Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJun 28th 2018
     permalink
    Dziękuję wam za wszystkie odpowiedzi. Zdecydowaliśmy, że nie będziemy teraz panikować, ale myślę, czy by nie zrobić jej badań w kierunku boreliozy po powrocie. Dla własnego spokoju. Naprawdę, dawno już się tak nie stresowałam...
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeJun 28th 2018
     permalink
    Pamiętaj tylko, żeby odczekać 4 lub 6 tygodni (nie pamiętam dokładnie) bo w tej chwili wynik nie będzie miarodajny.
    --
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeJun 28th 2018
     permalink
    a to badanie trzeba zrobic na czczo? chcę córce zrobić, po kleszczu, choć nie wiem czy warto, bo leczenie antybiotykami tylko do 4 tyg. po ukąszeniu ma sens.
    --
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeJun 28th 2018
     permalink
    Nam powiedział lekarz, że nie wyjdzie wiarygodny od razu. Co zresztą okazało się po badaniu, które zrobiliśmy prywatni bo wyszło czysto. Dostaliśmy antybiotyk. Potem ponowiono badanie i wyszła bb dodania.

    Treść doklejona: 28.06.18 23:18
    Nie pamiętam czy był na czczo. Tyko u nas był kleszcz wbity w skórę, nie było rumienia.
    --
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeJun 29th 2018
     permalink
    Nie trzeba być na czczo.
    •  
      CommentAuthor_hydro_
    • CommentTimeJun 29th 2018
     permalink
    Przed chwilą kleszcza młodej wyciągałam. Byliśmy na wycieczce, tereny zalesione. Długie spodnie, rękawy, pełne buty, repelenty. Godzina wystarczyła. Na szczęście nie siedział zbyt mocno, być może dopiero co zaczął się wbijać. Ja chyba popadnę w paranoję.
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeJun 29th 2018
     permalink
    Moja Teściowa z działki potrafi 7 przynieść. Działka w centrum miasta, w zasadzie ogródek działkowy przy bloku, na Śląsku.
    Ja juz ze 30 w życiu miałam.
    •  
      CommentAuthorElyanna
    • CommentTimeJun 29th 2018
     permalink
    hydro, rozumiem Cię... Ja podczas kilkudniowego spływu kajakowego (zero cywilizacji, wody, prądu, spanie w lesie albo na polanie pod namiotem, gdzie się dało) kilka kleszczy nazbierałam wtedy, ale to Kaszuby, sporo lat temu, o boreliozie nie było głośno, nie przejęłam się tym zbytnio, nic się nie działo od tej pory, ale jak moja 4,5latka przyniosła na kolanie kleszcza to zawał prawie na miejscu miałam i kilka dni głowa pełna zmartwień... Nie mogę tego pojąć, że takie małe skubańce potrafią odebrać radość z aktywnego wypoczynku, z dziećmi, na łonie natury, świeżym (ekhem...) powietrzu.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJul 23rd 2018
     permalink
    Fryc w sobotę przyniósł pod kolanem drugiego kleszcza. Byliśmy tylko na naszym ogródku działkowym - a tam czysto, wykoszona trawa...
    Idę dziś znów oddać kleszcza do badania.
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeJul 25th 2018
     permalink
    Dziewczyny, za ponad tydzien lecimy do Polski. Najpierw jedziemy w rodzinne strony, pozniej do Trojmiasta.
    Czy mozecie polecic z nazwy i producenta najlepsze preparaty na komary i kleszcze? Czym sie zabezpieczac?
    Chcialabym kupic juz teraz, zeby na nas czekaly jak przylecimy.

    Z gory dziekuje :)
    --
    •  
      CommentAuthorJosaris
    • CommentTimeJul 25th 2018
     permalink
    Najlepszy repelent to ponoć Mugga. Właśnie dziś odebrałam przesyłkę :). W ciągu dwóch tygodni mój młodszy syn złapał dwa kleszcze. Pierwszy nie był nosicielem borelli. Czekam na drugi wynik.
    •  
      CommentAuthormadziauk
    • CommentTimeJul 26th 2018
     permalink
    Josaris - dziekuje. Ale w aptece gemini jest napisane, ze nie stosowac u dzieci ponizej 18 roku zycia.
    LINK

    Czy jest cos innego, co mozna stosowac u 5,5 latka?
    Tesciowie przeprowadzili sie na wies, musimy sie zabezpieczyc.
    --
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJul 26th 2018
     permalink
    Madzia UK, ja swojej na wyjazd na obóz harcerski -obóz w lesie nad morzem gdzie wiem, że są kleszcze, kupiłam mugge 50%. dziś wraca. ani jednej informacji o kleszczu.

