Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeJul 30th 2017 zmieniony
   permalink
  W ciąży trzeba bardzo na hipoglikemie uważać. Niestety bardzo szkodliwa dla dziecka, o czym się przekonałam.
  1h po posiłku na stronie nie podali, bo w ciąży przyjęto, aby mierzyć 1h po posiłku.

  Treść doklejona: 30.07.17 18:58
  tak, bo cukier gwałtownie, szybko podnosi cukier, ale tez gwałtownie i nisko po nim spada...
  Oczywiście, że jesli juz dojdzie to hipo, to ten cukier mozna zjeść (na mnie najszybciej działała cola, ale u mnie bardzo nisko spadały i nie było na co czekać) i na to jeszcze zjeść pół kromki chleba. Cel - szybko podbić cukier i go utrzymać.
  --
  •  
   CommentAuthorjori
  • CommentTimeJul 30th 2017 zmieniony
   permalink
  Możesz napisać jak hipoglikemia szkodzi dziecku ? Do tej pory bałam się tylko bombardowania młodego nadmiarem insuliny bo działa anabolicznie.
  No ja właśnie kawałek chleba jadłam w nocy :/
  • CommentAuthorjagodalg84
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Na noc najlepiej chleb graham, zytni czy pełne ziarno, do tego wedlina, ser zolty i warzywo. Jak są spadki to mogą też być ketony, a te też są szkodliwe. Ja mam cukrzyce ciazowa, bo normę przekroczylam o 1. Jem 7 posiłków, ale cukier całe szczęście OK. Ze dwa razy miałam wzrost, a juz mierze z mc, jak nie lepiej.
  -- <a href="https://www.suwaczki.com/"><img src="https://www.suwaczki.com/tickers/f2w33e3kdwlz516v.png" alt="Suwaczek z babyboom.pl" border="0"/></a>
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Hipoglikemia powoduje że dziecko jest niedotlenione. Zachodzą uszkodzenia w mózgu typowe dla niedotlenienia (np. niszczenie szarych komórek lub uszkodzenie mielinizacji istoty białej).
  Teoretycznie rodzisz zdrowe dziecko bo ma nóżki, rączki, paluszki. Otrzymuje 10p apgar, ale z czasem odkrywasz, że rozwija sie inaczej/ gorzej od rówieśników.

  Oczywiście to nie jest tak, że raz spadnie cukier i "koniec"... Każdemu, nawet zdrowemu człowiekowi, a szczególnie kobiecie w ciąży czasami cukier może spaść (takie niedocukrzenie), ale jeżeli to sie zdarza częściej, nie zareagujesz na czas, to niestety może być różnie. ja miałam duzy problem ze spadkami.

  Dlatego dbac, dbać, dbac o swoją dietę, o ten posiłek przed snem (koło 22-23), o śniadanie najpózniej o 8 rano (skoro spadki nocą obserwujesz)
  --
  •  
   CommentAuthor_Isia_
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Jori, co do norm ogtt są takie jak pisała aneta. Według wytycznych PTD juz od paru lat ciężarne wykonują badanie z pomiarem wartości glikemii na czczo, po jednej godzinie i po dwóch. Jeśli lekarz nie zlecił Ci badania po godzinie to znaczy, że nie interesuje się od paru lat tym, jakie są aktualne wytyczne. A to że zleca niepełne badanie pacjentce ze zdiagnozowana uprzednio IO jest trochę zatrważające. Innymi słowy napilas się cukru a badanie ani nie wykluczyło ani nie potwierdziło cukrzycy. Bez sensu.
