Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 5th 2007
     permalink
    Pewne treści są zatem wiecznie żywe. :-)
    --
  1.  permalink
    :-))) vicky alez nie sadze zeby ten wklejony przez ciebie tekst byl dla kogos szczegolnie raniacy :-)) ja sie z nim zwyczajnie nie w pelni zgadzam ale to jak sie zapewne zorientowalas nie jest nic wyjatkowego. Biblia jak kazdy zlozony utwor literacki moze byc i bywa interpretowana na wiele sposobow a interpretacje Zrzeszenia Wolnych Badaczy Pisma nie sa wcale jakos sczegolnie egzotyczne.
    Moim zdaniem nie jest istotne czy napisali go mniej czy bardziej wolni badacze. lefebrysci czy ktos tam jeszcze prze 50 czy 500 laty. wazna jest tresc i przeslanie.
    twirdze ze zdanie "Kosciol popiera NPR" jest nieprawdziwe i chetnie przedyskutuje, uzasadnie te opinie. Oczywiscie nie tu ale na naszym spotkaniu ktore juz tuz, tuz :-))
    O moim rozumieniu przeslania Pawla VI zawartego HV tez chetnie porozmawiam j.w. :-))
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeJun 5th 2007 zmieniony
     permalink
    tzn ze kosciol nie popiera npr?:shocked:
    co rok prorok te sprawy?:wink:
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeJun 5th 2007
     permalink
    Tom - to moja skromna osoba wkleiła tego linka :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 5th 2007 zmieniony
     permalink
    Dlaczego wycofano ulotkę Yasmin?
    Ciekawostki dla korzystających z brytyjskiej służby zdrowia - pacjenci chcą wiedzieć więcej i brać udział w podejmowaniu decyzji o leczeniu, jest wspomnienie o Yasmin i wycofaniu wprowadzającej w błąd ulotki
    --
  2.  permalink
    Tak Lily, zauwazylem i dziekuje a jesli cie interesuje ten tekst to sie przypomnij na spotkaniu - porozmawiamy o nim bo moim zdaniem wart jest tego.
    Vicky, szczegoly sa w powaznych sprawach istotne. Moja wersja jest wg mnie precyzyjniejsza tzn nie jest uprawnione twierdzenie ze Kosciol popiera NPR. Drugie pytanie tez warto byloby doprecyzowac. W tej formie trudno mi na nie jednoznacznie odpowiedziec. Bede najprawdopodobniej od 7 lipca przez tydzien na Kaszubach wiec moze wtedy?
    :-)))
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeJun 5th 2007
     permalink
    tom
    mnie na kaszubach w lipcu nie bedzie,ale zyczę udanego pobytu:)
    •  
      CommentAuthorCynka
    • CommentTimeJun 6th 2007 zmieniony
     permalink
    kolejne badania potwierdzające skutecznosc NPR

    poza tym jest tam wzmianka o tym ze kobiety niemieckie zaczynaja uwazac antyki za przezytek i coraz bardziej interesują się swoja plodnoscia :)
    --
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJun 7th 2007
     permalink
    To się kłóci z moimi doświadczeniami, ale może gdzieś tam się w Nieczech zaczyna rewolucja? Może to te przeze mnie przekonane, hihi ;)
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 7th 2007
     permalink
    Fiufiu, może spytaj o to instruktorkę z grupy roboczej? Ona ma kontakt z większą liczbą użytkowników metody, może w pewnych środowiskach zaczęła się nowa rewolucja. :-)
    --
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeJun 19th 2007
     permalink
    łechtaczka (clitoris)

