Mam umowę do lipca 2014 roku, urlop rodzicielski kończę w lutym 2014 (po nim wezmę wychowawczy)...chcemy się starać o drugie dziecko, czy żeby zachować prawo do zasiłku (do dnia porodu plus rocznego macierzyńskiego) muszę zajść w ciążę do kwietnia? (tak, żeby z końcem umowy 01.07 mieć 12 tydzień ciąży)
Witam wszystkie panie :) Zwracam się z prośbą o pomoc w interpretacji przepisów dotyczących kobiet w ciąży. W prawdzie sprawa mnie jeszcze nie dotyczy, ale wolę wiedzieć na czym stoję. Moje pytanie dotyczy kwestii wyliczenia zasiłku chorobowego. Pracuję w szkole i niestety co roku mam przedłużaną umowę o rok od 01.09. do 31.08. To już 3 moja umowa w tym samym zakładzie pracy. W ubiegłym roku szkolnym miałam cały etat, ale niestety od września będę zatrudniona na pół etatu. Staramy się z mężem o dzieciątko od roku, ale niestety nie wychodzi :( czy gdyby się udało jakimś cudem zajść w ciążę pracodawca wyliczy mi zasiłek na podstawie nowej umowy czy będzie brana pod uwagę średnia z 12 m-cy?? Dla mnie jest to bardzo istotna różnica finansowa.... Bardzo proszę o pomoc, jeśli ktoś jest w stanie udzielić mi odpowiedzi
Edithw - nie wiem czy nauczyciele nie mają w tym zakresie jakichś szczególnych przepisów (jak w wielu innych przypadkach), ale wg ustawy jest tak, że jeżeli nastąpiła zmana wymiaru czasu pracy (zwiększenie bądź zmniejszenie etatu) to zasiłek chorobowy wylicza się biorąc uwagę tylko i wyłącznie zarobki po zmianie wymiaru czasu pracy. Czyli jeżeli pójdziesz na zw. lekarskie dwa m-ce po obniżce etatu, to zasiłek będzie liczony biorąc pod uwagę zarobki z tych 2 ostatnich m-cy. Czyli musiałabyś iść na zwolnienie lekarskie przed 1 września.
Dżasti dziękuje za odpowiedź... tego się właśnie obawiałam, że tak to będzie liczone, a w KN nic nie ma na ten temat, czyli może to być liczone jak w każdej innej umowie :(
Mam pytanko. Kiedyś dżasti mi pomagałaś w tym temacie odnośnie zwolnień grupowych. Obecnie trochę się to wyjaśniło. Z tym, że (w skrócie): mam umowę na czas nieokreślony, likwidują moje stanowisko (100 osób) do 30 września. Nie dostałam wypowiedzenia z racji bycia na L4 (mogę być na nim do końca listopada). I teraz nie wiem, co w przypadku jak wrócę do pracy na ten 183 dzień? (tak naprawdę nie mam gdzie pójść, bo dodatkowo zmieniają siedzibę firmy i moja struktura przestanie całkowicie istnieć) Chodzi o to, czy mogą mi wręczyć rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia? Czy jak to wygląda?
Mam pytanko. Obecnie pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony i zaszłam w ciążę. Jeżeli wszystko będzie dobrze to po porodzie zamierzam iść na ten roczny urlop macierzyński. W poprzedniej ciąży dość szybko musiałam pójść na zwolnienie z powodów mojej budowy anatomicznej i myslę, że teraz może być podobnie. Moje pytanie jest związane z urlopem wypoczynkowym. Na dzień dzisiejszy z obecnego urlopu pozostało mi 18dni.Czy powinnam go wykorzystać do końca tego roku? Czy jak go nie wykorzystam do porodu to po urlopie macierzyńskim będę mogła go wykorzystać czy mi przepadnie? Bardzo proszę o odpowiedź. Jeżeli miałabym go stracić to wolę teraz go wykorzystać i odpocząć.