  Pytasz się po co Ci ta wiedza i diagnoza skoro i tak mierzysz cukier? Ano przede wszystkim jako istotną informacja dla lekarzy, z którymi się zetkniesz w czasie ciąży i porodu. Inaczej postępuje się z pacjentkami ze zdiagnozowana cukrzyca. Dostajesz łatkę ciąży patologicznej oraz specjalne uprawnienia i obowiązki. Ja z racji cukrzycy mam prawo do cotygodniowego ktg w szpitalu połączonego z konsultacja z lekarzem dyzurujacym w punkcie. Mam prawo do czwartego usg na NFZ w 37 tc. Mam prawo do refundowanych pasków do glukometru z odpłatnością 30% oraz do otrzymania bezpłatnego glukometru. Do porodu w szpitalu o co najmniej 2 stopniu referencyjności. Do konsultacji z diabetologiem. Cukrzyca obliguje mnie do codziennych pomiarów glikemii oraz do trzymania diety. Ja akurat radze sobie bez insuliny. Inaczej tez wygląda poród u pacjentki ze zdiagnozowana cukrzyca. Uwierz mi, że gdybym miała wpisane do karty IO a nie cukrzycę ciążowa, to nikt by mi tej szczególnej opieki w ciąży nie zapewnil. Bo zwyczajnie nie przysługuje.
  Po porodzie inaczej tez traktuje się noworodka z ciąży powiklanej z cukrzyca. Sprawdza mu się m.in. regularnie poziom cukru, w moim szpitalu wykonuje więcej badań. A w drugiej ciąży podejmuje się też inna ścieżkę diagnostyczna w związku z tym, że w pierwszej była cukrzyca.
  Sama przyznasz, że to chyba nie do końca tak nie warto wiedzieć jaki masz dokładnie ten cukier.
  A, dodam jeszcze ze w pierwszej ciąży miałam cukrzycę zdiagnozowana z powodu przekroczenia po godzinie. Potężnego przekroczenia. A cukier na czczo i po dwóch godzinach miałam w normie. Z kolei w drugiej ciąży cukrzyca została zdiagnozowana na podstawie przekroczenia po dwóch godzinach.

  W samokontroli cukrzycy ciążowej cukier mierzy się godzinę po posiłku. Wtedy obserwuje się najwyższe jego wartości. Norma do 140. Wcześniej do 120, ale w 2017 roku ptd wydało nowe wytyczne.
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  O, O, O... Ja do dzisiaj pomimo, że od porodu minęło 6 lat prawie, gdy leżymy w szpitalu jestem pytana o powikłania w ciąży. Podaję, że była cukrzyca i do dziś jeśli leżymy w szpitalu, prawie zawsze Dawidkowi robią kontrolę glukozy. Jeśli jakiś lekarz nie zleca, to wystarczy, że poproszę tłumacząc moją cukrzycą i bez 'gadania" jest robiony pomiar.
  --
  •  
   CommentAuthorbananowiec
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Ja mam zdiagnozowane IO i test obciążenia robiłam normalnie...
  --
  •  
   CommentAuthor_Isia_
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Banan, normalnie tzn pomiędzy 24 a 28 tc? Czy masz na myśli to ze krzywa była trzypunktowa?
  Ja w pierwszej ciąży robiłam krzywa w 26 tc, nie miałam zdiagnozowwnych wówczas żadnych problemów z metabolizmem cukru a pierwszy test przesiewowy (glukoza na czczo na początku ciazy) był ok. W drugiej ciąży, z racji tego że miałam cukrzycę w pierwszej ciąży, krzywa robiłam w 11 tc.

  Else, na pewno też macie w książeczce zdrowia wpisane czym ciąża była powiklana. Mój synek tak ma. Wszystkie moje choroby, zażywane leki. I przy każdym kontakcie z lekarzem zawsze jest pytanie o powikłania w ciąży, poród itd. Nawet logopeda się nas oststnio o to pytała.
  --
  •  
   CommentAuthorbananowiec
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Normalnie czyli w czasie kiedy każda ciężarna i trzypunktową. Wcześniej robiłam tylko wyniki na czczo.
  --
  •  
   CommentAuthorjori
  • CommentTimeJul 30th 2017 zmieniony
   permalink
  Test ogtt jest wskazany ale pod warunkiem, że jest bezpieczny dla pacjenta. U mnie tak nie jest.
  Isia
  lekarz 2 godz. po posiłku kazał mi mierzyć cukier a nie po glukozie.
