Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    Miło mi jest bardzo czytać sobie "Was" dziewczyny. :-)
    Talinka, byłam dziś u stomatologa. Powiedziałam, że jestem w ciąży. Pyta się w którym miesiącu czy tygodniu, ja na to, że w szóstym ... Stomatolog, patrzy na mój brzuch i liczy - wrzesień, październik, listopad i już a nie widać, taki mały brzuszek. A ja, ups, czy ja powiedziałam w szóstym... miesiącu?! Znowu się machnęłam. Zupełnie nieświadomie. :-)

    A droga to gabinetu to prawdziwa męka - myślałam, że zwymiotuję, zasłabnę i jeszcze nie wiem co w tym tramwaju. Powrót identyczny, tylko - nie wiem jak to możliwe - na czas wizyty przeszło! Jak wracałam, znowu to samo ale też mnie jedna starsza pani tak wpieniła, że hej. Wsiada do tramwaju. Siedzenia zajęte. Jakiś starszy Pan jej ustąpił, a ona donośnie - co to ma być, żeby starszy człowiek ustępował innemu starszemu, a młodzież siedzi. Niby to tak jest, że to starsi potrafią zwrócić uwagę, że ktoś niegrzeczny, niekulturalny ale sami się nie zastanowią nawet przez moment czy dana osoba (młoda) np. dobrze się czuje. Rozumiem, że w ich mniemaniu to oni są biedni, schorowani, nogi bolą, jest im niedobrze, słabo a młodsi to pełna sprawność 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. No muszę to powiedzieć – wredne babsko. Może i ja przez to jestem wredna ale cóż, trudno. I, żebym ja jeszcze była wredna, opryskliwa czy coś, a ja praktycznie zawsze ustępowałam miejsca starszym w tramwaju.

    P. S. Teraz jestem już w domu i mdli mnie nadal. :devil:
    --
    •  
      CommentAuthoranaa86
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Kasia współczuję tych mdłości, mi się ani razu nie przydarzyły o wymiotach już nie wspominając. Ale ponoć to dobry prognostyk, bo buzujące hormony uaktywniają ośrodek wymiotny i stąd te mdłości. Zrób sobie suwaczek, żeby było widać w którym tyg jesteś, będzie nam łatwiej :)
    --
  2.  permalink
    Anaa86, zrobilam suwaczek - dzięki za radę. :-) Ale zaskoczył mnie - lekarz powiedział mi wyraźnie - w środę, że to szósty tydzień i ustalił termin na 24 marca, a na suwaczku wyszło, że 7t6d. :shocked:
    --
    •  
      CommentAuthoranaa86
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    A jaki termin wyszedł ci na internecie???
    dziwne, że powiedział ci że to 6 tydzień... może zarodek ma jeszcze wymiary na końcówkę 6 tygodnia, tak się zdarza ale to nie znaczy nic złego. Na pewno potem popędzi do przodu! ale strasznie dziwny ten Twój lekarz, podziwiam cię że masz cierpliwość czekać miesiąc na kolejną wizytę, ja bym już była u innego lekarza sprawdzić jak się rzeczywiście sprawy mają
    --
  3.  permalink
    Anaa86,
    magdamagda poleciła mi dr ginekologa we Wrocławiu i umówię się do niego jeszcze.
    Obliczyłam sobie datę korzystając z kalkulatora na edziecko.pl
    Data pierwszego dnia ostatniej miesiączki: 14 czerwca 2011

    Wyszło tak:
    Prawdopodobna data poczęcia:
    28-6-2011
    Szacunkowa data urodzenia:
    21-3-2012
    12. tydzień rozpocznie się:
    20-9-2011
    22. tydzień rozpocznie się:
    29-11-2011
    Obecny tydzień:
    6
    --
    •  
      CommentAuthorgilese
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Nie możesz dokładnie wiedzieć który to tydzień jeśli się nie obserwowałaś, możliwe że owulacja była u Ciebie po prostu później niż zwykle, to się zdarza. Jeśli te rozbieżności będą się utrzymywać to zaufałabym terminowi z USG.
    --
    •  
      CommentAuthoranaa86
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    no to by się prawie wszystko pokrywało z tym co mówi ten Twój gin... ja już sama się w tym pogubiłam...
    --
  4.  permalink
    Widzisz anaa86 ja też się momentami w tym wszystkim gubię i mętlik mam w głowie, który spowodowany jest - nie do końca udaną wizytą u gina, różnicą moich obliczeń co do tyg. ciąży i tego co powiedział lekarz, wynikami bety, którymi lekarz się nie przejął bo niby on na to badanie nie kieruje.

