Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorAnikó
    • CommentTimeOct 12th 2012
     permalink
    dziękuję, podniosłyście mnie trochę na duchu:) nie będę się niepotrzebnie stresować, tylko będziemy działać z mężem. a wszystkie badania zrobię za 3tyg.
    .
    prolaktyna beż obciążenia 16,49 ng/ml (norma 5,18-26,53).
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeOct 12th 2012
     permalink
    Anikó, bardzo dobry plan. Nie martw się na zapas tą tarczycą, jak badania wyjdą nie tak, to się będziemy zastanawiać ;)

    Emza, z tego co wiem, to zaparcia, to codzienność ciężarnych :D ale mogę się mylić, niestety nie mam doświadczenia ;)
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeOct 15th 2012
     permalink
    Emza ja nie podpowiem ,bo u mnie 1 trymestr i na razie jest ok.
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeOct 19th 2012
     permalink
    No więc mam wyniki, o których kiedyś pisałam i doradzałyście mi, czy lepiej robić na czczo czy po śniadaniu :bigsmile:
    19 m-cy temu urodziłam drugie dziecko, jesteśmy u schyłku karmienia.
    TSH 3,2 (norma 0,27 - 4,2)
    fT3 2,76 (norma 2,0 - 4,4)
    fT4 1,18 (norma 0,93 - 1,7)

    Niedoczynność?
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorlapa
    • CommentTimeOct 23rd 2012
     permalink
    "czy pomimo ustalenia prawidłowej dawki hormonów borykacie się z zaparciami?"

    Myślę, że to niestety uciążliwa przypadłość ciążowa, niezwiązana z hormonami tarczycy i leczeniem. Biorę E25 całą ciążę i nie borykam się z zaparciami.
    Postaraj się zwiększyć ilość błonnika w swojej diecie i pić dużo wody. Ostatczenie suszone śliwki lub naturalny sok ze śliwek, naturalne jogurty, kefir mogą pomóc:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorOneKiss
    • CommentTimeOct 24th 2012
     permalink
    Czu podczas zażywania Euthyrox-u 25 zauważyłyście u siebie wzrost ciśnienia tętniczego krwi?
    Ja zaczęłam brać ten lek i już drugiego dnia, mało co nie skończyło się to źle, w pracy poczułam się bardzo źle, po czym okazało się,że miałam ciśnienie 195/127:shocked:
    --
    •  
      CommentAuthorKakai
    • CommentTimeOct 24th 2012
     permalink
    One ja nie zauwazyłam, cisnienie mialam i mam w normie
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeOct 24th 2012
     permalink
    Lapa, dzięki za odpowiedź. Choć dietę prowadzę wzorową, warzywa, błonnik, woda i pewnie dzięki temu nie ma tragedii, ale jest zdecydowane pogorszenie w stosunku do tego co było przed ciążą i do II trymestru. Nic to, pewnie po porodzie wrócę do zadowalającej 'kondycji';)
    OneKiss - euthyrox podbija mi tętno, ciśnienia nie. Możliwe jednak, że tak reaguje Twój organizm, przedzwoniłabym w tej kwestii do endokrynologa (jeśli właśnie w tym upatrujesz podbicia ciśnienia).
    --
    •  
      CommentAuthorlapa
    • CommentTimeOct 24th 2012
     permalink
    OneKiss: Czu podczas zażywania Euthyrox-u 25 zauważyłyście u siebie wzrost ciśnienia tętniczego krwi?

    OneKiss, ja mimo zażywania E25 nie mam problemów z ciśnieniem. A u Ciebie to był skok jednorazowy? Bierzesz nadal euthyrox?

    emza: jest zdecydowane pogorszenie w stosunku do tego co było przed ciążą i do II trymestru

    to już chyba kwestia hormonów, które w ciąży spowalniają proces trawienia i pracę jelit:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorOneKiss
    • CommentTimeOct 24th 2012
     permalink
    Dziękuję dziewczyny za odpowiedź. :kissing: Odstawiłam ten lek.
    Nie biorę go już. Powiem Wam, że wystraszyłam się nie na żarty. Nie chcę na razie do niego wracać, mimo, że wiem, że moje TSH wymaga zbicia. Ale na tą chwilę strach prze ponowną reakcją organizmu jest zbyt duży.
    --
    •  
      CommentAuthorlapa
    • CommentTimeOct 24th 2012
     permalink
    OneKiss: Nie biorę go już