  Else
  Tak, przypomniałam sobie teraz jak kiedyś lekarz mówił mi o tym, że niedocukrzenia są groźniejsze w skutkach niż hiperglikemia.
  •  
   CommentAuthor_Isia_
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  A powiedz w czym groźne jest wykonanie trzeciego uklucia w trakcie jednego, tego samego badania? Chyba w niczym.
  Natomiast PTD w swoich zaleceniach nigdzie nie informuje, aby IO była powodem do odstąpienia od wykonania ogtt w ciąży. Poczytaj sobie. Cały dokument dostępny od maja na ich stronie www.
  --
  •  
   CommentAuthorjori
  • CommentTimeJul 30th 2017 zmieniony
   permalink
  Nie ukłucia są groźne ale podanie glukozy. W każdej diagnostyce musisz mieć skierowanie od lekarza na ogtt bo glukoza jest traktowana jak podanie lekarstwa. Jeśli badanie jest dla wszystkich bezpieczne to po co konieczność skierowania ?
  Może samo IO nie jest powodem do odstąpienia od tego badania.

  Treść doklejona: 30.07.17 21:41
  W jednej z placówek kiedyś odmówiono mi badania ogtt ponieważ nie było obecnego w placówce lekarza.
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Tak Isia, mamy i... Nikt tam nie zagląda :P. mamy tez gruba tekę dokumentacji medycznej i na wszystkie pobyty w szpitalu tylko 2 razy ktoś wołał, że chce zobaczyć... Także trza gadać :P.

  Tak Jori. Hiperglikemia jest bezpieczniejsza niż hipo... No, ale jeżeli matka ma cukry oscylujące w okolicach 300+ to tez jednak niedobrze.
  --
  •  
   CommentAuthorbananowiec
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Absolutnie, możesz sobie zapłacić i sama zrobić krzywą trzypunktową. Ze mną była kuzynka bez skierowania od lekarza. Ale fakt, że samego badania (nie pomiaru wartości) nie powinno robić się za często. Gdyby glukoza była traktowana jak podanie lekarstwa to byłaby na receptę co jest absurdem.
  --
  •  
   CommentAuthor_Isia_
  • CommentTimeJul 30th 2017 zmieniony
   permalink
  Robiłam kontrolnie po ciąży badanie ogtt i nikt ode mnie skierowania nie chciał. I zapewniam Cię, że o takie nigdzie nie wołają. Co innego krzywa insulinowa. Dziewczyny pisały, że czasem bez skierowania nie robią.
  Jori, przepraszam ale.takie głupoty piszesz ze ojej. Zjesz dwa kawałki ciasta na czczo i będziesz miała w nich tyle cukru ile podczas obciążenia ;) Nikt mądry nie lata na krzywa co chwila ale są takie sytuacje kiedy trzeba. I ciąża takim jest.
  Powtarzam, według zaleceń PTD wszystkie ciężarne powinny mieć wykonany test ogtt. Twój lekarz zlecił Ci niepełne badanie, po którym nie można u Ciebie ani potwierdzić ani wykluczyć cukrzycy i to świadczy o jego kiepskich kompetencjach jeśli chodzi o prowadzenie pacjentki z cukrzyca.
  Skoro masz sprzed ciąży stwierdzona IO a nie cukrzycę, to wnioskuję, że żadnych kosmicznych wynikow nie miałaś i nie przesadzajmy, że te krzywa taka dla.Ciebie groźna. Groźne to jest nie mieć właściwej diagnozy i opieki w ciąży.
  Ale chyba jest tak jak napisała elfika, skoro wiesz lepiej to po co nas tu pytasz o zdanie? ;)
  --
  •  
   CommentAuthorbananowiec
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Jest jedno ale, jak idziesz bez skierowania to dodatkowo przed pobraniem próby zero i przed podaniem glukozy do wypicia powinni zrobić w labie nakłucie glukometrem i zmierzenie cukru na czczo, żeby jako tako bezpiecznie podać glukozę. Ale płacisz i robisz:cool:
  --
  •  
   CommentAuthor_Isia_
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Teoretycznie powinni tak robić ale ja tylko w jednym laboratorium się z tym spotkałam i ta zasada dotyczyła tylko ciężarnych.
