Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeOct 31st 2013
     permalink
    Byłam dziś w ZUSie złożyć wniosek i pani powiedziała, że w każdej chwili można przerwać zarówno urlop jak i wypłatę zasiłku (bo ja jestem na zasiłku) i że najbezpieczniej złożyć od razu na 26 tygodni, żeby nie było sytuacji, że nie zdąży się złożyć wniosek o następną część urlopu.
    --
    •  
      CommentAuthorHecate26
    • CommentTimeNov 6th 2013
     permalink
    Dziewczyny jak to jest z tatusiowym urlopem jak mama nie pracuje??? I czy na bliźniaki jest jakiś większy??
    -- http://28dni.pl/pictures/2049868.jpg
    • CommentAuthorlysa6
    • CommentTimeNov 6th 2013
     permalink
    Może ktoś mi pomoże. Mam takie pytanie odnośnie wypłaty na L4. (Tylko proszę bez osądzania). Powiedzcie mi jak jest liczona wypłata na L4. Planuję iść na L4, jeszcze nie wiem kiedy dokładnie, ale chciałabym zrobić to jak najkorzystniej dla siebie. Otóż w grudniu i na początku stycznia mam w pracy najwyższe zarobki (tzn. premie itp.) Czy wysokość wypłaty na L4 jest liczona z 3 ostatnich miesięcy? Byłabym wdzięczna za odpowiedź.
    •  
      CommentAuthorKlNGA
    • CommentTimeNov 6th 2013
     permalink
    lysa6: Czy wysokość wypłaty na L4 jest liczona z 3 ostatnich miesięcy?

    Z tego, co się orientuję to z 12.
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeNov 6th 2013
     permalink
    lysa6: Czy wysokość wypłaty na L4 jest liczona z 3 ostatnich miesięcy?

    Liczona jest z ostatnich 12-stu miesięcy. Przy czym nie każda premia wchodzi do podstawy od której liczone jest wynagrodzenie chorobowe. Zależy od tego czy premie te są wypłacane niezależnie od tego czy ktoś jest na zwolnieniu czy nie. W sensie czy premia przysługuje za czas zwolnienia lekarskiego czy jest proporcjonalnie pomniejszana. Jeżeli jest pomniejszana to wlicza się do podstawy, jeżeli nie jest pomniejszana (czyli mimo że ktoś jest na L4 i tak dostaje premię w pełnej wysokości) to premia ta nie wchodzi do podstawy. No oczywiście z ostatnich 12-stu miesięcy jeżeli nie miałaś zmiany wymiaru etatu.
    A i jak najbardziej trzeba tak wycyrklować, aby było jak najkorzystniej.
    -- ,
  1.  permalink
    31.10.2013 skończyła mi się umowa o pracę. Od 7.08.2013 jestem na urlopie macierzyńskim.
    Pracodawca powinien mi wypłacić za 43 dni niewykorzystanego urlopu- 22 dni za 2012 r i 21 dni za 2013 r.
    Kwota brutto na umowie 2800zł,
    średnia brutto z premią za ostatnie 12 m-cy - 6600zł.
    Ta też mam płacone za urlop macierzyński, w zależności od dni w miesiącu.
    Dostałam właśnie ostatni przelew od pracodawcy, ok 8800 netto.
    Na czysto miałam ok 4600zł, czyli za 43 dni urlopu wyszło ok 4200 netto. Według moich wyliczeń nie zgadza mi się to.
    Z informacji jakie znalazłam na necie wyliczałam sobie to tak:

