Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    •  
      CommentAuthorkate1
    • CommentTimeFeb 6th 2012
     permalink
    Któraś z rozpakowanych mamuś w ostatnich dniach na innym wątku pytała o puzzle piankowe.
    Ja kupiłam te, tylko inny wzór, i jestem bardzo zadowolona. Przede wszystkim puzzle Trefl są bezpieczne dla dzieci, nie zawierają szkodliwych substancji. Jeśli się nie mylę, to Karko kiedyś wrzucała pismo od producenta prezentujące wyniki badań tych puzzli.
    Jeśli ktoś może sobie pozwolić finansowo i ma dużo miejsca w domu na rozłożenie to polecam kupić 2 paczki na raz, bo 90x90 cm to trochę mało. Żałuję, że tak nie zrobiłam.
    --
    •  
      CommentAuthorgracjanna
    • CommentTimeFeb 7th 2012
     permalink
    jakie klocki podarować 1.5 rocznemu dziecku? od kiedy dziecko bawi się klockami (z rozmysłem nie użyłam słowa "ustawia"), a od kiedy rysuje kredkami???
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeFeb 7th 2012 zmieniony
     permalink
    Ja bym kupiła lego duplo takie basic, moja dostała na roczek i mimo iż na początku nawet nie potrafiła rozdzielić dwóch klocków to bawi się nimi do tej pory, teraz buduje takie konstrukcje wymyślne, że chyba na budowlankę pójdzie:bigsmile:
    Od kiedy rysuje kredkami?? nie pamiętam, możesz dać już teraz zobaczyć czy załapie bakcyla moja uwielbiała farby, malowała palcami i są takie specjalne kolorowanki wodne, gdzie maluje się tylko wodą.
    --
    •  
      CommentAuthorgracjanna
    • CommentTimeFeb 8th 2012
     permalink
    wyrzucił wszystkie kredki z pudełka i bawił się tym pudełkiem
    potem zajął się rozrzucaniem kartek, które mu ułożyłam w piękny stosik, obawiając się, że jak się rozpędzi z aktem twórczym to nie zdążę przynieść pliku czystych...
    czyli kredki zostały dla mnie ;)
    dzięki za radę z klockami-wyślę męża-synek się lubi bawić tym, co on :bigsmile:
    • CommentAuthorpeterka
    • CommentTimeMar 7th 2012 zmieniony
     permalink
    Polecam zabawki edukacyjne uczące oszczędzania energii, recyklingu wody i ogólnie rozwijające logiczne i twórcze myślenie dzieci :) [wymoderowano reklamę]
    • CommentAuthorAdelina
    • CommentTimeApr 6th 2012 zmieniony
     permalink
    Witajcie. Zabawkowe dylematy są chyba nieodzowną częścią macierzyństwa. Nasz urwis za 3 tygodnie kończy 2 lata. Początkowo wpadłam w szał zakupowy i kupowałam smykowi ogromne ilości zabawek, z czego tak naprawdę sprawdziło się tylko kilka:

    - klocki Duplo – mamy ich całe skrzynie, ale od wielu miesięcy smyk buduje prawie codziennie. Ulubiona tematyka ‘farma’, ‘straż pożarna’ i ‘myjnia samochodowa;
    - edukacyjny stolik Fisher Price – dostał na pierwszą gwiazdkę i od półtora roku się z nim nie rozstaje;
    - zestaw narzędzi, a szczególności wiertarka i młotek;
    - farby do malowania rączkami;
    - ciastolina z foremkami i pierdołami do wyciskania’
    - kredki do malowania twarzy;
    - tablica z Ikea do malowania kredą
    - a od kilku dni wielkanocne kolorowanki – ponieważ nasz syn uwielbia jajka w każdej postaci jest zachwycony gdy takie jajo może zmasakrować kredkami.