    może skonsultuj to jeszcze z lekarzem, bo mógł być to też jednorazowy skok nie związany z lekiem.
    Z własnego doświadczenia niestety wiem jak ważne jest prawidłowe TSH przy staraniach i w ciąży.
    --
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeOct 24th 2012
     permalink
    OneKiss, dziwne, że aż skoczyło Ci ciśnienie! Ja Euth. 25 biorę już parę miesięcy i nic takiego nie zauważyłam.
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeOct 24th 2012
     permalink
    Ja już długo biorę euthyrox 150 i moje ciśnienie przez ostatni czas raczej do wysokich nie należało.
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeOct 24th 2012
     permalink
    Onekiss u mnie też Euthyrox nie wpłynął na ciśnienie - nadal mam bardzo niskie i niski puls (ok.66). Ale moja endo bardzo bała się zwiększania dawki, właśnie ze względu na możliwość gwałtownego skoku ciśnienia. Najpierw kazała skonsultować się z kardiologiem, czy nie mam zbyt niskiego tętna. Dopiero po tym zwiększała mi dawkę do 50 i ta pomogła zbić TSH.
    --
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeOct 24th 2012
     permalink
    U mnie ciśnienie na Euth.25 to średnio 90/60 i odwrotnie, przy pulsie ok. 80. Ciekawe, czy mnie też wyślą do kardiologa przy zmianie dawki?
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeOct 24th 2012
     permalink
    Ja nigdy nie byłam u kardiologa, a dawki miałam różne od 50 do 150 w tym także dawki mieszane w tygodniu. Raczej euthyrox sprzyja obniżeniu pulsu bo ma za zadanie wyregulować czynność tarczycy, która ma duży wpływ na serce.
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeOct 24th 2012
     permalink
    One Kiss, a może za szybko za dużą dawkę dostałaś? Może trzeba zacząć od mniejszej? Ja zaczynałam na 12,5, a obecnie jestem na 37,5. A biorę już z 8 miesięcy.
    •  
      CommentAuthormaglin
    • CommentTimeOct 28th 2012
     permalink
    *OneKiss* zaczelam zazywac euthyrox 25 jakis miesiac temu, a moje cisnienie przewaznie wynosi ok. 80/50, puls ok. 60kilka. Mierze prawie codziennie i nigdy mi nie skacze wyzej. Konsultowalas odstawienie euthyroxu z lekarzem?
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeNov 1st 2012
     permalink
    Ja tez biorę E25 i mam niskie ciśnienie tak jak przed zazywaniem leku. 90/60.

    Byłam na biopsji torbielki tarczycy ( takiej 2 na 2 cm prawie), i jest wszystko ok.
    Uff zrobiłam prywatnie, troche kosztowało, ale mam to za sobą. :))

    zapisalam sie na NFZ do endo za 2 tygodnie ( po znajomosci niestety), i wtedy
    dowiem sie co dalej z torbiela, czy wycinac...
    --
    • CommentAuthorannzaa
    • CommentTimeNov 3rd 2012
     permalink
    Witam wszystkie Forumowiczki, Dziewczyny mam pytanie, wiem, że pewno odpowiedź w wątku padła nie raz, ale zanim się doszukam. Chodzi o to, że jestem w 8 tygodniu ciąży, od kilku lat choruję na niedoczynność i hashimoto, lekarz zlecił mi branie femibion natal 1, a on zawiera jodu 150ug, czy ten jod nie jest zakazany przy hashi?? Czy przy ciąży po prostu trzeba??
    Tsh mam 1,04, ft4 17, biorę na dzień dzisiejszy 150 euthyroxu, tylko martwi mnie ten jod w witaminach, wizytę mam 15 listopada dopiero, czy Któraś z Was może mi coś na ten temat powiedzieć??
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeNov 3rd 2012
     permalink
    annzaa - mi endokrynolog powiedział ze ten jod co jest w tych witaminkach to podobno mój organizm go nie przyjmie tylko go wysikam i tyle z niego będzie.
    --
    •  
      CommentAuthorlapa
    • CommentTimeNov 3rd 2012
     permalink
    annzaa: lekarz zlecił mi branie femibion natal 1, a on zawiera jodu 150ug, czy ten jod nie jest zakazany przy hashi?? Czy przy ciąży po prostu trzeba??


