Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeNov 29th 2012
     permalink
    Super :)
    Ja dziś poporodowo u endo- wpadłam w nadczynność, zmniejszyła mi znacznie leki.
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeNov 30th 2012
     permalink
    lauraire super ze sie wyjasnilo, a leki jakies dostalas?

    ja w Warszawie wypatzrylam promocję tutaj http://www.brodnowski.pl/zaklady-i-pracownie,1,Zaklad-Diagnostyki-Laboratoryjnej.html
    w szpitalu bródnowskim pakiet rozszerzony tylko 33 pln
    --
    •  
      CommentAuthorlauraire
    • CommentTimeDec 5th 2012
     permalink
    Dostałam Eutyrox 50 :) 1 tydzień po pół tabletki, w kolejnym na zmianę co drugi dzień, raz pół, raz całą, a potem już całą. I tak do 6.02 wtedy mam kolejną wizytę, mam też zrobić dodatkowe badania krwi bo jak na razie mam tylko TSH 8,530 i anty-TG 13,44. Jestem dobrej myśli, coraz bardziej się cieszę, że to wyszło. :)
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeDec 5th 2012
     permalink
    Mi TSH z 6 spadlo do niecałych 2! , biore 25 w weekendy 50 mg eutyroxu.
    lauraire, niedoczynnosc mozna leczyc, ja tez b sie przejmowałam, a teraz widze poprawe w wynikach i anty-PO mam w normie.
    Poprawiły mi sie paznokcie, po 2 miesiacach brania leku i mam wiecej energii, nie jestem juz senna.
    Pozdrawiam i powodzenia!:)
    --
    •  
      CommentAuthorakatre
    • CommentTimeDec 5th 2012 zmieniony
     permalink
    Hej dziewczyny.
    Dołaczam się do wątku. W marcu stwierdzono wczesne Hashimoto (na podst. przeciwciał aTG plus obrazu usg), z zaznaczeniem, ze t. będzie zmierzać w kierunku niedoczynności, co jest w sumie logiczne przy tej chorobie.
    Dziś zrobiłam badania kontrolnie, po 9 mcach brania Euthyroxu N25:
    wynik – norma:
    TSH 1,476 uIU/ml
    FT3 5,01 pmol/1 – 2,23-5,7
    FT4 15,68 pmol/l – 9,14 – 23,81
    przeciwc. antyTG 5,77 IU/ml – norma mniej niż 4,11
    przeciwc. antyTPO 0,5 IU/ml – norma mniej niż 35

    Porównując powyższe z wynikami z marca br:
    Wzrosło nieco TSH (było 1,22), FT3 (było 4,72), FT4 (było 15,09) - zmiany to pewnie efekt leku.
    Spadły przeciwciała aTG, poprzednio były 81,25.
    Cieszy mnie to ostatnie, aczkolwiek wiem, że spadek przeciwciał nie oznacza cofania się choroby.
    Mam do Was pytanie, czy u Was też FT3 lub FT4 odbiega od normy - dla staraczek 50%? Myślę tu o moim FT3, które teraz u mnie wynosi 80%.
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeDec 5th 2012 zmieniony
     permalink
    Akatre, u mnie odbiega. Wydaje mi się, że nie ma co za wszelką cenę dążyć do równowagi 50%/50%, bo każda z nas przy różnych poziomach FT3 i FT4 czuje się dobrze. Moim zdaniem masz bardzo ładne wyniki i nie sugeruj się tymi procentami:)
    --
    •  
      CommentAuthorakatre
    • CommentTimeDec 5th 2012
     permalink
    Dzięki za odpowiedź, Emza:)
    --
    • CommentAuthorPatka637
    • CommentTimeDec 7th 2012
     permalink
    hej mam nadczynność tarczycy w tej chwili mój wynik wynosi 0,005 odstawiłam w tamtym miesiącu tabletki anty czy jest możliwość zajścia w ciążę przy nadczynności tarczycy ?
    • CommentAuthorPatka637
    • CommentTimeDec 7th 2012
     permalink
    witam mam nadczynność tarczycy w tej chwili mój wynik wynosi 0,005 czy jest możliwość zajścia w ciąże dodam że odstawiłam tabletki anty
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeDec 7th 2012
     permalink
    Można. Bliska mi osoba z ostrą nadczynnością zaszła w ciążę, urodziła zdrowe dziecko, była całą ciążę pod kontrolą endo. Natomiast zalecane jest, żeby zarówno nadczynność jak i niedoczynność doprowadzić do jako-takiego porządku przed zajściem...
    --
    •  
      CommentAuthorgolaa
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    a skąd wiesz że masz nadczynność? leczysz się?
    --
    • CommentAuthorPatka637
    • CommentTimeDec 10th 2012
     permalink
    iak lecze się nadczynnosc potwierdził endokrynolog
  1.  permalink
    No to nadczynność. Wynik bardzo niski. A endokrynolog nie przepisał żadnych leków?
    • CommentAuthorPatka637
    • CommentTimeDec 17th 2012
     permalink
    mam leki na początku mój wynik wynosił 0,001 a teraz po miesiącu brania thyrozolu20 i 10 i propananolu wynik skoczył do 0,005;(:cry:

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 17.12.12 22:00</span>
    a czy może ktoś orjętuje się czy thyrozol jest skutecznym lekiem w leczeniu nadczynności tarczycy?
  2.  permalink
    Nie mam pojęcia. ja biorę euthyrox, ale z tego co wiem to on jest i na niedoczynność i na nadczynność ;)
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeDec 18th 2012 zmieniony
     permalink
    Ja byłam leczona thyrozolem, ale źle na niego reagowałam. Miałam zmieniony na thyrosan i było ;epiej.
    A co do wyników Tsh musisz uzbroić się w cierpliwość, bo przysadka mózgowa-tsh reaguje powoli. (kurcze brak mi słowa i nie wiem jak to jasno napisać)
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeDec 18th 2012
     permalink
    Bari ma racje, TSH reaguje na brane przez Ciebie hormony, przy czym 'liczbowy' wynik pojawi z opóźnieniem.
    Z tego co wiem, po zmianie dawki trzeba odczekać minimum 6 tygodni, żeby zrobić badanie TSH.
    Na thyrozolu niestety się nie znam. Na początku mojej nadczynności nie dostałam nic - a tarczyca sama się doregulowała Potem wycięto mi 2/3 jej objętości i teraz mam bardziej niedoczynną tarczycę z racji jej małych gabarytów.
    --
    • CommentAuthorPatka637
    • CommentTimeDec 18th 2012
     permalink
    Powiem szczerze że przeraża mnie ta choroba jej konsekwencje tak naprawdę to mało wiem o tej nadczynności słyszałam tylko że są problemy z zajściem w ciąże lub donoszeniem a to przeraża mnie naj bardziej:cry:
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeDec 18th 2012
     permalink
    Patka, do zachodzenia w ciążę i jej utrzymania gorsza jest niedoczynność. Przy nadczynności raczej nie ma problemów z zajściem, czy utrzymaniem ciąży - raczej jest kwestia wpływu nadmiaru hormonów na dziecko. Także z dwojga złego lepszy jest ten wariant:) A choroba nie taka straszna, jak się Tobie wydaje, także spokojnie, nie denerwuj się tylko ustaw z lekarzem odpowiednie leczenie:)
    --
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeDec 18th 2012
     permalink
    Ja miałam przy nadczynności zakaz zachodzenia w ciąże, aż do momentu osiągnięcia eutyreozy (jednak u mnie się nie udało).
    Choroba nie jest straszna/skomplikowana o ile leczenie jest prowadzone odpowiednio, stosuje się do niego i monitoruje przebieg systematycznie.
    --
    • CommentAuthorPatka637
    • CommentTimeDec 18th 2012
     permalink
    dziękuje Wam dziewczyny bardzo:bigsmile: teraz odstawiłam tabletki także zobaczymy.....Może się uda. Dziękuje bardzo
    •  
      CommentAuthorlauraire
    • CommentTimeDec 20th 2012
     permalink
