Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 14th 2012
     permalink
    ja nie wiem jak to tam wpływa, ale ja zawsze przed badaniem nie biorę leku, dopiero jak wracam z badania...
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeNov 14th 2012
     permalink
    Dorit, ja się kiedyś upierałam, że wszystko jedno - ale powstała na wątku dyskusja i ustalone zostało, że lepiej przed tabletką.
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeNov 14th 2012
     permalink
    A ja zawsze po tabletce robię, ale po jakiś 6 godzinach.. Myślicie, że to ok?
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 14th 2012
     permalink
    w sumie tabsy wchłaniają sie właśnie tak z 3h... wiec jakby robisz badania będąc ze swiezo wchłonięta dawką....
    to ogólnie badasz sie w ciągu dnia, nie chodzisz do laba rano?
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeNov 14th 2012
     permalink
    Tak - w ciągu dnia :)
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeNov 15th 2012
     permalink
    Agatella mnie endo mówiła, że jak badanie jest po 12-tej to lek rano na czczo mogę przyjąć. A jak przed 12-tą to bez tabletki.
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeNov 15th 2012
     permalink
    No to robię dobrze :)
    Choć godzina 12 może być względna - co jeśli ktoś bierze lek o 11, bo wtedy wstaje ;) No ale wiadomo o co chodzi :)
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeNov 15th 2012
     permalink
    to lek rano na czczo


    Oj dla mnie to raczej nie 11:wink: oczywiście, że trzeba uwzględnić swoją godzinę pobudki :tongue:
    --
    •  
      CommentAuthorAgatella
    • CommentTimeNov 15th 2012
     permalink
    Moja w zasadzie też nie, ale zdarzają się wyjątki w weekend :)
    •  
      CommentAuthorlapa
    • CommentTimeNov 15th 2012
     permalink
    Nikola: "Przeciwciała aTPO są podwyższone przy zapaleniu tarczycy typu Hashimoto."
    Nikola, przepraszam że odniosę się do twojej wypowiedzi, ale już wielokrotnie widziałam na tym wątku takie uproszczenie.

    Dziewczyny, pamiętajcie że podwyższone p/ciała świadczą o zaburzeniach immunologicznych. Podwyższone anty TPO mogą pojawić się przy Hashimoto ALE również przy G-B (sama jestem tego przykładem). Natomiast podwyższone p/ciała TRAb mogę ALE też nie muszą uaktywnić się przy G-B, a te akurat warto monitorować w ciąży bo mają zdolność przenikania przez łożysko.
    Przyczyny podwyższonych p/ciał powinny być zbadane i zdiagnozowane przez lekarza, zwłszcza przy staraniach o dziecko i w trakcie ciąży.
    --
    •  
      CommentAuthornikola_
    • CommentTimeNov 15th 2012
     permalink
    W chorobie Hashimoto u 80% chorych stwierdza się podwyższone miana przeciwciał anty-TPO. Można je również wykryć u ludzi z autoimmunologiczną nadczynnością tarczycy typu Gravesa-Basedowa. Niekiedy u zdrowychszczególnie starszych ludzi, są wykrywane niewielkie stężenia przeciwciał anty-TPO.
    Przeciwciała ant-TPO są najważniejszymi przeciwciałami w diagnozowaniu choroby Hashimoto. Przeciwciała anty-TG mają zazwyczaj niewielkie znaczenie diagnostyczne, mogą jednak być ważne wtedy, gdy miano anty-TPO nie jest podwyższone.
    Przeciwciała anty-TPO i anty-TG mogą występować jednocześnie lub pojedynczo. Czasami początkowo nie stwierdza się podwyższonych wartości przeciwciał we krwi. Ich poziom często ulega dużym wahaniom i możliwy jet również przejściowy lub utrzymujący się zanik przeciwciał, bez ustąpienia choroby.Żeby rozpoznać chorobę Hashimoto nie wystarczy stwierdzić niecopodwyższoną wartość przeciwciał, trzeba również uwzględnic objawy, wyniki USG,przebieg choroby, wartość hormonów we krwi i ewentualnie wyniki badania histopatologicznego.
