Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 5th 2012 zmieniony
     permalink
    tak, ja mam hiperprolaktynemie.
    z tym , że ja TSH teoretycznie mam w normach dla całej populacji, jedynie jeśli chodziło o starania i ciążę to było podwyższone.
    --
    • CommentAuthorannzaa
    • CommentTimeNov 5th 2012
     permalink
    Ja także miałam podwyższoną prolaktynę, brałam bromergon, ale po nim też cyrki były i faktycznie po wyregulowaniu tsh do poziomu dla "staraczek" i prolaktyna się unormowała.
    •  
      CommentAuthoragap81
    • CommentTimeNov 6th 2012
     permalink
    eveke wychodzi na o ze ja tez mam hiperprolaktynemie ,dużo mialyscie podwyższona prlolaktyne?,u mnie 2519,3 ,a norma 78,3-461,7 jest o 5 razy większa i mam przepisany bromergon ,mam zrobić tez rezonans magnetyczny przysadki mozgowej tez robiliscie? Ja mam nadczynnosc tarczycy ,ale hormony zawsze były w normie 3 tyg temu TSH 1,24 ,jutro zrobię FT 4 , a czy anty TPO trzeba powtarzać ?ja robiłam 7 mc ,wynik ok . A właśnie jestem w trakcie przygotowania do zabiegu ivf z długim protokolem i pewnie sie wszystko przesunie ,długo trwało wasze wyregulowanie tej prolaktyny?
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeNov 6th 2012 zmieniony
     permalink
    Ja też mam hiperkę przy wyższym TSH i dużych przeciwciałach. Biorę Dostinex, ale dawkę leku wciąż mam małą, bo lekarz nie wiem czemu wciąż się waha.
    Ja bym powtórzyła przeciwciała. Pół roku temu miałam ok, a teraz masakra...
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeNov 6th 2012 zmieniony
     permalink
    agap ja miałam dużą nadczynność (tsh poza zakresem wykrywalności) i lekko podwyższoną prl. Oba hormony są produkowane w przysadce więc mogą mieć wpływ na siebie, ale jak widać w różnych stopniu. Brałam bromergon przez 1,5 miesiąca i zaszłam w ciąże.
    Rezonans przysadki zlecany jest raczej przy dużym przekroczeniu normy..
    Ja przy nadczynności nie robiłam ani razu p/c TPO ani TG, za to robilam p/c TRAb
    --
    •  
      CommentAuthoragap81
    • CommentTimeNov 6th 2012
     permalink
    bari a co to jest te p/c TRab ? I nie do końca jestem pewna czy mam nadczynnosc czy niedoczynnosc,ponieważ hormony od początku miałam dobre ,tylko powiększone gozki tarczycy
    Efiaa to lepiej powtórzę wszystkie badania
    Dzięki dziewczyny

