Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  • CommentAuthorGabcia_I
  • CommentTimeFeb 4th 2020
   permalink
  Potwierdzam, mój np wpadał w złość i potrafił pacnąć inne dziecko w nerwach (np za zabrana zabawkę).
  --
 1.  permalink
  To moj tez w nerwach bije i jak cos mu sie nie spodoba:shamed:
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeFeb 4th 2020
   permalink
  Czy to dziecko zaburzone, czy po prostu wolniej rozwijające się, gdy nie umie mówić, to naturalnie, że porozumiewa się na swój sposób. Czyli krzyczy, protestuje nawet agresją czy autoagresją, płacze, odpycha, etc... Bo w sumie niby jak ma przekazać swoje zdanie? Na migi?
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeFeb 4th 2020 zmieniony
   permalink
  Else: Bo w sumie niby jak ma przekazać swoje zdanie? Na migi?

  Mój Frycek mówi wyraźne NIE oraz po swojemu TAK (wymawiane przez niego KA), pokazuje gesty "jeszcze" i "koniec" (nie wiem czy to z makatona czy migowego). Pokazuje palcem - i sam i na komendę. Ostatnio fajnie poszedł do przodu z wykonywaniem poleceń i ogólnie "kumaniem bazy". Ale te jego histerie są okropne i jak się nakręci, to ciężko go uspokoić.
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeFeb 4th 2020
   permalink
  Tak, mój też tyle "umiał", ale to jednak jest zbyt mało by przekazać swoje myśli. To rodzi frustrację. Niestety jeśli histerie wynikają nie tylko z braku mowy, a z zaburzeń spektrum to tak zupełnie ich nie wyeliminujesz, a przynajmniej nie tak szybko. Mój ma lat 8, mówi a jeszcze zdarzy się... Nie jest to często ale jednak... Wynika to z opóźnień czy zahamowania rozwoju społecznego i emocjonalnego.
  --
  • CommentAuthortylkonadzis
  • CommentTimeFeb 4th 2020 zmieniony
   permalink
  Przyszla do mnie opinia o WWR. Na koncu "diagnozy" napisali tak:
  "Nie obserwowano cech i zachowan wskazujacych na autyzm. Trudnosci dziecka wynikaja z jego nizszych mozliwosci intelektualnych oraz z opoznien rozwoju mowy.
  W srodowisku nauczania i wychowania chlopca nie wystepuja bariery i ograniczenia utrudniajace jego funkcjonowanie. Srodowisko sprzyja rozwojowi Wiktora, jednak wskazana jest zmiana oddzialywan wychowawczych."

  Treść doklejona: 04.02.20 13:53
  W zaleceniach przewija sie, ze ma znacznie opozniony rozwoj intelektualny

  Treść doklejona: 04.02.20 18:29
  Juz po, dwie godziny tam spedzilam lekarz specjalista chorob pluc badal Wiktora, zapytal nas tylko czy chodzi do przedszkola, reszte przepisal z zaswiadczenia i powiedzial, ze ladnie reaguje na imie.
  Schody zaczely sie u psychologa, wziela Wiktora na kolana i zaczela go calowac. Zapytala Wiktora gdzie jest Wiktor, gdzie mama, gdzie ma oko, nos, uszy, wlosy. Stwierdzila ze jest pogodnym dzieckiem i on nie ma autyzmu. Zrobila wywiad, nie wiem czy z tego wszystkiego powiedzialam wszystko.
  Wiec raczej mozemy sie pozegnac z orzeczeniem

  Treść doklejona: 04.02.20 18:31
  Jeszcze mowila, ze dziecko trzeba uczyc, motywowac, a noe ze sie rodzi i bedzie umialo wszystko. Mowila ze Wiktorowi przydaloby sie przedszkole, tam wszystkiego by sie nauczyl.
  --
  •  
   CommentAuthorTEORKA
  • CommentTimeFeb 4th 2020 zmieniony
   permalink
  Dziewczyny a powiedzcie mi.
  1250 zł za diagnozę to chyba dużo co nie ?
  I czy rzeczywiście trzeba mieć na pierwszą wizytę tyle badań, takich jak Eeg (ewentualnie tk lub rezonans), konsultacje neurologiczną, badanie dna oka, badanie kału, milion badań z krwi (jakieś magnezy, toksoplazmozy, cytomegalie, igg, iga), badanie słuchu, ilorazu inteligencji etc :shocked:

  Toż my tego ani za pół roku nie skompletujemy
  Poza tym po co ja mam z Hugiem do neurologa iść ?
  Co mam powiedzieć ?