Jeśli jest się w ciąży na zwolnieniu lekarskim to limit zwolnienia to 270 dni a nie 182:))) A jeśli chodzi o urlop wypoczynkowy to można wykorzystać po urlopie macierzyńskim, on nie przepada. Sama uzbierałam urlop za 2012 i 2013 = 42 dni i zamierzam go wybrać po rocznym macierzyńskim:)))
No to u mnie wyjdzie jeszcze więcej, przewidywany termin porodu 04.2014 a koniec ewentualnego rocznego macierzyńskiego to ok. 04.2015 - więc do końca uzbieram urlop z 3 lat: za rok 2013 mam 18 dni, za 2014 będzie 26 dni i za 2015 będzie 26 dni = 70 dni tylko nie wiem czy w 2015 będę mogła jeszcze wtedy wykorzystać ten urlop z 2013? U Ciebie ms_86 jest akurat przepisowo z 2 lat więc spoko, a u mnie aż z 3 lat i nie wiem jak to jest.
Ten urlop się nie przeterminuje, bo nie miałaś szans go wykorzystać. Najpierw zwolnienie, potem urlop macierzyński. Wiadomo, że można dopiero po macierzyńskim... :)))
7.08.2013 zgodnie z terminem uzodziłam córeczkę. Umowę mam do 31.10.2013, jak dobrze wyliczyłam urlop macierzyński, który wynosi obecnie 20+6 tygodni przysługiwać mi bedzie do 7.01.2014 + 26 tyg. rodzicielskiego. Po 31.10.2013 macierzyński bede miała płacony przez ZUS...czy ja osobicie musze udać sie do ZUS aby coś wypełnić czy to jakoś z automatu się jakoś przedłuża? Zsecydowałam sie na opcje 100% +60% bo prawdopodobnie w styczniu dostanę nową umowę i wrócę do pracy, tak więc z urlopu rodzicielskiego już bym nie korzystała. Prosze napiszcie jak to się ma sprawa u mnie z tym Zusem?
Ja mam pytanie odnośnie macierzyńskiego i działalności. Jestem od czerwca na macierzyńskim z działalności (po kilku latach płacenia pełnego ZUSu) i teraz nadal opłacam składkę zdrowotną. O ile się orientuję, mam prawo do prowadzenia działalności na macierzyńskim zupełnie legalnie. Chciałabym więc wrócić do pracy na 1/4 gwizdka, a więc tylko tak by mieć minimalną ciągłość działalności i jakieś kieszonkowe. Czy rozliczam wszystko na dotychczasowych zasadach (stopa 18% w moim przypadku) z Urzędem Skarbowym? Czy na pewno to jest w 100% legalne?
Smuga - ja z doświadczenia wiem, że w takich przypadkach najlepiej napisać pismo do ZUS z zapytaniem. I w razie w. będziesz miała czarno na białym. Moje klientki, które pracowników nie mają zawsze takie pismo pisały. Tak babki z Zuzu podpowiedziały, aby robić. Bo jeżeli coś zmieniłoby się za lat kilka, to będzie się mieć podkładkę. (Była już jedna afera, że matki musiały płacić z odsetkami skłądki za kilka lat, bo wyszło, że przepisy były źle interpretowane) A rozliczasz wszystko jak najbardziej na dotychczasowych zasadach z urzędem skarbowym.
Wprawdzie miałam do czynienia z kadrami i placami ale ostatnio jestem jakaś zresetowana a przez te nowe przepisy to przyznaje - całkiem się zamotałam... Dlatego poproszę o pomoc... Jestem teraz na zasiłku macierzyńskim. Skorzystałam z opcji rocznego urlopu a że jestem z tego „przełomu” kiedy nowa uchwała wchodziła w życie – to teraz mam wypłacane 100% a później będzie 60% zasiłku. W przyszłym roku (przed końcem urlopu) planuję zajść w druga ciążę ale no właśnie jakby się udało to… Zastanawiam się jak będzie wyglądało moje wynagrodzenie? Czy jeśli przedłożę pracodawcy zwolnienie lekarskie to podstawa wynagrodzenia będzie naliczana z 12-tu miesięcy wstecz (w tym jakby nie było zaniżona przez te 60%)? Czy będzie brana pod uwagę stawka z angażu / umowy? Bo jeśli tak to trochę lipa… Zaniżone wynagrodzenie a później – na kolejnym urlopie macierzyńskim – np. 80% z tego ("zaniżonego")? :/
Dziewczyny co prawda ojcowski troszkę nie podlega pod temat , ale po co tworzyć nowy, chodzi w sumie o to samo. Czy ktoś się orientuje czy jest możliwość wzięcia ojcowskiego/tacierzyńskiego prowadząc własną działalność?