    <span style="font-size:11px;color#333;">Treść doklejona: 06.11.12 11:45</span>
    bari a jak sie czułas po tym bromergonie ?
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeNov 6th 2012
     permalink
    Po bromergonie z początku czułam się tragicznie, a lek wprowadzany był stopniowo od 1/4 tabletki. Po miesiącu gdzieś pomału się to unormowało.
    p/c TRAb - przeciw ciała przeciw receptorom tarczycy (zazwyczaj podniesione przy nadczynności)
    --
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeNov 6th 2012
     permalink
    Doradzam Dostinex (4 tabl. to ok 140zł, ale starcza na 8 tygodni, bo zażywa się 1/2 raz na tydzień). Drogi, to fakt, ale jest ok. Po pierwszej połówce tabletki 3 dni bolała mnie głowa, ale później już ok. Żadnych skutków ubocznych, żadnego przybierania na wadze.
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 6th 2012
     permalink
    Dziewczyny z tym rezonansem to naprawdę... jak zlecają to warto zrobić... podam Wam taki drobny przykład, otóż moja znajoma miała nieznacznie podwyższoną prolaktynę... przy normach do 25ng ona miała jakos 47ng, a na rezonansie wyszedł mikrogruczolak.
    Niby lekarze też uważają , że przy około 100ng należy się go spodziewać, ale jak widać życie pokazuje co innego...
    Ja miałam bez leczenia 73ng to chyba najwyższe... po 1,5 mies leczenia bromkiem spadło mi do 7ng i wtedy też zaszłam w ciążę (poroniłam, ale to inna historia) , w każdym razie warto spróbować bromergon , bo jest tani a nie u każdego powoduje złe samopoczucie... ja zaczynałam od pół tabl i po 4 dniach już brałam całą i było ok, moje 2 znajome też nie miały żadnych problemów...
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeNov 7th 2012
     permalink
    Ktoś może coś napisać o doświadczeniach z tarczycą po porodzie? U mnie 5 doba po, Euthyrox brałam 4x100 i 3x75 (niedoczynność i hashimoto) . Po 4 dniach od porodu miałam przerzucić się na dawkę 7x75, kontrola za 4 tygodnie. Boli mnie tarczyca od 2 dni, nigdy tak nie miałam, nawet przed leczeniem. Ciekawa jestem co się dzieje...
    --
  1.  permalink
    hej dziewczyny robiłam wyniki. Powiedzcie mi co o nich myślicie. Czy są ok?
    TSH 1,296 µIU/ml 0,350-4,940
    FT3 3,18 pg/ml 1,71 3,71
    FT4 0,86 ng/dl 0,70-1,48
    Anty-TPO <1,0 IU/ml 5,61
    anty-TG 10,79 IU/ml 115,00
    •  
      CommentAuthormonii9797
    • CommentTimeNov 12th 2012
     permalink
    Moje wyniki badanie w 17dc.w fazie lutealnej
    TSH-2,54nor(0,4-4,0)ulU/mL
    Ft3-2,59nor(1,5-4,1)pg/ml
    Ft4-1,18nor(0,8-1,9)ng/dl
    FSH-2,29nor(1,2-9,0)mlU/ml
    ESTRADIOL-134nor(34-400)pg/ml
    PROGESTERON-8,37nor(0,95-21)ng/ml
    PROLAKTYNA-24,2nor(1,9-25)ng/ml
    TESTOSTERON-57,8nor(0-81)ng/dl
    CHOLESTEROL191nor ponizej200-stezenie optymalne
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeNov 12th 2012
     permalink
    Dziewczyny z tymi wynikami musicie iść do lekarza. Nikt Wam na forum nie powie czy jesteście zdrowe. Normy normami, ale to lekarz wie czy trzeba leczyć.
    --
  2.  permalink
    To że muszę iść do lekarza to jest jasne. Robiłam te wyniki bo włosy mi wypadają. Zastanawiają mnie te rozbierzności między ft3 i ft4.
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeNov 12th 2012
     permalink
    Malutka, a dlaczego zastanawiasz się nad rozbieżnościami? Oba wyniki masz w normie. Pewnie, że dobrze byłoby mieć je w środkowym zakresie, ale jest to kwestia bardzo indywidualna. Bierzesz jakieś hormony?
    A w kwestii włosów nie pomogę, bo wyniki raczej o tym nie świadczą.

    Treść doklejona: 12.11.12 20:10
    Monii, Akirka ma rację, że gotowej diagnozy nie jesteśmy w stanie postawić. Moim zdaniem wyniki tarczycowe masz w zasadzie w porządku, choć domyślam się, że pewnie zastanawia Cię TSH>2. Może powinnaś mieć nieco podbitą dawkę? Chodzisz regularnie do endo? W trakcie ustalania dawki, wizyty powinny być w miarę częste (3m-ce?).
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 12th 2012
     permalink
    Malutka jak wypadają Ci włosy to zbadaj sobie jeszcze prolaktyne :wink:
    --
  3.  permalink
    Też na to wpadłam :)
    Prolaktyna 272,80 mIU/l 102,00-496,00
    Wydaje mi się, że jest ok. Bo poprzednie badanie wyszło około 450, także się zmniejszyła :) Umówię się do dermatologa i zobaczę co mi powie. Na początku myślałam, że to po narkozach bo dwa lata temu miałam dwie w ciągu dwóch tygodni, ale teraz to już na stówę nie po narkozie :) i postanowiłam to ogarnąć, bo poza tym w ciążę zajść nie mogę. Może jedno z drugim ma coś wspólnego. W każdym razie dzięki za odzew :)
    •  
      CommentAuthormonii9797
    • CommentTimeNov 12th 2012
     permalink
    ,,emza"
    bardziej mnie zastanawia ta prolaktyna na tsh napewno dostane wieksza dawke a wizyte mam jutro.
    •  
      CommentAuthoragap81
    • CommentTimeNov 12th 2012
     permalink
    Monii ja mam o 6 razu podwyższona prolaktyne więc tym sie nie powinnam martwić
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 12th 2012
     permalink
    malutka no to masz ok...
    --
    •  
      CommentAuthormonii9797
    • CommentTimeNov 12th 2012
     permalink
    jutro sie okaze na wizycie co i jak :wink:
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeNov 12th 2012 zmieniony
     permalink
    akirka: Nikt Wam na forum nie powie czy jesteście zdrowe. Normy normami, ale to lekarz wie czy trzeba leczyć.