    Poza tym lekarz sam zaleci potrzebne badania i sposób leczenia.
    Pozdrawiam
    :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeNov 15th 2012
     permalink
    Dzieki za odpowiedz w sprawie TSH, od niedawna biore eutryroks
    i nie wpadłam na to by zapytac o to endo.
    Zrobiłam bad 3 h po wzieciu leku, wiec bedzie niewiarygodne raczej
    mam nauczke na przyszlosc.
    Wyniki jutro.
    --
    •  
      CommentAuthorlauraire
    • CommentTimeNov 26th 2012
     permalink
    Witam,
    Dziś dowiedziałam się, że prawdopodobnie mam nadczynność tarczycy, w ciągu najbliższego tygodnia sprawa się wyjaśni definitywnie. Początkowo się załamałam, tym bardziej, że niebawem mieliśmy rozpocząć Nasze starania o dziecinę, poza tym moja mama od 2 lat choruje na raka tarczycy. Podłamałam się i jestem przerażona.
    Jednak widzę, że da się żyć z chorą tarczycą i da się przejść ciąże i urodzić zdrowego szkraba.
    Jeśli chodzi o moje wyniki to TSH mam 8,540 (dobija mnie fakt, że moja mama nawet przy nowotworze nie miała tak wysokiego wyniku).
    Pozdrawiam. :)
    --
    •  
      CommentAuthormonii9797
    • CommentTimeNov 26th 2012
     permalink
    lauraire chyba z takim wynikiem masz niedoczynnosc.
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeNov 26th 2012
     permalink
    Też mi się wydaje, że to duża niedoczynność.
    •  
      CommentAuthorfanta666
    • CommentTimeNov 26th 2012
     permalink
    witam się jako tarczycowa niedoczynność :) pozdrawiam
    •  
      CommentAuthorlauraire
    • CommentTimeNov 26th 2012
     permalink
    tak, przepraszam. Chodziło mi o niedoczynność. Miesza mi się to wszystko, ciągle jestem w szoku. :(
    Duża niedoczynność? Co to znaczy ? :( To są jakieś stopnie?
    --
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Eee taka duża to znowu nie jest (widziałam wyniki TSH od 50-100), także spokojnie na pewno jest do opanowania.
    --
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Laurarie witaj, mi tez bylo przykro gdy dostałam wynik 6 TSH, teraz z pomocą leku mam obniżone do 2,5 po zazyciu eutyrosku.
    Niedoczynnosc się leczy, masz już endokrynologa wybranego do którego chodzisz?
    Pozdrawiam i nie daj się smutkom.:)
    --
    •  
      CommentAuthorEfiaa
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Dostaniesz leki i wszystko wróci do normy :).
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Ważne by oznaczyć tez anty-TPO przy niedoczynnosci.
    --
    •  
      CommentAuthorlauraire
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Dzięki za otuchę. :)
    Tak, mam już endokrynologa w czwartek mam pierwszą wizytę, jutro krew, będziemy też szukać antygenu TG (to chyba markety nowotworowe?), ze względu na historie choroby mamy. Ciągle jeszcze mam nadzieję, wiem, że w niedoczynnością da się normalnie żyć, pocieszamy się też wzajemnie, że na pewno uda Nam się zajść w ciąże, no i przede wszystkim ją utrzymać... Dziękuję za miłe słowa. :)
    --
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    lauaire, absolutnie się nie martw, zrobisz badania, przejdziesz USG, lekarz ustawi Tobie odpowiednie leczenie i za jakiś czas o chorobie przypominać będzie Tobie tylko poranna tabletka:)
    Rozumiem Twoje obawy w kontekście choroby mamy, ale często też jest to efekt nieopanowania choroby na jej wcześniejszych etapach. Połowa sukcesu za Tobą - wykrycie nieprawidłowości.
    Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, jak wiele osób ma chorą tarczycę, nawet nie wiedząc o tym. Starając się o dziecko często (na szczęście) wychodzi szydło z worka. O ile dobrze pamiętam co 5 osoba ma problemy tarczycowe, głównie są to kobiety. Jeśli matka miała chora tarczycę, to prawdopodobieństwo, że jej córka również doświadczy jakieś jej dysfunkcji wynosi niemal 100%.
    Na pewno wszystko u Ciebie będzie dobrze, większość z nas zaczynała z takiego poziomu, na jakim w tej chwili jesteś! Także smutki na bok i tylko czekać na poprawną diagnozę!:)
    Powodzenia, w razie wątpliwości - wchodź na wątek tarczycowy - dziewczyny zawsze chętnie pomagają:)
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Głowa do góry, ja miałam wynik ok 6, zaczęłam od maleńkiej dawki Euthyroxu w 4 dc, a w 27dc dowiedziałam się, że jestem w ciąży (kilka dni później badania i wynik ok 2,5) :wink:
    --
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    lauraire głowa do góry :bigsmile: porobisz dokładniejsze badania, usg, odpowiednia dawka leku i będzie dobrze, tylko fakt , że pewnie starank apóki co odłożycie na 2-3 mies aby ustabilizować hormony, poszukaj tylko dobrego endokrynologa
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    starank apóki co odłożycie na 2-3 mies

    Co prawda to prawda- ja byłam pewna, że nie zajdę z tym wynikiem :shamed: A później było trochę stresu, bo najpierw był + a później pierwsze badania kontrolne po włączeniu leku i ten wynik też nie rzucał na kolana. Na szczęście się udało :smile:
    --
    •  
      CommentAuthorlauraire
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Dziękuję, na prawdę im więcej tutaj czytam tym bardziej nabieram pewności. :) Od wczoraj siedziałam w łóżku i ryczałam, ale już lepiej zaczynam wierzyć, że wszystko będzie dobrze! :) Zastanawiam się tylko jak długo mam już chorą tarczycę, jakiś czas temu staraliśmy się o dziecko, bez skutku, teraz już rozumiem dlaczego, w sierpniu bierzemy ślub i mieliśmy zamiar próbować, myślicie, że to nie będzie za wcześnie, nie wiem jak długie leczenie mnie czeka i czy w trakcie w ogóle można starać się o dziecinę?
    --
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Hej dziewczyny! Wyczułam sobie guzek w piersi i poszłam na usg piersi. Okazało się, że mam 3 torbiele - jedna ma wskazania do kontroli. Lekarz powiedział,że mam ciemną tarczycę a powinna być jasna i poradził zrobić TSH. Wynik to 6,83. Co dalej zrobić? Co to oznacza - niedoczynność? Czy ma to związek z torbielami? Nie wiem czy mam się bać i lecieć do lekarza? Proszę o odp.
    -- [url
    •  
      CommentAuthoreveke
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Laura do starań najlepiej aby tarczyca była uregulowana... TSH powinno oscylować w granicach 2. Wszystko zależy od tego na jakiego lekarza trafisz i jak Ci ustawi leczenie... spróbuj poszukać lekarza z polecenia... może napisz skąd jesteś, z jakich okolic, może tu Ci ktos kogoś poleci?
    Ważne byś miała na wizytę wyniki TSH, FT4 , zrób przeciwciała a-TG i a-TPO no i ważne by lekarz zrobił Ci usg tarczycy...
    myślę, że do sierpnia spokojnie dacie radę

    Treść doklejona: 27.11.12 14:29
    karina bać sie nie musisz ale do lekarza jak najbardziej powinnaś lecieć... to przy okazji usg piersi lekarz od razu Ci zrobił usg tarczycy?
