi też po nim jakoś skakał cukier dziwnie.
    --
    •  
      CommentAuthorcentipede
    • CommentTimeFeb 4th 2012
     permalink
    dzisiaj po śniadanku z innym chlebem 113, czyli może nie będzie tak źle:) na obiad planuję brązowy ryż, rybę z piekarnika i fasolkę szparagową.
    Kasiek tak na logikę to ten chlebek powinien pomagać, a tu proszę :shocked:

    O burakach gotowanych też gdzieś czytałam, ale że był w domu cały gar barszczu to postanowiłam spróbować:) może faktycznie nie będzie u mnie nic złego robił, bardzo bym się cieszyła:)
  7.  permalink
    Mój chlebek jest pyszny. On chyba bardziej pod dietę montiniakową pieczony jest, ale to w sumie jedno i to samo. Jego zasadniczą wadą jest to, że 20g to bardzo mała kromka :angry::angry::angry:

    a ja w ramach podwieczorku zrobiłam sobie prezent :))
    2WW - jogurt z pomarańczą i orzechami :)

    Zmiksowałam w blenderze
    1 pomarańcza
    150g jogurtu naturalnego
    garść orzechów włoskich
    kilka kropel olejku waniliowego

    PYCHAAAAAAA :)
    --
    •  
      CommentAuthorcentipede
    • CommentTimeFeb 4th 2012
     permalink
    ale pysznie to wygląda:shocked::smile:
    zrobię sobie kiedyś!:bigsmile:
    •  
      CommentAuthorJudytka861
    • CommentTimeFeb 10th 2012
     permalink
    Witam wszystkie panie mające cukrzyce które planują, są w ciąży bądź już rodziły. Jest to dla mnie ważna sprawa a tak na prawdę nie znam nikogo kto przez to przechodził. Obawiam się porodu, ogólnie całej ciąży. Jeśli zechcecie się podzielić ze mną swoimi odczuciami będę wdzięczna :)
    --
  8.  permalink
    Witaj Judytka,
    my tu w większości mamy cukrzycę ciążową, ja też. Wcześniej nie miałam żadnego kontaktu z cukrzycą, ale w ciąży jestem na insulinie i przestawiłam nawyki żywieniowe ;) zupazgryzoni podawała już ten link wcześniej, ale pewnie trudno będzie Ci przebrnąć przez wszystkie posty http://forum.mojacukrzyca.org/ na tym forum cukrzycowym jest dużo mam, które miały cukrzycę przed ciążą i są mamami :)
    Także odwagi i powodzenia :)
    --
    • CommentAuthorgrolsh1
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    Cześć dziewczyny,

    Miałam zdać relację ze swojej wizyty w poradni diabetologicznej. Nie byłam jednak na wizycie prywatnej, bo wydawało mi się, że moje cukry są świetne (wina przeterminowanych pasków)i że jej nie potrzebuję, ale w sumie to chyba dobrze, że nie poszłam bo w tej poradni państwowej opieka wydaje się bardzo dobra.
    Przypomnę, że wizytę miałam wczoraj w szpitalu na Banacha w W. Wszystko odbyło się dosyć sprawnie, ciężarnych było tylko kilka, więc można powiedzieć, że kolejki nie było. A takie jak ja( czyli pierwszy raz) byłyśmy tylko dwie, więc razem miałyśmy szkolenie. Najpierw byłam na badaniu cukru na czczo- wynik 93, a później po badaniu trzeba było zjeść śniadanie, które przyniosłyśmy ze sobą i znowu badanie cukru po godzinie, u mnie wynik 140!!, a że zjadłam 2 kanapki z chlebem razowym (czyli w sumie 4 kromki), więc domyśliłam się, że to wina chleba. Ale Pani z poradni mnie trochę pocieszyła, że może ten wynik związany jest z niecodzienną sytuacją, czyli śniadaniem w szpitalu. Na wszelki wypadek jednak ograniczyłam dzisiaj kromki chleba z 4 do 3 i wynik godzinę po śniadaniu 143!!!.
    W ogóle podobnie jak Wy mam rozpisane ile węglowodanów mam zjadać i wyraźnie mam powiedziane ani mniej ani więcej, codziennie o tych samych godzinach, można powiedzieć narzuconych z góry. I tak:
    8:00 śniadanie 4-5 WW
    11:00 II śniadanie 2-3WW
    14:00 Obiad 5-6 WW
    17:00 Podwieczorek 2-3 WW
    19:00 Kolacja 4 WW (nigdy później niż o 19)
    22:00 Posiłek przed snem 1-2 WW

    Według naszej poradni owoce są dozwolone tylko do godziny 17 czyli najpóźniej na podwieczorek i tylko 2 dziennie. Nie możemy łączyć posiłku mlecznego z owocami. Czyli mogę zjeść twaróg z chlebem ale nie mogę jogurtu z owocami itp. Owoce możemy jeść tylko same albo np. z kanapką, ewentualnie do obiadu.