    moja ginka kazała mi brać w ciąży witaminy bez jodu. Do pewnego momentu używałam Prenatal Classic, ale teraz już chyba nawet ten jest wzbogacany jodem. Potem przerzuciłam się na elevit pronatal i biorę go do teraz.
    Ale pamiętaj annzaa, że ilu lekarzy tyle opinii i ja bym raczej słuchała swojego lekarza.
    --
  1.  permalink
    Ja też mam Hashimoto i mnie moja endokrynolog przepisała jad 100 przy staraniach i powiedziała, że trzeba będzie zwiększyć do 150 jak zajdę w ciążę.
    Swoją drogą to ciekawe, że jeden lekarz zaleca coś, co inny odradza...
    --
    • CommentAuthorannzaa
    • CommentTimeNov 3rd 2012
     permalink
    No właśnie. Co lekarz to opinia, poczekam jeszcze na info od mojego endokrynologa, bo elki zlecił ginekolog z kliniki. Swoją drogą też czytałam , że ten jod jest dla Bejbika :), bo jest potrzebny, a co jeśli się nie zażywa w ogóle zestawu witamin tylko kwas foliowy?? Może tak będzie lepiej?? Sama nie wiem..
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeNov 4th 2012 zmieniony
     permalink
    Mnie też endo odradziła witaminy z jodem, a gin kazał się dostosować. Ja również jak łapa brałam elevit pronatal.
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeNov 4th 2012
     permalink
    annzaa: a on zawiera jodu 150ug, czy ten jod nie jest zakazany przy hashi?? Czy przy ciąży po prostu trzeba??


    Moja endo powiedziała, że przyjmowanie jodu jest konieczne w ciąży, nawet przy Hashi, i w tej sytuacji przewyższa dobro dziecka nad dobrem kobiety. Ponoć na jakimś seminarium, na którym ostatnio była powiedziano, że minimum to 150mg jodu dziennie. Ja biorę Femibion 1.
    --
    • CommentAuthorannzaa
    • CommentTimeNov 4th 2012
     permalink
    akirka Dokładnie to samo powiedział mi dzisiaj mój lekarz, swoją drogą ma Człowiek cierpliwość do mnie, odebrał tel nawet w niedzielę. W każdym bądź razie powiedział identycznie to co napisałaś Ty, ja także biorę Femibion Natal 1, a powiedz mi jak u Ciebie kształtują się dawki euthyroxu (jeśli akurat ten lek bierzesz), ja przed ciążą miałam 100, w ciąży do 5 tygodnia z automatu zwiększyli mi na 125, a teraz mam 150, mam nadzieję, że dłużej przy tym 150 zostanę, we wtorek odbieram świeże tsh i ft4.
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeNov 4th 2012
     permalink
    Ja przed ciążą miałam 50, w chyba 6tyg. zwiększone do 62,5. I tak do teraz. W środę robię badania, bo czwartek mam wizytę, więc pewnie znów będzie zwiększone. Moja endo zawsze tak ostrożnie zwiększa, co 12,5mg.
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 4th 2012
     permalink
    Akirka a jakie masz teraz TSH i FT4? :D
    właśnie ja ostatnio odebrałam TSH 0,065 i se myślę matko niskie jak nie wiem, a ginek mi pokazał normy dla ciężarnych wiec luz.
    --
    • CommentAuthorannzaa
    • CommentTimeNov 4th 2012
     permalink
    eveke a jaki jest przedział norm dla ciężarnych??
    Ja mam teraz 1,02 ( to było na 100 euthyroxu) i mimo wyniku zwiększono mi na 150, troszkę boję się czy nie przesadzą w drugą stronę.
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 4th 2012 zmieniony
     permalink
    na pewno dolna granica to 0,01 a górna to chyba 1,2 (tu sobie nie dam głowy, ale z pamięci wzrokowej myślę , że tyle)
    Najważniejsze jest jednak i tak FT4!

    aa i to są normy dla 1 i 2 trymestru.. na 3 trymestr nie spojrzałam, bo mi daleko do niego.
    --
    • CommentAuthorannzaa
    • CommentTimeNov 4th 2012
     permalink
    eveke mi póki co także daleko, jestem w 8 tygodniu :)
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeNov 4th 2012 zmieniony
     permalink
    eveke: Akirka a jakie masz teraz TSH i FT4? :D

