Zarejestruj się

Aby dyskutować we wszystkich kategoriach, wymagana jest rejestracja.

 

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  permalink
    Agunia alez oczywiscie;) może rzeczywiście niezrozumiale napisałąm, bywałam tu już wcześniej z róznymi dziwnymi zapytaniami, no ostatni seks był 11-12 lipca, bo moj narzeczony wyjechał i w bieżącym cyklu nic nie było. Ostatnia @ przyszła dużo później niż się spodziewałam 2 miesiące temu wyjęłam implant, myślałam, że to dlatego;)))a tu ooooooooo;)
    --
  2.  permalink
    pitaja: gratuluje :) Hussy a Ty wykrakałaś, już dzisiaj mi niedobrze jest :P Tak mnie zbiera na wymioty, ze dwa razy leciałam do ubikacji, ale bez efektów. Ciągle mi się odbija, mimo, że nic jeszcze nie jadłam... To tak właśnie działa ?



    Ja w ciazy mialam same odruchy wymiotne i dosc dlugo mnie meczyly...
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    pitaja: mimo, że nic jeszcze nie jadłam


    Przy nudnościach nie wolno mieć pustego żołądka, bo to tylko potęguje złe samopoczucie. Przegryzaj chociaż krakersy!
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    Andziula, gratulacje!
    --
  3.  permalink
    Dziękuję;)) jaka ja jestem szczęśliwa;) nie mogę usiedzieć w miejscu;)
    --
    • CommentAuthorewelinda29
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    zycze Ci obys cale 9 m-cy tak tryskala szczesciem szczerze tego zycze:)
    --
  4.  permalink
    Ja również dołączam do gratulacji, Andziula!!! Cieszę się bardzo!
    --
  5.  permalink
    Ja już mam w głowie milion myśli;)nie mogę się ogarnąć;) zero samokontroli;p
    --
  6.  permalink
    andziula gratulacje :*:*:*:*
    •  
      CommentAuthorkolonialka
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    Gratulacje!!! :bigsmile:
    -- [url
    •  
      CommentAuthorJade
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    Gratulacje!:clap:
    -- "My thoughts are nothing like your thoughts," says the Lord. "And my ways are far beyond anything you could imagine."
    • CommentAuthorLene55
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    dziewczyny, ja dzis pł nocy nieprzespane przez mdloscvi i wwidze ze zapowiada sie to cow pierwsej ciazy... czyli masakra, pocieszajace ze to tylko pierwsze 4 miesiace .... Z mojego doswiadczenia wynika ze tak naprawde nic nie jest w stanie przerwac mdlosci , mozna je tylko troche minimalizowac... Ja z rana pobieglam do sklepu i zaopatrzylam sie w :
    - herbatka imbirowa
    - cukierki mietowe
    - sucharki
    - migdaly...
    To tyle co moge Wam polecic.... mja kuzynka rowaokowala wymioty i na chwilke czula sie lepiej, ale ja wole sie nie katowac..... i przemeczyc, natura wie co robi i tyle na temat. Na moja ukochana kawe od dwoch dni nie moge patrzec- zapach doslownie przypomina pomyje.... :wink: Coz to - wiedzaialam czego sie spodziewac , wiec nie pozostaje nic innego jak cierpliwie czekac konca dolegliwosci nosowo - zoladkowych :smile:
    •  
      CommentAuthorHussy
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    Andziula,gratulacje :bigsmile:
    ---
    pitaja: Hussy a Ty wykrakałaś, już dzisiaj mi niedobrze jest :P


    :tooth:

    Pitaja, mnie za to od razu rzucało (szczególnie jak leżałam na plecach),żeby to były tylko mdłości to bym dziękowała :bigsmile:

    Myszerej ma rację. Nie można mieć pustego żołądka. Ja na początku nie wiedziałam,bo nie mogłam żadnego jedzenia w siebie wcisnąć :confused: ,ale każdego dnia to samo wymioty po kilka razy dziennie.Czasami jadłam,wymiotowałam,jadłam,wymiotowałam i tak ciągle. Dziś mną rzuciło,ale na szczęście się obeszło bez wymiotów.
    --
  7.  permalink
    Czy w pierwszych tygodniach ciazy temperatura wzrasta bo ja podejrzewam ze moge byc w ciazy zrobilam test wyszlo dwie kreski tyle ze ta wazniejsza bardzo blada ledwie widoczna. Temperature mam 35.9 A KOLEJNY TEST MOGE ZROBIC ZA DWA DNI co myslicie?
    •  
      CommentAuthorHussy
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    Niezalogowana: KOLEJNY TEST MOGE ZROBIC ZA DWA DNI co myslicie?


    Bardzo dobry pomysł :wink: Poza tym jeśli widać bladziocha to myślę,że spokojnie za dwa dni powinno pokazać już ciemniejszą krechę :wink: W razie co jest jeszcze test z krwi (100%)
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    Niezalogowana: Temperature mam 35.9


    a gdzie mierzona i kiedy ?:devil:
    --
    •  
      CommentAuthorMrsCreme
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    Niezalogowana: test wyszlo dwie kreski tyle ze ta wazniejsza bardzo blada


    a po jakim czasie wyszła ta blada?
    nic nie zaszkodzi zrobić sobie test za dwa dni :)
    --
    • CommentAuthorLene55
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    Jak wyszła druga krecha, nieistotne czy blada to na 99.9 % jeste s w ciąży!!!! :)

    Ja mialam sie odezwac po wizycie u gina, wiec jestem juz po - wizyta trwala 10 minut, USG i kazal przyjsc za 2 tygodnie - wszystko ok, powiedzial no stress ;) Tylko szkoda ze nie bylo widac jeszcze serduszka, wiec na dobra sprawe to nawet nie wiem czy jest jedno czy dwa serduszka ;) :wink:
    •  
      CommentAuthorHussy
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    Lene55: Jak wyszła druga krecha, nieistotne czy blada to na 99.9 % jeste s w ciąży!!!! :)


    Nie zawsze.Bywały przypadki(co prawda rzadko,ale jednak),że test pokazywał dwie kreski,a ciąży nie było. Dlatego dobrze jest powtórzyć,a w razie dużej nie pewności test z krwi.
    Wiadomo,że jak już "coś" się pokazało to jest nadzieja.Ale lepiej jest mieć pewność - takie moje zdanie.
    --
    •  
      CommentAuthormyszerej
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    Zawsze najlepiej zrobić betę! Wtedy wynik jest najbardziej pewny :)
    To była pierwsza rzecz, którą zrobiłam na początku, bo jakoś nie chciało mi się wierzyć w test sikany. Tyle radości było, że musiałam mieć absolutną pewność:)
    --
    • CommentAuthorMaluta90
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    Cześć! Dawno mnie tu nie było. Wczoraj znowu byłam w szpitalu, miałam usg i jeszcze nie do końca wszystko samo się oczyściło, miałam mieć zabieg łyżeczkowania, ale dziś miałam usg i jednak oczyściło wszystko się do końca i nie był potrzebny. Jednak mam obawy, strasznie źle się czuję, bóle podbrzusza, pleców, nudności i w ogóle. Czytałam, że objawy ciąży mogą utrzymywać się parę dni po poronieniu, dopóki hormon całkowicie się nie ureguluję, eh sama nie wiem. Ale myślałam, że będę to lepiej znosić..