  Pytam bo jesteśmy po dwóch wizytach u psychologa.
  Póki co stwierdziła że wrażliwy mocno, że często reaguje nieadekwatnie do sytuacji (np dzisiaj się rozpłakal mega bo układał wieżę i się posypała), że koniecznie logopeda (to w sumie racja bo dalej mowa niewyraźna) i że dla świętego spokoju (aczkolwiek ona niekoniecznie widzi mocną potrzebę, ale jesli chcę mieć pewność) do tej Effathy po diagnozę
  A ja wchodzę i takie rzeczy widzę.
  Kurcze i zwątpiłam czy jest sens aż tak dzieciaka męczyć jak generalnie on nie ma wielu problemów poza tym że ma kompleksy w nowych miejscach - bo zawsze był nierozumiany gdyż długo nie mówił a jak zaczął to niewyraźnie - i teraz ma blokadę w nowych miejscach. Ale normalnie w domu czy znanym mu otoczeniu dziecko zachowuje się typowo jak jego rówieśnicy.

  Jedynie co nas niepokoi ostatnio to fiksacja cyframi, godzinami, liczeniem , dodawaniem, odejmowaniem itp ale żeby od razu już do ośrodka i takie badania ? :sad:
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeFeb 4th 2020
   permalink
  Teo ja nic nie miałam. Zaczęłam diagnozę właśnie od wizyty u neurologa, który specjalizuje się w diagnozie autyzmu i ona nam zleciła badania.
  Teo a może pod kątem Za by go zbadać? Dla świętego spokoju? A musi być akurat ten ośrodek?

  Tylkonadzis, a po co ona go całowała?
  --
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeFeb 4th 2020
   permalink
  Teo, logopeda to na bank. Może akurat zaskoczy szybko. Wojtek pół roku chodzi i jest mega poprawa.
  Ja to bym diagnozę SI mu zrobiła. Albo tak jak Else pisze, poszła do neurologa i powiedziała w czym rzecz.
  Cena tej diagnozy to z kosmosu jest. Bo jak dołączysz te wszystkie badania to ci małe auto wyjdzie...
  --
  •  
   CommentAuthorTEORKA
  • CommentTimeFeb 4th 2020
   permalink
  Tzn wiecie o kasę zupełnie nie chodzi. Tylko mi bardziej szkoda dziecka ciągać po tych wszystkich lekarzach, robić EEG czy dno oka, jak on biedny i tak lekarzy się boi bo dużo w szpitalach leżał. A te badania średnio przyjemne przecież ......

  No ale do neurologa i co mam powiedzieć?
  Wiecie ja obstawiam że neurolog oczy zrobi, że wymyślam i na siłę szukam. Bo nigdy nikt (a masę go widziało lekarzy różnych różnistych) nawet słowem nie wspomniał, że coś nie tak. To pewnie neurolog mnie będzie zbywał.
  No bo co miałby u niego zbadać ?

  Ośrodek nie musi być ten. Ona mówiła że najlepszy w Krakowie. W sumie nawet nie patrzyłam jeszcze na inne.

  I też mi się zdaje że jego ta mowa blokuje, no bo to tylko w nowych miejscach mabi przy nowych ludziach. Jakby się bał że zostanie wyśmiany i niezrozumiany. Ci co go znają już idealnie rozumieją co mówi i on się zupełnie inaczej wtedy zachowuje...
  --
 2.  permalink
  Else nie wiem, po co go calowala, po wykonaniu zadan, poglaskala go i buziaki dawala, potem mowila ze fajny pogodny chlopczyk. A korytarz chcial rozwalic, chyba przez to czekanie.
  --
  •  
   CommentAuthormontenia
  • CommentTimeFeb 4th 2020
   permalink
  Teo, my zaczynaliśmy od diagnozy w poradni psychologiczno- pedagogicznej. Wyszły tam zaburzeni rozwoju (zbyt duża różnica między inteligencją werbalną a niewerbalna). Trafiliśmy na neurologię(po urazie głowy miała zawroty glowy, tam rezonans, eeg, lekarz rehabilitacji). Teraz mamy diagnozę si, dziś byliśmy na badaniu oczu (m. In dna oka), pojutrze mamy badanie słuchu i laryngologa. Badania krwi mamy na bieżąco, bo ma niedobór odporności i co chwilę coś badają. My za diagnozę ppp płaciliśmy 450zl, si 400zl
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeFeb 4th 2020
   permalink
  Teo, a Ty myślisz że jakiś lekarz mi kiedykolwiek sam od siebie zasugerował że mój syn ma autyzm? Nie... No i jak poszłam do neurologa, to sama powiedziałam co podejrzewam i tyle... Ona o objaey pytała.
  --
  •  
   CommentAuthorTEORKA
  • CommentTimeFeb 5th 2020 zmieniony
   permalink
  Monia ale u Was pamiętam zawsze coś tam było. W sensie coś co Cię jednak niepokoiło i sprawiało, że wewnętrznie czułaś
  Kłopoty ze snem, nocne pobudki, te schematy takie itp itd
  A u nas kurde właśnie nic takiego się nie dzieje .....
  Oprócz odwiecznych problemów z mową, z których to problemów (moim zdaniem) bierze się nieśmiałość w kontaktach z nowymi ludźmi, strach przed tym że będą chcieli z nim rozmawiać i go nie zrozumieją itp
  . Chociaż teraz on wszystko już mówi i tylko niektóre rzeczy niewyraźnie (bo zamienia K na T, G na D itd)
  Dlatego ja nie wiem czy nie zacząć póki co tylko od logopedy i psychologa a diagnozy już takie konkretne, celowane w zaburzenia zostawić na potem, jeśli spotkania z logopedą i psychologiem nic nie wniosą.
  Wiesz o co chodzi.