    70% Europejek nie wie, jak zbudowana jest łechtaczka. Ankietowane w kwietniu tego roku Angielki najczęściej określały ją jako "guziczek". Tylko 3% Europejek w wieku 20-35 lat potrafi prawidłowo opisać budowę łechtaczki. Tak naprawdę jest ona bardzo podobna do penisa. To nie przypadek. Łechtaczka powstaje z tego samego guzka płciowego płodu, co penis. Dzieje się to dopiero w szóstym tygodniu ciąży. Ma trzon, długości ok. 2 cm, z dwoma ciałami jamistymi, zakończony żołędzią średnicy 4 mm, pokrytą napletkiem. Nie ma dwóch identycznych łechtaczek, tak jak nie ma dwóch identycznych członków. Trzon łechtaczki może być długi, krótki, gruby lub cienki, a żołądź płaska, stożkowata, kulista...
    (...)
    U większości kobiet, gdy są silnie podniecone, łechtaczka cofa się i zmniejsza. Partner często "gubi" ją, albo przestaje pieścić, uznając, że skoro się zmniejszyła to pobudzanie nie przynosi właściwego skutku. 90% mężczyzn nie wie, że podniecenie objawia się najpierw powiększeniem, a po chwili właśnie zmniejszeniem łechtaczki i jej przesunięciem ku górze, w kierunku spojenia łonowego.

    (...)A łechtaczka? Ona nie ma żadnych funkcji użytkowych. Istnieje prawdopodobnie tylko po to, by sprawiać nam przyjemność! I to przyjemność nieporównywalną z męską, w łechtaczce schodzi się bowiem 8 tysięcy zakończeń nerwowych. Dwa razy tyle, co w znacznie większym przecież członku!
    łechtaczka kontra penis
    •  
      CommentAuthorashley
    • CommentTimeJun 19th 2007
     permalink
    I co pan na to, Panie Freud?
    -- Jestem mamą, to moja kariera...
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeJun 19th 2007
     permalink
    a Freud sie pewnie w grobie przewraca:wink:
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeJun 19th 2007
     permalink
    swoją drogą wiecie skąd ta niewiedza? na lekcji biologii budowa penisa jest omawiana szczegółowo. a powiedzcie jak i gdzie dowiedziałyście się o łechtaczce? bo na pewno nie z podręcznika. bo są cenzurowane. ja nie mowie by pisac elaboraty dzieciom.ale przynajmniej by pokazać że coś takiego kobieta ma!!
    •  
      CommentAuthorCynka
    • CommentTimeJun 19th 2007 zmieniony
     permalink
    to prawda, o lechtaczce na pewno nie dowiedzialam sie ze szkoly. sama juz nie wiem skad tak naprawde... z Cosmo moze???

    a tu na inny temat, znalazlam przypadkiem współpraca koncernów farmaceutycznych z lekarzami - pierwsza czesc artykulu jest o Scheringu
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 19th 2007 zmieniony
     permalink
    Cynosia, dobrze, że przypomniałaś ten artykuł. Pamiętam go, choć nie zwróciłam uwagi na nazwiska i nazwy specyfików. Na wyjazd organizowany przez firmę Schering zaproszono prof. Romualda Dębskiego z Warszawy. To współautor książki - reklamy plastrów - zawierającej zaprzeczenia i dużo szkodliwych przekłamań o NPR.

    "- Wątpię, czy chorzy mają jakąkolwiek korzyść z tych wojaży - dodaje Luboiński. Efektem jest być może raczej zawyżona cena leku, jaką płaci chory. To właśnie w niej mogą się odbijać koszty ekskluzywnych wycieczek."

    W artykule pada nazwa "leku" - logest - leczącego brak płodności u chorych na nią pacjentek.
    --
    •  
      CommentAuthorashley
    • CommentTimeJun 20th 2007
     permalink
    Francuscy specjaliści opracowali rewolucyjny kokon dla wcześniaków. Umieszczone w nim niemowlę pozostaje w podobnej pozycji, jak w brzuchu matki.

    Kokon zrobiony jest ze specjalnej gąbki, przypominającej kształtem macicę, która automatycznie dostosowuje się do ciała każdego wcześniaka.