    Cieszę się czytając wasze wiadomości, i życzę dużo zdrówka przyszłym mamą i powodzenia tym starającym się! :smile:
    •  
      CommentAuthorbari_87
    • CommentTimeAug 12th 2011
     permalink
    Maluta jestem z tobą, jak gdzieś doczytałaś tydzień temu przeszłam łyżeczkowanie, nie wiem czy było potrzebne ale po zabiegu wszystko przeszło. Będzie dobrze, musi być dobrze. Trzymaj się dzielnie:hugging:
    --
    • CommentAuthorewelinda29
    • CommentTimeAug 13th 2011
     permalink
    Hej dziewczyny a ja wlasnie wrocilam po 24-godzinnym pobycie w szpitalu...otoz wczoraj zauwazylam znow delikatne plamienie i stwierdzilam z mezem ze nie mozemy tego bagatelizowac pojechalismy na pogotowie...mialam szczescie bo trafilam na superowoego lekarza ktory bardzo mi pomogl przy kwietniowym poronieniu odrazu mnie poznal i mowi "Pani Ewo a mowilem ze bedzie dobrze ze szybko sie znow Pani uda:)" ja mowie no wlasnie udalo sie ale co dalej...najpierw pani doktor delikatnie zbadala mnie wyziernikiem powiedziala ze jest czysciutko bardzo ladnie ciaza w porzadku i nakrzyczala ze robicie te usg co tydz a do 8 tyg musicie dac sie tej ciazy rozwinac:) ale moj Pan doktor jak ona wyszla zrobil mi tez usg wiedzial ze tego chce...ciaza rozwija sie prawidlowo 6tc3d i plod idealny do wieku ciazy...a ze jest fajny zlecil jeszcze bete i tak dzis zadzwonil po wynik i jest super :) takze uspokoil mnie wytlumczyl wszystko ze to zadne plamienia a brudzenie i ze ono ma prawo takie byc...a na bicie serduszka kazal spokojnie zaczekac do 8tc :) a ja mam we wtorek wizyte juz u swojej lekarz i mam nadzieje ze tez bedzie wszystko oki:) tak wwiec wrocilam do domku spokojniejsza:) milego dzionka wszystkim:)
    --
    •  
      CommentAuthorbeliar_xl
    • CommentTimeAug 13th 2011
     permalink
    Wczoraj kupiłam imbir w kapsułkach... i wzięłam wczoraj jedną i nic mi nie bylo... ulga...
    teraz tez przed posiłkiem łyknęlam... i czuję że już mnie cofa...ale oby zadziałała tabletka albo psychika chociaz;p
    •  
      CommentAuthorbeliar_xl
    • CommentTimeAug 13th 2011
     permalink
    Co do bladych kresek dziewczyny nie powinniście na nie patrzeć - mam w przyjaciółkach dwie dziewczyny które miały bladziochy i niestety nie okazał się być (ten bladziach) ciążowym.
    •  
      CommentAuthorask28
    • CommentTimeAug 13th 2011
     permalink
    Ewelinda super:)
    -- ,
    • CommentAuthorMaluta90
    • CommentTimeAug 13th 2011
     permalink
    basia_87 dzięki! Już chyba dochodzę do siebie, ale wiecie.
    Jej, tak super się czyta te wasze wesołe nowiny :) Cieszę się razem z Wami i życzę dużo zdrowia.
    Szkoda, że ja nie zdążyłam usłyszeć serduszka , chociaż może i lepiej.
    Powodzenia Wam życzę, ja na razie odkładam moje starania o dzidzię..
    • CommentAuthorewelinda29
    • CommentTimeAug 14th 2011
     permalink
    Maluta ja tez tak mowilam w pierwszych tygodniach ale jak zaszlam do lekarza w trzecim cyklu po poronieniu i pyta sie mnie czy chce juz leki i starania wznowic nie umialam powiedziec nie mimo ze sie balam bardzo tego chcialam...spokojnie odczekasz chwile i bedzie dobrze uwierz mi...trzymam za Ciebie kciuki:)a ja dzis mam pierwszy poranek na rozmowach z porcelana:) no przeciez musialam kleknac i opowiedziec o sobotnim wieczorze:) milego dnia kobitki:)
    --
    •  
      CommentAuthorlapa
    • CommentTimeAug 14th 2011
     permalink
    Maluta, fajnie że się odezwałaś:-))) jeszcze wszystko się ułoży. Odpocznij sobie, daj organizmowi trochę czasu na regenerację i z pewnością się uda!!!!
    Trzymam kciuki :thumbup:
    --
  8.  permalink
    hejo koleżanki :-) miałam napisać o samopoczuciu i ew objawach jak juz nastąpią, hmm zbyt wiele to ich nie mam ale napisze Wam co wiem :)