    Treść doklejona: 26.07.18 12:18
    wiem, że hard corowo ale uważam, że nawet chemia podana na największy organ jakim jest skóra zrobi mniej potencjalnych szkód niż bb i koinfekcje. tym bardziej, że stosowane czasowo a teraz jak wróci wspomoge oczyszczanie np kąpielami w epsom.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeAug 5th 2018 zmieniony
     permalink
    Byłam wypsikana od stóp do głów mugga 50% gdy oblazły mnie kleszcze. Celowo zrobiłam takie doświadczenie, bo i tak biorę antybiotyki. Deet nie działa na kleszcze. Nic sobie z tego nie robią. Kompletnie. Za to rewelacyjnie działa na komary, podlatywac do mnie na max 20cm i odlatywały, a to prawdopodobnie to dziadostwo zaraziło mnie bb. Na kleszcze za to działa tylko i wyłącznie permentryna. Wystarczy spsikac tym buty, ciuchy.
    Hydro, mnie się jednak wydaje że to typowy boreliozowych rumień. I nie piszcie tu, że trzeba go mieć tydzień czy dwa. Mój syn miał go kilka godzin. Nawet lekarz ilads potwierdza, że z reguły u dzieci jest krócej niż u dorosłych.
    U Twojej córki jaki miał rozmiar? No to może być kluczowe. No i jak się córką czuję, czy nie ma żadnych innych objawów, czy wzięła antybiotyk? Czy robiłaś jej badania z krwi?
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeOct 17th 2018
     permalink
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeNov 15th 2018 zmieniony
     permalink
    Co roku robimy z mężem badania kontrolne z krwi - w tym roku dorzuciliśmy badania w kierunku boreliozy. Mąż ma już wyniki (ja idę na pobranie w sobotę).

    Borelioza IgG met. Western-Blot: antygen p 41 - wynik 47 (wynik pozytywny: 26-255)
    :confused:
    Heniu jak wiecie też pozytywny... Jeszcze muszę Frycka przebadać - bo miał w tym roku dwa kleszcze. Przebadałam te kleszcze - niby nie miały boreliozy, ale już niczego nie jestem pewna...
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeNov 15th 2018
     permalink
    Też się zastanawiam czy nie zrobić.
    Tylko jak to jest? Bo WB jest mało czuły?
    Czy jak wychodzi dodatni, to znaczy że tak faktycznie jest?
    On wychodzi tylko czasem fałszywie ujemny czy fałszywie dodatni też?
    W tym roku zarejestrowałam pierwszą w życiu nimfę- ale złapałam zanim się wgryzła- właśnie zaczynała i widać źle znieczuliła, skoro wychwyciłam moment...
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeNov 15th 2018
     permalink
    karolciat: Bo WB jest mało czuły?

    Mało czuły? Ja słyszałam, że aktualnie Western-Blot to najbardziej miarodajne badanie...
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 15th 2018
     permalink
    Marion to wcale nie musi być po tych kleszczach, które przebadałaś; czasami dziadostwo nie musi się wbić a już zostawia choróbsko
    mój młody nie miał kleszcza a przynajmniej nikt mu takowego nie wyjmował a boreliozę złapał; lekarka mówi że dzieci czasami od razu wydrapią lub jak się kleszcz wkręca to się podrapią w dane miejsce i cholerstwo nie zostawia po sobie znaku


    Karolcia, ten mało czuły test to chyba ten o nazwie elisa, WB jest czuły i na różne paski jest rozpisywany
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeNov 15th 2018
     permalink
    marion, sprawdź za co odpowiada ten pasek. I chyba jak dodatni jest tylko jeden to jeszcze nie można mówić o boreliozie.
    Ja mam dodatni też tylko jeden, specyficzny dla dna CMV. A mam dodatnią.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthorserratia
    • CommentTimeNov 15th 2018
     permalink
    ELISA jest bardziej czuła, a mniej specyficzna, co oznacza, że wykrywa, ale niekoniecznie trafia w przeciwciała skierowane przeciwko szukanym antygenom.
    Western-blot jest bardziej specyficzny, co oznacza, ze bardziej celowane sa poszukiwanie, ale jest mniej czuły, czyli można coś pominąć.
    Dlatego zaleca się badania razem, Elisa +WB daje pełniejszy obraz.
    --
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeNov 15th 2018 zmieniony
     permalink
    Sprawdziłam dokładnie wyniki i porównałam.