  --
  •  
   CommentAuthorjori
  • CommentTimeJul 30th 2017 zmieniony
   permalink
  Bananowiec
  Mam informacje z diagnostyki, że nie zrobią bez skierowania. Może są palcówki gdzie można. Już widzę popłoch personelu jakby ktoś zaczął odpływać po spadku glukozy ;) Tylko co komu po popłochu kiedy nie ma kto udzielić pomocy.
  Else
  Dokładnie tak, tylko kiedyś chyba nie traktowano niedocukrzeń tak poważnie jak obecnie się traktuje.
  •  
   CommentAuthorbananowiec
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Iśka krzywą insulinową raczej zawsze robi się z krzywą cukrową bo badanie polega na tym samym tylko inne parametry się ocenia. Więc ani na jedno ani na drugie skierowania mieć nie trzeba.
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Jori, bo to zależny jak duże jest niedocukrzenie, jak często... jeżeli ktoś odczuwa spadek cukru przy 72 i nawet sobie zasłabnie, to nikt nie powie "zagrożenie dla dziecka". Ale jeżeli spada poniżej 50 i to kilka razy, to to już nie jest bezpieczne.
  --
  •  
   CommentAuthorbananowiec
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Ja robiłam w diagnostyce w Szczecinie. Płaciłam za badanie bo chodzę prywatnie do lekarza i nawet nie pokazywałam "zleconych badań" w rejestracji tylko wymieniłam je z głowy, o skierowanie nikt nie wolał ani teraz ani w 2013/2014r.
  --
  • CommentAuthorGabcia_I
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  W tym roku punkty Diagnostyki przyjmują na krzywa tylko ze skierowaniem. Wcześniej można było robić bez.
  --
  • CommentAuthorjagodalg84
  • CommentTimeJul 30th 2017
   permalink
  Ja się jeszcze nie spotkałam z tym, żeby io była wskazaniem do przeprowadzenia testu. Ja z córa robiłam dwa razy, w pierwszym trymestrze i drugim, ale dwupunktową. Teraz w pierwszym glukoza na czczo, a po 24t krzywa 3 punktowa, ale teraz mam też innego gina.
  -- <a href="https://www.suwaczki.com/"><img src="https://www.suwaczki.com/tickers/f2w33e3kdwlz516v.png" alt="Suwaczek z babyboom.pl" border="0"/></a>
  •  
   CommentAuthorjori
  • CommentTimeJul 30th 2017 zmieniony
   permalink
  Isia
  Trochę nie ładnie tak pisać, że ktoś głupoty pisze kiedy nie wie się dokładnie o co chodzi. Wyluzuj.
  I po raz kolejny napiszę, że nie pytam o zdanie na temat potrzeby wykonywania testu ogtt tylko o normy dla ciężarnych pytałam ;)
  •  
   CommentAuthorbananowiec
  • CommentTimeJul 30th 2017 zmieniony
   permalink
  Gabcia krzywą robiłam w tym roku w maju bo w tej ciąży w diagnostyce za kasę bez skierowania choć za zaleceniem lekarza, kuzynka, która była ze mną robiła za kasę, bez zalecenia od lekarza=bez skierowania. Za darmo czyli normalnie na NFZ nie robią bez skierowania to oczywiste. Ale zapłacisz=zrobisz.
  --
  • CommentAuthorGabcia_I
  • CommentTimeJul 31st 2017
   permalink
  We Wrocławiu nie można bez skierowania nawet odpłatnie, jak będę następnym razem to zrobie dla Ciebie zdjęcie kartki jaka u nich wisi. Od Pani uzyskałam informacje, że tak jest w całej Diagnostyce. Wiec skoro w Szczecinie można to korzystacie.
