Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeMay 12th 2009
     permalink
    podwójna szkoda :sad:
    --
    •  
      CommentAuthorhimeko
    • CommentTimeMay 19th 2009 zmieniony
     permalink
    Następny "kwiatek" do kolekcji bzdur o NPR (cytat pochodzi ze strony apteki internetowej Dbam o Zdrowie; autor Katarzyna Sosińska)

    Przyjmuje się, że wzrastająca temperatura w połowie cyklu daje znać o owulacji. Na cztery dni przed wzrostem temperatury zaleca się powstrzymanie się od stosunków, tak samo jest na trzy lub cztery dni po zakończeniu wzrostu temperatury. Skuteczność tej metody jest dość wysoka pod warunkiem odpowiedniej sumienności w prowadzeniu wykresów. Mierzenie temperatury również rządzi się swoimi prawami. Temperaturę podstawową mierzymy:
    • po minimum trzygodzinnym śnie
    • przez ok. 5 min (zależnie od termometru)
    • nie opuszczając łóżka
    • bezpośrednio po obudzeniu się.

    Każdy z cykli zapisywać się powinno na oddzielnych kartkach. Temperatura powinna być mierzona cały czas w tym samym miejscu (pochwa, pacha, odbyt). Powinien być wykorzystywany cały czas ten sam termometr. Za każdym razem pomiar powinien odbywać się w tym samym czasie, lecz w godzinach pomiędzy 4:00, a 10:00 rano. Temperatura wyższa oznacza okres płodny. Spadek temperatury występuje po zakończeniu jajeczkowania, a po nim następuje okres niepłodny, w którym kobieta nie może zajść w ciążę.
    • Metoda angielska, inaczej podwójnego sprawdzenia – to najskuteczniejsza z grona metod naturalnych. Łączy w sobie metodę termiczną z metodą Billingsa.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 20th 2009
     permalink
    Trochę prawdy, trochę bzdur, w rezultacie zamęt w głowie czytelniczki.
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeMay 20th 2009
     permalink
    Ktoś coś gdzieś słyszał, ale sam nie wie dokładnie co.
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorlarenata
    • CommentTimeMay 20th 2009
     permalink
    Jestem pewna że osoby piszące tego typu artykuły nie mają wiele wspólnego z npr, a na pewno same nie stosują npr.
    Więc jak mogą być wiarygodne?
    Tylko zamęt sieją....
    •  
      CommentAuthorJokami
    • CommentTimeMay 20th 2009
     permalink
    I co Dorotko, dostałaś odpowiedź?
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeMay 21st 2009
     permalink
    Nie dostałam:cry:
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorJokami
    • CommentTimeMay 21st 2009
     permalink
    Czyżby ich zatkało? ;)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeMay 22nd 2009
     permalink
    Strażnica 1 czerwca 2009

    Czy wszystkie religie prowadzą do tego samego Boga?

    [Autor wymienia różnice w nauczaniu różnych religii.]

    Kontrola urodzin w zasadzie jest u katolików oficjalnie zabroniona, natomiast protestanci ją dopuszczają.

    Widać, że tłumaczenie z ang. jest dosłowne. :-)
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeMay 29th 2009
     permalink
    Antykoncepcja świadome rodzicielstwo - cytat również z Dbam o zdrowie, tylko inny artykuł.


    METODA OBJAWOWO – TERMICZNA

    Polega na codziennej obserwacji śluzu pochwowego i mierzeniu temperatury ciała przez kobietę. Jest to metoda tania (potrzebny jest tylko termometr, najlepiej rtęciowy) i nie oddziaływująca na organizm kobiety. Wymaga jednak dużej systematyczności i dokładności, wobec tego nie jest odpowiednia dla nastolatek, kobiet o nieregularnych cyklach i kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Wskaźnik jej skuteczności jest niski – indeks Pearla 3,3-35.

    :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorFemme
    • CommentTimeJun 1st 2009
     permalink
    Nieodpowiednie dla nastolatek? Cóż za absurd. NPR/MRP są nieodpowiednie dla kobiet nieodpowiedzialnych, a te znajdą się w każdej grupie wiekowej. ;)
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 1st 2009
     permalink
    He he.