    Oprócz szkolenia z Panią pielęgniarka miałam też spotkanie z diabetologiem. Bardzo sympatyczna lekarka, wyznaczyła mi wizytę na za 3 tygodnie a do tego czasu mam pilnować diety, wszystko zapisywać co jem i ile WW oczywiście mierzyć cukier 4 razy dziennie i później postanowi co ze mną dalej, może zaostrzenie diety? nie wiem, ale muszę utrzymać w ryzach ten cukier bo według lekarki ma być 70-90 na czczo i w godzinę po posiłku 120 a u mnie te cukry takie sobie.

    Wczoraj po obiedzie 5,5 WW cukier 135
    Dzisiaj śniadanie 4,5 WW cukier 143
    Dzisiejszy obiad 5,5 WW cukier 150 po prostu załamka
    Chyba kupię wagę, żeby wszystko ważyć bo kazali nam kromkę chleba przyjąć jako 1 WW

    Czyli dzisiejsze moje śniadanie:

    3x kromka chleba razowego 3 WW
    3x chuda wędlina
    1/3 pomidora i trochę papryki liczę jako 0,5 WW
    herbata owocowa bez cukru 1 WW (tak mi kazali liczyć herbaty owocowe nawet te bez cukru). Naprawdę nie byłam przejedzona po tym śniadanku, ale jutro spróbuje z 2 kromkami:)

    Obiad:
    zupa krem brokułowy(brokuł, trochę włoszczyzny, ziemniak, trochę kaszy jęczmiennej, troszkę śmietany 12%) w sumie 1,5 WW
    II danie: (Indyk w sosie szpinakowo- pomidorowym z makaronem) 4WW może za dużo makaronu? (1,5 szklanki po ugotowaniu czyli 3 WW)

    Aha, nie wolno mi pić żadnych soków nawet rozcieńczonych, słodzików, słodkich jogurtów, serków, nawet mleko mam ograniczać a wybierać chude przetwory mleczne.
    Słodzików nie mogę, bo ponoć dla ciężarnych szkodliwe, zresztą nigdy herbaty nie słodziłam a za sokami kupcymi nie przepadam. Na szczęście sok domowy bez cukru można, za to jajek w przeciwieństwie do Was mogę jeść ile chce:) Pani z poradni powiedziała, że jajek nie ogranicza się ciężarnym, a więc kolejna różnica w diecie:)Wy macie mocno ograniczone a ja mogę zajadać ile chce :bigsmile: Cóż więcej, dostałam glukometr- glucocard, więc się cieszę bo mam refundowane paski. Muszę też jeść dwudaniowe obiady i może to przez to mam taki wysoki cukier po obiedzie, chociaż wcale nie zjadłam dużo. Naprawdę nie wiem czemu przekraczam normy po posiłku nie czuję się wcale przejedzona, spaceruję codziennie około 1,5 godziny, a w badaniu po obciążeniu 75 g glukozy miałam wynik 144 czyli niewiele przekroczyłam normę. Mam nadzieję, że uda mi się okiełznać te cukry, najwyżej jak będę miała takie wyniki przez tydzień to skontaktuje się z poradnią.
    • CommentAuthorgrolsh1
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    Na obiad oczywiście makaron razowy
    •  
      CommentAuthorJULITA1610
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    Grolsh dzięki za relację, byłam ciekawa czego się dowiesz w swojej poradni. Faktycznie jest kilka różnic. Ja wagę sobie kupiłam bo jak niby brałam kromkę razowca niby 1WW to po zważeniu okazało się, że waży prawie dwa razy więcej niż powinna na 1WW, teraz już mam wagę w oku i wiem ile kromek jakiego chleba mogę zjeść w jednym posiłku.
    Początek też miałam ciężki, nijak nie mogłam zmieścić się w normach z cukrem, poszukałam winowajców na których źle reagowałam i teraz już bez problemu mieszczę się z cukrem do 120. Czasami po jakiś 4 dniach z dobrym cukrem, pozwalam sobie na podwieczorek trochę zaszaleć z produktem z czarnej listy :wink:
    Co najważniejsze na tej diecie cukrzycowej pięknie łapię kilogramy, w ciągu ostatniego miesiąca przybyło mi 3 kg :smile:

    Grolsh, powodzenia z dietą :thumbup:
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    "Słodkie mamusie" mam do Was prośbę. Robiłam dziś tą glukozę i oto wyniki:
    glukoza - 77,2 mg/dl (zakres referencyjny 74,0 - 109,0)
    piję 50 g glukozy i:
    glukoza po 1 godzinie - 126,4 mg/dl (zakres referencyjny 74,0 - 109,0)

    Lekarz twierdzi, że gra i wiem, że powinnam mu wierzyć po prostu, ale zapytać o Waszą opinię nie zaszkodzi;)
    --
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    Hanny: piję 50 g glukozy i:
    glukoza po 1 godzinie - 126,4 mg/dl (zakres referencyjny 74,0 - 109,0)


    po pierwsze to jakieś dziwne te normy - bo niby jak norma na czczo może być taka sama jak po obciążeniu ??

    a po drugie to czy cukier po godz. nie powinien być do 120 u ciężarnych ?? bo mi się zawsze to myli....

    Ja jutro idę do poradni....niestety mój wynik się potwierdził i po 2godz.. miałam 9,27 czyli jakieś ponad 170mg/dl.....a żeby mi tego było mało to od dwóch dni wymiotuję i nic zjeść nie mogę....cukier mi chyba szaleje bo wczoraj aż mi się w głowie kręciło i było mi słabo :(
    --
  9.  permalink
    He he podoba mi się ten co kraj to obyczaj cukrzycowo-dietowy :D my się spinamy, a co poradnia to inne teorie. Mi tłumaczyli, że jajka źle robią na cholesterol w ciąży, ale mi wiadomo, że tylko wtedy kiedy się jajo łączy z cukrem, więc nie wiem jaka w tym logika :D

    grolsh1 ja dużo lepiej toleruję ryże i ziemniaki niż makaron nawet razowy. ziemniaków mogę zjeść dużo i cukier po nich nie skacze. warto dodać do diety "wypełniacze" których się nie liczy jako ww czyli np. sałata, surowa kapusta, coś co dostarczy błonnika, zapcha Cię a jeszcze pomoże w walce z cukrem :)
    Na forum cukrzycowym polecają do picia wodę z cytryną, pomaga na ketony i w dodatku nie trzeba jej liczyć :) a ma smak w przeciwieństwie do wody :)

    Julita to masz jakąś lepszą dietę ;) ja schudłam kilo, chociaż obżeram się jak bąk :D i jadam produkty zakazane czyli rano banan a czasem ciacho lub lody, ale to rano i w małych ilościach. ale już mi słabo na widok jogurtów naturalnych, papryki i pomidora. zasiałam se rzeżuchę :D i od kilku dni uprawiam sianokosy :))

    _kasiek_: a po drugie to czy cukier po godz. nie powinien być do 120 u ciężarnych ?? bo mi się zawsze to myli....

    Ja jutro idę do poradni....niestety mój wynik się potwierdził i po 2godz.. miałam 9,27 czyli jakieś ponad 170mg/dl.....a żeby mi tego było mało to od dwóch dni wymiotuję i nic zjeść nie mogę....cukier mi chyba szaleje bo wczoraj aż mi się w głowie kręciło i było mi słabo :(


    też mi się wydaje, że po 50 glukozy powinno być poniżej 120 po godzinie. dziwne, że lekarz nie zlecił powtórki 75...