    (4600zł : 20,92)* 43 dni - 13,75%-18%= 6687 netto
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeNov 8th 2013 zmieniony
     permalink
    Wyliczenia Twoje (choć jak dla mnie dziwne bo od netto odejmujesz jeszcze składki i podatek) są jak połączenie ekwiwalentu urlopowego i wynagrodzenia chorobowego a nie jak za ekwiwalent urlopowy.
    Z moich pobieżnych obliczeń wyszło mi, że pracodawca wypłacił Ci ekwiwalent za 43 dni liczony tylko od podstawy czyli od 2800 brutto.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorOneKiss
    • CommentTimeNov 10th 2013
     permalink
    Dżasti, ale Ty jesteś zorientowana w temacie. Masz moje wielkie uznanie dziewczyno! :whorship::whorship:
    Dobrze, że my Cię tu mamy :threesome:
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeNov 10th 2013
     permalink
    Kisku - dziękuję za miłe słowa :shamed: Ja to teraz tak trochę ograniczoną możliwość mam. Już w sumie prawie rok siedzę w chałupie z brzdącem moim. Ale co wiem to pomóc mogę.
    -- ,
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeNov 13th 2013
     permalink
    Laseczki przychodzę z pytaniem odnośnie rejestracji dziecka w USC
    otóż małżeństwem nie jesteśmy,dziś sie wybraliśmy i chcialiśmy sporządzić taki protokół poczęcia by ojciec dziecka po porodzie mógł iśc sam i zarejestrować dziecko.
    a tu mi miła pani mówi że do tego oprócz zaświadczenia lekarskiego potrzebuje też mój akt urodzenia
    czy któraś z was spotkała sie z czymś takim by do rejestracji dziecka potrzebny był akt urodzenia mamy?
    nie uśmiecha mi sie teraz targanie do innego miasta po mój akt.końcówka ciąży,a ja zamiast siedziec spokojnie na tyłku mam jeździć po urzędach.

    mało tego-jesli nie zrobimy tego protokołu,bo przeciez nie musimy,i przyjdziemy wspólnie zarejestrowac dziecko po narodzinach to też będzie mi mimo wszystko potrzebny moj akt.tak czy siak muszę po niego jechać.bezsens.brałam u nich w USC ślub z poprzednim partnerem to posiadają mój akt urodzenia,wystarczy odszukać.

    jak to było przy rejestracji waszych pociech?
    --
    •  
      CommentAuthorKlNGA
    • CommentTimeNov 13th 2013
     permalink
    Uśku, pierwszy raz się z takim wymogiem spotykam.
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeNov 13th 2013
     permalink
    _K_i_n_g_a_: Uśku, pierwszy raz się z takim wymogiem spotykam.
    ja też,dlatego pytam.może komus sie trafiło...
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeNov 13th 2013
     permalink
    U nas też nie było trzeba aktu urodzenia - choć my małżeństem jesteśmy. Tylko akt ślubu mieliśmy.
    -- ,
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeNov 13th 2013
     permalink
    dżasti: choć my małżeństem jesteśmy. Tylko akt ślubu mieliśmy.
    no wlasnie,ja bliźniaki jak rejestrowałam to nie było problemu,bo z malzenstwa.a teraz to juz kurde nie wiem

    Treść doklejona: 13.11.13 21:45
    Moze ja cos kurde zle zrozumialam
    --
    •  
      CommentAuthorAnetusia
    • CommentTimeNov 14th 2013
     permalink
    Uś, zadzwoń do USC, z którego masz otrzymać akt urodzenia i zapytaj czy jest możliwość przesłania go pocztą. Mój mąż tak załatwił sobie sprawę. Chyba tylko za znaczki wpłaciliśmy pieniądze na konto.
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeNov 14th 2013
     permalink
    Anetusia: Uś, zadzwoń do USC, z którego masz otrzymać akt urodzenia i zapytaj czy jest możliwość przesłania go pocztą. Mój mąż tak załatwił sobie sprawę. Chyba tylko za znaczki wpłaciliśmy pieniądze na konto.
    do porodu zostały 2tyg,więc nie ma opcji ze zdążą :tongue: a tu własnie chodziło o to bym po porodzie nie zawracała sobie głowy urzędami i eN miał załatwić rejestracje sam.do tego potrzebowaliśmy zrobić przed narodzinami ten protokół :cool:
    wiem,że pocztą można,ale tu chodzi o czas.pierwszy raz spotykam sie z takim wymogiem...
    --
    •  
      CommentAuthorHecate26
    • CommentTimeNov 15th 2013
     permalink