  Montenia u nas w poradni psychologiczno pedagogicznej tylko na NFZ i terminy kosmiczne. Dlatego ona chyba ten Kraków podpowiedziała
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeFeb 5th 2020 zmieniony
   permalink
  TEORKA: Dlatego ja nie wiem czy nie zacząć póki co tylko od logopedy i psychologa a diagnozy już takie konkretne, celowane w zaburzenia zostawić na potem

  Każda placówka diagnozująca chce o dziecku wiedzieć jak najwięcej. Żeby wydać jak najbardziej miarodajną diagnozę. Dlatego chcą wyniki badań, konsultacji itp. i bardzo często filmiki - bo dziecko w trakcie 2-3-godzinnej obserwacji nie pokaże wszystkich zachowań.

  Daj sobie kilka, kilkanaście dni i spisz na spokojnie wszystkie objawy które Cię niepokoją - ja z taką listą wszędzie chodziłam, bo nie byłabym w stanie od ręki większości przytoczyć i rzucać objawami jak z rękawa.
  Ty ze swoją listą wybierz się najpierw z Hugiem do:
  - logopedy (porządnego, najlepiej specjalizującym się w zaburzeniach typu autyzm, ZA i inne ) - niech da opinię
  - neurologa - niech da opinię plus skierowanie na EEG głowy (EEG absolutnie nie boli - zakładają na głowę czepek z kabelkami i trzeba posiedzieć w spokoju kilkadziesiąt minut)
  - laryngologa - na badanie słuchu (najlepiej ABR - słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu), bo może Hugo ma jakiś niedosłuch i stąd mogą wynikać problemy z mową (to badanie też nic a nic nie boli - zakładają diody na głowę z kabelkami i trzeba posiedzieć w spokoju 20-30 minut)
  Neurolog, psycholog, logopeda nie przyjmują zazwyczaj w białych kitlach, więc Hugo nie powinien na wizycie się bać.

  Ja badanie słuchu i EEG robiłam prywatnie (słuch 120 zł, EEG 200 zł + 300 zł za dojazd, bo zamówiłam w domu).

  Co do PPP, to zadzwoń do tej w Krakowie - może uda się prywatnie umówić. Powiedz, ż u Was kosmiczne kolejki, a zależy Ci na czasie.
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  tylkonadzis: Zrobila wywiad, nie wiem czy z tego wszystkiego powiedzialam wszystko.

  A mówiłam zrób sobie listę i pokazuj specjalistom - oni to w 2-3 minuty przeczytają, a Ty bez listy nie wspomnisz o wszystkim, bo zwyczajnie zapomnisz.
  Ja taką listę mam i na bieżąco aktualizuję. Poza tym spisuję miesiąc po miesiącu postępy i wszelkie zmiany - od stycznia 2019 mam ponotowane. Piszę to sama dla siebie, żeby widzieć rozwój, ale przydaje się to też na wizytach lekarskich, a nawet w przedszkolu.
  • CommentAuthortylkonadzis
  • CommentTimeFeb 5th 2020 zmieniony
   permalink
  Mam ta liste, ale zapomnialam wziac, oni ta liste maja u siebie, bo im ja dalam przy skladaniu wniosku
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Teo, ale pamiętaj że po pierwsze mój syn ma autyzm, a Hugo jeśli już to co najwyżej Za, dla mnie od początku faktycznie był ten dzieciak inny, ale dla lekarzy długo nie... Po drugie ja dużo wychwyciłam bo jednak z racji zawodu wiem jak powinien przebiegać rozwój dziecka, Ty jako "zwykła mama" pewnych rzeczy możesz nie brać pod uwagę lub brać na karb indywidualności lub "ma po kimś" (z rodziny). Bo jednak ostatecznie coś cię niepokoi i chyba panie w przedszkolu też. Ja nie znam Twojego syna, więc nie wiem czy jest wszystko okej czy nie. Natomiast skoro ktoś Ci zasugerował i sana piszesz, że pewne sprawy Cię niepokoją, że Hugo wrażliwy, fiksacje... To ja bym dla świętego spokoju poszła na diagnozę. Jeżeli to Za to będzie wymagał pomocy, jeżeli nie to kamień z serca. Ale szczerze to bym nie szalala z tymi wszystkimi aż badaniami, chyba że osoba która zajmie się diagnoza powie, że jednak to spektrum jest. Wówczas pewne badania bym zrobiłam.
  --
  •  
   CommentAuthorBett
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Teo - musisz być mocno skołowana tym wszystkim.. Bo faktycznie pójść gdziekolwiek to nie problem, kwestia tego, żeby zrobić to mądrze i sensownie.

