Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    W moim odczuciu w tym przepisie jest zachwiana proporcja między wodą a mąką, tj. za dużo wody na tę ilość mąki... Ja najczęściej ciasto na naleśniki robię na przysłowiowe oko a potem robię "test patelni"... Generalnie nie udało mi się jeszcze znaleźć takiego przepisu, którego nie trzeba by było modyfikować...
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    Mam taki przepis, ale na zwykłe naleśniki. Z mąką gryczaną nie jest tak łatwo.
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    Dlatego ja bym pewnie poeksperymentowała.
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    Gdzieś czytałam, żeby dodać kolejne jajko, jeśli chce się mieć bardziej elastyczne naleśniki. A może trzeba zmienić proporcje mąki gryczanej do pszennej? Bo może być tak, jak z żytnią - z samej żytniej naleśniki się łamią, dopiero odpowiednia ilość pszennej sprawia, że mają normalne właściwości (pół na pół, o ile dobrze pamiętam).
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    Mój cel jest taki, aby nie było ani mąki pszennej, ani mleka. ;-( Zatem chyba nici z tego.
    Mogę dodać więcej jajek, może zadziała.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    ja próbowałam raz robić z mąki kukurydzianej i też było ciężko bo były twarde, łamały się i w końcu dałam radę ale były niedobre, twarde i wywaliłam do kosza :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    Ze szczątków, jakie wyszły, zrobiłam tort naleśnikowy
    Cukinia, pieczarki, pomidory jako nadzienie. Myślałam, że zostanie na 2. dzień, ale gdzie tam, zniknął od razu.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    o fajny pomysł, nie wpadłabym na to :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorJaheira
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    Powiem szczerze- wygląda niepozornie. Jak dla mnie wygląda na ciekawą, lekką alternatywę dla naleśników na słodko.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    Przypomina lasagne, musakę itp. Pyszne.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeSep 23rd 2011 zmieniony
     permalink
    a nie jest za suche ?
    dałaś tam jakiś sos ?
    chyba, że to były pieczarki i cukinia przesmażona więc same z siebie sok puściły
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    To chyba o gluten chodzi, bo on jest lepiszczem, jak w mące go jest zbyt mało, to naleśniki nie wyjdą i koniec. Dlatego większy dodatek pszennej załatwia sprawę.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 23rd 2011
     permalink
    Pieczarki i cukinia przesmażone. Było mokre, bo warstwy nadzienia i naleśniki były oddzielone od siebie serem żółtym zgodnie z przepisem.
    --
    •  
      CommentAuthorlapa
    • CommentTimeSep 26th 2011
     permalink
    Amazonka, ja robię naleśniki gryczne i są bardzo cienkie i elastyczne:-) nie mam przepisu bo robię "na oko" opierając się oczywiście na składnikach bazowychtj.: mące gryczanej wodzie i jajach ale... zawsze dodaję dodatkowe jajako (lub ubite białko) i zamiast mleka trochę jogurtu naturalnego i wodę lub jeśli nie mam jogurtu trochę masła:-) i zawsze ulepszam propocje po tescie patelni :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeSep 26th 2011
     permalink
    a macie jakieś sprawdzone przepisy z kuskusem?
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 26th 2011
     permalink
    Dodałam nieco mniej wody i 3 jajka zamiast 1, mąki bez zmian i naleśniki są jednolite, giętkie, grube, w sam raz, nie przywierają. Dzięki za pomoc.
    --
  1.  permalink
    Amazonka, dzięki za podzielenie się! A ja zrobiłam ten tort naleśnikowy, co za pychota!
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 26th 2011
     permalink
    Jakie dodałaś składniki? I bakłażan, i cukinię?
    Z naleśników w szczątkach wyszły mi 2 takie torty.
    --
  2.  permalink
    Bez bakłażana, bo nie mogłam znaleźć, za to dodałam pieczarki, był ''mokry'', ale pyszny!
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 25th 2011
     permalink
    Znalazłam ciekawy przepis na ciasto z wykorzystaniem musu jabłkowego - jabłkowo-piernikowe. Ono jest w formie tortu, a więc przekładane kremem. Wolę nie używać kremu, więc co może być w zamian, aby przełożyć wilgotne ciasto?
    Herbatniki? Wafel?
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeOct 25th 2011
     permalink
    Może powidła śliwkowe?
    •  
      CommentAuthorbahel
    • CommentTimeOct 25th 2011
     permalink
    Mam pytanie... czy można jeść makaron z pesto (takim ze słoika) w ciąży? Bo mi ktoś powiedział, że nie a miałam taaaaaaaką ochotę... :(
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeOct 25th 2011
     permalink
    Dlaczego niby pesto miałoby być zabronione? :wink:
    •  
      CommentAuthorkate1
    • CommentTimeOct 25th 2011
     permalink
    Ja jadłam pesto ze słoika właśnie i ani mnie ani dziecku nic się stało. Pierwsze słyszę, żeby nie jeść pesto :shocked::shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorbahel
    • CommentTimeOct 25th 2011
     permalink
    No bo to pesto w słoiku ma ponoć w składzie ser, który mógł być wytworzony z mleka niepasteryzowanego... Nie wiem tak mi powiedziała szwagierka jak przywiozła to pesto z Holandii...
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeOct 25th 2011
     permalink
    Ser mógł być niepasteryzowany, ale samo pesto w słoiku poddano pasteryzacji, więc problem masz z głowy :smile:
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeOct 25th 2011
     permalink
    Zresztą, polecam zrobienie sobie pesto samemu, w domu - 5 minut roboty, wiesz, jakie składniki wkładasz, a smak jest nieporównywalnie lepszy od tego słoikowego.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 25th 2011
     permalink
    Jak zrobić w domu?
    Wykorzystałam cały mus, ciasto mokre niepiernikowe. Trochę szkoda.
    --
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeOct 26th 2011
     permalink
    Moje ulubione (składniki "na oko"):
    - rukola (kupuję w opakowaniach po 125 g, jednorazowo zużywam połowę)
    - pestki dyni - może ze dwie spore garście
    - czosnek - 2-3 ząbki - wycisnąć albo posiekać
    - ser pecorino romano - spory kawałek (może z 50 g?) - zetrzeć na tarce
    - oliwa
    W oryginale trzeba ucierać to wszystko w moździerzu, ale co tam - ładuję do takiej siekającej przystawki do blendera, w pół minuty się wszystko ładnie rozdrabnia, potem leję oliwę, żeby nabrało odpowiedniej konsystencji, mieszam i gotowe.