    Po porodzie i tak dostaje sie termin kiedy ma sie przyjść do rejestracji dziecka. U mnie mój m juz nie musi tego donosić bo przynosił jak braliśmy ślub. Ale jak byśmy nie mieli ślubu akt urodzenia musiał by miec przy sobie
    -- http://28dni.pl/pictures/2049868.jpg
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeNov 15th 2013
     permalink
    Hecate26: akt urodzenia musiał by miec przy sobie
    ale własnie to mój akt chcą.i eN sam nie zarejestruje bez protokołu.
    u nas jest tak że idziesz i rejestrują,nie dają terminu

    już trudno,pojade i załatwię to bo z nimi nie wygram
    --
    • CommentAuthoragusia1987
    • CommentTimeNov 19th 2013 zmieniony
     permalink
    Witam
    Chciałam zapytać czy okres przebywania na l4 w ciąży jest liczony do stażu pracy do emerytury czy może jest to czas który się nie wlicza i trzeba o ten czas dłużej pracować później?
    • CommentAuthorecia1985
    • CommentTimeNov 21st 2013
     permalink
    Witam
    Proszę o pomoc w jednej kwestii.
    w dniu 31.10.2013 zakończyłam pracę u poprzedniego pracodawcy (za porozumieniem stron) od 01.11.2013 pracuję w nowej firmie, obecnie jestem w 9 tygodniu ciąży, przewidywana data porodu to połowa czerwca. Czy zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński będzie liczony tylko od nowego pracodawcy? czy ZUS będzie brał średnią z 12 poprzednich miesięcy?
    Dodam tylko, że u poprzedniego pracodawcy zarabiałam znacznie mniej niż obecnie.
    Będę wdzięczna za odpowiedź.
    •  
      CommentAuthorkoalka
    • CommentTimeNov 21st 2013
     permalink
    dziewczyny takie głupie ale ważne dla mnie pytanie
    w którym USC rejestruje sie dziecko w sytuacji gdzie mąż ma inne miejsca stałego meldunku niż żona i w dodatku żona ma jeszcze meldunek tymczasowy
    i gdzie w takiej sytuacji powinniśmy zarejestrować dziecko
    --
    •  
      CommentAuthorgilese
    • CommentTimeNov 21st 2013
     permalink
    Tam gdzie się urodzi dziecko
    --
    •  
      CommentAuthoreliz21
    • CommentTimeNov 21st 2013
     permalink
    Powiedzcie proszę urodziłam dziecko i oczywiscie jestem na macierzynskim...czy mąż moze wykorzystać mimo tego te 2 dni opieki na dziecko? Ja uważam ze tak..kadrowy męża twierdzi ze jak jestem na macierzyńskim to mąż nie moze....
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeNov 21st 2013
     permalink
    Ecia - zasiłek chorobowy i macierzyński liczony będzie tylko z wynagrodzenia uzyskanego u obecnego pracodawcy.