    Według profesora Christiana Palixa ze Szpitala Północnego w Marsylii, który jest jednym z autorów tego zaskakującego wynalazku, kokon zmniejsza stres wcześniaków, związany z nagłą zmianą otoczenia i w dużej mierze poprawia funkcjonowanie ich układu krwionośnego oraz oddechowego, co zwiększa szansę przeżycia niemowląt.

    http://dziecko.interia.pl/pierwsze-miesiace/choroby/news/rewolucyjny-kokon-dla-wczesniakow,889051,3984
    -- Jestem mamą, to moja kariera...
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeJun 21st 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthorWiurzyca
    • CommentTimeJun 21st 2007
     permalink
    Nie wiedziałam, gdzie to wrzucić. Horror z Bagdadu; http://wiadomosci.onet.pl/52610,21,0,pokaz.html
    •  
      CommentAuthorCynka
    • CommentTimeJun 21st 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 21st 2007 zmieniony
     permalink
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeJun 22nd 2007
     permalink
    fajne nie? :wink:
    http://www.milosc.god.pl/kalendarz.htm
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 22nd 2007
     permalink
    Takich kalendarzyków w necie jest pełno. One robią tą "atmosferę", że to jest jedynie NPR.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 22nd 2007
     permalink
    W niektórych modelach komórek, zwłaszcza przeznaczonych dla kobiet, też są. Szczyt myśli technicznej producentów komórek... heheh. Na nic więcej nie było ich stać, choć są gry, inet i inne bajery...
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 22nd 2007 zmieniony
     permalink
    Czystość seksualna źle widziana?
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 23rd 2007
     permalink
    Niesamowite, żeby zakazywać noszenia symbolu abstynencji.
    --
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJun 23rd 2007 zmieniony
     permalink
    o pierwszym domowym tescie na plodnosc dla obojga partnerow: http://zdrowie.onet.pl/1419408,2039,,,,test_plodnosci_dla_niej_i_dla_niego,profilaktyka.html">
    --
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJun 24th 2007 zmieniony
     permalink
    UWAGA tekst jest kontrowersyjna debata na temat religii ; z gory uprzedzam, ze nie mialam zamiaru godzic w niczyje przekonania, ani nikogo urazic, nie mniej uwazam tekst za warty chociaz przeczytania :wink:

    http://wiadomosci.onet.pl/1418852,240,kioskart.html

    http://wiadomosci.onet.pl/1418040,240,kioskart.html
    --
    •  
      CommentAuthorWiurzyca
    • CommentTimeJun 24th 2007
     permalink
    Drugi artykuł znam, a pierwszy przed chwilą przeczytałam. Nie będę się rozwodzić. Gdybym była ateistką (mówię o świadomym i prawdziwym ateizmie), to byłoby mi wstyd za taki niski poziom argumentacji zawarty w wypowiedziach tych naukowców. Facet z Oxfordu ma poglądy jak zbuntowany nastolatek, który nie chce chodzić do kościoła, i jest zły na Kościół- nie widzę profesjonalizmu i znawstwa przedmiotu u tej osoby - żenada i śmiech. Drugi artykuł-może bez nienawiści, ale też bez rewelacji ani głębszej refleksji; natomiast kiepściutkie argumenty o papieżach, podążaniu do nikąd i cytowaniu Oświeceniowców (każdy miał ich na lekcjach polskiego-ich czas przeminął jak i czas nihilizmu)mnie nie przekonują o niczym. I znowu śmieszy mnie lekkie potraktowanie najważniejszych religii świata, jak jakiegoś opium dla mas(całe szczęście naukowiec przyznał prawo ludziom inteligentnym do wiary, buahaha). Aby pisać na poważny temat, trzeba mieć poważne przemyślenia, a przede wszystkim coś do powiedzenia. Nie lubię komentarzy do artykułów, ale dwa z nich były niezłe: 1. Wolter na łożu śmierci poprosił o księdza, 2. W 100 lat po przepowiedzeniu przez Woltera deprecjacji Biblii, w tym samym mieście otwarto drukarnię Pisma Świętego:PPP
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJun 24th 2007
     permalink
    powiem ci szczerze wiurzyco, ze mnie w sumie tez nie dokonca przekonaly te tresci i wydaly "lekko" naciagane ...
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 24th 2007
     permalink
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJun 25th 2007
     permalink
    oj czytalam ten artykul....
    --
    •  
      CommentAuthorWiurzyca
    • CommentTimeJun 25th 2007
     permalink
    Znam sprawę. Czytałam o niej dość dawno. Popieram zdanie księdza Szopki(?) i biskupa Wątroby. Czerniak to najzłośliwszy z istniejących nowotworow-sa różne odmiany, ale odmiany w okolicy głowy (tutaj:ucho) grozi bardzo szybkim rozprzestrzenieniem w oun(głowa!). Pomijam fakt, że ktoś skopał robotę robiąc badanie hist pat, gdy pobrano wycinek z ucha(mogły tez źle zostac pobrane wycinki, a histopatolog nie wykrył wobec tego zmian). Wtedy jeszcze były szanse na wylecznie- a na pewno na przedłużenie życia. Ale w 6 miesiącu ciąży??? Nie wiem, jak się dokonuje aborcji w 6 mc-nie słyszałam o czyms takim (więc skąd sugestie, że miała taki wybór?). Zresztą wykonanie aborcji nie miało żadnego sensu w tej sprawie-zaawansowany rak bez szans na wylecznie i zaawansowana ciąża. Dokonując aborcji, można mieć dwa trupy; rodząc dziecko -tylko jeden. Mi się wydaje, że to oczywiste, po warunkiem , że wie się , czym jest czerniak. Dziewczyna postąpiła naturalnie, bez pretensji do heroizmu, a nawet powiedziałabym rozsądnie. W tej sytuacji to jedyne mądre wyjście, choć nikt by jej w Kościele nie wyklął gdyby nawet doszło do aborcji. Mi się nie podoba ten cały szum wokół niej i postawa Giertycha wykorzystującego jej przypadek do propagandy-tak się nie godzi!
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJun 25th 2007
     permalink
    wiurzyca zgadzam sei z toba - mam wrazenie, ze teraz na sile wyszukuje sie przypadkow ktorymi sie nas karmi, by urpawiac polityczna propagande. moj patryjotyzm zaczyna powoli wysiadac ...
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 29th 2007
     permalink
    "Zbawienna szczepionka?":