  Ja bym ruszyła tak (Basia miała duży problem z mową, właśnie w ten sposób wydeptaliśmy ścieżkę):
  1) Badanie słuchu (tympanometria i jeśli ona będzie ok, to otoemisja)
  2) Badanie zaburzeń SI (albo w poradni psychologiczno-pedagogicznej na NFZ, a gdyby były długie kolejki to zrobiłabym prywatnie - to są zazwyczaj 2-3 spotkania, potem dostajesz obszerną opinię na piśmie. Ja płaciłam bodajże 450zł)
  3) Dobry NEUROlogopeda, który sprawdzi wędzidełko (nie zawsze przykrótkie wędzidełko "widać gołym okiem" i nie zawsze ono powoduje problemy ze ssaniem piersi - u nas było tak właśnie, że wędzidełko było długie, ale mocno mięsiste i ograniczało ruch języka w kilku procentach - właśnie w tych obszarach, które były odpowiedzialne chociażby za mówienie głoski T) i podpowie jak ma wyglądać dalsza terapia i praca.

  Od tego bym zaczęła. To są dość nienerwowe badania, w dużej mierze w formie zabawy, Hugo nie powinien mieć traumy.
  -- [/url]
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Co do języka to okazuje się że bardzo dużo dzieci ma słabą ruchomość tego narządu i to powoduje wady wymowy. U Wojtka kolosalna poprawa nastąpiła po miesiącu ćwiczeń językiem. I właściwie to był klucz do większości problemów.
  --
  •  
   CommentAuthorTEORKA
  • CommentTimeFeb 5th 2020 zmieniony
   permalink
  Zapisałam Huga na 17-go lutego na tympanometrie.
  Ale powiem Wam że problem. W sensie pani dopytywała po co, na co, czy mam skierowanie, czy nas laryngolog wysłała, czy mam podejrzenia że dziecko niedosłyszy, że co mną kieruje etc . Mówię jej że nie, że chciałabym sprawdzić zanim do laryngologa pójdziemy zeby nie tracić czasu bo pewnie nas laryngolog wyślę. A ona do mnie, że to powinno być odwrotnie, że czemu sama wymyślam, że to że tamto że stamto ....
  Właśnie tego się bałam że jak zacznę go umawiać to będzie że wymyślam i szukam na siłę


  Ale dobrze myślę że w takim razie nie ma sensu do laryngologa zanim nie będzie wyniku tympanometrii?  Monia panie w przedszkolu długo nie widziały problemu. W sumie to ja cały czas im mówiłam że czy ich zdaniem jest ok, że mi się wydaje jego zachowanie dziwne. Zawsze mówiły że mi się wydaje, że wymyślam , że dziecka z autyzmem i/lub Aspergerem nie widziałam, że to zupełnie inaczej wygląda.
  Zawsze ta sama gadka.
  Że mama weź nie wymyślaj.  Pani psycholog też wczoraj mówiła że jej nie wygląda ani na Aspergera ani na autystyka bo te dzieci zwykle zachowują się tak samo niezależnie od otoczenia, warunków itp.
  A Hugo w domu czy jak gdzieś jedziemy to spoko, nie ma problemu z niczym. Tylko w przedszkolu.
  Ona mówi że gdyby miał problemy to wszędzie a nie tylko w jednym konkretnym miejscu.
  --
  •  
   CommentAuthorBett
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Hmm.. u mnie jest poradnia prywatna, w której przyjmuje laryngolog od razu po wyniku tympanometrii i otoemisji (to najlepiej na jednej wizycie załatwić, bo każde z badań trwa kilka minut). Od razu tenże laryngolog omawia wyniki, zagląda do uszu etc. Nie masz takiej poradni u siebie? Do laryngologa prywatnie nie musisz mieć skierowania, najlepiej powiedzieć, że logopeda Wam poradził najpierw wykluczyć problemy ze słuchem, bo dziecko niewyraźnie mówi.
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthormontenia
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Teo, na takie komentarze niestety musisz być gotowa. Nawet jak głupie badanie chcę zrobić to się pytaja a po co,ze może lepiej najpierw do lekarza itp. Teraz od razu mówię,że córka ma niedobór odporności i chcę juz podejśc do lekarza z wynikami itp.
  My jutro mamy własnie badanie słuchu(audiometria,tymanometria,odruchy), wczoraj bylismy u okulisty.
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  I tu się pani psycholog myli. Bo mój autystyczny syn nie zachowuje się we wszystkich miejscach tak samo. Wszystko zależy co powoduje pewne zachowania. Czasami brak jakiegoś elementu lub na odwrót powoduje że dzieciak zupełnie inaczej się zachowuje. Panie w przedszkolu też mogły wcześniej nie widzieć, bo jednak często Za wykrywane jest dopiero w wieku 6 lat lub dopiero w szkole. Szczególnie gdy bardzo dobrze funkcjonuje.