  --
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeJul 31st 2017
   permalink
  Gabcia, u mnie w Ostrołęce również w diagnostyce nie można bez skierowania. ale już np. w alabie można.
  ja i tak robię tylko glukozę i insulinę na czczo. więc mnie to tam rybka.
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthorbananowiec
  • CommentTimeJul 31st 2017
   permalink
  Gabcia wierzę Ci spoko, ale najwyraźniej nie jest to regułą w całym kraju.
  --
 1.  permalink
  Witam mam pytanie odnośnie jedzenia w cukrzycy ciazowej. Otóż jestem w 38tg ciazy cukrzycę wykryto w 32tg. Od tamtej pory jem praktycznie to samo tzn. Ciemny chleb żytni, jajka chleb razowy duuuzo warzyw (rzodkiewka sałata pomidor ogórek kiszony jak i zwykły szcxypiorek) parówki, oraz łosoś filet ziemniaki kasza gryczana i serki (twaróg, ser feta mozarella). I pytanie brzmi czy jeżeli jen ciągle to samo to istnieje ryzyko przedawkowania jakiś warzyw. Dodam że do każdego posiłku w ciazy dnia dodaje warzywa wyżej wymienione... Czy mogę zaszkodzić dziecku jeżeli jem tak często warzywa? Praktycznie ciagle. Wiek że może śmieszne pytanie ale w 2 stronę też można przesadzić :wink: i czy takie same ciągle jedzenie też nie zaszkodzi
  ... Pozdrawiam Was
  •  
   CommentAuthormangaa
  • CommentTimeSep 22nd 2017
   permalink
  Dziewczyny jaka jest norma w krzywej cukrowej po 1g (75g)?
  Nie mam wpisanej w wynik a męczy mnie to.
  Gdzieś wyczytałam, że 180 ale czy to aktualne normy?
  Mam takie wyniki:
  na czczo - 81,6
  po 1h - 179,2
  po 2h - 89,2

  I jeśli lekarz uzna wyniki za dobre to kiedy następne badanie się robi, standardowo po 24t? Miałam CC w poprzedniej ciąży, stąd to badanie w I trymestrze.
  --
  •  
   CommentAuthor_Isia_
  • CommentTimeSep 22nd 2017
   permalink
  180. Ale jesteś tak blisko przekroczenia normy, że ja bym się jednak miała na baczności. Jeśli lekarz uzna ze wynik jest ok to nastepna krzywa standardowo miedzy 24 a 28 tc.
  --
  •  
   CommentAuthormangaa
  • CommentTimeSep 22nd 2017
   permalink
  No właśnie, zwłaszcza, że przy bliźniętach szybciej ta nietolerancja może postępować.
  Pewnie będzie zalecenie by jakąś dietę trzymać i badać cukry na czczo i po posiłku od czasu do czasu.
  --
  •  
   CommentAuthor_Isia_
  • CommentTimeSep 25th 2017
   permalink
  A miałaś cukrzycę w poprzednich ciazach? Jesli tak, to pewnie masz glukometr. Możesz sobie sprawdzać raz na jakiś czas czy po podobnych posiłkach ten cukier nie zaczyna Ci rosnąć.
  Ja w drugiej ciąży robiłam krzywa w 12 tc i miałam przekroczenie o parę jednostek. Ledwo się tworzeniem cukrzyca u mnie zaczynała. A zaraz dobrze ja wykryć jak najwcześniej.
  --
  •  
   CommentAuthormangaa
  • CommentTimeSep 27th 2017
   permalink
  Miałam w drugiej ciąży. Glukometr niestety oddałam tacie. Ale już dostałam skierowanie do diabetologa bo oczywiście Ginz wynikiem na granicy mi nie popuści tak jak myślałyśmy.
  Więc dostanę nówkę sztukę :wink:
  --
  •  
   CommentAuthorjeżynka
  • CommentTimeNov 12th 2017
   permalink
  Jutro robie badania glukozy z obciążeniem. Zapomniałam spytać sie lekarza co mam zrobic z lekami ktore biore na stałe.