    P.S. Dziewczyny znalazłam fantastyczny sposób na odsmoczkowanie dziecka. Przysięgam, że zajęło nam to pół dnia. Wiem, że to nie ten watek, ale jeśli jesteście zainteresowane to piszcie.
    •  
      CommentAuthorgracjanna
    • CommentTimeApr 24th 2012
     permalink
    U nas sprawdzają się samochodziki Wader-produkcja prawdopodobnie w Chinach, a firma polska z Dąbrowy Górniczej. Pojazdy są rewelacyjnie proste-nie ma się tam co odłamać! Niedawno były w ofercie w Lidlu.
    Mój półtoraroczny synek dostał kilka miesięcy temu zestaw małego pick-upa z przyczepą i wyścigówką - jest na topie od początku!
    Planujemy dokupić średniej wielkości spychacz i może mały traktor albo wywrotkę :)
    •  
      CommentAuthorŻYZIA
    • CommentTimeApr 24th 2012 zmieniony
     permalink
    moje za to uwielbiaja wozki sklepowe do zabawy, z nimi to mozna szalec do woli :D my mamy z kauflandu akurat, kupilismy ich kuzynowi na 2 latka to tez szaleje z nim :P oczywiscie na metce narysowana dziewczynka ktora wozi w wozku lalke, ale co tam :P ich kuzyn uwielbia kuchnie dla dziewczynek-zreszta nasze tez, parzy herbatki itd :O
    aha i w koncu na topie sa telefony z fisherprice te sluchawki biale co ucza liczyc literek i piosenek, wczesniej w ogole ich nie lubily bo za cicho graja, teraz umieja przystawic do ucha i ciagle sie nimi bawia, szczeniak to tak sobie, stoliczek lubia ale glownie szalec z nim przesuwac go i nim jezdzic po calym pokoju to jest najlepsze :P aha i w koncu kaczuszki tomy kwaczace tez sa na topie
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJun 6th 2012
     permalink
    Dziewczyny, jaką karuzelę do łóżeczka polecacie? Powoli szykuję się do zakupu jakiś zabawek dla mojego Skrzata. Macie coś fajnego dla ok miesięcznego dziecka, jakieś zabawki - startery?
    --
    •  
      CommentAuthorAndżi
    • CommentTimeJun 6th 2012
     permalink
    Ja miałam karuzelkę fisher price o taką (rainforest) i baaaaardzo polecam
    --
    •  
      CommentAuthorKakai
    • CommentTimeJun 6th 2012
     permalink
    hanny ja wlasnie zamirzam kupic krauzele, ponoć wymiataja te na pilota-mozesz bezszelestnie puszczac muzyczki, nie musisz nakręcać skrzatowi i go rozbudzac tym
    --
    •  
      CommentAuthorVsti
    • CommentTimeJun 6th 2012
     permalink
    ooo karuzelę chce kupić mój tata, jak coś podpatrzę tu to mu pokaże ;D
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJun 6th 2012 zmieniony
     permalink
    Dzięki:bigsmile:, a te jakieś wyświetlacze gwiazdek i tego typu spraw to fajne dla dziecka czy nie bardzo? O! Na pilota to też coś, choć mój Skrzat nie wiem jak to przeboleje, bo on ma alergię na własne łózeczko;) Albo cyc ewentualnie mamy łóżko nadają się do spania...no jeszcze taty brzuch lub wózek;P
    --
    •  
      CommentAuthorKakai
    • CommentTimeJun 6th 2012 zmieniony
     permalink
    Hanny: Dzięki, a te jakieś wyświetlacze gwiazdek i tego typu spraw to fajne dla dziecka czy nie bardzo?

    slyszałam na SR że te projektorki sie sprawdzają, bo maluszki ropoznają kontrasty, ja mysle nad karuzelką z misiami FP