    Treść doklejona: 21.11.13 21:30
    Eliz - moim zdaniem mąż może wziąć te 2 dni opieki .Nie ma tutaj znaczenia czy dziecko ma zapewnioną opiekę innych osób, w tym współmałżonka. Warunek jest tylko taki, że z tych 2 dni może skorzystać tylko jeden z rodziców. Ty przebywając do końca tego roku na urlopie macierzyńskiem niemożesz odebrać 2 dni opieki na ddzieckiem - więc mąż może. I jeżeli mąż w przyszłym roku (np 1 styczniu) wykorzysta znów te 2 dni, to Ty nawet jak, dajmy na to, w październiku wrócisz do pracy to nie będziesz mogła z tego urlopu skorzystać. Ale Twoje przebywanie na macierzyśńkiem nie ma nic wspólnego z męża opieką.
    -- ,
    •  
      CommentAuthoreliz21
    • CommentTimeNov 21st 2013
     permalink
    dzasti dzieki....znalazłam jużw Internecie też że nalezy się...widac mąz w firmie ma kiepskiego kadrowego hehe...
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeNov 22nd 2013 zmieniony
     permalink
    A ja z zapytaniem o macierzynski.
    wraz z porodem wygasa mi umowa o pracę.pracodawca przesyła papiery do zusu czy czekają mnie wycieczki?
    --
    • CommentAuthorsara32
    • CommentTimeNov 25th 2013
     permalink
    Dziewczyny,
    Nie jestem w stanie przeczytać forum wiec mam pytanie:
    Jak mam umowę o pracę na czas określony i zajdę w ciążę to pracodawca przedłuża umowę do dnia porodu, a potem mam płacony urlop macierzyński przez ZUS?
    --
    •  
      CommentAuthor
    • CommentTimeNov 26th 2013
     permalink
    sara32: Jak mam umowę o pracę na czas określony i zajdę w ciążę to pracodawca przedłuża umowę do dnia porodu, a potem mam płacony urlop macierzyński przez ZUS?
    dokładnie tak
    o ile oczywiscie umowa nie wygasa przed ukończeniem 12tc bo dopiero od tego momentu obowiązuje okres ochronny
    --
    •  
      CommentAuthorkoalka
    • CommentTimeNov 26th 2013
     permalink
    dokładnie tak jk pisze uS musisz miec ukonczony I trymestr i dodatkowo przepracować na umowie minimum jeden miesiąc a pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowe do dnia porodu, a macierzyński płaci Zus
    --
    •  
      CommentAuthorDii
    • CommentTimeNov 27th 2013
     permalink
    A teraz nie jest tak, że pracownica jest chroniona już "od 1 tygodnia ciąży"?
    --
    • CommentAuthorsara32
    • CommentTimeNov 28th 2013
     permalink
    To jeszcze jedno pytanie, gdybym dostała wypowiedzenie bedąc np. w 6 tc, to pracodawca może mnie zwolnić czy nie? (umowa na czas określony przypomnę)
    --
    •  
      CommentAuthorkoalka
    • CommentTimeNov 29th 2013 zmieniony
     permalink
    http://www.urlopojcowski.info/ochrona-trwalosci-stosunku-pracy-kobiet-w-ciazy-a-rodzaj-umowy-o-prace.html

    a tu masz to co dotyczy ciebie

    Umowy o pracę na czas określony, na czas wykonania danej pracy oraz na okres próbny dłuższy niż jeden miesiąc – w ich przypadku ochrona stosunku pracy kobiet w ciąży jest nieco inna.

    Jeżeli umowy zawarte na czas określony, na okres próby dłuższy niż jeden miesiąc oraz na czas wykonania konkretnej pracy uległyby rozwiązaniu już po upływie trzeciego miesiąca ciąży – przedłużają się zgodnie z prawem do dnia porodu. Rozwiązują się automatycznie z dniem narodzin dziecka.

    Co to oznacza w praktyce? Otóż po upływie trzeciego miesiąca ciąży nie można rozwiązać tych umów. Tym samym, jeśli umowy miały się zakończyć przed upływem trzeciego miesiąca, ochrona trwałości stosunku pracy nie obowiązuje (art. 177 § 3 k.p.)

    Jednak już po porodzie kobieta traci status pracownika, a więc i prawo do urlopu macierzyńskiego oraz urlopu wychowawczego. Na szczęście w takim wypadku ma jednak zapewnione prawo do zasiłku macierzyńskiego na okres obejmujący czas trwania urlopu macierzyńskiego (art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.o świadczeniach w razie choroby i macierzyństwa Dz.U.05.31.267)

    W całym okresie ochronnym stosunek pracy może ulec rozwiązaniu w drodze porozumienia stron.

    Treść doklejona: 29.11.13 07:55
    ja mam umowe na czas określony na 2 lata i czekałam z informowaniem pracodawcy o tym że jestem w ciązy do skonczenia 3 miesiaca ciąży
    żeby nie miał żadnej obiekcji co do przepisów i mnie nie denerwował
    --
    •  
      CommentAuthorhopefully
    • CommentTimeNov 29th 2013
     permalink
    Ja też jestem zielona w tym temacie, więc będę wdzięczna za pomoc.
    Umowa na czas określony kończy mi się 31.12.2013r., nie będzie przedłużona. Poród planowany mam na 8.03.2014r.
    1. Rozumiem, że wypłatę wynagrodzenia do dnia porodu przejmuje ZUS (w sumie już teraz płaci mi ZUS, bo jestem na zwolnieniu lekarskim)?
    2. Czy pracodawca wraz z końcem umowy, musi wypłacić mi pieniążki za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?
    3. Jak to wygląda w przypadku zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS, ile trwa i jak jak naliczany?
    --
    • CommentAuthorsara32
    • CommentTimeNov 29th 2013
     permalink
    koalka: ja mam umowe na czas określony na 2 lata i czekałam z informowaniem pracodawcy o tym że jestem w ciązy do skonczenia 3 miesiaca ciążyżeby nie miał żadnej obiekcji co do przepisów i mnie nie denerwował