    Przy męża wyniku jest tak:

    Borelioza IgG antygen p 41 +
    Anty-Borelia EUROLINE-RN-AT-IgG interpretacja - negatywny

    A przy Heniu było tak:

    Borelioza IgG antygen p 41 +
    Borelioza IgG antygen VlsE Bg +
    Anty-Borelia EUROLINE-RN-AT-IgG interpretacja - pozytywny

    Heniu miał zlecone Western-Blot i Elisa. Niestety dopiero teraz zauważyłam, że mnie i mężowi rodzinna wpisała tylko Western-Blot na skierowaniu, mimo iż chciałam również metodą Elisa... :confused:
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeNov 15th 2018
     permalink
    Dzięki za info.
    Czyli powinnam zrobić obydwa.
    A który może zlecić rodzinny na NFZ?
    Jak kleszcz był na koniec sierpnia, to teraz po 10 tygodniach coś by wyszło?
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 15th 2018
     permalink
    Rodzinny nie zleci ci badania na borelioze
    Moze jedynie dać skierowanie do lekarza chorób zakaźnych i ten zrobi badania
    • CommentAuthorGabcia_I
    • CommentTimeNov 16th 2018
     permalink
    A u mnie rodzinny zleci ale tylko Elisa :confused:
    --
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeNov 16th 2018 zmieniony
     permalink
    No właśnie koleżanki córka miała kleszcza i pediatra jej zlecił elisę i dał skierowanie do poradni.
    Po pozytywnym wyniku- czas oczekiwania- pół roku...

    Treść doklejona: 16.11.18 10:17
    A powiedzcie mi skąd takie różnice w cenie badań? Patrzę że Igg i igm w Alabie w promocji bpo 52,50, a u mnie w labie po 25. WB a alabie 155, u mnie 115...
    Ciekawe ile bym zapłaciła w szpitalu- ale tam już muszę podjechać, bo nie mają cennika dostępnego...
    Pytanie chyba źle zadane- w sensie ceny- nieważne czy25 czy 50, to i tak powinna być elisa? Bo na stronie labu w przychodni nic nie ma o rodzaju. Tylko przy WB jest napisane że to to...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 16th 2018
     permalink
    może zależy od rodzinnego, u nas to nawet ortopeda przy ewidentnych problemach i po info o kleszczu nie chciał dać skierowania i odesłał do zakaźniaka (u koleżanki jednak się borelioza potwierdziła) ; z tego co rozmawiałam ze znajomymi to neurolodzy jeszcze dają a tak problem nawet reumatolog robił.

    Jeśli idzie o ceny to chyba indywidualne ustalenia, może zależy od ilości robionych badań, w każdym razie u nas w szpitalu najtaniej - WB kosztuje 170zl (zawsze możesz zadzwonić do mikrobiologii i zapytać zamiast lecieć osobiście)

    Treść doklejona: 16.11.18 10:54
    karolcia u nas zawsze zalecają najpierw elisę i dopiero jak ta wyjdzie to idziesz po skierowanie na WB;
    ja robiłam i to i to prywatnie od razu
    •  
      CommentAuthorobe
    • CommentTimeNov 16th 2018
     permalink
    MrsHyde: może zależy od rodzinnego, u nas to nawet ortopeda przy ewidentnych problemach i po info o kleszczu nie chciał dać skierowania i odesłał do zakaźniaka (u koleżanki jednak się borelioza potwierdziła) ; z tego co rozmawiałam ze znajomymi to neurolodzy jeszcze dają a tak problem nawet reumatolog robił.

    Rodzinny na bank nie może wypisać skierowania na darmowe badanie na BB.
    A ja dostałam skierowanie na elisa i WB od ortopedy. Ale to było w 2016 roku, więc mogło się coś zmienić.
    -- Swoje trzy grosze każdy uważa za najlepszą mo
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeNov 28th 2018 zmieniony
     permalink
    Były wyniki Henia i męża - teraz moje:

    Borelioza IgG met. western-blot

    IgG p 83 +
    Borelioza IgG antygen p 41 +
    Anty-Borelia EUROLINE-RN-AT-IgG interpretacja - negatywny


    Borelioza IgM met. western-blot

    Borelioza IgM OspC-adv Ba +
    Borelioza IgM OspC-adv Bb +
    Borelioza IgM OspC-adv Bg +
    Borelioza IgM OspC-adv Bsp +
    Anty-Borelia EUROLINE-RN-AT-adv IgM interpretacja - pozytywny


    Masakra... Jakbym miała mało problemów...
    Co jeszcze się wydarzy?!?! :cry::cry::cry:
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeNov 28th 2018
     permalink
    marion, jeśli oboje z mężem macie to mogliście się zarazić od siebie. A Fryderyk może mieć wrodzoną.
    Niestety z boreliozą są same niewiadome...
    Chcecie się leczyć?
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeNov 28th 2018
     permalink
    Mąż ma wynik negatywny. Tylko ja i Heniu pozytywny.

