Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    Chciałabym, żebyśmy miały kącik porad dotyczących utrzymania porządku w naszych domach. Każda z nas ma jakieś niezawodne sposoby na wyczyszczenie trudnych plam albo jest zachwycona konkretnym środkiem lub urządzeniem, które znacznie ułatwiło zapanowanie nad bałąganem, sprawiło, że bez wysiłku czyszczone powierzchnie, meble czy przedmioty zaczęły lśnić czystością. Zapraszam do dzielenia się swoimi opiniami :bigsmile:
  2.  permalink
    Sama chętnie dowiem się, jakie macie sposoby na przywrócenie młodości dywanowi... Swoje czyszczę proszkiem do prania dywanów, ale mimo to stały się szorstkie i poszarzały :cry:
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeNov 16th 2011
     permalink
    Fretka super temat :) ja niestety dywanów nie używam ale swego czasu używałam vanisha do prania dywanów tego ze zmiękczaczem
    •  
      CommentAuthorLa_Liszka
    • CommentTimeNov 16th 2011
     permalink
    Niektóre pralnie chemiczne mają w usłudze czyszczenie dywanów. Sama nie korzystałam, ale widziałam takie wyprane czekające na odbiór i wyglądały dobrze.
    -- „Milcz - wydarła ze spienionych warg hrabina - jeśli nie chcesz, bym wyszła wobec ciebie ze złoconych ram mego dobrego wychowania! ”
  3.  permalink
    Fretko ja niestety też nie mam dywanów ale ma moja mama. Raz sie zdenerwowała piorąc dywan i postanowiła sobie kupić specjalny odkurzacz. I nie żałuje :-) Wydatek troszkę drogi ale dywan jest teraz miękki i nabrał kolorów :-)

    Ja za to mam problem z fugami w łazience :confused: Zna może któraś jakiś sposób żeby były długo czyste?? Bo dobija mnie to szorowanie na kolanach :confused:
    -- ............
  4.  permalink
    abortaW: swego czasu używałam vanisha do prania dywanów tego ze zmiękczaczem

    Też używam Vanisha w proszku do prania dywanów. Nie wiem, niestety, czy jest ze zmiękczaczem :sad: Na półkach w hipermarketach spotykam jeden rodzaj...
    Zanim wezmę się za pranie całości, zawsze usuwam widoczne plamy za pomocą wilgotnej gąbki (Vanish w płynie do dywanów dobrze radzi sobie z plamami) - dzieci biegają po domu np. z chrupkami, czasem cos wdepczą, także czyszczenie podłóg i tego, co na nich jest na porządku dziennym :smile: Mimo to dywany straciły dużo ze swej pierwotnej puszystości :cry:
    •  
      CommentAuthornessie
    • CommentTimeNov 16th 2011
     permalink
    nie mam ani jednego dywana wiec nie doradze :)
    a mama uzywa wlasnie vanisha do dywanow...
    --
    •  
      CommentAuthornessie
    • CommentTimeNov 16th 2011
     permalink
    aaa przypomnialo mi sie ... moja kumpela uzywa szamponu do wlosow buaha :D mowi ze dziala :bigsmile:
    --
  5.  permalink
    Właśnie, jak to jest z tym odkurzaczem do prania dywanów? Opinie? Konkretne modele? Koleżanka ma i psioczy. A tu mama Truskaveczki zadowolona. Więc jak to jest? Zalezy od firmy? Sposobu używania?...

    Kaonashi, do najbliższej pralni mamy ok. 50 km, w dodatku chyba koszta mogłyby nas powalić... To nie jest tania usługa, bo kiedyś pytałam :sad:

    Truskaveczko, o, o! Właśnie! Fugi :bigsmile: Jak na razie korzystam z Cilit Bang i na nic lepszego nie trafiłam. Podłogi i fugi czyszczę żółtym w płynie Cytrynowa Moc - zabrudzenia schodzą bez szorowania (ale trzeba przetrzeć, bo samym mopem nie zejdzie - takiego cuda nie spotkałam, zawsze brudy gromadzą się w fugach). Kamień i osady z mydła usuwam tym w sprayu z pomarańczowym dozownikiem. Na pleśń mam taki Bang z białym dozownikiem, ale rozpyla się to w postaci piany i zastanawiam się, czy można go rozpylić tak, żeby była mgiełka? Czemu pytam? Otóż przy oknach wyszedł nam grzyb :angry: Kiedyś potraktowałam go roztworem z Domestosa i na dobry rok był spokój z tym czarnym paskudztwem, ale znów się odbudowuje. Może jakby go dobił takim Bangiem na pleśń?...
  6.  permalink
    Nessie, a szampon jest przeciwłupieżowy? Może by paprochy na dywanie nie osiadały :wink:
    Ale może coś w tym jest?... Czytałam w jakimś poradniku, że dobrze jest ciemny dywan zasypać świeżo skoszoną trawą - dobrze czyści, odświeża kolor i niweluje nieprzyjemne zapachy. Ale nie próbowałam, więc nie biorę odpowiedzialności za ewentualne skutki wykorzystania pomysłu - w końcu trawa przeciez farbuje i dlatego ja nie odważę się chyba sprawdzić :confused:
    Moja Mama dywany czyściła roztworem octu, ale zapach też nie był powalający. Inni stosują roztwór kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Słyszałam też, że można użyć wodnego roztworu sody oczyszczonej. Sama chyba jednak zostanę przy Vanishu i przyjdzie mi wymienić dywany za jakiś czas :devil: Widać nic lepszego nie wymyślili jeszcze :cool:
  7.  permalink
    Fretko moja mama ma ten http://www.vaxpoland.pl/products/product_detail.php?productID=36 i jest strasznie zadowolona :wink: Nawet czasem tata go kradnie do czyszczenia auta :bigsmile:

    Cilit Bang powiadasz.. Nie próbowałam szczerze mówiąc. Kupuje taki specjalny płyn do fug ale niestety trzeba go nanieść odczekać 5 min a potem szorować szczotką na kolanach żeby było widać efekty :confused: A mam białe fugi i co drugi dzień muszę jechać na kolanach :confused: A co do grzybów to spróbuj znowu tym Domestosem a jak nie to Bang Bang :bigsmile: Chociaż podobno grzyby wracają co jakiś czas..
    -- ............
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeNov 16th 2011
     permalink
    Moja siostra ma ten i sobie bardzo chwali http://sklep.semigat.pl/x_C_I__P_2812870;2810001.html ale wydatek spory
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeNov 16th 2011
     permalink
    A ja fugi czyszczę zwykłą sodą oczyszczoną i szczoteczką do zębów nic tak ich nie doczyszcza :)
  8.  permalink
    abortaW ale pewnie też szorujesz na kolanach co? :bigsmile:
    -- ............
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 16th 2011
     permalink
    Czy Vanish nadaje się też do dywanów w 100% wełnianych?
    -- Mama M & N & W
  9.  permalink
    Świetny wątek:)
    No to i ja łazienkowe mam. Kabina prysznicowa ? Mamy twardą wodę, do tego osad z żeli, mydeł, szamponów... Nie jestem w stanie tego doczyścić. Wymyję i dobrze to wygląda przez dwie-trzy godziny, po czym znowu zaczyna wychodzić wszystko. POMOCY:bigsmile:
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeNov 16th 2011
     permalink
    Ja mam tylko na ścianach kafelki :) ale ja mało chemii stosuję zazwyczaj stosuję rady na płyny Altei Turner :) Perfekcyjnej Pani domu
  10.  permalink
    Jeśli chodzi o kabinę prysznicową.. ja myję zwykłym płynem do szyb :bigsmile: Próbowałaś?
    -- ............
  11.  permalink
    a ja zapraszam do domu pana z karcherem. Dla mnie vanisch tylko po wierzchu trochę czysci- jak mam dywan uprany przez pracza to zuepełnie inna bajka jest :)
  12.  permalink
    Ago, a czy ten pan ma takiego Karchera, jak siostra AbortyW, czy bardziej spasionego? I ile Cię kosztuje taka usługa? Bo u nas też się taki pan ogłasza i się zastanawiam, co się bardziej opłaca
  13.  permalink
    Truskaveczko, a czy płynem do szyb to nie za dużo zachodu? Też musisz przecież zetrzeć wszystko dokładnie, bo będa zacieki. Ja tam robię psik-psik, czekam chwilę (jak męczę łazienkę, to mam system, o nim za chwilę ;) ), rozprowadzam na skrzydłach zmywakiem kuchennym lub gąbką, spłukuję i gra gitara, samo wyschnie :bigsmile:
    A mój system jest taki: zalewam najpierw ubikację żelem do WC (zazwyczaj Tytan, teraz Cilit Bang - bo był gratis w zestawie :wink:, ale niestety, pachnie szpitalnie ten Cilit :confused:), nalewam do umywalki wody i robię roztwór płynu uniwersalnego - ja lubię Ajax mandarynkowy Baking Soda, ale ostatnio M. kupił biedronkowy Cler kwiatowy i nie widzę różnicy. Ściereczką czyszczę szafy, parapet, przecieram kafelki na ścianach, zewnętrzną część kabiny (wtedy psikam wewnętrzną część) i toaletę od zewnątrz. Wszystko w tej kolejności, wycieram to do suchego ścierką kuchenną. Spuszczam wodę, spsikuję umywalkę Bangiem przeciw kamieniowi i biorę się za wewnętrzną część kabiny - gąbką rozprowadzam środek czyszczący i spłukuję od tego miejsca, w którym zaczęłam wcześniej rozprowadzać. Wtedy szczotką do WC przecieram muszlę i spłukuję resztki - pomimo twardej wody nie pozostaje żaden osad na WC, bo używam kostki do spłuczki - fajnie barwi wodę, niweluje brzydkie zapachy jednocześnie sam nie pachnie zabójczo jak zwykłe kostki (mój Tata i moja koleżanka mają u siebie ten Bref w kulkach i wiecznie w toalecie pachnie jak w szalecie miejskim, blee ). Na koniec myję podłogę i już całe 10% domu lśni czystością :bigsmile::wink:
  14.  permalink
    Fretka haha dobre :bigsmile: Co do zapachu w łazience to mam ten elektryczny zapach :bigsmile: Do mycia wc używam bref a do reszty używam niezawodnego mleczka Cif
    Co do czyszczenia kabiny to mama ma na dole - my mamy wanne i z niej korzystamy więc jak przetrę tą kabinę 2 razy w tyg to jest cud :wink: Najbardziej i tak uwielbiam sprzątać kuchnie :bigsmile: Chyba jest najczystszym miejscem w domu :smile:

    Fretko a ten cilit nie śmierdzi? Bo ja słyszałam, że wszystko co z cilitu to śmierdzi :smile:
    -- ............
  15.  permalink
    Fretko- u mnie ten pan bierze 10 zł za metr kwadratowy. Wypasionego ma tego karchera
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 16th 2011
     permalink
    chyba nie kazdy dywan mozna takim karcherem uprac, ja mam taki zwykly i obawiam sie ze niewiele by z niego zostalo jakby go tak an wylot przemoczyli
    piore vanishem do dywanow tyle ze nie robie tego gabka ani szczotka tylko ... skarpeta frotte. brzmi to dziwacznie ale kupuje biale skarpety takie ze sciagaczem jak najgrubszym, kiedys moja mama to opatentowala i teraz ja tak samo, tarcie porzadne i tylko sama piana i dywan odswiezony; fakt faktem ze nie ma dlugiego wlosia wiec nie ma co tu mowic o puszystosci i miekkosci ale tak jak pisalam dywan byl na zasadzie okryjbiedy na okres "malosci" dzieciakow


    pytanie do dziewczyn ktore maja biale fugi - stosowalyscie zaraz po ich polozeniu specjalne impreganty?
  16.  permalink
    Tak - pan który układał nam kafelki od razu mówił, żeby zainwestować i kupić ten specjalny preparat żeby się nie przywierał brud tak do nich(już zapomniałam nazwy) i też tak zrobiłam no ale niestety.. nic to nie dało..
    -- ............
    •  
      CommentAuthorFretka_Flynn
    • CommentTimeNov 16th 2011 zmieniony
     permalink
    Cilit żel do WC śmierdzi typowo szpitalnie, inne mają mało wiele zapach - zresztą nigdy jakoś mi to nie przeszkadzało - przedkładam skuteczność nad chwilowe niedogodności :wink:

    Agnieszko25, ja do kabiny uzywam właśnie tego Cilit Bang Kamień i Brud. Spryskuję, czekam trochę, rozporowadzam gąbką a po paru minutach spłukuję. I jest błysk :bigsmile: Jak pierwszy raz kupiłam i spsikałam tym armaturę od prysznica, to poleciało na kafelki - okazało się, że pomimo czyszczenia wczesniejszego innymi środkami były zapaskudzone na maksa :shocked: Tam, gdzie spłynął Cilit, potworzyły się takie czyste smużki. No to wyczyściłam wszystko i łazienka jak nowa :cool:

    Na fugi to w telesprzedaży jakiś środek polecali, taki "korektor" przeciwgrzybiczy. Ale czy to tam dobre, to nie wiem... :confused:

    Do mleczka Cif to ja z rezerwą podchodzę - pół roku się męczyłam z białymi zaciekami po nim na kabinie właśnie, jak mi zasechł, bo nie widziałam, że się nie spłukał. A mam taki - Cif Super Cream
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 16th 2011
     permalink
    Truskaweczko ostatnio czytalam o specjalnym impregnacie wlasnie do jasnych fug, ponoc trzeba go 2 a nawet 3razy nalozyc i mimo ze nie jest tani to dostaje dobre recenzje od uzytkownikow. Chce biale plytki wiec sila rzeczy jasna fuga musi pojsc, teraz mielismy zolte i w miare niezle sie myly
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeNov 16th 2011
     permalink
    W tym roku czyściła mi taka pani dywan karcherem, wyglądał potem całkiem fajnie, ale schnął 3 dni. Dobrze, że pod spód dałam folię malarską, bo by mi parkiet rozmókł. W Niemczech można też taki specjalny odkurzacz do prania dywanów w Rossmannie i w każdym większym sklepie z dywanami wypożyczyć.
    --
  17.  permalink
    moze to zalezy od karchera, bo u mnie podłoga była tylko minimalnie mokra.
    U nas takie profesjonalne odkurzacze do prania można wypożyczyć w komforcie za złotówkę. Trzeba tylko kupić u nich środek do prania dywanów- chyba za 5o zł.
  18.  permalink
    MrsHyde a jak to coś się nazywa? :smile: Białe płytki - super, takie klasyczne i eleganckie :smile:
    -- ............
    •  
      CommentAuthorPuzzle
    • CommentTimeNov 17th 2011
     permalink
    Ja zabezpieczyć jak płytek nie miałam gdyż my wynajmujemy na razie mieszkanie, w swoim na pewno o wszystko zadbam :)
    •  
      CommentAuthorglinusia
    • CommentTimeNov 17th 2011
     permalink
    Fajne sposoby na różne sposoby czyszczenia można obejrzeć w angielskim programie Porządek musi być (How clean is your house na DOMO TV) albo w polskim odpowiedniku Czysta chata na TV4, w których prowadzące biegają w rękawiczkach gumowych z piórkami :bigsmile:
    Mi najbardziej spodobał się sposób na maskotki których nie można wyprać. Do foliowego worka wrzucamy pluszaki, sodę oczyszczoną i mocno potrząsamy. Zostawiamy na jakiś czas i oczyszczamy pluszaki z resztek sody odkurzaczem lub szczotką.
    --
  19.  permalink
    Glinusia, ten pomysł z nieba mi spadł! Dzieciaki mają gigantyczne dwa michy, które za diabła do pralki wejść nie chcą (trudno się dziwić, są mojego wzrostu :devil:). Jak tą sodą zasypać? Ile jej mniej więcej? Zasypać na biało, czy tak oszronić tylko?
    •  
      CommentAuthorglinusia
    • CommentTimeNov 17th 2011
     permalink
    Jeżeli pluszak jest mocno zabrudzony to zasypać równomiernie, na biało i proponuję nawet na noc zostawić. Ja zwykle takie małe miśki tylko oszraniam i więcej trzęsę a Tobie będzie trochę ciężko z tymi gigantami hihihi
    --
  20.  permalink
    Poczytałam, rady spisałam , ba! Nawet o 8 przed sklepem zalegałam w celu kupienia cilit bangu! Dzisiaj zaczynam walkę z prysznicewm i osadem z mydła!
  21.  permalink
    Dziewczyny mam problem :confused: Mam ozdobną poduszkę która leży na kanapie i pech chciał, że mój mały koteczek ją zsiusiał i teraz nie wiem jak ja wyprać:confused: Do pralki jej nie włożę bo się boję, że coś sie stanie a jak ręcznie ja wypiorę to będzie mi schnąć przez tydzień :confused:
    -- ............
    •  
      CommentAuthormorkub
    • CommentTimeNov 21st 2011
     permalink
    To wypierz ręcznie i potem wywiruj w pralce tylko, ale włóż ją do woreczka na pranie albo do poszewki zamykanej i nie wiruj samej poduszki, tylko w pełnej pralce, żeby tak sama po bębnie nie latała. Choć ja bym się pewnie nie szczypała, tylko wyprała w pralce ;)
  22.  permalink
    No właśnie ja się boję ją dać do pralki ale zrobię tak jak mówisz :wink:
    -- ............
    •  
      CommentAuthorFiufiu
    • CommentTimeNov 21st 2011
     permalink
    A pralnia?
    --
  23.  permalink
    Wyprałam tak jak radziła morkub i jest wsio oki :wink: Dzięki :wink:
    -- ............
    •  
      CommentAuthornibriana
    • CommentTimeNov 21st 2011
     permalink
    Myślałam, żę w temacie chodzi o jakiś system sprzątania np. myję okna co 3 m-ce i zawsze przy okazji myję żyrandole i karnisze...
    choć bardziej by się przydała metoda na okiełznanie dziecięcych zabawek :wink:
    --
  24.  permalink
    A myślałaś o takich specjalnych organizatorach kolorowych? Nie wiem jak to się nazywa..Takie worki wiszące :wink: Twoja córcia jeszcze jest mała ale Tobie by to szło sprawnie - wyciągasz i wkładasz :wink: I przy okazji gratuluję :bigsmile::wink:
    -- ............
  25.  permalink
    Ja tam swoim łazienkowym systemem się "pochwaliłam" :cool:

    Agnieszko i jak tam Cilit? Dał radę? :smile:

    Na zabawki to my mamy skrzynie na kółkach. A do mycia woda z płynem do mycia naczyń. Jeśli zabawki są z elektroniką, to je tylko przecieram wilgotną gąbką.
    A pluszaki do pralki i za uszy na linkę - poza tymi gigantami. Chociaż Teściowa ma większy otwór w bębnie, to taką wielką mychę udało jej się wtargać do pralki :cool:
    •  
      CommentAuthorbrombap
    • CommentTimeNov 21st 2011
     permalink
    Może nie do końca w temacie- ale może macie jakiś sposób na wyczyszczenie skórzanych rękawiczek? Mam czerwone, które po odśnieżaniu samochodu w ubiegłym roku mają dużo czarnych plam...
    --
    •  
      CommentAuthorkarakal
    • CommentTimeNov 21st 2011
     permalink
    w zeszłym tygodniu byłam na szkoleniu u producenta aramtury łazienkowej.
    cytuję " Broń was Boże przed czyszczeniem baterii specyfikami ze sklepów. Po każdym myciu rąk przemywacie baterię mydłem i spłukujecie. wystarczy"
  26.  permalink
    Fretka_Flynn: Agnieszko i jak tam Cilit? Dał radę?


    No dał:bigsmile: W szoku byłam bo wybrałam werjse dla leniuchów. Spryskałam i obserwowałam. Po czym wzięłam i wodą spłukałam. Żadnych ściereczek ani innych gadżetów. Jest ładnie. Następnym razem zmuszę się do skorzystania ze ściereczki i będzie idealnie. Dziękuję za polecenie tego:bigsmile:
    • CommentAuthorpkpati
    • CommentTimeNov 21st 2011
     permalink
    Truskaveczka, jakbyś miała jeszcze problemy z kocim moczem to wypróbuj środek Urine Off. Butelka 500 ml kosztuje ok. 50 zł, ale mi starczyła na 2 lata. A środek na prawdę jest skuteczny.
    •  
      CommentAuthorMartucha84
    • CommentTimeNov 22nd 2011
     permalink
    Ja mam do Was pytanie troszkę z innej beczki...otóż czy ktoś wie jak pozbyć się pająków? W sierpniu się przeprowadziliśmy do domu który chyba stał dość długo pusty...było pełno pajęczyn i pająków. Posprzątaliśmy dokładnie, potem robiliśmy malowanie i znowu generalne porządki...uszczelniliśmy okna, wymyliśmy elewację (tam to dopiero ich było pełno) i jakoś przez chwilę wydawało się że jest ich mniej i jak już są to malutkie. A wczoraj znów zobaczyłam takiego byka wielkiego tłustego w kuchni...normalnie aż mnie ciary przechodzą...a zupełnie nie wiem co możemy jeszcze zrobić:cry:
  27.  permalink
    pkpati oo muszę go poszukać bo ten mały śmierdziuszek wszędzie siusia tylko nie do kuwety:angry:
    -- ............
  28.  permalink
    Brombap, temat rzeka i miejsce się znajdzie nawet na rękawiczki :wink: Te czarne plamy to najpewniej zdarta wierzchnia warstwa... Chyba pomoże tylko restauracja powierzchni, ale nie wiem, czy na odzieży się sprawdzi. Do skórzanej tapicerki są odpowiednie szpachle, impregnaty i pasty koloryzujące. Lub oddanie do centrum renowacji skór. Jednak jest to horrendalnie drogie, zatem - skórka za wyprawkę... Nie wiem, czy warto. Osobiście ja nie znam lepszego sposobu :sad:

    Olimpijko, a czy pan specjalista powiedział, jakiego mydła używać? Bo po moim zostają straszne osady - jak w reklamie Dove :confused:
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.