  I żeby nie było. Ja nic Ci nie sugeruję. Po prostu uwazam, że jeśli coś niepokoi to warto zweryfikować. On może być po prostu niesmisly i zdolny. Nie musi mieć ZA, z tym, że z takim dzieckiem też trzeba pracować i wówczas także warto dobrego psychologa poszukać, który pokieruje.
  --
  • CommentAuthorGabcia_I
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Ale przedszkole już zna więc jakie ma tam problemy no chyba się zgubiłam? :)

  Do logopedy też go zapisz bo na wizytę do dobrego się czeka. Poza tym moim zdaniem już swobodnie możesz z nim chodzić do logopedy i pracować nawet do czasu wyniku z badania słuchu.
  --
  •  
   CommentAuthorobe
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Teo, olej takie baby. Ona jest od zapisania na badanie a nie o dopytywanie się o sens. Rozumiem, że to płatne badanie i nic jej do tego dlaczego robisz.
  Może zamiast laryngologa lepszy byłby audiolog? My chodzimy w sumie do 3 różnych - audiolog, laryngolog i foniatra. A i tak odkrycie niedosłuchu zajęło nam trochę czasu ;)
  Do logopedy a właściwie neurologopedy już bym się zapisała, bo to jednak do dobrego specjalisty trochę się czeka. A brak badania słuchu (chociaż spokojnie się wyrobicie) nie przeszkadza w diagnozie i ewentualnej terapii (opóźnienie rozwoju mowy to nie jest coś z czego się wyrasta, jest tego jakaś przyczyna).
  .
  tylkonadziś, jestem w szoku! Jak obca baba może całować pacjentów?!
  -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  •  
   CommentAuthorkatka_81
  • CommentTimeFeb 5th 2020 zmieniony
   permalink
  No, ja to nawet jak robię co roku podstawowe kontrolne badania krwi sobie i dzieciom, to pytają w labie, czemu dzieci męczę. To nic, że już parokrotnie moje przeczucia okazały się słuszne i dzięki temu pomoglam swoim dzieciom.
  Wkurzające są takie pytania i komentarze.
  --
  • CommentAuthorGabcia_I
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Zastępowanie głosek powinno się już u niego zakończyć (mówi się, że najlepiej do 5 rz) więc faktycznie może mieć albo leniwy język albo jakiś problem w budowie tyłu języka. Już teraz dobry logopeda popracuje nad wywołaniem głoski i poprowadzi dalszą terapię a Tobie pokaże jak je utrwalać i automatyzować, by pojawiły się w mowie potocznej. Dostaniesz zabawy i ćwiczenia do wykonywania. Może coś że słomką żeby ruszyć tył języka. Pociesze, ze zazwyczaj szybko to logopeda koryguje
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  A ja Wam powiem że jeśli o badania chodzi to nikt mnie o nic nie pyta...

  Neurolog oczywiście pytała to powiedziałam że dziecko ma cechy autyzmu. Kazała mi wymienić to co sjaxujw na autyzm i to co wkucza. No i wyszło że jest tak na dwoje babka wróżyła, więc dodatkowe badania.

  Z resztą ja uważam że lepiej wyjść a matkę wariatkę niż coś przeoczyc. Od tego są specjaliści aby ewentualnie rozwiać wątpliwości rodzica.

  Ja własne też nie kumam tego całowania na komisji. Chyba by mnie tam poniolo.
  --
 3.  permalink
  Ja bylam w takim szoku, ze az z tego nie wiedzialam co powiedziec:shamed:
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeFeb 5th 2020 zmieniony
   permalink
  Asia - jak sama nie zawalczysz, sama nie pomęczysz lekarzy, sama nie zrobisz badań (tych których zlecić nie chcą/nie mogą lekarze), to generalnie NIKT Ci nie pomoże.

  U mnie wciąż teksty "po co to pani" lub "wyrośnie z tego" lub "to nic takiego, pewnie błąd pomiaru" itp. A ja odpowiadam "badam bo chcę, bo mnie stać, bo mam możliwości, bo mam taki kaprys - płacę, więc nic Pani/Panu do tego".
  Pediatra tylko daje skierowanie ma morfologię, mocz, żelazo. A ja w grudniu zrobiłam Fryckowi sporo badań z krwi w ramach mojego pakietu medycznego (po podliczeniu, jeśli musiałabym prywatnie zrobić to bym wybuliła ponad 600 zł). I wyszło! Wit. B12 ponad normę (a nie suplementujemy), w tarczycy przekroczenia oraz IgE prawie 1000 (a norma max 60). Pediatra w szoku. Powiedziała, że to wysokie IgE to pewnie przez pasożyty albo alergia. Kolejne więc badania - w kierunku pasożytów wyszło negatywne, podstawowy panel alergiczny też. Dupa więc i trzeba więc szukać dalej - ale znów to JA muszę się zastanawiać gdzie uderzyć...
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeFeb 5th 2020 zmieniony
   permalink
  tylkonadzis: Wiec raczej mozemy sie pozegnac z orzeczeniem