Eveke wydaje mi się, że to jest tak samo jak z macierzyńskim, więc pewnie tak, ale poczekajmy na naszą Ekspertkę Ja dorzucę się z pytaniem: czy jeśli po CC mąż weźmie na mnie zwolnienie (bo podobno przysługują 2 tygodnie), to będzie ono płatne 80%?
Ev myślę że jeśli prowadzi się własną działalność to wszystko załatwia się w ZUS'ie i nie powinno być problemów z wzięciem u. tacierzyńskiego. Wszystkie zasadny odnośnie terminów, składania wniosków etc. - jak przy normalnym tacierzyńskim. Czytałam kiedyś, że chyba dla nich ważna jest systematyczność i punktualność w opłacaniu składek (no i wszystkie musza być uregulowane). . Kinga to zwolnienie o którym piszesz to jest tak zwana opieka nad chorym członkiem rodziny - 14 dni w roku kalendarzowym. Wynagrodzenie za ten czas to zasiłek opiekuńczy płatny 80% podstawy wynagrodzenia. . O sobie też już chyba doczytałam ale jakby co - to proszę o potwierdzenie czy dobrze... Przy ewentualnym kolejnym zwolnieniu lekarskim a później zasiłku macierzyńskim - brana będzie pod uwagę stawka z angażu (nie podstawa z 12-tu mies.).
Witam Co jeśli-obecnie pracuję w sklepie ale bez umowy (ostatnią miałam 11 mies.temu a w tym 6 miesięcy na bezrobociu, potem zaś właśnie praca w tym sklepie) Jestm w 9 tygodniu ciąży i teraz pytanie : CZY JEŚLI UDA MI SIĘ - ŻE MNIE ZATRUDNI,TO BĘDĄ MI SIĘ NALEŻAŁY ŚWIADCZENIA. Bardzo proszę o pomoc, odpisanie. Ewentualnie jest opcja że mnie brat lub siostra w swojej firmie zatrudni, tylko czy aby tak się da ?? W sumie to początek ciąży więc ??
Ula, ja zostałam zatrudniona dokładnie na początku 9 tygodnia ciąży, pracowałam prawie 3 miesiące, po czym poszłam na zwolnienie i wszystkie świadczenia mam płacone. ZUS się wprawdzie "przyczepił" i żądali wyjaśnień, ale w Polsce nie ma zakazu zatrudnienia ciężarnej, poza tym na dobrą sprawę na tym etapie można jeszcze nie wiedzieć o ciąży - nie każdy się stara i się uważnie obserwuje. Jeśli masz taką możliwość, to radziłabym jednak zatrudnienie u obcej osoby niż u kogoś z rodziny i dopełnienie wszelkich formalności takich jak badania lekarskie, umowa o pracę itp. (od nas zażyczyli sobie kopii wszystkich dokumentów).
Dziękuję za odpowiedź. Czy są jakieś warunki, żeby dostać takie L4 na żonę? Jeśli mąż miałby je wziąć, to wystawia je mój lekarz? Bo nie jest to sytuacja typu szpital/operacja...
Dziewczyny do kiedy ZUS ma wypłacać zasiłek? Bo ja jeszcze nic nie dostałam. Kontrolowali moje dokumenty i dostałam info, że wszystko ok jakiś tydzień temu, ale kasy zaległej nie przelali jeszcze. To już 2,5 miesiąca. :( Czy jest jakiś konkretny dzień wypłaty?
kermitka82: od kogo mam wziąć zaświadczenie że karmie piersią od ginekologa czy od pediatry????