  Biore duphaston i magnez 3 x dziennie co 8h i nie wyobrażam sobie aby go nie brać w dniu badania. Jak u Was było?
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeNov 12th 2017
   permalink
  badanie wykonujesz na czczo, czyli leki bierzesz po. leki wzięte przed spowodują, że wynik nie będzie wiarygodny i będzie do poprawki.
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthorjeżynka
  • CommentTimeNov 12th 2017
   permalink
  Wole nie ryzykować nie brania tych leków. Inne przesune w czasie ale tych nie, bo to nie bedzie godzina tylko 4.
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeNov 12th 2017
   permalink
  Jeżynko, czy masz bezwzględny nakaz leżenia?
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthorjeżynka
  • CommentTimeNov 12th 2017
   permalink
  Nie, a dlaczego pytasz?
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeNov 12th 2017
   permalink
  czyli Twoja ciąża wisi na włosku tylko w Twojej głowie, więc przesunięcie o kilka godzin nie spowoduje poronienia, a błędny wynik ogtt może namieszać w obie strony.
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeNov 12th 2017
   permalink
  Jeżynka, jeżeli bierzesz te leki regularnie, to przecież masz zapas hormonów. Nie spadną na łeb na szyje jeśli przesuniesz to o 4h.
  ja miałam bardzo zagrozona ciążę, a bywały takie dni, że musiałam przesunąć podaz leków i nigdy nic sie nie stało. Badałam progesteron regularnie i nawet w pewnym momencie był ponad normę.

  Treść doklejona: 12.11.17 22:35
  Ja bym dupka wzięła zaraz po badaniu 2h po... Także nie będzie to chyba 4h.
  --
  •  
   CommentAuthorjeżynka
  • CommentTimeNov 13th 2017
   permalink
  Glukoza na czczo 81, po 2 h 161 czy to już cukrzyca.? Nie wiem dlaczego nie mam wyniku po 1h,a robiłam. :/
  Co ewentualnie dalej robić.?
  -- [/url]
  • CommentAuthorjagodalg84
  • CommentTimeNov 13th 2017
   permalink
  Po 2h norma do 152, więc cukrzyca.
  -- <a href="https://www.suwaczki.com/"><img src="https://www.suwaczki.com/tickers/f2w33e3kdwlz516v.png" alt="Suwaczek z babyboom.pl" border="0"/></a>
  •  
   CommentAuthorjeżynka
  • CommentTimeNov 13th 2017
   permalink
  :( Musze mieć skierowanie do poradni?
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthor_Isia_
  • CommentTimeNov 13th 2017
   permalink
  Jezynka, niestety cukrzyca. Udaj się jak najszybciej do swojego lekarza po skierowanie do diabetologa. W Warszawie najczęściej kierują na Karową. A do momentu wizyty przejdź na cukrzycowa diete. Wytyczne znajdziesz w internecie.
  --
 2.  permalink
  W Poznaniu kierują do poradni patologi ciąży. Tam przechodzi się kurs dla cukrzyków jak jeść, jak leki.
  -- Martusia2004 Ania2011 Dorotka2013 Marcinek2017
  •  
   CommentAuthorjeżynka
  • CommentTimeNov 13th 2017
   permalink
  Jestem załamana. Nie dość, że nadcisnienie clexane to jeszcze cukrzyca :(.
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthor_Isia_
  • CommentTimeNov 13th 2017
   permalink
  Dasz radę. Ja w drugiej ciąży byłam na diecie od 11 tygodnia i jakoś przetrwalam. Wiadomo, fajniej jak się nie ma tak pod górkę ale jakoś musisz ogarnąć temat.
  --
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeNov 13th 2017
   permalink
  Robiłaś ogtt z lekami czy bez?
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthorjeżynka
  • CommentTimeNov 13th 2017
   permalink
  Jutro zapisze sie do lekarza rodzinnego i wezme skierowanie.

  Treść doklejona: 13.11.17 20:12
  Wraz z glukozą wzielam sam duphaston. Pytałam sie pielęgniarki i niby ok.
  -- [/url]
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.