  A ile musisz czekać na papiery?
  Ja dostałam od ręki - po komisji odczekałam może z 15-20 minut, żeby referentki dały mi orzeczenie do ręki.
 4.  permalink
  12 lutego mam do odbioru
  --
  •  
   CommentAuthorobe
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Zawsze może się odwołać od orzeczenia, chociażby na brak profesjonalizmu komisji, która całuje pacjentów ;)
  -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Asia, Beata bardzo dobrze mówi. zrobiłabym tak samo. pani psycholog chyba też nie widziała autysty na oczy.
  skup się na razie na kwestiach słuch - mowa /si - przetwarzanie słuchowe.
  ja bym jeszcze pogrzebała czy nic się w przedszkolu nie dzieje jako takim.
  co do tekstów, to olej. one nie muszą wiedzieć, Ty się nie musisz spowiadać. ostatecznie możesz odpowiedzieć żeby głupi miał zagadkę :P
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  autysta potrafi sie zachowywac kompletnie inaczej wroznych srodowiskach. Autyzm najbardzioej widac w grupie.
  Moje dzieci w domu sa super. Piotrek teraz tez. W zyciu by nikt nie wpadl, ze spektrum. Marta ma zajebisty kontakt wzrokowy z nami, jest kontaktowa - z nami. A w przedszkolu golym okiem widac, ze odstaje.

  Treść doklejona: 05.02.20 14:59
  a Hugo kiedy zaczal mowic?
  Bo zeby byl asperger to mowa musi byc do 3 roku zycia, tzw zdanie.

  Treść doklejona: 05.02.20 15:00
  a Hugo do logopedy nie chodzi?
  -- ;
  •  
   CommentAuthorTEORKA
  • CommentTimeFeb 5th 2020 zmieniony
   permalink
  Zaczął mówić ok 4-roku życia. Tzn tak w miarę po polsku. Wcześniej nawet my go nie rozumieliśmy bo mówił, ale po chińsku.
  Dlatego myślałam że skoro późno zaczął to ma więcej czasu na te głoski wszystkie...
  Do logopedy nie chodził bo w przedszkolu pani logopeda mówiła że jeszcze nie wymaga. Brała dzieci zupełnie niemówiące. Są takie u niego w grupie. Dwóch chłopców, którzy praktycznie nic nie mówią. On mówi ale zniekształca.
  Wysłała nas raz do ortodonty bo że coś ze szczęką. Że nigdy nie widziała tak wąskiej. Ortodonta też w szoku, że 20 lat nie widział ale ze za wcześnie na jakiekolwiek korygowanie, że jak będzie większy i że szczęka absolutnie nic z mową wspólnego nie ma.
  Wiecie ja też nie chce każdej diagnozy podważać i kwestionować bo jednak chodzę do specjalistów, często najlepszych u nas. Więc gdybym miała uznawać że każdy kłamie to po co chodzić.


  Kurde musiałabym Wam nagrać bo nie wiem już sama czy ta mowa strasznie zła czy nie.


  Przedszkole lubił przez chwilę. Szybko znielubil przez te nieszczęsne leżaki. I przez dzieci. Bo jednak on najstarszy. Mówi że one są głupie, nie umieją liczyć i tylko biegają i krzyczą w on się nie może skupić wtedy jak robi w książeczkach albo jak rysuje......

  I niby te dzieci zna ale jednak nie jest często w przedszkolu bo ja go z katarem nawet w domu trzymam, plus często choruje plus nie chce się z tymi dziećmi zaprzyjaźnić bo on woli 8-9 latkow 🤷
  A nie takie maluchy, które ledwo po polsku kolory umieją a po angielsku już kompletnie nic.
  Plus często mówi że się nudzi w przedszkolu, że on chce robić inne rzeczy
  No bo jednak liczenie do 10-ciu dla dziecka które dodaje i odejmuje w zakresie do 100 ( a ostatnio już tysiącami liczy pełnymi ) oraz uwielbia dopełniać godziny na zegarku może być nudne i irytujące 🙁

