Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    Bede probowac, zobaczymy co z tego wyjdzie.

    Treść doklejona: 19.12.19 16:57
    Jeszcze polecal mi dla Wiktora serie Pucio i "Kocham czytac"
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeDec 19th 2019
     permalink
    O ile będzie słuchał. Mój opcji nie było. Za to teraz książki lubi, sam czyta... Także jakby co to się nie zrazaj.
    --
  2.  permalink
    Ogolnie mamy dwie ksiazki pucia. Jedna duza i jedna mala. Z duzej za bardzo nie korzystamy, bo nie chce. A z malej, zrobi kilka rzeczy, ale nic nie powtorzy.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 19th 2019 zmieniony
     permalink
    U nas też nie ma opcji, żeby Frycek słuchał jak mu czytam. Książeczki sam dotąd oglądał, a jak próbowałam z nim, to od razu awantura była. Ale od 2-3 tygodni sam przychodzi żeby z nim oglądać. Zaczął pokazywać wreszcie, jak o coś pytam żeby wskazał. Lubi bardzo książeczkę, która mi po Heniu została Dzień Malucha (jest cała seria Obrazki Dla Maluchów). Podsuwam mu też Na Ulicy Czereśniowej. Jeszcze niedawno chętnie oglądał książeczki czarno-biale dla niemowlaków, których wcześniej nie chciał.
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeDec 19th 2019
     permalink
    A to już postęp Marion... To już taki krok by jakoś "normalnie" spędzać czas z własnym dzieckiem.
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeDec 19th 2019 zmieniony
     permalink
    tylkonadzis, dziewczyny tu sie lepiej znają. Ale ja bym cisnęła z tymi papierami już teraz, natychmiast gdzie się da i ile sie da. Teraz święta, urlopy, zaraz sylwester, potem 3 króli i nagle się okaże ze 30 dni minęło i wszystko szlag trafi.
    Jeśli nie mam racji, to mnie poprawcie, bo ja nie składałam nigdy takich wniosków.
    Liczy się data pierwszego złożenia? można złożyć niepełne i uzupełniać w trakcie?
    Bo w tym roku na końcówce wyjątkowo długie święta wychodzą...
    Ale generalnie to super że coś w końcu namacalnie jest.
    Masz punkt zaczepienia.
    a głupim chłopem się nie przejmuj...
    Ja myślę, wnioskując po różnych twoich wpisach, że twój facet nie przyjmuje tego do wiadomości, bo się wstydzi. Może się mylę, ale pewnie nie umiałby przyznać przed kolegami ze coś jest nie tak. Poza tym wielu ludzi nadal nie rozumie co to autyzm, boją się nieznanego i wrzucają do jednego worka z inymi niepełnosprawnościami...
    --
    • CommentAuthortylkonadzis
    • CommentTimeDec 20th 2019 zmieniony
     permalink
    Psychiatra mowil, ze niby mozna zlozyc nie pelne i potem uzupelnic. Ale nie wiem jak dlugo bede czekac na PPP, bo ponoc to tez potrzebne.
    W sumie to nie wiem czy samo zaswiadczenie i odpis z wizyty wystarczy do komisji.

    To wtedy tam gdzie dzieki Elfice sie zapisalam na marca, to juz nie isc, jak mam ta diagnoze?


    Wgl powiem, ze odkad kupilam Wiktorowi zelowe kredki, to ciagle chce nimi rysowac. Jak wczesniej ze wszystkiego strzelal, tak teraz przychodzi bierze kredki i pokazuje na kartki, ze mam mu dac i sobie rysuje jakies linie, kropki i krzywe kolka. Potem przychodzi do mnie i pokazuje co narysowal.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 20th 2019 zmieniony
     permalink
    karolciat: można złożyć niepełne i uzupełniać w trakcie?

    Ja w dokumentach o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dałam xero zaświadczenia lekarskiego - a chcieli oryginał. Komplet dokumentów mimo to złożyłam, a zaświadczenie doniosłam później. Termin komisji miałam wyznaczony 3 tyg. po złożeniu dokumentów.