    No to teraz ja się podłamałam jeszcze bardziej ;( ja słyszałam, że jeśli chodzi o ciążę gorsza jest nadczynność, Pani doktor też mi tak powiedziała, tak samo jak obiecała, że do sierpnia mnie "wyleczy". Teraz to zaczynam podejrzewać czy nie mówiła tego co chciałam po prostu słyszeć...
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeDec 20th 2012 zmieniony
     permalink
    Dziewczyny mi się wydaje że po prostu przy niewyrównanej tarczycy nie powinno zachodzić się w ciążę. I nie można tu roztrzygać czy nadczynność czy niedoczynność gorsza. Mi też endo powiedziała, że mamy się powstrzymać do czasu wyrównania tarczycy, tyle, że u mnie TSH tylko raz wyskoczyło poza normę labu. Jak było w normie to sie staraliśmy, tyle, że bez powodzenia.
    Endo powiedziała też, że przy zachodzeniu lepsza jest LEKKA nadczynność, ale u mnie nie udało się do tego doprowadzić:) W każdym razie u mnie zejście z TSH powyżej 5 do 1,32 trwało pięć miesięcy, i wtedy zaszłam w ciążę.
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeDec 20th 2012
     permalink
    U mnie z tsh z 6 do niecałych 2,przez 3msc i tez jestem w ciąży.:)
    Warto brać leki cierpliwie.
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeDec 20th 2012
     permalink
    Dziewczyny, chciałam nieco was uspokoić, a nie jedną uspokoić, a drugą niepotrzebnie zestresować...:(
    Fakt jest taki, jak pisze Akirka, do zachodzenia w ciążę (i jej donoszenia) najlepsza jest wyregulowana praca tarczycy. Przy lepszej 'nadczynności' miałam na myśli w uproszczeniu to, że hormonów jest w nadmiarze, które również początkowo 'obdzielają' maluszka. Przy niedoczynności tych hormonów brakuje już samej mamie.
    lauraire, spokojnie - jest tu nas wiele dziewczyn, które z niedoczynną tarczycą zaszły w ciążę, a kuracja przyniosła oczekiwane efekty (u mnie również kilkumiesięczne).
    Stosuj się do zaleceń lekarza a wszystko będzie w porządku!:)
    --
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeDec 20th 2012
     permalink
    No mnie też lekarka powiedziała, że nadczynność gorsza. chociażby ze względu na leki, które się przyjmuje.
    --
    • CommentAuthorPatka637
    • CommentTimeDec 20th 2012
     permalink
    Cóż w takim razie będę musiała uzbroić się w cierpliwość w sumie lepiej poczekać i donosić ciąże a przede wszystkim urodzić zdrowe dziecko niż potem płakać.
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeDec 20th 2012 zmieniony
     permalink
    Ja mówiłam o nieleczonej. Bo jest raczej oczywiste, że odpowiednio leczona niedoczynność (uzupełniana lekami) w zasadzie ma taki sam wpływ na malucha, jak zdrowa tarczyca. Przy leczonej nadczynności leki już mogą mieć na niego niekorzystny wpływ.
    To jest strona poświęcona m.in. chorobom tarczycy. Może znajdziecie dla siebie jakieś ciekawe informacje: http://www.endokrynologia.net/tarczyca/tarczyca-ci%C4%85%C5%BCa.