    Frycek złapał w tym roku dwa kleszcze - nie badałam Frycka, tylko kleszcze (nie miały boreliozy). Ale jednak muszę Frycka też przebadać, bo może mieć boreliozę wrodzoną....
    Jestem załamana...
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeNov 28th 2018
     permalink
    My też mieliśmy wynik negatywny z badania kleszcza, a potem mega rumień i borelioza. Badanie kleszcza nie jest wiarygodne jak widać.
    A będziecie się leczyć?
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeNov 28th 2018
     permalink
    Nie mam pojęcia co teraz. Zbadam jeszcze Fryderyka i z wynikami wszyscy pójdziemy do lekarza chorób zakaźnych - zobaczmy co powie.
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeNov 28th 2018
     permalink
    Rozumiem.
    Trzymam kciuki.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeNov 28th 2018
     permalink
    Marion bierz skierowanie dla siebie już teraz, dzieciaki idą inną ścieżką i trochę szybciej pewnie będzie. U mnie dorośli na wizytę mają 3-4 miesiące oczekiwania minimum
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeNov 28th 2018
     permalink
    Mam skietowanie dla siebie. Ale nie wiem czy nie pójdę prywatnie, bo dostałam namiary na polecanego lekarza.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 7th 2019 zmieniony
     permalink
    No i wyniki Fryderyka...
    .
    .
    Borrelia burgdorferi (w kl. IgG) - 5,24 RU/ml
    Borrelia burgdorferi (w kl. IgM) - 12,04 RU/ml

    < 16 wynik negatywny
    >= 16 - < 22 wynik graniczny
    >= 22 wynik pozytywny
    .
    .
    Borelioza IgG met. Western-Blot

    Borelioza IgG OspC +
    Borelioza IgG antygen p 41 +
    Anty-Borelia EUROLINE-RN-AT-IgG interpretacja - negatywny

    https://28dni.pl/pictures/2741418.png

    Borelioza IgM met. Western-Blot

    Borelioza IgM OspC-adv Ba +/-
    Borelioza IgM OspC-adv Bb +/-
    Anty-Borelia EUROLINE-RN-AT-adv IgM interpretacja - graniczne

    https://28dni.pl/pictures/2741413.jpg
    .
    .
    Kto mi wyjaśni - dlaczego w klasie IgG jest takie spore przekroczenie na +, a interpretacja "negatywna"?
    •  
      CommentAuthorEwasmerf
    • CommentTimeJan 7th 2019
     permalink
    Marion, ja bym wziela te wyniki i poszla do zakaznika! Nie do ilads, nie do konowalow, nie czytala na necie, tylko jak masz watpliwosci to zakaznik przyszpitalny.

    Treść doklejona: 07.01.19 13:20
    tu na str 24 masz opsi prazkow
    http://www.borelioza.org/dokumenty/faq.pdfnie czytalam artykulu, wiec mozliwe ze jest tendencyjny - czyli jak wyjdzie borelioza to ja masz, ale jak wyjdzie negatywnie to niewykluczone ze ja tez masz, tak czy siak najlepiej suplementy, antybiotyki, najlepiej polroczna kuracja za min 600 zl miesiecznie.
    -- ;
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeJan 7th 2019
     permalink
    Tylko, że zakaźnicy nie potrafią w boreliozę 🙄
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 7th 2019 zmieniony
     permalink
    Podsumowując nasze wyniki - każde z nas ma inną sytuację...