    Także ja bym skompletowała dokumenty i zaniosła do MOPSu/MOPRu z adnotacją, że czekam na papiery z PPP i doniosę. A w PPP cisnęłabym na maxa ludzi - dzwoniła, przychodziła osobiście, a nawet napisała pismo, że pilnie potrzebuję papierów. Tym bardziej, że Wiktor już tam był, psycholog go widział, więc to tylko dobra wola kogoś, żeby jedynie wydrukowali opinię. A jak się zasłonią świętami i nowym rokiem, to poproś na piśmie odmowę z uzasadnieniem - myślę, że od razu zmienią płytę.
  3.  permalink
    W PPP Mowila, ze ktos inny zajmuje sie KS i komisja musi byc.

    Nie porzebuje nigdzie wiecej zaswiadczen, ze Wiktor ma Autyzm?

    Jakie dokladnie dokumenty powinnam zaniesc na komisje?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 20th 2019 zmieniony
     permalink
    tylkonadzis: Jakie dokladnie dokumenty powinnam zaniesc na komisje?

    Papier od psychiatry, że to autyzm, to już jest bardzo dużo. Ale skompletuj wszystko to, co masz (daj xero wszelkich dokumentów, a oryginały zostaw sobie) - wyniki badań (np. słuchu), opinie psychologów, logopedów, zaświadczenie od neurologa, zapis EEG (nie pamiętam czy robiłaś). Im więcej, tym lepiej.

    A ten papier od psychiatry, to co to dokładnie jest? Bo u mnie w MOPSie chcieli zaświadczenie lekarskie, ale na ICH druku. U Ciebie w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Toruniu też chcą zaświadczenie lekarskie na własnym druku.
  4.  permalink
    Mam wlasnie ten druk, specjalnie go sobie wydrukowalam. Nigdzie indziej takie zaswiadczenie nie bedzie mi potrzebne?
    Jak czytalam to oni chca kopie, ale ze zgodnoscia z oryginalem? Jak mam im to zrobic? Mam zapis EEG, badanie sluchu (nie ABR), opinii logopedycznej i psychologicznej nie mam. Od Neurologa tez mam wziac czy to nie potrzebne?

    Treść doklejona: 20.12.19 08:20
    Moje zaswiadczenie rozni sie kilkoma detalami
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 20th 2019 zmieniony
     permalink
    Tutaj masz wniosek o wydanie orzeczenie o niepełnosprawności - jest w nim wyraźnie napisane, że:

    do oryginału wniosku należy załączyć
    1. Zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza leczącego (rodzinnego lub specjalistę) na
    obowiązującym druku ( oryginał ). Zaświadczenie zachowuje ważność 30 dni od daty wystawienia do dnia złożenia w Miejskim/Powiatowym Zespole.


    Dokumentację medyczną stanowią: karty informacyjne leczenia szpitalnego, historie chorób z poradni specjalistycznych i POZ, wyniki badań specjalistycznych ( np.: badanie wzroku: badanie dna oka, pole widzenia; badanie
    słuchu; rezonans magnetyczny; opisy do zdjęć rtg ), opinie i orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, aktualne wyniki testów psychologicznych oraz inne dokumenty mogące mieć wpływ na rozpatrzenie sprawy, np. aktualna opinia psychologa, pedagoga szkolnego, nauczyciela itp.


    Widzę też, że chcą albo oryginały dokumentów, albo xero, a potwierdzeniem za zgodność z oryginałem:

    Potwierdzenia za zgodność z oryginałem kserokopii dokumentu (karty informacyjnej leczenia szpitalnego, wyniku badania), który pozostaje w dokumentacji Zespołu może także dokonać pracownik przyjmujący wniosek, jeżeli przy składaniu wniosku zostanie przedstawiony oryginał dokumentu.
  5.  permalink
    Dobra ja mam jednak troche inny wniosek, to mam nadzieje, ze to zaswiadczenie przejdzie
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 20th 2019 zmieniony
     permalink
    tylkonadzis: Moje zaswiadczenie rozni sie kilkoma detalami

    To nie dobrze. MUSISZ mieć zaświadczenie lekarskie na druku z Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Toruniu.
    Jest ono wystawiane tylko na potrzeby wydania orzeczenie o niepełnosprawności i nigdzie indziej nie będzie Ci potrzebne.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    tylkonadzis: Jak czytalam to oni chca kopie, ale ze zgodnoscia z oryginalem? Jak mam im to zrobic?

    Zostawisz im kopie wszelkich dokumentów (poxeruj wszystko), ale weź oryginały i pracownik przyjmujący dokumenty sam sobie potwierdzi za zgodność z oryginałem widząc te oryginały.
    tylkonadzis: Mam zapis EEG, badanie sluchu (nie ABR), opinii logopedycznej i psychologicznej nie mam. Od Neurologa tez mam wziac czy to nie potrzebne?