Dokładnie takie pytanie zadałam facetowi z PIP jak mieliśmy szkolenie i powiedział, że na to żadnych zaświadczeń nie trzeba. To jest oświadczenie pracownicy. No, ale co pracodawca to pracodawca...
mangaa: Czy jest jakiś konkretny dzień wypłaty?
ZUS ma 2 m-ce od momentu wszczęcia kontroli do jej zakończenia. Od zakończenia niestety nie jestem w stanie powiedzieć jak szybko ZUS wypłaci świadczenie, bo pomimo kilku ładnych lat pracy w tym zawodzie to dla mnie jest zagadką Za każdym razem ZUS wypłacał inaczej. Oficjalną informację kiedyś uzyskkałam taką, że mają 30 dni. Ale nie drążyłam tego faktu w przepisach.
Treść doklejona: 25.09.13 21:41 Asiunia - z Tobą już się dogadałyśmy
Jak dla mnie to chamówa, że nie ma jakiegoś terminu typu, że wypłacają od któregoś tam do któregoś tam. DO ZUSu wsio musi iść regularnie..., a tu wszczynają sobie kontrolę (wg mnie bezzasadnie bo widzieli, że jestem od wielu lat płatnikiem), a po uznaniu moich racji czyli zasadności zasiłku zwlekają z przelaniem zaległej kasy. Jutro chyba tam zadzwonię.
Manga ja miałam kontrole l4 chodzacego. Musiałam się tłumaczyć gdzie bylam. Wyplaty szly jak chciały. Ostatnio nawet 4 tyg zwolnienie rozlozyli na dwie wypłaty. Później bylam wzywana do gina.ze niby nie mam ubezpieczenia za to drugie rozdzielone. Taki burdel jest z ZUS. Ty masz 7dni a oni jak chcą. Zadzwoń i zapytaj
Manga, żeś temat rzekę zapodała... Ja z zusem też miałam ciekawe historie.... Najdłużej na zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem czekałam 6 miesięcy!!!! Na macierzyński 2 miesiące... Podobnie było z pieniędzmi za chorobowe w ciąży minimum miesiąc, półtorej poślizgu, ale z reguły dwa miechy to standardzik... Nie ważne, że w tym czasie masz zero środków i zastanawiasz się jak żyć...
No cóż, dobre i to - przelali za 1,5 miesiąca. Ciekawe kiedy za wrzesień dostanę... Ale nie powiem, u mnie akurat dramatu nie ma bo dorabiam (choć ta kasa już dawno jest "wydana"), ale co z osobami które nie mają za co żyć? jeszcze z małym dzieckiem... Nie wiem to naprawdę nieludzkie postępować w taki sposób.
Witam, jestem nowa na forum i mam wiele pytan jako przyszla mloda mama.. Wiec tak jestem w 5 miesiacu ciazy , dopiero zaczelam prace i planuje przepracowac miesiac i isc na zwolnienie lekarskie. Wyczytalam juz ze pierwszy miesiac na l4 (30dnii) placi pracodawca nastomiast kolejne zus. Mam pytanie czy jesli mam umowe o prace na okres okreslony tj rok to tylko na l4 przebywam do dnia porodu ktory wyznaczony mam na luty? co dalej, nie bardzo znam sie na tym rzeczach dlatego prosze o pomoc...