    Kasiek - przykro mi, szczególnie że Ty dopiero w 23 tygodniu, to masz jeszcze trochę tej diety przed sobą... trochę powalczysz....trzymaj się!!
    --
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    mariamateria: też mi się wydaje, że po 50 glukozy powinno być poniżej 120 po godzinie. dziwne, że lekarz nie zlecił powtórki 75...


    no może to niewielkie przekroczenie bo 126, ale mi zawsze mówili, że nawet minimalne przekroczenie w ciąży jest wskazaniem to powtórki.....

    mariamateria: Kasiek - przykro mi, szczególnie że Ty dopiero w 23 tygodniu, to masz jeszcze trochę tej diety przed sobą... trochę powalczysz....trzymaj się!!


    no wiem, ale wydaje mi się, że im wcześniej tym lepiej dla dziecka....dlatego też chciałam jak najszybciej zrobić te badania i iść do poradni, żeby dostać glukometr i przypomnieć sobie dietę. Cieszę się, że tak szybko udało mi się załatwić wizytę (oczywiście po znajomości....)
    --
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    Hej dziewczyny! Dołączam się do Waszego grona :cry:
    Pierwszy test po 2 godzinach 29, w drugim teście po 2 godzinach 147. Dostałam glukometr, mam mierzyć cukier 4 x dziennie. Przez pierwszy tydzień mam jeść normalnie, a w drugim trzymać dietę.
    -- [url
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    To co zrobić? Zadzwonić do niego, żeby mi zlecił 75tkę? Przecież będzie, że podważam jego kompetencje:/ Kurde...A nie można samemu tego zrobić np bez skierowania?
    --
    •  
      CommentAuthorJULITA1610
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    Hanny dla mnie tak jak i dla dziewczyn, trochę dziwne te wyniki. Ja nawet nie robiłam 50g po godzinie, bo mi ginka powiedziała, że są nowe wytyczne i robi się już 75g po dwóch godzinach, więc nawet nie wiem jakby to u mnie było po godzinie.

    Mariamateria ja jogurtów naturalnych też mam już dość, dzisiaj wzbogaciłam go łyżkę płatków z siemienia lnianego i smakował jak z orzechami, czasami dodaję też owoców (chyba też pisałaś wcześniej o takiej mieszance :wink:) i tu kolejna różnica bo mi nie zakazali w dodać owoców do produktu mlecznego a u Grolsh już tak nie można. Musiała też odstawić ogórka surowego i sałatę lodową bo mi zaczęły uszami wychodzić. Z papryki czerwonej przerzuciłam się na zieloną a i tak najchętniej to bym jak za starych czasów siadła i pożarła na raz kilogram mandarynek :D
    Dzisiaj na podwieczorek zjadłam małego banana, zasłużyłam przecież, co gorsze był mocno dojrzały a takie najgorsze, ale to dopiero drugi banan od czasu diety cukrzycowej, więc grzechem było nie spełnić takiej zachcianki.

    Jakiś czas temu, miałam przez dłuższy czas super poziomy cukru (oczywiście na diecie) a w domu otworzyli paczkę z ciastkami HIT i jakoś tak mnie naszło na te ciastka, że nie mogłam sobie odmówić, a że pora podwieczorku była to zjadłam całe dwa ciastka. Potem po godzinie z ciekawości mierzę cukier a tam 165!!! Głupie ciastka :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    Wiecie co...rozmawiałam z Panią Diabetolog (czy jak to się tam zwie) i ona mi też powiedziała, że norma po obciążeniu 50tką jest do 140:shocked: to jak to kurde w końcu jest???
    --
    • CommentAuthorgrolsh1
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    Norma po godzinie od obciążenia 50 g glukozy moim zdaniem też jest do 140. Teraz rzeczywiście są nowe wytyczne i większość zleca już tylko 75 g i badanie po 2 godzinach. Ale w poprzedniej ciąży koniec 2009 robiłam jeszcze 50 g i norma na pewno było do 140 bo miałam 135 (sprawdzałam) i nie miałam zleconego testu na 75g co więcej pamiętam jak lekarz wtedy mówił, że mam dobry wynik.

    "Jakiś czas temu, miałam przez dłuższy czas super poziomy cukru (oczywiście na diecie) a w domu otworzyli paczkę z ciastkami HIT i jakoś tak mnie naszło na te ciastka, że nie mogłam sobie odmówić, a że pora podwieczorku była to zjadłam całe dwa ciastka. Potem po godzinie z ciekawości mierzę cukier a tam 165!!! Głupie ciastka :wink:"

    głupie ciastka, ale ile przyjemności
    -- :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeFeb 14th 2012 zmieniony
     permalink
    dzięki grolsh ;) Już pomijając fakt, że dwóch lekarzy mi tak powiedziało to i w internecie podają normę do 140 po godzinie po 50tce, więc chyba gra;) Życzę Wam dziewczyny, aby te cholerne ciastka aż tak bardzo nie podwyższały tej "zakichanej" glukozy...albo, żeby organizm coraz lepiej sobie z nią radził;)
    --
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeFeb 14th 2012 zmieniony
     permalink
    Hanny: A nie można samemu tego zrobić np bez skierowania?


