Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeFeb 23rd 2016 zmieniony
     permalink
    Postanowiłam założyć nowy temat, bo już kilka razy na różnych wątkach przewijały się dyskusje dotyczące kleszczy i inszych "przyjaciół".. Za nami kolejna słaba zima, znowu bez konkretnych mrozów, więc wysyp powyższych będzie znowu duży, zwłaszcza kleszczy. Piszcie dziewczyny, co stosujecie i jak się bronicie przez ugryzieniami. Mile widziane sposoby naturalne i te bardziej chemiczne ;P

    U nas w tym roku będzie taki zestaw:

    Dla nas:

    Płyn Bio Insektal na wyjścia
    Czystek do picia
    Olejki dodawane do prania: eukaliptusowy i lawendowy

    Dla psa i kota

    Miga- obroża Foresto + Bioinsektal
    Kot - Bio Insektal

    Bio Insektal stosujemy na wyjścia, a także do pryskania posłań zwierząt, jest bezpieczny, bo naturalny :)

    Jeśli już jakiś się wbije, to gamonia wyciągamy zielonymi kleszczołapkami.
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
  1.  permalink
    Chyba i ja sprawię nam ten Bio Insektal, tym bardziej że naturalny. Na mazury jak znalazł :)
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeFeb 23rd 2016
     permalink
    U nas w Bieszczadach też się całkiem dobrze sprawdził :> Nawet jeden znajomy, który pracuje w Bieszczadzkim Parku Narodowym i non stop łazi po chaszczach, bardzo go sobie chwalił. Pryska go i na ciało i na ciuchy.
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 23rd 2016
     permalink
    A ile to kosztuje i czy jest wydajne?
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeFeb 23rd 2016
     permalink
    u nas foresto i frontline w sprayu ;)
    frontlinem psikam ciuchy po prostu jak idziemy na grzyby czy na spacer do lasu , na łąkę :)
    plus prysznice po i oglądanie
    dziewczyny na obozy dostają brosy itp. spraye ale czy je uzywaja?? jak komary gryzą to tak :)

    wszystko zależy od tego jakie będzie lato - jak będzie taka susza jak w zeszłym roku to robactwa tez będzie mało. Pierwszy wysyp przed nami niebawem bo w marcu już jest okres godowy kleszczy.
    Choć w tym roku pchły i kleszcze pojawiały się sporadycznie całą zimę niestety
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthorLily
    • CommentTimeFeb 23rd 2016
     permalink
    Penny - ja tam nie wiem czy mróz ma wpływ na robale - one mają swoje sposoby (formy przetrwalnikowe), gdyby niskie temp. tak bardzo je ruszały to syberia byłaby od nich wolna , a tam ponoć zatrzęsienie tałatajstwa:neutral:
    •  
      CommentAuthorPENNY
    • CommentTimeFeb 23rd 2016 zmieniony
     permalink
    Lily: Penny - ja tam nie wiem czy mróz ma wpływ na robale - one mają swoje sposoby (formy przetrwalnikowe), gdyby niskie temp. tak bardzo je ruszały to syberia byłaby od nich wolna , a tam ponoć zatrzęsienie tałatajstwa

    Lily kurde to ja nie wiem, może jeszcze czynniki typu wilgotność właśnie tu działają... u nas "się mówi", że jak zima słaba to i kleszcze jest mniej...
    katka_81: A ile to kosztuje i czy jest wydajne?

    Kasia nie pamiętam już... ja kupowałam litrowe i pamiętam, że na długo wystarczyło jedno opakowanie. A ceny na all można też sprawdzić :)

    EDIT

    Dobra doczytałam w necie, na różnych stronach, że jednak w zimie larwy i jaja giną w temperaturze -7 stopni, reszta śpi uśpiona po prostu. Więc jednak temperatura ma znaczenie. I jak jest łagodna zima, to więcej tych jaj przeżywa i szybciej rozpoczyna cykl plus budzą się te już dojrzałe, więc to by miało jakiś sens, niestety ;/
    -- Zapraszam na mój blog Powrot do jaskini
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeFeb 23rd 2016
     permalink
    My ekomoskit stosowalismy do tej pory, ale on strasznie niewydajny. Musze cos nowego w tym roku wymyslec. Jak ten bio insektal?