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Do sierpnia kupa czasu :wink: Leczenie- no cóż, z tego co ja wiem, to leki są na stałe, tylko dawki się zmieniają- w ciąży miałam systematycznie zwiększane. Mi się udało zajść prawie od razu, w ciąży tarczyca chodziła jak w zegarku. Babka od USG powiedziała, że "tarczycę mam chorą od dawna"- podejrzewam, że min. z 2 lata, bo wtedy nagle dużo przytyłam.
    --
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Tak badał piersi,węzły chłonne i tarczycę. Pójdę prywatnie bo będzie szybciej, powinnam zrobić jakieś inne badania?
    -- [url
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Wynik to 6,83. Co dalej zrobić? Co to oznacza - niedoczynność?

    Tak- powinnaś iść do endokrynologa. Z tego co widzę po suwaczku, to może być "pociążowe"- podobno często się tarczyca sypie w ciąży i po porodzie.
    --
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Przed ciążą nie miałam robione TSH więc nie wiem jakie było. Moja mama miała guzki i wycieli jej dużą część tarczycy.
    Jak czytam o niedoczynności to nie mam typowych objawów, więc nie wiem,może za bardzo panikuje i niepotrzebnie to diagnozować?!
    -- [url
    •  
      CommentAuthorlauraire
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Jestem ze Śląska, z Katowic, tam też jestem zapisana do endo, ale jeżeli polecacie jakiegoś dobrego z moich okolic to chętnie skorzystam. :)
    Krew oddaje jutro właśnie w tym kierunku, a jeśli chodzi o usg to jestem umówiona na czwartek, mam nadzieję, że nie będzie potrzebna biopsja. Także do czwartku żyję w stresie...
    --
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeNov 27th 2012 zmieniony
     permalink
    karinazosia- A chcesz mieć? :bigsmile: Nie polecam :tongue:
    Sama mówisz, że jesteś rodzinnie obciążona- lepiej to mieć pod kontrolą.
    --
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    No masz rację, ale trochę się boje, mam mieszone uczucia.
    -- [url
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeNov 27th 2012
     permalink
    Żadna choroba przyjemnością nie jest, ale tej akurat bać się nie trzeba :wink: Ja powiem szczerze, w ogóle się tym nie przejmuję, cieszę się, że wreszcie o niej wiem, bo 10 kg w pół roku nie było fajne, późniejsza dieta też. Teraz na lekach, będąc w ciąży przytyłam mniej. Więc nie czekaj na objawy :wink:
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 28th 2012
     permalink
    azniee: to może być "pociążowe"- podobno często się tarczyca sypie w ciąży i po porodzie.

    A jest szansa, że taka pociążowa niedoczynność sama zniknie?
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeNov 28th 2012
     permalink
    Hmm, sama nie wiem, pewnie na jakimś poziomie się stabilizuje, ale ja bym jednak wolała być pod kontrolą lekarza. Przecież niedoczynność/nadczynność to także dolegliwości, czasami dokuczliwe, więc po co się niepotrzebnie męczyć?
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 28th 2012
     permalink
    No jasne, tylko pytam pod kątem właśnie tej konieczności leczenia. Bo jeśli moje poporodowe TSH to 3,2 (wcześniej nigdy nie badałam), to czy jest sens biegania po lekarzach i wmawiania im, że powinnam brać leki? Fajnie by było wiedzieć, że TSH zacznie samoistnie spadać, bez leczenia. Bo z tego co rozumiem, jak już zacznę terapię Euthyroxem, to do końca życia będę łykać?
    Dlatego wolałabym wiedzieć, czy jest coś takiego jak powrót tarczycy do normy po ciąży bez leczenia farmakologicznego.
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorazniee
    • CommentTimeNov 28th 2012
     permalink
    Oj, tego nie wiem. Mi endo mówiła , że poporodowe dolegliwości mogą trwać nawet dwa lata, że mogą być to duże wahania- np. wpadanie z niedoczynności w nadczynność. Ale rozmawiałyśmy o moim przypadku czyli przedciążowym.