  Pani psycholog też się np wczoraj nie podobało że nie chciał narysować rodziny. Bo go prosiła. Narysował jej mapę i plan jak wrócić do domu. W sensie trasę.
  Bo też się mega interesuje nawigacją, zawsze chce trzymać jak gdzieś jedziemy. I często to rysuje.
  A ona chciała rodzinę.
  No i że powinien jej polecenie wykonać a robił coś innego. Natomiast powiedział że nie chce, że woli mapę.
  Więc jakby logicznie zakomunikowal 😂🤦🏼‍♀️
  --
  • CommentAuthorkarolciat
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  No to i Wojtek nie wykonuje poleceń. Czasem nawet swojej ulubionej pani logopedy. To chyba niekoniecznie wyznacznik. Ale te fiksacje dają do myślenia. A każdy logopeda zapyta o badanie słuchu, więc dobrze zrobić. My właśnie zmieniamy laryngologa, bo ta do której chodzimy już nam nie chce dawać skierowań.
  A co do głupich pytań... Wojtek był z kolejnym podejrzeniem zapalenia płuc. Poszłam na RTG ze skierowaniem. A pani do mnie że takie małe to stać nie umieją i że zdjęcia nie wychodzą. Ja jej na to że pół roku temu dał radę, to teraz też da. A ta na mnie z wrzaskiem, że czemu ja dziecko co pół roku prześwietlam!
  Trzeba olac.
  --
  • CommentAuthorGabcia_I
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  A powiedz mi tak z ciekawości jak on się bawi w domu? W co się bawi, czy dużo rysuje czy używa kolorów, jak rączka jest wypracowana, czy wchodzi w udawane zabawy z innym dzieckiem czy skupia się tylko na swoich pasjach? Czy ma wybuchy złości, które ciężko ogarnąć? Wrażliwość na dźwięki, światło? Z Twoich opisów pod lekkie ZA może się kwalifikować. Poza tym moim zdaniem lepiej mu zmienić grupę (ale na rówieśników) bo na tej bazie nie zbierzesz nowych informacji, ale i tym już chyba kiedyś była doskusja...
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Mojego syna też nie chciał żaden logopeda. Mówili że ma czas. Dziwne bo na studiach nas uczyli ze każde odstępstwo rozwojowe o około pół roku od wieku powinno być objęte specjalistycznie. Byłam pewna że nie będzie problemów, a były. Ostatecznie chodziłam prywatnie. Bo w czym problem. Problem w tym, że im dłużej dziecko pomocy logopedycznej nie ma tym więcej złego się utrwala. Taki nawyk powstaje. Nawyk dużo trudniej zwalczyć niż ten pocztowy problem, gdyby pomoc przyszła na czas. Tak więc uczona tego na studiach nie dałam się zbyć. No, Ale niestety trzeba było prywatnie.

  <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 05.02.20 18:12</span>
  Z tego co dalej piszesz, Hugo powinien być objęty programem dla dziecka zdolnego. Przedszkole ma obowiązek to zrobić. Powinien mieć też zajęcia indywidualne umożliwiające mu dalszy rozwój tych kompetencji matematycznych.
  --
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  mowi., ale znieksztalca - pytanie - czy obce osoby w sklepie np. go rozumieja?
  dziwnie to wszystko brzmi, no ale ciezko na odleglosc prorokowac.
  To liczenie tysiacami jest bardzo podejrzane. Nie, dzieci 5-letnie tak nie maja, ba - nawet niespecjalnie powinno je to interesowac.
  Nawet dzieci 7 letnie nieszczegolnie.

  Treść doklejona: 05.02.20 18:18
  Teo, popros o opinie pisemna z przedszkola.
  Nudzi sie w przedszkolu - no jakbym o sobie czytala.
  ja jak bylam mala to bylam wlasnie takim Hugiem;-P liczylam, czytalam w wieku 5 lat, w przedszkolu dzieci sie bawily, a mnie panie zadawaly dzialania matematyczne. Czytalam juz biegle, globalnie. Przedszkole bylo dla mnie koszmarem, nie lubilam dzieci, nie lubilam jesc, lezakowac, nie lubilam pan. W koncu rodzice sie poddali i zostawili mnie w domu.
  -- ;
  •  
   CommentAuthorTEORKA
  • CommentTimeFeb 5th 2020 zmieniony
   permalink
  Gabcia w domu bawi się normalnie. Zwłaszcza z Niną, ale też często z sąsiadami jak przychodzą. Gramy w Dobble, farmera, uwielbiają bawić się w rodzinę misiów, wchodzą w rolę, jest tatą, ona mamą, odgrywają scenki.
  Lubi rysować, kolorów używa wszystkich.
  Nie jest wrażliwy na dźwięk ani światło.
  Nie wpada w histerię i złość
  No dobra, mega rzadko (zwłaszcza jak chory i się źle czuje) ale jest to do opanowania.
  Jak nie mówił histerię trwały długo. Teraz wystarczy chwilka i jest ok.

  W grupie ma rówieśników właśnie. Z jego roku
  Ale on z początku stycznia więc najstarszy siłą rzeczy.
  Do grupy wyżej nie chce.
  Pytałam kiedyś.
  Nie chce bo jednak te swoje panie lubi.
  Poza tym tam też specjalnie się więcej nie uczą więc nie wiem czy go to usatysfakcjonuje 🤷
  Chcę od września spróbować zerówki w szkole
  On bardzo chce.
  Tylko właśnie nie wiem czy się odnajdzie.
  Mam ogromny mętlik w głowie

  Ewa tak, rozumieją go.
  Pod warunkiem że powie głośno bo jak się wstydzi i mamrocze pod nosem no to wiadomo że ciężko zrozumieć.
  Zaraz Wam wrzucę krótki filmik żebyście zobaczyły jaka to jest mowa bo ciężko opisać


  Ewa no jakby on mógł w domu być ze mną to byłby najszczęśliwszym dzieckiem chyba w kosmosie.
  Ale wiadomo to nie jest rozwiązanie bo w końcu do placówki przecież isc musi....