      2007-05-29 Szczepionka na raka szyjki macicy - cudowny lek ?
      Medical News Today
      http://www.medicalnewstoday.com/medicalnews.php?newsid=71918
      w dniu 24.05.2007 zamieści arykuł pod tytułem:
      "Judicial Watch (Obserwator Sądowy) demaskuje 3 przypadki śmiertelne mające związek ze szczepionką na HPV".

      Szczepionka ta jest znana w Polsce jako szczepionka na raka szyjki macicy.
      Judicial Watch - amerykańska, publiczna organizacja mająca na celu wykrywanie i ściganie korupcji rządowej - opublikowała dokumenty uzyskane od U.S.Food and Drug Administration (FDA) zgodnie z zapewnieniem Aktu Wolności Informacji - 1 637 szczegółowych raportów o niekorzystnych reakcjach po zastosowaniu szczepionki na wirusa brodawczka ludzkiego (HPV), Gardasil.
      Trzy przypadki śmiertelne zostały powiązane z tą szczepionką. Jeden z asystentów lekarskich poinformował, że:" (...) pacjentka zmarła z powodu skrzepu krwi (zator w naczyniu krwionośnym ) 3 godziny po otrzymaniu szczepionki". Dwa inne raporty o przypadkach dziewczyn w wieku 12 i 19 lat, informują o śmierci powiązanej z problemami krążeniowymi i / lub zatorem naczynia krwionośnego .
      11 maja 2007 raport 1 637 niekorzystnych reakcji poszczepiennych zgłoszonych do FDA poprzez System Zgłaszania Działań Niepożądanych Szczepionek (VAERS) zawierał 371 poważnych reakcji.
      Z 42 kobiet będacych w ciąży podczas szczepienia u 18 stwierdzono efekty uboczne: od poronienia samoistnego do anomaliów w rozwoju płodowym dziecka włącznie.
      Działania uboczne opisane przez firmę Merck&Co ostrzegają publicznie przed potencjalnym bólem, gorączką, nudnościami,zawrotami głowy, świądem skóry po otrzymaniu szczepionki.
      W rzeczywistości 77% ze zgłoszonych reakcji niekorzystnych to typowe efekty uboczne szczepień. Ale do pozostałych bardziej poważnych należą: paraliż, porażenie nerwu twarzowego, zespół Guillaina-Barra i napady padaczki.