    Treść doklejona: 23.02.16 17:08
    Ok. Doczytalam;)
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeApr 20th 2016 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny, HELP! Czy to wam wygląda na odkleszczowy rumień, albo jego początek?? Mam to już ze 2 tygodnie, niestety nie udało mi się w całości usunąć kleszcza. Swędzi to to okrutnie...
    --
    •  
      CommentAuthormooniia
    • CommentTimeApr 20th 2016
     permalink
    Raczej jako stan zapalny po zle usunietym kleszczu. Jesli cos zostalo to trzeba ta reczte usunac. Albo lekarz albo ktos delikatny i odwazny ;) ja osobiscie resztki wyciagam przy pomocy igly iniekcyjnej - bardzo ladniewychodzi tylko pogrzebac trzeba ;) Nie mozna tego tak zostawic bo sie ropien w koncu zrobi
    -- mama piątki :)
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeApr 20th 2016
     permalink
    Dzwoniłam ze dwa tygodnie temu do szpitala, z pytaniem, co z tym zrobić i powiedziano mi, żeby tylko przemywać octaniseptem i już w tym nie grzebać, to nie grzebałam... No, ale duże to to:(
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeApr 20th 2016
     permalink
    Jak chcesz to mogę Twoje zdjęcie wrzucić na FB na wątek o boreliozie, tam jest dużo osób z doświadczeniem. Wiele z nich miało rumienie. Albo sama sie do nich zapisz i wstaw zdjęcie. Wg mnie jak będzie blednąć od środka to może być rumień.
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeApr 20th 2016
     permalink
    Dobry pomysł, Alfaromeo, wrzuciłabyś namiary na wątek? Wyskoczyło mi tego trochę..
    Jutro przejdę się dodatkowo do lekarza rodzinnego, ale nie liczę na fachową pomoc:/
    Nawyciągałam się w życiu dziesiątki kleszczy, ale taki czerwony 'racuch' widzę po raz pierwszy:/
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeApr 20th 2016
     permalink
    Borelioza ABC i Borelioza i inne choroby odkleszczowe. Ja jestem na tych. Bardzo wiele pomocnych osób tam jest. Na smartfonie nie umiem linka skopiować, jak nie znajdziesz to jutro wkleję. Idz do rodzinnej i weź skierowanie do dermatologa, dermatolog może dac Ci skierowanie na Elise. Na tym etapie Elisa coś powinna pokazać. Albo zrob prywatnie jeśli możesz sobie pozwolić.
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    Miałam podejrzenie boreliozy i duuuużo zdjęć się naoglądałam. Wygląda na odczyn zapalny, takie miewam po ukąszeniu much końskich. Ale obserwuj to. Na podstawie takiego zaczerwienienia nie da się jednoznacznie powiedzieć, co to jest. Jeśli pojawią się kręgi, to będzie jasne. Ale przy boreliozie nie zawsze są te wędrujące kręgi. Więc jeśli kleszcz był duży i czujesz się zaniepokojona, to chyba mniejszym złem jest jednak zażywanie tych antybiotyków przez jakieś 2 tygodnie.
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    Dzięki Dziewczyny, zgłosiłam to na grupie fb. Na razie bez odzewu. Zaraz idę do rodzinnego, zobaczymy co powie. Z tej wycieczki moja starsza córka przywiozła 4 kleszcze, my z mężem po 1 sztuce. Tylko mi wyskoczył taki odczyn. Kleszcz był dwudniowy, nieszczególnie duży. Martwię się tylko z tego punktu widzenia, że jestem matką karmiącą...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    Emza dodaj sie na fb do grupy Borelioza i inne choroby odkleszczowe (koinfekcje)

    napisalas ze nie udalo sie calego usunac, bylas u chirurga zeby usunal reszte?
    co do rumienia to moj mlody mial borelioze i nawet nie wiedzielismy ze go kleszcz udziabal, typowe rumienia jak na fotach poakzuja nie mial w ogole - jedynie co jakis czas czerwony placek a to na brzuchu a to na plecach a to na rece, wizualnie to bardziej taki wlasnie jak jest po ugryzieniu meszki tylko ze wiekszy
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    Nie byłam u chirurga, ale rozmawiałam z chirurgiem (zadzwoniłam do szpitala). Powiedział żeby tego już nie ruszać, smarować octaniseptem i czekać aż zrobi się z tego strup i sam odpadnie. Ostrzegał, że może być zaczerwienienie, no ale aż takie?!