  Treść doklejona: 05.02.20 18:40
  Taki krótki nagrałam.
  Nie wiem mi się wydaje że zniekształca ale można zrozumieć co mówi. No chyba że mi się wydaje ale jednak ludzie go już teraz rozumieją praktycznie zawsze.

  https://youtu.be/7beFveLtci8  .

  https://youtu.be/xvXXOGvXQgY
  --
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  wg mnie ma dosc slaby kontakt wzrokowy

  Treść doklejona: 05.02.20 19:25
  mowi faktycznie slabo jak na 5latka.
  ja rozumiem bo moje dzieci obydwoje mowia slabo, wiec mam wprawe w rozszyfrowywaniu i rozumieniu obcych dzieci.
  ale wiem jak mowia dzieci w grupie marty. lepiej od twojego huga. Logopeda jest konieczny
  -- ;
  •  
   CommentAuthorTEORKA
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  No mój 3 letni bratanek i 4-ro letni siostrzeniec mojego męża dużo lepiej mówią. Ja wiem że on źle ale chodzi mi o to że można spokojnie zrozumieć.
  Kontakt słaby bo tu rysował cały czas ale generalnie w oczy patrzy bardzo ładnie i dużo. To pani psycholog na plus oceniła
  --
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Teo, ja bym wzięła go do laryngologa, niech mu zajrzy w buzię i oceni budowę artykulatorow. Bo albo coś tam jest nie tak, albo coś trzeba rozcwiczyć, bo ewidentnie słychać jakiś problem. Bo zasób słów ma piękny. Fajnie odpowiada, tyle że trzeba mocno się skupić aby go zrozumieć. Warto też dobrego neurologopede poszukać lub genialnego logopedę. U nas neurolog zupełnie nie pomógł, natomiast obecnie mamy bardzo mądra logopedę i dużo wnosi.
  --
  •  
   CommentAuthorEwasmerf
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  ja mysle teo, ze nie masz co szukac, bo to i tak niczego nie zmieni w sumie. Ale do poradni moglabys sie przejsc, moze dadza jakies wskazowki to pracy z nim w przedszkolu, bo na WWr to sie raczej nie zalapiecie, bo nie ma na co. skoro dobrze fukcjonuje, a ty tylko masz jakies watpliwosci to ja bym chyba nie kopala specjalnie. Sama nie wiem.
  ja teraz z marta ide do psychiatry, bede probowala wydebic diagnoze, bo chciala bym dodatkowe zajecia. pani w przedszkolu mowila, ze na bank jest autystyczna.
  Zeby bylo smiesznie - jest mega grzeczna, cicha i posluszna. Kontaktr wzrokowy w domu ma lepszy niz twoj hugo. a jednak - na tle grupy jest inna. Mimo, ze usilnie stara sie wpasowac. Nie ma histerii, awantur, no nic "nie widac", a jednak widac. No ale ja tez mam wprawne oko juz. Ale ciezej sie zebrac do diagnozy jak nie ma z dzieckiem wiekszego problemu.
  -- ;
  •  
   CommentAuthorelfika
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Teo, moja Klara też potrafi pięknie w oczy patrzeć. ja serio nie wiem co się wszyscy uczepili tego kontaktu wzrokowego i nie potrafią poza niego wyjść. ja też potrafię utrzymywać kontakt wzrokowy, ale tylko z osobami, które znam bliżej.
  -- [/url]
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeFeb 5th 2020 zmieniony
   permalink
  Ja w 80-90% Huga rozumiem co mówi. Choć wada wymowy wg mnie jest - takie jakby seplenienie, ale nie znam się na tyle, żeby fachowo to nazwać.
  Co do kontaktu wzrokowego, to widać że jest, ale czy za mało, to chyba trudno ocenić na podstawie 2 filmików.
  Widać, że jest mądry, elokwentny, ma spory zasób słów. Z zachowania powiedziałabym, że złote dziecko.
  •  
   CommentAuthorElse
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Mój syn też kontakt wzrokowy ma i miał. Więc też nie wiem co to za wyznacznik. To że jakaś tam grupa dzieci autystycznych ma z tym problem nie znaczy, że wszystkie. A nawet spora grupa dzieci ze spektrum ma dobry kontakt wzrokowy.

  Co to szukania to ja akurat bym zrobiła diagnozę, chociażby po to aby miał zajęcia, które pomogą mu opanować te problemy z tym co Teo nazywasz "nieśmiałością". Bo to jest o tyle problem, że np. w szkole będzie miał problem z udzieleniem odpowiedzi na forum grupy. Mało tego jeśli on ma zaburzenia że spektrum to z kolei w orzeczeniu ks on może mieć zapis aby w razie problemów nie miał zaliczeń ustnych na forum grupy. Żeby było to stopniowo wdrażane aby w przyszłości nie było takich problemów.
  --
  •  
   CommentAuthormarion
  • CommentTimeFeb 5th 2020
   permalink
  Frycek jako niemowlak miał super kontakt wzrokowy, potem prawie żaden i od ok. roku systematycznie jest coraz lepiej, obecnie jest ten kontakt prawie idealny.
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.