    Dajesz wszystko co masz na temat Wiktora. nawet wypis ze szpitala.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    Dopytaj w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności czy może być zaświadczenie na trochę innym druku.
    • CommentAuthortylkonadzis
    • CommentTimeDec 20th 2019 zmieniony
     permalink
    Dziekuje Marion

    Treść doklejona: 20.12.19 08:42

    To zaswiadczenie moze byc, wazne zeby mialo w naglowku "wydane dla potrzeb zespolu do spraw orzekania o niepelnosprawnosci", a moje to posiada.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 20th 2019 zmieniony
     permalink
    Else: A to już postęp Marion... To już taki krok by jakoś "normalnie" spędzać czas z własnym dzieckiem.

    No jest postęp w tym temacie.

    Ostatnio znacznie poprawił się kontakt wzrokowy - wręcz sam szuka mojego wzroku, nachyla się lub ściąga mnie wzorkiem. Jak coś robi ciekawego, coś fajnego zobaczy, lub coś nabroi (np. rozleje), to od razu zerka na mnie i pytającym wzrokiem oczekuje mojej reakcji. CUDOWNE to jest :heartsabove: Tak długo na to czekałam :bigsmile:

    Generalnie mamy postęp od listopada.
    Próbuje powtarzać sylaby, coś tam sam do siebie "mówi", używając głosek, których wcześniej nie było. Inaczej się bawi (w sensie pozytywnym), więcej i chętniej "czyta" (w końcu z nami!) i wreszcie pokazuje cokolwiek w książkach. Jest bystrzejszy, lepiej "kontaktuje". Układa klocki, próbuje rysować. Zmniejszyły się napady złości - zarówno ich ilość jak i intensywność.
    Te wszystkie zmiany na plus zaczęły dziać się po zmianie dawkowania CBD. We wrześniu i październiku dawałam mu samowolnie 1 kroplę oleju 2%-wego. Potem skonsultowałam kwestię ze "znawcą tematu" - systematycznie co kilka dni zwiększałam dawkę. Teraz mamy olej 4% (dawka 3x dziennie po 2 krople) i stały kontakt z doradcą.
    Wg mnie, postęp ewidentnie powiązany z olejem. Nie mam za bardzo podstaw, by z czymś innym łączyć tak znaczny "skok" w rozwoju.
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    U nas kopie nie przeszły. Musiałam jechać do lekarzy po pieczątkę. Niestety musi to być też akurat ten lekarz który wystawił dokument. Raz zdarzyło mi się że Pani w orzecznictwie mi kserowala dokumenty i od razu przystawla pieczitki "zgodne z oryginałem".
    --
  6.  permalink
    Dzwonilam, u nas przejdzie. W sensie ze mam oryginal i kopie przyniesc, oni sami sobie potwierdza
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    No i super.
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    To super... I nas zależy kto był w sekretariacie. Jedni pomagali inni utrudniali i kufa do Bydgoszczy chyba 3x jechałam.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 20th 2019 zmieniony
     permalink
    Else, Ty się chyba znasz dobrze na tym temacie.

    Tylkonadzis po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności będzie wnioskować o zasiłek pielęgnacyjny. Ale czy może o coś więcej? Na przykład o świadczenie pielęgnacyjne - bo ona chyba nie pracuje. Dostawałaby prawie 1600 zł.
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    Taaak. Jak pójdzie do urzędu miasta to od razu Pani jej da wszystko co potrzebuje. Czyli zasiłki 1580 (od stycznia podobno więcej), 200 (z czymś), rehabilitacyjny... Koło 2000 będzie miała.

