Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthormarion
    • CommentTimeFeb 24th 2021 zmieniony
     permalink
    nightingale_84: lekarka mówiła, że na bilans się przychodzi w okolicach urodzin to wtedy ma sens

    TEORKA: to byl jakiś bilans szkolny, pielęgniarka całej klasie robiła, sprawdzała zęby, włosy, stopy i wysłała każde dziecko do lekarza


    Dziewczyny, chyba dawno do książeczek zdrowia dzieci nie zaglądałyście :wink: Tam są rozdziały do wypełnienia w kwestii bilansów.
    Bilanse na 2, 4 i 6 lat faktycznie są na urodziny (u nas w przychodni zawsze mówią, że max 3 mies. po urodzinach trzeba się zgłosić). A ten bilans Frania i Ninki, to był bilans 3-cioklasisty - i tu nie ma znaczenia, kiedy kto ma urodziny. Po prostu bilans jest w trakcie 3 klasy. Mój Heniu ten bilans miał w lutym, a 10-te urodziny za 5 mies. w lipcu.

    Co nie zmienia faktu, że drążenie tematu za niskich/za wysokich dzieci jest wg mnie trochę na wyrost. U Henia w klasie (klasa 4, 11-latki) najwyższa jest jedna z dziewczynek - nie wiem ile ma wzrostu, ale rozmiar buta 39 :bigsmile:
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeFeb 26th 2021
     permalink
    Teorka, moja Sara ma 9,5 roku i ma 132cm (od 2 lat urosła 4 cm ),ale że na siatkach nie spada to endokrynolog powiedział ,ze dopiero za rok do kontroli.
    Niestety z innych badan wyszło, ze Sara może mieć jednak niskorosłość (mamy potwierdzony od niedawna zespoł Ehlersa -Danlosa). Teraz jedziemy do Warszawy do IMid na oddział metaboliczny, to zobaczymy co powiedzą. Także ja wolę jak wysle raz za duzo niż raz za mało.
    Co do poradni ds. szczepień,to my byliśmy i nic to nie wniosło (czekalismy z 1.5 roku na wizyte).
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeFeb 26th 2021
     permalink
    Asia a ma Twoja Sara jakieś inne objawy?
    Bo ja wczoraj byłam z Niną na innej wizycie, u innej lekarki, do konsultacji.
    Wizyta mnie zszokowała. Trwała mega długo, lekarka zaglądała jej nawet do pipki, dotykała sutków etc. No szok.
    Sprawdzała bardzo dokładnie czy nie ma u niej jakiś symptomów dojrzewania. Bo gdyby już były, to przy tym właśnie niewielkim wzroście byłoby podejrzenie jakiegoś zespołu. Nie pamiętam nazwy ale raczej nie ten co piszesz.
    U Niny nie ma absolutnie żadnych mikro objawów więc póki co tylko obserwacja

    Idziemy zbadac mocz i krew, w krwi sporo hormonów żeby posprawdzać
    Ale innych badań mówi żeby nie robić jeszcze...
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeFeb 26th 2021
     permalink
    Co do niskoroslosci to mojej przyjaciółki córka lat 17 jest niższa od mojego Dawida. Czyli ma mniej niż 150 cm. Myślę, że to będzie jakieś 145 cm. Od zawsze miała problem ze wzrostem. Niby rosła, ale powolutku. Zawsze najniższa wszędzie. Moja przyjaciółka była u endokrynologa tylko raz. Wyszła jajas plamka na tarczycy i zalecenia były do dalszej diagnozy. Niestety przyjaciółka olała, także nie wiadomo co jest przyczyną że dziewczyna słabo rosła.

    Dla 17 nastoletniej dziewczyny tak niski wzrost to kupa kompleksów. Męczy się biedna w butach na najwyższych koturnach jakie można było dostać... Dlatego myślę, że jednak warto być czujnym.

    Fajnie Teo, że konsultowałaś się u kolejnego lekarza i fajnie, że jskies badania będą zrobione. Zawsze trochę rozwieje wątpliwości.