    A kombinacji tak naprawdę jest wiele - można różne zielska dodawać (bazylia, pietruszka, ponoć nawet szpinak niektórzy dają), różne pestki i orzechy (słonecznik, dynia, orzechy włoskie, piniowe, migdały) i różne sery (ale tu istotne - musi być coś naprawdę dobrej jakości, parmezan, grana padano, pecorino, a z naszych to o ile się nie mylę bursztyn jest dobry, w każdym razie oszczędzać się nie opłaca, nie ten smak). Jest też wersja z suszonymi pomidorami zamiast zielonego.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeOct 26th 2011
     permalink
    Dzięki. Nie mam blendera.
    --
    •  
      CommentAuthornessie
    • CommentTimeOct 26th 2011
     permalink
    Mniam ... moj najczesciej przygotowany obiad wyglada tak....
    Dla 4osob!
    - szklanka soczewicy (suchej drobnej)
    - surowa kielbasa pokrojona w paski dlugosci 3,4cm
    - sos pomidorowy
    - olej
    - czosnek
    - kostka rosolowa
    - sol pieprz

    Dno niewielkiego garnka zalewam olejem... dodaje wody (pol garnka), wrzucam wczesniej oplukana soczewice, surowa kielbase, troche sosu pomidorowego (dla zabarwienia tak z pol szklanki) i czekam az sie zagotuje....
    po czym dodaje kostke rosolowa i zabek czosnku.... sol pieprz do smaku jak kto woli :)
    po zagotowaniu makaronu (drobnego) mieszam z uzyskanym sosem z soczewicy.... vuala gotowe :)
    --
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeNov 7th 2011
     permalink
    Halo dziewczyny! Proszę Was o przepis na domową pizzę - ciasto, bo mnie straszna ochota naszła po reklamie pizzzerinków, ale nie mogę ich kupić.
    -- [url
    •  
      CommentAuthorAnetusia
    • CommentTimeNov 8th 2011
     permalink
    Mój ulubiony: 15g drożdży, 200ml letniej wody, szczypta cukru, 300g mąki pszennej, 3 łyżki oliwy.

    Drożdże wymieszać z wodą i cukrem. Gdy urosną wlać do mąki. Dodać 2 łyżki oliwy oraz sól. Wyrobić ciasto i odstawić w ciepłe miejsce. kiedy podwoi objętość uformować je w kulę. Rozwałkować na okrągły placek. Na to przecier pomidorowy i cała reszta która lubisz. Piec 15 min w 220 stopniach.
    Smacznego:bigsmile:
    •  
      CommentAuthornessie
    • CommentTimeNov 9th 2011
     permalink
    karinazosia moj tesc dodaje do ciasta na pizze ugotowanego zimniaka ... super chrupiace ciasto wychodzi :)
    --
  3.  permalink
    Karinazosia, też miałam ostatnio prikaz zrobić pizzerinki (córka w wieku podatnym na reklamy :tongue:)
    Nessie, wykorzystam pomysł Twojego teścia przy najbliższej okazji. U nas ciasto robi się "na oko", to samo dodatki, ale najszybciej u nas schodzi, o zgrozo, z oliwkami i... śledziem w oleju po gdańsku :cool:
    •  
      CommentAuthornessie
    • CommentTimeNov 9th 2011
     permalink
    my sie zajadalismy ostatnio pizza z tunczykiem :D:D:D
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 10th 2011
     permalink
    Co to są pizzerinki?
    --
    •  
      CommentAuthorScorpi
    • CommentTimeNov 10th 2011
     permalink
    Amazonka: Co to są pizzerinki?