    A Ty pobierasz coś? Bo tobie jeśli masz orzeczenie i punkt chyba 7 należy się ten mały zasiłek 200 z czymś

    Treść doklejona: 20.12.19 10:46
    Aaaa i jeśli będzie miała niepełnosprawność od urodzenia to prawdopodobnie 1 zasiłek dostanie z wyrównaniem. U nas to było 3 mce. Także jeśli będzie tak samo to nawet jakieś fajne badania czy konsultacje prywatnie będzie mogła zainwestować. Warunek żeby złożyć od razu. Ja tylko ten zasiłek. Mały dostałam bo pracowałam...
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 20th 2019 zmieniony
     permalink
    Else: A Ty pobierasz coś? Bo tobie jeśli masz orzeczenie i punkt chyba 7 należy się ten mały zasiłek 200 z czymś

    Mamy w orzeczeniu pkt 7 i 8.
    Ja pracuję, więc mam tylko zasiłek pielęgnacyjny (aktualnie 215,84 zł) - wnioskowałam o niego od razu po otrzymaniu orzeczenia o niepełnosprawności.
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    O no ładnie pielęgnacyjny, a ja dziś nie myślę. Nie dość że w biegu to jeszcze zero koncentracji przez anemię, także bierzcie na mnie poprawkę.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    Tylkonadzis, witam w zacnym gronie ;)
    tam, co Ci mówiłam już termin możesz zwolnić bo to co potrzebujecie - czyli diagnoza, macie.
    Karo dobrze pisze. składaj już teraz, zaraz. niech sobie leży już w trakcie wolnego, ale przynajmniej terminy masz zachowane.
    teraz trzymam kciuki za pkt 7 i 8 tym bardziej, że podwyżka świadczenia od nowego roku na 1830zł plus 215 pielęgnacyjnego, plus jeśli masz rodzinne 90zł rehabilitacyjnego.
    jak bym zrobiła jak Marysia, do wniosku dołożyła opis tego jak dziecko funkcjonuje, szczególnie te zaburzenia snu odpisz bo to nei są warunki do podjęcia pracy przez Ciebie przecież ;)
    a staremu nawet nie mów ile wynoszą zasiłki jeśli Wam przyznają punkty.
    jemu to się wpierdol należy.
    -- [/url]
  7.  permalink
    A dziekuje, rozgoszcze sie ;)
    Skladac nawet jak nie mam calej dokumentacji, a przede wszystkim opini z PPP i nie wiem czy zdaze ja miec?
    U niego wpierdol to za malo bedzie, serio xD
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    opinia ppp nie jest najważniejsza. najważniejsza jest diagnoza. możesz jeszcze dorzucić, jeśli masz od neurologa czy ten test co ostatnio pytałaś o wynik.

    tylkonadzis: U niego wpierdol to za malo bedzie, serio xD

    to tak jak mojemu ;P tylko mnie nie stać na rozwód ;P
    -- [/url]
  8.  permalink
    Od neurologa mam to zaswiadczenie co wypisalam, ze tam wszystko typu nieokreslonego, w PPP tez mowili, zeby ten wynik liczbowy dolozyc, jak nie bede miala opinii jeszcze.

    U mnie o tyle dobrze, ze ja slubu nie mam
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    To składaj wniosek z tym co masz i powiedz tak, jak dziewczyny pisały, że czekasz na ppp. Możesz się poskarżyć, ze nie chcą teraz nic zrobić, bo "święta". A w ppp idź i powiedz, ze święta świętami, ale termin to ci mogą wyznaczyć. Chyba, ze chcą pokryć koszty kolejnej wizyty syna, jak ci się zaświadczenie przedawni :wink:
    I faktycznie, jak już pozałatwiasz wszystko to się facetowi nie chwal o kasie, bo z niego niezły gagatek.
    Nie chcę w wasze bezpośrednie relacje ingerować, ale przy tym całokształcie przemyśl kwestie lokalowe (pisałyśmy o tym kiedyś na priv).
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    karolciat: jak już pozałatwiasz wszystko to się facetowi nie chwal o kasie

    Dokładnie!
    Do przelewów zasiłków wszędzie podawaj numer własnego konta.
  9.  permalink
    Wszedzie podaje swoj numer konta, on chyba nawet nie wie ile ja kasy dostaje.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    No i bardzo dobrze :tooth:
  10.  permalink
    W tym wniosku o orzeczenie wpisac, ze do celow:
    Zasilku pilegnacyjnego, swiadczenia pilegnacyjnego i korzystania z ulg i uprawnien na podstawie przepisow odrebnych, czy tego nie?