    jeśli już to ja właśnie zrobiłabym sobie na wszelki wypadek 75g....dla świętego spokoju. Ja pamiętam, że norma do 140 to była dla "nie ciężarnych", a dla ciężarnych właśnie bardziej restrykcyjna....bo do 140 to jest chyba norma po 2h....nie ??
    ____________

    Edit: znalazłam takie normy:

    Poziom glukozy we krwi

    na czczo do 105 mg%, po 1 godz. do 139 mg% włącznie - wynik prawidłowy
    między 140 a 180 mg% należy ponownie wykonać test obciążeniowy i wypić 75 g glukozy
    po podaniu 75 g glukozy i nieprawidłowym wyniku testu lub stężeniu glukozy powyżej 180 mg%, konieczna jest wizyta w poradni diabetologicznej
    jeśli test z obciążeniem 50g glukozy jest zły, a wynik z obciążeniem 75 g glukozy jest prawidłowy, w 32. tygodniu ciąży trzeba będzie powtórzyć test obciążenia 75 g glukozy
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    Czyli chyba jest ok, co? Kurka, kasiek a co Ty byś zrobiła na moim miejscu? W sensie czy powtórzyć z tą 75tką? Tylko właśnie nie wiem czy można tak bez skierowania. Choć z drugiej strony mi własnie ta babeczka też mówiła o takich normach jak Ty znalazłaś;) Dziękuję bardzo:)
    --
  10.  permalink
    _kasiek_: no wiem, ale wydaje mi się, że im wcześniej tym lepiej dla dziecka....dlatego też chciałam jak najszybciej zrobić te badania i iść do poradni, żeby dostać glukometr i przypomnieć sobie dietę. Cieszę się, że tak szybko udało mi się załatwić wizytę (oczywiście po znajomości....)


    pewnie, że lepiej, ze względu na dziecko i ważne, żeby zlecili badanie tej hemoglobiny glikowanej, bo to ważniejsze niż skaczące pomiary cukru glukometrem :)
    --
    •  
      CommentAuthor_kasiek_
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    Hanny: Kurka, kasiek a co Ty byś zrobiła na moim miejscu? W sensie czy powtórzyć z tą 75tką? Tylko właśnie nie wiem czy można tak bez skierowania.


    jeśli się zdecydujesz to jasne, że możesz bez skierowania....to koszt jakiś 30zł chyba w Diagnostyce. Ale czy bym powtarzała - skoro są w normie to chyba nie, bo te normy które ty miałaś przy wyniku to jakieś dziwne są....Ja z tych przewrażliwionych z racji, że w pierwszej ciąży już przez to przeszłam, ale w końcu tylko około 5% kobiet ma w ciąży cukrzycę (tak gdzieś wyczytałam), więc z jednej strony dużo, ale4 z drugiej to tylko 5 kobiet na 100 :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeFeb 14th 2012
     permalink
    Dzięki :hugging: myślę, że sobie daruję;) Wygląda na to, że mnie ominęło to paskudztwo;) Zdrówka!
    --
    •  
      CommentAuthormonika1046
    • CommentTimeFeb 17th 2012
     permalink
    Hej, dziewczyny nie wiem gdzie to napisać, ale spróbuję w Waszym wątku :smile:
    Ja co prawda nie jestem w ciąży, ale bardzo się z mężem staramy...
    Odebrałam dziś wyniki badania cukru :
    92 norma 70-105
    cukier II bad. 192 norma do 180...
    cukier III bad 197 norma do 140...

    Przeraziłam się tymi wynikami! Czy z tego wynika, że mam cukrzycę?
    Wizytę u lekarza mam dopiero w poniedziałek, więc dziewczyny jak możecie napiszcie mi co nie co o tych moich wynikach, będę bardzo wdzięczna... :smile:
  11.  permalink
    na pewno te wyniki przekraczają normy, ale jak to nie dotyczy badania w ciąży to ja nie wiem.
    dużo kompetentnych osób znajdziesz na forum http://forum.mojacukrzyca.org

    ale chyba najlepiej rozmawiać z lekarzem :) a nie stresować internetem.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.