    Aczkolwiek uspokoiły mnie informacje od pani położnej, która była także wtedy w gabinecie, gdy ja miałam wizytę - o bijącym serduszku maleństwa i prawidłowych parametrach.
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 5th 2011 zmieniony
     permalink
    kate1: Wlasnie bylysmy na USG. Z wymiarow dzidzia jest niby 2tyg mlodsza niz faktycznie, wazy 2790g.

    kate czyli się nie obróciła? Bo przegapiłam :confused:
    katarzynah1987: Pyta się w którym miesiącu czy tygodniu, ja na to, że w szóstym ...

    :rolling:

    btw. mam tą No spę forte, którą polecałyście. Mama załatwiała leki dla babci, to ja przy okazji kazałam dopisać no spę :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorkate1
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Talinka, mala sie jednak nie obrocila, dlatego juz jestem w szpitalu.
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Aaa :) Wiadomo kiedy cc?
    --
    •  
      CommentAuthorbeliar_xl
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    a ja dzis poległam od 10 do teraz przed porcelana;/ w pewnym momencie wymiotowalam sama zolcia... teraz zjadlam winogrona i czuje ze tyle sie nimi nacieszylam.....
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    O kurczę - męczą Cię te wymioty... ja do tej pory czasem mam wrażenie, że zawisnę nad wc, ale jakoś udaje się nie :wink:
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    jak to dobrze, że mnie to wszystko ominęło... żadnego przytulania, ani raz :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Ja się "cieszyłam". W pierwszej ciąży nie wymiotowałam, a nudności miałam tydzień i BUM - ciąża źle się rozwijała. Także zaciskałam zęby i wiedziałam, że Maleństwo ma się OK :wink::wink:
    --
    •  
      CommentAuthorbeliar_xl
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    ja to chyba za was mam;D nie dobre wy! o!
    najgorsze jest to ze mi sie prawie wcale nie odbija;/ ide zmusic sie spac... bo nie wyrobie
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    beliar_xl: ja to chyba za was mam;D nie dobre wy! o!

    ja miałam! i to jakie! :wink:
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    mnie było tylko niedobrze, ale nie wymiotowałam. Talinko, nie strasz dziewczyn że brak wymiotów to coś złego. To po prostu zależy od osoby. U mnie w rodzinie żadna kobieta nie wymiotowała, więc sądzę że odziedziczyłam jakieś "dobre geny" :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    myszerej: Talinko, nie strasz dziewczyn że brak wymiotów to coś złego.

    Kurczę, no ja nie straszę. Po prostu ja sie cieszyłam z nich,...
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Domyślam się, że nie miałaś zamiaru nikogo straszyć :)
    Ale ja też pamiętam ile sama czytałam na temat tego kto wymiotuje kto nie i później lekarz musiał mnie ustawiać do pionu, że brak wymiotów to nic złego i powinnam się z tego cieszyć.
    --
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Lepiej nie mieć wymiotów niż mieć :tongue: Po co lądować w szpitalu na ginekologii pod kroplówką?
    Ja zazdroszczę tym, które nie wymiotowały, wymioty odebrały mi całą radość z początków ciąży.
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Ano pewnie :wink:
    Chociaż ja dzięki wymiotom właśnie "zgubiłam" 4,5kg :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeAug 5th 2011 zmieniony
     permalink
    U mnie też nie było ani pół pawia:cool: Parę razy było mi niedobrze wieczorem ale na tym się skończyło. Za to sprawiedliwość dosięgnęła mnie już w 20 tygodniu, od tego czasu walczę bezowocnie ze spinającym się (boleśnie niestety) brzuchem:sad: Ostatnio pomyslałam sobie, że jestem już dobrze zahartowana w bólu, żeimoże poród nie będzie aż tak strasznie bolał:tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    aneta01: Ostatnio pomyslałam sobie, że jestem już dobrze zahartowana w bólu, żeimoże poród nie będzie aż tak strasznie bolał