    Ja musze Dawida na bilans umówić, a tak mi się nie chce. Tyle misoam ostatnio latania, załatwiania.I teraz jeszcze bilans... Ale szczerze to troszkę zaczął mnie nurtować ten wzrost Dawida, za dużo to też niedobrze. Chciałam jeszcze przeciągnąć w czasie ten bilans.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeFeb 26th 2021
     permalink
    Ale może dostaniecie ze szkoły bo to z tego co pisze Marysia obowiązkowy w 3 klasach. A Dawid przecież 3, tak jak Ninka.
    Zadzwoń do szkoły i spytaj :wink:

    A jak na siatce sprawdzasz to poza nią jest tak?
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeFeb 26th 2021
     permalink
    Jest poza 97 centylem. Nie wiem czy to prawidłowo czy nie, ale średnio 1 cm na miesiąc rośnie. Czasem się zatrzyma... I potem znowu szybki przyrost. Najgorzej te stawy dostają...
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeFeb 27th 2021
     permalink
    Teo, moja Michasia na 7 lat miała dokładnie takie badanie, jak opisalas, u endokrynologa. Pani jej zaglądała w miejsca intymne, szukała włosków, wąchała pod pachami nawet, mierzyła, ważyła, przeprowadziła obszerny wywiad ze mną. Nic nie wydalo jej sie podejrzanego ale dla pewnosci zlecila pare badan z krwi. I za to szanuje takich lekarzy. Nie bardzo rozumiem, dlaczego Ty się tak wzbraniasz przed sprawdzeniem paru istotnych rzeczy. Przecież to ważne.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeFeb 27th 2021 zmieniony
     permalink
    Przecież napisałam że idziemy po niedzieli zbadac krew, a w niej wiele różnych parametrów, także hormony, oraz mocz.
    Wzbraniam się przed bezsensownym prześwietlaniem mi dziecka rentgenem, robieniem niepotrzebnych badań usg oraz kładzeniem dziecka do szpitala, zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy nie ma ku temu podstaw

    Dlatego poszłam do innego lekarza, żeby mieć pewność
    Potwierdziła to, co od razu wydało mi się oczywiste, że tamten lekarz (który nota bene ma w naszym mieście bardzo złe opinie i dlatego tylko do niego było miejsce na bilans, bo nikt do niego z dziećmi nie chodzi) zrobił z mojego dziecka pilny przypadek do natychmiastowej rozszerzonej diagnostyki, chociaz nic takiego się nie dzieje, żeby trzeba było od razu takie kroki podejmowac.
    --
    •  
      CommentAuthormontenia
    • CommentTimeFeb 27th 2021
     permalink
    Teo,jak byłam juz w ciązy to Sara nie rosła,miała hipotrofie. W Uk jak robili usg to juz wspominali o niskoroslości bo miała za krótkie kości udowe.
    Poza tym ma uogólnioną wiotkość więzadłowo-stawową i obniżone napięcie mięsniowe,do tego problemy ze stawami i jest tak labilna,przewraca się. Poz badaniach stwierdzili zespół erhlesta Danlosa typ spondylodysplastyczny,bardzo rzadki
    •  
      CommentAuthorAmazonka
    • CommentTimeJun 22nd 2021
     permalink
    Co można dać na zakończenie roku panom nauczycielom? Zwyczajnie kwiaty?
    --
    •  
      CommentAuthorkatka_81
    • CommentTimeJun 22nd 2021
     permalink
    Ama, teraz już trochę za późno ale w necie można kupić tyle fajnych rzeczy, jest tyle propozycji, że szok. Trochę późno myślisz o tym.
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeJun 22nd 2021
     permalink
    Czemu nie, kwiaty też są dla mężczyzn. Ale można też zaangażować dziecko do wykonania laurki, można kupić fajny kubek do kawy (dziś akurat rzucił mi się w oko, taki "elegancki", a jednocześnie nie za miliony, więc kwestia rozejrzenia się, czekolada dobra...