    nie sądzę, żeby ktokolwiek tu chciał diagnoz lekarskich. Nie ma nic złego w tym, że dziewczyny wymieniają się doświadczeniami. No i lepiej udać się do lekarza będąc już lepiej poinformowanym o sytuacji - wiadomo np. o co się pytać..
    •  
      CommentAuthorakirka
    • CommentTimeNov 12th 2012
     permalink
    Agatella, masz racje. Bez sensu ta moja uwaga byla..
    Pozdrawiam
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 12th 2012
     permalink
    akirka ja się zgodzę z Tobą w przypadkach , gdzie ktoś usilnie szuka diagnoz i pomocy w necie- a nawet jeśli to przepraszam forumowiczka wypisze mu recepte?

    ale tu ewidentnie dziewczyny konsultują się z lekarzem a tutaj pewno chciały skorzystać z naszej wiedzy i doświadczeń by nie iść całkiem w ciemno :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeNov 12th 2012 zmieniony
     permalink
    Akirka, żaden problem :wink:

    A z tymi lekarzami to też różne cyrki potrafią być, ale to już inna sprawa :wink: w każdym razie lepiej być doinformowanym.
  4.  permalink
    No właśnie ja się wybieram do dermatologa, ale zastanawiam się czy iść do endo.
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    Witajcie, dołączam do was z sąsiedniego forum staraczek po 30-tce :)
    Czy któraś z was brała lek o nazwie Letrox? Jakoś mało o nim słyszałam. To mój pierwszy tarczycowy lek. Po kilkunastu miesiącach starań przyjrzałam się TSH. Na początku listopada wynosiło 4,19 (norma 4,20) a 3 dni później 2,48. FT3 3,27, FT4 1,32. Anty Tpo na poziomie 6. Lekarka zadecydowała że zbijamy TSH bo do starań jest za wysokie. Większość z was jak widzę bierze Euthyrox.
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    Hej MK, zajrzałam w necie na ulotki tych leków- ten sam sklad!
    Inne nazwy tylko, ciekawe ktory tańszy :)

    Niesamowite ze w ciągu 3 dni tak spadło TSH, ja tez idę do edno w pt
    ciekawe co powie, moje tsh było ponad 6 a lek juz biorę 2 miesiące.
    Badanie jutro zamierzam zrobić.:)
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    Mk28dni, według mojej wiedzy teoretycznie to jeden pies, który z leków bierzesz. Teoretycznie, bo substancję czynną mają taką samą, tylko różnią się 'wypełniaczami' i technologią produkcji. Jednak niektóre osoby lepiej czują się po letroxie, aniżeli po euthyroxie i na odwrót. Dobrze, że lekarz zbija Twoje TSH, bo faktycznie jest wysokawe u Ciebie. A rodzajem leku nie przejmowałabym się na Twoim miejscu. Jeśli poczujesz jakieś niepokojące objawy zgłoś lekarzowi, jeśli nie - chyba anie ma potrzeby zastanawiania się nad euthyoroxem:)
    --
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    Dzięki dziewczyny, nie wpadłam na to by porównać ulotki :) lek faktycznie jest tani - 6,20 zł za 50 tabletek.
    Jestem zła na siebie że nie wpadłam wcześniej na to, że "norma" w TSH nie musi oznaczać normy dla staraczek :/
    --
    •  
      CommentAuthormonii9797
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    WSZYSTKO ok mam dac na luz i brac euthyrox wtorek,czwartek 75 i reszta dni 50
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    Mk28dni: Jestem zła na siebie że nie wpadłam wcześniej na to, że "norma" w TSH nie musi oznaczać normy dla staraczek