    czyli jakbyś powiedziała o ciąży np w 6 tc to mógłby Ci pracodawca wypowiedzieć umowę i wtedy zostajesz z niczym, Tak?

    Treść doklejona: 29.11.13 21:32
    i jeszcze jedno pytanie, gdybym od samego początku ciąży była na L4 to wtedy pracodawca nie może mnie zwolnić.
    --
  2.  permalink
    Mam pytanie dotyczące zadaniowego czasu pracy i obniżonego etatu po urlopie macierzyńskim. Czy mogę we wniosku podać preferowane przeze mnie godziny pracy (np. 8.00 - 14.00) i pracodawca musi to zaakceptować? Mam zadaniowy czas pracy wiec niby praca "określona zadaniami" a zadania (np. telekonferencja) może być o 16.00. Z drugiej jednak strony matki opiekującej się dzieckiem do lat 4 nie można bez jej zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych. Zależy mi oczywiście na jak najbardziej precyzyjnym określeniu moich godzin pracy ze względu na opiekę nad dzieckiem podczas mojej nieobecności.
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeNov 30th 2013
     permalink
    koalka: Co to oznacza w praktyce? Otóż po upływie trzeciego miesiąca ciąży nie można rozwiązać tych umów. Tym samym, jeśli umowy miały się zakończyć przed upływem trzeciego miesiąca, ochrona trwałości stosunku pracy nie obowiązuje


    koalka: ja mam umowe na czas określony na 2 lata i czekałam z informowaniem pracodawcy o tym że jestem w ciązy do skonczenia 3 miesiaca ciąży

    sara32: czyli jakbyś powiedziała o ciąży np w 6 tc to mógłby Ci pracodawca wypowiedzieć umowę i wtedy zostajesz z niczym, Tak?


    Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Jedno to jest przedłużenie umowy do dnia porodu - jeżeli umowa na czas określony skończyłaby się po upływnie 3 m-ca ciąży. A drugie to jest otrzymanie wypowiedzenia od pracodawcy - można dać tylko kobiecie w ciąży będącej na okresie próbnym nie przekrczającym 1 m-ca.
    Czyli jeżeli ma sią umowę na czas określony i kończy się ona za miesiąc a się jest w 6 tc (czyli umowa kończy się przed upływem 3 m-ca cięży) - to pracodawca nie może zwolnić, ale może nie przedłużyć umowy.
    A jeżeli ma się umowę na czas określony, która kończy się np za 6 m-cy, a jest się w 6 tc - to pracodawca nie może zwolnić pracownicy i przedłuża się umowa do dnia porodu.

    sara32: i jeszcze jedno pytanie, gdybym od samego początku ciąży była na L4 to wtedy pracodawca nie może mnie zwolnić


    Pracodawca nie może zwolnić pracownika na L4 - co najwyżej (jeżeli umowa nie podlego przedłużeniu do dnia porodu) wypłatę zasiłku chorobowego przejmuje ZUS.

    hopefully: Umowa na czas określony kończy mi się 31.12.2013r., nie będzie przedłużona. Poród planowany mam na 8.03.2014r.
    1. Rozumiem, że wypłatę wynagrodzenia do dnia porodu przejmuje ZUS (w sumie już teraz płaci mi ZUS, bo jestem na zwolnieniu lekarskim)?
    2. Czy pracodawca wraz z końcem umowy, musi wypłacić mi pieniążki za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?
    3. Jak to wygląda w przypadku zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez ZUS, ile trwa i jak jak naliczany?