      "Raporty FDA o niekorzystnych dla zdrowia skutkach szczepionki na HPV czyta się jak katalog horrorów"-powiedział Tom Fitton, przewodniczący Judicial Watch.-
      "Jakiekolwiek państwowe czy lokalne władze nagabywane przez lobbing firmy Merck do poparcia tej szczepionki na HPV jako idealnej dla młodych dziewczyn, powinny zapoznać się z tymi raportami, mówiącymi o skutkach niekorzystnych dla zdrowia. To wygląda tak, jakby niesprawdzona szczepionka, powodująca niebezpieczne skutki uboczne była lansowana jako cudowny lek."

      Judicial Watch wystosował to żądanie 9 maja 2007 i otrzymał raporty działań ubocznych od FDA 15 maja 2007, które opublikował na swojej stronie internetowej http://judicialwatch.org/6299.shtml
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorCynka
    • CommentTimeJun 29th 2007
     permalink
    no prosze. ja mam chyba jakas lekową intuicje, niedawno pisalam pod moim wykresem ze jestem dosc sceptycznie do tej szczepionki nastawiona...
    --
    • CommentAuthortom_lukowski
    • CommentTimeJul 4th 2007 zmieniony
     permalink
    Dostalem wlasnie 41 numer internetowego biuletynu wydawanego przez Human Life Interntional – Europa. Sa w nim linki do relacji ze swiatowego kongresu rodzin i sporo ciekawostek zwiazanych z szacunkiem i ochrona ludzkiego zycia (czesc tych newsow juz byla poruszana na forum). Jesli ktos mialby ochote to chetnie przesle ten biuletyn po otrzymaniu adresu mailowego. Warto chyba tez zajrzec na strone http://www.hli.org.pl a subskrypcje mozna zamowic sobie tutaj http://www.hli.org.pl/zumail
    •  
      CommentAuthorashley
    • CommentTimeJul 5th 2007
     permalink
    Czy masz objawy ciążoschizy?
    Problem urojonej ciąży może spędzić sen z powiek każdej kobiecie... /MWMediaŚroda, 4 lipca (15:33)

    Wydawać by się mogło, że tak skuteczne środki antykoncepcyjne, jakimi dysponuje dzisiejsza medycyna, uwolnią kobiety od lęku przed niechcianą ciążą. Nic bardziej błędnego. Sen z oczu spędzać może także lęk pozbawiony jakichkolwiek racjonalnych przesłanek.

    - Chociaż biorę tabletki, nawet gdy się nie kochamy, tylko "ostro pieścimy", ja mam wizję ciąży - pisze jedna z internautek. Mimo regularnie stosowanej antykoncepcji, na ogół kilku środków jednocześnie, a czasem nawet przy abstynencji seksualnej - wiele kobiet poszukuje u siebie objawów ciąży. Obolałych, nabrzmiałych piersi, bolącego podbrzusza, zmian śluzu, zwiększonego apetytu, mdłości...

    Naukowcy wśród długiej listy fobii wyróżniają też, zresztą nie tak rzadką, majeutofobię, czyli obsesyjny, nieracjonalny lęk przed ciążą (zwaną przez uskarżające się na nią internautki ciążofobią lub ciążoschizą). Myśli, że jest się w ciąży pojawiają się w bardzo różnych sytuacjach. Pretekstem mogą być nawet inne kobiety w ciąży, spotykane nagle częściej niż zwykle. Bo osoby, których dotyka majeutofobia potraktują to jako znak - dowód własnej ciąży. Udowodniona skuteczność środków antykoncepcyjnych czy wynik testu ciążowego jest dla nich argumentem tej samej wagi, co zmiany w żywieniu (niespodziewane zachcianki na słodkie, kwaśne czy nagły apetyt na śledzie). Specyfika każdej fobii polega bowiem na tym, że emocje grają pierwszoplanową rolę, spychając w cień wszelkie logiczne wyjaśnienia. Czasami lęk utrzymuje się pomimo otrzymania krwawienia miesiączkowego w terminie czy wykluczeniu ciąży przez ginekologa.