    Uwaga: w "Poradniku Domowym" z lipca będzie przegląd metod anty tradycyjnych i nowoczesnych.
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJun 1st 2009
     permalink
    Trzeba będzie zakupić :)
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 1st 2009
     permalink
    Tak, tak.
    Może inne pisma też poruszą ten temat?
    --
    •  
      CommentAuthormarqotka
    • CommentTimeJun 1st 2009
     permalink
    Cóż się dziwić - idzie lato, młodzież wyjeżdża... he he he ;) Dobrze że chociaż jakaś akcja uświadamiająca się dzieje. Gdyby tylko jeszcze poziom trzymała...
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 1st 2009
     permalink
    Akcja bardziej marketingowa niż uświadamiająca.
    --
    •  
      CommentAuthorFemme
    • CommentTimeJun 1st 2009
     permalink
    Od uświadamiania to nie media, tylko rodzice.
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJun 11th 2009
     permalink
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 11th 2009 zmieniony
     permalink
    Nowe oblicze strony.
    Współpracują nawet z seksedukatorem Federy.
    Nowość: kalkulator "antykoncepcyjny" - ile czasu upłynęło od ostatniego stosunku i ile czasu zostało na"świadomą" decyzję...
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeJun 11th 2009
     permalink
    Ale muszę i tak "pochwalić" wpadkę bo w miarę dokładnie opisali wzrost temp:

    Temperatura ciała kobiety podnosi się zaraz po owulacji i na podwyższonym poziomie pozostaje przez około dwa tygodnie. Dlatego, mierzenie temperatury w trakcie cyklu miesiączkowego może pomóc w określeniu dnia największej płodności. Aby pomiary były wystarczająco dokładne, powinnaś mieć termometr z podziałką zawierającą dziesiąte części stopnia Celsjusza. Termometry takie są do nabycia w aptece. Wyniki każdego pomiaru (codziennie rano, zaraz po wstaniu z łóżka) należy zapisywać tak, że powstaje wykres zmian temperatury. Pomiary zwykle rozpoczyna się od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Aby wyniki były pozbawione błędu, przed pomiarem zawsze dokładnie strząśnij termometr. Zapewni ci to prawidłowy odczyt. Zwyżka temperatury o pół stopnia, w drugiej połowie cyklu znaczy, że wystąpiło jajeczkowanie, a brak wzrostu temperatury świadczy o braku owulacji. Jeśli zaszłaś w ciążę, temperatura pozostanie podwyższona, jeśli nie - spadnie do poprzedniej wartości na początku krwawienia miesiączkowego. Główną niedogodności tej metody jest to, że temperatura rośnie po owulacji, czyli wykres nie jest przydatny do planowania pożycia w pierwszym miesiącu obserwacji. Ale prowadzenie takich pomiarów przez kilka miesięcy pozwoli Ci na poznanie okresu, w którym występuje owulacja. Daje ci to także możliwość wyznaczania dni płodnych i dni niepłodnych.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 11th 2009
     permalink
    Bzdurą jest to, że metoda termiczna nie pozwala rozpoznać płodności w 1. cyklu.
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 11th 2009
     permalink
    No jest parę nieścisłości
    AND222S: zaraz po wstaniu z łóżka