    :clap: dobre myślenie :tooth:
    --
    •  
      CommentAuthoranaa86
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Mnie wkurzyła i zarazem przestraszyła moja koleżanka jak stwierdziła, że jej lekarz powiedział, że wymioty są dobre,bo to świadczy o tym, że dziecko się prawidłowo rozwija. Pamiętam, że miałam 3 tyg do wizyty i umierałam ze strachu czy z moim dzieciątkiem wszystko OK. Lekarz też ustawił mnie do pionu i powiedział, że to nie ma żadnego znaczenia i powinnam się z tego powodu cieszyć a nie utrudniać sobie życie!!! Od początku ciąży nie miałam ani jednego dnia żeby mnie chociaż zamdliło, a wymioty to mogłam sobie tylko powyobrażać z opowiadań. Także nie ma reguły :)
    --
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Ja ani razu nie wymiotowałam w żadnej z moich 2 ciąż. Mdłości też nie miałam.
    •  
      CommentAuthoraneta01
    • CommentTimeAug 5th 2011 zmieniony
     permalink
    No własnie - niewymiotujące mamy mają tak samo zdrowe dzieciaczki jak te, które się umęczyły. :cool: U mnie strach z powodu braku wymiotów był mniejszy, bo mama powiedziała mi, ze nigdy ją to nie spotkało, to i pomyślałam sobie, że idę w ślady rodzicielki:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorbeliar_xl
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    zabierzcie to ode mnie;p tzn wymioty;p;p troche pospalam ale D.obudził mnie rosołkiem.. zjadłam ale jedząc makaron myslalam ze skonam...raczej piłam sam rosół z marchewką... wiecie ja w dziecinstwie uwielbialam lezec na podlodze;D na kołdrach, kocach... i teraz nadaję do Was z podłogi;D hehe na lozku mi nie wygodnie i tylko na jednym boku sobie cos obzduralam;/ale inaczej mi nie wygodnie.. o matko! jutro jedziemy do zoo safari :) oby dzidzius w brzuchu sie cieszył:)


    20 dni do ślubu brrrrrrr.... i 11 dni do wizyty u Gina, powiedział źe zerknie USG co tam u maluszka :) moze foto mi da z okazji slubu ;D
    •  
      CommentAuthorcarottka
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Eeee tam! Ja zwymiotowalam tylko raz od poczatku ciazy a dzieć sie dobrze rozwija:wink: No i w końcu udało mi się wrzucić fotkę na brzuszki:devil::devil::devil:
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Beliar , ja dostawałam zdjęcie Młodego na każdej wizycie. Ostatnie dostałam na badaniach połówkowych. Później już się nie mieścił w kadrze :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Zaraz się wścieknę! Dziś cały dzień nie mamy wody, bo mieli prowadzić jakieś naprawy planowe. Ale w międzyczasie w innej części miasta drogowcy uszkodzili wodociąg i dupa, ekipa naprawia awarię. Pewnie resztą zajmą się później.... Woda miała być od 18 a na razie nie ma na nią szans. W domu syf, bo nawet nie ma jak naczyń umyć. :devil:
    --
    •  
      CommentAuthorKARKO
    • CommentTimeAug 5th 2011 zmieniony
     permalink
    co za ingorancja lekarza... bzdura, że od wymiotów zależy czy się dziecko db rozwija. Gosia "wzorcowa", a ja nie wymiotowałam ;)
    --
    • CommentAuthor_Magda_
    • CommentTimeAug 5th 2011 zmieniony
     permalink
    Katarzyna
    ciesze się że zdecydowałaś sie na dr Radka. Zobaczysz będziesz baaaaardzo zadowolona, bo kto do niego pójdzie, jest pod wrażeniem, jaki to dobry lekarz, doświadczony, delikatny i taktowny ginekolog.
    Podpowiem że przyjmuje na NFZ (dłużej sie czeka) i prywatnie (jesli potrzeba to wizyta z dnia na dzień). Na NFZ przyjmuje na Racławickiej w przychodni tak jak i jego żona pani Dominika Blok (tez fajna kobitka), a prywatnie na Karola Miarki (koło Nowowiejskiej, Wyszyńskiego). Tam bierze 100 zł.
    Ja chodziłam przez całą ciążę na NFZ. Jak tylko szłam na wizytę, od razu się rejestrowałam na następną. Tylko 3 razu USG (w 12 tc, 20 tc i 32 tc) konieczna jest wizyta prywatna na ul. Karola Miarki, ponieważ jest tam dokładne USG.
    Gdy w 32 tc z Hanią zobaczył coś niepokojącego na USG, skierował mnie na USG 3D do szpitala w którym urzeduje. Zrobili mi USG bez kolejki, bez żadnej zapłaty. 4-rech lekarzy się mną zajeło jak wiedzieli że jestem od dr Bloka (sam własnie operował).
    Naprawdę anioł nie czlowiek. Nie mogę się go nachwalić, bo pomógł mi w wielu sytuacjach i w ciązy i po porodzie kiedy miałam problemy. Poleciłam go nawet ostatnio mojej tesciowej i szwagierce to wróciły jak na skrzydłach:bigsmile:

    Musze ci jeszcze powiedzieć że tylko on jedyny miał rację jak byłam w ciązy z Hanią że potrzebne będzie CC. W terminie dostałam od niego skierowanie na CC, chociaz wiedział że będę chciała rodzić w innym szpitalu, a nie u niego.
    Jak się okazało, były komplikacje przy porodzie naturalnym (ordynator szpitala nakazł próbę tego rodzaju porodu), tak że dziecko sie zaklinowało i miało złamany obojczyk (miałam przegrodę w pochwie).
    Z biegiem czasu nie żałuję że rodziłam naturalnie, ale gdybym miała to samo przezywac jeszcze raz od razu kazała bym sie ciąć.
    A dr Blok jak przyszłam do niego na kontolę po połogu, powiedział że wiedział że tak bedzie, dlatego nie ryzykował by uduszeniem dziecka.
    --
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    madamagda jak czytam wpis o dr Bloku to wspomnienia wróciły :) Anioł nie lekarz. Żałuję, że kolejnej ciąży mi nie poprowadzi :(
    --
    • CommentAuthor_Magda_
    • CommentTimeAug 5th 2011
     permalink
    Poli
    czy dobrze zrozumiałam że też byłas jego pacjentką?
    Jeśli tak to sama dobrze wiesz że trafiłyśmy w szczególne rece dobrego specjalisty.
    :bigsmile::bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeAug 6th 2011 zmieniony
     permalink
    Kupiliśmy wczoraj wózek ! :wink::wink::wink::wink::wink::wink:
    tzn wpłaciliśmy zaliczkę i mamy go zarezerwowanego i tylko trzeba jechać odebrać i dopłacić resztę :smile:
    pewnie za miesiąc gdzieś bo po co ma stać i się kurzyć w domu

    Wózek nazywa się ED-RE-MA VECTOR

    Image and video hosting by TinyPic

    jedyne co u nas będzie inne to kolor felg bo nasze nie będą srebrne tylko całe czarne – Mateo się uparł :devil:

    i byłam lekko przerażona bo strasznie podobał mi się……………… różowy ! :confused:
    nie wiem czemu przecież ja nie znoszę różu ! :bigsmile:
    hehe mąz mnie trzepnął w głowę i przeszło ! :devil::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeAug 6th 2011
     permalink
    Super wózek Teo :wink:

    Ja sobie śpię fajnie rano, słyszę mruczenie obok siebie... Podnoszę się, a przerażona kotka siedzi pod moim oknem od strony pokoju! Mój kot sobie panienkę sprowadził! :bigsmile::shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorPoli
    • CommentTimeAug 6th 2011
     permalink
    madamagda
    tak, byłam jego pacjentką. Prowadził moją ciążę, która nie obyła się bez komplikacji. Ale ze wszystkiego wychodziliśmy obronną ręką ;) Z resztą z jego żoną miałam styczność na początku, jak trafiłam z krwawieniem do szpitala. To ona mi dała namiary na męża i nie żałuję. Ona też super fachowiec, chociaż może bardziej chłodna. Po porodzie i przeprowadzce jakiś czas do niego jeździłam jeszcze, ale w końcu zrezygnowałam, bo za daleko.
    --
    • CommentAuthor_Magda_
    • CommentTimeAug 6th 2011
     permalink
    Poli
    żona była dentystką i się przekwalifikowała, więc może nie tak powołana do tego zawodu jak mąż.
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeAug 6th 2011
     permalink
    TEORKA, piękny wózek. Ostatnio fiolet jest bardzo modny w każdym wydaniu ;)
    My będziemy mieli używanego X-landera :)
    --
  5.  permalink
    Magdamagda,
    w poniedziałek będę dzwonić do tej przychodni i umówię się na wizytę. Ciekawe czy uda mi się zarejestrować jeszcze na ten miesiąc...