    Treść doklejona: 20.12.12 19:35
    To są informację z 28dni.pl (baza wiedzy/normy laboratoryjne dla kobiet (...))

    Niedobór hormonów tarczycy
    w istotnym stopniu zmniejsza płodność. W łagodnej niedoczynności tarczycy ciąża jest możliwa, ale wiąże się z ryzykiem poronienia i porodu przedwczesnego. Ponadto niedobór hormonów tarczycy matki może mieć niekorzystny wpływ na funkcję rozwijającej się tarczycy dziecka i co najważniejsze na rozwój jego centralnego układu nerwowego. Niedoczynność tarczycy (wysokie TSH) sprzyja pośrednio nadprodukcji prolaktyny, co dodatkowo niekorzystnie wpływa na płodność.

    Nadczynność tarczycy
    nie upośledza w sposób istotny płodności, ale jeśli jest bardzo nasilona to wywołuje problemy. Nadmiar hormonów tarczycy może blokować receptory estrogenowe sprawiając, że estrogeny działają w organizmie mniej efektywnie (np. na endometrium). Nadczynność może prowadzić też do komplikacji w ciąży (nadciśnienie, stan przedrzucawkowy, zmiany w układzie sercowo naczyniowym).
    --
    •  
      CommentAuthorlauraire
    • CommentTimeDec 20th 2012
     permalink
    Oj tak leki biorę cierpliwie i pilnuję tego jak chyba niczego w życiu do tej pory, w lutym mam kolejną wizytę, ciekawe jakie będę mieć TSH, w listopadzie miałam 8,530 ;/ Tak teraz myślę, że chyba do sierpnia nie da się unormować tego i zejść na tyle nisko, żebym mogła zajść w ciąże :(
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeDec 20th 2012
     permalink
    lauraire - to zależy do organizmu i reakcji na dawkę. Ty masz od razu 50, a ja startowałam z 12,5, i dopiero przy dawce 50, TSH spadło do 1,32. Moja endo ostrożnie podnosi dawki:) Bądź dobrej myśli:)
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    lauraire cierpliwosci, do sierpnia szmat czasu.:)
    --
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Na pewno się wyreguluje.
    • CommentAuthorPatka637
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    tak w tej chorobie najważniejsza jest cierpliwość ja na początku myślałam że po miesiącu będzie ok że minie to jak przeziębienie.... ale dzięki wam dziewczyny wiem że tak nie jest dlatego będę cierpliwa:bigsmile:
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Mi zmniejszyła leki po 4 tygodniach od porodu, w tym tygodniu zrobiłam badania- i jeszcze większa nadczynność :cool:
    A mam niedoczynność "normalnie".
    --
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    Ja po 2 tygodniach po porodzie zmniejszyłam ze 150 do 125 eutyrox, a miesiąc po mam zrobić badania. Już jestem ciekawa co wyjdzie. Ale też czuje, że będzie tsh niskie.
    --
    • CommentAuthorbas28
    • CommentTimeDec 21st 2012
     permalink
    hej hej dziewczyny od czasu do czasu zagladam tutaj :) mam pytanko - czy ktoras z Was boryka sie z problemem przesuszonej skory na nogach - glownie na kolanach, oraz na rekach. Odkad zachorowalam na tarczyce - AZT- problem sie pojawil i sie poglebia, i nie wiem juz co mam robic zeby doprowadzic skore do "normy". Moze ktoras z Was mi doradzi jakis dobry sprawdzony krem (nawet emolienty nie pomagaja), maseczki, cokolwiek.
    •  
      CommentAuthorMartaa0284
    • CommentTimeDec 29th 2012
     permalink
    Z kolei moja znajoma miała zaawansowaną nadczynność (z wytrzeszczem oczu oraz "pogrubioną szyją") starała się kilka ładnych lat o dziecko. Była cały czas pod kontrolą endokrynologa. Zaszła w ciąże, ale urodziła w 7 miesiącu. Dziecko nie wiadomo do końca z jakich powodów nie wykluczone, że tarczyca maczała tu swoje palce- miało uszkodzony m in układ nerwowy. Zmarło 3 tygodnie po narodzinach.

    Ważne aby być pod stała opieką lekarzy, a każda ciąża jest indywidualna nie ma co się porównywać.
    -- Mama dwójki :)
  3.  permalink
    Mam juz wyniki...Widac,ze niektore podwyzszone...:sad:

    TSH 3-cia generacja
    Wynik w surowicy 0,030 μIU/ml 0,55- 4,00 L

    FT3
    Wynik w surowicy 7,39 pmol/l 3,5- 6,50 H

    FT4
    Wynik w surowicy 20,91 pmol/l 11,5- 22,70 ~
    --
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeJan 5th 2013
     permalink
    czy ktoras z Was przyjmowala Jodid majac hashimoto i zazywajac eutyrox? bardzo sie martwie...

    ja nie przyjmowałam Jodidu właśnie ze względu na Hashimoto, ale jak zaszłam w ciążę, to endo kazała zażywać, bo ponoć w tym przypadku korzyść dziecka przewyższa szkody matki. Więc biorę 150mg w zestawie witamin.
    --
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeJan 5th 2013
     permalink
    Cobraczek, a masz wizytę u endo zaklepaną?
    --
  4.  permalink
    bari_87: Cobraczek, a masz wizytę u endo zaklepaną?