    otóż test zrobiłam duuuużo wczesniej niz przewidywana miesiaczka bo test zrobiłam we wtorek 09.08 a @ planowo miałam dostac w sobotę 13.08, test zrobiłam w zasadzie to nie wiem dlaczego, zadnych objawów niż ból podbrzusza nie miałam ale taki ból to ja mialam tez przed @, chyba cos w rodzaju intuicji, no i ten ból brzucha towarzyszy mi czasami do teraz lekki ból raz z prawej str raz z lewej jak za długo poscistam brzuchola, a i pobolewaja m nie piersi ale ból zdecydowanie do przezycia ... jak cos jeszcze zacznie się dziac to bede wam pisac ale z tego co wiem nie odbiegam tu wogóle od innych kolezanej w ciazy :) pozdrawiam i zycze niespodziewanych sukcesów :) dodam jeszcze, ze moje kolezanki z 28dni wiedza ze moja ciąża jest niestamowita pod wzgledem (jak dla mnie każdym) ale dla innych pod względem "wykrakania, wymarzenia, zaplanowania" itd, otóż mimo iz z mężem staralismy sie od poczatku roku to zawsze pisałam ze wiem że zajde w ciaze i tak i tak w lipcu a urodzę w moje 30ste urodziny w 2012 :) i co?? tadaaaa!!!!! niestamowite, ale wierze ż e wtym własnie tkwi SEKRET :) wiem tez ze moja siostrzyczka juz to tez dobrze zaplanowała i pewnie ciąga jeszcze Boga za szate o bliźniaki :) a tego jeszcze nie wiem... :)
    • CommentAuthorLene55
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    dziewczyny pomocy... wymadzrzałam się ostatni o sposobach na mdlości aq na dzien dzisiejszy wymiękam.... mam je 24v godziny na dobę..:shamed: nic mi nie smakuje... wszystko smierdzi... jak będzie tak jak w pierwszej ciąży - do końca 4-tego miesiaca to się szarym mydlem chyba pochlastam :wink: Nie wiem czy nie prowokować wymiotów.może to pomoże chociaz na chwilę. A w ogóle co za krestyn wymyslił określenier poranne mdłości?>???? całodzienne mdłości to rozumiem... Czuję się jak bym miała wiecznego kaca... albo grypę żołódkową... jestem taka półzywa, mam wyrzuty bo córce nie mogę poświęcić tyle czasu ile bym chciała a w dodatku w łóżku ląduję już o 18.00:shocked: i śpię po 11 - 12 godzin... Dziewczyny może macie jakiś sposób żeby sobie ulżyć z tymi cholernymi mdłościami???
    •  
      CommentAuthorAgunia05
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    Lene mi pomagało surowe zimne mleko i chlebek ryżowy lub paluszki - myślę że każdy musi wypracować swój sposób
    --
    • CommentAuthorLene55
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    Dzięki Agunia, z pewnością wypróbuję, na chilkę pomaga herbata z cytryną i odrobiną cukru... muszę jeszcze spróbować tego świeżego imbiru.. jutro do pracy..nie wiem jak ja tam wytrzymam.. muszę w dodatku parzyć kawę co chwilę szefowi...., a jej zapach doprowadza mnie do szału :shamed: Śmieszy mnie tylko , że tak szybko zapomniałam ten stan z piewrszej ciąży... niestety teraz równie szybko mi się przypomniał.... :shamed: Biedna jesteśmy kobietki... wczoraj móewiłam mężowi , że chciałabym żeby chociaż przez jeden dzien poczuł się tak jak ja teraz... nie przez to ze ja taka nieszczęsliwa jestem czy coś w tym stylu, tylko żeby zobczyał jaki to dziwny stan
    •  
      CommentAuthorpitaja
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    Ja czułam się cały czas na małpę, piersi mi się powiększyły ale zawsze tak było przed okresem. Jednak zaczęły mnie tak inaczej boleć. Myślałam, że sobie wmawiam i po jakimś czasie zrobiłam test, wyszła blada kreseczka, a ja i tak nie wierzyłam. Co mnie zdziwiło, to zawsze przed miesiączką miałam takie skurcze, chyba jelita, strasznie mnie to bolało. Nie mogłam się też kochać. A nagle tych problemów nie było. Nigdy wcześniej nie kuły mnie dwa jajniki, a tu nagle zaczynają kuć. Teraz jestem w prawie 5 tygodniu i zaczyna mi się robić nie dobrze, nie zwracam, ale czuje się jak na kacu. Cały czas mi się odbija. Bekam jak świnia;) Nie umiem tego opanować. Najczęściej mam tak rano. Zobaczymy co dalej się wydarzy..
    --
    • CommentAuthorewelinda29
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    witajcie ja od tygodnia mialam tylko mdlosci a od wczoraj ranki na kibelku wymiotujac:) nie dam rady jesc nic oprocz ziemniakow i chlodniku z octem:) ogorki w smietanie z octem:) nie pamietam juz kiedy jadlam slodycze napic sie nie dam rady nawet soku jedynie czysta woda niegazowana:) na obiad czwarty dzien z rzedu ziemniaki i chlodnik moj maz mowi ze tania jestem bo miesa nie trzeba a na sniadanie chleb z maslem:) nawet wczoraj salatka owocowa zrobila sie za slodka:) ale wszystko zniose dla tej kruszynki:)
    --
    •  
      CommentAuthorpitaja
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    A który tydzień jesteś *ewelinda29*, mnie jeszcze jedzenie nie rusza, jem wszystko, ale ciągle czuje się jak na totalnym kacu. Nie da się nic zrobić, bo ciągle mi się spać chce.. :surprised:
    --
    •  
      CommentAuthorbeliar_xl
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    ahhh jak dobrze ze nie jestem z tym sama :P < z wymiotami o! hhehe