    Ja

    p83 +
    p41 +
    IgG - negatywny

    OspC (Ba, Bb, Bg, Bsp) +
    IgM - pozytywny

    Mąż

    p41 +
    IgG - negatywny

    IgM - nagatywny

    Henryk

    p41 +
    VlsE Bg +
    IgG - pozytywny

    IgM - negatywny

    Fryderyk

    p41 +
    OspC +
    IgG - nagatywny

    OspC (Ba, Bb) +/-
    IgM - graniczny
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 7th 2019 zmieniony
     permalink
    W teście Western-Blot następujące prążki mają ponoć znaczenie w diagnostyce Borrelii: p18, p21–24, p31, p34, p37, p39, p83, p93. Obecność prążka p41 świadczy ogólnie o przeciwciałach na krętki — mogą to być inne krętki, niekoniecznie krętki boreliozy (mogą świadczyć m.in. o obecności bakterii Helicobacter pylori).

    Prążki IgM mają większe znaczenie diagnostyczne gdyż sugerują aktywną boreliozę. Poziom przeciwciał IgM jest wysoki na początku infekcji, albo niejako wbrew logice, właśnie w przewlekłej boreliozie.
    Podwyższony poziom przeciwciał w klasie IgG można uznać za pozostałość przebytej infekcji lub oznacza on chroniczną, aktywną chorobę.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeJan 7th 2019 zmieniony
     permalink
    Ewasmerf: Marion, ja bym wziela te wyniki i poszla do zakaznika!

    Tak, Ewa. Mam już namiary i będę się umawiać. Czekałam tylko na komplet badań całej naszej czwórki.
    .
    .
    Najczęściej wykorzystywane w testach Western Blot antygeny krętków Borrelia burgdorferi i ich znaczenie diagnostyczne:
    - VisE - wysoce specyficzny - głównie późna faza boreliozy, ale może też występować na początku zakażenia
    - p83 - wysoce specyficzny - charakterystyczny dla etapu III (późna borelioza)
    - OspC - wysoce specyficzny - wykrywany w I fazie infekcji – wczesna i silna odpowiedź w klasie IgM
    - p41 - niespecyficzny - silna odpowiedź w I fazie choroby (szczególnie w klasie IgM)

    Wszyscy mamy antygen p41(który nie ma znaczenia), a ja mam dodatkowo p83. Czyli co - wynika z tego, że boreliozę mogę mieć tylko ja?
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 8th 2019 zmieniony
     permalink
    Byłam wczoraj u lekarza chorób zakaźnych.

    Wszyscy czworo mamy powyżej normy antygen p41, ale usłyszałam, że wcale on nie świadczy o boreliozie (to samo przeczytałam w necie).

    Wg lekarki mąż, Heniu i Fryc nie mają boreliozy. Ich wyniki testu Western Blot w klasie IgM są negatywne i w klasie IgG pozytywne oraz negatywne wyniki testu Elisa - to wszystko świadczy o braku choroby.
    Natomiast "gorzej" ze mną. Mam pozytywny wynik w klasie IgM - czyli jakby 'świeże' zachorowanie. Mam zlecone dodatkowe badania (morfologia, lipidogram, ALT, GGTP, kreatynina, proteinogram, żelazo, magnez, CRP ilościowo, ASO, RF (czynnik reumatoidalny), anty HBs, borelioza IgG i IgM met. Elisa, ANA1). Po uzyskaniu wyników będziemy myśleć co dalej.

    Przy okazji poleciła mi środek odstraszający Moskito Guard bez DEET (również dla dzieci - od 2 lat).
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 15th 2019
     permalink
    Mam wyniki boreliozy met. Elisa:

    w klasie IgG - 6,6 RU/ml
    w klasie IgM - 26,3 RU/ml

    Normy:
    < 16 wynik negatywny
    >= 16 - < 22 wynik graniczny
    >= 22 wynik pozytywny

    :cry:
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeFeb 15th 2019
     permalink
    marion masz takie wyniki jak mój mąż.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 15th 2019
     permalink
    I jak u Was potoczyły się sprawy?
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeFeb 15th 2019
     permalink
    Mój mąż długo leczył się alternatywnie.
    W przyszłym tygodniu idzie znów do jakiegoś zielarza.
    Badań kontrolnych nie robił.
    Objawy ma cały czas.
    Ale on ma też z pewnością jakieś koinfekcje.
    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 15th 2019
     permalink
    alfaromeo: Objawy ma cały czas.

    A jakie?
    Bo ja generalnie nic nie obserwuję.
    •  
      CommentAuthoralfaromeo
    • CommentTimeFeb 15th 2019
     permalink
    Bóle stawów, przeskakiwania, wylewy podskorne.
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeFeb 15th 2019
     permalink
    Wykluczył standardowe leczenie czy tylko wspomaga sie alternatywnymi?
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.