    http://www.sniadanko.pl/files/prod1209307029pizzerina_crmini.jpg
  4.  permalink
    nie nie. Pizzerinki to takie z knoora czy czegoś. taki sposób na... :P
    •  
      CommentAuthorMelodie
    • CommentTimeNov 10th 2011
     permalink
    Widziałam w tv reklamę, to nowy "Pomysł na...", Winiary produkuje.
  5.  permalink
    Ja tam od biedy zrobiłam małe pizze (pizzy? jak to się odmienia?). Do wyboru były z szynką i pomidorem oraz ze śledziem i oliwkami, pieczarek z pomysłu na... brak :tongue: A tuńczyk to szlagier - z fetą mniam....

    Jak już jesteśmy przy pomysłach Winiary, to ja jestem zdruzgotana nuggetsami klasycznymi. Zrobiłam z piekarnika i po przepisowych 20 min. były twarde, suche i niesmaczne. Jak ktos tego próbował np. smażonego na patelni albo w frytownicy, to czekam na opinie, bo chyba już się nie skuszę, jak się nie da tego przygotować tak, żeby było chrupiące i soczyste.
    A może ktoraś ma przepis na taką panierkę, żeby można ją było sobie przygotować samemu?
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeNov 10th 2011
     permalink
    Fretka_Flynn: Jak ktos tego próbował np. smażonego na patelni albo w frytownicy


    ja jadłam z frytownicy i były pyszne, soczyste i chrupiące :smile:
    także spróbuj kolejny raz tak bo w piekarniku to właśnie jest ryzyko, że wyschną na wióry...
    --
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeNov 10th 2011
     permalink
    Dzięki za przepisy na pizze. Niestety tego wieczoru nie wytrzymałam i zamówiłam :) ale następnym razem jak mnie najdzie ochota to spróbuje zrobić sama
    -- [url
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeNov 11th 2011
     permalink
    OK, nie wiedziałam, że do tego doszło. Jeśli już, to robię sama.
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeNov 11th 2011
     permalink
    Fretka_Flynn: A może ktoraś ma przepis na taką panierkę, żeby można ją było sobie przygotować samemu?

    Ja mam bardzo prosty przepis- zdradził mi go pewien kucharz :-)
    Mięsko trzeba obtoczyć w mące, potem w jajku, potem znów w mące (do tej ostatniej mąki warto wsypać np. papryki)- a następnie wrzucić do frytownicy . Za każdym razem, gdy to zrobię, goście zjadają w mgnieniu oka :wink:
    --
    •  
      CommentAuthoraguncia
    • CommentTimeNov 11th 2011
     permalink
    agael77: A może ktoraś ma przepis na taką panierkę, żeby można ją było sobie przygotować samemu?

    mozesz sprobowac z nasionami sezamu. dla mnie pycha! :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeNov 11th 2011
     permalink
    Aguś, ale to nie ja pytałam :smile:
    --
    •  
      CommentAuthoraguncia
    • CommentTimeNov 11th 2011
     permalink
    agael77: Aguś, ale to nie ja pytałam

    fakt, zle mi sie zacytowalo. sorry agus el! :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeNov 11th 2011
     permalink
    aguncia: fakt, zle mi sie zacytowalo. sorry agus el

    Nic się nie stało- mnie tez przyda się Twoja sugestia.
    A tak na marginesie- chyba powinnam zmienić nick, skoro od ponad roku jestem Aga K., a nie Aga (e)L :cool:
    --
  6.  permalink
    Pytała Fretka, czyli Aga Wu :wink:
    Dzięki, takie pomysły już mam obcykane ;) Z sezamem skrzydełka na ostro są boooskie...
    A panierkę, jak któraś ma ochotę poeksperymentować i zachwycić gości, to jeszcze radzę wypróbować z płatków kukurydzianych: potłuczone płatki lub zmielone na grubym sicie w maszynce do mięsa, jajko i jeszcze raz płatki. Smak bardzo zbliżony do takich typowych fast-foodowych nuggetsów, ale mimo wszystko ciągle czegoś im brak do takich z KFC na przykład :cry:

    Teo, zatem będziemy próbować z frytownicy. Dzięki :bigsmile:
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.