    1. - wypłaty wynagrodzenia ZIS nie przejmuje. Jedynie, jeżeli jesteś na zwolnieniu lekarskim płaci Ci zasiłek chorobowy do dnia porodu. Więc nie rezygnuj ze zwolnienia lekarskiego.
    2- Musi Ci wypłacić ekwiwalent za niewykorzystanu urlop za cały okres umowy (nawet za te m-ce na zw. lek)
    3- takiego przypadku jeszcze nigdy w praktyce nie miałam, ale na stronie ZUS jest taka informacja:
    "Pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński, jeżeli w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko"
    "Z kolei jeśli pracownica zawarła umowę o pracę na czas określony (z wyjątkiem umowy o zastępstwo) lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży – umowa ta ulega przedłużeniu do dnia porodu.
    Po urodzeniu dziecka ma ona prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia, czyli po zakończeniu umowy o pracę."
    Z tego rozumiem, że jeżeli Twoja umowa nie ulega przedłużenia do dnia porodu - nie przysługuje Ci zasiłek macierzyński. Ale radziłabym zadzwonić jeszcze do ZUS.

    Mia mendoza - w zadaniowym systemi czasu pracy nie pomogę. Nigdy nie ćwiczyłam tego w praktyce. Te kwestie, o których piszesz, wynikają nie jasno z przepisów a z ich interpretacji. I żeby do takich interpretacji dotrzeć, to trzeba mieć potrzebę. Ja potrzeby nigdy nie miałam, więc do nich nie dotarłam.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorhopefully
    • CommentTimeNov 30th 2013
     permalink
    dżasti: Z tego rozumiem, że jeżeli Twoja umowa nie ulega przedłużenia do dnia porodu - nie przysługuje Ci zasiłek macierzyński. Ale radziłabym zadzwonić jeszcze do ZUS.


    Muszę się jeszcze dokładnie dowiedzieć, tak zrozumiałam kobitkę, która w kadrach pracuje, ale muszę jeszcze dopytać, może to jakieś nieporozumienie. Dziękuję Ci bardzo za pomoc dobra kobieto! :)
    --
    • CommentAuthorsara32
    • CommentTimeDec 1st 2013
     permalink
    hopefully: Umowa na czas określony kończy mi się 31.12.2013r., nie będzie przedłużona.


    nic już nie kapuje, czy pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć Ci umowę do dnia porodu, no przecież wymóg spełniasz??
    --
    •  
      CommentAuthorhopefully
    • CommentTimeDec 1st 2013
     permalink
    No właśnie chyba ma, więc moze do dnia porodu przedłuży, muszę się tam przejść...
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeDec 2nd 2013 zmieniony
     permalink
    Hopefull - no właśnie, jeżeli pracodawca nie likwiduje firmy to musi Ci umowe przedłużyć. Tzn. przedłuża się ona automatycznie. Pracodawca nie ma tu nic do gadania. Trochę niedopatrzyłam się u Ciebie tych dat.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorhopefully
    • CommentTimeDec 2nd 2013
     permalink
    A no to ok, ale w sumie wiele mi to nie zmienia, bo i tak później przecież przejdę na zasiłek macierzyński płacony przez ZUS?
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeDec 2nd 2013
     permalink
    Zmienia Ci tyle o ile, że wtedy na pewno masz zasiłek macierzyński. (wg tego co wcześniej pisałam). Także łachy Ci pracodawca nie robi. Ta umowa przedłuża się na zasadzie wpisu informacji do akt osobowych. Egzemlarz powinnaś dostać do wiadomości. Ale nie odbywa to się na zasadzie nowej umowy.
    -- ,
    • CommentAuthorsara32
    • CommentTimeDec 3rd 2013
     permalink
    ile wynosi zasiłek macierzyński płacony przez ZUS?
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeDec 3rd 2013
     permalink
    Zależy ile zarabiałaś w pracy. Jeżeli przed urodzeniem dziecka byłaś na L4 i nie było przerwy dłuższej niż 3 m-ce pomiędzy L4 (zasiłkiem chorobowym) a urodzeniem dziecka (zasiłkiem macierzyńskim) to podstawa wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest taka sama jak zasiłku chorobowego - jeżeli będziesz brać najpierw 100% zasiłku macierzyńskieg, lub 80%, jeżeli od razu deklarujesz urlop roczny.
    A podstawą jest średnia z ostatnich 12-stu m-cy pracy (bądź jeżeli pracujesz krócej, to średnia z tylu m-cy ile pracujesz), pomniejszona o składki -13,71%. I przy 100% to jest podstawa brutto zasiłku, lub x 80% jeżeli ten roczny. Od tego odejmuje się jeszcze składkę zdrowotną i podatek.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorkoalka
    • CommentTimeDec 7th 2013
     permalink
    Hej pyałam juz o to na przyszłych mamach ale powtórze sie bo może ktoś sie zna
    powiedzcie mi jak to działa, chciałabym żeby eM był przy mnie przy porodzie
    i teraz jest pytanie jak mu powiem że zaczeło sie i jedziemy rodzić, to on ma sobie na ten dzien wziąść urlop w pracy czy to jakoś inaczej sie załatwia
    z tego co wiem to on bedzie chciał wziaść po urodzeniu 2 tygodnie opieki od lekarza nad nami bo tak można a tacierzyński te 2 tygodnie wykorzysta w terminie poźniejszym ( bo z tego co wiem to można do ukonczenia przez dziecko roku czasu wykorzystać)
    bo prawda jest taka ze rownie dobrze moge 2 dni rodzić i nie wiem czy na ten okres on ma brać urlop czy jakoś inaczej sie to załatwia
    jak to wyglada w praktyce