    Treść doklejona: 06.06.12 21:03
    Hanny: Albo cyc ewentualnie mamy łóżko nadają się do spania...no jeszcze taty brzuch lub wózek;


    słodko:heartbounce:
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJun 6th 2012
     permalink
    No słodko, fakt:))) Zaraz będziesz miała to samo Kakai:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorKakai
    • CommentTimeJun 6th 2012
     permalink
    nie mogę się doczekać ach!:bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeJun 6th 2012
     permalink
    Na początku tak do 3 miesiąca moim zdaniem karuzela jest zbędna im mniej bodźców takich rozpraszaczy tym lepiej, a później karuzelka super, u nas się sprawdziła, miałam z fisher taką z misiami ze skrzydełkami, najbardziej lubiłam tam muzyczkę dźwięki natury a wyświetlacz takie gwiazdki też się sprawdził wtedy puszczałam sam projektor bez muzyki aby nie rozpraszać dziecka dodatkowo, fajnie że ma pilota, można np w nocy wlączyć nie wstając z łóżeczka jak się malec przebudzi. Tylko baterie idą masakrycznie szybko
    --
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeJun 6th 2012
     permalink
    A u nas większość zabawek (zwłaszcza tych droższych) poszła w kąt po pierwszym użyciu. Na topie są kartonowe pudełka, kamyczki własnoręcznie pozbierane, kubeczki po jogurcie, łyżki i łyżeczki, woda i piasek. Wszystko inne jest po prostu nieciekawe.
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJun 19th 2012
     permalink
    Dziewczyny, planuję kupno tego leżaczka bujaczka i tak się zastanawiam czy lepiej kupić np taki przedział wiekowy od 0 do 18 miesięcy czy np taki przedział wiekowy 0 - 36 miesięcy. Teoretycznie lepiej pasował by mi ten drugi, bo dłużej dziecku będzie służył, ale z kolei czy ten drugi spełni swoją funkcję np za miesiąc już? Czy musi dziecko do niego "dorosnąć"? A dla niemowlaków może faktycznie "ciekawszy" ten pierwszy? Wiecie o co mi chodzi:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorkachaw
    • CommentTimeJun 19th 2012 zmieniony
     permalink
    •  
      CommentAuthorjaca_randa
    • CommentTimeJun 19th 2012 zmieniony
     permalink
    Hanny, nie licz na to, że dziecko do 18 miesiąca (a już zupełnie nie do 36) życia będzie chciało się bujać-leżeć. Jak tylko zacznie próbować siadać, wstawać, chodzić - leżaczek będzie Wam zbędny.
    -- Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy każdego dnia.
    •  
      CommentAuthorKasiaMW
    • CommentTimeJun 20th 2012
     permalink
    hanny ten pierwszy działa jak sprężynka moja bratanica taki ma i już nie raz fiknęła mega fikołka twarzą w dół jak go porządnie rozbujała.... ja mam taki jak kachaw on jest do 13kg na długo starczy i mała lubi w nim siedzieć bardzo my niestety wkładaliśmy ja wcześniej bo tylko on był w krytycznych sytuacjach wstanie ją uspokoić! a i dzieci mające 2 lata jak u nas są to bardzo często z niego korzystają i wielką radością:)
    --
    •  
      CommentAuthornataliaa_
    • CommentTimeJun 20th 2012
     permalink
    Niebawem będę mogła was zaprosić na bloga z recenzjami zabawek i artykułów dla dzieci :)mam nadzieję, że będzie Wam to pomocne.
    --
    •  
      CommentAuthoranne76
    • CommentTimeJun 20th 2012 zmieniony
     permalink
    My mamy leżaczek-bujaczek FP "TAKI" tyle, że w niebieskiej kolorystyce i muszę powiedzieć, że sprawdził się super. Córka korzystała z niego jak skończyła 3 miesiące i w zasadzie korzysta niemal do dziś (we wrześniu skończy 3 latka). Teraz już sporadycznie ale nadal bardzo go lubi. Problem w tym, że Wiki jest wysoka i zwyczajnie już jej w nim trochę niewygodnie. Ale korzystała z niego jak z "fotela bujanego" i po prostu jako fotelik - uwielbiała w nim przesiadywać i "czytać" książeczki albo oglądać bajki. Albo po prostu kładła się żeby odpocząć. Teraz przyszła pora na "dorosły" fotel :)
    •  
      CommentAuthornataliaa_
    • CommentTimeJun 20th 2012
     permalink
    Zapraszam - codziennie nowe recenzje zabawek i artykułów dziecięcych.
    Prosimy o komentowanie :)
    raj zabawek
    prosimy o polubienie fanpage
    fanpage raj zabawek
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJun 20th 2012
     permalink