    AND222S: przed pomiarem zawsze dokładnie strząśnij termometr

    AND222S: Zwyżka temperatury o pół stopnia, w drugiej połowie cyklu znaczy,
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeJun 11th 2009
     permalink
    No tak ale miałam na myśli to że nie pojechali po metodzie jako zawodna i do dupy i dla bardzo systematyczno - zdyscyplinowanych osób - jak to można przeczytać w większości tego typu stron
    --
    •  
      CommentAuthordorah
    • CommentTimeJun 12th 2009
     permalink
    Fakt, to trzeba przyznać
    -- chętnie pomogę w interpretacji
    •  
      CommentAuthormarqotka
    • CommentTimeJun 14th 2009
     permalink
    Przecież łykanie tabletki też wymaga systematyczności, a założenie gumki pewnej (samo)dyscypliny... Argument, jak dla mnie, bez sensu ;)
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJun 14th 2009
     permalink
    Masz rację, marqotko, a jednak ten argument o potrzebie systematyczności ładnych parę lat odstraszał mnie od NPR. A tymczasem szybko okazało się, że uciążliwość to jeden z mitów, bo nie jest wcale większa niż przy łykaniu tych nieszczęsnych tabletek...
    •  
      CommentAuthormarqotka
    • CommentTimeJun 14th 2009
     permalink
    Dokładnie :) To samo mówię mojemu mężowi, który nadal uważa, że NMPR nie nadaje się dla 85% społeczeństwa właśnie ze względu na wymóg systematyczności i "pamiętania jaki to dzień" :D:D
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeJun 15th 2009
     permalink
    marqotka: Przecież łykanie tabletki też wymaga systematyczności, a założenie gumki pewnej (samo)dyscypliny... Argument, jak dla mnie, bez sensu ;)
    hmm to główny argument który zniechęca mnie do tabletek - rozrzut 3 godzinny może się okazać dla mnie za mały bo ja po prostu zapominam o tabletkach nawet takich jak witaminy. Jakoś z założeniem gumki nam jest łatwiej niż z tabletkami
    Wiem co podręczniki mówią o mierzeniu temp ale też wiem że da się ciut naciągnąć niektóre rzeczy choćby jak mierzenie temp. Ja jej nie mierzę od razu po otwarciu oczu ale od razu jak się obudzę wstaje i idę do wc i tam mierzę. Nie jestem w stanie tego zrobić w łóżku. Mimo tego wykres jest miarodajny i jak na razie się sprawdza a robię tak od długiego czasu
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 15th 2009
     permalink
    3-godzinny dotyczy tylko jednoskładnikowych.
    Kippleyowie dopuszczają pomiar w czasie codziennych takich samych czynności - najważniejsze to aby sprawdzić, czy wykres jest czytelny.

    Obawiam się, że brak systematyczności dużo gorzej odbija się na skuteczności tabletek niż samoobserwacji. Wystarczy zapomnieć 1, aby cała walka z ciążą szła na marne. Brak 1 pomiaru/obserwacji większej zmiany nie czyni, ew. przesuwa niepłodność, nic więcej.
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeJun 15th 2009
     permalink
    Ama jak widać (poza ostatnim) jest czytelny i raczej wiarygodny hmm inaczej pewnie byłabym już w ciąży
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 15th 2009
     permalink
    Zakłócenia mogą się zdarzyć każdemu.
    Wg Rotzera kontynuujesz cykl, jeśli nie było skoku, a krwawienie traktujesz jak śródcykliczne, a nie @.
    --
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeJun 15th 2009
     permalink
    Ama nie ten wątek hihihi ale żeby nie ciągnąć tasiemca założyłam nowy tratując krwawienie jako śródcykliczne i zakładając płodność od początku
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 23rd 2009
     permalink
    UWAGA: W numerze 2/2009 kwartalnika Family Medicine & Primary Care Review ukaże się artykuł pt. Association of knowledge about the date of menstrual bleeding with method of contraception (Znajomość terminu krwawienia miesięcznego w zależności od metody stosowanej antykoncepcji).
    Oprócz użytkowniczek anty do badań włączono użytkowniczki kalendarzyka, metody termicznej i objawowo-termicznej (prawie 20% badanych).
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeJun 30th 2009
     permalink
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 30th 2009
     permalink
    Ach, nie zauważyłam.
    W "Zdrowiu" jest festiwal nauczania Tulimowskiego.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 30th 2009
     permalink
    Przyjaciel, przyjaciółka

    Bycie piękną, pociągającą i dotrzymującą kroku obowiązującym trendom jest zajęciem absorbującym i wyczerpującym kobiety, dodajmy - te wystarczająco młode, by dobrze na nich zarobić. Na pociechę wynaleziono dla nich idealny podręczny bagaż, niekrępujący i starannie polakierowany, skrzyżowanie dawnej "literatury dla kucharek" i niezawodnej w usypianiu kołysanki. Można weń wtulić nos i niepostrzeżenie minie najdłuższa podróż ekspresem czy samolotem. Magazyny dla kobiet wiernie jak nikt trzymają przy nich straż, tych, które są rzecz jasna wystarczająco ambitne, by nie zaniedbać niczego w trosce o sylwetkę, torebkę i makijaż.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJul 9th 2009 zmieniony
     permalink
    •  
      CommentAuthorFemme
    • CommentTimeJul 9th 2009
     permalink
    Pontoniarze są rozbrajający. :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 6th 2009
     permalink
    Sprawozdanie Rady MInistrów z wykonania Ustawy o planowaniu rodziny w 2008 r

    Anty str. 35

    Metody o najmniejszych efektach ubocznych (stosunek przerywany, metody naturalne, spermicydy) charakteryzuje też mniejsza skuteczność. Metody o większych efektach ubocznych (...) mają najwyższą skuteczność.