    Treść doklejona: 21.04.16 10:02
    Zdaniem lekarza rodzinnego, jest podejrzenie boreliozy. Dostałam Duomox do przeleczenia. Mam zrobić przeciwciała igg, igm za 2-3 m-ce. Ma to sens? Doputuję, bo moja lekarka jest raczej niskich lotów, jeśli chodzi o wiedzę...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    na ile dni ten Duomox dostalas?
    bo jesli dala 7-10 tabletek to w ogole nie ma co ruszac, przeleczenie przy boreliozie to minimum 21dni
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    Na 20 dni, ale na forum piszą, że najlepiej 6 tygodni. Prawda li to?
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    emza: Prawda li to?

    niestety prawda.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    Cholera..:sad:
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    Moja mama przy rumieniu od razu robiła Elisa. Ona wychodzi podobno tylko do 6 tygodni od ukąszenia. Ja bym zrobiła od razu.
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    Alfa, które to badanie? Diagnostyka oferuje dwa z wykorzystaniem metody ELISA.
    1. Borelioza IgG, wskaźnik PMR/surowica met. ELISA
    2. Panel koinfekcji w boreliozie met. ELISA, IIF
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    koinfekcje w boreliozie do bebeszjoza, jersinioza, mycoplasma, chlamydia i chyba cos tam jeszcze piatekgo bylo
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    Borelioza, ale ja bym zrobiła od razu i IgG i IgM.
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    Kurczę, ale jakie konkretnie, bo jak wpisuję w Diagnistyce, to wyskakuje kilka rodzajów:/
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    u nas lekarze zaczynaja od ElisA a potem jak wyjdzie watpliwy lub dodatni dopiero zlecaja Western Blot, wiarygodnosc elisa to ok 40% a Wb ok 75%
    i jeden i drugi robisz go dpiero po 6tyg od mozliwego zakazenia; WB jest pewniejszy niz E. tyle ze tez duuuzo drozszy
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    A to jest ten Elisa z punktu pierwszego, który podałam wyżej? Przepraszam, jeśli zadaję głupie pytania, ale gubię się w tym gąszczu informacji. Że przy okazji umieram ze strachu, nie muszę chyba dodawać...?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    moim zdaniem z pkt 1 to za malo, trzeba zrobic ELISA i w IgG i IgM
    kiedy mialas tego kleszcza?
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeApr 21st 2016
     permalink
    Kleszcz jest sprzed 2,5 tygodnia.
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeApr 22nd 2016
     permalink
    No widzisz sa rożne zdania na ten temat. ja mam Elise ujemna i od wielu chorych na forum słyszałam, ze Elisa dodatnia moze wyjść tylko do 6 tygodni od ugryzienia. Moja mama tez dostała skierowanie od lekarki od razu jak miała rumień (kleszcze nie zauważyła). Ale mojemu koledze wyszła Elisa dodatnia juz po jakimś czasie od ukąszenia. Nie mam 100% wiedzy, chyba bym zrobiła od razu, a potem ewentualnie powtórzyła albo od razu WB jesli możesz sobie na to pozwolić. A moze zapytaj jeszcze na forum o to?
    To sie poprawie nazywa test Elisa w kierunku boreliozy w klasie IgM i IgG.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeApr 22nd 2016
     permalink
    Alfa moja kolezanka byla u chirurga zeby wyjac kleszcza, powiedzal ze skoro byl juz opity to nawet jak sie rumien nie pojawi to zeby zrobila elise po 6tyg, kazal w obydwu klasach robic (wyszly jej ujemne)
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeApr 22nd 2016
     permalink
    No ja nie mam pojęcia kiedy badać, bo każdy mówi co innego.
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeApr 24th 2016
     permalink
    Ja bym poczekał ze 2 miesiące od ukąszenia. Wcześniej nie ma sensu bo może nie wyjść wiarygodny wiec i tak będziesz musiała go powtórzyć.
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeApr 24th 2016
     permalink
    • CommentAuthorcestmoi89
    • CommentTimeApr 25th 2016 zmieniony
     permalink
    emza: 1. Borelioza IgG, wskaźnik PMR/surowica met. ELISA