    Treść doklejona: 20.12.19 12:56
    Mam termin do PPP, 16 stycznia!. Pytalam czy mozna szybciej bo komisja o niepelnosprawnosc, ona mowila, ze tego nie potrzebuje tam, tylko zaswiadczenie od psychiatry, bo to dwie odrebne komisje
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    Marion, fajnie się czyta o tym, jak Frycek sobie radzi, jakie robię postępy :) może trochę odżyjesz, co?
    Tylkonadzis, radzisz sobie świetnie :)
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    tylkonadzis: Zasilku pilegnacyjnego, swiadczenia pilegnacyjnego i korzystania z ulg i uprawnien na podstawie przepisow odrebnych, czy tego nie?

    tak

    Treść doklejona: 20.12.19 14:07
    marion: Wg mnie, postęp ewidentnie powiązany z olejem. Nie mam za bardzo podstaw, by z czymś innym łączyć tak znaczny "skok" w rozwoju.

    zajebiście!
    -- [/url]
  11.  permalink
    Katka, dziekuje bardzo, milo slyszec:wink:
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeDec 20th 2019 zmieniony
     permalink
    katka_81: Marion, fajnie się czyta o tym, jak Frycek sobie radzi, jakie robię postępy :)

    elfika: zajebiście!

    No wiecie - spektakularnego szału też nie ma. W sensie, że nie zaczął nagle mówić pełnymi zdaniami itp. Z resztą nie liczyłam na nic takiego. Ale jednak coś drgnęło. Jest różnica między tym co było jeszcze we wrześniu, a co jest teraz. I cieszy to bardzo.
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeDec 20th 2019
     permalink
    Marion na ile wystarcza ci ten olej przy takim dawkowaniu?

    Ja teraz szukam jakiegoś neurologa co się zna na cbd z Bydgoszczy najlepiej. Mój syn bierze leki i nie mogę mu podać bez konsultacji bo z tego co mi matki pisały na forum olej podnosi dawkę np. Depakiny. Więc musiałabym poszukać kogoś kto mi to połączy, a przy dobrych wiatrach pomoże odstawić leki.

    Marion, bo nie zakodowałam, co w końcu z tą suplementacja wit b?
    --
  12.  permalink
    Powiedzcie mi cos, czy po roku terapii, moze Wiktor "zachowywac sie normalnie" i wtedy wyjsc ze tego Autyzmu nie ma? Nie pytam tego, bo nie wierze, ze ma ten Autyzm, tylko dlatego, ze stary mi cos wbija na glowe:shocked:

    A tak poza tym, to jak mowie do Wiktora pokaz gdzie tata, to pokazuje, jak pytam gdzie Olek, to pokazuje, jak pytam gdzie mama, to mowi mama i nie pokazuje na mnie.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeDec 23rd 2019
     permalink
    Jeśli to nie autyzm to wszystko jest możliwe. N
    Co do pokazywania co i kto gdzie jest to mój w tym wieku już też pokazywał. Bo to nie jest tak, że te dzieci się nie rozwijają wcale. Sporo umiejętności nabywają z opóźnieniem lub znacznym przyspieszeniem. Mój syn w wieku 2 lat już znał litery. Ty też możesz poszukać czegoś co Twój syn zacznie chlonac szybko. Szybciej od rówieśników.

    Treść doklejona: 23.12.19 08:12
    Nie pokazuje na Ciebie bo taki sobie schemat utworzył...
    --
  13.  permalink
    Bo wiesz, stary twierdzi ze ja z Wiktora zrobilam uposledzonego dla kasy :cry: i ze jak sie okaze ze to nie Autyzm, to... (nie napisze tego na forum xD). Twierdzi, ze jak to mozliwe, ze nikt nic nie widzi, a poszlam do psychiatry i dostalam swistek. Tak jakbym specjalnie to zrobila.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeDec 23rd 2019
     permalink
    To się go zapytaj co w takim razie zrobi gdy to się okaże autyzm. Przeprosi Cię? Wynagrodzi Ci ten czas kiedy niepotrzebnie cię stresował?

    U mojego syna nawet moje koleżanki nauczycielki nie widziały autyzmu. Też mnie Ciągle krytykowały że szukam chorób u syna. Pomimo, że akurat od tego środowiska człowiek spodziewa się wsparcia i zrozumienia, ani raz go nie dostałam. Tylko krytyka, obgadywanie...