    Dziękuję Wam bardzo dziewczyny:grouphug: później już tak na chłopski rozum pomyślałam, że faktycznie bujaczek to najbardziej potrzebny u nas teraz, bo jak synek będzie śmigał (czy to raczkował czy chodził) to taki bujaczek będzie dla niego nudny po prostu:wink: Już wczoraj zamówiłam taki, bo synek uwielbia spać w samochodzie, więc na razie może nie będzie służył do zabawy, ale odciąży moje ręce, bo synalek ma nadal alergię na spanie samemu w łóżeczku:wink:
    --
    •  
      CommentAuthorŻYZIA
    • CommentTimeJun 20th 2012 zmieniony
     permalink
    a ja mialam lezaczki arti dwa jeden zielony drugi pomaranczowy, mialy melodyjke, wibracje i jakies tam swiatelko-powiem sczerze niczego nie uzywalam z tych rzeczy, mialy poza tym zdejmowany luk z zabawkami i tym sie moje bawily i ladne welurkowe wyscielanie, polecam je, nie sa takie drogie jak fp a takze fajne, bardzo szybko mi zeszly w komisie takze nie tylko mi sie podobaly :] i niby te lezaczki sa do 18 kg wszystkie ale zaden dzieciak juz chodzacy nie bedzie raczej chcial w tym siedziec, pozycja zbyt lezaca, takie wieksze dzieci 1,5-2 lata wola juz zwykle krzeselka do karmienia lub takie do stoliczka przystawiane, takze radze nie wierzyc ze taki juz chodzacy dzieciak bedzie w tym siedzial :]
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJun 28th 2012
     permalink
    Wpadam napisać, że nasz motobujaczek okazał się hitem:))) Właśnie od 20 minut Młodzież w nim siedzi (a wcześniej 3 minut bez rączek nie dał rady!) i puszcza pierdki;)
    --
    •  
      CommentAuthorKakai
    • CommentTimeJun 28th 2012
     permalink
    Super:bigsmile: ona ma wibracje cyz tylko dzwięki?? Pytam bo lezaczek który kupiłam ma wibracje, które w moim mniemaniu sa głosne:shocked:
    --
  1.  permalink
    MY mamy ten ślimaczkowy z FP ma wibracje i to najlepsze miejsce do robienia kupy. Mam wrażenie, że brak kolek zawdzięczamy pozycji leżaczkowej, bo jak młodego bolał brzuch albo nie może zrobić kupy, to go wrzucam w leżak i za 5 minut słyszę dźwięki wypełnianej pieluchy :D
    Mankamentem tego leżaka jest to, że zabawki się nie odpinają, ale dowieszam mu inne i sie nie nudzi. Lubi też bez zabawek siedzieć i patrzeć co robimy.
    --
    •  
      CommentAuthorFrances
    • CommentTimeJun 28th 2012
     permalink
    Mój jest cichusieńki no chyba, że włączę melodyjkę, a co do zabawek to nie wiem, bo moje dziecko się jeszcze nimi nie interesuje;P
    --
    •  
      CommentAuthorŻYZIA
    • CommentTimeJun 30th 2012
     permalink
    hej mamy dwulatkow i nie tylko, jakie polecacie komplety stolik + 2 krzeselka? chodzi mi konkretnie firma i czy drewniane czy plastikowe, odpadaja takie malutkie krzeselka ogrodowe plastikowe bo wiem ze sa wywrotne, sklaniam sie ku drewnie ale nie wiem czy nie zostanie pogryzione, obtluczone itd nie wiem tez czy prostokatny stolik czy kwadratwy-mam blziniaki wiec beda razem siedziec, najbardziej znany z tego co widze jest mamut z ikei ale to jest plastik wiec nie wiem sumie, nie moga byc za lekkie bo beda szybowac po domu haha aha i jaka wysokosc zeby starczylo na troche, prosze o w miare szybka odpowiedz bo ma to byc prezent na ich 2 latka za miesiac :]
  2.  permalink
    My mamy właśnie mammut z Ikei, prostokątny stolik i dwa krzesełka. Jestem zadowolona, są stabilne, łatwo się czyszczą. Myślę też, że są trwałe- mój brat dostał taki stoliczek i krzesełko pięć lat temu, on używał, używa teraz Ewunia jak jest u dziadków, nawet nie widać śladów użytkowania. Nie chciałam drewnianych, bo te jednak bezpieczniejsze - pomyślałam, że jak Ewunia przewali krzesełko na Krzysia, to jednak te są lżejsze niż drewniane. Ale u Ciebie dwójka "dorosła", więc ten problem odpada.
    --
    •  
      CommentAuthorŻYZIA
    • CommentTimeJun 30th 2012
     permalink
    aaaaaaa nie doczytalam, masz prostokatny, w pierwszej chwili zrozumialam ze kwadrat hehe no wiec jak juz to tez prostokatny, a powiedz mi jeszcze tylko czy nie sa za lekkie te krzeselka bo nie chcialabym zeby remik mi latal po domu z nimi-on lubi wszystko dzwigac wlasnie
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeJul 11th 2012
     permalink
    jak zrobić samodzielnie lopatkę
    --
  3.  permalink
    zyziaczkowo: a powiedz mi jeszcze tylko czy nie sa za lekkie te krzeselka bo nie chcialabym zeby remik mi latal po domu z nimi-on lubi wszystko dzwigac wlasnie