    Kto się boi ciąży?

    Odpowiedź brzmi: każdy. Mejeutofobia bardzo często pojawia się u kobiet rozpoczynających współżycie. I co oczywiste, wynikać może ze świadomości, że nie jest się jeszcze gotowym na dziecko, że zajście w niechcianą ciąże przekreśli życiowe plany - maturę, studia. Wiele osób uważa, że lęk ten minie z czasem i jest wynikiem młodego wieku czy niedoświadczenia. Istnieje jednak zbyt wiele wyjątków, aby potraktować to stwierdzenie jako regułę.

    -Jak zaczęłam brać pigułki mając 20 lat, czyli 5 lat temu, to ufałam im i potrafiłam uprawiać seks bez dodatkowych zabezpieczeń. A teraz, im jestem starsza, tym bardziej się boję - pisze jedna z użytkowniczek forum. U kobiet, które mają ustabilizowane życie zawodowe, pozostają w stałych związkach, lęk przed ciążą jest najczęściej uwarunkowany brakiem zaufania do partnera, strachem przed zostaniem pozostawioną samej sobie lub przed zaprzepaszczeniem kariery. Obawa przed odpowiedzialnością, radykalną zmianą stylu życia może zmienić się w obsesyjny lęk również u mężczyzn, którzy w skrajnych przypadkach (podobnie jak kobiety), mogą zdecydować się na zaprzestanie kontaktów seksualnych.

    Strach przed psychologiem

    Kobiety najczęściej bagatelizują problem, przyzwyczajają się do comiesięcznych histerii, nieprzespanych nocy, trudnych rozmów z partnerem, wyczekiwania miesiączki. I choć każda chwila przyjemności kosztuje je wiele dni nerwów, rzadko która decyduje się na wizytę u psychologa. A warto, bo do zaprzepaszczania jest nie tylko kilka dni "wyrwanych z życiorysu". Majeutofobia męczy przecież nie tylko kobiety, ale też ich partnerów i może skutecznie zniszczyć relacje między partnerami. Często zresztą owocuje tym, że mężczyźni rezygnują z seksu, mając z jednej strony dość przeżywania irracjonalnego lęku, powtarzaniu wciąż tych samych argumentów, z drugiej zaś chcąc zaoszczędzić partnerce stresu. Warto więc zdać sobie sprawę z wagi problemu i pokonać tę fobię, aby bez przeszkód cieszyć się każdą sferą życia we dwoje.

    http://kobieta.interia.pl/psychologia/ja-i-moj-swiat/news/czy-masz-objawy-ciazoschizy,938659
    -- Jestem mamą, to moja kariera...
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJul 9th 2007
     permalink
    Polki najrzadziej w Europie stosują antykoncepcję PAP

    Polki najrzadziej w Europie stosują antykoncepcję, w tym pigułki hormonalne - wskazują badania, które przeprowadzono w 15 europejskich krajach, wśród kobiet w wieku rozrodczym. Raport na ten temat zaprezentowano na konferencji prasowej w Warszawie.

    Jak podkreśliła komentująca wyniki badań prof. Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, okazuje się, że w Polsce wykorzystanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych przez kobiety należy do najniższych w Europie.

    Antykoncepcję hormonalną stosuje aktualnie 20% Polek, choć prawie wszystkie przyznają się do posiadania jakiejkolwiek wiedzy na jej temat. Podobny odsetek stwierdzono dla Hiszpanii (18%), krajów nadbałtyckich (16%) oraz Rosji (15%).

    W Europie ok. 70% kobiet przyznaje, że kiedykolwiek stosowało hormonalną antykoncepcję, natomiast w Polsce odsetek ten jest najniższy i wynosi 43%.