    Albo mała skuteczność, albo uszczerbek na zdrowiu - żaden wybór.
    --
    •  
      CommentAuthorFemme
    • CommentTimeAug 7th 2009
     permalink
    Spermicydy są podobno szkodliwe - mogą wywoływać stany zapalne.
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeAug 7th 2009
     permalink
    Otóż to. Kto używał, ten pewnie zna zawartość ulotki.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 11th 2009 zmieniony
     permalink
    •  
      CommentAuthorFemme
    • CommentTimeSep 14th 2009 zmieniony
     permalink
    Schorzenia takie jak HIV, wzw C, wzw B, kiła, rzeżączka oraz kilka innych z łatwością przenoszą się drogą płciową.

    WZW właściwie nie przenosi się drogą płciową. Autor artykułu chyba jest generalnie bardzo słabo zorientowany w temacie. :sad:
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 15th 2009
     permalink
    Pojawiły się komentarze do i ze strony gin na temat NPR.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 16th 2009
     permalink
    Wykład w ramach Festiwalu Nauki
    W Lublinie potrafią. Medycyny nie ma wcale. Jest tylko biologia i etyka.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 20th 2009
     permalink
    dr n. med. Andrzej Początek „Mały poradnik zdrowia dziecka. Rady dla rodziców” Wyd. II poprawione Warszawa PZWL 1984

    Problemy wieku rozwojowego
    Zapobieganie ciąży
    (...)
    1.Metody fizjologiczne (biologiczne) polegają na wykorzystywaniu fizjologicznych okresów niepłodności kobiety w czasie trwania cyklu miesiączkowego. (...)
    [opis kalendarzyka dla 28-dniowego cyklu]
    [opis metody termicznej]
    Temperatura ciała wzrasta bowiem w okresie jajeczkowania od 4 do 6 st. C. Po kilku miesiącach regularnych pomiarów temperatury kobieta potrafi już dokładnie na tej podstawie określić, w których dniach wypada u niej okres największej płodności.
    --
    •  
      CommentAuthorluczynka
    • CommentTimeSep 20th 2009
     permalink
    36,6 + 6 st = jakaś biedna, ugotowana kobieta, której zachciało się jajeczkować...
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 21st 2009
     permalink
    Przygotowujemy stosy niepotrzebnych książek na sprzedaż. Z powyższej korzystali moi rodzice.
    Znalazło się też poprzednie wydanie tej książki z 1980 r., ale tam nie było takich szczegółów. Kalendarzyk owszem, niepłodność 10-18dc u regularnych i właściwie tyle. Reszta o anty, spirale dostępne tylko w Peweksie, globulki i prezerwatywy. Do tego tabletki, ale niemające 100% skuteczności, konieczność brania pod ścisłą kontrolą lekarską i ryzyko działań ubocznych. W nowym wydaniu autor dodał więcej szczegółów o najwyraźniej słabo znanej metodzie termicznej i przedobrzył.
    --
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeSep 23rd 2009
     permalink


    Gdy zorientowałam się, że jestem w ciąży i udałam się do lekarza, ten od razu wyliczył termin porodu. Ja też wyliczyłam i wyszły różne. On po prostu coś dodał i odjął, ja przypomniałam sobie, kiedy mogło się to stać, a ponieważ akurat wtedy przerwałam zwykłą antykoncepcję i zastosowałam – jako jeden z nielicznych razy w moim życiu – naturalne metody planowania rodziny, toteż wiedziałam, że ciąża jest cudem natury, bo wpadłam w nią wtedy, kiedy – jak twierdzi słynna doradczyni prawicowych premierów doktor Wujkowska – wpaść w nią już nie sposób. Dlatego też naturalne metody planowania rodziny uważam za niezły środek na powiększenie populacji, zwłaszcza wśród tych, którzy zawierzają konserwatystom.
    --
    •  
      CommentAuthorNatalaa
    • CommentTimeSep 23rd 2009
     permalink
    Amazonka: naturalne metody planowania rodziny uważam za niezły środek na powiększenie populacji,
    :shocked::confused:
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.