    Ojciec Dawidka też na początku nie widział, szczególnie że sam ma autyzm więc wszystko to co ja widziałam jako zaburzenie on spostrzegal jako normalne, bo przecież on też tak miał /ma... Natomiast wziął dziad po czytał, pooglądać filmy na yt i stwierdził, że taaak, czytał że to, czy to jest cechą autyzmu ale jemu się wydaje, że to nie to... Z jednej strony dopuszcza do wiadomości ze dziecko może mieć autyzm z drugiej miał wątpliwości. Ale... co by nie mówić nigdy mnie nie krytykował, nie szantażowal. Specjalnie też nie pomagał w tej diagnozie, ale nie przeszkadzał i nie wywoływały we mnie poczucia winy.

    Treść doklejona: 23.12.19 09:16
    A i w ogóle przez to, że każdy mi mówił że se ten autyzm wymyśliłam, ludziłam się że on z tego wyrośnie i że będzie normalnie. Niestety nie wyrósł. Oczywiście że postępy zrobił olbrzymie. Był nawet czas że chciano mu cofnąć diagnozę, ale nastąpił regres i już nigdy nie osiągnęliśmy tego co było przed nim.

    W każdym razie do dzisiaj nikt mnie nie przeprosił za te miesiące, lata, kiedy robiono że mnie matkę wariatkę...

    A co by było gdyby oni mieli rację? No super. Bardzo bym chciała... W końcu która natka chce, aby jej ukochane dziecko miało takie problemy? Żadna...

    A z drugiej strony, wpedzona, w takie poczucie winy bałam się tego... Bo ja bym była do. Końca życia pietnowana przez panie nauczycielki...


    Koło zamkniete...
    --
  14.  permalink
    Nie mam pojecia. Wiadomo, ze lepiej jakby nie mial. Ale widac ze ma problemy i WWR i te inne mu sie przydadza. Jesli zrobi postepy i zacznie mowic, to powinien sie cieszyc, a nie wciskac mi ze wymyslilam mu ten Autyzm i szantazowac mnie, ze zrobilam to dla kasy.
    Ja rozumiem, ze on to wypiera, ale zeby takie cos gadac?
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeDec 23rd 2019
     permalink
    Szczerze mówiąc to nie koniec Twoich problemów. Przy dobrych predyspozycjacj dziecka. Przy właściwej terapii... Autysta może poczynić takie postępy że nawet Ciebie może zmylic i będziesz rozważać istnienie tego autyzmu. Bo młody zacznie mówić, a jak zacznie mówić to i mniej histerii, i wzrośnie rozumienie i wykonalnośc zadań i poleceń... I w ogóle dużo fajnych rzeczy. Taki bum... I też będziesz słuchała od partnera że on nie na autyzmu, bo....

    Natomiast pewne rzeczy u autysty będą nadal. Największy problem u starszego autysty, vktiry jest w normie intelektualnej to relacje społeczne. U mojego syna również nadpobudliwość. Czasami jieadejwatna reakcja na sytuacje... Także z jednej strony dużo ma zwykłych cech jak to 8latek, a z drugiej pewne cechy autyzmu ma nadal.
    --
  15.  permalink
    No jestem ciekawa czy u Wiktora nadal beda cechy autyzmu
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeDec 23rd 2019
     permalink
    On ma już prawie tezy lata i jak na ten wiek obecnie tych typowo autystycznych cech ma dużo. A jak wiemy to jest taki wiek gdzie u dziecka bez zaburzeń powinno ich nie być lub być nieliczne... Więc póki co musisz żyć tym, że Wiktor jest autystą. Pracować z nim... A jeśli jakimś cudem to nie autyzm to przecież sama radość. Ale na razie z racji tak dużego obciążenia żyj tak jakby ten autyzm był. Pracuj z nim, czytaj o tym...
    --
  16.  permalink
    Tak na prawde gdyby nie wy, to nawet bym nie pomyslala, ze Wiktor moze miec autyzm. Na razie zyje z ta swiadomoscia, ze ma ten autyzm. Jak sie okaze, ze nie ma, to super bedzie. Jestem bardzo ciekawa jakie postepy zrobi w terapii

    Treść doklejona: 23.12.19 10:11
    Jeszcze powiem, ze tak zawsze ze wszystkiego strzelal, tak teraz odkad kupilam mu kredki zelowe, to kilkanascie razy dziennie nimi rysuje. O strzelaniu prawie ze zapomnial, zdazy sie raz na kilka dni
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeDec 23rd 2019
     permalink
    A rysowanie w terapii jest bardzo ważne. A postępy zrobi. I to duże. Sama się zdziwisz jakie możliwości ma Wiktor.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.