    Niemal 40% polskich kobiet nie stosuje żadnej metody antykoncepcji, nie tylko hormonalnej, ale też prezerwatyw, prezerwatyw dla kobiet, metod wysokiego ryzyka, tj. kapturek dopochwowy, metody chemiczne i naturalne. Pod tym względem plasujemy się na ostatnim miejscu wśród badanych krajów.

    Według prof. Ostrowskiej, najczęstszą przyczyną tego jest brak partnera, ale bardzo wiele Polek nie potrafi podać konkretnej przyczyny.

    Jak wykazały analizy ankiet, średni wiek inicjacji seksualnej Polek jest późniejszy niż mieszkanek innych krajów Europy i wynosi 18,9 lat, podczas gdy na przykład w Niemczech - 16,7 lat.

    Zdaniem prof. Zbigniewa Izdebskiego seksuologa z Uniwersytetu Warszawskiego, wynika to częściowo z faktu, że Niemki w nieco młodszym wieku dojrzewają i przechodzą pierwszą miesiączkę. Jak zaznaczył specjalista, przekonania religijne opóźniają inicjację seksualną Polek, ale dotyczy to wyłącznie kobiet silnie wierzących i praktykujących.

    Do czynników, które mogą obniżać wiek rozpoczęcia aktywności seksualnej prof. Izdebski zaliczył natomiast alkohol, narkotyki oraz sytuację rodzinną. Młode dziewczyny, które źle się czują w domu i nie widzą partnerskich relacji między rodzicami często przechodzą pierwsze doświadczenia seksualne w młodszym wieku - wyjaśnił. Tylko 10% polskich dziewcząt rozpoczyna współżycie płciowe przed 15 rokiem życia, niski jest też odsetek ciąż u nieletnich.

    Jak ocenił prof. Tomasz Niemiec z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, średni wiek inicjacji Polek jest "bardzo odpowiedzialny". Choć trudno określić, jaki jest najlepszy wiek na rozpoczęcie aktywności seksualnej, to na pewno powinien on być związany z dojrzałością i odpowiedzialnością za swoje decyzje, podkreślił specjalista.Polki najrzadziej w Europie stosują antykoncepcję PAP



    (fot. JupiterImages/EAST NEWS)

    Jego zdaniem niepokojące jest jednak to, że tylko 36% młodych dziewczyn w Polsce stosuje antykoncepcję w czasie pierwszego stosunku płciowego. Najczęściej jest to prezerwatywa lub pigułka. Prof. Niemiec zaznaczył, że aby rodzić zdrowe dzieci ciąże powinny być planowane. W Polsce w większości przypadków tak nie jest. Na przykład wakacje nie są najlepszym okresem na zajście w nieplanowaną ciążę, gdyż młode osoby częściej chodzą wówczas na imprezy, piją alkohol czy stosują narkotyki - powiedział lekarz.

    Prof. Niemiec uważa, że najlepiej by było, gdyby przed planowaniem pierwszego stosunku kobieta omówiła zagadnienia antykoncepcji z lekarzem - ginekologiem bądź lekarzem pierwszego kontaktu. Natomiast w Polsce robi to tylko 13% kobiet. Podobnie zła sytuacja jest w krajach nadbałtyckich - 6%, Rosji - 7%, Czechach i Hiszpanii - 10%.

    Stosunkowo niski odsetek Polek (23%) współżyje z partnerem więcej niż raz na tydzień, czyli często. Niżej od nas plasują się pod tym względem kraje skandynawskie (20%), nieco wyżej jest Austria (27%). Największy odsetek kobiet często uprawiających seks z partnerem stwierdzono w Rosji - 44%, we Włoszech - 43%, w Czechach - 42% oraz we Francji - 39%.

    W Polsce badania przy pomocy ankiet zostały wykonane w maju 2007 roku przez firmę GFK Polonia. Objęto nimi 1022 kobiety, w wieku od minimum 19 lat do 49 roku życia. Badania w pozostałych krajach - tj. w Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Norwegii, Austrii, Czechach, we Włoszech, Niemczech, na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz Federacji Rosyjskiej, przeprowadził międzynarodowy instytut SKIM Analytical Healthcare we wrześniu 2006 roku.