    Weszłam przypadkiem i widzę, że nie dostałaś odpowiedzi. To badanie porównuje poziom p/c IgG w PMR (płynie mózgowo-rdzeniowym) i surowicy krwi.
    Jeśli szukasz w cenniku elisy, to powinnaś zrobić badania pod numerami 430 i 431 w Diagnostyce (Borelioza IgG i Borelioza IgM).
    --
    • CommentAuthora_net_a
    • CommentTimeMay 3rd 2016
     permalink
    Czy możecie polecić jakiś środek na komary taki do wpięcia do kontaktu? Czy to w ogóle jest bezpieczne przy dzieciach?
    Jedziemy na wakacje i kupiłam już plastry Mosbito tak na chybił trafił. Nie spodziewam się jakiejś wielkiej inwazji, ale chciałabym oszczędzić młodzieży pogryzienia w nocy, więc może coś jeszcze? Jak myślicie?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeMay 5th 2016 zmieniony
     permalink
    Mój starszak wczoraj wrócił z kleszczem na udzie z przedszkola - malusi był, jeszcze nieopity.
    Zadzwoniłam do przychodni – odmówili wyciągnięcia. Poradzili tylko, żebym to sama zrobiła i obserwowała, czy się rumień nie robi itp. No więc wyciągnęłam pęsetą - troszkę się naderwał, ale udało się i resztę usunąć. Dziś rano patrzyłam na nogę i czysto było...
    Po jakim czasie ewentualnie coś na skórze się pojawi?
    •  
      CommentAuthorbonim
    • CommentTimeMay 5th 2016
     permalink
    Marion rumień nie zawsze może wystąpić a bolerioza może być. Mój syn dostał profilaktycznie antybiotyk żeby w razie czego nie zdążyło się nic rozwinąć. To samo 2 dorosłych znajomych. Pozostałe 2 osoby nie wzięły antybiotyku. U 1 rumień wystąpił u innej nie. Obie te osoby mają bolerioze
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeMay 5th 2016 zmieniony
     permalink
    Najważniejsze, że wyciągnęłaś całego i nieopitego. Rumień może wyjść nawet po kilku dniach, ale nie musi. Obserwuj i w razie niepokojących objawów reaguj. Po wyjęciu warto miejsce ugryzienia odkazić np. octaniseptem.
    Ja bym zapobiegawczo nie faszerowała dziecka antybiotykiem.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMay 5th 2016
     permalink
    UWAGA OGŁOSZENIE :wink:

    Laski, jeśli trafi Wam się kleszczor, po wyciągnięciu nie wyrzucajcie go/nie palcie/ nie zgniatajcie.

    zabierzcie go, np do diagnostyki, czasem sanepid to ogarnia, na badania. to jest najszybszy sposób by sprawdzić czy dziad nic nie roznosił. wtedy będziecie mieć jasną sytuację co do potrzeby bądź jej braku podjęcia leczenia.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeMay 5th 2016
     permalink
    U mnie to koszt ok. 300zł, ale fakt, może potem trochę ułatwić życie.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMay 5th 2016
     permalink
    Emza, bywają darmowe akcje.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorbird
    • CommentTimeMay 5th 2016
     permalink
    W jakim mieście sanepid wykonuje badania kleszczy?
  2.  permalink
    marion: Mój starszak wczoraj wrócił z kleszczem na udzie z przedszkola - malusi był, jeszcze nieopity.
    Zadzwoniłam do przychodni – odmówili wyciągnięcia. Poradzili tylko, żebym to sama zrobiła i obserwowała, czy się rumień nie robi itp. No więc wyciągnęłam pęsetą - troszkę się naderwał, ale udało się i resztę usunąć. Dziś rano patrzyłam na nogę i czysto było...
    Po jakim czasie ewentualnie coś na skórze się pojawi?


    Jak to odmówili?:shocked:
    Moj maly dwa tygodnie temu zlapal kleszcza za uszkiem.Od razu pojechalam do najblizszego osrodka zdrowia zeby wyciagneli bo nie bylo nas w domu,a potem na IP do naszego miasta bo w tamtym osrodku nie bylo lekarza tylko pielegniarka,a ktos musial antybiotyk wypisac....Nie wyobrazam sobie ,ze moga w przychodni tego nie zrobic. Kleszcz musi byc wyrwany umiejetnie zeby nie zwrocil toksyn....
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMay 5th 2016
     permalink
    Bird, z tego co pamiętam to w Poznaniu badają, a gdzie indziej , to zabij ale nie pamiętam.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeMay 5th 2016
     permalink
    No masz, ja z Poznania i nie wiedziałam..
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeMay 5th 2016
     permalink
    Emza, bo człowiek uczy się całe życie a i tak... :wink:
    -- [/url]
    • CommentAuthorcestmoi89
    • CommentTimeMay 5th 2016
     permalink
    elfika: to w Poznaniu badają

    Tak, np w cbdna. Koszt to niecałe 200 zł chyba.
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.