    nic nie mowie jak sie teraz czuje tzn od wczoraj;p bo zapesze:)

    a przed chwila zalecialo mi nie wiem dlaczego i w buzi poczulam smak kapusniaku;D i jestem nie pocieszona bo dzis na obiad kotlety mielone;p a nie kapusniak mmmm :)
    • CommentAuthorewelinda29
    • CommentTimeAug 15th 2011 zmieniony
     permalink
    pitaja:) ja jestem w 7tc:) i dzis na obiad byly ziemniaki i chlodnik z octem:) bo pieczony kurczaczek niestety nie pachnial tak jak powinien:) nie poszedl:)
    --
    • CommentAuthorLene55
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    Ewelinda... witaj w klubie :) Muszę przyznać, że wyjątkowo dobrze wchodzą mi ziemniaki ze śmietaną... nic więcej, w pierwszewj ciąży przez około miesiąc nie jadłam nic innego tylko te ziemniaki ze śmietaną:) Najgorsze ze mój mąż musiał jesc to co ja ... biedny kawy sie w nie moze4 napic w domu :(((( przeze mnie... Pamiętam jak bedac w pierwszej ciazy zamarzył mi się kapuśniaczek :)) Mąż pichciałcały dzień dla mnie, kiedy tylko stanęłam na klatce i poczułam ten smród kisoznej kapusty to mój biedny mąż musiał uciekać z tym garem pełnym kapusniaku gdzie pieprz rośnie :) Wiem, że ten stan będzie sie utrzymywał do momentu aż beta zacznie spadać, czyli do około 4-tego misiąca i to jest pocieszjące w naszych męczarniach..
    •  
      CommentAuthorpitaja
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    Ewelinda, a kiedy Ci się to zaczęło. Mam nadzieje, że jak do tej pory nie mam problemów, to może już nie będę miała, jak myślicie?
    --
    •  
      CommentAuthorcarottka
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    pitaja nie chce cie straszyć ale każdy organizm jest inny i musisz sie liczyc ze ciebie tez może dopaść... Ja na poczatku tez sie dobrze czulam a dopiero pozniej odrzucalo mnie od jedzenia i zapachu kawy. Przetrwalam dzieki bulkom z maslem i miodem :wink: Powodzenia dziewczyny i jak najmniej dolegliwosci!
    --
    • CommentAuthorewelinda29
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    hmmm u mnie mdlosci same zaczely sie tydzien temu a wymioty od wczoraj:) chociaz dzis nie bylo wymiotow tylko niedobrze:) a teraz poszlam do sasiadow a sasiad gotuje szczawiowke z jajeczkiem mhmmmm jak mi juz pachnie ale ma zadzwonic jak bedzie gotowa:)
    --
  9.  permalink
    Witam! jestem w 5 tygodniu ciazy, niestety od 2 tygodni zaczelam oczowac bol i klucie jajnikow. Bol pojawia sie przy gwaltownych rochac. Albo przy wstawaniu z luzka. Moje pytanie brzmi czy to normalny objaw dodam ze to moja 2 ciaza przy pierwszej nie mialam takich objawow.
    •  
      CommentAuthoratomcia
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    Justyna, a skąd wiesz, że to jajniki? W ciąży nie są już chyba aktywne. Może to więzadła macicy Ci się rozciągają.
    •  
      CommentAuthorHussy
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    Mnie od 4 dni męczy zgaga :confused:
    --
    •  
      CommentAuthoranula36
    • CommentTimeAug 15th 2011
     permalink
    co do mdłości i imbiru, mnie pomagał napój imbirowy, ale wcześniej tez go piłam, szczególnie zimą na rozgrzanie:
    1 litr wody, 100 gr świeżego pokrojonego imbiru, 1-2 cytryny (pokrojone ze skórką) gotujemy do wrzenia i 20 min na małym ogniu, podajemy z dużą łyżka miodu na szklankę (miód do szklanki nie od granka)
    ilości teraz robię "na oko"
    poza tym, napój może być dość ostry i nie każdemu będzie smakował
    ale na zimę jest super
    --
    •  
      CommentAuthorkaty222
    • CommentTimeAug 16th 2011
     permalink
    lene niekoniecznie tak długo. Być może tą ciąże zniesiesz łatwiej i szybciej pozbędziesz się mdłości.
    Staraj się nie mieć pustego żołądka, mi pomagała cola, piłam ją małymi łyczkami co jakiś czas i mdłości stawały się do zniesienia.
    -- mama dwóch łobuziaków :)
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeAug 16th 2011
     permalink
    Hussy: Mnie od 4 dni męczy zgaga :confused:



    uuuu a ktoś się ostatnio chwalił, że nie wie co to zgaga :wink::wink::wink:
    mówiłam, że prędzej czy później dopadnie :wink::wink:

    mogę polecić RENNIE [ na początku mi super pomagało ] i arbuza [ ten działa cuda !! ]
    spróbuj może pomoże :wink:

    i odstaw gazowane napoje i soki bo one zgagę wzmagają
    przynajmniej u mnie tak było
    --
    •  
      CommentAuthorHussy
    • CommentTimeAug 16th 2011
     permalink
    uuuu a ktoś się ostatnio chwalił, że nie wie co to zgaga


    Haha :bigsmile: Widzisz Teo tak samo było z wymiotami. Też się cieszyłam i skakałam,że nic a nic.Potem błagałam,żeby to się już skończyło :wink:

    Arbuza spróbuję.Dzięki,bo już nie daje rady.. :confused:
    --
    •  
      CommentAuthorTEORKA
    • CommentTimeAug 16th 2011
     permalink
    Hussy: Dzięki,bo już nie daje rady.. :confused:


    no nie dziwię się bo sama się z nią męczyłam chyba z 4 tygodnie dzień w dzień
    masakra ! :shocked::shocked::shocked::shocked:

    spróbuj arbuza, spróbuj
    oby pomógł :wink:
    --
Chcesz dodać komentarz? Zarejestruj się lub zaloguj.
Nie chcesz rejestrować konta? Dyskutuj w kategoriach Pytanie / Odpowiedź i Dział dla początkujących.