    Ja mimo, że nauczyciel nigdy nie rozumiałam tych "upominków" co czerwiec. Na moje uśmiech dziecka wystarczy. Te wszystkie kwiatki, cudne. Ale wg mnie trochę wyrzucanie pieniędzy w błoto, bo one zwiędną i pójdą do kosza. A na prezenty nigdy się nie godziłam, o czym informowałam już we wrześniu. Dzieci dawały mi laurki i to wg mnie jest super pamiątka.
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeJun 22nd 2021
     permalink
    Amazonka: Co można dać na zakończenie roku panom nauczycielom?

    jeśli nie chcesz kupować kwiatów a koniecznie chcesz coś sprezentować to daj jakąś dobrą kawę ziarnistą - jeśli sam nie skorzysta to na bank ma w otoczeniu kogoś kto się z niej ucieszy


    ps.
    mój syn kończy 8 klasę, wychowawczyni dostaje zegarek z grawerem, pozostali nauczyciele pendrive'y
    • CommentAuthorkarolciat
    • CommentTimeJun 24th 2021
     permalink
    U nas na zakończenie przedszkola były albumy ze zdjęciami i rysunkami dzieci, kwiaty, dla wychowawczyni dodatkowo bon upominkowy na zabieg relaksacyjny i filiżanka z dedykacją. U nas robią takie w studio fotograficznym. Dajesz swoja grafikę i za 2 godziny za 30 zł masz personalizowana filiżankę, a za 20 zł kubek. Do tego dl pań opiekunek (pomocy) takie zdjęcia wszystkich dzieci z podpisem, coś jak plansza absolwentów i symboliczny kwiatek.
    Na zakończenie 3 klasy kwiaty, tez album ze zdjęciami i rysunkami, powerbank, bo w szkole ciągle problemy z gniazdkami i przedłużaczmi i też filiżanka :)
    --
    • CommentAuthorskapula
    • CommentTimeJul 24th 2021 zmieniony
     permalink
    Teo, moja córka jest niskorosła ( za miesiąć 5 lat) i obecnie ma 97cm. Diagnozujemy sie od 2 roku życia, wtedy jeszcze była na 3 centylu w siatce, teraz już "wypadła z siatki". Wytyczne są takie, że dzieci, które są na 3 centylu zwykle podjegają obserwacji. Myślę, że warto jest zrobić rtg nadgarstka, które pokaże wiek kostny, to ważna informacja jak długo dziecką będzie rosło. U dziewczynek ten czas jest jest krótszy bo szybciej dojrzewają. I na pewno warto sprawdzić tarczycę i wykluczyc celiakię.
    Pełną diagnostyk uruchamia się jak dziecko spada poniżej 3 centyla, to juz jest diagnostyka szpitalna (nocne wyrzuty hormonu wzrostu, testy stymulacyjne).
    Ważny tez jest przyrost roczny dziecka, powinen być min. 5-6 cm/rok.

    W Polsce obowiązuja siatki warszawskie, nie WHO.
    -- [/url][/url]
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeJul 27th 2021
     permalink
    Tarczyca zbadana, oraz szereg innych hormonów z krwi
    Wyniki idealne
    Oraz znowu urosla.
    Teraz ma 131 cm więc od lutego 3 cm
    Dlatego póki co obserwujemy ale raczej ze wskazaniem że jest po prostu drobna
    --
    • CommentAuthorsolis
    • CommentTimeAug 16th 2021
     permalink
    Jaka dawkę Wit d podawać 7 letniemu chłopcu? Dziś zrobiłam mu badanie i wynik wyszedł 25 :shocked:
    Podczas gdy on nie unika słońca, nie smarujemy go filtrami. Skąd tak niski wynik w lecie.. Mam witaminę dr Jacobsa, zarówno sama jak i z dodatkiem Wit. K. Ale nie wiem ile mu podawać..
    •  
      CommentAuthorelfika
    • CommentTimeAug 17th 2021
     permalink
    co najmniej 20 tyś
    -- [/url]
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.