    Ogólnie, wśród uczestniczek testu trzy czwarte stanowiły mężatki, kobiety mieszkające z partnerem lub posiadające stałego partnera. W większości są to kobiety zatrudnione - w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Około połowa ankietowanych ma dzieci. W Polsce odsetek ten jest wyższy i wynosi 64%. (ak)
    --
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJul 9th 2007 zmieniony
     permalink
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJul 10th 2007
     permalink
    Dobrze wiedzieć, że 28dni służy do metody wysokiego ryzyka, heheh.
    Czy to rzeczywiście źle, że większość Polek ma wiedzę o metodach hormonalnych, ale ich nie stosuje? Może jedno wynika z drugiego? Albo intuicja?

    Zaburzają gospodarkę hormonalną i wymagają dyscypliny - zbawienie. Regularne badania to zaleta metody czy decyzja użytkowniczki? Zakres wyregulowania długości i obfitości miesiączek oraz zachowanie płodności najlepiej ocenić po odstawieniu.
    --
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJul 10th 2007 zmieniony
     permalink
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeJul 10th 2007 zmieniony
     permalink
    spontanko popraw treść linka to bedxzie dzialac:)
    jest:
    http://http//portalwiedzy.onet.pl/0,11123,1422603,czasopisma.html

    powinno być:
    http://portalwiedzy.onet.pl/0,11123,1422603,czasopisma.html
    •  
      CommentAuthorspontanka
    • CommentTimeJul 10th 2007
     permalink
    poprawione! :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorCynka
    • CommentTimeJul 10th 2007 zmieniony
     permalink
    dziewczyny znalazłam fajny portal podaj - polega na wymienianiu się książkami, wejdźcie i się zapoznajcie bo tu super pomysł moim zdaniem :)
    --
    •  
      CommentAuthorAtis
    • CommentTimeJul 10th 2007
     permalink
    Bookcrossing to całkiem fajna akcja :smile:
    Jednak ja swoich książek nie wydam nikomu, moge pożyczyć, ale nie wydać :wink:
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeJul 11th 2007
     permalink
    dziewczyny założyłam nowy topik by cenne linki nprowe i antykowe byly w jednym miejscu -łatwiej je znaleźć, nie trzeba sie przebijać przez strony z linkami ogolnymi:) a tu może zostawmy takie różnorodne linki na tematy wszelkie. jak np. bookcrossing itp:)

    linkownia-cenne-linki-dotyczace-npr-antykoncepcji-za-i-przeciw-oraz-porodku
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJul 11th 2007
     permalink
    Linki i ciekawostki mają część wspólną, więc po co mnożyć byty bez potrzeby?
    --
    •  
      CommentAuthorvicky80
    • CommentTimeJul 11th 2007
     permalink
    kwestia porządku z tych ciekawosytek zrobily sie nprowe i anty antykowe "ciekawostki" ktora doswiadczone z nas znają.
    zastanow sie wg mnie warto rozdzielic npr od ciekawostek ogolnych. nie kazdy jest zainteresowany kolejnym artykułem o fataliźmie antykow i niewiedzy aurow w/w artykułow. ale czasami sie pojawiaja inne ciekawostki jak ta o bookcrossing. ale umykają. bo potencjalne zainteresowane nie zaglądają tutaj bo jednak wiekszosc to artkuly nprowe. a wg mnie i nie tylko mnie brakuje na forum topików ogolnych.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJul 11th 2007
     permalink
    Topików ogólnych, pogaduch bezcelowych jest w bród, poświęconych NPR mało. Kto coś ciekawego znajdzie, to do ciekawostek wrzuca, zgodnie z tematem. Doświadczonych użytkowników jest garstka, początkujących i nieświadomych "fatalizmu" dużo. Jest miejsce poświęcone bzdurom i faktom o anty. To za dużo? Miejsce na dowcipy, trzydziestolatki, ciężarne, dzieciate, odkładające (Vicky powtórzyła ten wątek), starające, lektury poza-NPR również. Komu to przeszkadza?
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.