    Teorka, wózek bomba. Fantastyczny jest.
    --
  6.  permalink
    Ja za tydzień jadę po wózek i już się doczekać nie mogę :bigsmile:
    Wybraliśmy polskie JEDO kolor czarny, i ma dodatkowo takie fragmenty z zielonymi kropami :bigsmile:
    -- // //
    •  
      CommentAuthorbeliar_xl
    • CommentTimeAug 6th 2011
     permalink
    Hejo :)
    właśnie ruszamy do ZOO i zabiorę ''Was'' ze sobą o! bo wezmę laptopa coby muzyki słuchać o!
    Oczywiście zdjęciami się pochwale bo to zoo safari gdzie mozna przejechać przez '''pustynię'' gdzie latają owe zwierzęta...

    tfu tfu narazie obeszło się bez wizyty w porcelanowni;D muszę jakoś wytrzymać bo jeszcze przed ślubem albo tuż po ślubie remont wc będzie... ;D

    dzidziuś się chyba cieszy z wizyty w Zoo bo nie daje do wiwatu;D o! cobym nie zapeszyła!

    buziaczki

    P.S MOJE MARZENIE PO 12LATACH SIĘ SPEŁNIŁO!! TZN WYJAZD DO ZOO!!
  7.  permalink
    Beliar_xl tylko pozazdrościć wycieczki! Ale kobieto, po co Ci ten laptop w aucie, hi hi?! :smile:

    Dziewczyny, od kilku dni mam też takie dziwne kłucia w pochwie. Nie są one bolesne, naprzykrzające się co prawda, pojawiają się raz na jakiś czas po kilka ukłuć. Miałam tak, któraś z Was?
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeAug 6th 2011
     permalink
    beliar_xl: zabiorę ''Was'' ze sobą o! bo wezmę laptopa coby muzyki słuchać o!


    Nie radzę korzystać z laptopa w trakcie jazdy, ponieważ możesz zakończyć to wielkim pawiowaniem. I bez ciąży o to nie trudno :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorzabkaa25
    • CommentTimeAug 6th 2011
     permalink
    Teo, fajny ten wózik, też go brałam pod uwagę przez jakiś czas :)
    A kupiliśmy w końcu Tako Jumpera X i od wczoraj mamy już go w domu :) Super się prowadzi :D
    -- Aniołek Antoś 18tc [*] Kochamy Cię :* (ur. 22.05.2014).
    •  
      CommentAuthorcarottka
    • CommentTimeAug 6th 2011
     permalink
    Hej kobietki. Ja tylko na chwilkę bo padam ze zmeczenia po pracy :sad: Od jutra mam wszystko gleboko gdzies i niech inni zapierniczaja bo ja latam jak szalona a pozniej ledwo sie moge ruszyc. Jestem w ciazy, mam prawo sie obijac troszke, a co! :bigsmile:
    I oficjalnie potwierdzam - dzieć już sie wusza i kopie! Teraz juz jestem pewna!:wink::wink::wink::wink::wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMagdalena
    • CommentTimeAug 6th 2011 zmieniony
     permalink
    Teorka super bryka! Ja uwielbiam intensywne kolorki i normalnie gdyby nie to, Że dostajemy wózek po rodzince, to bym od Ciebie odgapiła:)
    katarzynah1987:
    Dziewczyny, od kilku dni mam też takie dziwne kłucia w pochwie. Nie są one bolesne, naprzykrzające się co prawda, pojawiają się raz na jakiś czas po kilka ukłuć. Miałam tak, któraś z Was?

    Ja tak miałam. To nic groźnego. Jeśli w późniejszej ciaży się będą powtarzac, może to oznaczac, że coś sie dzieje z szyjką. Ja tak miałam w zesżłym tygodniu, ale dziś na wizycie gin zbadal szyjkę i powiedział, że nic sie z nia nie dzieje. Dluga, zamknięta i na swoim miejscu. Tak więc nawet później to nie musi oznaczać niczego złego.
    A właśnie, byłam dzis u gina. CC na bank będzie w 38tc. Nie wiem, czy miał na myśli skończone 38tc, czyli w trakcie 39, no ale w każdym razie najpóźniej 22.11 idę pod nóż. Terminu na liście nie zmieniam na razie.
  8.  permalink
    Teo, wózek fajnie wygląda, oby się sprawdzał! Kurczę, tak jak patrzę, większość kupuje wózki jeszcze przed 30tc- nie szkoda Wam kilku miesięcy gwarancji?
    Annalena, zwykle planowe cesarki robi się po sk.38tc. Zresztą, jak lekarze mówią 38tc, to mają zwykle na myśli skończony tydzień. Tylko my kobitki w ciąży lubimy sobie dodawać tygodnie i liczymy rozpoczęte :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMyAngel
    • CommentTimeAug 6th 2011
     permalink
    Annalena: no ale w każdym razie najpóźniej 22.11 idę pod nóż.

    Annaleno mój syn urodził się 22 listopada, prawie 7 lat temu :)
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.