Rokitka, pracodawca płaci przez pierwsze 33 dni, potem ZUS. Na L4 będziesz do dnia porodu, a od dnia porodu idziesz na urlop macierzyński. Dzień porodu jest pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego. Jeżeli pracodawca nie przedłuży Ci umowy, to do końca umowy jesteś na urlopie macierzyńskim a ZUS płaci Ci zasiłek macierzyński, a po zakończeniu umowy ZUS dalej wypłaca Ci zasiłek macierzyński. Masz praco do 52 tyg. uropu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Dziewczyny mam pytanie. Moja bratowa jest obecnie na macierzyńskim i powstał problem co z ubezpieczeniem dziecka? Tata dziecka pracuje za granicą, a mama ma umowę na czas określony chyba do stycznia w Polsce. Jeżeli matka dziecka jest na rocznym macierzyńskim to dlaczego dziecko nie może być ,,podpięte'' pod ubezpieczenie matki? Tak jej powiedzieli w Zusie, że zmieniły się przepisy i jeżeli dziecko ma być ubezpieczone to ona dodatkowo ma zapłacić. Szczerze, to pierwszy raz słyszę o takiej sytuacji... Na szczęście babcia dziecka może je objąć ubezpieczeniem u siebie w pracy. Czy to prawda, czy zus wymyślił sobie jakieś nowe teorie...???
Witam mam córkę w szpitalu, szpital zdeklarował się wystawić dla mnie opiekę na dziecko z datą wstecz od terminu przyjęcia do daty pierwszej kontroli z lekarzem specjalistą . Czy pracodawca honoruje taką opiekę ? I jak podchodzi do tego ZUS ( do wypłaty zasiłku ) - Firma w której pracuję zatrudnia mniej niż 20 pracowników w związku z czym za okres opieki musi zapłacić mi ZUS a nie Firma. Czy ktokolwiek miał podobny przypadek lub wie jak wygląda to od strony prawnej/formalnej ? Pozdrawiam
Tak, ZUS nie robi problemu. Wyglada to tak: dostaniesz goła pensję pomniejszona o dni choroby córki, a na pieniądze z ZUSu sobie poczekasz.... Ja czekałam róznie. czasami w ciagu miesiąca wypłacał, a raz czekałam pół roku.... W kazdym razie na pewno pieniędzy sie doczekasz...
Dziekuję za odp nieważne czy trzeba czekać czy nie - chodzi tylko czy ZUS np może odmówic wypłaty ( ale skoro mówisz że płaci bez problemu to fajnie ) i czy szpital wystawia taka opieke ( koleżanki ktore miały MAŁE dzieci ale z 20 lat temu twierdzą że nie )
Teoretycznie odmówić może, ale mnie to się nigdy nie zdarzyło. Najczęściej tak się dzieje jeśli w rodzinie jest ktoś kto na czas pracy może zająć się chorym dzieckiem. Ale myślę, że nie masz się czym martwic. Ja nigdy problemów nie miałam. Szpital - jeśli dostałaś taką informację, że wystawia taka opiekę, to ja wystawi. Bo są szpitale, które nie wystawiają, ale to od razu mówią.
Szpital wystawia normalnie zwolnienie lekarskie z tyt. opieki nad chorym dzieckiem. Do ZUS idą dokumenty w któtych należy podać dane drugiego małżonka i gdzie pracuje. Nie odmawiają wypłaty zasiłku - no chyba, że okaże się że współmałżonek mógł pełnić w tym czasie opiekę nad dzieckiem, bo nie pracował. A szpital zawsze wystawia zwolnienie wstecz, ponieważ wystawia zawsze przy wyjściu do domu od dnia w którym się do szpitala trafiło.
Dziekuję za info :) wraz z córcią jesteśmy już w domku i fakt szpital wystawił L4/opiekę wstecz co do pracy współmałżonka również nie będzie problemu ponieważ oboje pracujemy w tych samych godzinach Pozdrawiam
Ja mam pytanie może nie na temat ciąży i macierzyństwa, ale nie wiem gdzie uderzyć. Raz słyszę jedną wersję, raz druga. Jestem obecnie na L4 od 10 czerwca z przerwą 6-dniową. na kręgosłup. Ale miałam tez wystawione L4 od 4 czerwca na tydzień na problemy z pęcherzem - i to jest inny kod choroby - inna jednostka chorobowa. Jak ja mam teraz obliczyć te 182 jakie mogę max przebywać na zwolnieniu/zasiłku chorobowym?