    w 7tc miałam TSH 2,5 (skoczyło z 1,32 sprzed ciąży) i wtedy mi zwiększyła dawkę. FT4 17,4 norma do 22,7.
    Teraz czuję, że na pewno coś się pogmatwało, bo jestem tak osłabiona, że szok, plus u mnie zawsze objawem jest sucha skóra na ramionach i suche włosy.
    A co ile w ciąży badacie hormony tarczycowe ? Ja mam od środy robić co 3tyg.
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 4th 2012
     permalink
    Ja badam na każdą wizytę czyli co 4 tyg :)
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeNov 4th 2012
     permalink
    Moja endo łaskawie mi zaproponowała, że od następnej wizyty będziemy się konsultować co 3 tyg. telefonicznie :))) Bardzo się cieszę, bo zawsze 100 w kieszeni :)
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 4th 2012
     permalink
    Ja mam lekarza ginekologa-endokrynologa wiec ja konsultuję wyniki tarczycowe na co 4 tygodniowej wizycie gin :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeNov 4th 2012
     permalink
    aa to jeszcze lepiej :)
    --
    • CommentAuthorannzaa
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    Hej Dziewczyny,
    mam wyniki z badania z przed 5 dni: tsh 1,110, ft4 16,7, to wynik z dawki 125 euthyroxu, natomiast lekarz zalecił mi mimo wszystko zwiększenie dawki na 150, zastosowałam się do zalecenia, ale mam pytanie czy przypadkiem nie przesadzę z dawką skoro na niższej było ok??? Czym grozi dla dziecka zbyt duża dawka euthyroxu?? Będę wdzięczna za wszelkie uwagi.
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    annzaa - tak jak pisała eveke w ciąży ponoć normy są inne, może dlatego zwiększył dawkę. Moja mówiła, że można nawet w lekkiej nadczynności się utrzymywać. Więc chyba dobrze słuchać lekarza i zbadać za 3-4 tyg.
    --
    •  
      CommentAuthoracia20
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    Ja przy tych wynikach TSH: 0,790; FT3: 2,24; FT4 1,07 bez kontroli do porodu mam zostać na dawce 100, a zaraz po urodzeniu zmniejszyć na 75 i chyba w lutym kontrola.
    --
    • CommentAuthorannzaa
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    Kurcze, to dopiero 8 tydzień, a ja non stop mam wątpliwości, czy jest wszystko ok :) Jakaś paranoja lekka, ale to chyba przez to, że to upragniony i wyczekiwany cud :)
    Mam też hemoglobinę za niską, tzn 11,7 a normy wg labu od 12-16, ale gin mówi, że u kobiet w ciąży taki wynik jest ok.:wink:
    Dzięki akirka za odpowiedź.
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    annzaa a jaką masz normę do ft4 bo w ciaży ważniejsze ft4 niż tsh. Ja lecę już długo na dawce 150, a była zwiększana od 75 pomimo wyników w normie. Endo kazała sprawdzać co 3-4 tyg badania i zwiększała dawki, żeby nie było dużych zmian w organizmie bo w ciąży (a zwłaszcza) na początku zapotrzebowanie na hormon wzrasta.
    Po porodzie mam przez 2 tyg zostać na 150, później zmniejszyć na 125 i po 2 tyg na tej dawce sprawdzić tsh i ft4.
    --
    • CommentAuthorannzaa
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    Normy wg labu dla tsh 0,200 do 4,200- u mnie wyszło 1,110. Normy wg labu dla ft4 do 22 (wiem, że w ciąży powinno być pod górna granicę) u mnie 16,7. A czy teraz jak jestem w 8 tygodniu i już mam 150 to to się już ustabilizuje czy nadal trzeba będzie zwiększać??
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    Dziewczyny co do dawki to przede wszystkim słuchajcie się lekarzy a nie gdybajcie na forum , a już broń boże nie podważajcie decyzji lekarza i nie dawkujcie same...
    w końcu oni się znają i wiedzą co robią...
    --
    • CommentAuthorannzaa
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    eveke No ja mam taką nadzieję :)
    a co się dzieje z tarczycą po ciąży , dawki się zmniejszają czy jak?
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    annzaa: a co się dzieje z tarczycą po ciąży

    najczęściej siada, niestety:wink:
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie gdyż dzidziuś z nas ciągnie...
    ja tam się dokładnie nie znam , bo ja to w zasadzie biorę nie tak dużą dawkę , bo N50 przy tym teraz mam TSH 0,065 ale własnie FT4 idealne.
    Przed ciążą miałam TSH 2,8 i dość niskie FT4... no i ja mam jeszcze a-TPO podwyższone 3 krotnie.
    ~
    A co do dawek i lekarzy, jeśli macie wątpliwości to po prostu poszukajcie lekarza , który się zna...
    Ja tak zrobiłam i mam spokój ducha :)
    --
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    Ja broń boże nie namawiam do tego żeby lekarza się nie słuchać tylko napisałam, że to normalne, że lekarz zwiększa dawkę. A to czy dawka jest odpowiednia pokaże czas i kolejne badania.
    A jeżeli chodzi o ft4 to lepiej mieć go w "zapasie" czyli bliżej górnej granicy. I lekarz zwiększając dawkę na pewno to ma na myśli.

    annzaa: a co się dzieje z tarczycą po ciąży


    najczęściej siada, niestety:wink:


    Trzeba z nią powalczyć na nowo żeby wyregulować na odpowiedni poziom.
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    bari_87: Trzeba z nią powalczyć na nowo żeby wyregulować na odpowiedni poziom.

    No tak-własnie trzeba powalczyć, bo sama sobie radzi gorzej niż przed ciążą.
    --
    •  
      CommentAuthoragap81
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    Dziewczyny a mialyscie problemy z podwyższona prlolaktyna przy tarczycy??
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.