    Są lekkie, ale wiesz- ciężko mi wyobrazić sobie krzesło tak ciężkie, że dziecko nie byłoby w stanie podnieść/przesunąć. Są lekkie, ale nieporęczne do noszenia, Ewunia z nimi nie chodzi. A z tymi ogrodowymi chodziła. No i waga to dla mnie atut- jak się przewali, czy na nogę czy na Krzysia, to krzywdy nie zrobi
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 6th 2012
     permalink
    Dziewczyy!!!!
    Mój synek ma roczek niedługo i mój ojciec prześle mu kasę (300 zł)...

    Chciałam Dawidkowi kupić rowerek. Mam dwa typy i nie wiem który wybrać, a może macie inne propozycje???


    http://allegro.pl/little-tikes-trojkolowy-sterowany-rowerek-3w1-bald-i2523937227.html

    http://allegro.pl/italtrike-rower-nowoczesny-3kolowy-rowerek-6xkolor-i2512853753.html

    Jestem kompletnie zielona w tym temacie.... Nie chciałabym tej kasy w błoto wyrzucić dlatego proszę Was o rady...
    --
    •  
      CommentAuthorMrsHyde
    • CommentTimeAug 6th 2012
     permalink
    ja bym chyba nie inwestowala na zaden z nich, jesli juz to moze jakis jezdzik pchacz?
    u nas 3kolowiec nie zdal egzaminu i maly nie chcial w ogole pedalowac; mysle ze to przez te pedaly na przednim kole, zaluje ze nie mielismy rowerka biegowego
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 6th 2012
     permalink
    Jeździk pchacz już mamy... A rowerek myślę, że by mu sie spodobał, bo uwielbia pojazdy... Nie wiem jak to będzie z pedałami, ale za rok planuję właśnie biegowy kupić ;). Podobno te biegowe najlepsze... A ten rowerek miałby być alternatywa dla wózka...
    --
    •  
      CommentAuthorjeżynka
    • CommentTimeAug 6th 2012
     permalink
    Chciałabym zakupić projektor wyświetlający gwiazdki czy coś podobnego-czy ktoś mi doradzi?.
    -- [/url]
    •  
      CommentAuthoraguncia
    • CommentTimeAug 6th 2012 zmieniony
     permalink
    jeżynka: Chciałabym zakupić projektor wyświetlający gwiazdki czy coś podobnego-czy ktoś mi doradzi?.