    Treść doklejona: 07.12.13 17:15
    wiem że na partoliłam w nazewnictwie, ale już wiem co z czym i do czego
    ;)
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeDec 7th 2013
     permalink
    Koalka tak na prawdę to dużo zależy od tego jakiego m. ma pracodawcę. Zazwyczaj jest tak, że się pracodawcę informuje, że może być godzina zero i wtedy rzuca się wszystko i leci do szpitala. A później wypisuje urlpop, lub bierze na żądanie. Pamiętaj, że m. ma 2 dni urlopu okolicznościowgo z tyt. urodzenia dziecka.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorkoalka
    • CommentTimeDec 8th 2013
     permalink
    Dzięki dżasti jesteś nieoceniona :) i mam nadzieje ze nigdy nie znikniesz z tego wątku :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeDec 9th 2013
     permalink
    dziewczyny, jakie dokumenty należy złożyć żeby dostać becikowe i ile mam na to czasu po porodzie?
    --
    •  
      CommentAuthordżasti
    • CommentTimeDec 9th 2013 zmieniony
     permalink
    Hanny, nie wiem ile czasu po pordzie można skałdać i czy w ogóle jakiś termin jest. Ja składałam prawie 4 m-ce po narodzinach Maksia. Musisz mieć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o zarobkach z roku poprzedzającego rok zasiłkowy. Czyli jeżeli składać będziesz dokumenty do 31.10.2014 r. to dochody z 2012 r. Do tego zaświadczenie z ZUS o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne też z 2012 r. Oczywiście zaświadczenia Twoje i męża. Do tego wypełniony wniosek (do pobrania w ośrodku pomocy społecznej). No i zaświadczenie od ginekologa lub położnej, że byłaś pod opieką lekarza od 10 tc. Ja brałam od położnej, która przyszła do mnie po porodzie. To są podstawowe dokumenty. I teraz zależy czy któryś z Was ma działalność gosp, czy była zmiana pracy w międzyczasie. Czy w tym 2012 r. były jakieś dochody, które teraz nie występują. Np była umowa zlecenia a teraz jej nie ma. Wtedy to jest tzw. dochód utracony i odliczają go.
    No i jest limit - 1922 zł (i chyba jeszcze jakieś grosze) na członka rodziny. Dochód dzieli się na tyle osób ile w tej chwili jest w rodzinie - czyli łącznie z nowo narodzonym dzieckiem.
    -- ,
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeDec 9th 2013
     permalink
    Wszystko super, dzięki dżasti, a co jeśli maż nie rozlicza sie w polskim urzedzie skarbowym (i nigdy sie nie rozliczal, bo nie pracował w PL ani jednago dnia)
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.