    Tak juz sie zarejestrowalam na 24.01.Nie wiem czy dobrze zrobilam,ale zarezerwowalam wizyte i usg tarczycy.....
    --
    •  
      CommentAuthorKejtu
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Hej dziewczyny, w marcu 2012 zdiagnozowano u mnie hashimoto. Antyciała oba przekraczały wartość 500 . Dziś jestem w ciąży.
    Zrobiłam tsh (wczoraj) 1,800 nieco niższe ft3 40%ale ft4 80%. Mam pytanie, chcę zrobić komplet badań. Doczytałam gdzieś w głębi forum, że warto skontrolować poziom antyciał w ciąży i po ale czy to już jest ten moment czy zaczekać?? Moja lekarz powiedziała mi, że w ogóle nie mam co badać tych antyciał. (?) A ja swoje. :) W ogóle jestem ciakawa co Wam lekarze mówili jak oznajmiłyście o ciąży.
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Cobraczek, bardzo dobrze przynajmniej będziesz miała pełny obraz tarczycy.
    --
    •  
      CommentAuthor4PoryRoku
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    Witam Was
    Mam pytanie ponieważ wypadają mi włosy i chciała bym zastosować jakąś kuracje która pomoże mi na włosy.
    jakies dobre suple męty diety, albo odzywki.
    Bede sie umawiać do lekarza aby sie przebadać/
    Ale w miedzy czasie chciałam juz coś z tym zrobić ...
    --
  5.  permalink
    4PoryRoku: Witam WasMam pytanie ponieważ wypadają mi włosy i chciała bym zastosować jakąś kuracje która pomoże mi na włosy.jakies dobre suple męty diety, albo odzywki.Bede sie umawiać do lekarza aby sie przebadać/Ale w miedzy czasie chciałam juz coś z tym zrobić ...


    Uwazasz,ze watek o tarczycy ma cos wspolnego z Twoim wypadaniem wlosow?:confused:
    --
    •  
      CommentAuthor4PoryRoku
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    niema wątku bezpośrednio o wypadaniu włosów a śmiem twierdzić ze dziewczyny miały taki problem i moga mi pomoc jesli chodzi o preparaty
    --
  6.  permalink
    4PoryRoku: niema wątku bezpośrednio o wypadaniu włosów a śmiem twierdzić ze dziewczyny miały taki problem i moga mi pomoc jesli chodzi o preparaty


    Wyszukiwarka nie boli!
    http://forum.28dni.pl/discussion/2515/dobre-odzywki-dla-slabych-wlosow/
    --
    •  
      CommentAuthorYPolly
    • CommentTimeJan 6th 2013
     permalink
    O wlasnie dziewczyny, jakie suple męty na wlosy?:tooth::tooth: Sorry za OT, nie moglam sie powstrzymac:rolling:
    --
    •  
      CommentAuthorKejtu
    • CommentTimeJan 6th 2013 zmieniony
     permalink
    Czytałam, że Hashimoto albo ogólnie niedoczynność upośladza wchłanianie witaminy A odpowiedzialnej za ważne procesy w ogranizmie. Wypadające włosy, słabsza przemiana materii -to rola witaminy A. Uwaga z suplementacją, za dużo witaminy A może mieć tragiczne skutki. Ja jako hashimotka zauważyłam u siebie widoczne oznaki braku witaminy. Trwały po około pół roku. Zależne były od pory roku a może od diety sezonowej. Odkryłam taką poszlakę niedawno, ma ona sens ale nie zdąrzyłam obadać jej z lekarzem. Zaczęłam drążyć ponieważ mam lekką anemię od lat. Witamina A po raz enty. http://www.witaminka.info/witamina-a.php
  7.  permalink
    Dziewczyny jak reagujecie na leki hormonalne przy leczeniu?Bo slyszalam,ze bardzo sie chudnie,nie ma sie apetytu i ogolnie niedobrze jest po nich...
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.