    ja mam taki projektor, wklada sie do niego roznego rodzaju dipozytywy, w zaleznosci od wieku dziecka i jego mozliwosci wzrokowych. wyswietlac mozna na scianie lub suficie, jest spokojna muzyczka lub odglosy natury, ma tez timer. nie mam pojecia czy akurat ten jest dostepny w polsce, ale pewnie w necie mozna znalezc.
    ja go uzywam wieczorem jak anastasia zasypia, najczesciej same obrazki (wtedy w pokoju jest lekkie swiatlo), bez muzyki (bo spiewam ja :wink:)
    --
    •  
      CommentAuthorElse
    • CommentTimeAug 6th 2012
     permalink
    Ja mam taki projektorek ;) " (Projektor gwiazdki)":http://allegro.pl/lampka-zolw-projektor-konstelacji-gwiazd-i2528637699.html
    --
    •  
      CommentAuthorWinni
    • CommentTimeAug 6th 2012
     permalink
    Witam się :bigsmile:
    Dziewczyny, czy Wasze maluchy zasypiały w łóżeczku przy karuzelkach? Jesli tak to przy jakich? Zastanawiam się czy nie kupić jakiejś Adasiowi, ale on generalnie jest bardzo wrażliwy i wszystko go rozprasza, więc szukam jakiejś takiej spokojnej, z delikatną muzyką i bez kontrastowych barw. Możecie jakieś polecić?
    --
    •  
      CommentAuthorbladykot
    • CommentTimeAug 6th 2012
     permalink
    Moja Gosia też wrażliwiec i nie było opcji by zasnęła przy karuzeli.
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeAug 6th 2012
     permalink
    zależy od dziecka bo moja NIE ZAŚNIE bez karuzeli [jak raz się baterie wyczerpały to był ryk i mąż pędził do nocnego :cool:]

    my mamy TAKĄ
    --
    •  
      CommentAuthorWinni
    • CommentTimeAug 7th 2012
     permalink
    no właśnie ja chciałabym wypróbować karuzelkę przy przyzwyczajaniu Adasia do swojego łóżeczka.
    On generalnie do tej pory denerwował się jak mu coś wisiało nad głową gdy ko kładałam do spania, no, ale karuzelka się kręci i gra i może gdyby były spokojne kolory, to by akurat zasypiał?
    --
    •  
      CommentAuthorKasiaMW
    • CommentTimeAug 7th 2012
     permalink
    ja mam też z FP muzyczki takie sobie ogólnie Milka też bez nie zaśnie tak jak Teo Ninka:) tzn z muzyczek to ona najbardziej lubi odgłosy natury i tak jakieś dzwoneczki są a reszta taka jakaś jak na mój gust za głośna!!http://28dni.pl/pictures/1538916.jpg!
    --
    •  
      CommentAuthorŻYZIA
    • CommentTimeAug 7th 2012
     permalink
    a moje dzieci zasypialy od zawsze przy wlaczonej plycie CD z melodiami do spania (na spokojny sen maluszka) tak sie to nazywalo, baardzo dobry sposob na zasniecie no i mimo ze maja 2 latka dalej zasypiaja przy tych melodyjkach w dzien, nigdy nie mlielsmy karuzeli, takze polecam np jak dziecko nie lubi lub rozprasza sie karuzelka
    •  
      CommentAuthorWinni
    • CommentTimeAug 7th 2012 zmieniony
     permalink
    zakupiłam taką baby ono
    ma spokojne, pastelowe kolory, nie powinna go denerwować, a może "zahipnotyzuje" :wink: i mi wreszcie będzie w łóżeczku zasypiał :bigsmile:
    --
    •  
      CommentAuthor_Fragile_
    • CommentTimeDec 4th 2012
     permalink
    Dziewczyny, czy polecilybyście jakiś jeździk/pchacz? Chciałabym, żeby miał trochę funkcji do zabawy, bo patrzyłam na Smykowskie i Mothercare'owskie, ale są po prostu nudne. A Krasnal lubi muzyczkę, światełka, itp. Na allegro jest tego od groma i nie wiem co jest fajne i na co zwrócić uwagę... Pomożecie?

    O, wypatrzyłam coś takiego - dobre to to, ma któraś z Was?
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.