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 28th 2012
     permalink
    Endo, u której byłam z wynikami (TSH 3,2, fT3 na poziomie 31 %, fT4 na poziomie 32 %) nie stwierdziła niedoczynności. TZn nie wykluczyła, ani nie potwierdziła. Zleciła mi oznaczenie anty-TPO. Mówiła, że najpierw musimy się upewnić, nie ma jakiegoś podłoża autoimmunologicznego. Dlatego do tego czasu mam broń Boże nie brać jodu, ani nie chodzić do grot solnych, bo bardzo łatwo o wpadanie z niedoczynności w nadczynność i na odwrót.
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeNov 28th 2012
     permalink
    Mónikha: Bo jeśli moje poporodowe TSH to 3,2 (wcześniej nigdy nie badałam), to czy jest sens biegania po lekarzach i wmawiania im, że powinnam brać leki? Fajnie by było wiedzieć, że TSH zacznie samoistnie spadać, bez leczenia. Bo z tego co rozumiem, jak już zacznę terapię Euthyroxem, to do końca życia będę łykać?


    Moniko norma tsh dla jest do 4 wiec Twoje wyniki mieszczą sie w niej, jedynie dla osob starajacych sie o dziecko TSH musi byc max 2,5.
    To zalezy od tego czy planujesz więcej dzieci wydaje mi się.
    Co roku warto badac TSH tak czy siak.Pozdrawiam.
    --
    •  
      CommentAuthorMónikha
    • CommentTimeNov 28th 2012 zmieniony
     permalink
    Sama endo powiedziała, że to trochę za wysoki wynik :bigsmile: Choć wiedziała, że o ciążę się nie staram.
    -- Mama M & N & W
    •  
      CommentAuthorDorit
    • CommentTimeNov 28th 2012
     permalink
    To posluchałaby lekarza spacjalisty, masz juz plan działania, badanie aty TPO, wszystko sie wyjasni czy nie masz ch autoimmunologicznej.
    Ja mam niestety podejrzenie , to dziedziczne u mnie w rodzinie.
    --
    •  
      CommentAuthorfanta666
    • CommentTimeNov 28th 2012
     permalink
    Teraz na grouponie jest do kupienia Pakiet badań tarczycowy poszerzony : TSH, FT4, FT3, anty-TPO oraz anty-TG. za 69 zł, chyba się skuszę... czy któraś może robiła badania w tych laboratoriach DIAGNOSTYKA ??
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeNov 28th 2012
     permalink
    Ja:) Mają podpisane umowy z wieloma przychodniami w całym kraju. A najbardziej lubię ich za internetowy dostęp do wyników, po 3 godzinach od badania mam już je na koncie:)
    69zl, to naprawdę niewiele, jak za komplet badań. Za samo tsh, ft3, ft4 płacę w Diagnostyce prawie 90zł.
    --
    •  
      CommentAuthorfanta666
    • CommentTimeNov 28th 2012
     permalink
    Wzięłam :) Wzięłam jeszcze hormonalne za 99 z 188 :) a co tam święta idą :):confused:
    •  
      CommentAuthoremza
    • CommentTimeNov 28th 2012
     permalink
    :boogie:
    Wzorowych wyników!
    --
    •  
      CommentAuthorlauraire
    • CommentTimeNov 29th 2012
     permalink
    Kamień spadł mi z serca :) Właśnie wróciłam z usg tarczycy i tarczyca jest bez zmian, bez guzków, nie jest powiększona! Także najgorsze wykluczone, jestem przeszczęśliwa. :) Szczerze przed gabinetem modliłam się, żeby to była niedoczynność lub hashimoto. Już oswoiłam się z tą myślą, myślę, że nie jest za późno i wszystko da się jeszcze naprawić i będziemy mogli cieszyć się Naszym małym aniołkiem. :)
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.