    Bo nie Ty powinnaś o tym wiedzieć, tylko lekarz , który powinien sie zainteresować i dobrze pokierować.

    Mój lekarz nr 1 jak mu przyniosłam wyniki to stwierdził , ze ok , bo przecież w normach... też gówno wiedział o zaleceniach dla staraczek, dlatego jest moim byłym lekarzem :cool:

    A i jeszcze tak zapytam, dlaczego powtórzyłaś badanie po 3 dniach? takie jakieś bez sensu mi sie to wydaje , żeby po 3 dawkach iść się zaś kłuć.
    --
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeNov 13th 2012 zmieniony
     permalink
    Hej, mój wynik:

    TSH 2.83... (norma do 4)
    Dodam, że to wynik bez tabletki, na Euthyroxie 25 (w weekendy 50).
    Co sądzicie?
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    Efiaa no jeszcze masz trochę do zbicia... a od jakiego wyniku zbijałaś i ile czasu?
    --
    •  
      CommentAuthorMk28dni
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    eveke, zrobiłam po 3 dniach bo endokrynolog na "dzień dobry" chciała zobaczyć TSH, Ft4 i antyTPO, zrobiłam więc za jednym zamachem wszystko.
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    tzn , że 3 dni wczesniej inny lekarz przepisał Ci lek, brałaś go 3 dni a po 3 dniach miałaś akurat wizytę u innego lekarza- endo?
    No bo nadal niebardzo rozumiem... w 3 dniu, w dniu badania przyjęłaś lek?
    --
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    Dokładnie w listopadzie 2010 zrobiłam po raz pierwszy TSH od lat. Wynik: 2.692 ulU/ml. Zignorowałam sobie to na bodaj 2 lata (wina ginekologa, który się nie poznał). Kolejny wynik mam z marca 2012, ale już na 25 Euthyroxu: 1.5859 ulU/ml (lek zadziałał). Kolejny z czerwca 2012: 2.2048. Dalsze to sierpień: 2.3514 ulU/ml. Dzisiejszy: 2.83...

    Eveke, sama więc widzisz, że właściwie stoję w miejscu, bo nikt nie chce się mną odpowiednio zająć. W maju endokrynolog powiedział mi, że większą dawkę dostanę w ciąży (!). Obecnie leczenie też nie daje rezultatu, bo wynik coraz gorszy, a dawka wciąż mała.
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeNov 13th 2012 zmieniony
     permalink
    Efiaa spokojnie, nie denerwuj się tak tym TSH, 2,8 to nie tragedia :) Wiadomo, że idealnie było by ponizej 2, ale spokojnie może być 2,5..
    Ja miałam podobnie jak ty - endo zwiększyła dawkę, chwilowa poprawa, a potem z powrotem na 2,coś, zwiększenie dawki i teraz nie wiem co jest, bo zapomniałam się zbadać od kilku miesięcy. No i moja endo mnie uspokajała, żeby aż tak nie dramatyzować przy wyniku 2,coś. Myślę, że ważny jest przy tym poziom Ft4.
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    Efiaa, nie panikuj, w obie ciąże zaszłam przy tsh powyżej 3 :-)
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    Ja miałam najwyżej 2,8 i z tego mi ginek-endo zbijał do starań...
    Efiaa a czy Ty badałaś przeciwciała tarczycowe?