Dii - mi babka z ZUS na szkoleniu kadrowym powiedziała, że jeżeli nie ma przerwy pomiędzy zwolnieniami, to nawet jeżeli są one na inne jednostki chorobowe to liczy się ciągiem (jakby było na tą samą chorobę), ale jeżeli jest choćby 1 dzień przerwy, to już się to poprzednie zwolnienie nie wlicza do 182 dni. Jest tylko wyjątek taki, że jeżeli przerwa w zwolnieniu wypada na sobotę i/lub niedzielę to i tak liczy się ciągiem. Czyli zwolnienie na grypę kończy się w piątek, a w poniedziałek idziesz na zwolnienie na korzonki to mimo, że są 2 dni przerwy, to liczy się ciągiem - jakby było na jedną chorobę. Taką informację tak jak napisałam przekazała nam babka z ZUS na szkoleniu. Nigdy tego w praktyce nie miałąm okazji sprawdzić.
Dzięki dżasti. A jak ja na ten kręgosłup choruję (L4) od 10 czerwca do teraz a w między czasie miałam wstawione 6 dni urlopu (z weekendem to będzie 8 dni) to czyli po zakończeniu urlopu od nowa może mi się liczyć 182 dni na tej samej jednostce chorobowej? nie musi być przerwa 60-dniowa, o której gdzieś tam czytałam?
Oj wiesz co teraz to tak Ci nie odpiszę. Ale wydaje mi się, że na tę samą jednostkę chorobową to przerwa właśnie musi być dłuższa, żeby przerwać ciąg. Ale w tej chwili nie pamiętam już ile. Niestety swoje niezawodne notatki zostawiłam w firmie i nie mam ich w domu... a po roku siedzenia w domu to niektóre informacje (szczególnie te czysto teoretycznie - nieprzećwiczone w paktyce) wylatuą z głowy...
Treść doklejona: 16.10.13 23:34 Już znalazłam: "Okres zasiłkowy należy liczyć od początku, jeśli kolejne niezdolności do pracy zostały spowodowane różnymi chorobami, a między nimi wystąpiła przerwa – nawet jednodniowa – w której ubezpieczony był zdolny do pracy. Prawo do nowego okresu zasiłkowego powstaje w przypadku przerwy w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą wynoszącej ponad 60 dni tylko wtedy, gdy jest to przerwa w niezdolności do pracy, a nie przerwa w zwolnieniach lekarskich."
Dziewczyny zorientowałam się, że do poniedziałku muszę złożyć wniosek o urlop rodzicielski, bo będzie, 24 tygodnie od porodu. Jak czytam te wszystkie wyjaśnienia z ZUS to mi się mózg blokuje, więc czy mogę prosić o wyjaśnienie (Dżasti ;)) czy teraz mogę złożyć wniosek o całe 26 tyg rodzicielskiego, a w razie jakbym dostała pracę, to czy mogę go w każdej chwili przerwać? Obecnie nie jestem zatrudniona, ale być może będę za jakiś czas (grudzień/styczeń). Babka w ZUSie mówiła mi, że wniosek można składać na 8+8+10 tyg, ale ja bym wolała od razu na całość, żeby co chwilę do tego ZUSu nie latać.
Akirko jeszcze nie ma praktyków w zakresie urlopu rodzicielskiego, ale z tego co w ZUS się dowiadywałam (bo też się o skracanie dowiadywałam) to możesz skrócić urlop rodzicielski, o ile "wykorzystany urlop jest wielokrotnością tygodnia i trwa co najmniej 8 tygodni". Czyli nie w każdej chwili, a po wykorzystaniu 8 lub 16 tyg. urlopu rodzicielskiego. Złożyć możesz od razu na 26 dni. Wg nowych wytycznych wniosek o urlop rodzicielskie ma mieć (przynajmniej w ZUSie w Olsztynie) nastęoującą treść: "Proszę o udzielenie urlopu rodzicielskiego na syna/córkę IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA, urodzonego w dniu DATA , w wymiarze 26 tygodni od dnia ................... do dnia ......................... bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego wraz z jego uzupełnieniem. Jednocześnie oświadczam, że z urlopu rodzicielskiego nie będzie korzystał drugi rodzic – IMIĘ I NAZWISKO MĘŻA"