    Ja z tego 2,8 brałam e25 , później dawkę 37,5... ładnie mi spadło na 1,6
    w ciąży dostałam e50 i teraz mam Tsh czadowy wynik 0,065 :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorsushka
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    Przy pierwszej ciąży też zbijałam- z 16...
    Przy drugiej nie zdążyłam, bo zaszłam szybciej, niż się spodziewałam:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeNov 13th 2012
     permalink
    Ja startowałam z wynikiem bardzo bliskim górnej granicy, z tym że kilka lat wcześniej, przy okazji badań krwi wyszło mi TSH ponad normę.
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeNov 14th 2012 zmieniony
     permalink
    Powiem wam, że kiedy ja podczas starań o dziecko poszłam do ginekologa, usłyszałam, że moje TSH powyżej 2,5 jest bardzo ładne i nie ma sensu się nim zajmować. Na szczęście byłam całkiem śmigła w temacie (i pod opieką endo) i wyłożyłam mu teorię tarczyca vs ciąża. Po jakimś czasie okazało się, że lekarz doszkolił się w temacie i już nie twierdzi, że TSH w okolicach 4 jest dobre, bo przecież mieści się w normie. Trzeba siać ziarno...:))

    Efiaa, i mnie tak TSH 'skacze'. Nasz tryb życia, pora roku, też mają na to wpływ - nie tylko sama tabletka. Agatella ma rację - ważne jest jakie masz jeszcze FT4, do tego obraz tarczycy na USG (czy są jakieś stany zapalne?). Może trzeb u Ciebie podbić trochę dawkę? Masz w najbliższych dniach wizytę u endo? Masz hashimoto?
    --
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeNov 14th 2012 zmieniony
     permalink
    Mam Hashimoto i ogromne przeciwciała przeciwciała, powyżej 400... Do tego zbijam prolaktynę Dostinexem (a TSH, przeciwciała i prolaktyna idą w parze). Do lekarza jadę dopiero w grudniu. Ft4 jest bez zastrzeżeń. Mam nadzieję, że niepotrzebnie panikuję. Martwią mnie trochę te wahania...
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeNov 14th 2012
     permalink
    Efiaa, przeciwciała na poziomie 400, to żadna tragedia! Przeciwciała w takiej liczbie nieprędko rozprawią się z Twoją tarczycą:) Ja mam powyżej 1000, moja przyjaciółka 6000 i obie zaszłyśmy w ciążę:) Kiedyś czytałam, że o Hashimoto mówi się, jeżeli przeciwciała przekroczą 500.
    Ja prolaktynę miałam w porządku, choć faktycznie często idzie ona w parze z tarczycowymi 'przypadłościami'. Może to ona troszkę miesza w Twoich wynikach?
    Trzymaj się koncepcji leczenia Twojego lekarza i na pewno będzie wszystko w porządku:)
    --
    •  
      CommentAuthoragap81
    • CommentTimeNov 14th 2012
     permalink
    Dziewczyny te przeciwciala to badanie anty TPO tak? Bo juz sie pogubilam tyle tych badan:confused:
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 14th 2012
     permalink
    a-tpo i a-tg
    --
    •  
      CommentAuthornikola_
    • CommentTimeNov 14th 2012
     permalink
    Przeciwciała aTPO są podwyższone przy zapaleniu tarczycy typu Hashimoto.
    Przeciwciała aTG ich miano bywa podwyższone 20% osób z jakąkolwiek chorobą tarczycy (częściej w zaburzeniach z niedoboru jodu i jeszcze częściej w chorobach zapalnych) oraz u 10% "zdrowych".
    Jeszcze są przeciwciała TRAb - przeciwko receptorowi TSH i mogą być podwyższone w zapaleniu tarczycy typu Graves-Basedowa.
    •  
      CommentAuthoragap81
    • CommentTimeNov 14th 2012
     permalink
    Dzięki dziewczyny pol roku temu robiłam ,ale muszę powtórzyć i zastanawiam sie które najważniejsze . Biorę tez bromergon ( zbyt duża prolaktyna ) i myśle właśnie nad zamiana na dostinex ,bo mam możliwości załatwienia go taniej z Czech :)
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeNov 14th 2012
     permalink
    Mam pytanie, czy w dniu badania TSH eutyroks bierzemy po badaniu tak?
    Tak szybko dziala to sprzezenie zwrotne miedzy hormonami?

    Usciski
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.